ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و ساخت ویلا » طراحی پلان ویلا
  نورپردازی ویلا
  | طراحی و ساخت ویلا

  طراحی پلان ویلای مدرن

  طراحی پلان ویلا  در روند طراحی ویلا بسیار مهم است و از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که در نهایت به ترسیم یک پلان قابل اجرا منجر می شود.برای شروع طراحی پلان ویلای مدرن ابتدا یک برنامه فیزیکی نیاز بوده که در قالب لیستی از فضاهای مورد نیاز کارفرما جهت لحاظ کردن در طراحی ویلا در جلساتی که بین کارفرما و تیم طراحی تشکیل می شود اعلام می شود و این برنامه فیزیکی در غالب سوالهایی از جانب طراح مطرح می شود . برای مثال فضای مورد نظر برای استفاده ی چند نفر در ساختمان بوده و چه فضاهایی مورد نیاز است (کتابخانه، سالن ورزشی، استخر داخلی و خارجی، سونا و جکوزی ، بار نوشیدنی، رختشوی خانه، اتاق خواب مستر و …)موارد ذکر شده اطلاعاتی هستند که طراح پیش از شروع باید از آنها اطلاع داشته باشد که در طراحی لحاظ کند. اگر بخواهیم به یک طرح ایده آل در پلان ویلای مدرن برسیم می بایست چند نکته را در نظر داشته باشیم که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم:

  ⦁ اطلاعات اقلیمی :
  در خصوص اطلاعات اقلیم منطقه که می بایست مشخص شود سایت مورد طراحی در کدام منطقه از اقلیم 4 گانه آب و هوایی کشور واقع شده است . 1- اقلیم معتدل و مرطوب 2- اقلیم گرم و خشک 3- اقلیم سرد و کوهستانی 4- اقلیم گرم و مرطوب
  – جهت باد : جهت های وزش باد در سایت را از طریق منابع مربوطه می شود مشخص کرد و این کار به ما کمک می کند که نسبت به موقعیت سایت از کدام سمت در جریان هست . بادهای غالب ، باد موافق و مخالف از این دسته هستند که با در نظر داشتن مسیر باد ها و زمان های وزش باد می توان در مناطق مختلف استفاده های بهینه ای از آنها داشته باشیم .
  – نور خورشید : تابش نور خورشید در فصول مختلف سال دارای شدت کم و زیاد و همچنین زاویه ی تابش مختلف است که نسبت به آن در طراحی می توان از آن استفاده نمود . همچنین با در نظر گرفتن اقلیم آب و هوایی منطقه ، لکه گذاری در سایت و کشیدگی ساختمان جهت سایه اندازی و آفتابگیری مراحل اولیه ی طراحی در فاز مطالعاتی پروژه صورت می پذیرد.
  بروزترین اطلاعات در خصوص مناطق آب و هوایی را می توان از سایت هواشناسی کشور و رجوع به کتب علمی مربوطه مانند کتاب اقلیم و معماری آقای کسمایی و یا طراحی اقلیمی آقای قبادیان بدست آورد.

  ⦁ کامل ترین برنامه فیزیکی در مورد ویلا:
  مطمئنا برنامه فیزیکی مهندس معمار از خواسته های کارفرما کامل تر است به همین دلیل می بایست در جلسه هماهنگی و کورکسیون با کارفرما در غالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارائه شود.

  در واقع میتوان گفت بزرگترین چالش طراحی ویلا طراحی پلان ویلا میباشد. فاکتور های کلیدی از قبیل حداکثر استفاده از نور محیط ، حداکثر نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف و چشم انداز و منظره اطراف ویلا ، جانمایی درست فضاها به نحوی که خللی به آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند ، اجتناب از ایجاد فضای های بلا استفاده و غیر کاربردی ، توجه به سطح لوکس بودن و امکانات درخواستی کارفرما و سطح انتظارات وی از ویلای خود ، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارش ها در طراحی شیب سقف ها ، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا در تعیین ابعاد پنجره ها و استخر فضای باز ، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و حداکثر آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد.

  مواردی از قبیل ابعاد مناسب برای اتاق های خواب و در نظر گرفتن ابعاد پنجره های مناسب و همچنین لحاظ کردن کمدهای دیواری با عمق و ابعاد مناسب برای تک تک اتاق های خواب ، تعداد، ابعاد و محل سرویس های بهداشتی و حمام ها ، جانمایی آشپزخانه و دسترسی ها به فضای ناهار خوری و نشیمن ، ابعاد مناسب نشیمن و توجه به نور و چشم انداز داخلی ، ابعاد و موقعیت بالکن ها و تراس ها و توجه به چشم انداز مقابل ، جانمایی شومینه و باربکیو، جانمایی محل پارک خودرو و لحاظ نمودن فاصله توقف خودرو تا درب ورودی ویلا ، جانمایی آلاچیق و استخر یا آبنمای فضای باز و غیره

  طراحی پلان ویلا

  ویلا مدرن

  طراحی سازه ویلا

  پس از طراحی پلان ویلا و حصول نقشه ای مطلوب برای ویلا کار طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه انجام می گیرد
  سازه ویلا با مشخصات کامل و واقعی در نرم افزارهای ویژه طراحی ساختمان بارگذاری و مدلسازی شده و با رعایت استانداردها و آیین نامه های طراحی ساختمان شبیه سازی زلزله بر روی آن انجام شده و خروجی های نرم افزار توسط طراح سازه کنترل شده و نتایج این پروسه طراحی ویلا شامل نقشه های سازه از قبیل فونداسیون ، ستون ها ، سقف ها ، کلیه جزئیات اجرایی برای ساخت سازه ویلا ترسیم می گردد.

  طراحی سازه ویلا

  طراحی نمای ویلا

  نمای ویلا با استفاده از متریال های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می باشد. استفاده ترکیبی از سنگ های کوهی یا تراورتن یا آنتیک یا آجر نما یا ترموود در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد
  توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می باشد. ایده آل نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه ویلا و یا حفاظ های امنیتی برای پنجره ها نیز در این مرحله طراحی می گردد.

  طراحی نمای ساختمان

  طراحی حیاط ویلا

  شامل جانمایی ساختمان ویلا ، محل پارک خودرو ، محل آبنما یا استخر محوطه ، محل فضاهای تاسیساتی و یا موتورخانه ، سوئیت سرایداری ، سرویس بهداشتی محوطه ، انباری ، سردرب ورودی ملک ، آلاچیق ، جانمایی پیاده رو ها و فضاهای سبز ، طراحی فلاور باکس ها و دیوار های حیاط و نور پردازی های مربوطه است
  از جمله موارد حائز اهمیت در طراحی حیاط ویلا توجه به هماهنگی طراحی با نمای اصلی ساختمان است و اینکه تا جایی که امکان پذیر باشد فضای سبز و طبیعت اطراف دست نخورده باقی بماند. از قطع درختان اجتناب شود و شیب احتمالی زمین حفظ گردد.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان