طراحی حیاط ویلا  به روش‌های گوناگون و بسیار شیک و زیبا

در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. برای مثال، نمی‌توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده است، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه ویلا، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت. هر چه طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتری انجام شود، زمان زیادتری برای انجام طراحی لازم است و کارفرما باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد. طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتر، وقت و هزینه زیادی را در پی دارد ولی در عین حال کار اجرا را راحت تر و سریع تر خواهد کرد.

طراحی ویلا مدرن

طراحی حیاط ویلا و محدودیت‌ها

طراحی حیاط ویلا همیشه به آسانی انجام نمی‌شود و در مناطق کوهستانی و شیبدار، با محدودیت‌هایی مواجه است. هزینه طراحی محوطه ویلا در مناطق کوهستانی بسیار بیشتر از سایر مناطق خواهد شد. همچنین هزینه اجرای حیاط ویلا در این مناطق نیز بیشتر است. برای طراحی حیاط ویلا باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت تا با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و پتانسیل‌ها، بهترین طرح ارائه و اجرا شود.

گیاهان در طراحی حیاط ویلا

انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد. در انتخاب گیاهان، عوامل زیادی نقش دارند که مهم ترین آن شرایط آب و هوایی منطقه است. گیاهان باید متناسب با اقلیم هر منطقه انتخاب شوند برای مثال، نمی‌توان یک گیاه منطقه گرمسیری را در منطقه سردسیر کاشت. انتخاب صحیح گیاهان در طراحی حیاط ویلا، نیاز به دانش و تجربه دارد و انتخاب نادرست گیاهان، می‌تواند منجر به اتلاف وقت و هزینه شود. علاوه بر اقلیم، باید نیازهای هر گیاه را به صورت مستقل نیز در نظر گرفت. مثلا گیاهان سایه دوست همان طور که از اسم شان مشخص است باید در طراحی محوطه ویلا در قسمتی که سایه وجود دارد، قرار بگیرند. در نقطه مقابل، گیاهان آفتاب دوست باید در طراحی حیاط ویلا، در پرنورترین قسمت جانمایی شوند. عوامل دیگری چون نوع خاک و آب نیز باید مد نظر قرار بگیرد و طراحی حیاط ویلا، صرفا بر اساس زیبایی گیاهان انجام نمی‌شود.

طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا کلاسیک

مصالح ساختمانی در حیاط ویلا

علاوه بر گیاهان، انتخاب مصالح ساختمانی نیز در طراحی حیاط ویلا حائز اهمیت است. مصالح ساختمانی باید متناسب با ویژگی‌های منطقه باشد برای مثال، مصالح ساختمانی در طراحی حیاط ویلای مناطق کوهستانی باید به گونه ای باشد که بتواند در مقابل سرمای زیر صفر دوام بیاورد. هر چه مصالح ساختمانی از نوع مرغوب تری انتخاب شوند، طراحی حیاط ویلا علاوه بر زیباتر شدن، پس از اجرا کاربردی تر نیز خواهد شد. انتخاب متریال نامرغوب در زمان طراحی محوطه شاید در نگاه اول برای کارفرما خوشایند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسد ولی واقعیت این است که به مرور زمان، نیاز به جایگزینی مصالح مرغوب با مصالح نامرغوب احساس می‌شود.

طراحی محوطه