طراحی تراس و بالکن

طراحی پاسیو تراس و بالکن

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-12-09 |0 Comments | طراحی و اجرای پاسیو و تراس | , , , , , , , ,

طراحی پاسیو|طراحی تراس|طراحی بالکن|طراحی ایوان|طراحی تراس و بالکن

امروزه با هجوم مردم به شهرها و افزایش جمعیت شهر نشین و کمبود فضاهای سبز و همچنین آلودگی هوا نیاز به وجود گیاهان و درختان که تا حدود زیادی می توانند باعث کاهش این معضلات زیست محیطی باشند بیش از پیش احساس می شود. در این دوران بدلیل نیاز ساکنین به سرپناهی برای زندگی و ساخت ساختمان ها و برجهای سربه فلک کشیده و از بین رفتن خانه های ویلایی و حیاط دار در شهرها، تراس و پشت بام از اهمیت بیشتری برخوردار گشته و مردم بیش از قبل به فکر راهی برای زیباتر کردن این مکان ها هستند. با حذف حیاط از آپارتمان های امروزی طراحی پاسیو , تراس و پشت بام اهمیت ویژه ای یافته است.

طراحی پاسیو

طراحی پاسیو

طراحی پاسیو

پاسیو در معماری ساختمان با معانی مشابه دیگری چون نورگیر و حیاط خلوت نیز شناخته می شود که مورد توجه بسیاری نیز قرار گرفته است. امروزه بیشتر مردم بخشی از آپارتمانشان را برای ساخت پاسیو اختصاص می دهند. پاسیو یک حیاط خلوت بی سقف یا دارای سقفی شیشه ای می باشد که در آن می توان گونه های متنوعی از گیاهان را پرورش داد.

ویدئویی از طراحی و اجرای پاسیو در تهران

 

با توجه به این که پاسیو و تراس ها هم از اجزای ساختمان محسوب میشوند باید تزیینات و چیدمان دکوراسیون آن نیز هماهنگ با دکوراسیون داخلی خانه صورت پذیرد. امنیت و ایمنی وسایل و لوازمی که در آن تعبیه میشود همان اندازه دارای اهمیت می باشد که برای سایر اجزای ساختمان مورد توجه قرار می­گیرد. تراس ها می توانند بزرگ یا کوچک باشند که این امر به اندازه متراژ ساختمان برمی گردد.

به طور مثال برای طراحی پاسیو  ابتدا باید محیط اطراف خانه مورد بررسی قرار گرفته و باتوجه به فضای کمی که در اختیار داریم از اسباب و وسایلی مناسب با این فضا استفاده کنیم. از موارد دیگری که باید به آن توجه داشت تقسیم بندی فضای پاسیو است. با توجه به این که ساختمانهای کوچک با متراژ پایین پاسیو یا تراسی کوچک دارند استفاده از لوازم و وسایل کوچک و جمع و جور می تواند گزینه ای مناسب باشد. برای داشتن تراسی زیبا از المانهای مناسب دیگری مانند گل ها و گیاهان نیز می توان استفاده کرد.

در این شرایط میتوان با استفاده از گلدان های کوچک یا گلدانهای آویز نه تنها فضایی دلنشین را خلق کرد بلکه با استفاده از این آویزها در محیط بالکن یا تراس مان تا حد امکان از اشغال فضای باقیمانده خودداری کنیم. وجود گل ها وگیاهان طراوت و شادابی خاصی را بوجود می آورد حالا میشود با اضافه کردن یکی دو صندلی کوچک از فضای باقیمانده نهایت استفاده را کرده و خالق تراسی زیبا و شاداب باشید.

طراحی پاسیو

طراحی پاسیو

از ویژگی های یک پاسیو ایده آل داشتن منظره و دید مناسب و زیبا است. یک بالکن با منظره و دید مناسب و زیبا می تواند فشار و خستگی حاصل از کار روزانه را کاملاً برطرف نموده و مکانی باشد برای رسیدن به آرامش. امروزه در اکثر کشورها در معماری نوین حتی در آپارتمان های بسیار کوچک نیز از فضای بالکن و تراس ها استفاده نموده و با استفاده از المانهایی متناسب با فضایی که در اختیار دارند به تزیین و چیدمان دکوراسیون بالکن ها می پردازند.

البته باید به این نکته توجه داشت که در ساختمان های بزرگ و ویلایی بسته به اندازه و متراژ بالکن یا تراس طراحان می توانند با استفاده از المانهای متنوع تری برای تزیین و چیدمان دکوراسیون آن اقدام نموده و بالکنی با خصوصیات جالب و جذاب تری که زیبایی و دلباز بودن و القای حس تازگی و شادابی از ویژگی­های آن باشد را طراحی کنند.

تعریف بالکن، تراس و ایوان :

در معماری و دکوراسیون داخلی اجزای طراحی شده در یک فضا را با نام های مختلفی می شناسیم، این اجزا ممکن است در ظاهر به یک معنا باشند اما دارای تفاوت هایی نیز هستند. به طور مثال می توان به تفاوت میان تراس، بالکن و ایوان اشاره نمود. اگر چه در نگاه اول معنای هر سه کلمه یکی می باشد اما در تعریف آنها تفاوت هایی وجود دارد.

ایوان چیست؟

در طراحی های سنتی معماری ایرانی ایوان یکی از مهمترین اجزا به شمار میرود که در لغت پیشگاه نامیده می شود. ایوان همان فضای مابین داخل و خارج اتاق است که به دلیل ارتفاع آن از سطح زمین مانع ورود برگ های ریخته درختان، خاک و گرد و غبار در حیاط می شود و از انواع آن می توان به ایوان عمارت، ایوان خانه و ایوان مسجد نام برد.

طراحی ایوان را به ایرانیان نسبت می دهند که در مساجد و عمارت ها به طور خاص از آن استفاده می شده است . در دوران قدیم از ایوان ها برای فرار از گرمای تابستان استفاده می کردند. ایوان در بخش های مختلف ایران با نام های متفاوتی شناخته می شود. مثلا در بندر بوشهر با نام شناشیل معروف شده است.

بالکن چیست؟

بالکن نیز یکی از اجزای اصلی ساختمان به حساب آمده و در معماری سنتی از آن به عنوان ایوانک نیز یاد می شود. بالکن ها عموما مسقف هستند امروزه با افزایش جمعیت و نیاز روز افسون به مسکن و تبدیل شدن خانه های حیاط دار به آپارتمان های چند طبقه و مجتمع های مسکونی و همچنین میل به عمودی سازی در شهرها، نیاز ساکنین این خانه ها به محیطی آزاد بیشتر از گذشته احساس می شود. برای طراحی تراس و بالکن رعایت نکاتی چون مساحت و متراژ ساختمان و بنا، تامین ایمنی و امنیت المانهایی که قرار است در چیدن دکوراسیون از آنها استفاده شود، هماهنگی بین دکوراسیون بالکن با دکوراسیون داخلی حائز اهمیت می­باشد.

برای طراحی پاسیو محدودیت هایی وجود دارد، مثلا اگر قرار است پاسیو داخل ساختمان طراحی شود فقط از یک جهت آزادی دارد و اما در صورتی که طراحی آن در محیط بیرونی ساختمان باشد از سه جهت آزادی داشته و در مواردی در محیط های باز دو طرف برای بالکن در نظر گرفته می شود. برای ایجاد امنیت و ایمنی نیز از حصارهایی مانند  نرده و یا دیوار و یا از هر دو حالت در بالکن ها بهره گرفته می شود. از انواع آن می توان به بالکن داخلی، بالکن مسقف و بالکن کنج اشاره کرد.

طراحی تراس

طراحی تراس

تراس چیست؟

در گذشته و در خانه های حیاط دار آن دوران در بعضی فصول سال مانند اواخر بهار و تابستان زمانی که آب و هوا مناسب بود گاهی روزها و خصوصاً شب ها در محیط حیاط استراحت می کردیم، تراس برای همین منظور طراحی شده و تداعی کننده همان اوقات است با فضایی نسبتاً بزرگتر از بالکن و ایوان که سقفی هم نداشته و در مواقعی که فضای حیاط بین ساکنین به طور مشترک استفاده می شود، وجود آن به صورت شخصی بشدت احساس می شود.

مزایای پاسیو چیست؟

از پاسیو میتوان برای ساخت محیطی خیال انگیز و رویایی بر روی بام یا تراس با استفاده از سیستم روف گاردن استفاده کرد. از فضای پاسیو می توان برای ساخت فلاورباکس های طولی، گلکاری، پرورش گیاهان پوششی صخره ای محوطه سازی در سبکهای گوناگون بهره برد. پاسیو مکان مناسبی است برای طراحی و اجرای محوطه های روف گاردن شامل پیاده رو سازی، نورپردازی، آبنما ، آلاچیق، اجرای محوطه طبیعی، نشیمن های چوبی رسمی، سنتی و مدرن و غیره.

طراحی پاسیو

طراحی پاسیو

رواق چیست؟

رواق یا پیشگاه خانه به فضاهای سرپوشیده ستوندار می گویند که شامل سقف و ستون می باشد و حداقل در یک طرف مسدود است و انسان را از تماس با بارش باران و تابش نور آفتاب محافظت می کند. در مناطقی که شدت نور و حرارت خورشید زیاد باشد نور ملایمی را به داخل عبور داده و نور و روشنایی مورد نیاز را تامین می کند. رواق نیز مانند ایوان از عناصر سنتی معماری ایرانی است و در ساخت اماکن مذهبی مانند مساجد استفاده شده است.

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی پاسیو

طراحی تراس

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای پاسیو و تراس | , ,

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

استفاده از المانهایی مانند گل ها و گیاهان زیبا برای تزیین و دکوراسیون بالکن ها، تراس و ایوان نه تنها باعث زیبایی این فضاها می شود بلکه باعث عدم دید و اشراف همسایگان در آپارتمان های روبروی ساختمان خواهد شد. اگر فضای بالکن یا تراس شما محدود است استفاده از المانهای مناسب می تواند شما را در تزیین و دکوراسیون آن یاری دهد.

تزیین بالکن، تراس و ایوان با گل ها و گیاهان:

مدتهاست که بعضی از ساکنین آپارتمان ها از فضای بالکن و تراس خود بعنوان انباری و محل نگهداری لوازم و وسایل بی مصرف یا اضافی استفاده می کنند که این عمل نه تنها شما را از داشتن فضایی زیبا و دلنشین محروم می کند، بلکه نمای زشتی را هم در بیرون ساختمان شما باعث میشود. در صورتی که میتوان با استفاده از المانهای مناسب تراس و بالکن، آپارتمان خود را به محیطی زیبا و شاداب تبدیل کرده و از آن لذت برد. برای انجام این امر می بایست مواردی مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله می توان به: مساحت تراس و بالکن، دانستن وضعیت جغرافیایی آپارتمان (شمالی یا جنوبی بودن آن) استفاده از المانهای مناسب برای تراس و بالکن، انتخاب گل ها و گیاهان مناسب برای استفاده در فضای در اختیار، بکارگیری نرده یا دیوار جهت تامین امنیت تراس یا بالکن اشاره کرد.

طراحي پاسيو

راه های بسیاری برای داشتن تراسی زیبا و دلنشین وجود دارد. گل ها و گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ می‌تواند تراس و بالکن را به فضایی زیبا و باشکوه تبدیل کند. همانطور که در بالا ذکر شد می­توان بسته به موقعیت مکانی که آپارتمان در آن قرار دارد از گل ها و گیاهان برای تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن استفاده نمود. گل شمعدانی در فصل گل دهی باغنچه های رنگارنگ و زیبای خود می­تواند فضای بالکن شما را به مکانی دلنشین تبدیل کند، شمعدانی طبیعتاً نور دوست بوده و می توان بصورت آویز نیز از آن برای تزیین و شادابی تراس و بالکن بهره برد. از دیگر گل ها و گیاهانی که می توانند در روزهای آفتابی و گرم زینت بخش تراس و بالکن باشند شب بوی پاکوتا، آفتاب پرست، رازک ژاپنی، گل های همیشه بهار، بگونیای همیشه گل دار، جعفری، آهار، تاتوره، محبوبه شب، یاس رونده، انواع شاه پسند، تاج خروس، داوودی، خورشیدی می­باشند. این گیاهان یک ساله و دو ساله بوده و در این مدت محیطی دلنشین و باشکوه را به ارمغان می آورد.

اگر تراس و بالکن در محیطی کم نور قرار دارد و در نیمی از اوقات روز سایه می باشد می توان از گل ها و گیاهانی چون حنا، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پروانش (پریوش)، پیچ تلگرافی، بنفشه استفاده کرد. برای آپارتمانهایی که در محیطی کاملا ًسایه قرار دارند از گل ها و گیاهانی مانند مارانتا، پتوس، انواع فیلو دندرون، مارچوبه زینتی، برگ بیدی استفاد می شود.

گل ها و گیاهان مناسب برای تزیین تراس و بالکن­های جنوبی:

گل ها و گیاهانی مانند رز، پالم، یوکا، زرشک زینتی و پیچ امین الدوله، فونیکس و یاس هلندی، مورد پیوندی، یاس امین الدوله، شمشاد طلایی و توپی، رزماری و لاواندر کامیس پاریس گونه های مناسبی برای بالکن های جنوبی می باشند.

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن های شمالی:

از گونه های مناسب برای این محیط می توان به بگونیا، حنا (امپاتیانس)، نردبان یعقوب، گل گوشواره ای، گل تورنیا، پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید، بنفشه اشاره کرد.

جالب است بدانید اگر در تراس و بالکن روزانه دو تا سه ساعت نور آفتاب داشته باشید، می توانید با کاشت و پرورش گیاهان و سبزیجات فضای بالکن و تراس خود را تزیین نموده و سرسبزی و شادابی بهمراه رایحه ای خوش و فرح بخش را در بالکن خود داشته باشید. نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه از آن دسته سبزیجات است که مناسب بالکن و تراس می باشند.

نورپردازی مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

از دیگر مواردی که فضای داخلی و محیط بیرونی تراس و بالکن را زیباتر می نماید نورپردازی است. در نورپردازی می­توان با انتخاب گزینه های درست فضای زیبا و خیال انگیزی را بوجود آورد. ریسه های روشنایی و نور های نقطه ای می تواند در خلق این فضا تاثیر گذار باشد.

انتخاب مبلمان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

با توجه به اندازه تراس و بالکن می توان از مبل و صندلی که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل باشد استفاده کرد. استفاده از مبل و صندلی در بالکن و تراس آسایش و راحتی را به همراه داشته و بسیار لذت بخش می باشد.

انتخاب گلدان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

در انتخاب گلدان نیز دانستن اندازه تراس و بالکن اهمیت دارد. اگر دارای تراسی با فضای محدود هستید انواع گلدان های دیواری و گلدانهای آویزی می تواند گزینه مناسبی برای تراس و بالکن باشد. در بالکن ها و تراس هایی با مقیاس بزرگتر انواع فلاور باکس های فلزی، بتنی، چوبی و یا پلاستیکی گزینه مناسبی می­باشد.

کفپوش های مناسب برای تراس وبالکون :

معمولا برای تزیین و دکوراسیون بالکن یا تراس خانه های سنتی از کاشی و سرامیک های سنگی و درخانه هایی که مایل به استفاده از دکوراسیون مدرن در تراس خود هستند هم از کفپوش های چوبی و لمینیت استفاده می شود. امروزه استفاده از کفپوش های چوبی در دیگر نقاط جهان به یک امرعادی تبدیل شده و به علاقه مندان آن نیز روز به روز افزوده می شود. از دلایل استفاده از کفپوش های چوبی در تراس وبالکون نسبت به کفپوش های داخلی  مقاوم بودن آن در برابر عوامل محیطی مانند نور،گرما و رطوبت می باشد.

فضای بالکن و تراس را می توان به فضایی دلنشین، دنج و امن برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد بنابراین بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون بالکن و تراس حساسیت لازم را به خرج دهید.