انواع دیوار سبز
ارسالی توسط :vts |2018-02-13 | محوطه سازی و طراحی محوطه

انواع دیوار سبز

دیوار سبز سنتی یا مستقیم:

همان طور که از اسمش پیداست در این نوع دیوار حرکت گیاه برروی نمای ساختمان نیازی به هیچ نوع واسطه ای ندارد چرا که ریشه در خاک داشته و روی سطح نما بطرف بالا صعود میکند. البته این نوع دیوار مضراتی نیز دارد که از آن جمله هزینه بالای نگهداری این مدل دیوار و آسیب دیدن مصالح استفاده شده در آن به مرور زمان است.

نمای سبز دو پوسته یا پوسته سبز (که با استفاده از یک سازه نگهدارنده به دیوار متصل می‌شود) با هدف ایجاد یک پوشش سبز مستقل از دیوار شکل می‌گیرد. در ادامه با چگونگی اجرای این نوع دیوار سبز آشنا می شویم:

الف) داربست‌های مدولار: جنس این داربست ها از فلزی سبک به نام استیل گالوانیزه بوده و وظیفه نگهداری گیاهان بالا برنده را بر عهده دارند. کنار هم قرار گرفتن پانل های مشبک به صورت مدولار باعث می شود تا این پانل ها نه تنها سطح وسیع تری از دیوار را فرا گرفته بلکه بدلیل استقامت آن می تواند رابطی باشد بین قسمتهای مختلف و یا اینکه بعنوان یک دیوار سبز مجزا از دیگر قسمتها به شکل یک دیوار سبز عمل کند.

ب) سازه شبکه‌ای یا هایسیمی: این سازه سبک و نگهدارنده گیاهان بالا برنده بوده و از جنس شبکه های فولادی است که بیشتر برای نگهداری گیاهانی بکار می رود که رشد آهسته ای داشته و نیاز به پشتیبانی دارند و همچنین انعطاف پذیرتر از سیستم های کابلی بوده و از بابت طراحی متنوع ترند.

ج) سیستم‌های کابلی: این سیستم برای نگهداری از گیاهانی با شاخ و برگ زیاد بکار گرفته می شود. از اجزای آن می توان به توپی هایی از جنس فولاد ضد زنگ که قابلیت عبور کابل ها و باز و بسته شدن آنها را از بین یکدیگر فراهم می سازد و مانند تکیه گاهی برای گیاهان بالابرنده عمل می کند. توپی ها با عبور از داخل سوراخ مرکزی به دیوار نصب می شوند. نحوه قرار گیری و فاصله بین توپی‌ها با در نظر گرفتن نوع گیاهان روی دیوار شکل می گیرد.

سیستم نمای کابلی_کششی هم نوع دیگری از این سیستم ها است که کاربرد آن بر روی نما های سبز با وسعت زیاد است که از آن جمله می توان به پوشاندن فضاهای سبز عمودی مانند دیوار ادارات دولتی، پارکینگ ها، فضاهای عمومی و فضاهای مسکونی بزرگ اشاره کرد.

د) سیستم دیوار سبز با استفاده از نمد پلیمری (felt green wall system): در این سیستم گیاهان زنده بر روی یک سطح عمودی کشت می‌گردند. این سیستم شامل یک پارچه نمدی پلیمری با قابلیت زهکشی مناسب می‌باشد که به شکل مشخصی تا خورده بر روی قاب زیرساخت قرار می‌گیرد؛ این روش نسبت به سیستم های قبلی هم جدیدتر و هم نسبت به آنها از مزایای بیشتری بر خوردار تر است می‌باشد. از مزایای این سیستم می توان به سبکی سازه دیوار سبز، سیستم زهکشی قدرتمندتر، تهویه مناسبتر گیاهان نسبت به سیستم های قبلی،تغییر و تعویض گیاهان،واستقلال بیشتر در انتخاب گیاهان نام برد.

انواع دیوار سبز

ه) سیستم دیوار سبز هیدروپونیک: در این روش جالب، دیگر نیازی به خاک نیست چرا که بستر کشت بر پایه آب است و کلیه امور دیوار و تامین مواد غذایی بوسیله آب انجام می پذیرد از مزایای استفاده از این روش می توان به ضخامت کم، تنوع بیشتر گیاهان و امکان نقش پذیری بیشتر در این روش اشاره کرد. در این روش جذاب طرح مورد نظر کشیده می شود و بعد از آن گل ها و گیاهان مورد نظر انتخاب می شوند و مواد غذایی نیز به صورت هوشمند به گیاهان تزریق می شود.

اشتراک گذاری این مطلب
error: Content is protected !!