طراحی حیاط ویلا

در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. برای مثال، نمی‌توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده است، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه ویلا، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیات ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت. هر چه طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتری انجام شود، زمان زیادتری برای انجام طراحی لازم است و کارفرما باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد. طراحی حیات ویلا با جزئیات بیشتر، وقت و هزینه زیادی را در پی دارد ولی در عین حال کار اجرا را راحت تر و سریع تر خواهد کرد.

طراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا و محدودیت‌ها

طراحی حیاط ویلا همیشه به آسانی انجام نمی‌شود و در مناطق کوهستانی و شیبدار، با محدودیت‌هایی مواجه است. هزینه طراحی محوطه ویلا در مناطق کوهستانی بسیار بیشتر از سایر مناطق خواهد شد. همچنین هزینه اجرای حیاط ویلا در این مناطق نیز بیشتر است. برای طراحی حیاط ویلا باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت تا با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و پتانسیل‌ها، بهترین طرح ارائه و اجرا شود.

گیاهان در طراحی حیاط ویلا

انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد. در انتخاب گیاهان، عوامل زیادی نقش دارند که مهم ترین آن شرایط آب و هوایی منطقه است. گیاهان باید متناسب با اقلیم هر منطقه انتخاب شوند برای مثال، نمی‌توان یک گیاه منطقه گرمسیری را در منطقه سردسیر کاشت. انتخاب صحیح گیاهان در طراحی حیاط ویلا، نیاز به دانش و تجربه دارد و انتخاب نادرست گیاهان، می‌تواند منجر به اتلاف وقت و هزینه شود. علاوه بر اقلیم، باید نیازهای هر گیاه را به صورت مستقل نیز در نظر گرفت. مثلا گیاهان سایه دوست همان طور که از اسم شان مشخص است باید در طراحی محوطه ویلا در قسمتی که سایه وجود دارد، قرار بگیرند. در نقطه مقابل، گیاهان آفتاب دوست باید در طراحی حیات ویلا، در پرنورترین قسمت جانمایی شوند. عوامل دیگری چون نوع خاک و آب نیز باید مد نظر قرار بگیرد و طراحی حیات ویلا، صرفا بر اساس زیبایی گیاهان انجام نمی‌شود.

طراحی حیاط ویلا

مصالح ساختمانی در حیاط ویلا

علاوه بر گیاهان، انتخاب مصالح ساختمانی نیز در طراحی حیات ویلا حائز اهمیت است. مصالح ساختمانی باید متناسب با ویژگی‌های منطقه باشد برای مثال، مصالح ساختمانی در طراحی حیات ویلای مناطق کوهستانی باید به گونه ای باشد که بتواند در مقابل سرمای زیر صفر دوام بیاورد. هر چه مصالح ساختمانی از نوع مرغوب تری انتخاب شوند، طراحی حیات ویلا علاوه بر زیباتر شدن، پس از اجرا کاربردی تر نیز خواهد شد. انتخاب متریال نامرغوب در زمان طراحی محوطه شاید در نگاه اول برای کارفرما خوشایند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسد ولی واقعیت این است که به مرور زمان، نیاز به جایگزینی مصالح مرغوب با مصالح نامرغوب احساس می‌شود.

طراحی محوطهطراحی حیاط ویلا

طراحی حیاط ویلا نیز جزئی از محوطه سازی ویلا و طراحی محوطه بیرونی ویلای شما می‌باشد.

بطور کلی طراحی حیات  ویلا دو بخش مهم دارد، اول طراحی فضای سبز ویلاست و بخش دوم طراحی  و ساخت المان‌های دست ساز انسانی است.

از آنجا که ساخت ویلا در خارج از شهر‌هاست و دارای محوطه‌های باز و وسیع می‌باشد، پس حیاط سازی ویلا و طراحی حیاط نقش مهم و موثری در خلق جذابیت برای ویلای شما دارد.

در این شرایط است که نقش مهم و کلیدی طراحان لند اسکیپ و مهندس فضای سبز به میان خواهد آمد.

در این میان حتی به خانه‌هایی با تعداد طبقات کم که در بافت شهر هستند و از حیاط و فضای باز پیرامون خود برخوردار هستند و از چهار طرف نما دارند، عنوان ویلا برای آن‌ها اتلاق می‌شود.

طراحی حیاط ویلا

پس بدانید که حیاط سازی ساده برای خانه‌های ویلایی کوچک نیز قابل طراحی و اجرا است. امروزه طراحی حیات ویلا بسایر مهم شده و علاقه مندان زیادی پیدا کرده، زیرا هدف اصلی از طراحی و اجرای ویلا که ارتباط با فضای طبیعی در کنار استفاده بهینه و مفید از فضای سبز بیرون ویلا است.
پس طراحی حیات ویلا به اندازه طراحی ویلا و طراحی داخلی ویلا نیازمند خلاقیت، دانش و تجربه ی کافی است تا محوطه ای منسجم و اصولی و زیبا برای ویلا تشکیل شود.

طراحی حیاط ویلا

اصول طراحی حیاط ویلا

اصول طراحی حیاط ویلا بستگی به نسبت فضای باز و فضای داخلی ویلا و همینطور نیاز و درخواست مشتری از سبک طراحی حیات شکل می‌گیرند.

نکته مهم و هدف اصلی از طراحی حیاط ویلا  آن است که حیات ویلا در هر ابعاد و مقیاسی که باشد باید اصول و ویژگی‌هایی در آن رعایت شود که تبدیل به فضای بلااستفاده و متروکی نشود.

  • می‌توان از مسیر‌های منتهی به ساختمان ویلا انشعاب‌هایی برای فضاهای مکث، نشستن، استراحت، تفریح و ورزش ایجاد کرد.
  • در تمام این طراحی‌ها و فضاسازی‌ها باید حداکثر استفاده از پتانسیل فضا برای کاشت گل‌ها و گیاهان در ترکیب با آن‌ها بشود.
  • براساس سبک اصلی محوطه سازی و تراکم پوشش گیاهی محوطه ویلا، جانمایی  فضاهای مختلف با کاربرد منحصر به فرد شان صورت می‌گیرد.
    همچنین ویلاهایی که فاقد فضای حیاط پشتی هستند، المان‌هایی مانند استخر، آلاچیق و پرگولا و غیره در حد فاصل ورودی ویلا و بنای ویلا طراحی و اجرا می‌شود.

اما حتی اگر از این فضا بی بهره باشید و در صورتی که تا صد ویلا را با محوطه سازی آن اقدام به ساخت کرد، می‌توان بنا به نوع استفاده و خواست کارفرما در حیاط جلویی یا پشتی ویلا تعریف شوند که معمولا این مورد بیشتر مورد استقبال قرار میگیرد چرا که فضاهای استراحت، شنا و آفتاب گرفتن در حیاط پشتی ویلا دارای محصوریت بیشتر و خصوصی بودن را به فضای شما میدهد.

  • تمایل به ساخت استخر درحیاط جلویی ویلا در شرایطی ممکن می‌شود  که حداقل از یک سمت دارای پوشش و محصوریت باشد تا اجرای فضاهایی مانند رختکن، دوش و سکوهای آفتاب گرفتن به آسانی امکان پذیر باشد.
  • طراحی حیات ویلادر ویلاهایی که حیاط مقابل بنا و بعد از ورودی قرار گرفته، باید مسیر مخصوص ماشین رو و پیاده راه را به وضوح تعریف کند.
  • در نهایت کاشت گل و گیاهان و درختچه‌های زینتی و یا درختان میوه در دو سوی این مسیرها، علاوه بر اینکه مرز و تمایز بین فضاها را مشخص می‌شود، موجب زیبایی و جذابیت محوطه ویلا می‌شود.