طراحی و اجرای محوطه

  محوطه سازی

  طراحی-و-اجرای-محوطه-سازی-landscaping-design

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۳, ۱۳۹۸ |2 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , , , , ,

  محوطه ساختمان اولین فضایی است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد بنابراین بهتر است در طراحی محوطه باغ و ساختمان های مختلف حساسیت لازم را به خرج دهید. برای طراحی محوطه یا محوطه سازی ایده های زیادی وجود دارد و شما می توانید با کمک این ایده ها محوطه ای زیبا و مدرن را در محوطه ساختمان های مختلف ایجاد کنید.شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده طراحی و اجرای محوطه شما , از ابتدا تا انتهای پروژه میباشد.

  ادامه
  طراحی پارک

  طراحی پارک

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |آذر ۱۵, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , ,

  طراحی پارک

  طرح یا اسکلت اولیه پارکها  توسط خطوط ریلی یا خیابانها مشخص میگردد به عبارت دیگر خطوط ریلی پایه‌های اصلی طراحی پارک را تشکل میدهند, لذا با توجه به خطوط مذبور, ملزومات دیگر در آن لحاظ میگردد. برای سهولت در عمل و شناخت خطوط اصلی طرح پارکها را از نظر خطوط طراحی به دستجات مختلف تقسیم مینمایند.

  طراحی پارک

  طراحی پارکهای منظم

  در طراحی اینگونه پارکها از خطوط راست هندسی و اشکال کاملا منظم استفاده میشود. معمولا در پارکهای منظم طرحهای تزئیناتی کاملا از خصوصیات اشکال منظم هندسی و قرینه سازی  برخوردار هستند.این شیوه طراحی در پارکها کاملا قدیمی‌است. برخی به اینگونه پارکها نوع فرانسوی اطلاق میکنند.در انواع پارکهاب ورزشی و برخی پارکهای نمایشگاهها این گونه طرح‌ها(پارک منظم) استفاده میشود.

  طراحی پارک منظم

  طراحی پارک منظم

  طراحی پارکهای غیرمنظم

  در این گونه پارکها خطوط اصلی و فرعی به صورت غیر منظم ولی مرتبط به یکدیگر میباشند . اشکال حاصله تقریباً غیر منظم و از عدم تقارن برخوردار هستند. در پارکهای غیر منظم خیابانها از نظر انحنا و زوایا غیرمنظم هستند و رعایت اصول فنی و نکات مربوط به اشکال مختلف کاملاً ضروری میباشد.

  طراحی پارک غیرمنظم

  طراحی پارک غیرمنظم

  طراحی پارکهای مختلط

  انواع پارکهائی که امروزه احداث میشود از قوانین خاص پارکهای مختلط برخوردار هستند.معمولاً در تعریف و بیان پارکهای مختلط آنها را چنین توصیف میکنند که این گونه پارکها دارای مجموعه ای از ضوابط پارکهای منظم و  غیر منظم میباشد. به عبارت دیگر تلفیقی از دو سبک منظم و غیرمنظم همراه با مجموعه ای از ضوابط خاصه آنها است.

  در پارکهای مختلط لازم است خیابانهای اطراف ساختمانها اصلی, رستورانها, به طور منظم طراحی شوند و برای ایجاد هماهنگی ضمائو مربوط به آن نیز(تزئینات,گل کاری, آب نماها و…) به طور منظم و گاهی قرینه طراحی میگردند. اصولاً طراحی بوستانهای مختلط بیشتر برای پارکهای عمومی, طراحی پارک کودکان , پارکهای بوتانیک و پارکهای وحش میباشد.

  طراحی پارک

  سیستم های آبیاری

  سیستم های آبیاری

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مهر ۲۴, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , ,

  سیستم‌های آبیاری

  اهمیت آب و خاک بعنوان بستر حیات بر هیچ کس پوشیده نیست. معضلات ناشی از افزایش جمعیت و فشار بر منابع آب و خاک ضرورت حفاظت از این منابع و استفاده از سیستم‌های آبیاری را پیش می‌آورد. در سالهای اخیر خشکسالی‌های پی در پی و افزایش بیش از حد جمعیت، اهمیت منابع آبی را در کشور ایران که یکی از کشورهای خشک و نیمه خشک جهان محسوب می‌شود دو چندان کرده است. روند روزافزون تخریب منابع آب و خاک، کاهش سطح جنگلها و مراتع، آلودگی محیط زیست، از بین رفتن محوطه و پوشش گیاهی، افزایش جمعیت و غیره خسارات شدیدی به مناطق دارای اکوسیستم حساس وارد نموده است که می‌تواند اهمیت موضوع را بیش از پیش روشن سازد.

  Irrigation-systems

  سیستم‌های آبیاری

  با گذشت زمان و محدود شدن منابع ، انسان بر آن شد تا برای فایق آمدن به این چالش اساسی دست بکار شده و با بکارگیری روش‌ها و ابداع نوآوریهای جدید برای حل این مشکل دست به کار شود. اما متاسفانه هرچه پیش می‌رویم با چالشهای بزرگتری مواجه می‌شویم.گرم شدن کره زمین، تغییرات اقلیمی‌و در کنار آن افزایش جمعیت برروی این کره خاکی و مهمتر از آن کمبود آب این حیاتی ترین عنصر برای بقا و عوامل متعدد دیگر باعث شده تا طبیعت که تا قبل از این سخاوتمندانه برای رفع نیازها مواهب خود را در اختیار ما می‌گذاشت نیز مانند گذشته ما را مورد لطف خود قرار ندهد.

  سیستم‌های آبیاری

  سیستم‌های آبیاری

  گرمای کره زمین، کم شدن آب در سفره‌های زیر زمینی، افزایش افسارگسیخته جمعیت، جنگ، خشکسالی، قهر طبیعت، استفاده بی رویه از منابع طبیعی همگی از معضلاتی است که ما انسانها با آن دست به گریبانیم. یکی از راه‌هایی که می‌تواند تا حدودی چاره ساز باشد استفاده بهینه از منابع باقیمانده آب است تا با مدیریت درست در جهت استفاده از این منابع امیدوار باشیم که می‌توان احتیاجات خود و نسلهای آینده را تامین کنیم. لنت ترمز وسیله ای که  استفاده هوشمندانه از آن می‌تواند گامی‌مهم و کار ساز در این حوزه باشد.

  امروزه مهندسین علوم کشاورزی با استفاده از شیوه‌های نوین آبیاری و بکار گیری آن در تولید محصولات کشاورزی به این مهم دست پیدا کرده اند. آبیاری مکانیزه یکی از این اقدامات می‌باشد که نه تنها کمک شایانی به کشاورزان کرده بلکه باعث جلوگیری از هدر رفت آب نیز شده است. آبیاری در معنای لغوی کلمه یعنی پاشیدن یا پخش آب به میزان معینی بروی زمین زیر کشت و نفوذ آن به داخل زمین برای رشد محصول می‌باشد.

  منابع آبیاری :

  [ منابع آبیاری ]در واقع همان آب باران و برفی است که حاصل فصل بارش است و بهمراه آبهای سطحی و زیر سطحی که شامل آب رودخانه‌ها، سدها و همچنین آبی که از چاه‌ها، قنات‌ها و چشمه‌های زیر زمینی بدست می‌آیند می‌باشند که از اهمیت فوق العاده ای بعنوان تنها منابع آبی موجود برخوردار هستند.

  انواع روش‌های آبیاری :

  آبیاری نوین که از آن بعنوان آبیاری تحت فشار یاد می‌شود به دو صورت آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای انجام پذیر بوده و می‌توان با در نظر گرفتن شرایط و رعایت بعضی نکات باعث هدر رفت حداقلی آب در این حوزه شد. بطور مثال در آبیاری بارانی میزان هدر رفت آب حدود 30% و در آبیاری به شیوه قطره ای حدود 5% می‌باشد که این راندمان در آبیاری سطحی به 50% میرسد. با توجه به این شرایط یک آبیاری موفق در یک پروژه آبیاری شامل عواملی موثر در انتخاب روشهای آبیاری است که به عواملی چون ترکیب خاک، زمین آماده کاشت، اندازه متراژ محل کشت، زهکشی، شوری خاک آب، آب مناسب، گیاهان مناسب کشت، انرژی قابل دسترس، تناوب و عملیات زراعی، کیفیت و میزان محصولات، شرایط مناسب آب و هوایی، هزینه آب مصرفی در کشت و غیره بستگی دارد.

  هدف آبیاری :

  هدف گزاری در آبیاری و تامین آب مورد نیاز گیاهان شامل نکاتی به شرح زیر است:

  –   مراقبت و تامین آب مورد نیاز گیاه در مواقع کم آبی در کوتاه مدت

  – حفظ رطوبت خاک و محیط اطراف گیاه، شستن املاح مضر در خاک

  –  نرمی‌و لطافت خاک قابل شخم

  –   ایجاد ارتباط و هماهنگی با علوم مرتبط

  –  تامین آب مورد نیاز گیاه

  –  مطالعه دقیق بر روی بارش‌های منطقه ای و روان بودن آب حاصل از بارش یا آب شناسی (هیدرولوژی)

  –  توجه به نیاز و احتیاجات گیاه در برنامه آبیاری و الگوی کشت (گیاه شناسی)

  –   مطالعه خاک زیر سطح کشت به لحاط فیزیکی و محیطی به جهت کشت و پرورش گیاه (خاک شناسی)

  روش‌های آبیاری :

  به طور کلی آبیاری به سه روش انجام می‌پذیرد:

  1. آبیاری سطحی
  2. آبیاری تحت فشار
  3. آبیاری زیرزمینی

  آبیاری سطحی

  در این روش، آبیاری به دو صورت انجام می‌گیرد. در روش اول نهری ایجاد می‌شود. این نهر با جریان بر روی خاک و نفوذ تدریجی آب در خاک به تغذیه و آبدهی گیاهان می‌پردازد. در روش دوم آبیاری توسط لوله ای انجام می‌شود که دارای دریچه بوده جریان آب درون لوله و خروج آن از دریچه بروی زمین و نفوذ آب در خاک سبب آبیاری گیاهان می‌شود. آبیاری سطحی به سه شکل کرتی، نواری و شیاری انجام می‌شود.

  در ایران به دلیل پایین بودن هزینه‌های تعمیرات و نگهداری و همچنین مناسب بودن هزینه‌های آبیاری،  آبیاری به روش سطحی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.آبیاری سطحی در کنار مزایایی که برای آن ذکر شد دارای نقاط ضعفی نیز می‌باشد که از آن جمله می‌توان به عدم امکان اندازه گیری توسط ابزار و وسایل و نظارت بر جریان آب، کمبود نیرو کار ماهر و غیره نام برد.امروزه پیشرفت‌های تکنولوژی در روش‌های سطحی سبب شده است تا آبیاری سطحی در مراحلی بهتر از نوع پر فشار آن باشد. لوله‌های دریچه دار یکی از این موارد است.

  لوله‌های دریچه دار نوعی از لوله‌های پلی اتیلن نرم است که به دلیل دارا بودن دریچه‌های قابل تنظیم که شباهت زیادی به جوی‌ها و نهر‌های داخل مزرعه دارد نه تنها تا حدود زیادی باعث کاهش نقاط ضعف آبیاری به روش سطحی شده بلکه کمک زیادی به توزیع آب و جریان هماهنگ و یکنواخت آن داخل زمین زراعی نموده و باعث بهبود کیفیت آب در مزرعه می‌شود. در نتیجه با این تفاسیر بدلیل کیفیت پایین آب قابل دسترس جهت مصارف کشاورزی در مناطقی از سطح کشور ما و همچنین بالا بودن غلظت مواد در آبیاری تحت فشار آبیاری سطحی کماکان بهترین گزینه است.

  آبیاری تحت فشار

  در آبیاری به روش تحت فشار آب را توسط لوله و با فشاری بیشتر از فشار اتمسفر در سطح مزرعه پخش می‌کنند. آبیاری تحت فشار نیز به دو صورت آبیاری موضعی و آبیاری بارانی انجام می‌شود. آبیاری موضعی نیز به دو شکل آبیاری قطره ای و آبیاری خطی صورت می‌پذیرد که با این دو روش می‌شود به مقدارزیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد.

  تعریف سیستم آبیاری قطره‌ای:

  در این سیستم آب بوسیله پمپ از منبع به داخل شبکه پمپ شده و با عبور از سیلکون ناخالصی آن که شامل شن و مواد خارجی است ته نشین می‌شود سپس با فشاری بیشتر از یک اتمسفر از منبع تا مزرعه انتقال می‌یابد. در این حالت آب یا بصورت قطرات مجزا و یا به صورت مجزا و پیوسته و یا به شکل افشانه ریز با فشار کم بوسیله قطره چکان در طول خط انتقال قرار می‌گیرد. در آبیاری قطره ای نه تنها ریشه گیاه به شکل مناسب و مطلوبی سیرآب می‌شود بلکه باعث می‌شود بطور قابل ملاحظه ای از هدر رفتن آب جلوگیری شود که در مقایسه با دیگر روشهای آبیاری موثرتر می‌باشد.

   انواع سیستمهای آبیاری قطره‌ای عبارتند از:

  سیستم آبیاری قطره‌ای قطره چکان در خط، سیستم آبیاری زیرزمینی با لوله‌های تراوا، سیستم آبیاری بابلر، سیستم آبیاری قطره‌ای نواری و آبیاری قطره‌ای ثقلی

  مزایای آبیاری قطره ای را می‌توان به شرح زیر نام برد:

  – صرفه‌جویی در میزان آب و هزینه

  –  زراعت آسان

  – استفاده از آب شور

  –  جلوگیری از فرسایش خاک

  –  تنظیم میزان آب مورد نیاز برای انواع خاک‌ها و کشت‌ها در فصول مختلف زراعی

  – تهویه مناسب خاک و یکنواختی پخش آب در سطح مزرعه و عدم نیاز به زهکشی مزرعه

  –  افزایش محصول در واحد سطح در مقایسه با آبیاری سنتی

  –  عدم نیاز به تسطیح اراضی در این روش

  – جلوگیری از سله بستن و حفظ پوکی خاک

  –  عدم نیاز به ایجاد نهرهای خاکی درون مزرعه و نهرهای زهکشی و استفاده بهینه از کل زمین

  –  قابل استفاده برای تمام گیاهان

  –  امکان انجام آبیاری همراه با کودپاشی و سمپاشی و پخش یکنواخت آنها

  –  وارد نشدن بذر علفهای هرز به مزرعه به دلیل انتقال آب از طریق لوله‌ها

  – سهولت در انجام عملیات زراعی

  –  به حداقل رسیدن تبخیر سطحی و جلوگیری از خارج شدن آب از محوطه ریشه

  – عدم نیاز به نیروی کارگر زیاد بدلیل ثابت بودن اجزای سیستم

  تعریف آبیاری بارانی:

  در این روش آب به شکل باران با سرعتی برابر یا کمتر از نفوذ پذیری خاک بر روی سطح زمین پخش  می‌شود. این نوع آبیاری در مناطق شیبدار، مناطقی با خاک‌های سبک متوسط و همچنین در شرایطی که آبیاری به روش ثقلی امکان پذیر نباشد قابل اجرا است.

  آبیاری زیرزمینی:

  در آبیاری زیرزمینی رطوبت لازم برای ریشه گیاه توسط کنترل سطح ایستابی صورت می‌پذیرد. برای این منظور لازم است که یک لایه غیر قابل نفوذ در عمق مناسب از سطح خاک وجود داشته باشد تا بتوان سطح ایستابی را کنترل نمود. از مهمترین مشخصه‌های این روش مرطوب نشدن سطح خاک می‌باشد بطوریکه معمولا برای تامین آب در اطراف ریشه سطح ایستابی به حدی بالا آورده می‌شود که رطوبت بتواند با استفاده از خاصیت موئینگی به ریشه برسد. در این روش با خاصیت کاپیلاریته آب بیشتری در دسترس گیاهان قرار می گیرد. در روش کشت مستقیم گیاه، در قسمت تحتانی یک لوله سفال به شکل ۸ قرار داده می شود. کف بستر مقداری سنگریزه ریخته و به آن خاک اضافه می کنند و سپس گیاهان را داخل آن    می کارند. در بهار و تابستان و اوایل پاییز با غرقآب کردن بستر آبیاری انجام می گیرد و مازاد آب خارج  می شود.

  تراوا یعنی تراوش کننده و سیستم آبیاری زیرزمینی تراوا، سیستمی است که با استفاده از لوله‌های متخلخل اسفنجی، آب، کود، سم و اکسیژن را در یک فضای رطوبتی، مستقیماً در اختیار ریشه قرار می دهد و اجازه نمی دهد حتی یک قطره آب هدر رود.

  سیستم تراوا در واقع همان سیستم قطره ای تکامل یافته است که در آن بسیاری از مشکلات، نظیر تبخیر، گرفتگی منافذ، آسیب پذیری، تجمع ریشه و دست و پاگیری و  غیره حل شده است و تنها فرق این سیستم با قطره ای این است که آبیاری به صورت نشتی و زیرزمینی انجام می شود و همین تغییر به ظاهر کوچک، مزایای نسبی بی شماری را به دنبال خواهد داشت که می تواند امید بخش تحول اساسی در این زمینه باشد.

  فضای سبز شهری

  فضای سبز شهری

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۱۲, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , ,

  فضای سبز شهری چیست و دارای چه مزایایی می‌باشد؟

  فضای سبز شهری به مکان‌ها و فضاهایی که بوسیله گل‌ها و گیاهان و درختان پوشیده شده است گفته می‌شود. امروزه متاسفانه در جهانی زندگی می‌کنیم که طبق آمارها و شواهد در دست با یک بحران زیست محیطی مواجه است. تغییرات آب و هوایی، خطر نابود شدن تنوع زیستی و تخریب لایه ازن همگی نشات گرفته از فعالیت‌های انسان در زمینه صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی در عصر حاضر است.

  بعد از دو قرن تلاش انسان برای صنعتی شدن، عقلای جوامع مختلف تصمیم گرفته اند با ایجاد محیط زیست طبیعی و حفظ و نگهداری از آن در اکوسیستم‌های بزرگ که شهرهای بزرگ را نیز در بر می‌گیرد قدم در راه ایجاد توسعه ای پایداربردارند. این پایداری که شامل اجزای ساخته شده محیط شهری است باید با تبیین برنامه ای مدون که شامل محیط زیست درون شهری و نگهداری اصولی از فضاهای سبز شهری است اجرا و برای رسیدن به آن تلاش شود. از ارکان مهم و اجتناب ناپذیر رسیدن به توسعه پایدار توجه به کیفیت زندگی و بالا بردن کیفیت محیط زیست ساکنین شهر‌ها می‌باشد.

  فضاهای سبز شهری مانند پارک‌ها و تفرجگاه‌ها و بوستان‌های شهری، از اهمیت فوق العاده زیادی در بالا بردن کیفیت جوامع شهری برخوردارند. وجود گیاهان و درختان و بطور کلی وجود فضاهای سبز شهری جدای از فواید زیبا شناختی، بهداشتی و همچنین فیزیولوژیکی از مزایای اجتماعی دیگری نیز برخوردار است. وجود فضاهای سبز شهری به لحاظ اقتصادی نیز اهمیت دارد. مثلا وجود درختان و گیاهان باعث تصفیه هوای شهر از وجود آلاینده‌های سمی‌شده و باعث تلطیف هوا و پایین آمدن میزان این آلودگی‌ها می‌شود که به طبع آن موجب کم شدن هزینه رفع این آلودگی‌ها است. وجود پارکها و فضاهای سبز شهری باعث جذابیت شهر، افزایش گردشگری و در نتیجه افزایش درامد می‌گردد. کارشناسان و محققان بر این باورند که وجود فضاهای سبز خصوصاً پارک‌ها تاثیر مستقیمی‌با تقویت روحی و روانی مردمی‌دارد که از این مکان‌ها استفاده می‌کنند.

  فضای سبز

  مدیریت فضای سبز شهری:

  توجه به مسائل و علوم مرتبط با فضای سبز شهری، افزایش نیاز شهروندان به این گونه فضا‌ها همگام با پیشرفتهای ما در زمینه صنعتی شدن شهرها و ماشینی شدن زندگی ساکنین شهرها و در نهایت تاثیر بسیار چشم گیرکیفیت محیطی و عملکردی این فضاها، رضایتمندی شهروندان از خدمات ارائه شده، و بطور کلی ارزیابی، طراحی و کاشت مناسب و حساب شده درختان و گیاهان در فضا‌های سبز شهری، در کنار توجه به شرایط اقلیمی‌منطقه مورد نظر و کوشش در حفظ و نگهداری فضای سبز با همیاری و همکاری مردم، آموزش و فرهنگ سازی، همگی از شاخصه‌های یک مدیریت قوی و توانمند بشمار میرود.

  در این راستا یک مدیریت توانمند با جذب کارشناسان، محققین و استفاده از ایده‌های نو در این زمینه و برنامه ریزی مناسب در عرصه طراحی و نظارت بر مراحل اجرای فضای سبز شهری و برپایی کارگاههای تخصصی فضای سبز و حضور مستمر و پیگیردر آن برای رسیدن به اهدافی به شرح زیر تلاش می‌کند:

  1 . بهبود وضعیت کیفی فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز برای کاربران

  2 . حفظ کیفیت فضای سبز و توجه به افزایش کمی‌و تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در مناطق مختلف سطح شهر

  3 . فرهنگ سازی و تشویق برای مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز

  4 . تلاش برای پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه‌ها

  5 . بست و گسترش فضاهای سبز شهری

  امروزه بدلیل قیمت سرسام آور زمین و ملک در شهر‌ها و نیاز به فضاهای سبز شهری مانند پارک_‌ها، بوستان‌های محلی، جنگلهای مصنوعی و غیره برای مقابله با آلودگی هوا و جزایر گرمایی، بوجود آوردن فضا‌های سبزی که با المانهای جالب و جذاب مانند ابنما، محوطه بازی برای بچه‌ها، استخر و دریاچه‌های مصنوعی، کتابخانه، میز و نیمکت، رستوران و اغذیه فروشی­ها، سرویس‌های بهداشتی و غیره برای ساکنین الزامی‌است.

  طراحی فضای سبز

  طراحی فضای سبز

  طراحی منظر

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۱۱, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , ,

  طراحی منظر

  محوطه سازی یکی از رشته‌های هنرهای تجسمی‌محسوب می‌شود و داشتن آگاهی و نبوغ در کنار خلاقیت در طراحی از مهمترین مولفه‌ها در این رشته بوده که در علوم دانشگاهی از آن با عنوان طراحی منظر نام برده می‌شود.

  هنگام طراحی منظر رعایت اصولی چون ایجاد هماهنگی میان علم و هنر، طراحی محیط و ساماندهی نکات برنامه ریزی شده، تحلیل، مدیریت و نظارت بر محیط­های طبیعی که توسط انسان ساخته شده است از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد. با توجه به اینکه طراحی و اجرای فضای سبز و معماری منظر تخصصی حرفه ای در معماری است، برای پیشبرد کار همکاری با حرفه‌هایی چون معماری، برنامه ریزی شهری و مهندسی عمران دارای اهمیت بسیاری در حفظ و حمایت از محیط زیست و طبیعت سبز شهری و همچنین رفاه و آسایش انسان می‌باشد.

  امروزه بدلیل بی­ توجهی به محیط زیست و فضاهای سبز و اهمیت ندادن به توان و پتانسیل‌ها و محدودیت­های بوجود آمده که ثمره بی توجهی انسان به طبیعت می‌باشد شاهد افت و پایین آمدن کیفیت فضا‌های سبز در همه جای این کره خاکی هستیم.

  طراحی منظر

  به همین دلیل است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته و کشورهای در حال پیشرفت با برنامه ریزی دقیق و مدون و با فرهنگ سازی در زمینه حفظ و نگهداری منابع طبیعی و بکارگیری نیروهای آموزش دیده و علاقه مند در کنار مدیریت کارامد (آشنا به مدیریت جلوه‌های بصری و فرایند‌های اکولوژیکی) همگی سعی بر حفظ منابع طبیعی و ارتقاء فضاهای سبز هم در بعد کمی‌و هم در بعد کیفی آن را دارند تا هم خود و هم نسل‌های بعد نیز بتوانند از این مواهب بهره مند گردند.

  از مهمترین اهداف معماری منظر تقویت ارتباط انسان با طبیعت و محیط پیرامون خویش با بهره گیری از هنر و دانش تنظیم شرایط موجود و زمینه سازی برای درک بهتر زیبایی و ایجاد آسایش در فضاهای سبز ساخته شده توسط انسان با استفاده از علوم پایه مهندسی مانند زمین شناسی، گیاه شناسی و باغبانی، اکولوژی و آب و غیره می‌باشد.

  برای نیل به این هدف توجه به جنبه‌های گوناگون در مقیاس‌های متفاوتی از جمله آمایش سرزمین تا پرداختن به فضاهای اندک، محیطی پایدار، آشنایی با فرایندها و توجه به زیبایی‌های بوم شناسی، آماده سازی زمین و در نظر گرفتن جذابیت‌های محیط طبیعی و عناصر مهمی‌مثل آب و گیاهان و دیگر المانها در طراحی منظر دارای اهمیت می‌باشد.

  لازم به ذکر است حضور مدیریتی متخصص در این رشته از معماری سهم بسیار مهمی‌در مدیریت نگهداری و بهره برداری، حفظ و برقراری تعادل میان مجموعه عوامل و عناصر طبیعی حاضر با دیگر المانهای موجود در محوطه سبز و منظر را داراست.

  با این اوصاف معماری منظر علاوه بر احترام به سنتهای گذشته و استفاده از تجربه‌های تمدن‌های پیشین در اجرا و پرداختن به معماری منظر، از تجربه‌ها و دانش نوین نیز در زمینه‌هایی چون برنامه ریزی، طراحی، فناوری و مهندسی آب و خاک، تاسیسات زیر ساختی، اکولوژی، مواد و منابع و مصالح در راستای بالابردن سطح کیفی محیط زندگی انسان و همچنین صیانت از منابع طبیعی موجود و ارتقاع سطح فرهنگی بهره مند می­شود.

  معماری منظر

  نتیجه اینکه معماری منظر و فضاهای سبز شهری (بخش‌های طبیعی و عرصه‌های مصنوعی) قسمتی از فضاهای باز شهری است که با وجود گل‌ها و گیاهان، درختان و درختچه‌ها، نقاط سبز چمن کاری شده با نظارت انسان و در حوزه مدیریتی و احترام به قواعد و ضوابط در کنار قوانین وضع شده برای مراکز جمعیتی شهری و بالا بردن سطح کیفی و کمی‌شرایط زیستی و رفاهی شهروندان طراحی، حفظ و نگهداری می‌شود.

  انواع معماری منظر و فضاهای سبز شهری

  طراحی منظر دارای سبک‌های متنوعی می‌باشد و در کشورها و مناطق مختلف می­توان این سبک‌ها را مشاهده کرد. بطور مثال در اروپا سبک قدیمی‌باروک از معروفترین سبک‌های معماری منظر می‌باشد. باغهای ایرانی و باغ‌های ژاپنی نیز از قرن­ها پیش در معماری منظر و ساخت باغ و فضاهای سبز خود هر کدام سبکی منحصر به فرد می‌باشند که الهام بخش بسیاری از کشور‌های دیگر در جهان است. با بررسی طراحی باغ‌های ماندگاری مانند باغ‌های ایرانی می­توان اوج خلاقیت و هنرمندی را در ذات هنرمند آن بخوبی مشاهده کرد.

  از خصوصیات بارز و ارزشمند معماری منظر سبک ایرانی می‌توان به نقشه‌های متقارن، چشم انداز، محوربندی، استفاده از المانهایی چون آب و صوت و کلاه فرنگی یا کوشک که همگی بیانگر هویت اصیل و ماندگار ایرانی است اشاره کرد. بلوار چمران شیراز و پارک جمشیدیه تهران از جمله نمونه‌های بی نظیر معماری منظر می­باشد که نمایانگر ذوق و استعداد بالای هنرمند طراح آن است. از دیگر آثار ماندگار طراحی منظر باغ فین، باغ شازده ماهان، تاج محل می‌باشند.

  فضاهای سبز معمولاً به دو صورت گسترده و خطی تقسیم می‌شوند. فضاهای سبز گسترده که به آنها پهنه-­ای نیز گفته می‌شود فضاهایی را شامل می‌شوند که در نقشه‌های شهری به رنگ سبز و بصورت تیکه ای  دیده می‌شوند و فضاهای سبز خطی به فضاهایی گفته می‌شود که متناسب با هویت ظرفیت جا‌به‌جا شدگی شهر‌ها و گذرگاه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. به طوری که ممکن است در نقشه‌های شهری نیز دیده نشوند. هر چند نقش بسیار مهمی‌را در کنترل مسایل زیست محیطی و کالبدی شهر بر عهده دارند.

  طراحی آب در سبک‌های مختلف

  جذابیت آب از دیگر عناصر موجود در پارک بیشتر است. ابنما عنصری است که اگر در پارک‌ها خوب و کامل طراحی شود ترکیب مناسبی ایجاد می‌نماید و اگر به طور صحیح مورد استفاده قرار نگیرد باعث ضایع شدن شیوه طراحی خواهد شد. برای احتراز از بروز چنین مشکلاتی باید با احتیاط عمل کرد. آبنماها را می‌توان به دو صورت منظم یا غیرمنظم طراحی کرد. منظور از طراحی منظم، دادن شکل کاملاً هندسی به آب‌ نماها و آبراهه ‌هاست. این نوع آبنماها وقتی در یک چشم‌انداز که به شیوه منظم طراحی شده است قرار گیرند بهترین نمای خود را نشان می‌دهند.

  آبنما در طراحی منظر

  فواره‌ها:

  فواره‌ها و اب نما‌ها در فصول گرم سال باعث افزایش رطوبت در اطراف خود و ایجاد فضایی دلنشین و خنک برای همگان می­شود و به وسیله پمپ شناور، آب استخر و حوضچه‌ها آب در آن به جریان می‌افتد. فواره‌های پرتابی، فواره‌های ریزشی، فواره‌های جهنده از انواع فواره‌هایی هستند که در محوطه سازی از آنها استفاده می‌شود.

  چمن در طراحی منظر

  چمن از کاربردی ترین المانها در محوطه سازی بشمار می‌آید و مانند فرشی به رنگ سبز فضای زیادی از محوطه را می‌پوشاند.

   درختان و گیاهان در طراحی منظر

  بیشتر مردم حضور گیاهان و درختان در نزدیکی محل زندگیشان را دوست دارند و از این حضور سبز لذت می‌برند، که این خود نشانگر علاقه آنها به سرسبزی و طبیعت اطرافشان هست. البته این حضور سبز گل­ها،گیاهان و درختان فواید و ویژگی‌های دیگری نیز دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

  ویژگی‌های زیست محیطی گیاهان و درختان در محوطه سازی (طراحی منظر)

  کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن، کنترل انعکاس نور، کنترل شرایط خود اقلیمی‌شامل کنترل تابش خورشید و درجه حرارت، کنترل باد و کنترل رطوبت هوا از ویژگی­های زیست محیطی گیاهان و درختان بشمار می‌آید.

  امروزه با توجه به گسترش حاکمیت صنعت بر زندگی انسان بر اساس تکنولوژی جدید و گرایش به سوی زندگی ماشینی و اثرات مخربی چون نابودی گام به گام منابع طبیعی و پوشش‌های گیاهی و همچنین تفکیک زمین‌های حاصلخیز کشاورزی و اراضی مزروعی و باغ‌های میوه و جنگل‌های اطراف شهرها به دلایل سودجویانه و تغییر کاربری جهت طراحی و ساخت ویلا و ساختمان‌های مسکونی و اداری و غیره در کنار انفجار جمعیت و نیاز به سرپناه، جملگی باعث آلودگی محیط زیست و بهم خوردن سیستم اکولوژی و توان خودسازی طبیعت شده است.

  در این راستا می‌توان از گیاهان در طراحی و فضا سازی شهرها بهره برد. گیاهان در معماری منظر به عنوان مصالح اصلی به کار گرفته می‌شوند. از سوی دیگر در مقیاس کلان در شهرها توده‌های گیاهی می‌توانند در تشکیل ساختار، بافت و چهره شهرها نقش موثری ایفا کنند.

  در طراحی فضای سبز درختان کاشت درختان باید حساب شده و با تحقیق و برنامه ریزی قبلی صورت پذیرد. اینکه درختان در فضای سبز با یک مدل و فرم مشخص کاشته شوند دارای اهمیت می‌باشد.

  انواع کاشت درختان در محوطه سبز:کاشت انفرادی، کاشت گروهی، کاشت توده ای

  در این نوع کاشت درخت به صورت آگاهانه بر مبنای بافت، رنگ، شکل، فاصله و با پیروی از یک الگوی مشخص در کنار درختان دیگر در محوطه کاشته می‌شود. کاشت انفرادی درخت اغلب اوقات وجود دارد اما همیشگی نیست. با کاشت درخت به صورت انفرادی در طراحی نقطه ای کانونی ایجاد می‌شود.

  کاشت گروهی: در کاشت گروهی درختان، یک درختان به عنوان یک واحد در فضای سبز به شمار می‌رود. در کاشت گروهی اغلب اوقات از یک گونه استفاده می­شود البته این اصل همواره صادق نخواهد بود. در کاشت گروهی درختان از کنار هم قرار دادن گونه‌های متضاد خودداری کنید.

  کاشت توده ای: در کاشت توده ای درختان در محوطه سبز از الگوی مشخصی پیروی نمی‌شود و درختان به صورت یک واحد در کنار هم کاشته شده و رشد می­کنند.

  آشنایی با گیاهان متنوع و آگاهی از ویژگی‌ها و خصوصیات آنها در طراحی فضای سبز و معماری منظر بسیار حائض اهمیت می‌باشد. در طراحی فضای سبز و انتخاب گیاهان موارد بسیاری از جمله شرایط آب و هوایی و اقلیم، وزش باد، میزان تابش خورشید می­بایست مورد توجه قرار گیرد.

  تعدادی از گیاهان که برای محوطه سازی و طراحی منظر مناسب می‌باشند به شرح زیر است:

  درختان مقاوم به گرد و خاک:

  عرعر، زالزالک، ژینکو، چنار، لیلکی امریکایی، ماگنولیا، بیدمجنون، اقاقیا، داغداغان

  گیاهان جاذب پرنده:

  یاس وحشی، زیتون، زغال اخته، امین الدوله، پیروکانتا، خاس، اسپیره، یاس خوشه ای، انگور زینتی

  درختان دارای بافت خشن:

  عرعر، ماگنولیا، انجیر، خرمالو، نخل زینتی، شاه بلوط هندی

  طراحی منظر

  درختان دارای بافت نرم:

  ابریشم مصری، بید

  گیاهان معطر:

  سرو ناز، برگ بو،گل یخ، سنجد، یاس خوشه ای، اقاقیا، نمدار، پائولونیا، ماگنولیا

  گیاهان دارای رشد کم:

  کریپتومریا، زیتون معمولی، ماگنولیا، برگ بو، انجیر، زالزالک، سوفورا

   درختان سریع الرشد:

  سرو نقره ای، عرعر، دم موشی، زیتون تلخ، چنار، سدروس، افرا سیاه، اقاقیا، پائولونیا، توت امریکایی، لاله، ابریشم

   گیاهانی که در زمستان جلوه دارند:

  بید مرجانی، بید فری، فندق، گیلاس، سوزنی برگان مانند سرو کوهی رونده، سرو سیمین، یاسمن زمستانی انواع کاجها و سروها، پهن برگان همیشه سبز مانند ماگنولیا تابستانه،آکاسیا، گل یخ

  درختان برگ قرمز:

  افرای ژاپنی، افرای چناری برگ قرمز، گوجه گل، فندق، زرشک، انجیلی در پاییز، توری در پاییز

  گیاهان الوان:

  ارغوان، سیب گل، میموزا، طاووسی، توری، ماگنولیا زمستانه، ماهونیا، پیراکانتا، دوتسیا

  درختان مقاوم به سایه:

  سرخدار، دوگلاس، سکویا، نوئل، ممرز، هدرا، راش، شمشاد خزری

  درختان مقاوم به بادهای دریایی و آب شور:

  کاج­ها، ایلان، گل ابریشم، زبان گنجشک، توت، صنوبر و سپیدار، اقاقیا، گز

  ضوابط و مقررات اصول طراحی فضای سبز

  طراحی منظر از یک سو با اصول ترکیب زیباشناسی معماری ارتباط می‌یابد و از سوی دیگر هماهنگ با اصول زیباشناسی طبیعت، زیبایی حاصل از ارتباط تنگاتنگ با دینامیک دانش‌های مختلف در طراحی منظر می‌باشد. در این نوع نگرش کیفیت زیبایی منظر، در ارتباط با عناصر مفید و عملکرد آن‌ها در معماری منظر سنجیده می‌شود و به عنوان دانشی در کنار سایر دانش‌های عملکردی مانند معماری، شهرسازی، کشاورزی و باغبانی قرار می‌گیرد.

  دیوار سبز

  دیوار سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |تیر ۲۲, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , ,

  دیوار سبز در واقع مجموعه ای از گیاهان است که روی یک دیوار عمودی قرار گرفته‌اند دیوار سبز می تواند یک سیستم کاملاً مستقل، نحوه اجرای دیوار سبز

  ادامه
  نگهداری فضای سبز

  نگهداری فضای سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |تیر ۱۸, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

  نگهداری فضای سبز امروزه به ملزومات زندگی شهری تبدیل شده است. چه این فضای سبز باغچه شخصی شما و چه فضای سبز شهرک یا باغچه حیاط آپارتمان تان باشد، در هر صورت باید با نحوه نگه داری و توسعه فضای سبز آشنایی داشته باشید. مراقبت مناسب از درختان ، چمن و درختچه ها به طرز شگفت انگیزی ساده است

  ادامه

  فواید دیوار سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

  فواید دیوار سبز

  دیوار سبز در واقع همان فضای سبزی است که به شکل عمودی بروی دیوار یا نمای ساختمان شکل گرفته است. البته دیوارهای سبز همیشه حاصل اصول مهندسی و ساخته دست انسان نمی‌باشد و در جاهای مختلفی به صورت طبیعی توسط گیاهان بالارونده و تاک‌های انگور شکل گرفته است. دیوار‌های سبز علاوه بر ایجاد چشم اندازی زیبا از فواید بی شماری برخوردارند:

  -دلیلی برای سلامت روح و جسم ساکنین

  -دیوارهای سبز عایق صدا هستند و از صداهای مزاحم جلوگیری می کنند

  -بهبود وضعیت محیطی در داخل و فضای خارج ساختمان

  -کاهش دمای هوا در فصول گرم سال

  -جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان

  – محافظ ساختمان

  -موثر در تثبیت سرما در تابستان و عایقی مناسب برای خروج سرما در زمستان

  -عمل فیلتراسیون مناسب در مقابل مواد مضر

  – جذب CO2 از هوای محیط اطراف و تولید اکسیژن

  -عنصری عالی برای حفظ و نگهداری گونه‌های مختلف گیاهی در شهر

  -دلیلی برای افزایش ارزش ملک

  -ایجاد سایه مناسب و جلوگیری از ورود نور مزاحم خورشید

  -ایجاد خنکی بوسیله عملیات تبخیری گیاهان

  فواید دیوار سبز

  -از دیگر فواید دیوار سبز اینکه استفاده از این نوع دیوارها تنوع زیبایی شناسی و حس حضور در طبیعت را در محیطی که مردم در آن فعالیت‌های روز مره خود را انجام می‌دهند فراهم می‌سازد. همچنین طی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است حضور گیاهان را به سلامت بشر و شادابی روحی ایشان، مربوط می‌دانند.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  باغ ژاپنی

  گیاهان دیوار سبز

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

  گیاهان دیوار سبز

  جهت انتخاب گیاهان دیوار سبز باید به نکات مهمی‌توجه کرد. شرایط آب و هوایی و شرایط اقلیمی‌هر منطقه از جمله نکات مهمی‌است که می‌بایست مورد توجه قرار گیرد. گرما و خشکی هوا، آب و خاک نامناسب مثال‌هایی از این نوع می‌باشد. اما نکات زیر نیز به صورت عمومی‌در انتخاب گونه‌‌های مناسب مؤثر هستند و باید مد نظر قرار گیرد.موقعیت اقلیمی‌و اکولوژیک مانند نور، دما، عواملی همچون شدت نور، رطوبت محیط، حرارت، میزان و کیفیت آب جهت آبیاری، شدت وزش باد، ارتفاع محیط و غیره.

  انتخاب گیاهان همیشه سبز

  در اقلیم‌های سرد و خشک استفاده از گیاهان پوششی با تراکم بالا که نفوذ تابش خورشید را در بین برگها کاهش می‌دهد گزینه مناسبی برای انتخاب نمی‌باشند.

  با مطالعه بر روی گونه‌های مختلف گیاهی به لحاظ بصری و زیبایی شناختی می‌بایست عواملی چون تنوع رنگی، غنای بویایی، فرم، خزان پذیری و غیره در زیبایی بصری دیوار سبز مورد توجه قرار گیرد.

  دیوار سبز

  انتخاب گیاهان بومی:

  گیاهان بومی‌در برابر عواملی محیطی مانند تغییر ناگهانی دمای محیط، نوع خاک و مقدار آب مورد نیاز و  غیره بسیار مقاومتر هستند. از جمله گیاهانی که جهت استفاده در دیوار سبز مناسب می‌باشند می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  کلماتس: این گیاه از خانواده آلاله سانان و رونده می‌باشد و به طور معمول روی داربست ، پرگولا  و یا آربور در نزدیکی درب ورودی مجتمع رشد می‌کند. رشد کلماتیس تا سه متر هم می‌رسد که باعث چشم نواز شدن بی حد و حصر فضایی که در آن استفاده شده می‌شود. 6 نوع از این گیاه در ایران موجود می‌باشد که یکی از زیباترین آن‌ها Ispahanica یا اصفهانی است. برگ‌های این گیاه پیچ، سه برگچه ای یا مرکب هستند. رشد و نگهداری از این گیاه در مناطق معتدل بسیار مطلوب است و نگهداری از این گیاه در جنوب و منطقه‌هایی با آب و هوای گرم توصیه نمی‌شود. کلماتیس مناطق سرد و مرطوب را می‌پسندد ، چرا که زادگاه این گیاه به شرق آسیا باز می‌گردد.

  شیرخِشت : جنسی از گیاهان چوبدار از خانواده گل سرخ است. گیاه شیرخشت مناطق معتدل آسیا، اروپا و آفریقای شمالی است و تمرکز انواع آن در کوه‌های جنوب غربی چین و هیمالیا قرار دارد. شیرخشت گیاهی است پایا به ارتفاع ۳ تا ۸ متر. پوست آن خاکستری مایل به سیاه و گل صورتی در حاشیه سرخ رنگ دارد.

  Hedera یا پاپیتال: این گیاه دارای گونه‌های اصلاح شده زیادی است. می‌توان از این گیاه در مکان‌های مختلفی چون: پاکها، حیاط منازل و باغ‌های گیاه شناسی استفاده کرد، دارای ساقه ای رونده و بسیار صبور بوده و به سایه علاقه زیادی دارد.

  -رازک:  گیاهی دو پایه، علفی، چندساله و بالا رونده است.  هومولوس شامل گونه‌های متعددی است ولی گونه لوپولوس از زمانهای گذشته در برخی نقاط جهان کشت می‌شده است. اخیراً در کشور ژاپن از گونه اسکاندس (با گونه جاپونیکوس هم نام می‌باشد) به منظور استفاده از الیافهای بلند آن در صنایع پارچه و کنف سازی استفاده می‌شود. از این رو این گیاه در سطوح وسیعی در ژاپن کشت می‌شود .

  اگرچه ((واویلوف)) منشا رازک را نواحی مدیترانه گزارش کرده است، ولی این گیاه به طور وسیعی در مناطق معتدله نیمکره شمالی گسترش دارد و در اکثر کشورهای اروپایی به صورت خودرو می‌روید.

  رازک به طور خودرو در جنگلهای غیر متراکم بید و در بین درختان نارون، زبان گنجشک، بلوط و در خاکهای مرطوب نقاط دیگر می‌روید. این گیاه تقریباً در تمام کشورهای اروپایی کشت می‌شود.

  رازک دارای ساقه ای بالا رونده است که ارتفاع آن در انواع مختلف متفاوت و بین 5 تا 10 متر می‌باشد. ساقه این گیاه در جهت حرکت عقربه‌های ساعت (به سمت راست) حول قیم می‌پیچد.

  رازک گیاهی دو پایه است. گلهای نر به صورت خوشه از کنار برگها روییده و به طرف پایین آویزان می‌شوند. گلهای ماده به شکل مخروطهای بیضی شکل و مجتمع می‌باشند. برای کشت همواره از گیاهان ماده استفاده می‌شود، زیرا گلهای نر کیفیت مطلوبی از نظر مقدار و نوع مواد موثره ندارند. هنگام کاشت و تکثیر رازک باید توجه داشت تا شعاع سه کیلومتری، انواع خودروی رازک وجود نداشته باشد. زیرا بر اثر انتقال دانه گرده آنها (به وسیله باد یا حشرات) بر روی گل گیاهان کشت شده، بذر تولید و از کیفیت گلها به طور بارزی کاسته می‌شود.

  طول و ضخامت ریزوم  در شرایط مختلف اقلیمی‌متفاوت می‌باشد . طول آن بین 20 تا 40 و قطر آن بین یک تا دو سانتی متر است. ریشه رازک بسیار سریع الرشد است و طول آن به سه تا پنج متر می‌رسد. از ریزوم انشعابهای متعددی خارج می‌گردد که به ریشه‌های تابستانی معروف بوده و کم و بیش سطحی می­باشند. از ریزوم ساقه‌های زیرزمینی متعددی به نام ریشه رست (استلون) خارج می‌شود . ریشه رستها به صورت افقی قرار می‌گیرند و از رشد سریعی نیز برخوردارند . روی ریشه رست پس از هر 8 تا 10 بند (گره) یک ساقه به صورت قایم رشد می‌کند و گیاه جدیدی به وجود می‌آید.

  پیچ امین‌الدوله: نام علمی‌این گیاهLonicera caprifolium می‌باشد. گونه ای از گیاهان گلدار چندساله از جنس Lonicera و از تیره آقطیان است. این گیاه بومی‌بخش‌هایی از اروپا، شرق انگلستان جنوبی و شمال شرقی شمال امریکا است. این گیاه قوی، رونده و خزاندار است که تا 8 متر میتواند رشد کند. در اواسط تابستان نیز گل‌های معطر کرم رنگی آمیخته با صورتی بر شاخه‌های این گیاه ظاهر می‌شود.

  موچسب زینتی: نام علمی‌Parthenocissus tricuspidata می‌باشد که اگرچه یک پیچک نیست اما با نام‌های پیچک بوستون، پیچک ژاپنی و پیچک انگوری (به انگلیسی: Japanese creeper, Boston ivy, Grape ivy, Japanese ivy, and woodbine ) نیز شناخته می‌شود، گیاهی گلدار از خانواده انگوریان است که بومی‌شرق آسیا در کشورهای ژاپن، کره و شمال و شرق چین است.

  این گونه در ایران به عنوان گیاه زینتی و موچسب دیوارها کاشته می‌شود و در پاییز برگ‌هایش رنگی شده و زیبایی خاصی به منازل می‌دهد. در نواحی معتدله و معتدله سرد و به ویژه در تهران بیشتر از سایر نقاط کاشته می‌شود.

  این گیاه، درختچه‌ای برگریز، بالارونده، پیچان و چسبنده از گونه ویره است که می‌تواند با داشتن حامی‌مناسب تا ارتفاع ۳۰ متر یا بیشتر بلند شود و خود را با شاخه‌های کوچکی به سطح حامی‌اش می‌چسباند.

  -Polygonum auberti یا بند واش گیاهی از گونه‌های علفی بوده و دارای 35 گونه علفی و بوته ای با بوته‌های یک ساله و چند ساله می‌باشد.

  -Pyracantha شیرخشت را به خاطر حبه‌های سرخ درخشانش می‌کارند. شیرخشت انواع مختلف دارد: ازC.horizontalis که در حد پوشش سطح زمین است، تا C.lacteus (به ارتفاع ۳ تا ۴ متر) و درخت گونه C.pannosus. انواع شیرخشت‌ها در بهار گلهای کوچکی می‌دهند و همه آنها به خاطر خوشه‌های زیبای میوه‌های سرخِ آلبالوییِ آن که از پاییز تا زمستان بر بوته می‌درخشند، پرورش داده می‌شوند. این بوته‌ها، بسته به نوع و اقلیم، ۵ تا ۱۰ سال طول می‌کشد تا به بلوغ برسند و همه انواع آن با دوام بوده و از ابتدای زندگی گل می‌دهند. این درختچه‌های سخت، بسیار مفید و خوب هستند.

  – پیچ گلیسین گونه ای گیاه بالا رونده از جنس Wisteria بومی‌چین می‌باشد. این گیاه در سال 1816 از چین به اروپا و شمال امریکا آورده شده است و به عنوان یکی از محبوب ترین درختان زینتی باغ و خانه‌های غرب تبدیل شده و از پرکاربردترین درختان در فضای سبز به شمار می‌رود.

  در برخی از مناطق شرقی ایالات متحده ، پیچ گلیسین به عنوان گونه مهاجم معرفی شده است.پیچ گلیسین می‌تواند 20 تا 30 متر در طول رشد کند و بلند شود. دارای برگ‌های براق سبز رنگ به طول 10 تا 30 سانتی که هریک 9 تا 13 برگچه مستطیلی 2 تا 6 سانتی متری دارند.

  گل‌های آن سفید، بنفش، آبی به طول 15 تا 20 سانتی متر هستند که در بهار نمایان می‌شوند و معمولا در اواسط ماه فروردین به اوج خود میرسند. گل‌ها قبل از گسترش شاخ و برگ در هر خوشه همزمان باز می‌شوند و عطری شبیه به انگور دارند.

  میوه آن پهن، قهوه ای رنگ و مخملی شبیه غلاف حبوبات است و 5 تا 10 سانتی متر طول دارد و دانه‌های آن دیسک مانند و با ضخامت حدود 1 سانتی متر میباشند.

  پیچ گلیسین درختچه ای مقاوم، خزان دار با طول عمر زیاد، بالا رونده چوبی، سریع الرشد (در شرایط محیطی مناسب سالی 3 متر رشد می کند.) برگ‌های آن متناوب و به فرم مرکب شانه ای فرد هستند.

  گل آذین خوشه زیبایش سبب معروفیت این گیاه شده است. پس از گلدهی، بذرها در غلافهایی تشکیل می شوند. این غلافها (نیام) به رنگ سبز می باشند.

  پیچ گلیسین گیاهی است که تقریبا به نور زیادی نیاز دارد و بایستی در مکان‌های آفتابگیر کاشته شود.

  دفع آفات در گیاهان دیوار سبز:

  دیوارهای سبز می‌توانند امکان  زندگی برای انواع موجودات زنده، همچـون: پرنـدگان، خزنـدگان و ریز موجودات را فراهم کنند. در واقع، بستر خاکی و پوشش گیاهی، زیستگاه مناسبی برای موجودات زنده محـسوب مـی شـود و حضورشان کارکردهای گوناگونی دارد. در چنین شرایطی، جدای از زیبایی‌های بصری این موجودات زنده می توانند از حشرات موذی تغذیه کنند که نمونه آشنای آن، حضور مارمولک در موچسبهای دیواری است که با شکار حشرات، تا حدود زیادی باعث تاثیر در کم شدن جمعیت این موجودات مزاحم می‌شوند.

  استفاده از ظرفیت نمای ساختمان‌ها و بامها و دیوارهای سبز برای ایجاد فضای سبز شهری، همگام با جامعه جهانی همواره باید مورد توجه کارشناسان و دست اندرکاران و اهل فن قرار داشته باشد.

  با توجه به محدودیت منابع موجود برای توسعه فضای سبز شهری می‌توان با فرهنگ سازی و ایجاد انگیزه و انجام اقدامات تشویقی در جلب مشارکت شهروندان در ایجـاد و توسـعه فضـای سـبز نماها و فضـاهای بلا استفاده ساختمانها در کلان شهرها کوشش نمود.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  باغ ژاپنی

  باغ ژاپنی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۱۴, ۱۳۹۷ |2 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

  باغ ژاپنی

  انسان همواره با استفاده از ابزار در کار خود به روی بخشهای مختلف طبیعت تأثیر گذاشته و به طور مرتب و مستمر آن را از نو ساخته است . به مرور با فراگیری علوم و استفاده از آن موفق شد با اکتشافات تازه و اختراعات متنوع در زمینه‌های مختلف اقدام به ایجاد بناها و ساختار‌های مختلف،  طبیعت را در خدمت اراده خود درآورد. از این نظر معماری جزو اولین دستاورد‌های علمی‌بشر بوده است که رابطه آن با طبیعت از زمان پیدایش معماری که همان دوره غارنشینی می‌باشد وجود داشته است. از هنگام سکونت انسان اولیه در کوه و جنگل ، طبیعت از عوامل تعیین کننده در انتخاب محل زندگی ، شغل و حتی وسعت خانه و زندگی او بوده است.

  ایده معماری و اختراع آن و بسط و گسترش آن به نخستین گروه از انسان‌هایی برمی‌گردد که در مکان مشخصی اقامت کرده و نخستین اجتماعات بشری را تشکیل دادند. به مرور انسانها با استفاده از قوه تخیل و بهره گیری از ذوق و سلیقه اقدام به ایجاد تسهیلاتی در جهت رفاه حال خود کردند. ساخت خانه‌ها برای تامین امنیت خود و نزدیکانشان، ساخت راه‌ها و پلها برای سهولت در رفت و آمدها و غیره و البته ایجاد باغها و باغ عروس نیز یکی از این ابداعات بود. ابتدا هدف از ایجاد باغ بهره گیری از مواهب طبیعی و ایجاد محیطی آرامش بخش در فضایی کاملاً طبیعی و بکر بود اما با گذشت زمان، انسان با به کارگیری خلاقیت‌های هنری و دستکاری و تغییر محیط، سعی در ایجاد باغ و بوستان‌های زیبا، با شکوه با فضایی دلنشین داشته است.

  باغ ژاپنی

  باغ یا بوستان فضایی محصور است که در آن انسان با استفاده از قوه تخیل و خلاقیت خود طبیعت را به شکلی هدفمند و هنرمندانه بازسازی می‌کند. ایرانیان اولین سازندگان باغ و بوستان به معنای امروزی بودند. در باغ ایرانی باغها در فضایی مربع یا مستطیل شکل ساخته و فضای درونی توسط آبراه‌هایی به چهار قسمت مساوی تقسیم می‌شده است. در طول تاریخ اقوام بسیاری در ساخت باغ و بوستان از این سبک تقلید نموده اند و آثار آن تا به امروز نیز باقی است.

  باغ ژاپنی نام سبکی خاص از باغ سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی استفاده می‌شود. معمولاً در ترکیب باغ‌های ژاپنی استفاده از المانهایی چون گلها و گیاهان رنگارنگ و همچنین ترکیب آن با عناصر دیگر مانند برکه‌های کم عمق حصارهای سنگی، نرده‌هایی از جنس بامبو، پلهای چوبی و یا سنگی بر فراز برکه‌ها و جزایر مصنوعی پر از گل و گیاه مرسوم است.

  با توجه به این که کشور ژاپن به شکل جزیره می‌باشد، می‌تواند تاثیر پذیری بهتری نسبت به فرهنگهای دیگر مانند فرهنگ غرب داشته باشد.ژاپنی‌ها در طول تاریخ همواره از باغ در آشکار ساختن سیمای هنری خود به طور کامل و مؤثر استفاده کرده اند.

  از قرن 8 تا 11 میلادی طبقه الیت جامعه ژاپن که طبقه اشرافی ژاپن محسوب می‌شد باغ‌هایی احداث کردند که در آنها جزایر، آبشارها و گیاهان طبیعی موجود بود و منظره ای فراتر از باغ را با نام “شاککای shakkai” یا “منظره فرعی” ترکیب کردند . بعدها دیدگاههای ساده”ذن بودیسم Zen Buddhism” در فاصله بین قرون 16 و 17 میلادی اقدام به کاهش مقیاس باغ‌ها کرده و با حذف گلها و گیاهان، درختان و درختچه‌های همیشه سبز که نشان از زیبایی ابدی داشتند را جایگزین آنها کردند.

  طراحی باغ‌های ژاپنی مانند یک تابلوی نقاشی و در واقع کاری هنری محسوب می‌شود. این باغ‌ها که برای مراقبه و تمدد اعصاب ساخته می‌شوند، تجربه‌ای معنوی را رقم می‌زنند. فقط کافی است انسان کمی‌در یکی از این باغها قدم بزند تا چنین احساسی را در روح و روان خویش تجربه کند. هنرمندان در ساخت این نوع باغ‌ها به ترکیبی بی بدیل از زیبایی طبیعت و نبوغ و ذوق آدمی‌در جهت پرواز روح متعالی انسان دست یافته اند.

  باغ ژاپنی

  المان‌های باغ ژاپنی

  از نشانه‌های بارز این سبک طراحی می‌توان به عناصری چون سنگ، خزه، پل، استخرماهی، آبشار بامبو و فانوس سنگی، حصارها، دروازها و مسیرهای عبور و مرور اشاره کرد.

  1. سنگ :

  که در کنار ماسه‌ها نشانه کوه‌های بلند و صخرها است که نمادی از ماندگاریست.

  1. خزه:

  سرسبزی و ماندگاری خزها در تمامی‌فصول سال در کنار پایداری و رطوبت ، زیبایی خاصی به محیط داده و کاشت آن در فضاهای سایه و نمناک به این زیبایی و ماندگاری می‌افزاید.

  1. استخر ماهی:

  برکه و استخر ماهی نشانه دریا و دریاچه و ماهی نشانه آورنده زندگیست که یکی دیگر از عناصر مهم در باغهای ژاپنی است که به دوشکل بزرگ یا کوچک ساخته می‌شود.

  1. پل: یکی دیگر از عناصر در باغ که به دو صورت سنگی یا چوبی به دو شکل بزرگ یا کوچک طراحی می‌شود پل می‌باشد.
  2. آبشار بامبو: المانی جالب در باغ‌های ژاپنی است به اینصورت که بدلیل تو خالی بودن ساقه بامبو، هنگامی‌که آب داخل آن جاری می‌شود صدایی عجیب و ترسناک ایجاد می‌شود که عاملی برای ترساندن حیوانات مزاحم برای جلوگیری از صدمه زدن به گیاهان باغ است.

  6 . فانوس ژاپنی: فانوس‌ها از جنس سنگ ساخته می‌شوند و برای تامین روشنایی در کنار برکه‌ها و ساختمان‌های اصلی قرار می‌گیرند و باعث زیبایی باغ می‌شوند

  1. حصار : مرزهایی برای جدایی بین بخشهای مختلف باغ و برای احیای قوای فکری است.
  2. دروازه: فضایی عبوری از مرحله ای به مرحله دیگر زندگی که از ویژگی‌های دیگر باغ‌های ژاپنی و چینی است.
  3. پیاده روها و مسیرهای دسترسی: تداعی کننده مسیر‌های زندگی است که از کنار هم قرار گرفتن قلوه سنگهای کوچک وپهن ایجاد می‌شود.
  4. گیاهان در باغ‌های ژاپنی:

  از جمله گیاهان بومی‌که در طراحی باغ‌های ژاپنی استفاده می‌شوند و زیبایی بی نظیری را دارا می‌باشند  می‌توان به گونه‌های زیر اشاره کرد.

  کاج سیاه ژاپنی، کاج سرخ ژاپنی، آزالیاها و کاملیاها، گونه‌های متعدد بامبو سرخس‌ها و خزه‌ها، گیلاس‌های گلدار، سیب وحشی یا آلو، به ژاپنی، افرای ژاپنی و زنبق

  1. مبلمان باغ ژاپنی: در مبلمان باغ‌های ژاپنی علاوه بر میز و نیمکت از فانوس‌های سنگی، چترها و آلاچیق‌های چوبی گنبدی شکل و غیره نیز استفاده می‌شود.

  انواع باغ‌های ژاپنی:

  باغ تپه (باغ‌های بهشتی)

  باغ چای

  باغ‌های خشک

  باغ تپه‌ها

  ساخت این باغ‌ها متعلق به دوران هیان (Heian) بین قرن 9 الی 12 می‌باشد و صاحبان این باغ‌ها اشراف و ثروتمندان آن دوران بودند. این باغ‌ها مجموعه ای از چند ساختمان در مجاورت استخری بزرگ می‌باشد. امروزه تنها اطلاعات باقی مانده براساس نقاشی‌های به جای مانده و اسناد مکتوب از آن دوران می‌باشد. باغ‌های تپه ای از ترکیب عناصر طبیعی و دست ساز مانند پل و معبد ساخته شده اند.

  یکی دیگر از انواع باغ تپه، باغ بهشت است. باغ بهشت در معابد بودا و برپایه اعتقادات جدید شکل گرفت. این باغ‌ها جهت نشان دادن سرزمینی پاک بر روی زمین ساخته شدند. هدف از طراحی و ایجاد این باغ‌ها خلق فضایی آرامش بخش و امید دهنده و پناهگاهی برای انسان خسته از زندگی روزمره بوده است. در این باغ‌ها فضایی در ایوان در نظر گرفته می‌شد تا افراد بتوانند ضمن استراحت از مناظر زیبای باغ لذت ببرند. گیاهان موجود در باغ به طور طبیعی رشد کرده و عناصری مانند فانوس سنگی، حوض سنگی و را ههای سنگی نیز در ساخت این نوع باغ مورد استفاده قرار می‌گرفت. طراحان باغ بهشت به آرامش و آسودگی توجه بسیاری داشتند.

  باغ‌های خشک

  باغ‌های خشک با الهام از طبیعت و تفکرات آیین ذن در ایجاد فضا ساخته شده است. در چیدمان و طراحی این باغها رستگاری، اعتماد به نفس، فداکاری و نظم و انضباط فلسفه ذن نمایش داده شده است. آبشار سنگی بخشی از اجزا سازنده این نوع باغ‌ها محسوب می‌شود.

  باغ‌های سنگی یکی از انواع باغ‌های خشک بوده و  تقریباً هیچگونه گل و گیاهی در آن موجود نمی‌باشد. این نوع باغ‌ها به گونه ای ساخته شده اند که فضای کیهانی را به نمایش می‌گذارد.

  باغ‌های چای:

  باغ‌های چای، فضاهای کوچکی بودند که به عنوان محلی برای توقف کوتاه و موقتی برای اجرای مراسم چای مورد استفاده قرار می‌گرفتند. در باغ‌های چای خانه‌های کوچک و ساده با نمایی هماهنگ با فضای طبیعی باغ ساخته می‌شدند. افراد پس از عبور از راهی سنگ فرش در چشمه‌های آب طبیعی دست‌ها را شسته و از درگاهی کوتاهی داخل فضایی ساده می‌شدند که اغلب به صورت چهارگوش و اندازه آن برای ایجاد احساس صمیمیت مناسب بود. فانوس سنگی، حوض آب کاسه ای شکل، ساقه بامبو که آب از میان آن جریان دارد، مسیر سنگ چین از اجزا تشکیل دهنده این نوع باغ‌ها هستند.

  پس از آنکه سایر اقشار جامعه نیز مانند طبقه اشراف از مزایای باغ چای بهره مند شدند تغییراتی در باغ‌های چای به وجود آمد. این تغییرات سبب شد تا طرح‌های کوچکتر و طراحی‌های ساده تر با سلیقه‌های شخصی نیز مورد توجه قرار گرفته و در طراحی این نوع باغ‌ها مصالح و ایده‌های نو استفاده شود.

  ارتباط بین باغ چینی و ژاپنی:

  باغ‌های ژاپنی از نظر معنایی، مبانی فلسفی و نمادین، ریشه در فرهنگ چین باستان دارد اما در منابع موجود به باغ‌های ژاپنی معروف هستند که با گذشت زمان در فرهنگ ژاپن راه پیدا کرده و در آنجا بومی‌شده و به مرور توسعه یافته اند.

  در بین این دو سبک تفاوت‌ها و شباهت‌های زیادی وجود دارد. به طورمثال: در طراحی چینی باغ را می‌توان از داخل باغ تماشا کرد اما در سبک ژاپنی باغ از داخل خانه دیده می‌شود.

  وجود تپه و استخر در هر دو سبک نماینده نمادین کوهستان و رودخانه در طبیعت می‌باشند. در سبک چینی منظره‌ها واقعی ودر سبک ژاپنی منظره‌ها واقعی یا نمادین می‌باشند. مثلاً در باغ‌های ذن ژاپنی ماسه پهن شده تداعی امواج دریاست. در باغ‌های چینی گل‌ها به صورت طبیعی نگهداری می‌شوند در حالی که در روش ژاپنی درختان را به شکل کوه هرس و آرایش می‌کنند. در استفاده از سنگهای صخره ای هم دو دیدگاه متفاوت وجود دارد. در سبک چینی استفاده از سنگ در جایی از باغ صورت می‌گیرد که نیاز باشد. مثلاً به عنوان مواد اولیه در مسیرهای دسترسی و پیاده روها در حالی که در سبک ژاپنی عمدتاً به عنوان جزئی از باغ می‌باشد.

  هر دو سبک ریشه در طبیعت دارند. برداشت مذهبی و معنوی از عناصر تشکیل دهنده طبیعت باعث شده است که آنها را به صورت نمادین در باغ سازی مورد توجه قرار دهند.

  مبانی باغ‌های  ژاپنی

  ۱. باغ‌های ژاپنی ریشه در برداشت مذهبی از طبیعت دارد و تمامی‌عناصر تشکیل دارای نقشی نمادین می‌باشد. این سبک را نباید سبک طبیعی باغ سازی دانست. در سبک طبیعی سعی می‌شود که باغ ساخته شده به دست انسان کارکردی شبیه یک باغ  طبیعی را داشته باشد، در حالی که سبک  ژاپنی برداشت معنوی و نمادین از طبیعت را در باغ سازی مد نظر قرار می‌دهند.

  ۲.‌هارمونی و هماهنگی در باغ سازی از ویژگی‌های برجسته باغ‌های  ژاپنی است. هیچ یک از اجزا نباید به صورت مشخص و متفاوت از سایر اجزا باشند و تمامی‌اجزا موقعیت مکانی و ویژگی یکسانی در طراحی دارند.

  ۳. باغ ژاپنی تصویری زیبا و خیال گونه از طبیعت است. به عنوان مثال یک راه عبور کوتاه در درون باغ تداعی کننده جاده ای زیبا در دل طبیعت است.

  ۴. در باغ ژاپنی  از یک تکه سنگ کوچک به عنوان نمادی از کوهستان و از یک جوی آب به عنوان نمادی از رودخانه استفاده می‌شود.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان