خانه » طراحی و اجرای روف گاردن » طراحی و اجرای روف گاردن-roof-garden
روف گاردن
ارسالی توسط :vtsland |2018-03-13 | طراحی و اجرای روف گاردن

روف گاردن

ایجاد فضای سبز در بام های ساختمانی به هر شکل و منظوری را روف گاردن ( به انگلیسی roof garden) می گویند .باغ بام ها (روف گاردن ) برای منظور های مختلفی چون تولید کشت و غذا ، بهبود معماری ، کنترل دما و ایجاد فضای استراحت و تفریح ، طراحی و اجرا می شوند به طوریکه اولین باغ بام ها برای تولید غذا در بین النهرین ، امپراطوری روم و مصر باستان بوجود آمده اند .

روف گاردن که به فارسی از آن با نام بام سبز یاد می شود یکی از این راهکارها برای داشتن فضایی حداقلی اما مفید در جهت بدست آوردن محیطی سبز و پویا می باشد. روف گاردن، باغ بام یا بام سبز به فضای روی بام گفته می شود که همه یا بخشی از آن توسط گیاهان فرش شده باشد. برای پوشش گیاهی باغ بام ها نیاز است تا از گیاهانی مناسب با محیط استفاده شود. گیاهانی که بتوانند با کم آبی، بی آبی، یخ زدگی ، خشکی و عوامل اقلیمی و آب و هوایی سازگار باشند.

امروزه دلایل مختلفی از جمله افزایش جمعیت، آلودگی شهرها، کمبود فضاهای طبیعی شهری نیاز انسان را به فضاهای طبیعی و محیط زیست پاک پیش از پیش افزایش داده است.متاسفانه فضای شهری در قرن بیستم در اکثر کشورها برگرفته از اقتصاد سیاسی، نظام سرمایه داری رها شده، جهانی شدن، درگیر کردن فضای زندگی در بورس زمین و مستغلات به منظور سودهی بیشتر می باشد و این عوامل همگی از دلایل قربانی شدن فضای طبیعی زندگی و محیط زیست انسانها و نابودی باغها و محیط طبیعی شهری شده است.

در ایران نیز عواملی چون رانت، تراکم فروشی بی رویه، زمین خواری و قیمت بالای زمین، تخریب اماکن طبیعی مثل پارک ها، جنگل های طبیعی و مصنوعی به جهت ساخت و ساز مراکز مسکونی و تجاری را سبب شده است. از این رو تصویب قوانینی در جهت ایجاد فضای سبز حداقلی  یا اجرای روف گاردن برای مالکین اماکن مسکونی و تجاری در اولویت قرار گرفته است و اهمیت دادن به پروژه هایی جهت توسعه پایدار محیط طبیعی و محیط زیست پایدار حائز اهمیت می باشد.

امروزه رشد عمودی شهرها و صنتعی تر شدن آن و دشواری دسترسی به فضای باز و محیط های طبیعی انسان را بر آن داشته تا به فضاهای حداقلی در محل زندگی خود مانند حیاط، بام و غیره توجه ویژه ای نشان دهد.

در ساخت باغ بام ها المان های مختلفی چون انواع آبنما ، آلاچیق و پرگولا ، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب ، چمن های طبیعی و مصنوعی ، نیمکت و دکینگ های چوبی با چوب های اشباع ، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی ، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن ، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین جهت نگهداری از روف گاردن سیستم های آبیاری مکانیزه ، سیستم های گرمایشی فضای سبز در زمستان و بسیاری تمهیدات دیگر حائز اهمیت است .

مزایای روف گاردن 

از جمله مزایای روف گاردن (بام سبز) می توان به مواردی چون بازدهی اکولوژیک و ایجاد مطلوبیت در منظر شهری، افزایش راندمان انرژی، توسعه پایدار در این زمینه، محیط زیست پایدار، افزایش کیفت بصری، زیبا سازی مناطق شهری، کاهش آلودگی هوا، کاهش بار گرمایش و سرمایش، حفاظت از فاضلاب، تعدیل دمای ساختمان، تصفیه هوا و بهبود تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین آنها و تنوع در طراحی اشاره کرد.

باغ بام ها (روف گاردن ) در مقیاس بزرگ می توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تاثیر بسیار مطلوب ببخشند به طوریکه ایالت متحده آمریکا طی یک طرح جامع شهری در تولید باغ بام ها در شهر نیویورک اقدام به کاشت گیاهان و ایجاد سلول های خورشیدی در بخش بزرگی از این شهر کرده است . برآورد اولیه محققان آمریکایی در پایان این طرح  ، کاهش 26 درصدی انرژی در حوزه ایجاد شده می باشد .

روف گاردن (بام سبز) کاهش چشمگیری در دمای ساختمان در فصل تابستان را ایفا می کنند چراکه نور جذب شده توسط گیاهان صرف عمل فتو سنتز شده و نور کمتری به مصالح سنگی و قیری کف بام می رسد. همچنین در فصل زمستان به شکل یک عایق طبیعی مانع به هدر رفتن دمای ساختمان از پشت بام می شوند.

تاریخ روف گاردن :

روف گاردن ها تاریخی بسیار قدیمی دارند. یکی از نمونه های اولیه آن به 600 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد که به نام باغ های بابل معروف بوده و یکی از عجایب هفت گانه نیز به شمار می رود. از جمله نمونه های قدیمی دیگر می توان به ویلایی در شهر پمپی در ایتالیای امروز اشاره کرد که توسط رومیان ساخته شده و Villa of the mysteries نام داشته است. ناصر خسرو شاعر ایرانی نیز در اشعار و نوشته های خود به باغ هایی در مصر اشاره داشته که گیاهانی در طبقه های بالایی آن کاشته شده و توسط چاه هایی که در کنار این ساختمان ها تعبیه می شده آب را به قسمت های بالایی بنا منتقل و گیاهان آن طبقات را آبیاری می کردند.

روف گاردن

همانطور که گفته شد پوشش گیاهی روی بام ها مربوط به دوره حاضر و اختراعی جدید نیست و سابقه ای طولانی داشته و ساختمان های چمن کاری شده سنتی متعارف در بسیاری از کشورهای جهان با توجه به اقلیم آن مناطق بوده است. باغ بام ها از دهه 1960 به بعد از کشور آلمان شروع و به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی گسترش یافتند. ریشه باغ بام های مدرن را به کشورهای ایسلند و کشورهای منطقه اسکاندیناوی نسبت داده اند.

روف گاردن-بام سبز

از جمله دلایل شکل گیری بام های چمن کاری شده یا طراحی روف گاردن در این مناطق می توان به محدودیت در مصالح و سرمای این مناطق اشاره کرد. به همین دلیل در این کشورها برای ساخت روف گاردن، باغ بام ها یا بام های سبز از مصالح بومی همان مناطق که شامل سنگ و کلوخ های چمنی بود استفاده می شده است. بدین ترتیب که دو یا سه لایه کلوخ چمنی بر روی لایه ای از شاخه ها و ترکه های کوچک قرار می گرفت که معمولاً برای هدایت آب باران آن را شیب دار می ساختند. این نوع باغ بام ها عایق مناسبی برای ذخیره حرارت و الهام بخش بام های سبز مدرن امروزی می باشند. یکی از باغ بام های مدرن امروزی که بسیار معروف می باشد باغ بام یا بام سبز فروشگاه دری اند تامز لندن می باشد که مساحتی حدود شش هزار متر مربع را در بر می گیرد.

دیدن نمونه کارهای زیبای روف گاردن و بام سبز