طراحی و ساخت ویلا

طراحی ویلا

طراحی داخلی ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-05-13 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا موارد بسیاری را شامل بوده و امری چند بعدی است. از مهمترین عوامل و پارامترها در طراحی داخلی می توان به مواردی چون ایجاد فضاهای وسیع با در نظر گرفتن سقف های بلند، استفاده از نور طبیعی، طراحی و ساخت دیوارهای پیرامونی جهت جدا سازی فضاهای داخلی و خارجی و در کنار آن ایجاد قسمتی برای دسترسی به فضای بیرونی ویلا اشاره کرد.

طراحی داخلی ویلا کلاسیک

طراحی ویلا کلاسیک یا همان سبک قدیمی طراحی ویلا برگرفته از ساختمان های یونانی و ایرانی بوده و از وجوه بارز آن استفاده از آبنما های قدیمی، چیدمان سنتی المانهای بکار رفته در طراحی، مجسمه های سنگی، استفاده از ابزارهای متداول، نماهای سنگی که از المانهای قدیمی در این سبک از طراحی ویلا بوده و هست، نور پردازی سنتی به شیوه معمول آن و استفاده از نور خورشید جهت روشنایی فضاهای داخلی ویلا، در نظر گرفتن فضاهای بیشتر و با وسعت زیاد که توسط طراح داخلی با استفاده از عناصری مانند مجسمه­ها، تابلوهای نقاشی به همراه مبلمان مناسب اقدام به چیدمان آن کرده و باعث زیبایی و جلوه آن می شود، می­باشد.

درست است که در طراحی کلاسیک تنوع متریال های ساختمانی به مراتب کمتر از سبک مدرن می­باشد اما باید در نظر داشت که طراحی ویلا به سبک کلاسیک سبکی شناسنامه دار و با سابقه ای طولانی در این سبک از معماری بوده و دارای عظمت، شکوه و اعتبار فراوانی بوده و هست.

طراحی داخلی ویلا

ویژگی های طراحی داخلی ویلا به سبک کلاسیک

مبلمان های شیک و آنتیک، تابلو های نقاشی فاخر، قالب ها و قرنیزآلات، سرویس های چوبی کندکاری شده، پرده های پارچه ای، حاشیه هاي نرم، استفاده از رنگ مایه هاي چوبی جذاب و قدرتمند، گچبری های زیبا، فرش های دست بافت ایرانی، آباژور، لوستر های پر نور و درخشان، استفاده از رنگ های مناسب (ترجیحاً کرم و قهوه ای) همگی درکنار هم فضایی زیبا و با شکوه که تداعی کننده اصالت می باشد را به نمایش می گذارد.

سبک طراحی داخلی دارای طرفداران زیادی بوده و از وقار و پایداری خاصی برخوردار است. تقارن و نظم در بین تمامی عناصر تشکیل دهنده این سبک، دارای اهمیت ویژه ای بوده و در کنار هم سبکی زیبا و باشکوه را بوجود می آورد.

نور پردازی ویلا

نورپردازی درست و مناسب می تواند ویژگی های یك خانه کلاسیك را برجسته تر نماید. در ویلاهایی با نشیمن های بزرگ که با مبلمان کلاسیك چیدمان شده است باید از لوسترهای بزرگ و سنگین با نور و روشنایی زیاد و ترجیحاً از جنس لوسترهای برنجی و یا بلوری و به سبك کلاسیك استفاده کرد.

طراحی و اجرای ویلا

طراحی ویلا

نورپردازی در فضای داخلی ویلا

نور خورشید نقش مهمی در نورپردازی طبیعی فضاهای داخلی ویلا بر عهده دارد، بهمین خاطر بررسی و شناسایی سمت و سوی تابش نور خورشید در طول روز دارای اهمیت زیادی می­باشد. هنگامی که روز به پایان می رسد و شب فرا می رسد نورهای مصنوعی که برای روشنایی فضای داخلی ویلا تعبیه شده است جلوه و روشنایی خود را بیشتر آشکار می کند و اینجا است که یک نور پردازی مناسب و حرفه ای فضایی زیبا و باشکوه را در تاریکی شب نمایان کرده و زمینه آرامش و آسایش ساکنین را فراهم می کند.

طراحی داخلی ویلای مدرن

پایه گذار این سبک از طراحی، گروهی از طراحان اروپایی بودند و در سال 1919 این مکتب (باوهاوس) را در کشور آلمان آغاز کردند.عمل گرایی و پرهیز از تجمل گرایی و اجتناب از تزئینات زیاد و کنار گذاشتن عناصر غیر ضروری، بکار گرفتن فرم و عملکرد به شکل تلفیقی از هر دو و بطور خلاصه اجتناب از طراحی های مرسوم در قدیم (طراحی کلاسیک) دوری از هرگونه طرح ریزی و تهیه نقشه های پیچیده و دوری از قواعد گذشته در طراحی، ساده گرایی با نهایت بهره گیری از فضا و بزرگ نمایی فضاهای کوچک توسط طراح دکوراسیون داخلی با استفاده از المان هایی چون مجسمه ها و تابلوهای نقاشی، بکارگیری حداقل مبلمان در چیدمان و دکوراسیون داخلی ویلا، بهره گیری از فرم های هندسی، استفاده از رنگ های طبیعی و اصولاً رنگ های خنثی، دوری از تقارن و ایجاد هماهنگی با استفاده از عناصر و المانهای موجود برای رسیدن به تعادل در فضای داخلی، بافت جغرافیایی و طبیعی محیط، شرایط آب و هوایی ویلای طراحی شده در آن منطقه، سبک طراحی ویلای مورد نظر و تعداد طبقات ویلا، به کار گیری آبنما، استخر، دیوار های شیشه ای، چوب مصنوعی، خطوط قائم، محوطه سازی از المان های مشخص کننده سبک طراحی ویلا به شیوه مدرن می­باشد.

یکی از اصول لاینفک در طراحی ویلا به سبک مدرن هماهنگی و رعایت تناسب بین دکوراسیون داخلی ویلا با فضاهای خارجی آن است. همچنین وجود المانهایی چون فضای سبز، استخر، مجموعه باغ، پارکینگ، مبلمان محوطه ویلا و هماهنگی بین آنها تاثیر بسیاری در زیبایی و راحتی ویلا خواهد داشت.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی نمای ویلا

برای داشتن نمایی زیبا، مقاوم و مدرن توجه به مواردی چون طراحی مناسب، شرایط اقلیمی، ردیف بودجه در نظر گرفته شده، معماری ویلا، هماهنگی آن با بنا و همچنین در نظر گرفتن معیارهای زیبایی شناسانه توسط طراح و مجری دارای اهمیت بوده و ضروری می باشد.

بکار گیری آجر نسوز، ترموود، سنگ های مالون کیوبیک شده، سنگ های تراورتن یا سیمان لیسه ای مقاوم با رنگ های متناسب با طرح معماری و در کنار همه اینها نورپردازی مناسب در بنا زیبایی و ارزش ویلا را بالا می برد.

چیدمان فضا ها

جانمایی پیش ورودی و ورودی ساختمان ویلا :

وقتی که افراد وارد حیاط ویلا می شوند مرحله ی بعدی مسیر ورود به ساختمان است که به سمت یک پیش ورودی که معرف درب ساختمان ویلا است هدایت می شوند.

 جانمایی ورودی مناسب در ویلای مدرن  و قرار گرفتن آن در بهترین محل می تواند تردد و دسترسی به فضاها را در ساختمان آسان تر کند.

جانمایی پیش ورودی و ورودی در نقطه ای باید قرار گیرد که کاملا حس دعوت کنندگی را در نظر افراد القا کند . باید سعی شود نزدیکترین نقطه به درب ورودی اصلی سایت و هموارترین مسیر انتخاب شود به دلیل اینکه افراد استفاده کننده از ویلا در گروه های سنی مختلف هستند و باید همه بتوانند به راحتی  مسیر را طی کرده و به ساختمان دسترسی پیدا کنند. استفاده از رمپ و پله های کوتاه در مسیر رسیدن به ساختمان از اهمیت خاصی برخوردار است زیرا تردد را برای همه آسان می کند .

جانمایی فضاهای داخلی  

 • فضای عمومی
 • فضای خصوصی

فضای عمومی : غالبا فضای عمومی در دسترس همه ی افراد است که عبارتند از اعضای خانواده ، مهمان درجه اول ( بستگان ) و درجه دوم ( دوستان خانوادگی )

این فضا ها ( برنامه ی فیزیکی )  عبارتند از:

 • لابی (فضای ورودی)
 • رختکن
 • حال عمومی
 • آشپزخانه (آشپزخانه تمیز جهت سرو غذا و آشپزخانه کثیف برای پخت غذا)
 • پذیرایی
 • نشیمن
 • ناهارخوری
 • سرویس بهداشتی عمومی
 • فضاهای روباز (زمین بازی ، استخر، آتش دان ، باربیکیو، پارکینگ )
 • خواب مهمان
 • بار نوشیدنی

فضای خصوصی : شامل فضاهایی است که فقط افراد خانواده از آن استفاده می کنند که عبارتند از:

 • حال خصوصی
 • اتاق تلویزیون
 • صبحانه خوری
 • اتاق خواب والدین
 • اتاق خواب فرزند
 • سرویس بهداشتی
 • آشپزخانه
 • رختشوی خانه
 • اتاق مطالعه
 • اتاق کار پدر

جانمایی فضاها در پلان ویلای مدرن دارای اولویت بندی است و نسبت به نوع کاربری آن فضا و متراژ مورد نیاز در محل خود قرار می گیرند.

در این قسمت فضا های عمومی و خصوصی را از لحاظ عملکرد مورد بررسی قرار می دهیم .

فضا های عمومی

 در چیدمان فضاهای عمومی سلسله مراتبی است که باید مورد توجه قرار گیرد . برای مثال نزدیکترین فضا به درب ورودی بعد از لابی و رختکن حال عمومی، سرویس بهداشتی عمومی و آشپزخانه می باشد و به ترتیب آن در مرحله ی بعدی سالن پذیرایی و غذاخوری و نشیمن.

حال عمومی :  این فضا نیاز به مبلمان زیادی ندارد و به عنوان فضای تقسیم بین لابی و آشپزخانه و پذیرایی عمل می کند ، حال عمومی را می توان به عنوان عرصه ی مکث و حرکت معرفی نمود که توقف زیادی در آن صورت نمی گیرد.

آشپزخانه :

قلب تپنده ی خانه ، آشپزخانه است زیرا بانوی خانه بیشترین زمان از وقت خود  را در آن می گذراند پس اهمیت ویژه ای در طراحی دارد . آشپزخانه یک فضای عملکردی در بین دیگر قسمتهای ساختمان محسوب می شود پس در گام اول باید به چند قسمت دسترسی مستقیم داشته باشد این قسمتها عبارتند از :

 • ورودی
 • ناهار خوری
 • ذیرایی و نشیمنچیدمان داخلی ویلا

دلیل اینکه باید به ورودی نزدیک باشد این است که ملزومات خریداری شده برای پخت و پز باید از کوتاه ترین مسیر به آشپزخانه برسد و دیگر اینکه در خصوص ناهار خوری می بایست  دسترسی مستقیم جهت سرو غذا به این قسمت داشته باشد و همچنین جهت سرویس دهی و پذیرایی از مهمانان می بایست از کوتاه ترین مسیر به سالن پذیرایی و نشیمن ارتباط پیدا کند .

دو نکته در خصوص طراحی آشپزخانه 1- چیدمان و دسترسی ها ،2- نورگیری آشپزخانه

چیدمان داخلی ویلا

 • چیدمان و مبلمان آشپزخانه : قسمت های مرتبط لوازم آشپزی و پخت و پز در اولویت است ، مبلمان آشپزخانه بر اساس مثلث کار در آشپزخانه چیده می شود . راس های مثلث کار عبارتند از فرگاز ، یخچال و سینک ظرف شویی که اصلی ترین فعالیت ها را در بر می گیرد . نگهداری مواد غذایی ، شست و شو و آماده سازی ، پخت و پز که جزء اصلی ترین مسیر ها هستند و در مسیر ارتباطی این سه مورد نباید تداخلی بوجود بیاید  و می توان نسبت به فرم کلی آشپزخانه مثلث کار را جانمایی کرد و بعد از آن دیگر قسمت ها را مانند میز کار، ماکرو ویو ، ماشین ظرفشویی ، فر برقی، ویترین ظرف ها و … را جانمایی می کنند.
 • نورگیری آشپزخانه : جهت نورگیری آشپزخانه بهتر است از نور طبیعی و نور زنده اول صبح باشد که جهت آن شرق و جنوب شرق هست  و همچنین نزدیک به درب ورودی باشد و از جهتی هم به فضای ناهار خوری مرتبط باشد این کار برای ارائه سرویس دهی بهتر و راحت تر انجام می گیرد .

درخصوص آشپزخانه این نکته مهم است که تمامی پخت و پزها در قسمت آشپزخانه که به نام آشپزخانه کثیف نامیده می شود انجام می گیرد به جهت وجود حرارت بالا و دود و چربی که محیط فضا را نا مناسب می کند و از آشپزخانه تمیز صرفا جهت آماده سازی و سرو غذا ها استفاده می شود .

همانطور که اشاره شد آشپزخانه کثیف جهت پخت و پز می باشد و با جانمایی کمد و کابینت می توان محل نگهداری ظرف ها و اقلام مصرفی خوراکی باشد.

از دیگر عملکردهای آشپزخانه کثیف عبارتند از : محل نگهداری برنج وحبوبات ، روغن و همچنین می توان  در آن قسمت یک سینک ظرفشویی جانمایی کرد که ظروف بزرگ مانند قابلمه و ماهیتابه و … را در همانجا شسته شود

پذیرایی و نشیمن : در خصوص این دو فضا بهتر است در جهت شرق باشد . همچنین با استفاده از باز شو های بزرگ و سرتاسری نمای روز و شب فضای سبز حیاط را داشته باشد.

خواب مهمان : این فضا برای اسکان موقت مهمان در نظر گرفته می شود و بهتر است که به مانند خواب مستر دارای حمام و سرویس بهداشتی مجزا باشد از لحاظ نورگیری هم اولویت چندانی ندارد زیرا صرفا جهت استراحت و خواب از آنجا استفاده می شود و می توان یک کتابخانه کوچک و جمع و جور داخل اتاق خواب مهمان طراحی نمود.

پذیرایی :   

فضایی که برای مهمانداری خیلی مورد توجه است سالن پذیرایی می باشد . زیرا اولین جایی که مهمان پس از ورود به ساختمان راهنمایی می شود سالن پذیرایی است.

پذیرایی بهتر است با سقفی بلند و نور پردازی دکوراتیو و عمومی خاص ، طراحی شود . از نظر پلان در معماری مدرن ، برای این فضا پلان آزاد در نظر گرفته می شود . به این صورت که فضای پذیرایی بدون وجود ستون و کاملا باز طراحی می شود . با این کار می توان به طور کامل از ظرفیت فضا برای مبلمان کردن استفاده کرده و همچنین به افراد خانه این امکان را می دهد هر زمان که اراده کنند چیدمان فضا را تغییر دهند.

این آزاد بودن دست در تغییر دکوراسیون از لحاظ تاثیر روانی و بصری کمک می کند که همیشه روحیه ی افراد سر زنده و شاد باشد .

در طراحی سبک مدرن ،کف و دیوار و سقف ویلا باید از نظر طراحی مورد توجه خاصی قرار بگیرد .

در خصوص چیدمان فضا استفاده از مبلمان  مدرن و کاناپه و نورهای موقت قابل جابجایی (آباژور) در کنار هم لازمه ی فضای پذیرایی می باشد.

از دیگر ملزومات سالن پذیرایی در طراحی ویلا ایجاد دید و منظر مناسب به فضای سبز بیرون ساختمان توسط پنجره ها و بازشوهای سراسری با  جانپناه کوتاه می باشد که به این وسیله بتوان نمایی زیبا از گیاهان درون حیاط ویلا را به صورت کامل داشته باشیم.

جانمایی تراس در مقابل پنجره ی سراسری سالن پذیرایی می تواند فضای دنجی برای صحبت های خاص بوجود بیاورد و چیدمان تراس نیز به صورت کاملا مینیمال و ساده ، صرفا دو عدد صندلی و میز  و فضایی مملو از فلاور باکس گل و گیاه که زیبایی فضارا چند برابر می کند.

نور پردازی پذیرایی

این فضا نیاز به روشنایی کامل دارد . به جهت اینکه فضای پذیرایی دلبازتر و بزرگ تر از آنچه که است به نظر برسد . بهتر است از ترکیب نور سرد و گرم استفاده شود و در وسط نصب یک لوستر بزرگ با روشنایی زیاد و همچنین استفاده از آباژور در گوشه ای از فضا می تواند سالن پذیرایی را مجلل تر کند .

چیدمان پذیرایی

چیدمان فضای پذیرایی به گونه ای باشد که فضا برای عبور و نشستن به اندازه کافی بین گل میز ها و کاناپه ها باشد حد اقل فضای عبوری  cm 60 در نظر گرفته شود متراژ مناسب مورد نیاز سالن پذیرایی 30 متر مربع می باشد.

قرار گرفتن کاناپه های 2 نفره ، 3 نفره و تک نفره به صورت ترکیب مربع یا مستطیل در کنار هم و دو عدد کاناپه تک نفره جهت آقا و خانم صاحب خانه در جایی قرار داده شود که به راحتی به آشپزخانه دست رسی داشته باشد و سرویس دهی را آسان تر کند.

 ناهار خوری :

فضای ناهار خوری از چند جهت نیاز به بررسی و توضیح دارد . ابتدا همانطور که گفته شد جانمایی ناهارخوری در دسترسی مستقیم به آشپزخانه در اولویت بوده زیرا برای سرویس دهی مناسب از جانب آشپزخانه ارتباط مستقیم آن فضا ها لازم است . در مرتبه دوم ارتباط بین پذیرایی و نشیمن دیگر اولویت های طراحی می باشد که در قسمت مطالعات اولیه و بخش دیاگرام ارتباطی بین فضاها با اولویت دوم معرفی می شود .

جانمایی میز 8 یا 12 نفره با تم رنگی قهوه ای سوخته و روکش صندلی طوسی و قراردادن یک لوستر در وسط سقف و در آکس میز و اجرای نور مخفی در سقف به صورت قاب ساده می تواند چیدمان مدرن را تکمیل کند .

مسیر عبور دور میز غذا خوری از اهمیت خاص بر خوردار است  و باید به صورتی باشد که وقتی کسی بر روی صندلی قرار گرفت عرض مسیر عبور پشت صندلی cm  60 باید درنظر گرفته شود و cm  30 برای قرار گرفتن کامل پشت میز و صرف غذا ، با اندازه های گفته شده مشخص شد که دور تا دور میز غذا خوری می بایست cm  90 فاصله از دیوار داشته باشد .

نشیمن:

فضای نشیمن اغلب با سالن پذیرایی ادغام می شود . ولی ایده ال ترین حالت این است که فضای نشیمن از دیگر فضا ها جدا باشد و با یک پارتیشن جدا کننده می توان این کار را کرد.

فضای نشیمن برای گپ و گفت و دورهمی آخر شب در کنار شومینه دنج ترین محل است .

فضای نشیمن با پنجره های کشیده و دید و منظری به سمت فضای سبز محوطه با اجرای نورپردازی دکوراتیو و تم رنگی کرم قهوه ای فضایی خاص را بوجود می آورد.

چیدمان:

مبلمان فضای نشیمن از سری مبل راحتی سبک مدرن انتخاب می شود و تم رنگی خنثی ( طوسی ، فیلی ) برای آن جا مناسب است ، همه چیز در این فضا باید ملایم باشد از رنگهای پرده ها و مبل ها تا نور عمومی و دکوراتیو.

کتابخانه می تواند گزینه ی خوبی باشد برای فضای نشیمن ، یک فقسه ی چوبی از جنس چوب گردو که تا سقف کشیده شده و ترکیبی از کتاب های نفیس و اکسسوری های کانسپتچرال ( مفهومی )

دسترسی این فضا به آشپزخانه از سمتی و دسترسی به بار نوشیدنی در سمت دیگر از ملزومات طراحی داخلی این فضا می باشد.

سلسله مراتب پذیرایی از مهمان ها به این صورت می باشد که پس از ورود مهمان به داخل ساختمان به سمت سالن پذیرایی راهنمایی می شود همزمان با پذیرایی ، میزبان درحال آماده سازی غذا  در سالن غذا خوری می باشد که بعد از پذیرایی مختصر جهت صرف غذا به قسمت غذا خوری راهنمایی می شوند پس از صرف غذا که عموما شام یا ناهار است به سمت فضای نشیمن جهت پذیرایی بعد صرف غذا راهنمایی می شوند .

همانطور که گفته شد در سلسله مراتب بالا هر قسمت عملکرد خاص خود را دارد ولی در زمان حال که اکثرا خانه ها کوچک و محدودیت متراژ خانه دست طراح را می بندد با ادغام این فضا ها به صورت مشترک از یک فضا استفاده می کنیم . برای مثال عملکرد سالن پذیرایی و هم نشیمن را می توان در یک فضا استفاده کرد حتی می توان با قرار دادن یک میز غذا خوری در گوشه سالن سمت آشپزخانه از اتاق غذاخوری هم صرف نظر کرد.

سرویس بهداشتی عمومی

سرویس بهداشتی عمومی بهتر است نزدیک ورودی و حال عمومی باشد . به جهت اینکه مهمانان درجه 3 و 2 بدون اینکه به دیگر فضاهای خصوصی مرتبط بشوند از این فضا استفاده کنند و اینکه زمانی که کسی از افراد خانه از بیرون می آید ، پیش از ورود به فضای خانه مسائل بهداشتی را رعایت کند و آلودگی بیرون به داخل وارد نشود.

ابعاد مورد نیاز سرویس بهداشتی حداقل 2 متر مربع که متشکل از کاسه توالت و کابینت رو شویی می باشد

برای نصب کاسه توالت می بایست از هر طرف 20 cm تا دیوار فاصله داشته باشد  و فاصله شیر مخلوط آفتابه ای از دریچه خروجی فاضلاب در شعاع 1 متری نصب گردد .

طراحی داخلی ویلا

تهویه :  بحث مهم در سرویس بهداشتی تهویه است که باید به طور دقیق اجرا شود زیرا به جهت اینکه سرویس بهداشتی در نزدیک درب ورودی به ساختمان قرار دارد احتمال ایجاد کوران در هنگام باز و بسته شدن درب و تردد ساکنین بوجود آید . به همین دلیل در کنار همه ی فضا های خیس از قبیل توالت ، حمام ، آشپزخانه و رختشوی خانه یک فضا اختصاص داده می شود به نام داکت یا رایزر عمودی که از طریق آن تهویه هوای داخل سرویس ها و فضای خیس صورت می گیرد.

نحوه ی عملکرد داکت های عمودی به این صورت است که از دیوار سرویس یک دریچه گریل دار (مشبک) نصب می گردد و یا در جاهای دیگر یک فن هواکش نصب می گردد که هوای داخل سرویس را به حالت مکش به سمت لوله ی انتقال به پشت بام هدایت می کند این لوله ها از جنس PVC و یا آزبست می باشد در روی پشت بام نیز باید یک سانتریفیوژ هواکش نصب گردد که به طور کامل هوای داخل را به بیرون هدایت کند.

نکته ی مهم در خصوص داکت ها : باید توجه داشته باشیم که لوله های تهویه ی سرویس بهداشتی و آشپزخانه در یک داکت نباشد و هر کدام برای خود نیاز به طراحی و جانمایی محل داکت و لوله گذاری مختص به خود را دارد .

 

دیدن نمونه کارهای طراحی داخلی ویلا

طراحی ویلا

طراحی-ویلا-villa-design

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-04-30 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , , , , , ,

در طراحی ویلا ابتدا می بایست تمامی شرایط مکان ویلا همانند زاویه تابش آفتاب, جهت وزش باد, شرایط زمین, محدوده زمین, ویلا های همسایگان, و قوانین ساخت و ساز مورد بررسی قرار گیرند. سپس با بررسی دقیق تر زمین, فرآیند طراحی ویلا آغاز می شود.

ادامه

طراحی پلان ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

طراحی پلان ویلای مدرن

طراحی پلان ویلا  در روند طراحی ویلا بسیار مهم است و از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که در نهایت به ترسیم یک پلان قابل اجرا منجر می شود.
برای شروع طراحی پلان ویلای مدرن ابتدا یک برنامه فیزیکی نیاز بوده که در قالب لیستی از فضاهای مورد نیاز کارفرما جهت لحاظ کردن در طراحی ویلا در جلساتی که بین کارفرما و تیم طراحی تشکیل می شود اعلام می شود و این برنامه فیزیکی در غالب سوالهایی از جانب طراح مطرح می شود . برای مثال فضای مورد نظر برای استفاده ی چند نفر در ساختمان بوده و چه فضاهایی مورد نیاز است (کتابخانه، سالن ورزشی، استخر داخلی و خارجی، سونا و جکوزی ، بار نوشیدنی، رختشوی خانه، اتاق خواب مستر و …)
موارد ذکر شده اطلاعاتی هستند که طراح پیش از شروع باید از آنها اطلاع داشته باشد که در طراحی لحاظ کند.
اگر بخواهیم به یک طرح ایده آل در پلان ویلای مدرن برسیم می بایست چند نکته را در نظر داشته باشیم که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

⦁ اطلاعات اقلیمی :
در خصوص اطلاعات اقلیم منطقه که می بایست مشخص شود سایت مورد طراحی در کدام منطقه از اقلیم 4 گانه آب و هوایی کشور واقع شده است . 1- اقلیم معتدل و مرطوب 2- اقلیم گرم و خشک 3- اقلیم سرد و کوهستانی 4- اقلیم گرم و مرطوب
– جهت باد : جهت های وزش باد در سایت را از طریق منابع مربوطه می شود مشخص کرد و این کار به ما کمک می کند که نسبت به موقعیت سایت از کدام سمت در جریان هست . بادهای غالب ، باد موافق و مخالف از این دسته هستند که با در نظر داشتن مسیر باد ها و زمان های وزش باد می توان در مناطق مختلف استفاده های بهینه ای از آنها داشته باشیم .
– نور خورشید : تابش نور خورشید در فصول مختلف سال دارای شدت کم و زیاد و همچنین زاویه ی تابش مختلف است که نسبت به آن در طراحی می توان از آن استفاده نمود . همچنین با در نظر گرفتن اقلیم آب و هوایی منطقه ، لکه گذاری در سایت و کشیدگی ساختمان جهت سایه اندازی و آفتابگیری مراحل اولیه ی طراحی در فاز مطالعاتی پروژه صورت می پذیرد.
بروزترین اطلاعات در خصوص مناطق آب و هوایی را می توان از سایت هواشناسی کشور و رجوع به کتب علمی مربوطه مانند کتاب اقلیم و معماری آقای کسمایی و یا طراحی اقلیمی آقای قبادیان بدست آورد.

⦁ کامل ترین برنامه فیزیکی در مورد ویلا:
مطمئنا برنامه فیزیکی مهندس معمار از خواسته های کارفرما کامل تر است به همین دلیل می بایست در جلسه هماهنگی و کورکسیون با کارفرما در غالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارائه شود.

در واقع میتوان گفت بزرگترین چالش طراحی ویلا طراحی پلان ویلا میباشد. فاکتور های کلیدی از قبیل حداکثر استفاده از نور محیط ، حداکثر نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف و چشم انداز و منظره اطراف ویلا ، جانمایی درست فضاها به نحوی که خللی به آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند ، اجتناب از ایجاد فضای های بلا استفاده و غیر کاربردی ، توجه به سطح لوکس بودن و امکانات درخواستی کارفرما و سطح انتظارات وی از ویلای خود ، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارش ها در طراحی شیب سقف ها ، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا در تعیین ابعاد پنجره ها و استخر فضای باز ، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و حداکثر آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد.

مواردی از قبیل ابعاد مناسب برای اتاق های خواب و در نظر گرفتن ابعاد پنجره های مناسب و همچنین لحاظ کردن کمدهای دیواری با عمق و ابعاد مناسب برای تک تک اتاق های خواب ، تعداد، ابعاد و محل سرویس های بهداشتی و حمام ها ، جانمایی آشپزخانه و دسترسی ها به فضای ناهار خوری و نشیمن ، ابعاد مناسب نشیمن و توجه به نور و چشم انداز داخلی ، ابعاد و موقعیت بالکن ها و تراس ها و توجه به چشم انداز مقابل ، جانمایی شومینه و باربکیو، جانمایی محل پارک خودرو و لحاظ نمودن فاصله توقف خودرو تا درب ورودی ویلا ، جانمایی آلاچیق و استخر یا آبنمای فضای باز و غیره

طراحی پلان ویلا

ویلا مدرن

طراحی سازه ویلا

پس از طراحی پلان ویلا و حصول نقشه ای مطلوب برای ویلا کار طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه انجام می گیرد
سازه ویلا با مشخصات کامل و واقعی در نرم افزارهای ویژه طراحی ساختمان بارگذاری و مدلسازی شده و با رعایت استانداردها و آیین نامه های طراحی ساختمان شبیه سازی زلزله بر روی آن انجام شده و خروجی های نرم افزار توسط طراح سازه کنترل شده و نتایج این پروسه طراحی ویلا شامل نقشه های سازه از قبیل فونداسیون ، ستون ها ، سقف ها ، کلیه جزئیات اجرایی برای ساخت سازه ویلا ترسیم می گردد.

طراحی سازه ویلا

طراحی نمای ویلا

نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می باشد. استفاده ترکیبی از سنگ های کوهی یا تراورتن یا آنتیک یا آجر نما یا ترموود در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد
توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می باشد. ایده آل نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه ویلا و یا حفاظ های امنیتی برای پنجره ها نیز در این مرحله طراحی می گردد.

طراحی نمای ساختمان

طراحی حیاط ویلا

شامل جانمایی ساختمان ویلا ، محل پارک خودرو ، محل آبنما یا استخر محوطه ، محل فضاهای تاسیساتی و یا موتورخانه ، سوئیت سرایداری ، سرویس بهداشتی محوطه ، انباری ، سردرب ورودی ملک ، آلاچیق ، جانمایی پیاده رو ها و فضاهای سبز ، طراحی فلاور باکس ها و دیوار های حیاط و نور پردازی های مربوطه است
از جمله موارد حائز اهمیت در طراحی حیاط ویلا توجه به هماهنگی طراحی با نمای اصلی ساختمان است و اینکه تا جایی که امکان پذیر باشد فضای سبز و طبیعت اطراف دست نخورده باقی بماند. از قطع درختان اجتناب شود و شیب احتمالی زمین حفظ گردد.

 

دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا

تجهیزات استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , ,

تجهیزات استخر

فیلترها : معمولا فیلتر استخر از نوع شنی بوده و وظیفه آن‌ها تمیز کردن و گرفتن هر گونه مواد جامد و مو و ناخن در آب بوده ،در اینگونه از فیلترها جهت حرکت آب معمولا از پایین به بالا بوده که آب با فشار زیاد از کف فیلتر به داخل شن‌های موجود وارد می‌شود و تمامی مواد زائد در کف فیلتر جمع شده و الباقی رسوبات و مواد ریز دیگر در بین شن‌ها گیر می‌افتد که بعد از مدتی می‌بایست شن‌های فیلتر را احیا کرد که اینکار از طریق 2 برابر کردن جریان آب و معکوس کردن جهت حرکت آب صورت می‌گیرد که به این عمل Backwash کردن می‌گویند .این عمل از طریق پمپ‌های تصفیه و شیرهای ورودی و خروجی به فیلتر صورت می‌گیرد که در هنگام بک واش کردن آب کثیف می‌بایست به سیستم فاضلاب هدایت شود .

انواع فیلترهای شنی :

فیلترهای شنی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند.

پلاستیکی

فایبر گلاس

استیل

آهنی

فیلترهای پلاستیکی :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس پلاستیک یک تکه بوده و عمدتا وارداتی بوده ،از معتبرترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به آکوا ( Aqua ) ،ایماکس ( EMAXS ) و… نام برد

در این نوع فیلتر تعدادی نازل در کف آن است که یک شیر ورودی از جنس پلاستیکی دارد که از معایب اینگونه از فیلترها به شمار می‌آید ،چرا که در صورت نشتی کوچک و رسوبی بودن آب در هنگام بهره برداری شیر قفل کرده و فشار باعث ترک برداشتن و شکستن شیر می‌شود.

فیلترهای پلاستیکی

فیلترهای فایبرگلاس :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس فایبرگلاس بوده و در مقابل فشار مقاوم بوده و معتبر ترین مارک موجود در  بازار می‌توان به کریپسول (Cripsol) اشاره کرد.

تجهیزات استخر

فیلترهای آهنی :

این نوع از فیلترها از جنس ورق سیاه بوده که با ضدزنگ پوشش داده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌شوند .اما نقاط جوش این فیلترها مستعد برای زنگ زدن بوده و بعد از چند سال دچار پوسیدگی و ریزش رنگ می‌شود .

از معتبر ترین کمپانی ها در تولید فیلتر شنی آهنی می توان به شرکت پاکمن اشاره کرد.

فیلترهای فایبرگلاس

فیلترهای استیل :

اینگونه از فیلترها معمولا از جنس استیل 304 و 316 بوده که ضد خوردگی بوده و توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند .این فیلترها با توجه به حجم و اندازه مناسب ترین گزینه برای استخر بوده .

ْیلترهای استیل

رزین یا شن فیلتر :

رزین‌‌های مورد استفاده در فیلترها در مارک‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند .از جمله نکاتی که در خرید رزین‌ها می‌بایست مدنظر قرار داد تیز بودن رزین و متراکم بودن آن است که بتواند بافت متراکم تری را در فیلتر ایجاد کند و کوچک ترین ذرات موجود در آب استخر را به دام بیاندازد .رزین‌های معروف در بازار ایران ،رزین همدان و رزین گلس ( (Glassشرکت هایوارد می‌باشد .

رزین یا شن فیلتر

کلرزن ها :

برای تصفیه استخر و جکوزی و برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود .

 کلرزن خطی : این نوع از کلرزن برای نصب بر روی خط رفت به سمت استخر یا جکوزی استفاده می‌شود و نحوه قرار گیری آن در خط به ترتیب ،پمپ ،فیلتر ،مبدل و کلرزن می‌باشد .عمدتا کلرزن‌ ها را بعد از مبدل قرار میدهند تا عمر مبدل کاهش پیدا نکند .وزن اینگونه از کلرزن‌ها بین 2 تا 5 کیلو می‌باشد و از قرص‌های بزرگ و کوچک ،کلرین و برومین در این کلرزن‌ها استفاده می‌شود .از معتبرترین کلرزن‌ها Hayword میباشد .این نوع کلرزن‌ها از جنس پلی‌ وینبلیدین فلورید می‌باشد .

کلرزن ها

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ) :

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که برای تصفیه استخر و جکوزی و حذف میکروب و ‌رسوب را از آب جدا میکند . اینگونه از کلرزن‌ها بیشتر برای استخرهای بزرگ و عمومی به کار برده می‌شوند . دوزینگ پمپ از جنس پلی ونیل فلوراید بوده که از نظر مقاومت کششی و ثبات فرم بالایی برخوردار است و تحمل دمای 0 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد .این پلیمر بسیار مقاوم بوده .این نوع از دوزینگ پمپ را می‌توان جهت تزریق کلر ،سولفات آلومینیوم در استخر به کار برد .

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ)

اوزون زن :

یکی دیگر از روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده از دستگاه تزریق اوزون است ،چرا که اوزون به لحاظ شیمیایی ماده‌ای ناپایدار است و ترکیب آن با آب به یک ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی تبدیل میشود .از معایب اوزون آن است که در دمای زیاد مانند جکوزی به شدت فرار می‌باشد .اوزون به تنهایی چندین برابر کلر ضدعفونی کننده بوده اصول کار کرد این نوع دستگاه به دو شکل است :

1 – با لامپ فرابنفش (برای محیط‌های کوچک)

2 – تخلیه فرابنفش ( برای استخرهای بزرگ)

از معتبر ترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به دستگاه اوزون زن پروزون  Prozone اشاره کرد .از مزایای دیگر سیستم اوزون زن آن است که آب استخرشفاف تر بوده و مشکلات سوزش چشم مانند کلر را ندارد.

اوزون زن

اجرای سقف ویلا

اجرای سقف ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , ,

اجرای سقف ویلا

اصولاً طراحی بام ویلا یا اجرای سقف ویلا تاثیر به سزایی در ظاهر خانه داشته و از عناصر بسیار مهم در بناهای مسکونی و ویلا ها نیز می باشد چرا که هم به عنوان سر پناه و هم عنصری جدایی ناپذیر در ساخت بنا است. آشنایی با انواع سبک­های طراحی بام و تاثیراتی که هر کدام می­توانند روی طرح کلی خانه داشته باشند، از اهمیت ویژه ای در طراحی ویلا برخوردار است. نوع متریال سقف بر اساس مجموعه پلان و توسط معمار یا طراح منزل و مطابق با نظر و سلیقه مالک ساختمان تعیین می شود. رنگ هم ممکن است به همین شیوه مشخص شود.

در ابتدا می بایست نوع متریال مشخص گردد، زیرا انواع مصالح سقف وزن های متفاوتی داشته و بار آنها باید توسط مهندسان در محاسبات سازه ای ساختمان لحاظ شود.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

انواع سقف ویلا:

در میان انواع بام ساختمان ها، سقف های شیروانی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار مورد توجه می­باشند. در گذشته این سقف ها در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه در هر نوع آب و هوا و اقلیمی این نوع سقف های زیبا دیده می شوند.

سقف های شیبدار بر اساس نوع مصالح به انواع مختلفی تقسیم می شوند. این سقف ها علاوه بر حفاظت منزل می تواند سبک خانه را مشخص یا حتی تعریف کند.

انواع سقف های شیبدار از قبیل سقف های ویلایی، شیروانی، انباری، پارکینگ، حیاط خلوت و غیره می­باشند. جهت زیبایی نمای ویلا از سقف های شیبدار با شیب تند استفاده می شود. سقف شیبدار دارای تنوع طرح و متریال و رنگ های بسیار است و از لحاظ کیفیت می­توان به سقف های شیبدار ورق گالوانیزه، گالوانیزه رنگی، سفال، آندولین، آندو ویلا، شینگل اشاره کرد. انواع سقف ها به شرح زیر می باشد.

ورقهای گالوانیزه:

این نوع ورقها را که معمولاً به  ضخامت  0.5میلیمتر  و به صورت کویل می باشد در دستگاه رول فرمینگ در طرح های شادولاین، طرح سفال، طرح ایتالیایی، موج دار یا سینوسی یا کرکره تولید می­شود.

به علت نوع ورق و نوع طرح، این نوع سقفها را نمی­توان در ویلاهایی که دارای طرح های پیچیده می باشند استفاده کرد. آب بندی این نوع سقفهای شیبدار در مکانهای که دودکش، لوله یا دریچه در سقف می باشد بسیار مشکل است.

اجرای سقف ویلا

سقف­های شیبدار سفالی:

این نوع سقف ها از نظر کیفیت نسبت به سقف های شیبدار گالوانیزه در درجه بالاتری قرار دارند. سقف های سفالی با توجه به نوع تولید به رنگ سفال می­باشند اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی این سقف ها به صورت رنگی نیز تولید می­شود. البته به علت ماهیت سفال قدرت چسبندگی رنگ به سفال ماندگاری زیادی ندارد. از معایب سقف­های شیبدار سفالی سنگین بودن آنها و عدم انعطاف پذیری در اجرای سقفهای شیبدار با طرح های پیچیده می­باشد.

آندوویلا و آندولین:

آندولین و آندوویلا نوعی از سقفهای شیبدار هستند که ساختار آنها از ترکیب خالص الیاف طبیعی و بیتومن تولید و نحوه رنگ پذیری آنها در حین تزریق بیتومن می­باشد به همین دلیل رنگها از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. این نوع محصول سبک تر از سفال بوده و نسبت به سفال و ورق گالوانیزه از کیفیت بالاتری بر خوردار است.

شینگل:

شینگل یک سقف یک پارچه و مسطح می­باشد که از نمای دور به صورت سایه روشن و سه بعدی دیده می­شود. قیمت شینگل نسبت به محصولات دیگر بالاتر است و این به دلیل کیفیت بالای این محصول می­باشد. شینگل به علت انعطاف پذیری بالا از جمله سقف هایی است که کمترین پرت محصول را دارد.

سقفهای شینگل در طرح ها و رنگهای متنوع تولید می گردد.

 • طرح شینگل لانه زنبوری یا چند ضلعی
 • طرح شینگل دولایه یا کمبریج
 • طرح شینگل ساده یا آجری

سقف کامپوزیت یا آسفالتی

آسفالت ترکیبی، رایج ترین متریال سقف مورد استفاده در ایالات متحده است. این نوع متریال نسبتاً ارزان با قابلیت نصب آسان است و توسط بسیاری از شرکت ها در انواع رنگ ها و سبک ها تولید می شود.

تایل های سقف بتنی

تایل های بتنی مشخصات مشابهی با تایل های سفالی دارند. آنها مقاوم اند و می توانند ظاهر سفال را با هزینه ای بسیار پایین تر تکرار کنند.

تایل های سقف سفالی

سفال یک متریال قدیمی با حسی باستانی است. سفال شکننده و گران است اما یک گزینه مطلوب و دلچسب برای بسیاری از سبک های قدیمی خانه ها است.

سقف فلزی

این گزینه با خطوط صاف و جلوه فلزی اش بر خلاف بقیه ظاهری شیک و امروزی دارد و مانند بقیه مصالح در رنگ ها و سبک های متنوعی موجود است.سقف های فلزی با سبک مدرن به خوبی هماهنگ می شوند و می توانند حسی امروزی به سبک های قدیمی تر بدهند. این متریال نسبتاً گران است اما میزان کارایی بالایی دارد.

عایق سقف ویلا:

استفاده از پشم شیشه و پشم سنگ در ساختمان نقش بسیار مهمی در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخل در فصل تابستان دارد، به این ترتیب علاه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می شود.

عامل مهم در انتخاب عایق پشم شیشه و پشم سنگ میزان مقاومت حرارتی آن است. هر قدر مقاومت حرارتی بالاتر باشد عایق گرمای کمتری را از خود عبور می دهد و صرفه جویی بیشتری را به همراه دارد پس به جای مقایسه ضخامت عایق ها بهتر است مقا‌ومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود. عایق های مختلف با مقاومت های حرارتی برابر از نظر صرفه جویی در میزان انرژی یکسان هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل استفاده است. کف و سقف ساختمان­های موجود را می­توان به راحتی و با استفاده از فناوری های جدید عایقکاری کرد در صورت وجود فضای دیوارهای خارجی را نیز می­توان عایق نمود.

بر اساس مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان کلیه ساختمان هایی که ساخته می شوند باید به مقدار کافی عایقکاری شوند.

در نهایت زمانی که می خواهید برای ساختمان خود سقف مناسبی انتخاب کنید باید در وهله نخست به تهیه لیستی از انواع سقف و انواع پوشش سقف که در منطقه آب و هوایی شما کاربرد دارند بپردازید و همچنین سقف هایی که در چنین شرایطی آسیب پذیر بوده و دوام نمی آورند را بشناسید.

به عنوان مثال اگر در محل زندگی شما برف و باران به وفور می بارد تند بودن شیب سقف باعث می شود حجم بالای برف بر روی سقف ساختمان شما باقی نماند و به آسانی از بام شما سرازیر شود. با محدود کردن گزینه هایی که پیش رویتان است می توانید به درک صحیحی از نیاز های خود برسید فضای بیشتری احتیاج دارید یا ترجیح می دهید خانه ای مطابق با استانداردهای حفظ محیط زیست بنا کنید و در نهایت تصمیم بگیرید چه سبکی را انتخاب کنید. تمامی این نکات را به دقت مرور کرده تا سرانجام به خانه رویایی خود دست یابید.

 

دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا

اجرای استخر

اجرای استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-02-11 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , ,

اصولا طراحی و معماری استخرهای عمومی و خانگی یا اجرای استخر با توجه به تعداد نفرات و نحوه سرویس دهی و یا به سلیقه طراح و خواسته‌ی کارفرما ساخته و به بهره‌ برداری می‌رسند .

ادامه
طراحی ویلای مدرن

معماری سبک مدرن در طراحی و ساخت ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-01-01 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

معماری سبک مدرن در طراحی و ساخت ویلا

در ابتدا  در خصوص  تاریخ معماری سبک مدرن در طراحی و ساخت ویلا توضیحاتی ارائه می شود . در تاریخ هنر جهان و پیدایش سبکهای معماری، سبک مدرن دارای پیشرفتهای قابل توجهی بوده ، این سبک در سه دوره ی متوالی با عناوین معماری مدرن اولیه ، معماری مدرن متعالی و معماری مدرن متاخر هنر خود را در کالبد شهرها به نمایش گذاشت.

معماری ویلا

معماری مدرن متعالی

   معماری مدرن متعالی بعد از جنگ جهانی اول مطرح شد . در پایان جنگ نیاز شدید به باز سازی و ساخت و ساز انبوه گرایش به سمت معماری مدرن متعالی را افزایش داد زیرا استفاده از مصالح روز و عملکرد گرایی و سرعت بخشیدن به ساخت و ساز و ترمیم خرابی های ناشی از جنگ  مورد توجه دولتمردان قرار گرفته بود.

معماران مهم این سبک عبارتند از : والتر گروپیوس، میس وند روهه، لوکوربوزیه

ادامه سبک مدرن متعالی تا به امروز ردِّ خود را بر پیکره ی شهرها و نمای ساختما نها  به شایستگی نشانده است

از شاخص ترین پروژه ها  در طراحی ویلا ی مدرن ، ویلا ساوا اثر معمار معروف شارل ادوارد ژانره که به نام لوکوربوزیه شناخته شده می توان نام برد که در حوالی شهر پاریس در منطقه ی پوآسی طراحی و ساخته شد. وی در این عرصه نظریه پرداز و معمار بوده و شعار سبک معماری مدرن متعالی با عنوان خانه ماشینی است برای زندگی (a house is machine for living) را ارائه کرد که بر اساس آن ایده ها (concepts) و  در ادامه ی آن ساختمانها شکل گرفت.

معماری ویلا

پنج اصل معماری مدرن که توسط لوکوربوزیه ارائه شده و می تواند بخوبی رسالت سبک معماری مدرن متعالی را کامل کند عبارتند از :

 • باغ بام (roof garden)
 • نمای آزاد
 • پلان آزاد
 • پنجره های افقی و کشیده
 • اجرای ساختمان روی ستون – پیلوت

زمانی که این پنج اصل در طراحی مدرن رعایت شود شرایط مطلوبی برای سکونت در ویلا مهیا می گردد.

در یک توضیح کلی در خصوص موارد مربوط به پلان و بحث دید و منظر ، وقتی که از پنجره کشیده در ساختمان استفاده می کنیم می توان مناظر را با دید 360 درجه (پانوراما) داشته باشیم و همچنین در خصوص پلان آزاد هم به طراح این اجازه را می دهد که در چیدمان ، حداکثر استفاده از فضا را داشته باشد . همچنین با وجود پلان آزاد ، دیوار و ستون مزاحم در طراحی داخلی نخواهیم داشت.

معماری مدرن متاخر

معماری مدرن متاخر در بازه ی زمانی بعد از جنگ جهانی دوم تا دهه هفتاد فعال بود و همان معماران معروف سبک مدرن متعالی همچون گروپیوس ، لوکوربوزیه ، رایت و میس وندرو ، نقش به سزایی در شکل گیری این سبک داشتند.

فرانک لوید رایت همچنان معروفترین معمار این سبک بود و آخرین شاهکار وی در راستای این سبک ساختمان موزه گوگنهایم (1943-1959) در شهر نیویورک می باشد . فرم این ساختمان به صورت تندیسی دوار طراحی گردید که مورد توجه بسیاری قرار گرفت و بعد از آن بود که تعدادی از معماران جوان در این دوره به سمت معماری تندیس گرایی تمایل پیدا کردند .

از نکات مهم این سبک معماری (تندیس گرایی) استفاده از بتن در تمامی مراحل اجرایی بوده ، در این ساختمانها بتن به مانند خمیر مجسمه سازی ماده ای مناسب برای خلق اجسام جدید مورد استفاده قرار گرفت. در بسیاری از بنا ها بتن به صورت نمایان ظاهر شده (بتن اکسپوز) و از آثار معروف این سبک کلیسای نوتردام در رونشان فرانسه طراح لوکوربوزیه و ساختمان اپرای سیدنی  به طراحی یورن اوتزون می باشد .

نورپردازی ویلا

نورپردازی ویلا و محوطه ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-01-01 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

نورپردازی ویلا و محوطه ویلا

نورها در طراحی نقش مهمی را ایفا می کنند ، جذابیت و جلوه گری ساختمان در شب توسط نور پردازی صد چندان می شود ، استفاده درست از نورها و تابانیدن آنها بر جداره ی بیرونی ساختمان بویژه  بر روی عناصر دکوراتیو نمای خارجی مانند ستونها ، سنتوری ها ، قابها و …

نور ها به لحاظ دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می شوند نورهای طبیعی و نورهای مصنوعی .

 • نورهای طبیعی :

نورهای طبیعی همان نور خورشید هستند که ما در شدت و زاویه تابش آن تصرفی نداریم ولی می توان از آن به   بهترین  حالت بهره برداری کرد.

با استفاده از پرده های عمودی و افقی در ساختمان شدت نور را تنظیم می کنیم  و با این کار فضای داخلی لطیف تر می شود و در واقع می توان از نور طبیعی روز که اصطلاحاً نور زنده و گرم نامیده می شود استفاده بهینه کرد ، گاهی این نورخورشید ایجاد مزاحمت می کند ، به دلیل شدت و حرارت زیاد

برای مقابله با شرایط بوجود آمده می توان علاوه بر استفاده از پرده در داخل و مهار شدت گرما در نمای ساختمان از سایبان های افقی و عمودی استفاده کنیم این سایبان ها می تواند ثابت یا متحرک و هوشمند باشد یعنی اینکه با چرخش زاویه ی تابش خورشید قسمت های سایه انداز سایه بان هوشمند  نیز در همان جهت تغییر حالت داده و سایه و روشنایی داخلی را متعادل کند .

نورپردازی ویلا

جهت تابش:

جهت تابش نور به این صورت می باشد که خورشید از سمت جغرافیایی شرق طلوع و با طی مسیر منحنی شکل که تمایل به سمت جنوب دارد به سمت غرب می رود و غروب می کند.

بهترین جهت تابش نور خورشید در هنگام طلوع و در ضلع شرق و جنوب شرق  ساختمان است . هرچه جهت تابش به سمت غرب و در واقع غروب خورشید صورت بگیرد نورها خاصیت گرم بودن و پویایی خود را از دست می دهند و در اصطلاح نور غرب را نور سرد می نامند.

نورهای سرد فقط روشنایی دارند  با این شرایط که گفته شد بهترین فضا هایی را که می توان در قسمت نور گرم و زنده جانمایی کرد فضاهایی چون پذیرایی ، نشیمن و آشپزخانه است .

از دیگر استفاده ها از نور طبیعی و متعادل کردن آن عبور دادن نور از فیلتر های رنگی است  و این کار با استفاده از شیشه های رنگی در قسمتهای مختلف ساختمان مانند نورگیر (پاسیو) و بازشو های درب و پنجره صورت می پذیرد و این کار فضای داخل ویلا را لطیف تر و همچنین نمای ساختمان را زیباتر می کند.

استفاده از شیشه های رنگی لمینت که دارای بافت و رنگ هستند در بخش دکوراسیون داخلی به زیباتر شدن فضا کمک شایسته ای می کند.

 • نور مصنوعی :

نورهای مصنوعی در نما و جلوه ی ساختمان نقش مهمی دارند و از زمان غروب خورشید نقش نورهای مصنوعی پر رنگ تر می شود . این روشنایی ها توسط منابع نوری الکتریکی تامین می شود .

روشن کردن فضا ها در داخل و یا خارج ساختمان توسط منابع نور مصنوعی از قبیل چراغ های دفنی ، پایه دار ، دیواری ، سقفی آویزی ، سقفی سیلندری(تو کار) و نوار خطی (LED & SMD)   صورت می گیرد هر کدام از منابع نور مصنوعی وظیفه خاصی دارند.

زمانی که به این مرحله از طراحی ویلای مدرن می رسیم بهتر است که برای نورپردازی نیز یک تم رنگی انتخاب کنیم که می تواند بر پایه ی رنگهای سرد یا گرم باشند و همه منابع نور مصنوعی بکار برده شده در پروژه از آن رنگ باشد مانند تم یخی ، مهتابی ، آفتابی که هر کدام از این تم ها دارای طیف رنگی بسیاری هستند برای مثال تم رنگی آفتابی در زیر مجموعه طیف رنگی خود رنگ انبه ای را دارد که با استفاده از آن نمایی بسیار زیبا در شب از فضاهای داخلی و خارجی به نمایش گذاشته می شود .

نورپردازی ویلا

در حالت کلی نور های مصنوعی به دو گروه تقسیم می شوند.

 • نور عمومی
 • نور دکوراتیو
 • نور عمومی :

 زمانی که هوا تاریک می شود برای روشن کردن کلی  فضاها نیاز به منابع نور عمومی است که با استفاده از آنها روشنایی عمومی تامین می شود . برای مثال در شب برای تردد در فضای سبز بیرون و عبور از عرصه های حرکتی فضای سبز حیاط و نشستن در زیر آلاچیق و یا در کنار آتشدان می بایست مسیر ها و محل نشستن مشخص شود و به خوبی روشن باشد که این کار با استفاده از منابع نوری پایه دار یا دفنی ، مسیر حرکتی روشن می شود و همچنین در محل آلاچیق در بالای ستونهای آلاچیق چراغ های دیواری نصب می گردد.

مورد دیگری که باید در نظر قرار گیرد فضای داخلی ساختمان است که نیاز به روشنایی کامل دارد که این وظیفه را نورهای آویزی و دیواری و سقفی مانند لوستر و  نورهای توکار سیلندری از زیر شاخه ی نورهای عمومی بر عهده دارد.

نورهای عمومی غالبا به صورت تک رنگ ساده استفاده می شوند و در جاهایی نیز ترکیب رنگ های سرد (یخی ، مهتابی) و گرم (آفتابی) به صورت همزمان استفاده می شود برای بدست آوردن فضایی دلنشین .

 • نور دکوراتیو:

 نورهای دکوراتیو از دیگر دسته بندی های نور های مصنوعی محسوب می شوند . عملکرد نور دکوراتیو به صورتی می باشد که برای روشن کردن جاهایی خاص استفاده می شود . قدرت روشنایی آن نسبت به نور عمومی به مراتب کمتر است . در واقع کار نورهای دکوراتیو در جاهایی تاکید بر موضوع خاصی دارد  و در جای دیگر ایجاد یک فضای عاشقانه و ملایم برای شب نشینی ها و دور همی ها.

  نور های دکوراتیو دارای دسته بندی هایی از جهت فرم روشنایی می باشد که عبارتند از :

 1- نور دکوراتیو جهت دار  2- نور دکوراتیو نقطه ای 3- نور دکوراتیو خطی

 • نور دکوراتیو جهت دار : موارد استفاده ی این نورها در پایین و بالای ستون ها در زیر درختان و روشن نمودن قسمتی از دیوار نمای ساختمان می باشد و در نورپردازی کف پله های خارجی و داخلی مورد استفاده دارد.
 • نور دکوراتیو نقطه ای : برای روشن کردن یک موضوع خاص مانند تندیس ها ویا در بالای یک گلدان و هچنین یک تابلوی نقاشی زیبا در داخل ساختمان و موارد دیگر استفاده ی آن در فضاهای خارجی است .
 • نور دکوراتیو خطی : غالب استفاده ی این نورها در سقفها و دیوارهای دکوراتیو به صورت نور مخفی می باشد که به صورت نواری و پیوسته دور تا دور یک قاب در سقف یا دیوار را روشن می کند .

نور های عمومی و دکوراتیو مکمل یکدیگر هستند و با ترکیب آنها با یکدیگر فضای داخلی و خارجی ویلا زیباتر و جذاب تر می شود .

 

دیدن نمونه کارهای طراحی ویلا

انواع سونا و جکوزی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-18 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , ,

انواع سونا و جکوزی

جکوزی عموما به حوضچه ای گفته  می شود که دارای آب گرم باشد (با دمای 35 گرمایش و 15 سرمایش)  بوده ودارای تعدادی  نازل ایرجت جهت ماساژ افراد به کار گرفته می شود .کاسه جکوزی عموما  می بایست از بتن ( s300) مسلح ساخته شود و از نوار واتر استاپ جهت آب بند کردن آن استفاده نمود .

جکوزی

متاسفانه در ایران به دلیل کمبود اطلاعات در برهه ای از موارد دیده می شود که کاسه جکوزی یا استخر را از نوع آجری کار می کند که این کار سبب نشت آب و ترک کاسه جکوزی در هنگام بهره برداری شده و بعد از چندی عملا استفاده از جکوزی میسر نمی باشد.

پس بهتر آن است که از جکوزی با بدنه بتنی و مواد آب بند مناسب کار شود . از عمده تجهیزاتی که در جکوزی به کار گرفته میشود رینگ ها می باشند که سبب کارگذاری این آیتم در بدنه جکوزی بهتر و مطمئن تر آن است که از جنس استیل بوده تا در طولانی مدت دچار ترک یا پوسیدگی ناشی از فشار آب نشود . بهتر آن است که به جای استفاده از نازلهای برنجی یا کرمی از نازلهای استیل استفاده کرد که بعدها در هنگام بهره برداری با اطمینان بیشتری در بدنه جکوزی کار گذاشته شود .

جکوزی و سونا

نازل ها با توجه به نظر بهره بردار می توان از 2 تا 8 نازل برای استفاده کننده در نظر گرفت ،که معمولا در نوع هشتایی آن دو عدد از نازل ها به پشت کتف ،دو عدد به فیله ها ،دو عدد به پشت ساق پا و دو عدد دیگر کف پا را ماساژ می دهند .باید توجه داشت  با توجه به افزایش تعداد نازلها تعداد پمپ ها و سایز لوله ها نیز بیشتر می شود در نتیجه هزینه اولیه افزایش پیدا می  کند .جکوزی ها نیز همانند استخرها به دو نوع اسکیمری و لب ریز طراحی و ساخته میشوند که با توجه به  مساحت و ارتفاع جکوزی از لحاظ معماری نوع لب ریز آن زیباتر بوده و فضای جذاب تری را برای استفاده کننده محیا میکند .

جکوزی ها را میتوان در انواع مختلفی از نوع نشسته خوابیده و ایستاده ساخت که این موضوع به طراحی معماری و خواسته کارفرما دارد .

 این نوع ازجکوزی که عموما  استخرهای عمومی به کار گرفته  می  شود حوضچه کوچک مستطیل شکلی بوده که فرد در آن درازمی کشد و تعدادی نازل از زیر آب را با فشار و مخلوط هوا به پشت فرد می کوبد که این فشار آب باعث می شود فرد را ماساژ دهدجکوزی ایستاده نوعی از جکوزی است که بنا به خواسته کارفرما می توان  دمای آب آن را گرم  یا سرد در نظر گرفت که شامل یک حوضچه بوده و فرد با رفتن به داخل حوضچه تعدادی نازل آب را با فشار زیاد به پشت فرد میکوبد .این نوع از جکوزی را معمولا با آب سرد در نظر می گیرند و مکمل جکوزی های آب گرم می باشند

لوله‌های استخر و جکوزی :

شاید این سوال در ذهن پیمانکاران و کارفرمایان استخرها پیش آید که چه لوله‌ای می‌تواند مناسب برای استخرها و جکوزی‌ها باشد ؛ در ایران به طور معمول از لوله‌های پلی اتیلن یا لوله سفید و گاها لوله گالوانیزه در ساخت استخرها و جکوزی‌ها استفاده می‌شود ،اما معایب اینگونه از لوله‌ها چه بوده است ؟

لوله‌های پلی اتیلن با توجه به ساختار پلیمری آنها توانایی تحمل فشارهای بالایی را دارند اما به دلیل نوع اتصال اینگونه از لوله‌ها که از نوع جوشی بوده و تنها دولبه لوله بهم متصل می‌شود .امکان دارد در فشارهای بالا و تهت فشار قرار گرفتن هنگام کار و وارد آمدن ضربه به این لوله‌ها جوش این لوله‌ها از محل اتصال ترک برداشته و موجب نشتی آب در قسمت جوش شود .

لوله‌های گالوانیزه :

اینگونه از لوله‌ها معمولا از بیرون شروع به پوسیدن می‌کنند، همچنین در اینگونه از لوله‌ها به دلیل رزوه کردن لوله‌ها و نازک شدن لوله در قسمت رزوه احتمال پوسیدگی بیشتری را در محیط استخر دارند .پس بهتر آن است که از لوله‌های پلیمری در محیط استخرها استفاده شود .

اجرای جکوزی و سونا

لوله‌های سفید ( پلی پروپیلن )

این گونه از لوله‌ها نسبت به دو نوع قبلی بهتر بوده وهم پوشانی زیادی در محل جوش داشته و توانایی تحمل فشار بالایی را دارند .اما از معایب این لوله آن است که در سایزهای بالا ضخامت لوله بیش از اندازه زیاد شده ودر مقایسه باسایزهای یکسان در دیگر انواع لوله دبی عبوری کمتری را از خود عبور میدهد.

لوله های UPVC :

این گونه از لوله ها دارای تحمل فشار بالایی را دارند و در طیف وسیعی تولید و به بازار عرضه می شوند اینگونه از لوله‌ها با توجه به هم پوشانی ۳ سانتی در محل اتصالات مناسب برای استخر بوده و در مقابل تنش ها و ارتعاشات و وزن بالا مقاومت خوبی از خودشان نشان می‌دهند و به لحاظ نصب شیرآلات آن که از نوع upvc بوده و هیچگونه گرفتگی و زنگ زدگی در آن پیش نمی‌آید)

لوله های upvc

سونا بخار :

سونا بخار معمولا به دلیل تولید رطوبت بالا ، فضا می‌بایست دارای عایق بندی مناسبی بود تا از نفوذ بخار به سایر فضاها جلوگیری شود . بهترین نوع لوله بخار سونا از جنس استیل بوده که در مقابل فرسایش مقاوم می‌باشد در ساخت سونای بخار می بایست نوع سقف به گونه ای باشد که از افتادن قطرات بخاری که در زیر سقف جمع شده بر روی نفرات جلوگیری شود .به همین دلیل سقف سوناهای بخار را شیبدار می‌سازند .

به لحاظ انباشت بخار در فضای سونا معمولا دیوارها و سقف را سرامیک مکنند تا بتوان در هر زمانی که میسر بود دیواره و کف سونا را به سهولت تمیز نمود.

سونا

سونا بخار به دو‌نوع تقسیم شوند:

بویلر بخار گازی : این نوع از بویلرها معمولا دارای یک مشعل بوده که مستقیما به گاز شهری متصل میشوند و نیازمند اجرای دودکش این بویلر تا پشت بام در نظر گرفته شود .

سونا خشک :

این مکان با توجه به کاربری آن و دمای بالای آن از چوب برای معماری آن استفاده می‌شود .چرا که چوب عایق حرارتی مناسبی بوده و نمای زیبایی را به فضای سونا می‌دهد .اما علت اصلی آنکه سونا را چوب کاری می‌کنند به آن دلیل است که دمای بالای سونا خشک و انتقال حرارت بالا در فضای سونا استفاده از موادی مانند آهن و سرامیک که گرمای زیادی را به خود جذب می‌کنند و در تماس با بدن افراد موجب سوختگی شده و آزار دهنده است .به همین دلیل چوب سونای خشک بهتر است که هم در مقابل رطوبت مقاوم بوده و هم در مقابل گرما که دچار سوختگی نشود .به همین دلیل بهتر است که از چوبهای روسی ترمود در این فضاها استفاده شود.

سونا خشک

 

انواع استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-16 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

انواع استخر

استخرهای سر پوشیده :
در دو نوع لب ریز و اسکیمری ساخته میشود . استخرهای سرپوشیده عموما برای استفاده مداوم ساخته و به بهره برداری می رسند .
اساسا بدنه این استخرها از بتن مقاوم با ژل میکرو سیلیس بوده که همین امر باعث می شود که بدنه مقاومی در مقابل فشارها و تنش ها داشته و به مرور زمان آسیب کمتری ببیند یکی از عوامل مهمی که در ساخت اینگونه استخرها می بایست مورد توجه قرار گیرد ،آب بندی کردن این نوع از استخرها می باشد که اصولا در هنگام بتن ریزی می بایست از نوار واتراستاب در بدنه استخر استفاده شود . از دیگر نکات مهم ساخت استخرها عبور لوله ها از کف استخر می باشد . که این نقاط عموما با بتن کف درگیر بوده و اصولا غیر آبند بوده و باعث نشتی در بدنه استخر می شوند که این مشکل به واسطه مواد آبندی جدید کمتر اتفاق می افتد .

انواع استخر

استخرهای سر ریز :
در اینگونه از استخرها آب درون استخر تا لبه استخر پر می شود و هیچگونه فضای خالی از محوطه کاسه استخر بیرون نخواهد ماند .
از دیگر مزایای دیگر این نوع از استخرها آن است که هیچگونه چربی و رسوبات دور کاسه استخر نمایان نیست.و هیچگونه علائم و تجهیزات مکانیکی در محوطه استخر دیده نمی شود و از لحاظ معماری فضای زیباتری ارائه خواهد شد. از معایب اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به تجهیزات کنترلی بیشتری نسبت به نوع اسکیمری دارند و نیاز به منبع بالانس داشته و مقدار سر ریزی آن نسبت به نوع اسکیمری تقریبا بیشتر بوده لازم به ذکر است اجرای این گونه از استخرها نسبت به نوع اسکیمری سخت و پیچیده است .

انواع استخر

استخرهای اسکیمر :
این نوع از استخرها در ایران دارای پیشینه بیشتری بوده و سالها تنها از اینگونه استخرها استفاده می شد .این نوع از استخرها حداقل 20 سانت از کاسه استخر خالی بوده و نمای زشتی را به معماری می دهد .

از معایب اینگونه از استخرها آن است که در هنگام بهره برداری رسوبات آب و چربی بدن شناگران به مرور زمان دور کاسه استخر جمع شده و نمای زشتی را به محیط استخر می دهد .از دیگر معایب این گونه از استخرها آن است که تجهیزی به نام اسکیمر در محیط استخر قابل رویت بوده و در پاره ای از موارد به دلیل پره شناور آن صدای نا به هنجاری از خود تولید میکند .از دیگر معایب آن این است که به هر دلیلی اسکیمر شکسته و یا ترک بردارد عامل نشت آب بوده و برای تعمییر آن می بایست معماری استخر را بهم زد ،در نتتیجه ا ستخر غیر قابل استفاده می شود .

انواع استخرانواع استخر

استخرهای روباز :
استخرهای روباز نیز در دو نوع آماده و بتنی ساخته میشوند .این نوع از استخرها شامل دو نوع اسکیمری و سر ریز می شوند که در بالا مفصلا توضیح داده شد . استخرهای روباز را می توان به صورت فصلی استفاده کرد . به طور مثال در تابستان تنها سیستم تصفیه آن کار کند و نیازی به گرمایش نداشته باشد .اما به کارگیری این نوع از استخرها در زمستان نیازمند صرف انرژی زیادی بوده در نتیجه هزینه های نگهداری و تعمیرات در این نوع از استخرها زیاد بوده .

انواع استخر

استخرهای عمومی روباز در زمستان هزینه زیادی را به بهره بردار تحمیل می کند .از محاسن اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به سیستم های تهویه و رطوبت گیری ندارند به همین دلیل هزینه اولیه اجرا را کم می کند . به دلیل روباز بودن و احتمال ورود برگ و گرد و غبار به استخرها می بایست سیستم تصفیه مناسب برای این مدل از استخرها در نظر گرفت . از دیگر محاسن و معایب اینگونه از استخرها کنترل دما و رطوبت و دمای محوطه بوده که نیاز به هیچ سیستم تهو یه ای ندارد

استخرهای آماده :
استخرهای آماده اغلب از جنس فایبر گلس بوده ودر کارخانه آماده و به بهره برداری میرسند ساخت و نصب اینگونه از استخرها در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و به همبن دلیل یکی از مزایای اینگونه از استخرها به شمار میرود از دیگر مزایای این استخرها هزینه اولیه پایین می باشد امااین استخرهانیز همانند بسیاری از محصولات دارای معایبی نیز هستدکه عبارتند از :
⦁ برای حمل از کارخانه تا محل نصب الزاما می بایست از تریلهای مخصوص حمل بار ترافیکی استفاده کرد بنابراین در نقاط صعب العبور نمی توان از این استخرها استفاده کرد
2-این استخرها در مقابل نور خورشید حساس بوده و دچار دفرمگی و رنگ پریدگی شده و عمر آنها به شدت کاهش می یابد.
3-به دلیل حمل و احتمال ضربه درهنگام نصب امکان دارد که بدنه استخر ترک برداشته ویا شکسته شود.
4-به دلیل فرم یکسان و سهولت در تولید هزینه طرحهای سفارشی بسیار سنگین بوده و مغرون به صرفه نیست.

انواع استخر

استخرهای کف متحرک :
این مدل از استخرهای برای فضاهای خانگی مناسب بوده واین قابلیت را دارند که ارتفاع عمقی آنهارا کنترل کرد عمق این استخرها را می توان از 20 سانتی متر تا 180 سانتی متر و تنظیم نمود عمده مزایای این استخرها آن است در زمانی که کف استخر با محوطه یکسان شد از فضای سطح روی استخر می توان استفاده کرد. تجهیزات کنترلی این مدل از استخرها می بایست از جنس استیل 316 یا 314 باشد تا به هیچ عنوان زنگ نزده و پوسیده نشوند از دیگر نکاتی که می بایست در ساخت این استخرها مورد توجه قرار گیر د آن است که بدنه استخر می بایست صاف و منظم کار شود تا تجهیزاتی که در عمق استخر حرکت می کنند با دیواره برخورد نداشته باشند.
معایب استخرهای کف متحرک :
⦁ هزینه اولیه بسیار بالا
⦁ به هردلیلی که تجهیزات استخر خراب شوند نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ در استخرهای کف متحرک روباز به هردلیلی که برق ساختمان قطع شود نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ به دلیل قرار گرفتن سیلندرهای روغنی در آب در صورت نشت نمی توان از استخر استفاده نمود.و میبایست آب استخر را به کلی تعویض نمود.
⦁ عملیات نظافت و جارو استخر در این مدل ها بسیار دشوار بوده.
انواع استخر