ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز » طراحی-و-اجرای-روف-گاردن-roof-garden
  طراحی و اجرای روف گاردن
  | طراحی و اجرای روف گاردن و بام سبز

  روف گاردن

  روف گاردن (roof garden) که در زبان فارسی  بام سبز می گویند یکی از راهکارها برای داشتن فضایی حداقلی اما مفید در جهت بدست آوردن محیطی سبز و پویا می باشد. روف گاردن، بام باغ یا بام سبز به فضای روی بام گفته می شود که همه یا بخشی از آن توسط گیاهان فرش شده باشد. برای پوشش گیاهی سقف این نوع بام ها نیاز است تا از گیاهانی مناسب با محیط استفاده شود. گیاهانی که بتوانند با کم آبی، بی آبی، یخ زدگی، خشکی و عوامل اقلیمی و آب و هوایی سازگار باشند.

  روف گارردن

  طراحی و اجرای روف گاردن

   

  پیشنهاد میکنم مقاله گل ها و گیاهان مناسب برای روف گاردن را هم بخوانید.

  مشاوره طراحی روف گاردن

  روف گاردن برای منظور های مختلفی چون تولید کشت و غذا، بهبود معماری، کنترل دما و ایجاد فضای استراحت و تفریح، طراحی و اجرا می شوند. به طوریکه اولین پشت بام سبز برای تولید غذا در بین النهرین، امپراطوری روم و مصر باستان بوجود آمده اند .

  طراحی روف گاردن

  امروزه رشد عمودی شهرها و صنعتی شدن آن و دشواری دسترسی به فضای باز و محیط های طبیعی انسان را بر آن داشته تا به فضاهای حداقلی در محل زندگی خود مانند حیاط، بام و غیره توجه ویژه ای نشان دهد. در طراحی روف گاردن و ساخت بام باغ ها المان های مختلفی چون انواع آبنما، آلاچیق و پرگولا، گلدان های پرتابل یا ثابت با فضای سبز مناسب، چمن های طبیعی و مصنوعی، نیمکت با چوب های اشباع، باربیکیو آشپزخانه های صحرایی و گاهی حتی بنا به سفارش جکوزی، استخر های فایبر گلاس و محل هایی جهت آفتاب گرفتن، مورد استفاده قرار می گیرند. همچنین جهت نگهداری از این پشت بامهای سبز سیستم های آبیاری مکانیزه، سیستم های گرمایشی محوطه فضای سبز در زمستان و بسیاری تمهیدات دیگر حائز اهمیت است .

  اجرای روف گاردن

  روف گاردن در تهران

  امروزه دلایل مختلفی از جمله افزایش جمعیت، آلودگی شهرها، کمبود فضاهای طبیعی شهری نیاز انسان را به فضاهای طبیعی و محیط زیست پاک پیش از پیش افزایش داده است. متاسفانه فضای شهری در قرن بیستم در اکثر کشورها متاثراز اقتصاد، سیاست، نظام سرمایه داری، جهانی شدن و دخالت بورس در زمین و مستغلات به منظور سودهی بیشتر می باشد. این عوامل همگی از دلایل قربانی شدن فضای طبیعی زندگی و محیط زیست انسانها و نابودی باغها و محیط طبیعی شهری شده است.

  ویدئوی اجرا شده در تهران, پروژه ستاری  را مشاهده کنید. 

  در تهران نیز عواملی چون رانت، تراکم فروشی بی رویه، زمین خواری و قیمت بالای زمین، تخریب اماکن طبیعی مثل پارک ها، جنگل های طبیعی و مصنوعی به جهت ساخت و ساز مراکز مسکونی و تجاری به دنبال داشته است. از این رو تصویب قوانینی در جهت ایجاد فضای سبز حداقلی یا اجرای روف گاردن برای مالکین اماکن مسکونی و تجاری در اولویت قرار گرفته است. از اینرو در تهران نیز جهت توسعه پایدار محیط طبیعی و محیط زیست پایدار شهر دارای اهمیت می باشد.

  روف گاردن در تهران

   

  مزایای روف گاردن چیست؟

  از جمله مزایای روف گاردن می توان به مواردی چون بازدهی اکولوژیک و ایجاد مطلوبیت در منظر شهری، افزایش راندمان انرژی، توسعه پایدار در این زمینه، محیط زیست پایدار، افزایش کیفت بصری، زیبا سازی مناطق شهری، کاهش آلودگی هوا، کاهش بار گرمایش و سرمایش، حفاظت از فاضلاب، تعدیل دمای ساختمان، تصفیه هوا و بهبود تبادل هوا بین مناطق با تراکم ساختمانی زیاد و فضاهای آزاد بین آنها و تنوع در طراحی اشاره کرد.

  بام سبز یا بام باغ ها در مقیاس بزرگ می توانند بر آب و هوا و محیط زیست منطقه تاثیر بسیار مطلوب ببخشند.به طوریکه ایالت متحده آمریکا طی یک طرح جامع شهری در تولید بام باغ ها در شهر نیویورک اقدام به کاشت گیاهان و ایجاد سلول های خورشیدی در بخش بزرگی از این شهر کرده است . برآورد اولیه محققان آمریکایی در پایان این طرح ، کاهش 26 درصدی انرژی در حوزه ایجاد شده می باشد.

  این پشت بام سبز کاهش چشمگیری در دمای ساختمان در فصل تابستان را ایفا می کنند چراکه نور جذب شده توسط گیاهان صرف عمل فتو سنتز شده و نور کمتری به مصالح سنگی و قیری کف بام می رسد. همچنین در فصل زمستان به شکل یک عایق طبیعی مانع به هدر رفتن دمای ساختمان از پشت بام می شود.

  روف گاردن و تاریخچه آن

  با مطالعه کتب تاریخی در می یابیم مشخصاً این ایرانی ها بوده اند که حدود 2500 سال پیش اول بار ایده بامهای سبز را مطرح کردند. و بر روی بام زیگورات ها آن را بکار گرفته اند. و تا حدود ششصد سال قبل از میلاد مسیح در باغ های بابل هم توسط مردم آن زمان با مصالح موجود ساخته می شده است. در اروپا نیز با اینکه از تاریخ دقیق شروع ساخت و نحوه تشکیل آن اطلاعات کافی در دست نیست. اما قرنها پیش در اروپای غربی مردم اقدام به ساخت تراس های سبز وکاشت گیاهان بر روی بامهای خود می کردند.

  از جمله کشورهای پیشرو در آن زمان می توان به فرانسه و آلمان اشاره کرد. در آن زمان یک آلمانی با استفاده از گل ها و گیاهان تراس منزل خود را سبز کرد. و بدین ترتیب تا سال ۱۸۷۵ ساخت این تراس ها و بام ها در این کشور ها توسعه یافته و علاقه مندان زیادی پیدا کرد.

  طراحی روف گاردن

  از جمله نمونه های قدیمی دیگر می توان به ویلایی در شهر پمپی در ایتالیای امروز اشاره کرد. که توسط رومیان ساخته شده و Villa of the mysteries نام داشته است. ناصر خسرو شاعر ایرانی نیز در اشعار و نوشته های خود به باغ هایی در مصر اشاره داشته که گیاهانی در طبقه های بالایی آن کاشته شده و توسط چاه هایی که در کنار این ساختمان ها تعبیه می شده آب را به قسمت های بالایی بنا منتقل و گیاهان آن طبقات را آبیاری می کردند.

  در یک تحقیق آماری مشخص گردید که حدود 10 درصد از بام های کشور آلمان تبدیل به بام سبز شده است. مردم به مرور زمان به این موضوع پی برده اند که اقدام به سبز کردن بام یا تراس منزل آنها دارای چه مزایایی می باشد. از آن جمله مزایای بام سبز میتوان به سرسبزی و طراوت محیط، کاهش آلودگی های زیست محیطی و نزدیکی به طبیعت اشاره کرد.

  روف گاردن

  دو تن از طبیعت گرایان در ایجاد بام های سبز در قرن بیستم لوکوربوزیه و رایت از پیشگامان در این حوزه بودند. نمونه های موفقی را در زمینه بام های سبز ایجاد کرده اند. البته ایجاد باغ ها و باغچه های سبز بروی بام­ها شیوه جدیدی نیست و از قدیم (همان طور که قبلاً ذکر شد) مرسوم بوده است. اما از قرن بیستم گسترش بیشتری پیدا کرده و با توجه به گذر زمان و دسترسی به امکانات بیشتر مدرن تر و کامل تر شده است.

  با توجه به معضلاتی چون آلودگی هوا، ترافیک، شلوغی، ساخت و سازهای غیر اصولی و کمبود سرانه فضاهای سبز شهری که دست به گریبان شهرهای بزرگ شده است. پرداختن به این فناوری می تواند بیشترین و بزرگترین تحولات و دستاوردهای زیست محیطی را برای کاهش این معضلات در شهرهای بزرگ به همراه داشته باشد. به همین منظور در این قسمت به نکاتی در باره فواید و مزایای بام های سبز  اشاره می کنیم:

  • تأمین فضایی مناسب و مطبوع برای کاربران ساختمان
  • ایجاد محیطی سبز و دلنشین برای ساکنین و همچنین افزایش سطح کیفی زندگی کاربران ساختمان
  • کم شدن میزان گرمای محیط داخلی ساختمان با افزودن عایق های حرارتی و همچنین سرمایش بنا از طریق سرمایش تبخیری
  • تاثیر در تغییرات آب و هوایی شهری
  • فیلتر طبیعی جهت تصفیه هوا و کاهش CO2 و دیگر آلاینده های زیست محیطی
  • کنترل و کاهش آلودگی های صوتی حاصل از سر و صدای داخل و خارج ساختمان
  • بهبود کیفی مناظر اطراف ساختمان با بوجود آوردن فضای سبز و دلنشین
  • طولانی تر شدن عمر غشای بام با محافظت بنا در برابر صدمات آب و هوایی
  • کاهش هزینه نگهداری از سقف و بالا رفتن ارزش ملک
  • کشت و تولید غذا
  • فواید زیبایی شناسانه در محیط اطراف
  • حفاظت از فاضلاب
  • جذب آلودگی های معلق در هوا و جذب کربن توسط گیاهان کاشته شده بر روی روف گاردن
  • جایگزینی زیبا و جذاب بجای بام های سنتی که نشانه هایی از نبوغ و تفکر رو به رشد در خصوص کیفیت زندگی شهری
  • افزایش طول عمر بام

  طراحی روف گاردن

  در کنار مزایای زیست محیطی، ایجاد فضاهای سبز عمودی دارای مزایای اقتصادی نیز می باشد:

   • کاهش هزینه های انرژی
   • کاهش هزینه های فاضلاب، جلوگیری از هدر رفت آب باران و مانعی برای راه افتادن آب حاصل از بارندگی که بیشتر اوقات تا 50 % باعث کاهش آن می شود.

  معایب روف گاردن

  شرکت طراحی روف گاردن در کنار مزایای ایجاد بام باغ  بر روی بام ها، در صورت عدم دقت در طراحی و اجرا معایب و پیامدهای منفی آن را نیز برشمرده اند که به سه عدد از آن اشاره می کنیم:

  • عدم تطبیق با منطقه هدف، گاهی اوقات طراحی روف گاردن  به لحاظ شرایط اقلیمی محل مورد نظر کار بسیار سخت و دشواری بوده و مناسب با شرایط آن منطقه نمی باشد.

  • در مواردی گاهاً دیده شده که بالا بودن وزن سازه بامهای سبز بدلیل بالا بودن وزن ملزومات خاک و گیاهان کاشته شده بروی آن مناسب نبوده و با معیارهای سازه ای قابل قبول منافات دارد. در چنین شرایطی ترجیحا میبایست از روف گاردن با سیستم مدولار یا جعبه گیاه(planter box) استفاده شود یا سازه ساختمان تقویت شود.

  • نشست، ته نشینی ذرات ریز دانه و خاک نرم، ایجاد مشکل در زهکشی، سخت شدن پوسته سطحی خاک، ایجاد حوضچه، آسیب دیدن لایه صافی، رخنه و نفوذ ریشه، ضخیم و سنگین شدن سقف همگی از معایبی است که به مرور زمان ایجاد می­شود.

  جزئیات اجرایی روف گاردن

  با توجه به اینکه عنصر وزن در  بام باغ از اهمیت زیادی برخوردار است، باید در انتخاب مصالح و متریالهای مناسب با دقت بیشتری عمل گردد، البته با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه های مختلف مصالح و متریالهای بهتر و جدیدتری در دسترس طراحان و سازندگان در این حیطه قرار گرفته است.

  اجرای روف گاردن در تهران

   

  زهکشی روف گاردن

  زهکشی یعنی خارج نمودن آب و املاح اضافی از خاک، چرا که جمع شدن آب در اطراف گیاه و ریشه آن باعث فساد ریشه و در نهایت پوسیدگی و به مرور باعث نابودی آن می شود. به همین دلیل تمام زمین هایی که زیر سطح کشت می روند باید حتماً زهکشی شده تا از گندابی شدن خاک جلوگیری و مانع از وارد شدن املاح هنگام آبیاری و تجمع آن در اطراف گیاه شود. لازم به ذکر است اهمیت زهکشی اگر بیشتر از ایزولاسیون نباشد کمتر نیست.

  زهكشي روف گاردن-جزئیات اجرائی روف گاردن

  فیلترینگ در روف گاردن چگونه است؟

  در این مرحله با فیلترینگ که به کمک لایه ای از الیاف انجام می پذیرد مانع انتقال املاح و مواد مغذی به لایه های پایین تر می شود و اهمال در این زمینه باعث مسمومیت(گرفتگی) مسیرهای زهکشی می گردد.

  ایزولاسیون در روف گاردن

  ایزولاسیون عاملی برای جلوگیری از صدمات احتمالی به کف پشت بام میباشد. سهل انگاری در این زمینه می­تواند صدمات جبران ناپذیری به ساختمان وارد کند.

  عایق رطوبتی ژئوممبران PVC

  یکی از روشهای عایق کاری روف گاردن استفاده از ورق ژئوممبران pvc می باشد.از مشخصات ورق پی وی سی میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  ویژگی / شرح آزموناستانداردمعیار پذیرشنتیجه آزمون
  دانسیتهASTM D7176بزرگتر از ۱/۲1.445
  تنش در نقطه شکستZTVبزرگتر از ۱۲ نیوتن بر میلی متر مربعMD:13.02
  TD:11.91
  ازدیاد طول در نقطه شکستZTVبزرگتر از ۲۵۰ درصدMD:250%
  TD:250%
  نیروی ناشی از فشارZTV1.81 KN
  جا به جایی ناشی از فشارZTV109.54 mm
  مقاومت پارگیASTM D7176بزرگتر از ۶۷ نیوتنMD:84.74 N
  TD:69.31 N

   

  کشور های پیشگام در ساخت روف گاردن کدامند؟

  در سالهای اخیر بسیاری از کشور های جهان با توجه به اثرات ثابت شده مثبتی که روف گاردن ها بر کیفیت محیط زیست شهری دارند. برای گسترش بام باغ در شهرها اقدامات قابل توجهی انجام داده اند. شهرهایی چون توکیو در ژاپن، تورنتو درکانادا، برلین در آلمان، لندن در انگلستان و سنگاپور در پروژه های مختلفی اقدام به تحقیق و کمک مالی به گسترش این نوع پشت بام سبز نموده اند.

   

  پیشنهاد ویرا طرح اسپرلوس:مطالعه مقاله ساخت روف گاردن میباشد.

  قیمت روف گاردن

  هیچ وقت در اجرای روف گاردن به دنبال قیمت پایین تر نباشید. قیمت روف گاردن پایین یک محصول مساوی است با کیفیت پایین تر و عمر مفید کمتر. و در پروژه های بام باغ استفاده از متریال نامناسب دارای هزینه های سنگین تر خواهد بود. اگر دنبال اجرای بام سبز با متریال های خارجی باشید قیمت هر متر مربع اجرای آن بالای یک میلیون تومان است.

  متاسفانه برخی از شرکت ها فقط مدعی اجرای این نوع بامهای سبز در کشور هستند. اما صدمات فراوانی به ساختمان وارد می کنند. ناشی گری در اجرای بام سبز یا بام باغ باعث می شود طرح اجرا شده تنها چند ماه زیبا و کارآمد باشد. اما بدون تردید بعد از مدتی به علت اجرای غیر اصولی تبدیل به انبوهی از زباله می شود.

  پیشنهاد میکنم مقاله قیمت روف گاردن را هم بخوانید.

  شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده همراهی شما جهت طراحی و اجرای بام باغ از ابتدای پروژه تا انتهای آن میباشد. برای مشاوره و براورد قیمت روف گاردن مورد نظر خود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و اجرای روف گاردن

  2 نظرات
  1. ضیائی

   متاسفانه در تهران که واقعا نیاز هست به روف گاردن زیاد استقبال از طرف هرداری ها صورت نمیگیره مانند تمام کشورهای صنعتی

  2. احمدی

   سلام
   قیمت اجرای روف گاردن در تهران رو می خواستم بدونم لطفا با من تماس بگسرید.سپاس از شما

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان