طراحی و ساخت ویلا

  طراحی ویلا کلاسیک

  طراحی حیاط ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-03-17 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  طراحی حیاط ویلا  به روش های گوناگون و بسیار شیک و زیبا

  در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. برای مثال، نمی توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده است، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه ویلا، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت.

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی حیاط ویلا و محدودیت ها

  طراحی حیاط ویلا همیشه به آسانی انجام نمی شود و در مناطق کوهستانی و شیبدار، با محدودیت هایی مواجه است. هزینه طراحی محوطه ویلا در مناطق کوهستانی بسیار بیشتر از سایر مناطق خواهد شد. همچنین هزینه اجرای حیاط ویلا در این مناطق نیز بیشتر است. برای طراحی حیاط ویلا باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت تا با در نظر گرفتن محدودیت ها و پتانسیل ها، بهترین طرح ارائه و اجرا شود.

  گیاهان در طراحی محوطه ویلا

  انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد. در انتخاب گیاهان، عوامل زیادی نقش دارند که مهم ترین آن شرایط آب و هوایی منطقه است. گیاهان باید متناسب با اقلیم هر منطقه انتخاب شوند برای مثال، نمی توان یک گیاه منطقه گرمسیری را در منطقه سردسیر کاشت. انتخاب صحیح گیاهان در طراحی حیاط ویلا، نیاز به دانش و تجربه دارد و انتخاب نادرست گیاهان، می تواند منجر به اتلاف وقت و هزینه شود. علاوه بر اقلیم، باید نیازهای هر گیاه را به صورت مستقل نیز در نظر گرفت. مثلا گیاهان سایه دوست همان طور که از اسم شان مشخص است باید در طراحی محوطه ویلا در قسمتی که سایه وجود دارد، قرار بگیرند. در نقطه مقابل، گیاهان آفتاب دوست باید در طراحی حیاط ویلا، در پرنورترین قسمت جانمایی شوند. عوامل دیگری چون نوع خاک و آب نیز باید مد نظر قرار بگیرد و طراحی حیاط ویلا، صرفا بر اساس زیبایی گیاهان انجام نمی شود.

  طراحی باغ ویلا

  طراحی باغ ویلا کلاسیک

  مصالح ساختمانی در حیاط ویلا

  علاوه بر گیاهان، انتخاب مصالح ساختمانی نیز در طراحی حیاط ویلا حائز اهمیت است. مصالح ساختمانی باید متناسب با ویژگی های منطقه باشد برای مثال، مصالح ساختمانی در طراحی حیاط ویلای مناطق کوهستانی باید به گونه ای باشد که بتواند در مقابل سرمای زیر صفر دوام بیاورد. هر چه مصالح ساختمانی از نوع مرغوب تری انتخاب شوند، طراحی حیاط ویلا علاوه بر زیباتر شدن، پس از اجرا کاربردی تر نیز خواهد شد. انتخاب متریال نامرغوب در زمان طراحی محوطه شاید در نگاه اول برای کارفرما خوشایند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسد ولی واقعیت این است که به مرور زمان، نیاز به جایگزینی مصالح مرغوب با مصالح نامرغوب احساس می شود.

  طراحی محوطه

  جزئیات در طراحی حیاط ویلا

  هر چه طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتری انجام شود، زمان زیادتری برای انجام طراحی لازم است و کارفرما باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد. طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتر، وقت و هزینه زیادی را در پی دارد ولی در عین حال کار اجرا را راحت تر و سریع تر خواهد کرد.

  طراحی ویلا دوبلکس

  طراحی ویلا دوبلکس

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-03-07 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

  طراحی ویلا دوبلکس

  امروزه افراد زیادی به ویلای دوبلکس علاقه نشان می دهند. اگر طراحی ویلا دوبلکس به درستی انجام شود، می تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا، در پیش رو بیاورد. ویلاهای دوبلکس معمولا تهویه بهتری به نسبت ویلاهای یک طبقه دارند. از آنجایی که طراحی ویلای دوبلکس معمولا به گونه ای است که ساختمان بالاتر از سطح زمین قرار می گیرد، حداکثر استفاده از نور خورشید را می توان داشت.

  طراحی ویلا

  سبک طراحی ویلای دوبلکس

   طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصور می کنند برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در حالی که ویلای دوبلکس برای زمین­ هایی با متراژ کم نیز قابل اجراست. در زمین های کوچک، می توان با طراحی ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

  طراحی ویلا دوبلکس مدرن

  نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

  در طراحی ویلا دوبلکس باید به فرم گرایی و عملکرد گرایی توجه ویژه داشت به گونه ای که در طراحی، فضاهای عمومی و خصوصی، به درستی  لحاظ شوند. در فرم گرایی باید طراحی فرمی ساختمان را متناسب با شرایط مالی کارفرما، ابعاد سایت پلان، اقلیم منطقه و توپوگرافی در نظر گرفت. معمولا در طراحی ویلا دوبلکس، یک لابی برای تفکیک فضاها باید وجود داشته باشد. این لابی در ویلا به سبک کلاسیک، مجلل طراحی می شود. علاوه بر لابی، در طراحی ویلای دوبلکس، فضایی با عنوان وید (Void) نیز می تواند وجود داشته باشد. وید در واقع یک فضای خالی در میانه بناست که دید بین طبقه پایین را با طبقه بالا، ممکن می کند. طراحی این فضا کاملا حرفه ای است و اگر به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

  طراحی ویلای کلاسیک

  راه پله در ویلای دوبلکس

  راه پله در طراحی ویلای دوبلکس بسیار مهم است و به شکل های مختلف این طراحی می تواند صورت بگیرد. اگر طراحی داخلی به صورت مدرن باشد، راه پله ای که برای ویلای دوبلکس در نظر گرفته می شود، ساده و بدون زرق و برق است. اما در نقطه مقابل، راه پله ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک، پر زرق و برق طراحی می شود. فرم راه پله می تواند به صورت گرد، نیم دایره، سه طرفه و… باشد.

  به طور کلی، راه پله های گرد در ویلاهای دوبلکس طرفدار بیشتری دارند اما این نوع راه پله ها، فضای زیادی را می گیرند که در بیشتر موارد اطراف این نوع پله ها بلااستفاده خواهند شد. پله های گرد، مناسب ویلاهای کوچک نیستند. متریالی که برای ساخت پله به کار می رود، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می تواند از جنس چوب، شیشه، فلز یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می شود و چندان پر طرفدار نیست.

  طراحی ویلا

  villa-design

  استخر در ویلای دوبلکس

  نقشه یا پلان ویلای دوبلکس با استخر، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار می گیرد. چنانچه در طراحی ویلای دوبلکس، استخر وجود داشته باشد، باید به گونه ای جا نمایی شود که به راحتی بتوان آن را در محوطه ویلا دید. با بهره گیری از بالکن بزرگ در طبقه دوم، می توان یک دید خوب نسبت به استخر و فضای سبز محوطه ایجاد کرد.

  طراحی ویلا

  طراحی ویلا

   

  طراحی ویلا روستیک یا روستایی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-03-07 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , ,

  طراحی ویلا روستیک

  طراحی ویلا به سبک روستیک نیاز به سلیقه و ذوق هنری دارد و در کنار آن، مهارت طراح نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی ویلا روستیک، برای هر فضایی مناسب نیست و افراد نباید بدون مشورت با مهندس معمار اقدام به اجرای این نوع طرح کنند. طراحی ویلا به سبک روستیک، مناسب آن دسته از ویلاهایی است که در نقاط کوهستانی و سرد قرار دارند چون این سبک ویژگی­هایی دارد که در تناسب با چنین فضایی است. برای مثال، رنگ­ها در سبک روستیک گرم هستند و می­تواند گزینه خوبی برای نقاط سرد و کوهستانی باشد. البته این سبک در سایر مناطق نیز قابلیت اجرا دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب در سایر مناطق، باید حتما از یک مهندس معمار ماهر کمک گرفته شود.

  طراحی ویلا روستیک

  ایجاد آرامش با طراحی روستیک

  از آنجایی که طراحی ویلا روستیک به طبیعت بسیار نزدیک است، می تواند یکی از گزینه های خوب برای افرادی محسوب شود که به دنبال آرامش هستند. در طراحی ویلا روستیک، از چوب و سنگ به مقدار زیاد استفاده می شود تا فضا بیش از پیش حالت طبیعی پیدا کند. استفاده از چوب و سنگ نه تنها به دکوراسیون داخلی محدود نمی شود، بلکه در محوطه و نمای ویلا به سبک روستیک نیز چوب و سنگ و عناصر طبیعی به چشم می آید. چوب و سنگی که در طراحی ویلا روستایی باید مد نظر قرار بگیرد، غالبا سطح ناهموار و غیر صیقلی دارد. اگر در بخش هایی از طراحی ویلا به سبک روستیک، فلز به کار برده شود، این فلز نباید از نوع براق باشد.

  شومینه در طراحی داخلی ویلای روستیک

  شومینه در طراحی داخلی ویلا روستیک معمولا مد نظر قرار می گیرد تا فضا بیش از پیش طبیعی شود. مصالح ساختمانی مورد استفاده برای شومینه ویلا به سبک روستیک، باید حالت طبیعی داشته باشد از همین رو سنگ های ناصاف مثل سنگ های رودخانه ای، گزینه خوبی به حساب می آیند. وسایلی که در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا روستیک انتخاب می شوند، باید در هماهنگی با یکدیگر باشند. برای مثال، پرده ها در این نوع طراحی، ضخیم هستند و فرش از نوع گلیم است. نورپردازی داخلی در طراحی ویلا روستایی اهمیت دارد البته نورپردازی در این سبک خالی از زرق و برق باید باشد. چراغ های آویزی که در سبک روستیک مورد استفاده قرار می گیرند، ساده هستند و ظاهر هندسی دارند.

  محوطه ویلای روستیک

  طراحی نما و محوطه ویلا روستیک مانند دکوراسیون داخلی آن، قواعدی دارد. نما و محوطه نیز مانند داخل ویلا ساده هستند و از سنگ و چوب برای طراحی به وفور استفاده می شود. گیاهانی که برای طراحی ویلا روستایی مورد استفاده قرار می گیرند، فرم طبیعی دارند و گیاهان هرس شده  و در اصطلاح آرایشی چندان جایگاهی ندارند. در نظر گرفتن یک طراحی محوطه شبیه جنگل، می تواند در تناسب با ویلای روستیک باشد و فضا را بیش از پیش طبیعی کند. برای این منظور با در نظر داشتن شرایط اقلیمی منطقه و عدم محدودیت، می توان از گیاهانی چون کاج و سرو کمک گرفت که فضا را به حالت جنگلی نزدیک می کنند.

  طراحی باغ ویلا

  طراحی باغ ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-03-01 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  طراحی باغ ویلا

  شاید خیلی از افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلا یک کار لوکس و غیر ضروری به حساب می آید در حالی که این باور نادرست است و توجه به این کار می تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای طراحی باغ ویلا قبل از اجرا، برآورد دقیق هزینه های ساخت و صرفه جویی در وقت به دلیل مشخص بودن مراحل کار است. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا می تواند کمک بسیار بزرگی برای کارفرما باشد و او را از سردرگمی نسبت به نتیجه نهایی، در بیاورد.

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی باغ ویلا سنتی

  پیش از آنکه طراحی باغ ویلا انجام شود، باید به برخی نکات توجه داشت. برای مثال، باید قبل از هر چیز سبک طراحی باغ ویلا مشخص شود. انتخاب سبک طراحی باغ ویلا، به عوامل زیادی چون مساحت زمین، موقعیت جغرافیایی، گونه های گیاهی و …، بستگی دارد. طراحی باغ ویلا سنتی، یکی از سبک هایی است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا به سبک مدرن ، کلاسیک، طبیعت گرایانه و…، نیز در طراحی ویلا انجام می شود.

  چنانچه طراحی باغ ویلا سنتی انتخاب کارفرما باشد، باید از المان هایی کمک گرفت که نشان دهنده این نوع سبک طراحی است. برای مثال، آجر به ویژه بهره گیری از آجرنما در این سبک به وفور دیده می شود. پنجره ها در سبک سنتی ایرانی با شیشه های رنگی تزئین می شوند و به طور کلی این سبک یادآور باغ های ایرانی است. در طراحی باغ ویلا سنتی، حوض یا استخر حتما وجود دارد. گیاهان در طراحی باغ ویلا سنتی، عمدتا نمادی از باغ های ایرانی هستند برای مثال، درخت سرو با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، به وفور دیده می شود.

  طراحی ویلا کلاسیک

  تناسب معماری داخلی و محوطه

  در طراحی باغ ویلا باید تناسب بین طراحی معماری داخلی با طراحی حیاط ویلا وجود داشته باشد. چنانچه طراحی داخلی، به سبک مدرن باشد، طراحی محوطه ویلا نیز باید از همین سبک پیروی کند. این مسئله در سایر سبک ها نیز مصداق دارد. برای مثال، اگر معماری و دکوراسیون داخلی ویلا به سبک کلاسیک باشد، حیاط ویلا نیز باید به سبک کلاسیک طراحی شود.

  گیاهان در طراحی باغ ویلا

  انتخاب گیاهان در طراحی باغ ویلا بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب گیاهان به عواملی چون شرایط آب و هوایی، نوع خاک، دما، دسترسی به آب و …، باید توجه کرد. همچنین، باید این مسئله را نیز در نظر داشت که کارفرما برای طراحی و اجرای باغ ویلا چقدر قصد دارد، هزینه کند. علاوه بر موارد یاد شده،  گیاهان با توجه به سبک طراحی باغ ویلا باید انتخاب شوند. برای مثال، عمده گیاهانی که در سبک کلاسیک انتخاب می شوند، گیاهان آرایشی و هرس شده هستند. در نقطه مقابل، گیاهان در طراحی باغ ویلا به سبک طبیعت گرایانه، هرس چندانی نمی شوند و باید فرم طبیعی داشته باشند.

  طراحی محوطه

  گیاهانی که در طراحی باغ ویلا به سبک مدرن انتخاب می شوند، غالبا گیاهان هرس شده هستند که فرم و بافت خاصی دارند. در کنار انتخاب گیاهان مناسب، نورپردازی نیز در طراحی باغ ویلا حائز اهمیت است. نورپردازی هم مانند انتخاب گیاه، تابع سبک طراحی باید باشد. برای مثال، در طراحی کلاسیک، استفاده از لامپ های مدرن جایگاهی ندارد و حتما باید از لامپ های سبک کلاسیک استفاده کرد. نورپردازی قسمت های داخلی نیز بر اساس سبک طراحی باغ ویلا انتخاب می شود.

  هزینه طراحی باغ ویلا

  هزینه طراحی باغ ویلا می تواند بسیار متغیر باشد. هر چه طراحی باغ ویلا با جزئیات بیشتری انجام بگیرد، هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. شاید خیلی از افراد به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه پایین باشند اما نباید این نکته را از یاد برد که هزینه پایین تر در طراحی باغ ویلا، می تواند مشکلاتی را در زمان اجرا به همراه داشته باشد. در واقع طراحی باغ ویلا با جزئیات کمتر، کار اجرا را سخت تر می کند.

  بسیاری از کارفرماها به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه کمتری می گردند در حالی که صرفه جویی در این مرحله، به دلیل مشخص نبودن جزئیات، هزینه طراحی مجدد را برای مشخص کردن جزئیات به همراه دارد. طراحی باغ ویلا به غیر از نشان دادن کلیات، می تواند شامل نقشه هایی چون تاسیسات و نورپردازی نیز شود. علاوه بر جزئیات، کیفیت خروجی طراحی باغ ویلا بر قیمت آن تاثیر گذار است به شکلی که هر چه کیفیت خروجی بیشتر شود، هزینه طراحی نیز افزایش خواهد یافت.

  نورپردازی ویلا

  طراحی پلان ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-02-23 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  طراحی پلان ویلای مدرن

  برای طراحی پلان ویلا، باید به موارد زیادی توجه داشت ولی به طور کلی، طراحی پلان ویلا باید به گونه ای انجام شود که قابلیت اجرایی داشته باشد. گاهی طراحی پلان ویلا، به خوبی انجام می شود و مورد تایید کارفرما نیز قرار می گیرد ولی عملا با شرایط منطقه ای که قرار است ویلا اجرا شود، سازگاری ندارد. یکی از دلایلی که می تواند در بروز این مسئله نقش داشته باشد، عدم بازدید مهندس معمار از محل و اکتفا به دیدن عکس از محل و دریافت متراژ از کارفرماست. مهندس معمار با دیدن محیط می تواند با توجه محدودیت ها یا پتانسیل های محل اجرای ویلا، طراحی پلان را انجام بدهد.

  طراحی پلان ویلا  در روند طراحی ویلا بسیار مهم است و از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که در نهایت به ترسیم یک پلان قابل اجرا منجر می شود. برای شروع طراحی پلان ویلای مدرن ابتدا یک برنامه فیزیکی نیاز بوده که در قالب لیستی از فضاهای مورد نیاز کارفرما جهت لحاظ کردن در طراحی ویلا در جلساتی که بین کارفرما و تیم طراحی تشکیل می شود اعلام می شود و این برنامه فیزیکی در غالب سوالهایی از جانب طراح مطرح می شود . برای مثال فضای مورد نظر برای استفاده  چند نفر در ساختمان بوده و چه فضاهایی مورد نیاز است (کتابخانه، سالن ورزشی، استخر داخلی و خارجی، سونا و جکوزی، بار نوشیدنی، رختشو خانه، اتاق خواب مستر و …)موارد ذکر شده اطلاعاتی هستند که طراح پیش از شروع باید از آنها اطلاع داشته باشد که در طراحی لحاظ کند. اگر بخواهیم به یک طرح ایده آل در پلان ویلای مدرن برسیم می بایست چند نکته را در نظر داشته باشیم که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

  ⦁ اطلاعات اقلیمی :
  در خصوص اطلاعات اقلیم منطقه که می بایست مشخص شود سایت مورد طراحی در کدام منطقه از اقلیم 4 گانه آب و هوایی کشور واقع شده است . 1- اقلیم معتدل و مرطوب 2- اقلیم گرم و خشک 3- اقلیم سرد و کوهستانی 4- اقلیم گرم و مرطوب
  – جهت باد : جهت های وزش باد در سایت را از طریق منابع مربوطه می شود مشخص کرد و این کار به ما کمک می کند که نسبت به موقعیت سایت از کدام سمت در جریان هست . بادهای غالب ، باد موافق و مخالف از این دسته هستند که با در نظر داشتن مسیر باد ها و زمان های وزش باد می توان در مناطق مختلف استفاده های بهینه ای از آنها داشته باشیم .
  – نور خورشید : تابش نور خورشید در فصول مختلف سال دارای شدت کم و زیاد و همچنین زاویه  تابش مختلف است که نسبت به آن در طراحی می توان از آن استفاده نمود . همچنین با در نظر گرفتن اقلیم آب و هوایی منطقه ، لکه گذاری در سایت و کشیدگی ساختمان جهت سایه اندازی و آفتاب گیری مراحل اولیه  طراحی در فاز مطالعاتی پروژه صورت می پذیرد.
  بروزترین اطلاعات در خصوص مناطق آب و هوایی را می توان از سایت هواشناسی کشور و رجوع به کتب علمی مربوطه مانند کتاب اقلیم و معماری آقای کسمایی و یا طراحی اقلیمی آقای قبادیان بدست آورد.

  ⦁ کاملترین برنامه فیزیکی در مورد ویلا:
  مطمئنا برنامه فیزیکی مهندس معمار از خواسته های کارفرما کامل تر است به همین دلیل می بایست در جلسه هماهنگی و دکوراسیون با کارفرما در غالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارائه شود.

  در واقع می توان گفت بزرگترین چالش طراحی ویلا طراحی پلان ویلا می باشد. فاکتور های کلیدی از قبیل حداکثر استفاده از نور محیط ، حداکثر نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف و چشم انداز و منظره اطراف ویلا، جانمایی درست فضاها به نحوی که خللی به آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند ، اجتناب از ایجاد فضای های بلا استفاده و غیر کاربردی ، توجه به سطح لوکس بودن و امکانات درخواستی کارفرما و سطح انتظارات وی از ویلای خود ، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارش ها در طراحی شیب سقف ها ، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا در تعیین ابعاد پنجره ها و استخر فضای باز ، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و حداکثر آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد.

  مواردی از قبیل ابعاد مناسب برای اتاق های خواب و در نظر گرفتن ابعاد پنجره های مناسب و همچنین لحاظ کردن کمدهای دیواری با عمق و ابعاد مناسب برای تک تک اتاق های خواب ، تعداد، ابعاد و محل سرویس های بهداشتی و حمام ها ، جانمایی آشپزخانه و دسترسی ها به فضای ناهار خوری و نشیمن ، ابعاد مناسب نشیمن و توجه به نور و چشم انداز داخلی ، ابعاد و موقعیت بالکن ها و تراس ها و توجه به چشم انداز مقابل، جانمایی شومینه و باربکیو، جانمایی محل پارک خودرو و لحاظ نمودن فاصله توقف خودرو تا درب ورودی ویلا ، جانمایی آلاچیق و استخر یا آبنمای فضای باز و غیره

  طراحی پلان ویلا

  ویلا مدرن

  طراحی سازه ویلا

  پس از طراحی پلان ویلا و حصول نقشه ای مطلوب برای ویلا کار طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه انجام می گیرد
  سازه ویلا با مشخصات کامل و واقعی در نرم افزارهای ویژه طراحی ساختمان بارگذاری و مدلسازی شده و با رعایت استانداردها و آیین نامه های طراحی ساختمان شبیه سازی زلزله بر روی آن انجام شده و خروجی های نرم افزار توسط طراح سازه کنترل شده و نتایج این پروسه طراحی ویلا شامل نقشه های سازه از قبیل فونداسیون ، ستون ها ، سقف ها ، کلیه جزئیات اجرایی برای ساخت سازه ویلا ترسیم می گردد.

  طراحی سازه ویلا

  طراحی نمای ویلا

  نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می باشد. استفاده ترکیبی از سنگ های کوهی یا تراورتن یا آنتیک یا آجر نما یا ترموود در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد
  توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می باشد. ایده آل نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه ویلا و یا حفاظ های امنیتی برای پنجره ها نیز در این مرحله طراحی می گردد.

  طراحی نمای ساختمان

  طراحی حیاط ویلا

  در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. به عنوان مثال، نمی توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت. انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد.

  شامل جانمایی ساختمان ویلا، محل پارک خودرو، محل آبنما یا استخر محوطه ، محل فضاهای تاسیساتی و یا موتورخانه ، سوئیت سرایداری ، سرویس بهداشتی محوطه، انباری ، سردرب ورودی ملک ، آلاچیق، جانمایی پیاده رو ها و فضاهای سبز، طراحی فلاور باکسها و دیوار های حیاط و نور پردازی های مربوطه است
  از جمله موارد حائز اهمیت در طراحی حیاط ویلا توجه به هماهنگی طراحی با نمای اصلی ساختمان است و اینکه تا جایی که امکان پذیر باشد فضای سبز و طبیعت اطراف دست نخورده باقی بماند. از قطع درختان اجتناب شود و شیب احتمالی زمین حفظ گردد.

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

  طراحی ویلا

  طراحی-ویلا-villa-design

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-02-22 |5 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , , , , ,

  در طراحی ویلا ابتدا می بایست تمامی شرایط مکان ویلا همانند زاویه تابش آفتاب, جهت وزش باد, شرایط زمین, محدوده زمین, ویلا های همسایگان, و قوانین ساخت و ساز مورد بررسی قرار گیرند. سپس با بررسی دقیق تر زمین, فرآیند طراحی ویلا آغاز می شود.

  ادامه
  طراحی داخلی اداری تجاری

  طراحی داخلی منزل مسکونی و مراکز تجاری اداری

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-02-13 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

  طراحی داخلی منزل مسکونی

  طراحی داخلی منزل مسکونی باید با در نظر گرفتن برخی نکات باشد و انجام آن نیز، باید توسط یک مهندس معمار صورت بگیرد. پیش از هر چیز باید مشخص شود که کارفرما چه سبکی از طراحی داخلی را می پسندد و چقدر تمایل دارد که برای آن هزینه کند. مسلما طراحی داخلی خانه هایی که وسایل نو برای آن ها قرار است خریداری شود، راحت تر از خانه هایی خواهد شد که کارفرما تمایلی برای خرید وسایل جدید ندارد. در شرایطی که حداقل وسایل نو خریداری شود، طراح مجبور است بر اساس اکسسوری های موجود، سبک طراحی خود را انتخاب کند. برای مثال، اگر بیشتر وسایل کلاسیک باشند و کارفرما تمایلی برای تغییر آن ها نداشته باشد، طراح به ناچار باید سراغ طراحی داخلی به سبک کلاسیک برود. دکوراسیون داخلی در ساختمان های مسکونی علاوه بر زیبایی، باید کاربردی هم باشد. علاوه بر این، طراحی باید متناسب با متراژ و نور در نظر گرفته شود. هر چه متراژ بیشتر باشد دست طراح برای انتخاب سبک های مختلف به ویژه انواع سبک کلاسیک، بازتر است.

  اما در نقطه مقابل؛ مبلمان ، کمدها و وسایل در خانه­ های کوچک باید به گونه ای باشند که کمترین فضا را بگیرند و خانه بزرگتر به نظر برسد. نداشتن نور کافی در ساختمان های مسکونی، انتخاب رنگ را محدود می کند و طراح به ناچار باید سراغ رنگ های روشن تر برود چون ساکنین ، معمولا وقت زیادی را صرف ماندن در خانه می کنند. اگر طراحی نما، طراحی محوطه و طراحی داخلی منزل مسکونی با یکدیگر متناسب باشند، فضا دلنشین تر خواهد شد.

  طراحی داخلی مراکز اداری

  مسلما طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری با ساختمان های مسکونی، تفاوت زیادی دارد. البته این امر تنها به طراحی داخلی مربوط نمی ­شود و در رابطه با طراحی محوطه نیز چنین مسئله ای صدق می کند. طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری کاملا به فعالیت آن ها وابسته است و مهندس معمار باید نهایت دقت و خلاقیت خود را به خرج دهد. برای مثال، در یک شرکت اداری که شغلی مرتبط با صنعت داشته باشند، باید طراحی داخلی و دکوراسیون را به گونه ای انجام داد که بتواند حس صنعتی بودن را به مراجعه کنندگان آن شرکت القا کند. برای این منظور می توان از اکسسوری هایی که بافت زمخت دارند مثل فلز بهره گرفت. استفاده از رنگ های تیره می تواند طراح را به این هدف نزدیک کند البته باید شرایط نور و متراژ را نیز مد نظر قرار داد. در نقطه مقابل اگر فعالیت یک شرکت مثلا در زمینه شیرینی و شکلات باشد، باید از رنگ های روشن مثل صورتی، آبی و …، استفاده کرد و از المان هایی بهره گرفت که بتواند حسی لطیف را در مخاطب ایجاد کند. برای طراحی داخلی مراکز تجاری و واحدهای آن، محدودیت های بیشتری وجود دارد چون طراحی واحد تجاری، باید تابع ضوابط خاص آن مرکز تجاری باشد. با این حال یک اصل مهم در رابطه با طراحی فضاهای تجاری وجود دارد و آن اینکه باید برای مشتری و مراجعه کنندگان جذاب باشند تا بتوانند مشتری را برای خرید و گرفتن خدمات، ترغیب کنند.

  کاربردی بودن فضاها اگر چه اهمیت دارند ولی در این واحدها، زیبایی حرف اول را می زند. هر چه این امکان وجود داشته باشد که فضای بیشتری را برای کسب و کار اختصاص داد، کارهای بیشتری در رابطه با طراحی داخلی می توان انجام داد. در واحدهای تجاری کوچک، فضای داخلی اگر چه مهم است ولی باید تمرکز ویژه ای روی ویترین داشت. به طور کلی، ویترین مغازه های تجاری، هویت آن ها به حساب می آید. برای دکوراسیون ویترین، علاوه بر تخصص، باید به روانشناسی آشنایی داشت، البته ذوق هنری و تجربه نیز در این امر دخیل است.

  دکوراسیون داخلی

  دکوراسیون داخلی طراحی داخلی و معماری داخلی در یک نگاه

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-02-13 |2 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

  دکوراسیون داخلی

  معماری علم بسیار پیچیده­ ای محسوب می شود که با هنر ادغام شده است و فردی که می­ خواهد در این عرصه فعالیت کند، علاوه بر دانش کافی باید خلاقیت و ذوق هنری نیز داشته باشد. یک معمار اگرچه به اصول مختلف معماری می ­تواند آشنایی داشته باشد ولی برای اینکه در کار خود به جایگاه مطلوبی برسد، باید روی یک حوزه کاری به صورت تخصصی تمرکز کند. برای مثال، یک معمار می ­تواند کار طراحی نما یا اجرای نما را به خوبی انجام بدهد و در عین حال کار دکوراسیون داخلی یا اجرای آن را نیز به سرانجام برساند ولی بهتر است وقت و انرژی خود را روی یک کار به صورت تخصصی بگذارد. امروزه معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند و به نسبت گذشته، شاهد تحولات زیادی در این عرصه هستیم. همین مسئله باعث شده فضای کاری مطلوبی در این راستا برای معماران ایجاد شود.

  طراحی داخلی چیست؟

  طراحی داخلی به نسبت معماری داخلی، تابع جزئیات بیشتری است و فردی که می­خواهد به عنوان طراح داخلی فعالیت کند، باید به نکات بیشتری توجه داشته باشد. بعد از اینکه کلیت فضاها مشخص شد، در بحث طراحی داخلی باید به مسائلی چون ایمنی و انتقال صدا، تجهیزات الکتریکی و…، نیز توجه داشت. علاوه بر این، شناخت رنگ­ ها، نور، چیدمان مبلمان، لوازم منزل و مواردی از این قبیل، باید مد نظر معماری که می­ خواهد در حوزه طراحی داخلی فعالیت کند، قرار بگیرد. طراحی داخلی، کاملا با معماری داخلی و دکوراسیون داخلی در ارتباط تنگاتنگ است.

  طراحی داخلی، فقط به طراحی و اجرای فضای آپارتمان­ های مسکونی محدود نمی­ شود و معمار می تواند بر مبنای علاقه خود، در بخش­ های دیگری هم فعالیت کند. علاوه بر طراحی داخلی فضای مسکونی، می ­توان به صورت تخصصی در طراحی داخلی ساختمان های اداری، تجاری یا طراحی ویلا نیز فعالیت کرد. گاهی معماران تنها روی طراحی داخلی یک بخش خاص از ساختمان مثل سرویس­ های بهداشتی یا حمام تمرکز می ­کنند. همچنین برخی دیگر از معماران تنها کار دکوراسیون داخلی آشپزخانه را انجام می دهند و مسئولیت طراحی بخش های دیگر را به همکاران خود می سپارند. هر چقدر کار تخصصی ­تر و با جزئیات بیشتری باشد، مسلما خروجی آن نیز بهتر خواهد شد. ولی نباید این مسئله را از یاد برد که در چنین شرایطی کار باید به شکل تیمی انجام شود. به عبارت روشن­ تر اینکه در نهایت فضاهای داخلی یک ساختمان باید کاملا با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.

  کلیاتی درباره دکوراسیون داخلی

  به طور کلی، دکوراسیون داخلی بیشتر بر جنبه تزئینی وسایل داخلی تمرکز دارد و به نوعی مکمل معماری داخلی و طراحی داخلی به حساب می آید. در صورتی که یک پیوستگی خوب بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود داشته باشد، بهترین نتیجه حاصل خواهد شد که هم شامل زیبایی می­شود و هم کاربردی شدن فضاها را در پی دارد. معمار یا طراح دکوراسیون داخلی، باید بتواند مبلمان، پرده، آباژور، تابلوها، تخت خواب، کتابخانه و هر وسیله­ دیگری مرتبط با خانه را به صورت منطقی و هنری در کنار یکدیگر آرایش دهد. این چیدمان، تابعی از رنگ، بافت و فرم است.

  دکوراتورها، کاملا باید بر رنگ­ شناسی، نورپردازی، زیبایی شناسی و حتی روانشناسی تسلط کافی داشته باشند. شاید این تصور به وجود بیاید که طراح داخلی نیز درست همین کار را انجام می دهد در حالی که طراح داخلی، تمرکز خود را روی مسائل مهم دیگری چون انتخاب کفپوش، رنگ دیوارها، ایمنی، کاهش آلودگی صوتی و …، می­گذارند. بسیاری از مواردی که طراح داخلی به آن ها توجه می­ کند، می­ تواند تابعی از قوانین خاصی باشد که در بحث ایمنی داخل ساختمان این مسئله محسوس تر است. یک طراح داخلی، می تواند کار دکوراسیون داخلی و چیدمان را هم انجام بدهد ولی یک طراح دکوراسیون داخلی، این امکان را ندارد که بتواند کار طراحی داخلی را انجام بدهد.

  امروزه آموزشگاه های بسیاری وجود دارند که اقدام به آموزش دکوراسیون داخلی می کنند ولی در رابطه با طراحی داخلی و معماری داخلی، حتما مدرک افراد ملاک است. البته مواردی دیده می شود که برخی از افراد بدون داشتن مدرک و تخصص اقدام به طراحی داخلی نیز می­ کنند ولی انجام چنین کاری الزاما خروجی خوبی به همراه ندارد. آن دسته از کارفرمایانی که پروژه خود را با تصور ارزان تر بودن، به دست افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای می سپارند، با مشکلات جدی در بحث طراحی داخلی و معماری داخلی مواجه خواهند شد. اصلاح طرح های غیر اصولی و غیر استاندارد، به مراتب هزینه بیشتری را در پی دارد ضمن اینکه برای اصلاح کار (در صورت امکان اصلاح)، باید وقت زیادی را صرف کرد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، طراح داخلی با یک مهندس معمار با تجربه در ارتباط است و کار طراح داخلی با همفکری و مشورت معمار پروژه  پیش می رود و در نهایت دکوراسیون داخلی توسط دکوراتور انجام می شود.

  آشنایی با معماری داخلی

  شاید خیلی از افراد بر این باور باشند که معماری داخلی همان طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی محسوب می­ شود در حالی­که این باور کاملا اشتباه است و بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت­ هایی وجود دارد که آن­ ها را از یکدیگر متمایز می­ کند. معماری داخلی در واقع پایه و اساس یک ساختمان، به لحاظ داخلی محسوب می شود. یعنی فرآیندی که در آن، قسمت­های داخل ساختمان با در نظر گرفتن جنبه­ های انسانی و استفاده از فضاها به مرحله طراحی در می ­آید. به عبارت روشن­ تر اینکه معماری داخلی، سازماندهی اولیه فضاهاست. مشخص کردن جای آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، پذیرایی، نشیمن ، اتاق خواب­ ها و…، همگی در بحث معماری داخلی قرار می­ گیرند و با بهره­ گیری از کف، سقف و دیوارها، این تفکیک انجام می­ شود.

  در واقع به نوعی معماری داخلی حلقه اتصال بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی به حساب می ­آید. شاید در نگاه اول معماری داخلی کار راحتی به نظر برسد ولی واقعیت این است که معماری داخلی نه تنها کار آسانی نیست، بلکه دقت و تخصص زیادی را می­ طلبد چون به نوعی گام اول در ساختمان به حساب می ­آید. معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، همگی به یکدیگر وابسته هستند و اگر هر کدام از آن­ها به دقت به مرحله اجرا نرسند، حسابی دردسرساز خواهند شد. در معماری داخلی، زیبایی به تنهایی در نتیجه نهایی اهمیت ندارد و به موارد دیگری چون کاربردی بودن فضاها نیز باید توجه داشت تا بدین شکل نیاز و خواسته کارفرما را بتوان برآورده کرد.

  اهمیت کاربری در طراحی داخلی

  طراحی داخلی، جزو گسترده ترین مباحث معماری به حساب می آید و اگر یک معمار بخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد باید وقت زیادی را صرف کند. اگر یک مهندس معمار به طراحی محوطه آشنایی کامل داشته و در کنار آن بر طراحی داخلی نیز مسلط باشد، احتمال موفقیت او بسیار زیاد است. طراحی داخلی نیز مانند طراحی محوطه، باید تابع کاربری باشد. برای مثال، طراحی داخلی یک ساختمان مسکونی، کاملا متفاوت با طراحی داخلی یک ساختمان با کاربری اداری است.

  چند نکته مهم برای طراحی داخلی

  طراحی داخلی با توجه به هر کاربری، دارای ویژگی های مخصوص به خود است ولی با این حال چند نکته اساسی در رابطه با طراحی داخلی در فضاهای مختلف وجود دارد. اتحاد و همبستگی در فضاها به ویژه در انتخاب برند، یکی از مهمترین نکاتی است که نباید از نظر دور بماند. همه عناصری که در دکوراسیون داخلی به کار می روند، مکمل یکدیگر به حساب می آیند در نتیجه باید به شکل هوشمندانه ای انتخاب شوند. تعادل، اصل دیگری است که در طراحی داخلی باید مد نظر قرار بگیرد. تعادل وقتی ایجاد خواهد شد که وزن بصری بندها و عناصر دیگر معماری داخلی، به یک میزان در فضا توزیع شود. هماهنگی یا ریتم در طراحی داخلی مورد دیگری است که نباید از نظر دور بماند. همیشه باید در طراحی داخلی بر اصل تاکید، تمرکز داشت. برای این منظور می توان از رنگ یا لوازم خاصی بهره گرفت.

  سایه روشن یا کنتراست، مورد دیگری است که نباید از نظر دور بماند.علاوه بر این، طراح باید بر رنگ شناسی و انتخاب برند تسلط کافی داشته باشد تا بتواند یک طرح مطلوب را ارائه دهد. اصول مقیاس و تناسب، از موارد دیگری است که یک طراح داخلی حرفه ای آن را مد نظر قرار می دهد. همان قدر که کلیات طراحی داخلی اهمیت دارد، جزئیات نیز حائز اهمیت است .این جزئیات در طراحی داخلی معمولا تزئینات نهایی و وسایل دکوری هستند. هماهنگی، از دیگر مواردی است که نباید از قلم بیفتد. برای اینکه طرح خیلی خاص و منحصر به فرد شود، مهندس طراح باید از خلاقیت و ذوق هنری خود بهره بگیرد.

  طراحی ویلا مدرن

  سبک طراحی ویلای ایرانی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-02-03 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | ,

  بی شک سبک طراحی ویلای ایرانی سنتی، در کشور ما یکی از سبک های پرطرفدار در طراحی داخلی ویلا به حساب می آید. برای طراحی و اجرای معماری داخلی به سبک ایرانی سنتی، باید به چند نکته توجه داشت برای مثال، در نظر گرفتن سکو، دالان، ورودی هشتی، ایوان ، تالار و …، ضروری است. بهره گیری از شیشه های رنگی، می تواند فضا را بیش از پیش به هدف مورد نظر نزدیک کند.

  طراحی ویلا

  آینه کاری و گچبری در سبک طراحی ویلای سنتی، به وفور دیده می شود و معماران داخلی نباید از این امر غافل بمانند. با وسایل عتیقه، قالی، میزهای سنتی، آبنماهای مسی یا کاشی کاری شده ، بشقاب ها و ظروف سفالی، فضا را می توان بیش از پیش به سمت سبک ایرانی سنتی برد. پشتی و تشکچه هایی که غالبا به رنگ قرمز هستند، برای طراحی داخلی ویلا به سبک ایرانی سنتی، گزینه بسیار خوبی به حساب می آیند.

  طراحی ویلا مدرن

  بیشتر پارچه هایی که برای این سبک مورد استفاده قرار می گیرند، دارای بوته جقه هستند. در نظر گرفتن حوض کوچک کاشی شده در طراحی محوطه، می تواند تناسب بسیار خوبی با طراحی داخلی در این سبک ایجاد کند. اگر طراحی ویلا به سبک ایرانی سنتی در نظر گفته شود، طراحی محوطه نیز باید در تناسب با همین سبک باشد. به طور کلی، در طراحی ویلا به سبک سنتی ایرانی، آجر به وفور دیده می شود و غالبا عنصر آب در باغ های ایرانی از اهمیت زیادی برخوردار است.

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

  سبک های دکوراسیون داخلی

  انواع سبک های دکوراسیون داخلی کدامند؟

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2020-01-25 |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , ,

  سبک های دکوراسیون داخلی

  شاید بسیاری از افراد این تصور را داشته باشند که با قرار دادن چند وسیله مختلف در کنار هم بدون هیچ پیش زمینه ذهنی، می­ توان طراحی داخلی انجام داد و در نهایت با اضافه کردن اکسسوری­ های گوناگون، به یک دکوراسیون داخلی خاص رسید. اما واقعیت امر این است که طراحی داخلی نیز مانند هر کار دیگری، تابع یکسری اصول باید باشد و بدون در نظر گرفتن اصول اولیه، نه تنها نمی­توان به نتیجه مطلوب رسید بلکه مشکلاتی هم به وجود خواهد آمد. طراحی داخلی یک فن بسیار تخصصی است و فردی که علم و تجربه را در کنار هم داشته باشد می­تواند در آن موفق عمل کند.

  سبک های دکوراسیون داخلی بسیار متنوع هستند و با توجه به شرایط داخلی هر ساختمان و کاربری آن، می توان یکی از سبک­ ها را برای اجرا برگزید. گاهی سبک های طراحی داخلی، به اشتباه با عنوان سبک دکوراسیون داخلی شناخته می شوند در حالی که بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت های ظریفی وجود دارد. البته نباید این نکته را از یاد برد که دکوراسیون داخلی، مبحثی جدا از طراحی داخلی نیست و به نوعی مکمل آن به حساب می­ آید.

  سبک دکوراسیون  مدرن – طراحی مدرن

  سبک مدرن، یکی از سبک­ های طراحی به حساب می آید که برای محوطه سازی، طراحی نما و طراحی داخلی از آن بهره گرفته می شود. این سبک طراحی، امروزه بسیار مورد توجه افراد به ویژه معماران قرار گرفته است و در فضاهای مختلف با کاربری های گوناگون مثل تجاری، اداری ، مسکونی، ویلا، رستوران و …،  مورد استفاده قرار می گیرد.

  طراحی داخلی به سبک مدرن را به راحتی می توان با طراحی محوطه به همین سبک، هماهنگ کرد.  به طور کلی در سبک مدرن، باید سادگی را رعایت کرد. ضمن اینکه فضاها یا اکسسوری هایی که در دکوراسیون داخلی به این سبک مورد استفاده قرار می گیرند، همگی باید کاربردی باشند در واقع جنبه تزئینی وسایل یا به طور کلی فضاها، کمتر مورد توجه است. تزئینات زیاد در این نوع سبک طراحی داخلی جایگاه چندانی ندارد. مبلمان و وسایلی که برای سبک مدرن در نظر گرفته می شوند، باید احساس راحتی را در افراد به وجود بیاورند. نورپردازی در طراحی داخلی به سبک مدرن، بیش از سایر سبک ها مورد توجه قرار دارد و معمولا از رشته های فیبر نوری، لامپ های هالوژن، نوارهای اس.ام.دی بهره گرفته می شود. بهره گیری از سقف های ترنسلوسید و سقف های باریسول، در طراحی داخلی به سبک مدرن رایج است.

  در سبک مدرن، تلاش می شود که فضاها با ترفندهای خاصی بزرگ تر نشان داده شوند. سبک مدرن، به دلیل داشتن ویژگی یاد شده برای فضاهای کوچک به ویژه آپارتمان­ های داخل شهرها، گزینه بسیار خوبی محسوب می شود و طراحان و معماران نباید از این امر غافل شوند. بهره گیری از رنگ های مات، خنثی و ملایم در این سبک از طراحی داخلی بسیار متداول است. همچنین ترکیب بندی های نامتقارن و فرم های هندسی در سبک مدرن بیشتر از سایر سبک ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های طراحی داخلی به سبک مدرن، عدم محدودیت هایی است که در سبک کلاسیک وجود دارد به عبارت روشن تر اینکه در چنین سبکی امکان بروز خلاقیت و نوآوری وجود دارد. گاهی سبک مدرن را به شکل هوشمندانه ای می توان با سایر سبک های طراحی داخلی ادغام کرد که البته انجام چنین کاری پر ریسک محسوب می شود و معماری که قصد انجام آن را دارد باید تجربه و مهارت زیادی داشته باشد.

  سبک دکوراسیون کلاسیک – طراحی کلاسیک

  سبک دکوراسیون کلاسیک، از دیگر سبک های طراحی داخلی محسوب می شود که از گذشته تا به امروز بسیار مورد توجه قرار دارد. در این سبک از طراحی داخلی بر خلاف سبک مدرن ، سادگی جایگاه چندانی ندارد و تجملات در آن حرف اول را می زند. این تجملات حتی در طراحی محوطه ویلا نیز به چشم می آید.

  سبک کلاسیک، تابع نظم و تقارن است. این سبک در واقع یک سبک سنتی غربی به حساب می آید و در آن بهره گیری از گچبری هایی که با رنگ طلایی ، نقره ای و سفید رنگ آمیزی شده اند به وفور دیده می شود. علاوه بر این، پتنیه کاری در سبک کلاسیک بسیار مورد توجه قرار می گیرد. مبلمان آنتیک، وسایل پر زرق و برق از جنس نقره یا برنز، لوازم دکوری چوبی که حکاکی شده­اند و پرده های بلند چین دار با رنگ های قهوه ای ، طلایی، زرشکی و …، در سبک کلاسیک بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند.

  طراحی داخلی به سبک کلاسیک باید به گونه ای باشد که بتواند حس قدیمی و مجلل بودن را به مخاطب القا کند. شلوغی بیش از حد و بدون منطق در این سبک جایگاهی ندارد و همه چیز باید به شکل منظم و در عین حال معنادار باشد. وسایلی که در دکوراسیون داخلی کلاسیک و برای تزئین مورد استفاده قرار می گیرند اغلب جفت هستند. رنگ های تند، جایگاهی در طراحی به سبک کلاسیک ندارند و در نقطه مقابل رنگ هایی چون قهوه ای، سفید، کرم و بژ، به وفور مورد استفاده قرار می گیرند. فردی که تمایل دارد طراحی داخلی خانه اش به سبک کلاسیک باشد، باید این مسئله را مد نظر قرار بدهد که برای طراحی و اجرای سبک کلاسیک، به مساحت نسبتا زیادی نیاز است. علاوه بر این، تمام قسمت های خانه از نشیمن و پذیرایی گرفته تا سرویس بهداشتی، آشپزخانه و اتاق خواب همگی باید از این سبک یعنی سبک کلاسیک پیروی کنند.

  سبک طراحی مینیمال – طراحی مینیمال

  دکوراسیون داخلی به سبک مینیمال، در واقع یکی از انواع معماری مدرن است. در این نوع سبک، به جزئیات و تزئینات توجه چندانی نمی شود و بیشترین تمرکز روی سادگی و خلوص گرایی است. مهندس معمار در طراحی داخلی به سبک مینیمال،  باید بتواند از ویژگی های ذاتی المان های معماری، بیشترین بهره را ببرد و در عین حالا تاثیر روانی را به گونه ای در مخاطب ایجاد کند که بیش از پیش بر سادگی تمرکز کند. به طور کلی، طراحی فضاها یا پلان در سبک مینیمال به صورت باز در نظر گرفته می شود و خصوصی سازی در این سبک جایگاهی ندارد.

  طراحی داخلی به سبک مینیمال، بر پایه شفاف سازی است و به همین دلیل دیوار مورد توجه نیست. این نوع سبک به دلیل فقدان فضاهای خصوصی و محدودیت های فرهنگی، چندان مورد توجه خانواده های ایرانی قرار نمی گیرد ولی با این حال طرفداران خاص خودش را دارد. رنگ های خنثی یا ملایم، برای فضای مینیمال مناسب تر هستند.

  یکی دیگر از ویژگی های طراحی به سبک مینیمال، بهره گیری کم از مبلمان است. رنگ مبلمانی که در طراحی داخلی به سبک مینیمال انتخاب می شود، باید مات و ملایم باشد. ساده بودن اکسسوری ها در این سبک حائز اهمیت است. دیوار و کف در طراحی داخلی به سبک مینیمال، باید بسیار ساده باشند و از هر نوع شلوغی پرهیز کرد چون این سبک قرار است در مخاطب حس آرامش و سادگی را ایجاد کند. به طور کلی، این سبک باید تابع قانون «هر چه ساده تر و کمتر، بهتر»، باشد. سبک مینیمال، برای طراحی ویلا نیز کاربرد دارد ولی به دلیل سادگی بسیار زیاد، مورد توجه همه افراد قرار نمی گیرد.

  سبک دکوراسیون روستیک – طراحی روستیک

  سبک روستیک یکی دیگر از سبک های طراحی داخلی به حساب می آید. این سبک در معماری، بیش از هر چیز یادآور طبیعت است. یکی از مهم ترین مشخصه های سبک روستیک، بهره گیری از تیر چوبی در قسمت های مختلف طراحی داخلی است. قاب کردن سقف ، بالای شومینه، اطرف پنجره­ها و بخش هایی از روی دیوار با تیر چوبی، نشان دهنده سبک روستیک است. البته چوب هایی که در این سبک مورد استفاده قرار می گیرند، نباید تراش خورده و صاف باشند و داشتن حالت طبیعی، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. هر چه تیرهای چوبی ناهموارتر باشند، برای این فضا مناسب تر هستند.

  در طراحی داخلی به سبک روستیک، می توان از کنده های چوبی گرد نیز استفاده کرد به شرط آنکه جانمایی خوبی برای این منظور در نظر گرفته شود. اکسسوری ها در سبک روستیک نباید صاف و یکدست و شکل هندسی متقارن داشته باشند. ناهموار بودن سطوح و تا حدودی القای حس خشن، از ویژگی های طراحی به سبک روستیک محسوب می شود. البته به مقدار کم می توان از ظروف ساده فلزی با سطح صاف برای دکوراسیون داخلی بهره گرفت. سبک روستیک، باید حس قدیمی بودن و در عین حال کهنگی را القا کند از همین روی استفاده از وسایل قدیمی و زنگ زده می تواند برای این منظور مفید باشد. رنگ هایی که در سبک روستیک استفاده می شوند، باید گرم و حالت خاکی داشته باشند.

  در طراحی به سبک روستیک، به شکل هوشمندانه ای می توان کاربری وسایل را عوض کرد یعنی یک سبد فلزی قدیمی، می تواند تبدیل به آباژور شود یا از یک سطل فلزی کهنه به عنوان گلدان استفاده کرد. از آنجایی که سبک روستیک جلوه ای از طبیعت باید باشد، استفاده از پرده های نازک و ابریشمی چندان گزینه خوبی به نظر نمی رسند ولی در نقطه مقابل پارچه های ضخیم یا حتی پشم و کاموا در این فضا جلوه خوبی ایجاد می کنند. برای مثال در زمان دکوراسیون داخلی، می توان از رو تختی های قلاب بافی شده بهره گرفت. یکی از نکات مهمی که نباید آن را نادیده گرفت، برقراری هماهنگی و ایجاد ارتباط بین فضای بیرونی (محوطه) با فضای داخلی است. سبک روستیک باید به گونه ای طراحی و اجرا شود که گویی محیط داخل، بخشی از محیط بیرون به حساب می آید. طراحی محوطه در چنین شرایطی باید به شکل هوشمندانه باشد که بتواند هدف یاد شده را ایجاد کند.

  سبک دکوراسیون ژاپنی

  برای طراحی داخلی، از سبک ژاپنی هم می توان بهره گرفت. این سبک تابع سادگی است و به گونه ای طراحی می شود که آرامش و آسایش را فراهم کند. در این سبک نیز مانند سبک روستیک، به نوعی از طبیعت الهام گرفته شده با این تفاوت که در سبک روستیک، طبیعت گرایی با شدت بیشتری است. استفاده از چوب در معماری داخلی به این سبک بسیار متداول محسوب می شود و غالبا سقف های خانه های ژاپنی چوبی هستند. همچنین درها هم با چوب  و کاغذهای خاص طراحی می شوند و به صورت کشویی هستند که به این درها «شوجی» گفته می شود. به طور کلی، شوجی کار تقسیم بندی را انجام می دهد و به نوعی مانند یک دیوار است.

  در طراحی داخلی به سبک ژاپنی، حتما باید از بامبو و گیاهان به ویژه گیاهان بونسای، به وفور استفاده کرد. در طراحی داخلی به سبک ژاپنی، مانند طراحی داخلی به سبک روستیک، باید ارتباط منطقی بین فضای داخلی و فضای بیرونی وجود داشته باشد که برای این منظور از درهای شیشه ای بزرگ و بدون حفاظ استفاده می شود. رنگ سبز و قهوه ای به این دلیل که یادآور طبیعت هستند، در طراحی به سبک ژاپنی بیشتر مورد توجه قرار می­گیرند. یکی دیگر از عناصری که در طراحی داخلی به سبک ژاپنی، حائز اهمیت است، تعبیه وان در حمام محسوب می شود. وان هایی که برای این سبک از طراحی مورد استفاده قرار می­گیرند، معمولا عمیق و کوچک هستند و دوش به گونه ای در بالای آن ها نصب می شود که صدای آب حس آرامش را ایجاد کند.

  اگر مهندس معمار بخواهد یک فضای کاملا ژاپنی را طراحی کند، باید یک ورودی خاص را نیز در نظر بگیرد. ورودی  در خانه های ژاپنی، محلی برای خوش آمد گویی به مهمان و درآوردن کفش است. در این ورودی، قفسه های کفش به شکل منظم قرار می گیرند و متریال کف معمولا از سنگ است. دیوارهای این فضا باید از چوب باشند و ترجیحا روشنایی این محیط در روز با نور طبیعی مهیا شود. در نظر گرفتن فضایی برای مدیتیشن، صرف چای و یوگا، طرح را بیش از پیش به سبک ژاپنی نزدیک می کند به شرط آنکه دکوراسیون داخلی به صورت ساده انجام شود و این فضا فاقد مبلمان و در عوض دارای کوسن باشد. به طور کلی برای طراحی به سبک ژاپنی، باید یک فضای پر نور و نسبتا وسیع داشت. سبک ژاپنی را به نوعی می توان یک سبک مینیمال اما با ویژگی های خاص خود دانست. کارفرمایان باید توجه داشته باشند که طراحی داخلی به سبک ژاپنی با وجود ساده بودن، هزینه بالایی را به همراه دارد چون متریالی که برای این منظور به کار می روند، گران قیمت هستند.

  از آنجایی که سبک ژاپنی به سبک مینیمال بسیار نزدیک است، برای کاهش هزینه ها می توان این دو سبک را ادغام کرد که البته نظر مهندس معمار برای این مسئله شرط است. اگر قرار باشد طراحی به سبک ژاپنی کامل و بی نقص اجرا شود، مساحت نسبتا زیادی را برای این منظور باید اختصاص داد از همین رو این سبک معماری برای طراحی ویلا گزینه مناسب تری به نظر می رسد.

  سبک دکوراسیون چینی

  طراحی داخلی به سبک چینی، شباهت زیادی به سبک ژاپنی دارد. سادگی در طراحی داخلی به این سبک، حرف اول را می­ زند. نظم هندسی در این نوع سبک وجود دارد. علاوه بر این در سبک چینی، رنگ­ ها خنثی و طبیعی هستند و خبری از رنگ­ های تند نیست. طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی به سبک چینی، مانند سبک ژاپنی، باید مخاطب را به آرامش برساند. در این نوع سبک طراحی، معمولا تک رنگ بودن باید مد نظر قرار بگیرد. دکوراسیون داخلی چینی، با حداقل وسایل انجام می ­شود و اسباب و اثاثیه زیاد در این سبک جایگاهی ندارد. چینی­ ها به راحتی خانه بسیار اهمیت می­دهند از همین روی معمولا در سبک­ های چینی از دیوار استفاده نمی­ کنند و اگر قرار باشد تفکیکی بین اتاق ها ایجاد شود، از پرده یا پارتیشن چوبی باید کمک گرفت.

  قفسه ­های چوبی و کف چوبی در این سبک بسیار مورد استفاده قرار می­گیرد البته هر دو مورد یاد شده، بسیار ساده هستند. به طور کلی، چینی ­ها در طراحی به سبک چینی بر سه اصل سادگی، انرژی و طبیعت تاکید دارند و طرح نهایی پس از اجرا باید بتواند انرژی خوبی را به مخاطب القا کند. یکی دیگر از مواردی که در طراحی به سبک چینی وجود دارد، نقاشی­ دیواری است که موضوعی اساطیری دارد و در عین حال طبیعت را به نمایش می­گذارد. گاهی در اتاق نشیمن، از رنگ قرمز استفاده می شود چینی ها قرمز را نماد خوشبتی می دانند. در طراحی محوطه به سبک چینی و ژاپنی ، تکرار رنگ مکمل سبز یعنی قرمز ، بسیار متداول است.

  سبک طراحی ماوریک

  سبک طراحی داخلی ماوریک ، یکی از سبک­هایی است که طراح محدودیت چندانی ندارد و به راحتی می تواند خلاقیت خود را در این نوع سبک بروز بدهد. از آنجایی که سبک ماوریک هیچ قاعده و قانون خاصی ندارد، نتیجه ای که در نهایت حاصل می شود با ریسک بالایی همراه است. یعنی ممکن است طرح به راحتی مورد پسند کارفرما قرار بگیرد یا اصلا آن را نپسندد. با تمام این توضیحات، طراحی داخلی به سبک ماوریک، یک طرح سلیقه ای به حساب می آید و حد وسط برای آن نمی توان ر نظر گرفت. به طور کلی، طراحی به سبک ماوریک در ابتدا خیلی عجیب و پیچیده به نظر می رسد ولی واقعیت امر این است که نشان دهنده جسارت طراح می تواند باشد. هیچ نوع محدودیتی برای انتخاب رنگ در این نوع طراحی وجود ندارد و از رنگ­ های تند و ساد گرفته تا رنگ­ های پر زرق و برق، می توان در این سبک استفاده کرد. مبلمانی که برای دکوراسیون داخلی این سبک مد نظر قرار می گیرد، مبلمان مدرن است ولی در عین حال باید حالت عجیب و غریب داشته باشد. صندلی­ها و مبلمان در این سبک حالت نامنظم دارند و رنگ دیوارها و کف می­توانند در تعارض با یکدیگر باشند. سبک ماوریک بیشتر برای آن دسته از افرادی که به مد روز علاقه دارند، مناسب است. شاید خیلی از افراد تصور کنند که سبک ماوریک چون از قواعد خاصی پیروی نمی کند، طراحی آن خیلی راحت است در حالی­که این باور اشتباه است. عدم آشنایی به این سبک و اجرای آن بدون دانش کافی، نتیجه نهایی خوبی به همراه ندارد و نمی­تواند نشان دهنده جسارت طراح باشد.

  سبک طراحی مراکشی

  طراحی به سبک مراکشی، بسیار پر انرژی است و در آن با بهره گیری از رنگ های گرم، حس بسیار خوبی را به مخاطب می توان القا کرد. بهره گیری از طرح هندسی در سبک مراکشی زیاد است. به طور کلی، سقف در طراحی به سبک مراکشی باید بلند باشد و در بسیاری از طرح های مراکشی، از تیر چوبی بهره گرفته می شود. به کار بردن قوس و طاق در این سبک بسیار متداول است. رنگ هایی چون صورتی، کرم و بژ برای سقف و دیوارهای سبک مراکشی کاربرد دارد. علاوه بر این، برای پرده ها و مبلمان می توان از رنگ های قرمز، آبی پر رنگ و نارنجی در دکوراسیون داخلی بهره گرفت. مبلمان چوبی و مشبک، از ویژگی­های دکوراسیون داخلی در سبک مراکشی محسوب می شود. جنس رویه مبلمان هم معمولا از مخمل باید انتخاب شود. کوسن های رنگارنگ، در دکوراسیون داخلی به سبک مراکشی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. کاشی­ های پر نقش و نگار که غالبا رنگ آبی و سورمه­ای دارند و در حمام ، کف و سرویس بهداشتی به کار می روند، از ویژگی های طراحی به سبک مراکشی است. استفاده از فانوس به ویژه فانوس های رنگی و ظروف سنگی و فلزی با طرح های سنتی، در دکوراسیون داخلی مراکشی نباید از قلم بیفتد. حیاط در طراحی به سبک مراکشی باید در مرکز قرار بگیرد و در وسط این حیاط یک آبنما یا حوض قرار می­گیرد. کف این حیاط که درست در وسط خانه قرار گرفته، با کاشی های پر نقش و نگار باید تزئین شود.  امروزه سبک مراکشی علاوه بر طراحی داخلی، برای طراحی محوطه  ،  طراحی باغ عروسی ، طراحی تالار و حتی طراحی باغ آتلیه عکاسی نیز مورد توجه قرار گرفته است.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان