4.7/5 - (15 امتیاز)

وید در طراحی ویلا

وید یک اصطلاح در علم معماری است، که ممکن است تاکنون آن را نشنیده باشید. در این مطلب قصد داریم شما را با معنای تئوری این واژه آشنا کنیم و همچنین  به طور عملی در سازه‌ها و کاربرد آن در طراحی ویلا آن را به شما معرفی کنیم.
وُیدها در میانه یک سازه قرار می‌گیرند و فضاهایی میان تهی و باز هستند.
ممکن است برخی افراد وید را با آتریوم‌ها اشتباه گیرند، از آنجا که وُیدها ظاهری شبیه آتریوم دارند و حتی ممکن است کاربری‌های مشترک داشته باشند به همین دلیل ممکن است این دو را با یکدیگر اشتباه گیرند.
وُیدها در طراحی ویلا فضای‌ها خالی و بازی هستند که در سقف‌ها ایجاد می‌شوند و باعث می‌شوند تا دید طبقات به یکدیگر بیشتر شود و در نتیجه در طراحی داخلی ویلا هرچند اگر مساحت ویلا کوچک باشد اما با وجود وید بزرگتر و اصطلاحا دلبازتر به نظر خواهد رسید.
وید‌ها می‌توانند یک ترفند جالب و البته کاربردی برای ویلا‌های کوچک با متراژ پایین باشد. تصور کنید شما مالک یک زمین با متراژ کمی‌باشید و خواستار طراحی ویلا در این متراژ باشید، در نتیجه ترجیح میدهید یک ویلا دوبلکس طراحی کنید، یک طراح مجرب قطعا به شما پیشنهاد داشتن یک وید در پلان ویلا شما را خواهد داد.

طراحی ویلا و نمونه طرح‌های زیبای ویلا مدرن و کلاسیک

وید چیست

وید در طراحی ویلا نه تنها در زیبایی و کیفیت فضاها در ویلا می‌شود بلکه باعث می‌شود تا بتوانید از فضای اندک خود حداکثر استفاده را داشته باشید.
ایده داشتن وید، شاید باعث شود به فکر داشتن یک نیم طبقه بیوفتید. به طور کلی یک سقف مرتفع ما را به ساخت طبقات میانی ترغیب خواهد کرد و همین نکته باعث می‌شود تا بتوانیم از فضای موجود نهایت استفاده را ببریم.
در اینجا بهتر است با یک اصطلاح دیگر نیز آشنا شویم، به این طبقات میانی اشکوب گفته می‌شود.
یک طبقه میانی یا آشکوب از طریق طراحی void ویلا به نشیمن زیرین خود متصل می‌شود و به نظر میرسد که جزئی از این فضای یکسره و باز می‌باشد.

ارتفاع یک آشکوب به اندازه یک اتاق معمولی و استاندارد نخواهد بود و قطعا کمتر است اما این ارتفاع کم سقف، از اشکوب‌ها فضایی دنج و راحت می‌سازد، از این رو آشکوب به عنوان اتاق خواب و استراحت استفاده می‌شوند.
اما باید در انتخاب جای مناسب برای اشکوب به خوبی مشاهده و بررسی کرد، چرا که اجرای چنین فضایی موجب می‌شود که فضای زیرین در آن بخش نیز از سقف نسبتا کم ارتفاعی برخوردار می‌شود.
نکته دیگری که قابل توجه است، استفاده بهینه از ارتفاع سقف است اما این استفاده بهینه همیشه به آن معنا نیست که از آشکوب استفاده کنیم، گاهی ممکن است بهتر باشد تا هیچ تغییری در ارتفاع سقف و وید ویلا نداشته باشیم و در نتیجه خانه دلباز و مملو از نور طبیعی داشته باشیم.

وجود آشکوب به همراه طراحی وید در ویلا، حجم زیاد و منظره دلبازی را از فضای طبقه همکف آزاد می‌کند و در طراحی داخلی ویلا تحولی چشمگیر را ایجاد خواهد کرد.

وید در طراحی ویلا
بهترین روش تقسیم بندی فضا‌ها، وجود اتاق نشیمن در بخش همکف و انتقال اتاق خواب در آشکوب می‌باشد، چرا که فضای آشکوب موجب راحتی خصوصی بودن لازم برای یک اتاق خواب را میدهد.
این جداسازی کامل و مشخص بین فضاها بهترین پلان ممکن را برای طراحی ویلا در متراژ کم به وجود می‌آورد.
آشکوب‌ها هیچ دری برای جدا سازی از فضای اصلی ندارند و به طبقه زیرین متصل هستند.
اجازه بدهید تا از بحث اصلی مان فاصله نگیریم و بیشتر در مورد وید و ویژگی‌ها و مزایای آن صحبت کنیم.
وید موجب انتقال نور از سایر فضا‌های ویلا بخصوص فضای اصلی نشیمن به بخش‌های دیگر می‌شود. همچنین امکان تهویه و حرکت هوا و دید کلی به مجموعه را ایجاد می‌کند.

اما باید بدانید که وید هم در کنار مزایای غیر قابل انکارش، دارای معایبی نیز می‌باشد. یکی از این معایب صرف انرژی مضاعف برای گرمایش فضاست. از این رو وید بسیار مناسب برای ویلا‌ها در مناطق کویری و گرمسیر است.