ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز » انواع روف گاردن و بام سبز
بام سبز
ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03

انواع روف گاردن و بام سبز

روف گاردن ها را بر اساس سیستم اجرایی به چهار دسته اصلی تقسیم می‌کنند:

  • سیستم متمرکز (intensive)
  • سیستم گسترده (extensive)
  • ترکیبی (synthetic)
  • سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box )

سیستم متمرکز:

برای سیستم متمرکز واژه Roof Garden یا باغ بام استفاده می شود. این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می شود. این نوع از بام سبز ( روف گاردن ) شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می شود.

بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند.

در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی است و برای بام هایی که دسترسی عمومی دارند بکار برده می شوند.

سیستم گسترده:

برای سیستم گسترده از واژه Green Roof یا بام سبز استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

سیستم ترکیبی:

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

در نظر گرفتن آلاچیق برای روف گاردن ها ایده مناسب و جذابی برای افراد خانواده بشمار می آید آلاچیق­ها هم از مواردی هستند که در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می شود.

انواع روف گاردن

سیستم مدولار یا جعبه گیاه:

در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود.

خاک مناسب برای روف گاردن و بام سبز

از عناصر مهم دیگری که در ساخت بام سبز نقش مهمی ایفا می کند خاک مناسب است، خاک مورد استفاده برای این منظور بدلیل محدودیت در انتخاب و استفاده از آن باید دارای ویژگی های خاصی باشد. اول اینکه باید وزن کمی داشته باشد، دوم قابلیت جذب آب در آن است که هم باعث کاهش نوبت آب دهی به پوشش گیاهی باغ بام شده و هم اینکه هنگام بارش باران مانع غرقاب شدن سطح باغ بام می شود. نکته مهم دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است مغذی بودن خاک با مواد معدنی و ریز مغذی ها است چرا که تعویض خاک باغ بام ها به ندرت انجام شده و امکان تعویض مکرر آن وجود ندارد.

روف گاردن

دیدن نمونه کارهای زیبای روف گاردن