تجهیزات استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | استخر،جکوزی و سونا | , , , , , , , ,

تجهیزات استخر

فیلترها : معمولا فیلتر استخر از نوع شنی بوده و وظیفه آن‌ها تمیز کردن و گرفتن هر گونه مواد جامد و مو و ناخن در آب بوده ،در اینگونه از فیلترها جهت حرکت آب معمولا از پایین به بالا بوده که آب با فشار زیاد از کف فیلتر به داخل شن‌های موجود وارد می‌شود و تمامی مواد زائد در کف فیلتر جمع شده و الباقی رسوبات و مواد ریز دیگر در بین شن‌ها گیر می‌افتد که بعد از مدتی می‌بایست شن‌های فیلتر را احیا کرد که اینکار از طریق 2 برابر کردن جریان آب و معکوس کردن جهت حرکت آب صورت می‌گیرد که به این عمل Backwash کردن می‌گویند .این عمل از طریق پمپ‌های تصفیه و شیرهای ورودی و خروجی به فیلتر صورت می‌گیرد که در هنگام بک واش کردن آب کثیف می‌بایست به سیستم فاضلاب هدایت شود .

انواع فیلترهای شنی :

فیلترهای شنی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند.

پلاستیکی

فایبر گلاس

استیل

آهنی

فیلترهای پلاستیکی :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس پلاستیک یک تکه بوده و عمدتا وارداتی بوده ،از معتبرترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به آکوا ( Aqua ) ،ایماکس ( EMAXS ) و… نام برد

در این نوع فیلتر تعدادی نازل در کف آن است که یک شیر ورودی از جنس پلاستیکی دارد که از معایب اینگونه از فیلترها به شمار می‌آید ،چرا که در صورت نشتی کوچک و رسوبی بودن آب در هنگام بهره برداری شیر قفل کرده و فشار باعث ترک برداشتن و شکستن شیر می‌شود.

فیلترهای پلاستیکی

فیلترهای فایبرگلاس :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس فایبرگلاس بوده و در مقابل فشار مقاوم بوده و معتبر ترین مارک موجود در  بازار می‌توان به کریپسول (Cripsol) اشاره کرد.

تجهیزات استخر

فیلترهای آهنی :

این نوع از فیلترها از جنس ورق سیاه بوده که با ضدزنگ پوشش داده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌شوند .اما نقاط جوش این فیلترها مستعد برای زنگ زدن بوده و بعد از چند سال دچار پوسیدگی و ریزش رنگ می‌شود .

از معتبر ترین کمپانی ها در تولید فیلتر شنی آهنی می توان به شرکت پاکمن اشاره کرد.

فیلترهای فایبرگلاس

فیلترهای استیل :

اینگونه از فیلترها معمولا از جنس استیل 304 و 316 بوده که ضد خوردگی بوده و توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند .این فیلترها با توجه به حجم و اندازه مناسب ترین گزینه برای استخر بوده .

ْیلترهای استیل

رزین یا شن فیلتر :

رزین‌‌های مورد استفاده در فیلترها در مارک‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند .از جمله نکاتی که در خرید رزین‌ها می‌بایست مدنظر قرار داد تیز بودن رزین و متراکم بودن آن است که بتواند بافت متراکم تری را در فیلتر ایجاد کند و کوچک ترین ذرات موجود در آب استخر را به دام بیاندازد .رزین‌های معروف در بازار ایران ،رزین همدان و رزین گلس ( (Glassشرکت هایوارد می‌باشد .

رزین یا شن فیلتر

کلرزن ها :

برای تصفیه استخر و جکوزی و برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود .

 کلرزن خطی : این نوع از کلرزن برای نصب بر روی خط رفت به سمت استخر یا جکوزی استفاده می‌شود و نحوه قرار گیری آن در خط به ترتیب ،پمپ ،فیلتر ،مبدل و کلرزن می‌باشد .عمدتا کلرزن‌ ها را بعد از مبدل قرار میدهند تا عمر مبدل کاهش پیدا نکند .وزن اینگونه از کلرزن‌ها بین 2 تا 5 کیلو می‌باشد و از قرص‌های بزرگ و کوچک ،کلرین و برومین در این کلرزن‌ها استفاده می‌شود .از معتبرترین کلرزن‌ها Hayword میباشد .این نوع کلرزن‌ها از جنس پلی‌ وینبلیدین فلورید می‌باشد .

کلرزن ها

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ) :

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که برای تصفیه استخر و جکوزی و حذف میکروب و ‌رسوب را از آب جدا میکند . اینگونه از کلرزن‌ها بیشتر برای استخرهای بزرگ و عمومی به کار برده می‌شوند . دوزینگ پمپ از جنس پلی ونیل فلوراید بوده که از نظر مقاومت کششی و ثبات فرم بالایی برخوردار است و تحمل دمای 0 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد .این پلیمر بسیار مقاوم بوده .این نوع از دوزینگ پمپ را می‌توان جهت تزریق کلر ،سولفات آلومینیوم در استخر به کار برد .

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ)

اوزون زن :

یکی دیگر از روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده از دستگاه تزریق اوزون است ،چرا که اوزون به لحاظ شیمیایی ماده‌ای ناپایدار است و ترکیب آن با آب به یک ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی تبدیل میشود .از معایب اوزون آن است که در دمای زیاد مانند جکوزی به شدت فرار می‌باشد .اوزون به تنهایی چندین برابر کلر ضدعفونی کننده بوده اصول کار کرد این نوع دستگاه به دو شکل است :

1 – با لامپ فرابنفش (برای محیط‌های کوچک)

2 – تخلیه فرابنفش ( برای استخرهای بزرگ)

از معتبر ترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به دستگاه اوزون زن پروزون  Prozone اشاره کرد .از مزایای دیگر سیستم اوزون زن آن است که آب استخرشفاف تر بوده و مشکلات سوزش چشم مانند کلر را ندارد.

اوزون زن

اجرای استخر

اجرای استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | استخر،جکوزی و سونا | , , , ,

اصولا طراحی و معماری استخرهای عمومی و خانگی یا اجرای استخر با توجه به تعداد نفرات و نحوه سرویس دهی و یا به سلیقه طراح و خواسته‌ی کارفرما ساخته و به بهره‌ برداری می‌رسند .

ادامه

انواع سونا و جکوزی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-18 |0 Comments | استخر،جکوزی و سونا | , , , , , ,

انواع سونا و جکوزی

جکوزی عموما به حوضچه ای گفته  می شود که دارای آب گرم باشد (با دمای 35 گرمایش و 15 سرمایش)  بوده ودارای تعدادی  نازل ایرجت جهت ماساژ افراد به کار گرفته می شود .کاسه جکوزی عموما  می بایست از بتن ( s300) مسلح ساخته شود و از نوار واتر استاپ جهت آب بند کردن آن استفاده نمود .

جکوزی

متاسفانه در ایران به دلیل کمبود اطلاعات در برهه ای از موارد دیده می شود که کاسه جکوزی یا استخر را از نوع آجری کار می کند که این کار سبب نشت آب و ترک کاسه جکوزی در هنگام بهره برداری شده و بعد از چندی عملا استفاده از جکوزی میسر نمی باشد.

پس بهتر آن است که از جکوزی با بدنه بتنی و مواد آب بند مناسب کار شود . از عمده تجهیزاتی که در جکوزی به کار گرفته میشود رینگ ها می باشند که سبب کارگذاری این آیتم در بدنه جکوزی بهتر و مطمئن تر آن است که از جنس استیل بوده تا در طولانی مدت دچار ترک یا پوسیدگی ناشی از فشار آب نشود . بهتر آن است که به جای استفاده از نازلهای برنجی یا کرمی از نازلهای استیل استفاده کرد که بعدها در هنگام بهره برداری با اطمینان بیشتری در بدنه جکوزی کار گذاشته شود .

جکوزی و سونا

نازل ها با توجه به نظر بهره بردار می توان از 2 تا 8 نازل برای استفاده کننده در نظر گرفت ،که معمولا در نوع هشتایی آن دو عدد از نازل ها به پشت کتف ،دو عدد به فیله ها ،دو عدد به پشت ساق پا و دو عدد دیگر کف پا را ماساژ می دهند .باید توجه داشت  با توجه به افزایش تعداد نازلها تعداد پمپ ها و سایز لوله ها نیز بیشتر می شود در نتیجه هزینه اولیه افزایش پیدا می  کند .جکوزی ها نیز همانند استخرها به دو نوع اسکیمری و لب ریز طراحی و ساخته میشوند که با توجه به  مساحت و ارتفاع جکوزی از لحاظ معماری نوع لب ریز آن زیباتر بوده و فضای جذاب تری را برای استفاده کننده محیا میکند .

جکوزی ها را میتوان در انواع مختلفی از نوع نشسته خوابیده و ایستاده ساخت که این موضوع به طراحی معماری و خواسته کارفرما دارد .

 این نوع ازجکوزی که عموما  استخرهای عمومی به کار گرفته  می  شود حوضچه کوچک مستطیل شکلی بوده که فرد در آن درازمی کشد و تعدادی نازل از زیر آب را با فشار و مخلوط هوا به پشت فرد می کوبد که این فشار آب باعث می شود فرد را ماساژ دهدجکوزی ایستاده نوعی از جکوزی است که بنا به خواسته کارفرما می توان  دمای آب آن را گرم  یا سرد در نظر گرفت که شامل یک حوضچه بوده و فرد با رفتن به داخل حوضچه تعدادی نازل آب را با فشار زیاد به پشت فرد میکوبد .این نوع از جکوزی را معمولا با آب سرد در نظر می گیرند و مکمل جکوزی های آب گرم می باشند

لوله‌های استخر و جکوزی :

شاید این سوال در ذهن پیمانکاران و کارفرمایان استخرها پیش آید که چه لوله‌ای می‌تواند مناسب برای استخرها و جکوزی‌ها باشد ؛ در ایران به طور معمول از لوله‌های پلی اتیلن یا لوله سفید و گاها لوله گالوانیزه در ساخت استخرها و جکوزی‌ها استفاده می‌شود ،اما معایب اینگونه از لوله‌ها چه بوده است ؟

لوله‌های پلی اتیلن با توجه به ساختار پلیمری آنها توانایی تحمل فشارهای بالایی را دارند اما به دلیل نوع اتصال اینگونه از لوله‌ها که از نوع جوشی بوده و تنها دولبه لوله بهم متصل می‌شود .امکان دارد در فشارهای بالا و تهت فشار قرار گرفتن هنگام کار و وارد آمدن ضربه به این لوله‌ها جوش این لوله‌ها از محل اتصال ترک برداشته و موجب نشتی آب در قسمت جوش شود .

لوله‌های گالوانیزه :

اینگونه از لوله‌ها معمولا از بیرون شروع به پوسیدن می‌کنند، همچنین در اینگونه از لوله‌ها به دلیل رزوه کردن لوله‌ها و نازک شدن لوله در قسمت رزوه احتمال پوسیدگی بیشتری را در محیط استخر دارند .پس بهتر آن است که از لوله‌های پلیمری در محیط استخرها استفاده شود .

اجرای جکوزی و سونا

لوله‌های سفید ( پلی پروپیلن )

این گونه از لوله‌ها نسبت به دو نوع قبلی بهتر بوده وهم پوشانی زیادی در محل جوش داشته و توانایی تحمل فشار بالایی را دارند .اما از معایب این لوله آن است که در سایزهای بالا ضخامت لوله بیش از اندازه زیاد شده ودر مقایسه باسایزهای یکسان در دیگر انواع لوله دبی عبوری کمتری را از خود عبور میدهد.

لوله های UPVC :

این گونه از لوله ها دارای تحمل فشار بالایی را دارند و در طیف وسیعی تولید و به بازار عرضه می شوند اینگونه از لوله‌ها با توجه به هم پوشانی ۳ سانتی در محل اتصالات مناسب برای استخر بوده و در مقابل تنش ها و ارتعاشات و وزن بالا مقاومت خوبی از خودشان نشان می‌دهند و به لحاظ نصب شیرآلات آن که از نوع upvc بوده و هیچگونه گرفتگی و زنگ زدگی در آن پیش نمی‌آید)

لوله های upvc

سونا بخار :

سونا بخار معمولا به دلیل تولید رطوبت بالا ، فضا می‌بایست دارای عایق بندی مناسبی بود تا از نفوذ بخار به سایر فضاها جلوگیری شود . بهترین نوع لوله بخار سونا از جنس استیل بوده که در مقابل فرسایش مقاوم می‌باشد در ساخت سونای بخار می بایست نوع سقف به گونه ای باشد که از افتادن قطرات بخاری که در زیر سقف جمع شده بر روی نفرات جلوگیری شود .به همین دلیل سقف سوناهای بخار را شیبدار می‌سازند .

به لحاظ انباشت بخار در فضای سونا معمولا دیوارها و سقف را سرامیک مکنند تا بتوان در هر زمانی که میسر بود دیواره و کف سونا را به سهولت تمیز نمود.

سونا

سونا بخار به دو‌نوع تقسیم شوند:

بویلر بخار گازی : این نوع از بویلرها معمولا دارای یک مشعل بوده که مستقیما به گاز شهری متصل میشوند و نیازمند اجرای دودکش این بویلر تا پشت بام در نظر گرفته شود .

سونا خشک :

این مکان با توجه به کاربری آن و دمای بالای آن از چوب برای معماری آن استفاده می‌شود .چرا که چوب عایق حرارتی مناسبی بوده و نمای زیبایی را به فضای سونا می‌دهد .اما علت اصلی آنکه سونا را چوب کاری می‌کنند به آن دلیل است که دمای بالای سونا خشک و انتقال حرارت بالا در فضای سونا استفاده از موادی مانند آهن و سرامیک که گرمای زیادی را به خود جذب می‌کنند و در تماس با بدن افراد موجب سوختگی شده و آزار دهنده است .به همین دلیل چوب سونای خشک بهتر است که هم در مقابل رطوبت مقاوم بوده و هم در مقابل گرما که دچار سوختگی نشود .به همین دلیل بهتر است که از چوبهای روسی ترمود در این فضاها استفاده شود.

سونا خشک

 

انواع استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-16 |0 Comments | استخر،جکوزی و سونا | , , , , ,

انواع استخر

استخرهای سر پوشیده :
در دو نوع لب ریز و اسکیمری ساخته میشود . استخرهای سرپوشیده عموما برای استفاده مداوم ساخته و به بهره برداری می رسند .
اساسا بدنه این استخرها از بتن مقاوم با ژل میکرو سیلیس بوده که همین امر باعث می شود که بدنه مقاومی در مقابل فشارها و تنش ها داشته و به مرور زمان آسیب کمتری ببیند یکی از عوامل مهمی که در ساخت اینگونه استخرها می بایست مورد توجه قرار گیرد ،آب بندی کردن این نوع از استخرها می باشد که اصولا در هنگام بتن ریزی می بایست از نوار واتراستاب در بدنه استخر استفاده شود . از دیگر نکات مهم ساخت استخرها عبور لوله ها از کف استخر می باشد . که این نقاط عموما با بتن کف درگیر بوده و اصولا غیر آبند بوده و باعث نشتی در بدنه استخر می شوند که این مشکل به واسطه مواد آبندی جدید کمتر اتفاق می افتد .

انواع استخر

استخرهای سر ریز :
در اینگونه از استخرها آب درون استخر تا لبه استخر پر می شود و هیچگونه فضای خالی از محوطه کاسه استخر بیرون نخواهد ماند .
از دیگر مزایای دیگر این نوع از استخرها آن است که هیچگونه چربی و رسوبات دور کاسه استخر نمایان نیست.و هیچگونه علائم و تجهیزات مکانیکی در محوطه استخر دیده نمی شود و از لحاظ معماری فضای زیباتری ارائه خواهد شد. از معایب اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به تجهیزات کنترلی بیشتری نسبت به نوع اسکیمری دارند و نیاز به منبع بالانس داشته و مقدار سر ریزی آن نسبت به نوع اسکیمری تقریبا بیشتر بوده لازم به ذکر است اجرای این گونه از استخرها نسبت به نوع اسکیمری سخت و پیچیده است .

انواع استخر

استخرهای اسکیمر :
این نوع از استخرها در ایران دارای پیشینه بیشتری بوده و سالها تنها از اینگونه استخرها استفاده می شد .این نوع از استخرها حداقل 20 سانت از کاسه استخر خالی بوده و نمای زشتی را به معماری می دهد .

از معایب اینگونه از استخرها آن است که در هنگام بهره برداری رسوبات آب و چربی بدن شناگران به مرور زمان دور کاسه استخر جمع شده و نمای زشتی را به محیط استخر می دهد .از دیگر معایب این گونه از استخرها آن است که تجهیزی به نام اسکیمر در محیط استخر قابل رویت بوده و در پاره ای از موارد به دلیل پره شناور آن صدای نا به هنجاری از خود تولید میکند .از دیگر معایب آن این است که به هر دلیلی اسکیمر شکسته و یا ترک بردارد عامل نشت آب بوده و برای تعمییر آن می بایست معماری استخر را بهم زد ،در نتتیجه ا ستخر غیر قابل استفاده می شود .

انواع استخرانواع استخر

استخرهای روباز :
استخرهای روباز نیز در دو نوع آماده و بتنی ساخته میشوند .این نوع از استخرها شامل دو نوع اسکیمری و سر ریز می شوند که در بالا مفصلا توضیح داده شد . استخرهای روباز را می توان به صورت فصلی استفاده کرد . به طور مثال در تابستان تنها سیستم تصفیه آن کار کند و نیازی به گرمایش نداشته باشد .اما به کارگیری این نوع از استخرها در زمستان نیازمند صرف انرژی زیادی بوده در نتیجه هزینه های نگهداری و تعمیرات در این نوع از استخرها زیاد بوده .

انواع استخر

استخرهای عمومی روباز در زمستان هزینه زیادی را به بهره بردار تحمیل می کند .از محاسن اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به سیستم های تهویه و رطوبت گیری ندارند به همین دلیل هزینه اولیه اجرا را کم می کند . به دلیل روباز بودن و احتمال ورود برگ و گرد و غبار به استخرها می بایست سیستم تصفیه مناسب برای این مدل از استخرها در نظر گرفت . از دیگر محاسن و معایب اینگونه از استخرها کنترل دما و رطوبت و دمای محوطه بوده که نیاز به هیچ سیستم تهو یه ای ندارد

استخرهای آماده :
استخرهای آماده اغلب از جنس فایبر گلس بوده ودر کارخانه آماده و به بهره برداری میرسند ساخت و نصب اینگونه از استخرها در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و به همبن دلیل یکی از مزایای اینگونه از استخرها به شمار میرود از دیگر مزایای این استخرها هزینه اولیه پایین می باشد امااین استخرهانیز همانند بسیاری از محصولات دارای معایبی نیز هستدکه عبارتند از :
⦁ برای حمل از کارخانه تا محل نصب الزاما می بایست از تریلهای مخصوص حمل بار ترافیکی استفاده کرد بنابراین در نقاط صعب العبور نمی توان از این استخرها استفاده کرد
2-این استخرها در مقابل نور خورشید حساس بوده و دچار دفرمگی و رنگ پریدگی شده و عمر آنها به شدت کاهش می یابد.
3-به دلیل حمل و احتمال ضربه درهنگام نصب امکان دارد که بدنه استخر ترک برداشته ویا شکسته شود.
4-به دلیل فرم یکسان و سهولت در تولید هزینه طرحهای سفارشی بسیار سنگین بوده و مغرون به صرفه نیست.

انواع استخر

استخرهای کف متحرک :
این مدل از استخرهای برای فضاهای خانگی مناسب بوده واین قابلیت را دارند که ارتفاع عمقی آنهارا کنترل کرد عمق این استخرها را می توان از 20 سانتی متر تا 180 سانتی متر و تنظیم نمود عمده مزایای این استخرها آن است در زمانی که کف استخر با محوطه یکسان شد از فضای سطح روی استخر می توان استفاده کرد. تجهیزات کنترلی این مدل از استخرها می بایست از جنس استیل 316 یا 314 باشد تا به هیچ عنوان زنگ نزده و پوسیده نشوند از دیگر نکاتی که می بایست در ساخت این استخرها مورد توجه قرار گیر د آن است که بدنه استخر می بایست صاف و منظم کار شود تا تجهیزاتی که در عمق استخر حرکت می کنند با دیواره برخورد نداشته باشند.
معایب استخرهای کف متحرک :
⦁ هزینه اولیه بسیار بالا
⦁ به هردلیلی که تجهیزات استخر خراب شوند نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ در استخرهای کف متحرک روباز به هردلیلی که برق ساختمان قطع شود نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ به دلیل قرار گرفتن سیلندرهای روغنی در آب در صورت نشت نمی توان از استخر استفاده نمود.و میبایست آب استخر را به کلی تعویض نمود.
⦁ عملیات نظافت و جارو استخر در این مدل ها بسیار دشوار بوده.
انواع استخر