بلاگ

اجرای سقف ویلا
اجرای سقف ویلا ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۳۰, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , ,

اجرای سقف ویلا

اصولاً طراحی بام ویلا یا اجرای سقف ویلا تاثیر به سزایی در ظاهر خانه داشته و از عناصر بسیار مهم در بناهای مسکونی و ویلا‌ها نیز می‌باشد چرا که هم به عنوان سر پناه و هم عنصری جدایی ناپذیر در ساخت بنا است. آشنایی با انواع سبک­های طراحی بام و تاثیراتی که هر کدام می­توانند روی طرح کلی خانه داشته باشند، از اهمیت ویژه ای در طراحی ویلا برخوردار است. نوع متریال سقف بر اساس مجموعه پلان و توسط معمار یا طراح منزل و مطابق با نظر و سلیقه مالک ساختمان تعیین می‌شود. رنگ هم ممکن است به همین شیوه مشخص شود.

در ابتدا می‌بایست نوع متریال مشخص گردد، زیرا انواع مصالح سقف وزن‌های متفاوتی داشته و بار آنها باید توسط مهندسان در محاسبات سازه ای ساختمان لحاظ شود.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

انواع سقف ویلا:

در میان انواع بام ساختمان‌ها، سقف‌های شیروانی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار مورد توجه می­باشند. در گذشته این سقف‌ها در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی‌مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه در هر نوع آب و هوا و اقلیمی‌این نوع سقف‌های زیبا دیده می‌شوند.

سقف‌های شیبدار بر اساس نوع مصالح به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این سقف‌ها علاوه بر حفاظت منزل می‌تواند سبک خانه را مشخص یا حتی تعریف کند.

انواع سقف‌های شیبدار از قبیل سقف‌های ویلایی، شیروانی، انباری، پارکینگ، حیاط خلوت و غیره می­باشند. جهت زیبایی نمای ویلا از سقف‌های شیبدار با شیب تند استفاده می‌شود. سقف شیبدار دارای تنوع طرح و متریال و رنگ‌های بسیار است و از لحاظ کیفیت می­توان به سقف‌های شیبدار ورق گالوانیزه، گالوانیزه رنگی، سفال، آندولین، آندو ویلا، شینگل اشاره کرد. انواع سقف‌ها به شرح زیر می‌باشد.

ورقهای گالوانیزه:

این نوع ورقها را که معمولاً به  ضخامت  0.5میلیمتر  و به صورت کویل می‌باشد در دستگاه رول فرمینگ در طرح‌های شادولاین، طرح سفال، طرح ایتالیایی، موج دار یا سینوسی یا کرکره تولید می­شود.

به علت نوع ورق و نوع طرح، این نوع سقفها را نمی­توان در ویلاهایی که دارای طرح‌های پیچیده می‌باشند استفاده کرد. آب بندی این نوع سقفهای شیبدار در مکانهای که دودکش، لوله یا دریچه در سقف می‌باشد بسیار مشکل است.

اجرای سقف ویلا

سقف­های شیبدار سفالی:

این نوع سقف‌ها از نظر کیفیت نسبت به سقف‌های شیبدار گالوانیزه در درجه بالاتری قرار دارند. سقف‌های سفالی با توجه به نوع تولید به رنگ سفال می­باشند اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی این سقف‌ها به صورت رنگی نیز تولید می­شود. البته به علت ماهیت سفال قدرت چسبندگی رنگ به سفال ماندگاری زیادی ندارد. از معایب سقف­های شیبدار سفالی سنگین بودن آنها و عدم انعطاف پذیری در اجرای سقفهای شیبدار با طرح‌های پیچیده می­باشد.

آندوویلا و آندولین:

آندولین و آندوویلا نوعی از سقفهای شیبدار هستند که ساختار آنها از ترکیب خالص الیاف طبیعی و بیتومن تولید و نحوه رنگ پذیری آنها در حین تزریق بیتومن می­باشد به همین دلیل رنگها از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. این نوع محصول سبک تر از سفال بوده و نسبت به سفال و ورق گالوانیزه از کیفیت بالاتری بر خوردار است.

شینگل:

شینگل یک سقف یک پارچه و مسطح می­باشد که از نمای دور به صورت سایه روشن و سه بعدی دیده می­شود. قیمت شینگل نسبت به محصولات دیگر بالاتر است و این به دلیل کیفیت بالای این محصول می­باشد. شینگل به علت انعطاف پذیری بالا از جمله سقف‌هایی است که کمترین پرت محصول را دارد.

سقفهای شینگل در طرح‌ها و رنگهای متنوع تولید می‌گردد.

 • طرح شینگل لانه زنبوری یا چند ضلعی
 • طرح شینگل دولایه یا کمبریج
 • طرح شینگل ساده یا آجری

سقف کامپوزیت یا آسفالتی

آسفالت ترکیبی، رایج ترین متریال سقف مورد استفاده در ایالات متحده است. این نوع متریال نسبتاً ارزان با قابلیت نصب آسان است و توسط بسیاری از شرکت‌ها در انواع رنگ‌ها و سبک‌ها تولید می‌شود.

تایل‌های سقف بتنی

تایل‌های بتنی مشخصات مشابهی با تایل‌های سفالی دارند. آنها مقاوم اند و می‌توانند ظاهر سفال را با هزینه ای بسیار پایین تر تکرار کنند.

تایل‌های سقف سفالی

سفال یک متریال قدیمی‌با حسی باستانی است. سفال شکننده و گران است اما یک گزینه مطلوب و دلچسب برای بسیاری از سبک‌های قدیمی‌خانه‌ها است.

سقف فلزی

این گزینه با خطوط صاف و جلوه فلزی اش بر خلاف بقیه ظاهری شیک و امروزی دارد و مانند بقیه مصالح در رنگ‌ها و سبک‌های متنوعی موجود است.سقف‌های فلزی با سبک مدرن به خوبی هماهنگ می‌شوند و می‌توانند حسی امروزی به سبک‌های قدیمی‌تر بدهند. این متریال نسبتاً گران است اما میزان کارایی بالایی دارد.

عایق سقف ویلا

استفاده از پشم شیشه و پشم سنگ در ساختمان نقش بسیار مهمی‌در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخل در فصل تابستان دارد، به این ترتیب علاه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می‌شود.

عامل مهم در انتخاب عایق پشم شیشه و پشم سنگ میزان مقاومت حرارتی آن است. هر قدر مقاومت حرارتی بالاتر باشد عایق گرمای کمتری را از خود عبور می‌دهد و صرفه جویی بیشتری را به همراه دارد پس به جای مقایسه ضخامت عایق‌ها بهتر است مقا‌ومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود. عایق‌های مختلف با مقاومت‌های حرارتی برابر از نظر صرفه جویی در میزان انرژی یکسان هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل استفاده است. کف و سقف ساختمان­های موجود را می­توان به راحتی و با استفاده از فناوری‌های جدید عایقکاری کرد در صورت وجود فضای دیوارهای خارجی را نیز می­توان عایق نمود.

بر اساس مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان کلیه ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند باید به مقدار کافی عایقکاری شوند.
در نهایت زمانی که می‌خواهید برای ساختمان خود سقف مناسبی انتخاب کنید باید در وهله نخست به تهیه لیستی از انواع سقف و انواع پوشش سقف که در منطقه آب و هوایی شما کاربرد دارند بپردازید و همچنین سقف‌هایی که در چنین شرایطی آسیب پذیر بوده و دوام نمی‌آورند را بشناسید.
به عنوان مثال اگر در محل زندگی شما برف و باران به وفور می‌بارد تند بودن شیب سقف باعث می‌شود حجم بالای برف بر روی سقف ساختمان شما باقی نماند و به آسانی از بام شما سرازیر شود. با محدود کردن گزینه‌هایی که پیش رویتان است می‌توانید به درک صحیحی از نیاز‌های خود برسید فضای بیشتری احتیاج دارید یا ترجیح می‌دهید خانه ای مطابق با استانداردهای حفظ محیط زیست بنا کنید و در نهایت تصمیم بگیرید چه سبکی را انتخاب کنید. تمامی‌این نکات را به دقت مرور کرده تا سرانجام به خانه رویایی خود دست یابید.

 

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

محوطه سازی
طراحی-و-اجرای-محوطه-سازی-landscaping-design ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۲۶, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , , , , , ,

محوطه ساختمان اولین فضایی است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد بنابراین بهتر است در طراحی محوطه باغ و ساختمان های مختلف حساسیت لازم را به خرج دهید. برای طراحی محوطه یا محوطه سازی ایده های زیادی وجود دارد و شما می توانید با کمک این ایده ها محوطه ای زیبا و مدرن را در محوطه ساختمان های مختلف ایجاد کنید.شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده طراحی و اجرای محوطه شما , از ابتدا تا انتهای پروژه میباشد.

ادامه
طراحی ویلا
طراحی-ویلا-villa-design ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۲۶, ۱۳۹۹ |6 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , ,

طراحی ویلا و ساخت ویلا تخصص شرکت ویرا طرح اسپرلوس می باشد. طراحی ویلا مدرن، ویلای کلاسیک، ویلای دوبلکس| مشاوره تخصصی 09123268815

ادامه
طراحی و اجرای روف گاردن
طراحی-و-اجرای-روف-گاردن-roof-garden ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۲۳, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , , , ,

روف گاردن در واقع ایجاد و ساخت فضای سبز بر روی پشت بام است، تا از این طریق طبیعت را در زندگی شهری دخیل کرده و از آن استفاده کنند. بنابراین به هر نوع فضای سبزی که بر روی بام ساخته شود، روف گاردن نامیده می شود.

ادامه
آلاچيق در روف گاردن
آلاچیق و پرگولا ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۱۲, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , , , , , , , , ,

آلاچیق و پرگولا

آلاچیق به معنای لغوی یعنی سایبانی از جنس چوب، فلز و یا از پارچه‌های ضخیم که در فضایی وسیع مانند محیط‌های سرسبز، باغ‌ها و صحرا ساخته شده و در قسمت پایین آن تقسیم ‌بندی‌هایی برای نشستن اشخاص وجود دارد و با توجه به فضایی که در آن‌ احداث می‌شود می‌تواند به اشکال متنوعی چون مربع، مستطیل، شش‌ضلعی و هشت ضلعی، طرح‌‌های فانتزی مانند اَشکال استوانه‌ای نیز ساخته می‌شود. آلاچیق­ها فضاهایی مناسب برای دوری از شلوغی و مکانی برای استراحت و آرامش هستند.

اصولا ظرفیت الاچیق‌ها بسته به نوع و مساحت آنها بوده و معمولاً بین 6 تا 8 نفر گنجایش دارند. پارک‌ها، اطراف استخرهای شنا، باغچه‌های بزرگ، الاچیق باغ، آلاچیق بام سبز، آلاچیق محوطه سازی ، حیاط منازل ویلایی و فضای بیرونی مجتمع‌های مسکونی که دارای چشم اندازی زیبا در مقابل خود هستند; مکان‌های مناسبی برای ساخت الاچیق می‌باشند. از موارد بسیار مهم در ساخت الاچیق طراحی دقیق و اصولی و ساخت حرفه­ای آن توسط افرادی است که در طراحی و ساخت المانهای محوطه سازی اشراف کامل دارند. از دیگر مواردی که هنگام طراحی و ساخت آلاچیق باید مد نظر باشد خواست و سلیقه کارفرما است که طراحی آن بسته به مکان و مدل آن با هم تفاوت دارد.

آلاچیق

طراحی آلاچیق

در مراحل اولیه باید در نظر داشت که طرفدار چه سبکی هستید مدرن یا سنتی و سپس اقدامات دیگر انجام پذیرد. طراحان و دکوراتورها الاچیق‌هایی که با چوب‌های پرتراش و تزئینات طبیعی هستند را آلاچیق‌های سنتی یا کلاسیک و آن آلاچیق‌هایی که ساده تر هستند (پرگولا) را جزو آلاچیق‌های مدرن می‌دانند. صحبت کردن در مورد آلاچیق یکی از مباحث جالب و جذاب در محوطه سازی است; چراکه الاچیق‌ها در تمام فصول سال قابل استفاده بوده و در فضاهای متنوعی می‌توان از آن استفاده کرد.
در طراحی آلاچیق مدرن، بخش‌های پوشیده سقف در الاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ استفاده شده که تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر بوده است. به این حالت از آلاچیق‌ها اصطلاحاً پرگولا گفته می‌شود. رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند; که معمولاً برای مشخص شدن فضای ورودی با محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین کاشت گل‌های خوشبو و رونده در کنار این سازه‌ها استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده در ترکیب آنها می‌باشند.

طراحی آلاچیق

آلاچیق اغلب از چوب یا فلز ساخته می‌شود و سقف عموما شیبدار آن از مصالح ضد آب مانند سفال یا پرچین و در بهترین حالت از دکرا، تاپ تایل و شینگل که همگی ورق‌های گالوانیزه با پوشش ضد آب پلیمری و قیر امولسیونی هستند، پوشانده می‌شوند. باید توجه داشت تمهیدات فضای باز می‌بایست در متریال اولیه سازه الاچیق دیده شده باشد. برای این منظور چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی پیشنهاد می‌شود.

الاچیق

آلاچیق می‌تواند هم بصورت باز هم بصورت بسته ساخته شود که در حالت بسته اصطلاحا الاچیق چهار فصل نامیده می‌شود. از متریال چوب، سنگ، آجر و حتی شیشه برای بسته و محصور شدن آلاچیق می‌توان استفاده کرد.
در طراحی آلاچیق بصورت مدرن، بخش‌های پوشیده سقف در آلاچیق کنار رفته و از متریالی چون چوب ترمو و فلاشینگ  استفاده شده و تنها ایجاد یک حریم جهت نشستن مد نظر است که به این حالت از الاچیق‌ها اصطلاحا پرگولا گفته می‌شود.
رواق‌ها و ایوان‌ها نوعی پرگولا محسوب می‌شوند; که معمولا برای مشخص شدن فضای ورودی یا محل عبور مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاشت گل‌های رونده خوشبو در کنار این سازه‌ها، استفاده ای هوشمندانه از المان‌های زنده (گل و گیاه) در ترکیب با آنها می‌باشد. آلاچیق و پرگولا می‌تواند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، باغ بام‌ها، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنما، برکه، باربیکیو یا هر چشم اندازی دیگر ساخته شود.

طراحی انواع آلاچیق

ساخت آلاچیق

برای ساخت آلاچیق لازم است از متریالهای مختلفی در کنار هم استفاده شود. قبل از هر چیز آلاچیق‌ها نیاز به یک سازه دارند که می‌تواند از چوب یا فلز باشد. سقف الاچیق‌ها به صورت شیبدار یک یا دو طرفه، شیبدار چند طرفه، گنبدی، فرفوژه، پارچه ای ثابت یا متحرک و شیشه ای یا تلقی بوده و برای ساخت آن می‌توان از مصالحی مانند سفال، چوب، پرچین، ورق گالوانیزه، شینگل، دکرا، تاپ تایل، چوب روسی، چوب ترموو وود، شیشه‌های سکوریت، تلق‌ها و پلکسی گلاس‌ها و چادر‌های کشسان می‌باشد.

ساخت آلاچیق

همانطور که اشاره شد، اجرای تمهیدات فضای باز در متریال اولیه سازه آلاچیق امری ضروری است. چوب اشباع و فلز رنگ شده با رنگ اپوکسی گزینه‌های مناسبی می‌باشند. آلاچیق به دو حالت باز و بسته که در نوع بسته آن چهار فصل نیز گفته می‌شود ساخته می‌شود. از متریال چوب، سنگ، شیشه، آجر، سمنت برد برای محصور کردن الاچیق استفاده می‌شود. همچنین برای عایق حرارتی بیشتر در حالت بسته، تزریق فوم نیز امکان پذیر است.
آلاچیق و پرگولا می‌توانند در کلیه فضاهای باز چون روف گاردن، باغ بام‌ها، محوطه سازی‌ها، محوطه ویلا و در کنار آبنماها، برکه‌ها، باربیکیو و هر چشم اندازی ساخته شود.

ترتیب مراحل ساخت یک آلاچیق

 • بررسی و انتخاب مکان مناسب با در نظر گرفتن چشم انداز و زاویه دید ایده آل.
 • توجه به مکان قرار گرفتن درب و ورودی الاچیق.
 • انتخاب طرح و مدل آلاچیق.
 • مشخص کردن مساحت و ابعاد سقف و ستون‌ها.
 • تعیین متریال­های مورد استفاده برای دیوارها و سقف.
 • نصب پایه‌ها و تقویت و استحکام آن.
 • سقف مناسب و نصب آن بروی پایه‌ها (ستون‌ها).
 • رنگ آمیزی سازه.

ساخت آلاچیق

وجود آلاچیق‌ها در هر فضایی که باشد می‌تواند باعث زیبایی آن مکان شود. انتخاب طرحی که با فضای کلی مورد نظر همخوانی داشته باشد، آشنایی با فضای محوطه، تعداد افرادی که قرار است از آلاچیق استفاده کنند، استفاده از متریال­های مناسب و هماهنگ با مکانی که قرار است الاچیق در آن ساخته شود، کیفیت مصالح، همگی از مواردی است که قبل از آغاز ساخت باید مد نظر قرار گیرد. معمولاً الاچیق‌های دایره ای، چهار ضلعی، پنج ضلعی، شش ضلعی و هشت ضلعی‌ها بیشتر از سایر مدل‌ها مورد نظر وانتخاب افراد می‌­باشند.
از دیگر موارد مهم در ساخت الاچیق محل احداث آن می‌باشد. اصولاً مکان‌هایی که به لحاظ جغرافیایی و زیبا شناختی دارای مزیت‌های بیشتری هستند; فضاهای مناسب تری برای احداث آلاچیق می‌باشند. مناظر سرسبز طبیعت، سواحل دریا، کنار آبشار، حیاط ویلا و بطور کلی تمام مکان‌ها و مناظر دیدنی، فضاهای ایده الی برای ساخت الاچیق هستند. آلاچیق پیش از هر چیز نیاز به یک سازه دارد که معمولاً این سازه از فلز یا چوب است.

آلاچیق

ساخت شاسی و چارچوب فلزی دومین مرحله در ساخت آلاچیق می‌باشد. این نکته را باید در نظر داشت که نبود شاسی فلزی باعث از بین رفتن سریع سازه می‌شود. مرحله سوم زمان نصب قطعات چوبی بر روی شاسی فلزی است که لازم است با دقت انجام شود تا هنگام نصب، قسمت‌های فلزی سازه کاملاً زیر قطعات چوبی پنهان شود.
مهمترین قسمت در ساخت الاچیق نصب سقف آن می‌باشد که برای نصب، با توجه به مدل طراحی از متریالهای مختلفی استفاده می‌شود. در سقف‌هایی که سطح صافی دارند برای نصب در قسمت‌های پوشیده از فلاشینگ و بخش‌های نیمه باز آن از ترمووود، اما اگر سقف آلاچیق شیب دار باشد برای نصب آن نیازمند به شاسی کشی است و متریال مناسب برای این شاسی کشی از آهن و چوب می‌­باشد.

آلاچیق

ساخت دیوار مرحله دیگری از روند ساخت آلاچیق می‌باشد; که بعد از نصب سقف باید به آن پرداخته شود. برای ساخت دیوار در قسمت‌هایی که آلاچیق دارای دیوار هست; از متریال­هایی مانند چوب و شیشه و دیگر متریال­های مناسب استفاده می‌شود. و در بخش‌های دیگر دیوار از گل‌ها و گیاهانی مانند پیچک‌ها برای پوشاندن آن استفاده می‌شود. در آخرین مرحله از ساخت آلاچیق با رنگ آمیزی و پوشاندن چوب با لایه ضد آب ساخت آلاچیق به پایان می­رسد.

آلاچیق چوبی

یکی از المان‌های محبوب و پرطرفدار که از پرکاربرد ترین سازه‌های چوبی نیز محسوب می‌شود آلاچیق چوبی است; که در دو نوع تمام چوب و نیمه چوبی که ترکیبی از دو عنصر چوب و فلز است ساخته می­شود. در الاچیق‌های تمام چوب هم زیر ساخت و هم تزیینات داخل و قسمت خارجی آن از ترمووود و چوب نما استفاده می‌شود و نوع دیگر آن که سازه از فلز بوده اما مبلمان و تزیینات داخلی آن از چوب ترمو می‌باشد. آلاچیق‌های چوبی زیبا تنها یک سایبان برای شما نیستند، بلکه یکی از المانهای معماری محسوب می­ شوند. الاچیق‌های چوبی در اشکال متنوعی طراحی و ساخته می‌شوند. آلاچیق‌های چوبی خانگی کوچک یا بزرگ، آلاچیق‌های مدرن، الاچیق‌های سنتی، الاچیق‌های دوطبقه، آلاچیق‌های کلاسیک، آلاچیق تاشو یا سیار، الاچیق درختی آلاچیق‌های پیش ساخته و آماده با بهترین چوب‌ها از آن دسته هستند که دارای مقاومت بالا در برابر نفوذ آب، رطوبت در فصول سرد و پر باران می‌باشند.

آلاچیق چوبی

ساخت آلاچیق‌های چوبی با تنه درختان

این سازه نه تنها ایده ای زیبا، جالب و کاربردی است، بلکه می‌تواند پایه ای مستحکم برای آلاچیق خانه و باغ شما باشد; و همچنین باعث صرفه جویی در هزینه ساخت آلاچیق شما نیز می‌شود. از دیگر امتیازات ساخت الاچیق با تنه درختان آسیب نرساتدن به محیط و طبیعت اطراف شما می‌باشد.

آلاچیق پیش ساخته یا آلاچیق آماده و پرتابل

الاچیق‌های آماده وسیله ای کاربردی و زیبا که می‌توان آن را در هر مکانی که مایل باشید به راحتی برپا کنید. سایبانی برای نشستن و وسیله ای کارا و مناسب برای جلوگیری از باد و باران‌های احتمالی که به دو شکل ساخته شده و پیش ساخته هستند. نوع ساخته شده آن که برای برپایی و احداث آن نیازمند مکانی دایمی‌می‌باشد و در مدل‌های سیمانی، بتنی و چوبی طراحی می‌­شوند. ولی در مورد الاچیق آماده نیازی به مکان‌های دایمی‌نبوده و قابل جا به جایی است.
جنس بدنه الاچیق‌های‌های آماده از فلز یا رنگ کوره ای می­ باشد و دارای روکشی از جنس برزنت و یا پرس پلاستیکی بوده و از آن استفاده‌های مختلفی می‌شود. از مزایای دیگر آن نصب و برپایی سریع آن است و ظرف مدت زمان کوتاهی هم قابل جمع آوری می‌باشد. از جمله مکان‌هایی که می­ توان از آن استفاده کرد کنار رودخانه و استخر می‌باشد. همچنین می‌توان از آن به عنوان پارکینگ و محافظی برای اتومبیل در حیاط منازل و باغ یا ویلا استفاده کرد.

آلاچیق

مزایای خرید یک آلاچیق پیش ساخته

با توجه به کارایی بالا و قابلیت جابجایی این مدل از الاچیق قیمت تمام شده آن در برابر امتیازاتی که دارد بسیار ناچیز است. امکان جابجایی، نصب سریع و جمع آوری آسان و فضای کمی‌که اشغال می‌کند نشان از کارایی آن به حساب می‌آید.
این سایبانهای پیش ساخته و آماده قابلیت‌های مختلفی برای تفریح در سفرها، باغ و ویلای شخصی، آفرود و سفرهای کویری، پارکینگ خودرو را دارا می‌باشد همچین این نوع الاچیق قابلیت ایجاد یک مکان مسقف موقت، قابلیت نصب موقت و یا دائمی‌را نیز دارا بوده و حتی می‌­توان پایه آن را روی زمین پیچ کرد، جوش داد و بوسیله سیمان مهار کرد.

پرگولا

پرگولا سازه ای مسقف و دارای چهارچوب (ستون) با سقف‌هایی صاف یا به شکل منحنی می­باشد که ساختاری ساده و شبکه بندی شده است; و به همراه الاچیقی که از پر طرفدار ترین المانها در طراحی منظر بشمار می‌رود. در ایجاد ورودی‌های شیک و مجلل در محوطه سازی و فضای سبز، مسیرهای تردد، روف گاردن، فضای بازی کودکان از پرگولا استفاده می‌شود.

پرگولا

پرگولا در دو نوع چوبی یا فلزی و در اشکال مختلفی چون پرگولا ترمووود، پرگولا چوب پلاست، پرگولا چوبی و پرگولا فلزی با در نظر گرفتن نوع سازه به دو شکل مستقل یا متصل به بنا ساخته می‌شود. حضور این المان محبوب در معماری منظر پدیده جدیدی نیست و طبق اسناد و نقشه‌های بجای مانده از گذشته‌های دور حضور آن بر می­گردد به قرن‌ها پیش از میلاد و در مصر باستان و ساخت آن در باغ‌های مصریان آن زمان. حضور پرگولا در باغ و منظر فقط از جنبه زیبایی شناختی نیست، پرگولا می‌تواند در کنار زیبایی یک سایه، یک چهار چوب مسقف، حریمی‌خصوصی در باغ، یک نقطه کانونی و همچنین به شکل داربستی باشد.
برای گیاهانی مثل پیچک‌ها و تاک‌ها (درختان انگور) که نوع چوبی آن بدلیل دوام بیشتر در مقابل شرایط جوی و همچنین بلحاظ قیمت تمام شده و احساسی که حضور در طبیعت را القا می­کند از محبوبیت بیشتری نسبت به مدل فلزی آن برخوردار است. می‌توان بسته به سلیقه مخاطب با اضافه کردن عناصری مانند لوسترها، میز و نیمکت، گل‌های تزیینی بر زیبایی و راحتی آن افزود. همچنین می‌توان از پرگولا برای ساخت پارکینگ نیز استفاده کرد.

دیدن نمونه کارهای زیبای آلاچیق

طراحی و اجرای روف گاردن
انواع روف گاردن و بام سبز ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۱۲, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , ,

انواع روف گاردن و بام سبز

روف گاردن‌ها انواع مختلفی دارند; از همین رو طراح باید با توجه به شرایط محل اجرای روف گاردن، یکی از انواع طراحی روف گاردن را برگزیند. شاید خیلی از افراد تصور کنند که اجرای انواع روف گاردن هزینه‌های بالایی را در پی دارد اما باید توجه داشت که یک طراح و مجری حرفه ای می‌تواند یکی از انواع آن را برگزیند که هزینه بسیار بالایی را به کارفرما تحمیل نکند. البته باید به این مسئله توجه داشت که به طور کلی، روف گاردن‌ها از هر نوعی که باشند، به دلیل ویژگیهایی که دارند، نسبتا هزینه بر هستند. اما باید در نظر داشت مزایایی که از آنها نصیب ساکنان ساختمان می‌شود قابل قیاس با هزینه‌ها نیست.

 • سیستم متمرکز (intensive)
 • سیستم گسترده (extensive)
 • ترکیبی (synthetic)
 • سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box )

سیستم متمرکز

برای سیستم متمرکز واژه Roof Garden یا باغ بام استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع عمیق نیز شناخته می‌شود. این نوع از بام سبز (روف گاردن) شامل انواع مختلفی از گیاهان بوده و شبیه یک پارک طراحی می‌شود.
بامهای سنتی سبز که نیازمند عمق متعارفی از خاک برای رشد گیاهان حجیم و چمن معمولی می‌باشند، به عنوان بام‌های سبز متمرکز مطرح هستند. در این سیستم معمولاً نیازهای سازه ای جدید الزامی‌است و برای بامهایی که دسترسی عمومی‌دارند بکار برده می‌شوند.

روف گاردن

سیستم گسترده

برای سیستم گسترده از واژه Green Roof یا بام سبز استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع بام فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود.

سیستم ترکیبی

این نوع بام ترکیبی از دو سیستم گسترده و متمرکز است و دارای فواید دو بام ذکر شده‌است، اما دارای ظرفیت بار بیشتری است. در عین حال سبز شدن در داخل پانل‌های گسترده سبک وزنی صورت می‌گیرد.
در نظر گرفتن آلاچیق برای روف گاردن‌ها ایده مناسب و جذابی برای افراد خانواده بشمار می‌آید آلاچیق­ها هم از مواردی هستند که در طراحی روف گاردن در نظر گرفته می‌شود.

انواع روف گاردن

سیستم مدولار یا جعبه گیاه

در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر بام سبز را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود.

جزئیات اجرایی روف گاردن

طراحی و اجرای روف گاردن، مستلزم یک کارگروهی است. برای این منظور مهندسین معماری، عمران و فضای سبز، باید در کنار هم به طراحی و جزئیات اجرایی روف گاردن رسیدگی کنند. جزئیات اجرایی روف گاردن، مبحث بسیار گسترده ای است ولی به طور کلی، باید به جلوگیری از انتقال صدا به طبقات پایین (عایق بندی صوتی)، زهکشی و محاسبه بار، بیش از هر چیز دیگری توجه کرد. انتخاب گیاهان با نیاز آبی نزدیک به یکدیگر و گیاهان مقاوم به باد، در جزئیات اجرایی روف گاردن در نظر گرفته می‌شوند. ایمنی در کنار زیبایی از مهم ترین مواردی است که نباید از نظر طراحان دور بماند.

خاک مناسب برای روف گاردن و بام سبز

از عناصر مهم دیگری که در ساخت بام سبز نقش مهمی‌ایفا می‌کند خاک مناسب است، خاک مورد استفاده برای این منظور بدلیل محدودیت در انتخاب و استفاده از آن باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد. اول اینکه باید وزن کمی‌داشته باشد، دوم قابلیت جذب آب در آن است که هم باعث کاهش نوبت آب دهی به پوشش گیاهی باغ بام شده و هم اینکه هنگام بارش باران مانع غرقاب شدن سطح باغ بام می‌شود. نکته مهم دیگری که از اهمیت بالایی برخوردار است مغذی بودن خاک با مواد معدنی و ریز مغذی‌ها است چرا که تعویض خاک باغ بام‌ها به ندرت انجام شده و امکان تعویض مکرر آن وجود ندارد.

انواع روف گاردن

مزایای روف گاردن

استفاده از روف گاردن باعث پاکسازی هوای اطراف، کاهش آلاینده‌ها، کاهش جذب حرارت ساختمان، کنترل دما، کاهش مصرف انرژی و بهره برداری از آب باران می‌شود و علاوه بر اینکه  معماری ساختمان را ارتقا می‌دهد، چهره شهر را زیباتر می‌کند. به دلیل استفاده از مواد سبک و البته مقاوم در ساخت روف گاردن، بستری فراهم می‌شود تا پوشش‌های گیاهی رشد و نمو داشته باشند و به کشت محصولات کشاورزی پرداخته شود.

هم اکنون می‌توانید ویدئوی روف گاردن  در تهران را مشاهده کنید. 

 

مزیت دیگر روف گاردن این است که محیطی تفریحی، زینتی و دکوراتیو را فراهم می‌کند و حتی می‌توان زیستگاه مناسبی برای حیوانات ایجاد نمود.روف گاردن با داشتن یک سیستم سبک مهندسی ساز باعث محافظت بام در برابر اشعه خورشید می‌شود و با ایجاد آن می‌توان محیط زیبایی را در یک قسمت بدون استفاده ساختمان فراهم کرده و سطح کیفی زندگی را بهبود بخشید.
یکی از مزیت‌های روف گاردن (Roof Garden)این است که در فضای گمشده ساختمان، منظره ای متفاوت، جالب، مفرح و منحصر به فرد را ایجاد می‌کند و باعث بالا رفتن ارزش ساختمان شده و می‌توان با مدیریت آب باران، پایداری بنا را افزایش داد.
از آنجایی که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب وجود دارد، روف گاردن این امکان را فراهم می‌کند تا محیطی دنج برای استراحت ایجاد شود. ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای روف گاردن از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد.

فضای سبز
فضای سبز شهری ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۱۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , ,

فضای سبز شهری چیست و دارای چه مزایایی می‌باشد؟

فضای سبز شهری به مکان‌ها و فضاهایی که بوسیله گل‌ها و گیاهان و درختان پوشیده شده است گفته می‌شود. امروزه متاسفانه در جهانی زندگی می‌کنیم که طبق آمارها و شواهد در دست با یک بحران زیست محیطی مواجه است. تغییرات آب و هوایی، خطر نابود شدن تنوع زیستی و تخریب لایه ازن همگی نشات گرفته از فعالیت‌های انسان در زمینه صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی در عصر حاضر است.
بعد از دو قرن تلاش انسان برای صنعتی شدن، عقلای جوامع مختلف تصمیم گرفته اند با ایجاد محیط زیست طبیعی و حفظ و نگهداری از آن در اکوسیستم‌های بزرگ که شهرهای بزرگ را نیز در بر می‌گیرد قدم در راه ایجاد توسعه ای پایداربردارند. این پایداری که شامل اجزای ساخته شده محیط شهری است باید با تبیین برنامه ای مدون که شامل محیط زیست درون شهری و نگهداری اصولی از فضاهای سبز شهری است اجرا و برای رسیدن به آن تلاش شود. از ارکان مهم و اجتناب ناپذیر رسیدن به توسعه پایدار توجه به کیفیت زندگی و بالا بردن کیفیت محیط زیست ساکنین شهر‌ها می‌باشد.

فضاهای سبز شهری مانند پارک‌ها و تفرجگاه‌ها و بوستان‌های شهری، از اهمیت فوق العاده زیادی در بالا بردن کیفیت جوامع شهری برخوردارند. وجود گیاهان و درختان و بطور کلی وجود فضاهای سبز شهری جدای از فواید زیبا شناختی، بهداشتی و همچنین فیزیولوژیکی از مزایای اجتماعی دیگری نیز برخوردار است. وجود فضاهای سبز شهری به لحاظ اقتصادی نیز اهمیت دارد. مثلا وجود درختان و گیاهان باعث تصفیه هوای شهر از وجود آلاینده‌های سمی‌شده و باعث تلطیف هوا و پایین آمدن میزان این آلودگی‌ها می‌شود که به طبع آن موجب کم شدن هزینه رفع این آلودگی‌ها است. وجود پارکها و فضاهای سبز شهری باعث جذابیت شهر، افزایش گردشگری و در نتیجه افزایش درامد می‌گردد. کارشناسان و محققان بر این باورند که وجود فضاهای سبز خصوصاً پارک‌ها تاثیر مستقیمی‌با تقویت روحی و روانی مردمی‌دارد که از این مکان‌ها استفاده می‌کنند.

فضای سبز

مدیریت فضای سبز شهری

توجه به مسائل و علوم مرتبط با فضای سبز شهری، افزایش نیاز شهروندان به این گونه فضاها همگام با پیشرفتهای ما در زمینه صنعتی شدن شهرها و ماشینی شدن زندگی ساکنین شهرها و در نهایت تاثیر بسیار چشم گیر کیفیت محیطی و عملکردی این فضاها، رضایتمندی شهروندان از خدمات ارائه شده، و بطور کلی ارزیابی، طراحی و کاشت مناسب و حساب شده درختان و گیاهان در فضا‌های سبز شهری، در کنار توجه به شرایط اقلیمی‌منطقه مورد نظر و کوشش در حفظ و نگهداری فضای سبز با همیاری و همکاری مردم، آموزش و فرهنگ سازی، همگی از شاخصه‌های یک مدیریت قوی و توانمند به شمار می‌رود.

در این راستا یک مدیریت توانمند با جذب کارشناسان، محققین و استفاده از ایده‌های نو در این زمینه و برنامه ریزی مناسب در عرصه طراحی و نظارت بر مراحل اجرای فضای سبز شهری و برپایی کارگاههای تخصصی فضای سبز و حضور مستمر و پیگیردر آن برای رسیدن به اهدافی به شرح زیر تلاش می‌کند:
1 . بهبود وضعیت کیفی فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز برای کاربران.
2 . حفظ کیفیت فضای سبز و توجه به افزایش کمی‌و تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در مناطق مختلف سطح شهر.
3 . فرهنگ سازی و تشویق برای مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز.
4 . تلاش برای پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه‌ها.
5 . بست و گسترش فضاهای سبز شهری.

امروزه بدلیل قیمت سرسام آور زمین و ملک در شهر‌ها و نیاز به فضاهای سبز شهری مانند پارک‌ها، بوستان‌های محلی، جنگلهای مصنوعی و غیره برای مقابله با آلودگی هوا و جزایر گرمایی، بوجود آوردن فضا‌های سبزی که با المانهای جالب و جذاب مانند ابنما، محوطه بازی برای بچه‌ها، استخر و دریاچه‌های مصنوعی، کتابخانه، میز و نیمکت، رستوران و اغذیه فروشی­ها، سرویس‌های بهداشتی و غیره برای ساکنین الزامی‌است.

طراحی فضای سبز

طراحی ویلا دوبلکس
طراحی ویلا دوبلکس ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۵, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

طراحی ویلا دوبلکس

امروزه افراد زیادی به ویلای دوبلکس علاقه نشان می‌دهند. اگر طراحی ویلا دوبلکس به درستی انجام شود، می‌تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا، در پیش رو بیاورد. ویلاهای دوبلکس معمولا تهویه بهتری به نسبت ویلاهای یک طبقه دارند. از آنجایی که طراحی ویلای دوبلکس معمولا به گونه ای است که ساختمان بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد، حداکثر استفاده از نور خورشید را می‌توان داشت.

طراحی ویلا

سبک طراحی ویلای دوبلکس

 طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در حالی که ویلای دوبلکس برای زمین­‌هایی با متراژ کم نیز قابل اجراست. در زمین‌های کوچک، می‌توان با طراحی ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

طراحی ویلا دوبلکس مدرن

نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس باید به فرم گرایی و عملکرد گرایی توجه ویژه داشت به گونه ای که در طراحی، فضاهای عمومی‌و خصوصی، به درستی  لحاظ شوند. در فرم گرایی باید طراحی فرمی‌ساختمان را متناسب با شرایط مالی کارفرما، ابعاد سایت پلان، اقلیم منطقه و توپوگرافی در نظر گرفت. معمولا در طراحی ویلا دوبلکس، یک لابی برای تفکیک فضاها باید وجود داشته باشد. این لابی در ویلا به سبک کلاسیک، مجلل طراحی می‌شود. علاوه بر لابی، در طراحی ویلای دوبلکس، فضایی با عنوان وید (Void) نیز می‌تواند وجود داشته باشد. وید در واقع یک فضای خالی در میانه بناست که دید بین طبقه پایین را با طبقه بالا، ممکن می‌کند. طراحی این فضا کاملا حرفه ای است و اگر به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

طراحی ویلای کلاسیک

راه پله در ویلای دوبلکس

راه پله در طراحی ویلای دوبلکس بسیار مهم است و به شکل‌های مختلف این طراحی می‌تواند صورت بگیرد. اگر طراحی داخلی به صورت مدرن باشد، راه پله ای که برای ویلای دوبلکس در نظر گرفته می‌شود، ساده و بدون زرق و برق است. اما در نقطه مقابل، راه پله ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک، پر زرق و برق طراحی می‌شود. فرم راه پله می‌تواند به صورت گرد، نیم دایره، سه طرفه و… باشد.
به طور کلی، راه پله‌های گرد در ویلاهای دوبلکس طرفدار بیشتری دارند اما این نوع راه پله‌ها، فضای زیادی را می‌گیرند که در بیشتر موارد اطراف این نوع پله‌ها بلااستفاده خواهند شد. پله‌های گرد، مناسب ویلاهای کوچک نیستند. متریالی که برای ساخت پله به کار می‌رود، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می‌تواند از جنس چوب، شیشه، فلز یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله‌ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می‌شود و چندان پر طرفدار نیست.

راه پله در ویلا دوبلکس

استخر در ویلای دوبلکس

نقشه یا پلان ویلای دوبلکس با استخر، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار می‌گیرد. چنانچه در طراحی ویلای دوبلکس، استخر وجود داشته باشد، باید به گونه ای جا نمایی شود که به راحتی بتوان آن را در محوطه ویلا دید. با بهره گیری از بالکن بزرگ در طبقه دوم، می‌توان یک دید خوب نسبت به استخر و فضای سبز محوطه ایجاد کرد.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

 

طراحی و اجرای روف گاردن
چوب ترمووود ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۵, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز | , , , ,

چوب ترمووود

چوب ترمووود (Thermowood) چیست؟

ترمووود فرآیند مقاوم سازی چوب با حرارت آب می‌باشد. در این فرآیند چوب ترمووود در مجاورت بخار و گردش هوا تا دمای ۲۲۰ درجه سانتیگراد رسیده و در این شرایط رطوبت چوب به حداقل می‌رسد که این امر موجب مقاوم سازی چوب می‌گردد.

ترمووود دارای دو روش استاندارد است:

* چوب ترمووود Stability S که تا دمای ۱۸۰ درجه می‌رسد و برای فضای داخلی توصیه می‌گردد.

* ترمو Durability D که تا دمای ۲۲۰ درجه می‌رسد و برای فضای بیرونی مناسب است.

ویژگی‌های چوب ترمووود

۱- عدم تغییر ابعاد

۲- عدم رطوبت

۳- مقاوم در برابر پوسیدگی

۴- مقاوم در برابر عوامل جوی

۵- مقاوم در برابر حشرات و قارچها

۶- ظاهر بسیار زیبا

۷- وزن بسیار سبک

چوب ترمووود

کاربرد چوب ترمووود

۱- نمای ساختمان

۲- کفپوش محوطه‌های باز

۳- دور استخر و جکوزی

۴- آلاچیق و پرگولا

۵- پرچین و نرده

۶- پوشش ستون

۷- فضاهای داخلی

۸- پله‌ها

۹- فلاور باکس

۱۰- مبلمان فضای باز و کلیه محصولات چوبی

روف گاردن

روف گاردن

سیستم‌های نصب ترمووود

۱- سیستم نصب با پیچ (فضای بیرون)

۲- سیستم نصب با گیره‌های مخصوص پروفیکس

۳- سیستم نصب با چسب (فضای داخلی)

۴- سیستم تایل‌های دکینگ

انواع کاورهای مورد استفاده برای پوشاندن سطوح جهت موارد گوناگون که از جمله آن میتوان به نمای زیبا متناسب با سلیقه‌ها با طرح‌های متفاوت، جلوگیری از زنگ زدگی پروفیل‌های استراکچر و … اشاره کرد.

در ادامه با انواع کاور‌ها آشنا خواهید شد …

چوب فنلاندی

چوب روسی

چوب پلاست

چوب پلاستیک به کامپوزیت‌هایی اطلاق می‌شود که از ترکیب چوب و ترموپلاستیک‌ها با دارا بودن ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی منحصر به فرد تشکیل شده است. این کالا در ایران با نام چوب پلاست و در دنیا با نام تجاری Wood Plastic Composite یا پلی وود شناخته می‌شود.

چوب پلاست از ترکیب چوب و پلیمر پلی وینتل کلراید (PVC) و افزودنی‌های موردنیاز تولید می‌گردد، پلاستیک بطور موثر مولکولهای چوب را به عنوان یک لایه محافظ می‌پوشاند. پوشش پلیمری که بر اثر فآیند تولید، ذرات چوب را احاطه می‌کند همراه با افزودنی‌های موجود در فرمولاسیون این محصول ، باعث می‌گردد تا مقاومت این کامپوزیت در برابر عوامل محیطی که نتیجه مستقیم ساختار آن است، افزایش یافته و در نتیجه این کامپوزیت (WPC) نسبت به رطوبت بسیار مقاوم و از هجوم قارچ‌ها و حشرات نیز در امان بماند.

به عنوان یک راه حل برای بهره بردن از جلوه زیبای چوب برای دوستداران فآورده‌های چوبی در فضای باز بوده و مقاومت این محصول در برابر عوامل جوی و محیطی باعث شد تا به سرعت جایگزین رقیب اصلی خود گردد. در میان انبوه مصالح ساختمانی، از دیر باز چوب طبیعی به عنوان زیباترین و شاخص ترین جلوه زیبای طبیعت در فضاهای شهری خودنمایی کرده و پسندیده شده است.

مزایای چوب پلاست

*جایگزین مناسب برای چوب‌های طبیعی به حساب می‌آید، هزینه تعمیرات و نگهداری ناچیز دارد.

*UPC در مقابل اشعه UV و تغییر رنگ مقاوم بوده و نیاز به پوشش‌های محافظ ندارد.

*در مقایسه با چوب طبیعی، نسبت به قارچ، موریانه و سایر حشرات موذی کاملاً مقاوم است.

*قابلیت نصب در فضاهای پر تردد تجاری مانند رستوران، کافی شاپ و … را دارا می‌باشد.

*حرارت متعادل (داغ شدن) سطح Deck در مقایسه با سایر کفپوش‌ها

*سطح ضد سایش

*قیمت مناسب

*ماندگاری در مقابل فعل و انفعالات جوی

*ضد اب و مقاوم در برابر رطوبت، سرما و گرما

*سهولت نصب

*مقاوم در مقابل ترک خوردگی

*غیر قابل اشتعال (کند سوز بودن)

*تنوع رنگ

*سبک بودن

طراحی داخلی اداری تجاری
طراحی داخلی منزل مسکونی و مراکز تجاری اداری ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۵, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

طراحی داخلی منزل مسکونی

طراحی داخلی منزل مسکونی باید با در نظر گرفتن برخی نکات باشد و انجام آن نیز، باید توسط یک مهندس معمار صورت بگیرد. پیش از هر چیز باید مشخص شود که کارفرما چه سبکی از طراحی داخلی را می‌پسندد و چقدر تمایل دارد که برای آن هزینه کند. مسلما طراحی داخلی خانه‌هایی که وسایل نو برای آن‌ها قرار است خریداری شود، راحت تر از خانه‌هایی خواهد شد که کارفرما تمایلی برای خرید وسایل جدید ندارد. در شرایطی که حداقل وسایل نو خریداری شود، طراح مجبور است بر اساس اکسسوری‌های موجود، سبک طراحی خود را انتخاب کند. برای مثال، اگر بیشتر وسایل کلاسیک باشند و کارفرما تمایلی برای تغییر آن‌ها نداشته باشد، طراح به ناچار باید سراغ طراحی داخلی به سبک کلاسیک برود. دکوراسیون داخلی در ساختمان‌های مسکونی علاوه بر زیبایی، باید کاربردی هم باشد. علاوه بر این، طراحی باید متناسب با متراژ و نور در نظر گرفته شود. هر چه متراژ بیشتر باشد دست طراح برای انتخاب سبک‌های مختلف به ویژه انواع سبک کلاسیک، بازتر است.

راه پله در ویلا دوبلکس

اما در نقطه مقابل؛ مبلمان ، کمدها و وسایل در خانه­‌های کوچک باید به گونه ای باشند که کمترین فضا را بگیرند و خانه بزرگتر به نظر برسد. نداشتن نور کافی در ساختمان‌های مسکونی، انتخاب رنگ را محدود می‌کند و طراح به ناچار باید سراغ رنگ‌های روشن تر برود چون ساکنین ، معمولا وقت زیادی را صرف ماندن در خانه می‌کنند. اگر طراحی نما، طراحی محوطه و طراحی داخلی منزل مسکونی با یکدیگر متناسب باشند، فضا دلنشین تر خواهد شد.

طراحی داخلی مراکز اداری

مسلما طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری با ساختمان‌های مسکونی، تفاوت زیادی دارد. البته این امر تنها به طراحی داخلی مربوط نمی‌­شود و در رابطه با طراحی محوطه نیز چنین مسئله ای صدق می‌کند. طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری کاملا به فعالیت آن‌ها وابسته است و مهندس معمار باید نهایت دقت و خلاقیت خود را به خرج دهد. برای مثال، در یک شرکت اداری که شغلی مرتبط با صنعت داشته باشند، باید طراحی داخلی و دکوراسیون را به گونه ای انجام داد که بتواند حس صنعتی بودن را به مراجعه کنندگان آن شرکت القا کند. برای این منظور می‌توان از اکسسوری‌هایی که بافت زمخت دارند مثل فلز بهره گرفت. استفاده از رنگ‌های تیره می‌تواند طراح را به این هدف نزدیک کند البته باید شرایط نور و متراژ را نیز مد نظر قرار داد. در نقطه مقابل اگر فعالیت یک شرکت مثلا در زمینه شیرینی و شکلات باشد، باید از رنگ‌های روشن مثل صورتی، آبی و …، استفاده کرد و از المان‌هایی بهره گرفت که بتواند حسی لطیف را در مخاطب ایجاد کند. برای طراحی داخلی مراکز تجاری و واحدهای آن، محدودیت‌های بیشتری وجود دارد چون طراحی واحد تجاری، باید تابع ضوابط خاص آن مرکز تجاری باشد. با این حال یک اصل مهم در رابطه با طراحی فضاهای تجاری وجود دارد و آن اینکه باید برای مشتری و مراجعه کنندگان جذاب باشند تا بتوانند مشتری را برای خرید و گرفتن خدمات، ترغیب کنند.

کاربردی بودن فضاها اگر چه اهمیت دارند ولی در این واحدها، زیبایی حرف اول را می‌زند. هر چه این امکان وجود داشته باشد که فضای بیشتری را برای کسب و کار اختصاص داد، کارهای بیشتری در رابطه با طراحی داخلی می‌توان انجام داد. در واحدهای تجاری کوچک، فضای داخلی اگر چه مهم است ولی باید تمرکز ویژه ای روی ویترین داشت. به طور کلی، ویترین مغازه‌های تجاری، هویت آن‌ها به حساب می‌آید. برای دکوراسیون ویترین، علاوه بر تخصص، باید به روانشناسی آشنایی داشت، البته ذوق هنری و تجربه نیز در این امر دخیل است.

Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان