ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز » انواع روف گاردن و بام سبز
  بام سبز
  | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز

  انواع روف گاردن و بام سبز

  روف گاردن ها را بر اساس سیستم اجرایی به چهار دسته اصلی تقسیم می‌کنند:

  • سیستم متمرکز (intensive)
  • سیستم گسترده (extensive)
  • ترکیبی (synthetic)
  • سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box )

  سیستم متمرکز:

  برای سیستم متمرکز واژه Roof Garden یا باغ بام استفاده می شود. این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می شود. این نوع از بام سبز (روف گاردن) شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می شود.

  بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند.در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی است و برای بام هایی که دسترسی عمومی دارند بکار برده می شوند.

  روف گاردن

  سیستم گسترده:

  برای سیستم گسترده از واژه Green Roof یا بام سبز استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

  سیستم ترکیبی:

  این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

  در نظر گرفتن آلاچیق برای روف گاردن ها ایده مناسب و جذابی برای افراد خانواده بشمار می آید آلاچیق­ها هم از مواردی هستند که در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می شود.

  انواع روف گاردن

  سیستم مدولار یا جعبه گیاه:

  در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می پوشاند، نگهداری می شود.

  خاک مناسب برای روف گاردن و بام سبز

  از عناصر مهم دیگری که در ساخت بام سبز نقش مهمی ایفا می کند خاک مناسب است، خاک مورد استفاده برای این منظور بدلیل محدودیت در انتخاب و استفاده از آن باید دارای ویژگی های خاصی باشد. اول اینکه باید وزن کمی داشته باشد، دوم قابلیت جذب آب در آن است که هم باعث کاهش نوبت آب دهی به پوشش گیاهی باغ بام شده و هم اینکه هنگام بارش باران مانع غرقاب شدن سطح باغ بام می شود. نکته مهم دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است مغذی بودن خاک با مواد معدنی و ریز مغذی ها است چرا که تعویض خاک باغ بام ها به ندرت انجام شده و امکان تعویض مکرر آن وجود ندارد.

  انواع روف گاردن

  مزایای روف گاردن

  استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می دهد، چهره شهر را زیباتر می کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می شود تا پوشش های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود.

  هم اکنون می توانید ویدئوی روف گاردن  در تهران را مشاهده کنید. 

   

  مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می کند و حتی می توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می شود و با ایجاد آن می توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.

  یکی از مزیت های روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد.

  از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود.ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای روف گاردن از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد.

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان