روف گاردن، طراحی و اجرا

روف گاردن یا باغ بام، که در تعریف عامیانه به آن فضای سبز روی پشت بام می‌گویند، یکی از راهکارهای داشتن فضایی حداقلی اما مفید، در جهت بدست آوردن محیطی سبز و پویا می‌باشد. باغ بام، به فضای سبز روی سقف (پشت بام، حیاط) گفته می‌شود که همه یا بخشی از آن توسط گیاهان فرش شده باشد. برای پوشش گیاهی این نوع بامها نیاز است تا از گیاهانی مناسب با محیط استفاده شود. گیاهانی که بتوانند با کم آبی، بی آبی، یخ زدگی، خشکی و عوامل اقلیمی‌و آب و هوایی سازگار باشند.

روف گاردن برای منظور‌های مختلفی چون تولید کشت و غذا، بهبود معماری، کنترل دما و ایجاد فضای استراحت و تفریح، طراحی و اجرا می‌شوند. به طوری که اولین پشت بام سبز برای تولید غذا در بین النهرین، امپراطوری روم و مصر باستان بوجود آمده اند. گل‌ها و گیاهان برای روف گاردن با توجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی‌ و همچنین با در نظر گرفتن وضعیت آب و هوایی آن منطقه انتخاب می‌شوند

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

طراحی روف گاردن

امروزه رشد عمودی شهرها و صنعتی شدن آن و دشواری دسترسی به فضای باز و محیط‌های طبیعی انسان را بر آن داشته تا به فضاهای حداقلی در محل زندگی خود مانند حیاط، بام و غیره توجه ویژه ای نشان دهد. در طراحی روف گاردن و ساخت بام باغها المان‌های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان‌های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن‌های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب‌های اشباع، باربیکیو آشپزخانه‌های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر‌های فایبرگلاس و محلهایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می‌گیرند. همچنین جهت نگهداری از این پشت بامهای سبز سیستم‌های آبیاری مکانیزه، سیستم‌های گرمایشی محوطه فضای سبز در زمستان و بسیاری تمهیدات دیگر حائز اهمیت است.

 

مزایای روف گاردن چیست؟

از جمله مزایای روف گاردن می‌توان به مواردی چون بازدهی اکولوژیک و ایجاد مطلوبیت در منظر شهری، افزایش راندمان انرژی، توسعه پایدار در این زمینه، محیط زیست پایدار، افزایش کیفت بصری، زیبا سازی مناطق شهری، کاهش آلودگی هوا، کاهش بار گرمایش و سرمایش، حفاظت از فاضلاب، تعدیل دمای ساختمان، تصفیه هوا و بهبود تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین آنها و تنوع در طراحی اشاره کرد.

طراحی روف گاردن
بام سبز یا بام باغها در مقیاس بزرگ می‌توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تاثیر بسیار مطلوب ببخشند. به طوری که ایالت متحده آمریکا طی یک طرح جامع شهری در تولید بام باغها در شهر نیویورک اقدام به کاشت گیاهان و ایجاد سلول‌های خورشیدی در بخش بزرگی از این شهر کرده است. برآورد اولیه محققان آمریکایی در پایان این طرح، کاهش 26 درصدی انرژی در حوزه ایجاد شده می‌باشد.
این پشت بام سبز کاهش چشمگیری در دمای ساختمان در فصل تابستان را ایفا می‌کنند چرا که نور جذب شده توسط گیاهان صرف عمل فتوسنتز شده و نور کمتری به مصالح سنگی و قیری کف بام می‌رسد. همچنین در فصل زمستان به شکل یک عایق طبیعی مانع به هدر رفتن دمای ساختمان از پشت بام می‌شود.

روف گاردن

روف گاردن و تاریخچه آن

با مطالعه کتب تاریخی در می‌یابیم مشخصاً این ایرانیها بوده اند که حدود 2500 سال پیش اول بار ایده بامهای سبز را مطرح کردند. و بر روی بام زیگوراتها آن را بکار گرفته اند. و تا حدود ششصد سال قبل از میلاد مسیح در باغ‌های بابل هم توسط مردم آن زمان با مصالح موجود ساخته می‌شده است. در اروپا نیز با اینکه از تاریخ دقیق شروع ساخت و نحوه تشکیل آن اطلاعات کافی در دست نیست. اما قرنها پیش در اروپای غربی مردم اقدام به ساخت تراس‌های سبز و کاشت گیاهان بر روی بامهای خود می‌کردند.
از جمله کشورهای پیشرو در آن زمان می‌توان به فرانسه و آلمان اشاره کرد. در آن زمان یک آلمانی با استفاده از گل‌ها و گیاهان تراس منزل خود را سبز کرد. و بدین ترتیب تا سال ۱۸۷۵ ساخت این بامها در این کشورها توسعه یافته و علاقه مندان زیادی پیدا کرد.

روف گاردن

از جمله نمونه‌های قدیمی‌دیگر می‌توان به ویلایی در شهر پمپی در ایتالیای امروز اشاره کرد. که توسط رومیان ساخته شده و Villa of the mysteries نام داشته است. ناصر خسرو شاعر ایرانی نیز در اشعار و نوشته‌های خود به باغهایی در مصر اشاره داشته که گیاهانی در طبقه‌های بالایی آن کاشته شده و توسط چاه‌هایی که در کنار این ساختمانها تعبیه می‌شده آب را به قسمت‌های بالایی بنا منتقل و گیاهان آن طبقات را آبیاری می‌کردند.
در یک تحقیق آماری مشخص گردید که حدود 10 درصد از بام‌های کشور آلمان تبدیل به بام سبز شده است. مردم به مرور زمان به این موضوع پی برده اند که اقدام به سبز کردن بام یا تراس منزل آنها دارای چه مزایایی می‌باشد. از آن جمله مزایای بام سبز می‌توان به سرسبزی و طراوت محیط، کاهش آلودگی‌های زیست محیطی و نزدیکی به طبیعت اشاره کرد.

روف گاردن

دو تن از طبیعت گرایان در ایجاد بام‌های سبز در قرن بیستم لوکوربوزیه و رایت از پیشگامان در این حوزه بودند. نمونه‌های موفقی را در زمینه بام‌های سبز ایجاد کرده اند. البته ایجاد باغ‌ها و باغچه‌های سبز بروی بام­ها شیوه جدیدی نیست و از قدیم (همان طور که قبلاً ذکر شد) مرسوم بوده است. اما از قرن بیستم گسترش بیشتری پیدا کرده و با توجه به گذر زمان و دسترسی به امکانات بیشتر مدرن تر و کامل تر شده است.
با توجه به معضلاتی چون آلودگی هوا، ترافیک، شلوغی، ساخت و سازهای غیر اصولی و کمبود سرانه فضاهای سبز شهری که دست به گریبان شهرهای بزرگ شده است. پرداختن به این فناوری می‌تواند بیشترین و بزرگترین تحولات و دستاوردهای زیست محیطی را برای کاهش این معضلات در شهرهای بزرگ به همراه داشته باشد. به همین منظور در این قسمت به نکاتی در باره فواید و مزایای بام‌های سبز  اشاره می‌کنیم:

 • تأمین فضایی مناسب و مطبوع برای کاربران ساختمان.
 • ایجاد محیطی سبز و دلنشین برای ساکنین و همچنین افزایش سطح کیفی زندگی کاربران ساختمان.
 • کم شدن میزان گرمای محیط داخلی ساختمان با افزودن عایق‌های حرارتی و همچنین سرمایش بنا از طریق سرمایش تبخیری.
 • تاثیر در تغییرات آب و هوایی شهری.
 • فیلتر طبیعی جهت تصفیه هوا و کاهش CO2 و دیگر آلاینده‌های زیست محیطی.
 • کنترل و کاهش آلودگی‌های صوتی حاصل از سر و صدای داخل و خارج ساختمان.
 • بهبود کیفی مناظر اطراف ساختمان با بوجود آوردن فضای سبز و دلنشین.
 • طولانی تر شدن عمر غشای بام با محافظت بنا در برابر صدمات آب و هوایی.
 • کاهش هزینه نگهداری از سقف و بالا رفتن ارزش ملک.
 • کشت و تولید غذا.
 • فواید زیبایی شناسانه در محیط اطراف.
 • حفاظت از فاضلاب.
 • جذب آلودگی‌های معلق در هوا و جذب کربن توسط گیاهان کاشته شده بر روی روف گاردن.
 • جایگزینی زیبا و جذاب بجای بام‌های سنتی که نشانه‌هایی از نبوغ و تفکر رو به رشد در خصوص کیفیت زندگی شهری.
 • افزایش طول عمر بام سبز.

روف گاردن در تهران

روف گاردن در تهران

امروزه دلایل مختلفی از جمله افزایش جمعیت، آلودگی شهرها، کمبود فضاهای طبیعی شهری نیاز انسان را به فضاهای طبیعی و محیط زیست پاک پیش از پیش افزایش داده است. متاسفانه فضای شهری در قرن بیستم در اکثر کشورها متاثر از اقتصاد، سیاست، نظام سرمایه داری، جهانی شدن و دخالت بورس در زمین و مستغلات به منظور سود دهی بیشتر می‌باشد. این عوامل همگی از دلایل قربانی شدن فضای طبیعی زندگی و محیط زیست انسانها و نابودی باغها و محیط طبیعی شهری شده است.
در تهران نیز عواملی چون رانت، تراکم فروشی بی رویه، زمین خواری و قیمت بالای زمین، تخریب اماکن طبیعی مثل پارکها، جنگل‌های طبیعی و مصنوعی به جهت ساخت و ساز مراکز مسکونی و تجاری به دنبال داشته است. از این رو تصویب قوانینی در جهت ایجاد فضای سبز حداقلی یا اجرای روف گاردن برای مالکین اماکن مسکونی و تجاری در اولویت قرار گرفته است. از اینرو در تهران نیز جهت توسعه پایدار محیط طبیعی و محیط زیست پایدار شهر دارای اهمیت می‌باشد.

روف گاردن

معایب روف گاردن در ایران کدامند؟

شرکت طراحی روف گاردن در کنار مزایای ایجاد بام باغ  بر روی بام‌ها، در صورت عدم دقت در طراحی و اجرا معایب و پیامدهای منفی آن را نیز برشمرده اند که به سه عدد از آن اشاره می‌کنیم:
• عدم تطبیق با منطقه هدف، گاهی اوقات طراحی روف گاردن  به لحاظ شرایط اقلیمی‌محل مورد نظر کار بسیار سخت و دشواری بوده و مناسب با شرایط آن منطقه نمی‌باشد.
• در مواردی گاهاً دیده شده که بالا بودن وزن سازه بامهای سبز بدلیل بالا بودن وزن ملزومات خاک و گیاهان کاشته شده بروی آن مناسب نبوده و با معیارهای سازه ای قابل قبول منافات دارد. در چنین شرایطی ترجیحا می‌بایست از روف گاردن با سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box) استفاده شود یا سازه ساختمان تقویت شود.
• نشست، ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم، ایجاد مشکل در زهکشی، سخت شدن پوسته سطحی خاک، ایجاد حوضچه، آسیب دیدن لایه صافی، رخنه و نفوذ ریشه، ضخیم و سنگین شدن سقف همگی از معایبی است که به مرور زمان ایجاد می‌­شود.

روف گاردن

جزئیات اجرای روف گاردن چیست؟

با توجه به اینکه عنصر وزن در  بام باغ از اهمیت زیادی برخوردار است، باید در انتخاب مصالح و متریالهای مناسب با دقت بیشتری عمل گردد، البته با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه‌های مختلف مصالح و متریالهای بهتر و جدیدتری در دسترس طراحان و سازندگان در این حیطه قرار گرفته است.

طراحی روف گاردن

زهکشی روف گاردن

زهکشی یعنی خارج نمودن آب و املاح اضافی از خاک، چرا که جمع شدن آب در اطراف گیاه و ریشه آن باعث فساد ریشه و در نهایت پوسیدگی و به مرور باعث نابودی آن می‌شود. به همین دلیل تمام زمین‌هایی که زیر سطح کشت می‌روند باید حتماً زهکشی شده تا از گندابی شدن خاک جلوگیری و مانع از وارد شدن املاح هنگام آبیاری و تجمع آن در اطراف گیاه شود. لازم به ذکر است اهمیت زهکشی اگر بیشتر از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست.

زهکشی روف گاردن-جزئیات اجرائی روف گاردن

فیلترینگ در روف گاردن چگونه است؟

در این مرحله با فیلترینگ که به کمک لایه ای از الیاف انجام می‌پذیرد مانع انتقال املاح و مواد مغذی به لایه‌های پایین تر می‌شود و اهمال در این زمینه باعث مسمومیت(گرفتگی) مسیرهای زهکشی می‌گردد.

ایزولاسیون در روفگاردن

ایزولاسیون عاملی برای جلوگیری از صدمات احتمالی به کف پشت بام می‌باشد. سهل انگاری در این زمینه می‌­تواند صدمات جبران ناپذیری به ساختمان وارد کند.

عایق رطوبتی ژئوممبران PVC

یکی از روشهای عایق کاری روفگاردن استفاده از ورق ژئوممبران پی وی سی می‌باشد. از مشخصات ورق پی وی سی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ویژگی / شرح آزمون استاندارد معیار پذیرش نتیجه آزمون
دانسیته ASTM D7176 بزرگتر از ۱/۲ 1.445
تنش در نقطه شکست ZTV بزرگتر از ۱۲ نیوتن بر میلی متر مربع MD:13.02
TD:11.91
ازدیاد طول در نقطه شکست ZTV بزرگتر از ۲۵۰ درصد MD:250%
TD:250%
نیروی ناشی از فشار ZTV 1.81 KN
جا به جایی ناشی از فشار ZTV 109.54 mm
مقاومت پارگی ASTM D7176 بزرگتر از ۶۷ نیوتن MD:84.74 N
TD:69.31 N

کشور‌های پیشگام در ساخت روف گاردن کدامند؟

در سالهای اخیر بسیاری از کشور‌های جهان با توجه به اثرات ثابت شده مثبتی که روف گاردن‌ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند. برای گسترش بام باغ در شهرها اقدامات قابل توجهی انجام داده اند. شهرهایی چون توکیو در ژاپن، تورنتو درکانادا، برلین در آلمان، لندن در انگلستان و سنگاپور در پروژه‌های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش این نوع پشت بام سبز نموده اند.

 

پیشنهاد ویرا طرح اسپرلوس: مطالعه مقاله ساخت روف گاردن می‌باشد.

نگهداری از روف گاردن

هر گیاه نیازهای مخصوص به خود را دارد و نگهداری از آن مستلزم دانش خاصی است. بسیاری از باغ بامها‌ها به زیبایی طراحی می‌شوند ولی به دلیل عدم آشنایی به نگهداری، پس از مدتی زیبایی خود را از دست می‌دهند. کارفرمایان باید به این امر توجه داشته باشند که نگهداری روف گاردن را به دست یک فرد با تجربه که علم کافی در این زمینه را دارد، بسپارند. شاید در نگاه اول انجام این کار هزینه بر به حساب بیاید ولی واقعیت امر این است که با اختصاص یک مهندس برای نگهداری از روف گاردن، می‌توان مانع از بین رفتن گیاهان و خسارت‌های جدی شد.

روف گاردن

قیمت روف گاردن در ایران

هیچ وقت در اجرای روف گاردن به دنبال قیمت پایین تر نباشید. قیمت روف گاردن پایین یک محصول مساوی است با کیفیت پایین تر و عمر مفید کمتر. و در پروژه‌های بام باغ استفاده از متریال نامناسب دارای هزینه‌های سنگین تر خواهد بود. اگر دنبال اجرای بام سبز با متریال‌های خارجی باشید قیمت هر متر مربع اجرای آن بالای یک میلیون تومان است.
متاسفانه برخی از شرکت‌ها فقط مدعی اجرای این نوع بامهای سبز در کشور هستند. اما صدمات فراوانی به ساختمان وارد می‌کنند. ناشی گری در اجرای بام سبز یا بام باغ باعث می‌شود; طرح اجرا شده تنها چند ماه زیبا و کارآمد باشد. اما بدون تردید بعد از مدتی به علت اجرای غیر اصولی تبدیل به انبوهی از زباله می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم مقاله قیمت روف گاردن را هم بخوانید.

شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای بام باغ (روف گاردن) از ابتدای پروژه تا انتهای آن می‌باشد. برای مشاوره و براورد قیمت روف گاردن مورد نظر خود با کارشناسان ویرا طرح اسپرلوس تماس بگیرید.