ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز » گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن
طراحی تراس
| طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

استفاده از المانهایی مانند گل ها و گیاهان زیبا برای تزیین و دکوراسیون بالکن ها، تراس و ایوان نه تنها باعث زیبایی این فضاها می شود بلکه باعث عدم دید و اشراف همسایگان در آپارتمان های روبروی ساختمان خواهد شد. اگر فضای بالکن یا تراس شما محدود است استفاده از المانهای مناسب می تواند شما را در تزیین و دکوراسیون آن یاری دهد.

تزیین بالکن، تراس و ایوان با گل ها و گیاهان:

مدتهاست که بعضی از ساکنین آپارتمان ها از فضای بالکن و تراس خود بعنوان انباری و محل نگهداری لوازم و وسایل بی مصرف یا اضافی استفاده می کنند که این عمل نه تنها شما را از داشتن فضایی زیبا و دلنشین محروم می کند، بلکه نمای زشتی را هم در بیرون ساختمان شما باعث میشود. در صورتی که میتوان با استفاده از المانهای مناسب تراس و بالکن، آپارتمان خود را به محیطی زیبا و شاداب تبدیل کرده و از آن لذت برد. برای انجام این امر می بایست مواردی مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله می توان به: مساحت تراس و بالکن، دانستن وضعیت جغرافیایی آپارتمان (شمالی یا جنوبی بودن آن) استفاده از المانهای مناسب برای تراس و بالکن، انتخاب گل ها و گیاهان مناسب برای استفاده در فضای در اختیار، بکارگیری نرده یا دیوار جهت تامین امنیت تراس یا بالکن اشاره کرد.

طراحي پاسيو

راه های بسیاری برای داشتن تراسی زیبا و دلنشین وجود دارد. گل ها و گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ می‌تواند تراس و بالکن را به فضایی زیبا و باشکوه تبدیل کند. همانطور که در بالا ذکر شد می­توان بسته به موقعیت مکانی که آپارتمان در آن قرار دارد از گل ها و گیاهان برای تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن استفاده نمود. گل شمعدانی در فصل گل دهی باغنچه های رنگارنگ و زیبای خود می­تواند فضای بالکن شما را به مکانی دلنشین تبدیل کند، شمعدانی طبیعتاً نور دوست بوده و می توان بصورت آویز نیز از آن برای تزیین و شادابی تراس و بالکن بهره برد.

از دیگر گل ها و گیاهانی که می توانند در روزهای آفتابی و گرم زینت بخش تراس و بالکن باشند شب بوی پاکوتا، آفتاب پرست، رازک ژاپنی، گل های همیشه بهار، بگونیای همیشه گل دار، جعفری، آهار، تاتوره، محبوبه شب، یاس رونده، انواع شاه پسند، تاج خروس، داوودی، خورشیدی می­باشند. این گیاهان یک ساله و دو ساله بوده و در این مدت محیطی دلنشین و باشکوه را به ارمغان می آورد.

اگر تراس و بالکن در محیطی کم نور قرار دارد و در نیمی از اوقات روز سایه می باشد می توان از گل ها و گیاهانی چون حنا، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پروانش (پریوش)، پیچ تلگرافی، بنفشه استفاده کرد. برای آپارتمانهایی که در محیطی کاملا ًسایه قرار دارند از گل ها و گیاهانی مانند مارانتا، پتوس، انواع فیلو دندرون، مارچوبه زینتی، برگ بیدی استفاد می شود.

گل ها و گیاهان مناسب برای تزیین تراس و بالکن­های جنوبی:

گل ها و گیاهانی مانند رز، پالم، یوکا، زرشک زینتی و پیچ امین الدوله، فونیکس و یاس هلندی، مورد پیوندی، یاس امین الدوله، شمشاد طلایی و توپی، رزماری و لاواندر کامیس پاریس گونه های مناسبی برای بالکن های جنوبی می باشند.

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن های شمالی:

از گونه های مناسب برای این محیط می توان به بگونیا، حنا (امپاتیانس)، نردبان یعقوب، گل گوشواره ای، گل تورنیا، پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید، بنفشه اشاره کرد.

جالب است بدانید اگر در تراس و بالکن روزانه دو تا سه ساعت نور آفتاب داشته باشید، می توانید با کاشت و پرورش گیاهان و سبزیجات فضای بالکن و تراس خود را تزیین نموده و سرسبزی و شادابی بهمراه رایحه ای خوش و فرح بخش را در بالکن خود داشته باشید. نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه از آن دسته سبزیجات است که مناسب بالکن و تراس می باشند.

نورپردازی مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

از دیگر مواردی که فضای داخلی و محیط بیرونی تراس و بالکن را زیباتر می نماید نورپردازی است. در نورپردازی می­توان با انتخاب گزینه های درست فضای زیبا و خیال انگیزی را بوجود آورد. ریسه های روشنایی و نور های نقطه ای می تواند در خلق این فضا تاثیر گذار باشد.

انتخاب مبلمان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

با توجه به اندازه تراس و بالکن می توان از مبل و صندلی که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل باشد استفاده کرد. استفاده از مبل و صندلی در بالکن و تراس آسایش و راحتی را به همراه داشته و بسیار لذت بخش می باشد.

انتخاب گلدان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

در انتخاب گلدان نیز دانستن اندازه تراس و بالکن اهمیت دارد. اگر دارای تراسی با فضای محدود هستید انواع گلدان های دیواری و گلدانهای آویزی می تواند گزینه مناسبی برای تراس و بالکن باشد. در بالکن ها و تراس هایی با مقیاس بزرگتر انواع فلاور باکس های فلزی، بتنی، چوبی و یا پلاستیکی گزینه مناسبی می­باشد.

کفپوش های مناسب برای تراس وبالکون :

معمولا برای تزیین و دکوراسیون بالکن یا تراس خانه های سنتی از کاشی و سرامیک های سنگی و درخانه هایی که مایل به استفاده از دکوراسیون مدرن در تراس خود هستند هم از کفپوش های چوبی و لمینیت استفاده می شود. امروزه استفاده از کفپوش های چوبی در دیگر نقاط جهان به یک امرعادی تبدیل شده و به علاقه مندان آن نیز روز به روز افزوده می شود. از دلایل استفاده از کفپوش های چوبی در تراس وبالکون نسبت به کفپوش های داخلی  مقاوم بودن آن در برابر عوامل محیطی مانند نور،گرما و رطوبت می باشد.

فضای بالکن و تراس را می توان به فضایی دلنشین، دنج و امن برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد بنابراین بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون بالکن و تراس حساسیت لازم را به خرج دهید.

 

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی تراس و پاسیو

گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن
5 (100%) 1 رای[s]