شاید خیلی از افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلا یک کار لوکس و غیر ضروری به حساب می‌آید در حالی که این باور نادرست است و توجه به این کار می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای طراحی باغ ویلا قبل از اجرا، برآورد دقیق هزینه‌های ساخت و صرفه جویی در وقت به دلیل مشخص بودن مراحل کار است. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای کارفرما باشد و او را از سردرگمی‌نسبت به نتیجه نهایی، در بیاورد.

طراحی ویلا مدرن

طراحی باغ ویلا سنتی

پیش از آنکه طراحی ویلا انجام شود، باید به برخی نکات توجه داشت. برای مثال، باید قبل از هر چیز سبک طراحی باغ ویلا مشخص شود. انتخاب سبک طراحی، به عوامل زیادی چون مساحت زمین، موقعیت جغرافیایی، گونه‌های گیاهی بستگی دارد. طراحی باغ ویلا سنتی، یکی از سبکهایی است که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا به سبک مدرن، کلاسیک، طبیعت گرایانه و…، نیز در طراحی و ساخت ویلا انجام می‌شود.
چنانچه طراحی باغ ویلا سنتی انتخاب کارفرما باشد، باید از المانهایی کمک گرفت که نشان دهنده این نوع سبک طراحی است. برای مثال، آجر به ویژه بهره گیری از آجرنما در این سبک به وفور دیده می‌شود. پنجره در سبک سنتی ایرانی با شیشه‌های رنگی تزئین می‌شوند و به طور کلی این سبک یادآور باغ‌های ایرانی است. در طراحی باغ ویلا سنتی، حوض یا استخر حتما وجود دارد. گیاهان در طراحی باغ ویلا سنتی، عمدتا نمادی از باغ‌های ایرانی هستند برای مثال، درخت سرو با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، به وفور دیده می‌شود.

طراحی ویلا کلاسیک

تناسب معماری داخلی باغ ویلا و محوطه

در طراحی باغ ویلا باید تناسب بین طراحی معماری داخلی ویلا با طراحی حیاط ویلا وجود داشته باشد. چنانچه طراحی داخلی، به سبک مدرن باشد، طراحی محوطه ویلا نیز باید از همین سبک پیروی کند. این مسئله در سایر سبکها نیز مصداق دارد. برای مثال، اگر معماری و دکوراسیون داخلی ویلا به سبک کلاسیک باشد، حیاط ویلا نیز باید به سبک کلاسیک طراحی شود.

گیاهان در طراحی باغ ویلا

انتخاب گیاهان در طراحی باغ ویلا بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب گیاهان به عواملی چون شرایط آب و هوایی، نوع خاک، دما، دسترسی به آب، باید توجه کرد. همچنین، باید این مسئله را نیز در نظر داشت که کارفرما برای طراحی و اجرای باغ ویلا چقدر قصد دارد، هزینه کند. علاوه بر موارد یاد شده،  گیاهان با توجه به سبک طراحی باغ ویلا باید انتخاب شوند. برای مثال، عمده گیاهانی که در سبک کلاسیک انتخاب می‌شوند، گیاهان آرایشی و هرس شده هستند. در نقطه مقابل، گیاهان در طراحی باغ ویلا به سبک طبیعت گرایانه، هرس چندانی نمی‌شوند و باید فرم طبیعی داشته باشند.

طراحی محوطه

گیاهانی که در طراحی باغ ویلا به سبک مدرن انتخاب می‌شوند، غالبا گیاهان هرس شده هستند که فرم و بافت خاصی دارند. در کنار انتخاب گیاهان مناسب، نورپردازی نیز در طراحی باغ ویلا حائز اهمیت است. نورپردازی هم مانند انتخاب گیاه، تابع سبک طراحی باید باشد. برای مثال، در طراحی ویلا کلاسیک، استفاده از لامپ‌های مدرن جایگاهی ندارد و حتما باید از لامپ‌های سبک کلاسیک استفاده کرد. نورپردازی قسمت‌های داخلی نیز بر اساس سبک طراحی باغ ویلا انتخاب می‌شود.

هزینه طراحی باغ ویلا

هزینه طراحی باغ ویلا می‌تواند بسیار متغیر باشد. هر چه طراحی باغ ویلا با جزئیات بیشتری انجام بگیرد، هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. شاید خیلی از افراد به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه پایین باشند اما نباید این نکته را از یاد برد که هزینه پایین تر در طراحی باغ ویلا، می‌تواند مشکلاتی را در زمان اجرا به همراه داشته باشد. در واقع طراحی باغ ویلا با جزئیات کمتر، کار اجرا را سخت تر می‌کند.
بسیاری از کارفرماها به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه کمتری می‌گردند در حالی که صرفه جویی در این مرحله، به دلیل مشخص نبودن جزئیات، هزینه طراحی مجدد را برای مشخص کردن جزئیات به همراه دارد. طراحی باغ ویلا به غیر از نشان دادن کلیات، می‌تواند شامل نقشه‌های قسمت تاسیسات و نورپردازی نیز شود. علاوه بر جزئیات، کیفیت خروجی طراحی باغ ویلا بر قیمت آن تاثیر گذار است به شکلی که هر چه کیفیت خروجی بیشتر شود، هزینه طراحی نیز افزایش خواهد یافت.