طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز

  طراحی و اجرای روف گاردن

  طراحی-و-اجرای-روف-گاردن-roof-garden

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۲۴, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , , , ,

  روف گاردن در واقع ایجاد و ساخت فضای سبز بر روی پشت بام است، تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود، روف گاردن نامیده می شود.

  ادامه
  روف گاردن

  ساخت روف گاردن

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۶, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , ,

  ساخت روف گاردن

  برای ساختن فضای سبزی زیبا و دلنشین بر روی بام یا تراس باید از متخصصین و کارشناسان حرفه ای در این زمینه کمک گرفته شود. چرا که موارد بسیاری چون اثر بار‌های وارده بر سازه ، زهکشی آب باران و برف احتمالی محصور شده، استفاده از گیاهان مناسب با فضای پشت بام و نگهداری از کلیه تاسیسات و فضاهای ایجاد شده مستلزم دانش‌های مهندسی مختلفی چون سازه، معماری، فضای سبز و تاسیسات می‌باشد . یکی از مهمترین مسائل در جهت ساخت روف گاردن، طراحی آن بر اساس نیرو‌های باد و زلزله احتمالی می‌باشد .

  ساخت روف گاردن

  خاک مورد استفاده در روف گاردن

  طراحی و اجرای روف گاردن، یکی از تخصصی ترین کارهای معماری منظر و فضای سبز محسوب می‌شود از همین رو برای طراحی و اجرای آن حتما باید از مهندسین ماهر کمک گرفت. حتی خاک مورد استفاده در روف گاردن ویژگی‌های خاصی دارد. برای مثال، خاک مورد استفاده در روف گاردن باید در عین حال که مواد مورد نیاز گیاه را تامین می‌کند، وزن زیادی هم نداشته باشد تا پس از آبیاری مشکلی را برای زیر سازی به وجود نیاورد. خاک مورد استفاده در روف گاردن باید دارای تخلخل بالایی داشته باشد و علاوه بر تامین نیاز گیاه، بتواند آب را بدون مشکل از خود عبور بدهد.

  مصالح و متریالهای مناسب برای روف گاردن:

  در طراحی و اجرای روف گاردن ، باغ بام یا بام سبز متریال‌های مقاوم و سبک در اولویت هستند . چرا که بحث نیرو‌های وارده به آخرین سقف سازه ای در اکثر موارد در طراحی اولیه آنها توسط مهندس محاسب دیده نشده است. لذا با انتخاب متریال‌های سبک، این بار وارده تحمیلی را به حد اکثر می‌رسانیم . از دیگر مواردی که می‌بایست در نظر داشت مقاومت مصالح در برابر شرایط جوی است. تمامی‌این متریال‌ها می‌بایست از مقاوم ترین مصالح برای فضای باز باشند چراکه به دلیل استفاده آنها در پشت بام ، نه تنها شرایط جوی بدتری را نسبت به فضاهای باز محوطه‌ها تجربه می‌کنند ، تعمیر و رسیدگی و حتی تعویض آنها شرایط سخت تری را برای بهره بردار به همراه دارد .

  تقسیم بندی وزن در روف گاردن:

  ساخت روف گاردن در بهترین و ایده ال ترین حالت ، می‌بایست قبل از ساخت سازه ، در نقشه‌های اولیه ساختمان پیش بینی و توسط مهندس طراح سازه ، بارهای وارده بصورت بار مرده به طبقه آخر یعنی بام اعمال شود . لیکن متاسفانه در اکثر موارد ، روف گاردن بعد از اجرای ساختمان ، به سازه تحمیل می‌شود . در چنین مواردی مهندس طراح روف گاردن ، می‌بایست با مشاهدات عینی از استحکام سازه مخصوصا آخرین طبقه اطمینان حاصل کند . لاکن در چنین مواردی اعمال تنها چند نکته ساده در طراحی و اجرای روف گاردن ، بسیار اثر بخش است :

  • بار‌ها بصورت گسترده به سقف سازه ای و ترجیحا در محل تیر‌ها و سر ستون‌ها اعمال شود و از اعمال بار نقطه ای حتما جلو گیری شود .
  • از متریال سبک برای طراحی و اجرا استفاده شود .
  • ترجیحا بار‌ها به ستون‌ها و تیر‌ها منتقل شود و در محل کنسول‌ها و تراس‌ها ، از اعمال بارهای سنگین ممانعت گردد.
  • سعی شود در طراحی ، المان‌ها در بخش عظیمی‌از بام توزیع شوند و تمرکز المانی در بام نباشد .
  • کلیه اتصال المان‌ها برای بار باد طراحی شده باشند .

  عملیات ایزولاسیون بام سبز:

  از مهمترین عواملی که در ساخت روف گاردن باید مورد توجه قرار گیرد انجام ایزولاسیون است. چرا که با این عمل مرز بین عبور یا عدم عبور آب به ساختمان است. با توجه به نشست ساختمان‌ها که عموما به دلایل مختلفی چون عدم کیفیت اجرایی ، به صورت نا متناجس می‌باشد ، ایجاد ترک‌های مویین در تمامی‌قسمت‌های ساختمان امکان پذیر است . لذا اجرای ایزولاسیون با مواد ارتجاعی که خاصیت پلاستیسیته دارند امری ضروری است .

  نحوه زهکشی در روف گاردن:

  این عمل نیز همانند ایزولاسیون در روف گاردن از اهمیت والایی برخوردار است چرا که علاوه بر حفظ سلامت ریشه ی گیاهان در هدایت آب مازاد به لوله‌های خروجی هم نقش مهمی‌ایفا می‌کند. در صورتی که لوله‌های جداگانه ای برای دفع آب مازاد نصب نگردد می‌توان از لوله‌های آب باران کمک گرفت به شرطی که عمل فیلتراسیون قبل از آن اجرا شده باشد. همچنین می‌توان با مصالح خاص و فنون مختلف ، زهکشی متمرکز را به صورت گسترده انجام داد که این عملیات با استفاده از لایه‌های مخصوص زهکش روف گاردن ممکن می‌شود.همچنین باید در ادامه ی عملیات ساخت روف گاردن به مسایلی چون فیلترینگ و استفاده از گیاهان مناسب در روف گاردن نیز توجه کرد.

  چمن مصنوعی در روف گاردن

  کاشت و نگهداری چمن در روف گاردن، کار چندان راحتی نیست و در صورت عایق بندی نامناسب می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. کاشت چمن هزینه زیادی را به همراه دارد و در صورت عدم رسیدگی و مدیریت درست، از بین خواهد رفت. چنانچه موانع زیادی برای بهره گیری از چمن طبیعی وجود داشته باشد، می‌توان از چمن مصنوعی استفاده کرد. مسلما چمن مصنوعی، به اندازه چمن طبیعی زیبا نیست ولی در صورت انتخاب نوع مرغوب آن، می‌توان به محیط جلوه خوبی بخشید. امروزه تنوع چمن‌های مصنوعی آنقدر زیاد است که می‌توان با توجه به بودجه ای که کارفرما دارد، یکی از انواع آن را تهیه کرد.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  طراحی تراس و بالکن

  طراحی پاسیو تراس و بالکن

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , , , ,

  برای طراحی پاسیو محدودیت هایی وجود دارد، مثلا اگر قرار است پاسیو داخل ساختمان طراحی شود فقط از یک جهت آزادی دارد و اما در صورتی که طراحی آن در محیط بیرونی ساختمان باشد از سه جهت آزادی داشته و در مواردی در محیط های باز دو طرف برای بالکن در نظر گرفته می شود.

  ادامه
  بام سبز

  انواع روف گاردن و بام سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۳۰, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , ,

  انواع روف گاردن و بام سبز

  روف گاردن‌ها انواع مختلفی دارند از همین رو طراح باید با توجه به شرایط محل اجرای روف گاردن، یکی از انواع طراحی روف گاردن را برگزیند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که اجرای انواع روف گاردن هزینه‌های بالایی را در پی دارد اما باید توجه داشت که یک طراح و مجری حرفه ای می‌تواند یکی از انواع آن را برگزیند که هزینه بسیار بالایی را به کارفرما تحمیل نکند. البته باید به این مسئله توجه داشت که به طور کلی، روف گاردن‌ها از هر نوعی که باشند، به دلیل ویژگیهایی که دارند، نسبتا هزینه بر هستند. اما باید در نظر داشت مزایایی که از آنها نصیب ساکنان ساختمان می‌شود قابل قیاس با هزینه‌ها نیست.

  • سیستم متمرکز (intensive)
  • سیستم گسترده (extensive)
  • ترکیبی (synthetic)
  • سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box )

  سیستم متمرکز:

  برای سیستم متمرکز واژه Roof Garden یا باغ بام استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع از بام سبز (روف گاردن) شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می‌شود.

  بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند.در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی‌است و برای بامهایی که دسترسی عمومی‌دارند بکار برده می‌شوند.

  روف گاردن

  سیستم گسترده:

  برای سیستم گسترده از واژه Green Roof یا بام سبز استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

  سیستم ترکیبی:

  این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.

  در نظر گرفتن آلاچیق برای روف گاردن‌ها ایده مناسب و جذابی برای افراد خانواده بشمار می‌آید آلاچیق­ها هم از مواردی هستند که در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می‌شود.

  انواع روف گاردن

  سیستم مدولار یا جعبه گیاه:

  در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود.

  جزئیات اجرایی روف گاردن

  طراحی و اجرای روف گاردن، مستلزم یک کارگروهی است. برای این منظور مهندسین معماری، عمران و فضای سبز، باید در کنار هم به طراحی و جزئیات اجرایی روف گاردن رسیدگی کنند. جزئیات اجرایی روف گاردن، مبحث بسیار گسترده ای است ولی به طور کلی، باید به جلوگیری از انتقال صدا به طبقات پایین (عایق بندی صوتی)، زهکشی و محاسبه بار، بیش از هر چیز دیگری توجه کرد. انتخاب گیاهان با نیاز آبی نزدیک به یکدیگر و گیاهان مقاوم به باد، در جزئیات اجرایی روف گاردن در نظر گرفته می‌شوند. ایمنی در کنار زیبایی از مهم ترین مواردی است که نباید از نظر طراحان دور بماند.

  خاک مناسب برای روف گاردن و بام سبز

  از عناصر مهم دیگری که در ساخت بام سبز نقش مهمی‌ایفا می‌کند خاک مناسب است، خاک مورد استفاده برای این منظور بدلیل محدودیت در انتخاب و استفاده از آن باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. اول اینکه باید وزن کمی‌داشته باشد، دوم قابلیت جذب آب در آن است که هم باعث کاهش نوبت آب دهی به پوشش گیاهی باغ بام شده و هم اینکه هنگام بارش باران مانع غرقاب شدن سطح باغ بام می‌شود. نکته مهم دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است مغذی بودن خاک با مواد معدنی و ریز مغذی‌ها است چرا که تعویض خاک باغ بام‌ها به ندرت انجام شده و امکان تعویض مکرر آن وجود ندارد.

  انواع روف گاردن

  مزایای روف گاردن

  استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده‌ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می‌شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می‌دهد، چهره شهر را زیباتر می‌کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می‌شود تا پوشش‌های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود.

  هم اکنون می‌توانید ویدئوی روف گاردن  در تهران را مشاهده کنید. 

   

  مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می‌کند و حتی می‌توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می‌شود و با ایجاد آن می‌توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.

  یکی از مزیت‌های روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می‌کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می‌توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد.

  از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می‌کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود. ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای روف گاردن از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد.

  گل ها و گیاهان مناسب برای روف گاردن

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |تیر ۳۰, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , ,

  گل‌ها و گیاهان مناسب برای روف گاردن

  گل‌ها و گیاهان برای بام سبز باتوجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی‌و همچنین با در نظر گرفتن وضعیت آب و هوایی آن منطقه انتخاب می‌شوند.

  با توجه به مطالب ذکر شده گل‌ها و گیاهان مورد استفاده در روف گاردن به چهار دسته تقسیم می­-شوند.

  دسته اول: گیاهان پوششی، این گیاهان معمولاً برای پوشاندن سطح خاک به کار می‌روند مانند ناز ژاپنی، لیزوماکیا، یال اسبی.

  دسته دوم : گیاهان پیچ و رونده / بالارونده، این نوع گیاهان به صورت آویز در لبه روف گاردن و یا پوشش دیوارها به کار می‌روند مانند پیچ گلیسین و شیرخشت و انواع پیچ‌ها.

  دسته سوم: درختچه‌ها شامل  گیاهان سوزنی برگ و مقاوم، این دسته از گیاهان معمولاً در تمام طول سال سبز می‌باشند و زیبایی خاصی به روف گاردن می‌دهند مانند کامیس پاریس.

  دسته چهارم: گل‌ها و گیاهان معطر و خوش بو

  گیاهان بام سبز

  وجود این پوشش گیاهی در پشت بام می­تواند باعث کاهش گرما و همینطور کاهش مصرف انرژی در فصول سرد سال گردد و همچنین تصویری که افراد از منظره سبز پشت بامی‌که روف گاردن بر روی آن قرار دارد تصویری زیبا و باشکوه بوده و تداعی کننده مناظر زیبا در محیط‌های طبیعی است.ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای روف گاردن از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  آلاچيق در روف گاردن

  آلاچیق و پرگولا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |تیر ۲۳, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , , , , , ,

  آلاچیق و پرگولا

  آلاچیق به معنای لغوی یعنی سایبانی از جنس چوب، فلز و یا از پارچه‌های ضخیم که در فضایی وسیع مانند محیط‌های سرسبز، باغ‌ها و صحرا ساخته شده و در قسمت پایین آن تقسیم ‌بندی‌هایی برای نشستن اشخاص وجود دارد و با توجه به فضایی که در آن‌ احداث می‌شود می‌تواند به اشکال متنوعی چون مربع، مستطیل، شش‌ضلعی و هشت ضلعی، طرح‌‌های فانتزی مانند اَشکال استوانه‌ای نیز ساخته می‌شود. آلاچیق­ها فضاهایی مناسب برای دوری از شلوغی و مکانی برای استراحت و آرامش هستند.

  اصولا ظرفیت الاچیق‌ها بسته به نوع و مساحت آنها بوده و معمولاً بین 6 تا 8 نفر گنجایش دارند. پارک‌ها، اطراف استخرهای شنا، باغچه‌های بزرگ، الاچیق باغ، آلاچیق بام سبز، آلاچیق محوطه سازی ، حیاط منازل ویلایی و فضای بیرونی مجتمع‌های مسکونی که دارای چشم اندازی زیبا در مقابل خود هستند مکان‌های مناسبی برای ساخت الاچیق می‌باشند. از موارد بسیار مهم در ساخت الاچیق طراحی دقیق و اصولی و ساخت حرفه­ای آن توسط افرادی است که در طراحی و ساخت المانهای محوطه سازی اشراف کامل دارند. از دیگر مواردی که هنگام طراحی و ساخت آلاچیق باید مد نظر باشد خواست و سلیقه کارفرما است که طراحی آن بسته به مکان و مدل آن با هم تفاوت دارد.

  آلاچیق

  طراحی آلاچیق

  در مراحل اولیه باید در نظر داشت که طرفدار چه سبکی هستید مدرن یا سنتی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد. طراحان و دکوراتورها الاچیق‌هایی که با چوب‌های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق‌های سنتی یا کلاسیک و آن آلاچیق‌هایی که ساده تر هستند (پرگولا) را جزو آلاچیق‌های مدرن می‌دانند.صحبت کردن در مورد آلاچیق یکی از مباحث جالب و جذاب در محوطه سازی است چراکه الاچیق‌ها در تمام فصول سال قابل استفاده بوده و در فضاهای متنوعی می‌توان از آن استفاده کرد.

  در طراحی آلاچیق مدرن، بخش‌های پوشیده سقف در الاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ استفاده شده که تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر بوده است . به این حالت از آلاچیق‌ها اصطلاحاً پرگولا گفته می‌شود. رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند که معمولاً برای مشخص شدن فضای ورودی با محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین کاشت گل‌های خوشبو و رونده در کنار این سازه‌ها استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده در ترکیب آنها می‌باشند.

  طراحی آلاچیق

  آلاچیق اغلب از چوب یا فلز ساخته می‌شود و سقف عموما شیبدار آن از مصالح ضد آب مانند سفال یا پرچین و در بهترین حالت از دکرا ، تاپ تایل و شینگل که همگی ورق‌های گالوانیزه با پوشش ضد آب پلیمری و قیر امولسیونی هستند ، پوشانده می‌شوند. باید توجه داشت تمهیدات فضای باز می‌بایست در متریال اولیه سازه الاچیق دیده شده باشد . برای این منظور چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی پیشنهاد می‌شود .

  الاچیق

  آلاچیق می‌تواند هم بصورت باز هم بصورت بسته ساخته شود که در حالت بسته اصطلاحا الاچیق 4 فصل نامیده می‌شود . از متریال چوب ، سنگ ، آجر و حتی شیشه برای بسته و محصور شدن آلاچیق می‌توان استفاده کرد.

  در طراحی آلاچیق بصورت مدرن ، بخش‌های پوشیده سقف در آلاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ  استفاده شده و تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر است که به این حالت از الاچیق‌ها اصطلاحا پرگولا گفته می‌شود .

  رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند که معمولا برای مشخص شدن فضای ورودی یا محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاشت گل‌های رونده خوشبو در کنار این سازه‌ها ، استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده ( گل و گیاه ) در ترکیب با آنها می‌باشد .آلاچیق و پرگولا می‌تواند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن ، باغ بام‌ها ، محوطه سازی‌ها ، محوطه ویلا و در کنار آبنما ، برکه ، باربیکیو یا هر چشم اندازی دیگر ساخته شود

  طراحی انواع آلاچیق

  ساخت آلاچیق

  برای ساخت آلاچیق لازم است از متریالهای مختلفی در کنار هم استفاده شود. قبل از هر چیز آلاچیق‌ها نیاز به یک سازه دارند که می‌تواند از چوب یا فلز باشد. سقف الاچیق‌ها به صورت شیبدار یک یا دو طرفه ، شیبدار چند طرفه ، گنبدی ، فرفوژه ، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا تلقی بوده و برای ساخت آن می‌توان از مصالحی مانند سفال ، چوب ، پرچین ، ورق گالوانیزه ، شینگل ، دکرا ، تاپ تایل ، چوب روسی ، چوب ترموو وود ، شیشه‌های سکوریت ، تلق‌ها و پلکسی گلاس‌ها و چادر‌های کشسان می‌باشد .

  ساخت آلاچیق

  همانطور که اشاره شد ، اجرای تمهیدات فضای باز در متریال اولیه سازه آلاچیق امری ضروری است. چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی گزینه‌های مناسبی می‌باشند. آلاچیق به دو حالت باز و بسته که در نوع بسته آن چهار فصل نیز گفته می‌شود ساخته می‌شود . از متریال چوب، سنگ، شیشه، آجر ، سمنت برد برای محصور کردن الاچیق استفاده می‌شود. همچنین برای عایق حرارتی بیشتر در حالت بسته ، تزریق فوم نیز امکان پذیر است .

  آلاچیق و پرگولا می‌توانند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، باغ بام‌ها، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنماها، برکه‌ها، باربیکیو و هر چشم اندازی ساخته شود.

  ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق

  • بررسی و انتخاب مکان مناسب با در نظر گرفتن چشم انداز و زاویه دید ایده آل
  • توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی الاچیق
  • انتخاب طرح و مدل آلاچیق
  • مشخص کردن مساحت و ابعاد سقف و ستون‌ها
  • تعیین متریال­های مورد استفاده برای دیوارها و سقف
  • نصب پایه‌ها و تقویت و استحکام آن
  • سقف مناسب و نصب آن بروی پایه‌ها (ستون‌ها)
  • رنگ آمیزی سازه

  ساخت آلاچیق

  وجود آلاچیق‌ها در هر فضایی که باشد می‌تواند باعث زیبایی آن مکان شود. انتخاب طرحی که با فضای کلی مورد نظر همخوانی داشته باشد، آشنایی با فضای محوطه، تعداد افرادی که قرار است از آلاچیق استفاده کنند، استفاده از متریال­های مناسب و هماهنگ با مکانی که قرار است الاچیق در آن ساخته شود، کیفیت مصالح، همگی از مواردی است که قبل از آغاز ساخت باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً الاچیق‌های دایره ای، چهار ضلعی، پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی‌ها بیشتر از سایر مدل‌ها مورد نظر وانتخاب افراد می­باشند.

  از دیگر موارد مهم در ساخت الاچیق محل احداث آن می‌باشد اصولاً مکان‌هایی که بلحاظ جغرافیایی و زیبا شناختی دارای مزیت‌های بیشتری هستند فضاهای مناسب تری برای احداث آلاچیق می‌باشند. مناظر سرسبز طبیعت، سواحل دریا، کنار آبشار، حیاط ویلا و بطور کلی تمام مکان‌ها و مناظر دیدنی، فضاهای ایده­آلی برای ساخت الاچیق هستند. آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که معمولاً این سازه از فلز یا چوب است.

  آلاچیق

  ساخت شاسی و چارچوب فلزی دومین مرحله در ساخت آلاچیق می‌باشد. این نکته را باید در نظر داشت که نبود شاسی فلزی باعث از بین رفتن سریع سازه می‌شود. مرحله سوم زمان نصب قطعات چوبی بر روی شاسی فلزی است که لازم است با دقت انجام شود تا هنگام نصب، قسمت‌های فلزی سازه کاملاً زیر قطعات چوبی پنهان شود.

  مهمترین قسمت در ساخت الاچیق نصب سقف آن می‌باشد که برای نصب، با توجه به مدل طراحی از متریالهای مختلفی استفاده می‌شود. در سقف‌هایی که سطح صافی دارند برای نصب در قسمت‌های پوشیده از فلاشینگ و بخش‌های نیمه باز آن از ترمووود، اما اگر سقف آلاچیق شیب دار باشد برای نصب آن نیازمند به شاسی کشی است و متریال مناسب برای این شاسی کشی از آهن و چوب می­باشد.

  آلاچیق

  ساخت دیوار مرحله دیگری از روند ساخت آلاچیق می‌باشد که بعد از نصب سقف باید به آن پرداخته شود برای ساخت دیوار در قسمت‌هایی که آلاچیق دارای دیوار هست از متریال­هایی مانند چوب و شیشه و دیگر متریال­های مناسب استفاده می‌شود و در بخش‌های دیگر دیوار از گل‌ها و گیاهانی مانند پیچک‌ها برای پوشاندن آن استفاده می‌شود. در آخرین مرحله از ساخت آلاچیق با رنگ آمیزی و پوشاندن چوب با لایه ضد آب ساخت آلاچیق به پایان می­رسد.

  آلاچیق چوبی

  یکی از المان‌های محبوب و پرطرفدار که از پرکاربرد ترین سازه‌های چوبی نیز محسوب می‌شود آلاچیق چوبی است که در دو نوع تمام چوب و نیمه چوبی که ترکیبی از دو عنصر چوب و فلز است ساخته می­شود. در الاچیق‌های تمام چوب هم زیر ساخت و هم تزیینات داخل و قسمت خارجی آن از ترمووود و چوب نما استفاده می‌شود و نوع دیگر آن که سازه از فلز بوده اما مبلمان و تزیینات داخلی آن از چوب ترمو می‌باشد.   آلاچیق‌های چوبی زیبا تنها یک سایبان برای شما نیستند، بلکه یکی از المانهای معماری محسوب می­شوند. الاچیق‌های چوبی در اشکال متنوعی طراحی و ساخته می‌شوند. آلاچیق‌های چوبی خانگی کوچک یا بزرگ، آلاچیق‌های مدرن، الاچیق‌های سنتی، الاچیق‌های دوطبقه، آلاچیق‌های کلاسیک، آلاچیق تاشو یا سیار، الاچیق درختی آلاچیق‌های پیش ساخته و آماده با بهترین چوب‌ها از آن دسته هستند که دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ آب، رطوبت در فصول سرد و پر باران می‌باشند.

  آلاچیق چوبی

  ساخت آلاچیق‌های چوبی با تنه درختان

  این سازه نه تنها ایده ای زیبا، جالب و کاربردی است، بلکه می‌تواند پایه ای مستحکم برای آلاچیق خانه و باغ شما باشد و همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ساخت آلاچیق شما نیز می‌شود. از دیگر امتیازات ساخت الاچیق با تنه درختان آسیب نرساتدن به محیط و طبیعت اطراف شما می‌باشد.

  آلاچیق پیش ساخته یا آلاچیق آماده و پرتابل

  الاچیق‌های آماده وسیله ای کاربردی و زیبا که می‌توان آن را در هر مکانی که مایل باشید به راحتی برپا کنید. سایبانی برای نشستن و وسیله ای کارا و مناسب برای جلوگیری از باد و باران‌های احتمالی که به دو شکل ساخته شده و پیش ساخته هستند. نوع ساخته شده آن که برای برپایی و احداث آن نیازمند مکانی دایمی‌می‌باشد و در مدل‌های سیمانی، بتنی و چوبی طراحی می­شوند. ولی در مورد الاچیق آماده نیازی به مکان‌های دایمی‌نبوده و قابل جا به جایی است. جنس بدنه الاچیق‌های‌های آماده از فلز یا رنگ کوره ای می­باشد و دارای روکشی از جنس برزنت و یا پرس پلاستیکی بوده و از آن استفاده‌های مختلفی می‌شود. از مزایای دیگر آن نصب و برپایی سریع آن است و ظرف مدت زمان کوتاهی هم قابل جمع آوری می‌باشد. از جمله مکان‌هایی که می­توان از آن استفاده کرد کنار رودخانه و استخر می‌باشد. همچنین می‌توان از آن به عنوان پارکینگ و محافظی برای اتومبیل در حیاط منازل و باغ یا ویلای استفاده کرد.

  آلاچیق

  مزایای خرید یک آلاچیق پیش ساخته:

  با توجه به کارایی بالا و قابلیت جابجایی این مدل از الاچیق قیمت تمام شده آن در برابر امتیازاتی که دارد بسیار ناچیز است. امکان جابجایی، نصب سریع و جمع آوری آسان و فضای کمی‌که اشغال می‌کند نشان از کارایی آن به حساب می­آید.

  این سایبانهای پیش ساخته و آماده قابلیت‌های مختلفی برای تفریح در سفرها، باغ و ویلای شخصی، آفرود و سفرهای کویری، پارکینگ خودرو را دارا می‌باشد همچین این نوع الاچیق قابلیت ایجاد یک مکان مسقف موقت، قابلیت نصب موقت و یا دائمی‌را نیز دارا بوده و حتی می­توان پایه آن را روی زمین پیچ کرد، جوش داد و بوسیله سیمان مهار کرد.

  پرگولا

  پرگولا سازه ای مسقف و دارای چهارچوب (ستون) با سقف‌هایی صاف یا به شکل منحنی می­باشد که ساختاری ساده و شبکه بندی شده است و به همراه الاچیقی کی از پر طرفدار ترین المانها در طراحی منظر بشمار می‌رود. در ایجاد ورودی‌های شیک و مجلل در محوطه سازی و فضای سبز، مسیرهای تردد، روف گاردن، فضای بازی کودکان از پرگولا استفاده می‌شود.

  پرگولا

  پرگولا در دو نوع چوبی یا فلزی و در اشکال مختلفی چون پرگولا ترمووود، پرگولا چوب پلاست، پرگولا چوبی و پرگولا فلزی با در نظر گرفتن نوع سازه به دو شکل مستقل یا متصل به بنا ساخته می‌شود. حضور این المان محبوب در معماری منظر پدیده جدیدی نیست و طبق اسناد و نقشه‌های بجای مانده از گذشته‌های دور حضور آن بر می­گردد به قرن‌ها پیش از میلاد و در مصر باستان و ساخت آن در باغ‌های مصریان آن زمان. حضور پرگولا در باغ و منظر فقط از جنبه زیبایی شناختی نیست، پرگولا می‌تواند در کنار زیبایی یک سایه، یک چهار چوب مسقف، حریمی‌خصوصی در باغ، یک نقطه کانونی و همچنین به شکل داربستی باشد.

  برای گیاهانی مثل پیچک‌ها و تاک‌ها (درختان انگور) که نوع چوبی آن بدلیل دوام بیشتر در مقابل شرایط جوی و همچنین بلحاظ قیمت تمام شده و احساسی که حضور در طبیعت را القا می­کند از محبوبیت بیشتری نسبت به مدل فلزی آن برخوردار است. می‌توان بسته به سلیقه مخاطب با اضافه کردن عناصری مانند لوسترها، میز و نیمکت، گل‌های تزیینی بر زیبایی و راحتی آن افزود. همچنین می‌توان از پرگولا برای ساخت پارکینگ نیز استفاده کرد.

  دیدن نمونه کارهای زیبای آلاچیق

  گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

  گل ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۷, ۱۳۹۸ |1 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , ,

  گل‌ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

  استفاده از المانهایی مانند گل‌ها و گیاهان زیبا برای تزیین و دکوراسیون بالکن‌ها، تراس و ایوان نه تنها باعث زیبایی این فضاها می‌شود بلکه باعث عدم دید و اشراف همسایگان در آپارتمان‌های روبروی ساختمان خواهد شد. اگر فضای بالکن یا تراس شما محدود است استفاده از المانهای مناسب می‌تواند شما را در تزیین و دکوراسیون آن یاری دهد.

  طراحی تراس

  تزیین بالکن، تراس و ایوان با گل‌ها و گیاهان:

  مدتهاست که بعضی از ساکنین آپارتمان‌ها از فضای بالکن و تراس خود بعنوان انباری و محل نگهداری لوازم و وسایل بی مصرف یا اضافی استفاده می‌کنند که این عمل نه تنها آن‌ها را از داشتن فضایی زیبا و دلنشین محروم می‌کند، بلکه نمای زشتی را هم در بیرون ساختمان به وجود می‌آورد. در صورتی که میتوان با استفاده از المانهای مناسب تراس و بالکن، آپارتمان خود را به محیطی زیبا و شاداب تبدیل کرده و از آن لذت برد. برای انجام این امر می‌بایست مواردی مورد توجه قرار گیرد که از آن جمله می‌توان به: مساحت تراس و بالکن، دانستن وضعیت جغرافیایی آپارتمان (شمالی یا جنوبی بودن آن) استفاده از المانهای مناسب برای تراس و بالکن، انتخاب گل‌ها و گیاهان مناسب برای استفاده در فضای در اختیار، بکارگیری نرده یا دیوار جهت تامین امنیت تراس یا بالکن اشاره کرد.

  طراحی پاسیو

  راه‌های بسیاری برای داشتن تراسی زیبا و دلنشین وجود دارد. گل‌ها و گیاهان گل دار با غنچه‌های رنگارنگ می‌تواند تراس و بالکن را به فضایی زیبا و باشکوه تبدیل کند. همانطور که در بالا ذکر شد می­توان بسته به موقعیت مکانی که آپارتمان در آن قرار دارد از گل‌ها و گیاهان برای تزیین و دکوراسیون تراس و بالکن استفاده کرد. گل شمعدانی در فصل گل دهی با غنچه‌های رنگارنگ و زیبای خود می­تواند فضای بالکن شما را به مکانی دلنشین تبدیل کند، شمعدانی طبیعتاً نور دوست بوده و می‌توان بصورت آویز نیز از آن برای تزیین و شادابی تراس و بالکن بهره برد.

  از دیگر گل‌ها و گیاهانی که می‌توانند در روزهای آفتابی و گرم زینت بخش تراس و بالکن باشند، می‌توان به شب بوی پاکوتا، آفتاب پرست، رازک ژاپنی، گل‌های همیشه بهار، بگونیای همیشه گل دار، جعفری، آهار، تاتوره، محبوبه شب، یاس رونده، انواع شاه پسند، تاج خروس، داوودی، خورشیدی اشاره کرد. این گیاهان یک ساله و دو ساله بوده و در این مدت محیطی دلنشین و باشکوه را به ارمغان می‌آورند.

  اگر تراس و بالکن در محیطی نسبتا کم نور قرار دارد و در نیمی‌از اوقات روز سایه است، می‌توان از گل‌ها و گیاهانی چون حنا، فلوکس، زنبق رشتی (همیرو کالیس)، پروانش (پریوش)، آجوگا، پیچ تلگرافی و بنفشه استفاده کرد. برای پاسیوی آپارتمانهایی که در محیطی کاملا ًسایه قرار دارند از گل‌ها و گیاهانی مانند مارانتا، پتوس، انواع فیلو دندرون، مارچوبه زینتی، برگ بیدی، برگ عبایی، نخل شامادورا و نخل اریکا استفاد می‌شود به شرط آنکه آپارتمان در مناطق بسیار گرم کشور نباشد و بتوان تا حدودی رطوبت را نیز برای این گیاهان تامین کرد.  گیاهان دیگری چون نی خیزران، پاپیتال، میخک هندی، شمشاد توپی، شمشاد نعنایی، برگ بو، یال اسبی و آکوبا، به عنوان گیاهان مناسب برای تراس و بالکن با نور نسبتا کم به حساب می‌آیند.

  گل‌ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن

  گیاهان پوششی هم خوب هستند

  از آنجایی که در فضای تراس، بالکن و پاسیو، به نسبت فضای محوطه بیرونی، سرمای کمتری در فصول سرد وجود دارد، استفاده از گیاهان پوششی برای داخل فلاورباکس‌ها و باغچه‌ها، می‌تواند گزینه خوبی به حساب بیاید. به عبارتی گیاهان پوششی به غیر از چمن (به دلیل نیاز آبی بالا)، گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو به حساب می‌آیند. آجوگا، لیزوماکیا، دایکوندرا، فیله آ، فستوکا و …، برخی از گیاهانی هستند که می‌توان در پاسیو، بالکن و تراس از آن‌ها بهره گرفت. گیاهان گل دهنده ای چون آلیسوم نیز به دلیل بوی خوب و ظاهر زیبا، می‌توانند به عنوان گیاه پوششی مورد استفاده قرار بگیرند.

  گل‌ها و گیاهان مناسب برای تزیین تراس و بالکن­های جنوبی

  گل‌ها و گیاهانی مانند رز، پالم، یوکا، زرشک زینتی و پیچ امین الدوله، فونیکس (به شرط نداشتن زمستان بسیار سرد) و یاس هلندی، مورد پیوندی، یاس امین الدوله، شمشاد طلایی و توپی، رزماری، لاواندر و کامیس پاریس گونه‌های مناسبی برای بالکن‌های جنوبی به حساب می­ آیند.

  گل‌ها و گیاهان مناسب برای تراس و بالکن‌های شمالی

  از گونه‌های مناسب برای این محیط می‌توان به بگونیا، حنا (امپاتیانس)، نردبان یعقوب، گل گوشواره ای، گل تورنیا، پیچ تلگرافی، زنبق یا سوسن سفید و بنفشه اشاره کرد.

  جالب است بدانید اگر در تراس و بالکن روزانه دو تا سه ساعت نور آفتاب داشته باشید، می‌توانید با کاشت و پرورش گیاهان و سبزیجات فضای بالکن و تراس خود را تزیین کرده و سرسبزی و شادابی به همراه رایحه ای خوش و فرح بخش را در بالکن خود داشته باشید. نخود فرنگی، اسفناج، کاهو، ترخون، ریحان، مرزه و تربچه از آن دسته سبزیجات است که مناسب بالکن و تراس هستند.

  طراحی تراس

  نیاز آبی کمتر، بهتر

  از آنجایی که کشور ما به لحاظ آب و هوایی در منطقه خشک و نیمه خشک قرار دارد، تا جای ممکن باید در طراحی از گیاهانی استفاده کرد که نیاز آبی کمی‌داشته باشند. با توجه به اینکه بسیاری از افراد در طول سال مسافرت می‌روند، گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو و بالکن، گیاهانی به حساب می‌آیند که نیاز آبی چندانی ندارند. البته در شرایطی که زیبایی برای افراد حائز اهمیت باشد و گیاهان با نیاز آبی نسبتا بالا مد نظر قرار بگیرند، می‌توان تمهیداتی برای آبیاری انجام داد. برای مثال، استفاده از آبیاری قطره ای که به تایمر مجهز باشد، می‌تواند گزینه خوبی محسوب شود به ویژه بهره گیری از تایمرهایی که قابلیت تنظیم از راه دور از طریق اینترنت را نیز داشته باشند.

  ویژگی‌های نور

  شرایط آب و هوایی منطقه به ویژه تغییرات دمایی در فصول مختلف، شدت و مدت زمان تابش نور آفتاب، از عواملی هستند که در انتخاب گیاهان مناسب بالکن ، تراس و پاسیو نقش دارند. هر چه مدت زمان تابش نور بیشتر باشد، امکان انتخاب گیاهان گل دهنده زینتی بیشتر می‌شود ولی هر چه مدت زمان تابش نور کمتر شود یا شدت تابش نور کم باشد، انتخاب گیاهان گل دهنده زینتی نیز محدود خواهد شد. انتخاب گیاهان تراس و بالکن، به نحوه قرار گیری ساختمان بستگی دارد. خورشید از سمت شرق طلوع می‌کند و اگر ساختمان نور صبح را داشته باشد، باید سراغ گیاهانی رفت که نیاز نوری متوسط دارند و برای رشد و نمو به ساعات زیادی نور احتیاج ندارند.

  بالکن‌ها یا تراس‌هایی که نور شرق (طلوع خورشید تا ظهر) را دارند، معمولا به نسبت بالکن‌ها و تراس‌هایی که نور جنوبی یا غربی را دارند، خنک تر هستند اما دما و نور بیشتری به نسبت آن‌هایی دارند که در شمال واقع شده اند.  قسمت جنوبی، بیشترین نور و دما را برای گیاه تامین می‌کند در نتیجه آن دسته از بالکن‌ها و تراس‌هایی که در قسمت جنوبی واقع شده اند، برای داشتن گیاهان گل دهنده ایده آل هستند. قسمت غربی ساختمان نور خوبی را تامین می‌کند ولی گرم است و نور آن به اندازه قسمت جنوبی نیست چون در ساعات صبح و قبل از غروب آفتاب، نور مستقیم ندارند.

  معمولا ساکولنت‌ها و کاکتوس‌ها در قسمت غربی بیشتر دوام می‌آورند. قسمت شمالی ساختمان اگر چه نور دارد ولی نور آن غالبا مستقیم نیست و دمای محیط در این قسمت کمتر است در نتیجه گیاهان بالکنی مناسب برای این قسمت، گیاهان سایه دوست هستند.

  گل‌ها و گیاهان مناسب تراس و بالکن

  باد را هم مد نظر قرار بدهید

  برای انتخاب گیاهان مناسب بالکن و تراس، باید به باد توجه ویژه ای داشت و در تراس‌ها و بالکن‌هایی که بادگیر هستند، از کاشت گیاهان حساس به باد اجتناب کرد. چنانچه ناگزیر گیاهان بالکنی حساس به باد انتخاب شوند، باید با ایجاد پرچین با گیاه یا متریال‌های متداول، شدت باد غالب را کاهش داد. برای این منظور می‌توان از گیاهانی چون نی خیزران، شمشاد هرس شده یا سرو که به صورت پرچین درآمده باشد، استفاده کرد. چنانچه اختلاف دمای فصول گرم و فصول سرد در منطقه ای زیاد باشد، مطلوب است که در طراحی، تمهیداتی برای حفظ گیاهان حساس به سرما مد نظر قرار داده شود تا بدین شکل مانع از یخ زدگی شد.

  تعادل بین همیشه سبز و خزان کننده

  گیاهان بالکنی یا گیاهان مناسب برای تراس و پاسیو، آن دسته از گیاهانی هستند که همیشه سبز به حساب می‌آیند. به عبارت روشن تر اینکه گیاهان اصلی این فضاها باید همیشه سبز انتخاب شوند و در کنار آن‌ها گل‌ها و گیاهان فصلی یا خزان کننده قرار بگیرد. چنانچه طراح تمامی‌گیاهان را از دسته گیاهان خزان کننده یا فصلی انتخاب کند، در زمستان عملا هیچ نوع گیاهی وجود ندارد و این بزرگترین ایراد یک طراحی به حساب می‌آید. علاوه بر نوع گیاهان (همیشه سبز و خزان کننده)، باید به این مسئله توجه داشت که گیاه انتخابی برای بالکن، پاسیو و تراس، تا جای ممکن نباید جاذب پرندگان باشد.

  نورپردازی مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

  از دیگر مواردی که فضای داخلی و محیط بیرونی تراس و بالکن را زیباتر می‌کند، نورپردازی است. در نورپردازی می­توان با انتخاب گزینه‌های درست فضای زیبا و خیال انگیزی را بوجود آورد. ریسه‌های روشنایی و نور‌های نقطه ای می‌تواند در خلق این فضا تاثیر گذار باشد.

  طراحی تراس

  انتخاب مبلمان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

  با توجه به اندازه تراس و بالکن می‌توان از مبل و صندلی که هماهنگ با دکوراسیون داخلی منزل باشد استفاده کرد. استفاده از مبل و صندلی در بالکن و تراس آسایش و راحتی را به همراه داشته و بسیار لذت بخش می‌باشد.

  طراحی تراس

  انتخاب گلدان مناسب برای طراحی بالکن و تراس:

  در انتخاب گلدان نیز دانستن اندازه تراس و بالکن اهمیت دارد. اگر تراسی با فضای محدود دارید، انواع گلدان‌های دیواری و گلدانهای آویزی می‌تواند گزینه مناسبی برای تراس و بالکن باشد. در بالکن‌ها و تراس‌هایی با مقیاس بزرگتر انواع فلاور باکس‌های فلزی، بتنی، چوبی و یا پلاستیکی گزینه مناسبی محسوب می‌شوند.

  کفپوش‌های مناسب برای تراس و بالکن :

  معمولا برای تزیین و دکوراسیون بالکن یا تراس خانه‌های سنتی از کاشی و سرامیک‌های سنگی و درخانه‌هایی که مایل به استفاده از دکوراسیون مدرن در تراس خود هستند هم از کفپوش‌های چوبی و لمینیت استفاده می‌شود. امروزه استفاده از کفپوش‌های چوبی در دیگر نقاط جهان به یک امرعادی تبدیل شده و به علاقه مندان آن نیز روز به روز افزوده می‌شود. از دلایل استفاده از کفپوش‌های چوبی در تراس و بالکن نسبت به کفپوش‌های داخلی  مقاوم بودن آن در برابر عوامل محیطی مانند نور،گرما و رطوبت است.

  فضای بالکن و تراس را می‌توان به فضایی دلنشین، دنج و امن برای استراحت و گذراندن اوقات فراغت تبدیل کرد بنابراین بهتر است در هنگام طراحی دکوراسیون بالکن و تراس حساسیت لازم را به خرج دهید.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی تراس ,  پاسیو و بالکن

  روف گاردن

  مزایای بام سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | ,

  مزایای بام سبز

  ایجاد و توسعه بام‌های سبز باید با در نظر گرفتن نیازهای محیطی و اجتماعی شهر و دارا بودن همه امکانات موجود در آن منطقه صورت پذیرد.بام سبز دارای اهمیت زیادی بوده و پرداختن به آن ضروری می‌باشد. البته درست است که فضای پشت بام‌ها گسترده نبوده اما این پتانسیل را دارد تا در بهتر شدن هوای محیط و در بازدهی اکولوژیکی محل تاثیرگذار باشد.

  برای رسیدن به چنین فضایی لازم است تا مواردی چون انتخاب گیاهان و شناخت گونه‌های گیاهی زیست بوم و سازگار با آب و هوای مکان مورد نظر و همچنین شرایط اقلیمی‌آن منطقه، میزان آب و خاک مناسب برای کاشت و رویش گیاهان مورد توجه قرار گیرد.

  مزایای بام سبز

  فواید و مزایای باغ بام‌ها (روف گاردن) را می‌توان به شرح زیر نام برد:

  • تاثیر گذاری مثبت بروی هوا و اصلاح آلودگی هوا آن
  • رفع صداهای مزاحم و ایجاد یک عایق صوتی
  • محافطت از آبهای راکد و آلوده فاضلاب
  • کاهش اثرات گرمایی در فصول گرم سال و همچنین کاهش اثرات سرمایی در فصول سرد سال
  • ممانعت از حرکت ذرات گرد و غبار موجود در هوا و تصفیه آن به نحوی مطلوب
  • حفاظت از ساختمان و افزایش عمر آن
  • جلوگیری از هدر رفت انرژی و ذخیره آن
  • به وجود آمدن آرامش بصری
  • ایجاد تنوع در طراحی
  • ایجاد محیط زیستی طبیعی
  • تصفیه هوا و کاهشCO2
  • تامین فضایی سازگار و مطبوع برای اهالی ساختمان به واسطه حیاط و پاسیو
  • امکان پرورش گیاهان، سبزیجات و گلها
  • افزایش محدوده زندگی (تامین فضایی جهت تفریح و استراحت کاربران ساختمان)

  فواید بام سبز

  معایب بام سبز

  روف گاردن (بام سبز) در کنار تمام مزایا و محسناتی که ذکر شد دارای معایبی نیز می‌باشد که به آن اشاره می­گردد:

  یکی از معایب باغ بام‌ها هزینه محاسبه شده است که نه تنها بیشتر از یک سقف معمولی می‌باشد بلکه گاهی هزینه نهایی بیشتر از هزینه اولیه تمام می‌شود.که البته به مرور زمان قابل جبران است.استفاده نادرست از گیاهان می‌تواند مشکلاتی را برای عایق بندی بام ایجاد کند مثلاً گیاهان و درختان با ریشه­های عمیق می‌توانند به سقف آسیب رسانده و کار تعمیرات را بسیار سخت کنند.

  مزایای روف گاردن

  برای تعمیر سقف یک باغ بام (روف گاردن) حتماً قبل از اقدام و ایجاد آن باید با یک کارشناس خبره و حرفه­ای مشورت‌های لازم انجام پذیرد. محل سکونت، شرایط آب و هوایی و اقلیمی، نوع سازه و قابلیت آن برای ایجاد سازه ای پیچیده مثل روف گاردن خود همگی از جمله مسایلی است که مشورت با یک کارشناس خبره را می‌طلبد.

  در ساخت روف گاردن خاصیت ضد آب بودن ماده از اهمیت زیادی برخوردار است که اگر به درستی ایجاد نشود می‌تواند به سازه آسیب فراوانی وارد کند.همچنین اگر در مناطق گرم و خشک یا در مناطق ساحلی زندگی می‌کنید احتمالاً به تمام گیاهان و درختانی که برای ایجاد روف گاردن لازم است دسترسی ندارید.همچین اگر محل زندگی شما در شهر و مناطق شهری است می‌تواند به لحاظ قانونی برای شما مشکل آفرین باشد چرا که کاشت درختان و گیاهان می‌تواند برای همسایه‌ها ایجاد مزاحمت کرده و یا برای کسب و کار آنها مشکل ساز باشد.شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای روف گاردن از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  قیمت روف گاردن

  قیمت روف گاردن

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , ,

  قیمت روف گاردن

  متاسفانه برخی از شرکت‌ها فقط مدعی اجرای روف گاردن در کشور هستند اما با اجناسی نامرغوب و ارزان قیمت و سود کلان و کامل ننمودن همه ملزمات در اجرای روف گاردن  و چیدن بعضی اجناس کنار هم بدون در نظر گرفتن همه نیازها،باعث می‌شود طرح اجرا شده تنها چند ماه زیبا و کارآمد باشد. اما بدون تردید بعد از مدتی به علت اجرای غیر اصولی تبدیل به انبوهی از زباله می‌شود.

  قیمت روف گاردن

  به طور کلی تهیه نقشه‌های اجرایی، نقشه‌های مربوط به زیرساخت مناسب جهت المان‌های معماری موجود در طرح از قبیل آب نما، آتشدان، آلاچیق، مبلمان فضای باز، همچنین طراحی سیستم آبرسانی مناسب با توجه به پوشش گیاهی،جهت نگهداری گیاهان و آبیاری منظم در فواصل مشخص و با توجه به محدودیتهای نیروی انسانی در مراقبت و باغبانی در پشت بام، آبیاری اتوماتیک و یا آبیاری قطره ای هوشمند جزء ضرورتهای اجرای روف گاردن محسوب می‌گردد.همچنین نصب لایه‌های بام سبز و نظارت بر اجرای پروژه ، از ملزومات طراحی و ساخت روف گاردن میباشد.

  قیمت روف گاردن

  اگر دنبال اجرای روف گاردن با متریال‌های خارجی هستید قیمت هر متر مربع اجرای روف گاردن بالای یک میلیون تومان است.
  متاسفانه برخی از شرکت‌ها فقط مدعی اجرای روف گاردن در کشور هستند اما صدمات فراوانی به ساختمان وارد می‌کنند. ناشی گری در اجرای روف گاردن باعث می‌شود طرح اجرا شده تنها چند ماه زیبا و کارآمد باشد. اما بدون تردید بعد از مدتی به علت اجرای غیر اصولی تبدیل به انبوهی از زباله می‌شود.

  در پایان جهت برآورد هزینه و اطلاع بیشتر از قیمت روف گاردن می‌توانید با متخصصین شرکت ویرا طرح اسپرلوس تماس حاصل نمائید.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  ساخت آلاچیق

  ساخت پرگولا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , ,

  ساخت پرگولا

  بعد از طراحی و در مرحله اجرا قبل از شروع به ساخت پرگولا ، با ساخت یک سکوی بتنی کم ارتفاع صفحه­-های بیس پلیت قبل از شروع عملیات بتن ریزی، جهت قرارگیری پایه‌های پرگولا به سکو متصل می‌شود. در مرحله مونتاژ سازه که با استفاده از جوش و پرچ انجام می‌شود و در ادامه کار از پروفیل‌های نبشی جهت استحکام و تقویت اتصالات استفاده می‌شود. پروفیل‌های سازه برای تعیین تحمل وزن خود با محاسبات دقیق بررسی می‌شوند و در انتها بوسیله کاور (لایه پوششی سازه) تمامی‌سطوح با استفاده از سنگ و چوب کار شده و بوسیله کلیپس و پیچ‌های گالوانیزه به سازه نصب می‌گردد.

  آلاچیق

  گزبو

  سازه ای مسقف که معمولاً دورتا دور آن باز است و در فضاهای باز مانند پشت بام‌ها، حیاط، پارک‌ها و غیره برای استراحت و دورهمی‌های صمیمی‌مورد استفاده قرار می‌گیرد.گزبو سابقه ای بسیار قدیمی‌داشته و از زمانهای خیلی خیلی دور در تاریخ بشر وجود داشته است و تقریباً در تمام فرهنگ‌ها و کشورهای جهان می‌توان ردپایی از گزبو را ملاحظه کرد. در کشور ما نیز گزبو سابقه ای طولانی داشته و در قدیم از آن با نام بهارخواب و غیره نام برده می‌شده است. در گذشته گزبو را با چوب و تزئینات چوبی و چند ضلعی می‌ساخته اند و این سازه به لحاظ ستون بندی و سقف گذاری نسبت به یک سایبان ساده به مراتب پیچیده تر است.

   

  دیدن نمونه کارهای پرگولا

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان