دیوار سبز

دیوار سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-01-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , ,

دیوار سبز در واقع مجموعه ای از گیاهان است که روی یک دیوار عمودی قرار گرفته‌اند دیوار سبز می تواند یک سیستم کاملاً مستقل، نحوه اجرای دیوار سبز

ادامه
نگهداری فضای سبز

نگهداری فضای سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-01-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

نگهداری فضای سبز امروزه به ملزومات زندگی شهری تبدیل شده است. چه این فضای سبز باغچه شخصی شما و چه فضای سبز شهرک یا باغچه حیاط آپارتمان تان باشد، در هر صورت باید با نحوه نگه داری و توسعه فضای سبز آشنایی داشته باشید. مراقبت مناسب از درختان ، چمن و درختچه ها به طرز شگفت انگیزی ساده است

ادامه
محوطه سازی

طراحی-و-اجرای-محوطه-سازی-landscaping-design

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2019-01-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , , , ,

محوطه ساختمان اولین فضایی است که می تواند مورد توجه قرار بگیرد بنابراین بهتر است در طراحی محوطه باغ و ساختمان های مختلف حساسیت لازم را به خرج دهید. برای طراحی محوطه یا محوطه سازی ایده های زیادی وجود دارد و شما می توانید با کمک این ایده ها محوطه ای زیبا و مدرن را در محوطه ساختمان های مختلف ایجاد کنید.شرکت ویرا طرح اسپرلوس آماده طراحی و اجرای محوطه شما , از ابتدا تا انتهای پروژه میباشد.

ادامه
طراحی فضای سبز

طراحی منظر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-12-10 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

طراحی منظر

محوطه سازی یکی از رشته های هنرهای تجسمی محسوب می شود و داشتن آگاهی و نبوغ در کنار خلاقیت در طراحی از مهمترین مولفه ها در این رشته بوده که در علوم دانشگاهی از آن با عنوان طراحی منظر نام برده می شود.

هنگام طراحی منظر رعایت اصولی چون ایجاد هماهنگی میان علم و هنر، طراحی محیط و ساماندهی نکات برنامه ریزی شده، تحلیل، مدیریت و نظارت بر محیط­های طبیعی که توسط انسان ساخته شده است از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به اینکه طراحی و اجرای فضای سبز و معماری منظر تخصصی حرفه ای در معماری است، برای پیشبرد کار همکاری با حرفه هایی چون معماری، برنامه ریزی شهری و مهندسی عمران دارای اهمیت بسیاری در حفظ و حمایت از محیط زیست و طبیعت سبز شهری و همچنین رفاه و آسایش انسان می باشد.

امروزه بدلیل بی­ توجهی به محیط زیست و فضاهای سبز و اهمیت ندادن به توان و پتانسیل ها و محدودیت­های بوجود آمده که ثمره بی توجهی انسان به طبیعت می باشد شاهد افت و پایین آمدن کیفیت فضا های سبز در همه جای این کره خاکی هستیم.

طراحی منظر

به همین دلیل است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته و کشورهای در حال پیشرفت با برنامه ریزی دقیق و مدون و با فرهنگ سازی در زمینه حفظ و نگهداری منابع طبیعی و بکارگیری نیروهای آموزش دیده و علاقه مند در کنار مدیریت کارامد (آشنا به مدیریت جلوه های بصری و فرایند های اکولوژیکی) همگی سعی بر حفظ منابع طبیعی و ارتقاء فضاهای سبز هم در بعد کمی و هم در بعد کیفی آن را دارند تا هم خود و هم نسل های بعد نیز بتوانند از این مواهب بهره مند گردند.

از مهمترین اهداف معماری منظر تقویت ارتباط انسان با طبیعت و محیط پیرامون خویش با بهره گیری از هنر و دانش تنظیم شرایط موجود و زمینه سازی برای درک بهتر زیبایی و ایجاد آسایش در فضاهای سبز ساخته شده توسط انسان با استفاده از علوم پایه مهندسی مانند زمین شناسی، گیاه شناسی و باغبانی، اکولوژی و آب و غیره می باشد.

برای نیل به این هدف توجه به جنبه های گوناگون در مقیاس های متفاوتی از جمله آمایش سرزمین تا پرداختن به فضاهای اندک، محیطی پایدار، آشنایی با فرایندها و توجه به زیبایی های بوم شناسی، آماده سازی زمین و در نظر گرفتن جذابیت های محیط طبیعی و عناصر مهمی مثل آب و گیاهان و دیگر المانها در طراحی منظر دارای اهمیت می باشد.

لازم به ذکر است حضور مدیریتی متخصص در این رشته از معماری سهم بسیار مهمی در مدیریت نگهداری و بهره برداری، حفظ و برقراری تعادل میان مجموعه عوامل و عناصر طبیعی حاضر با دیگر المانهای موجود در محوطه سبز و منظر را داراست.

با این اوصاف معماری منظر علاوه بر احترام به سنتهای گذشته و استفاده از تجربه های تمدن های پیشین در اجرا و پرداختن به معماری منظر، از تجربه ها و دانش نوین نیز در زمینه هایی چون برنامه ریزی، طراحی، فناوری و مهندسی آب و خاک، تاسیسات زیر ساختی، اکولوژی، مواد و منابع و مصالح در راستای بالابردن سطح کیفی محیط زندگی انسان و همچنین صیانت از منابع طبیعی موجود و ارتقاع سطح فرهنگی بهره مند می­شود.

معماری منظر

نتیجه اینکه معماری منظر و فضاهای سبز شهری (بخش های طبیعی و عرصه های مصنوعی) قسمتی از فضاهای باز شهری است که با وجود گل ها و گیاهان، درختان و درختچه ها، نقاط سبز چمن کاری شده با نظارت انسان و در حوزه مدیریتی و احترام به قواعد و ضوابط در کنار قوانین وضع شده برای مراکز جمعیتی شهری و بالا بردن سطح کیفی و کمی شرایط زیستی و رفاهی شهروندان طراحی، حفظ و نگهداری می شود.

انواع معماری منظر و فضاهای سبز شهری

طراحی منظر دارای سبک های متنوعی می باشد و در کشورها و مناطق مختلف می­توان این سبک ها را مشاهده کرد. بطور مثال در اروپا سبک قدیمی باروک از معروفترین سبک های معماری منظر می باشد. باغهای ایرانی و باغ های ژاپنی نیز از قرن­ها پیش در معماری منظر و ساخت باغ و فضاهای سبز خود هر کدام سبکی منحصر به فرد می باشند که الهام بخش بسیاری از کشور های دیگر در جهان است. با بررسی طراحی باغ های ماندگاری مانند باغ های ایرانی می­توان اوج خلاقیت و هنرمندی را در ذات هنرمند آن بخوبی مشاهده کرد.

از خصوصیات بارز و ارزشمند معماری منظر سبک ایرانی می توان به نقشه های متقارن، چشم انداز، محوربندی، استفاده از المانهایی چون آب و صوت و کلاه فرنگی یا کوشک که همگی بیانگر هویت اصیل و ماندگار ایرانی است اشاره کرد. بلوار چمران شیراز و پارک جمشیدیه تهران از جمله نمونه های بی نظیر معماری منظر می­باشد که نمایانگر ذوق و استعداد بالای هنرمند طراح آن است. از دیگر آثار ماندگار طراحی منظر باغ فین، باغ شازده ماهان، تاج محل می باشند.

فضاهای سبز معمولاً به دو صورت گسترده و خطی تقسیم می شوند. فضاهای سبز گسترده که به آنها پهنه-­ای نیز گفته می شود فضاهایی را شامل می شوند که در نقشه‌های شهری به رنگ سبز و بصورت تیکه ای  دیده می‌شوند و فضاهای سبز خطی به فضاهایی گفته می‌شود که متناسب با هویت ظرفیت جا‌به‌جا شدگی شهر‌ها و گذرگاه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. به طوری که ممکن است در نقشه‌های شهری نیز دیده نشوند. هر چند نقش بسیار مهمی را در کنترل مسایل زیست محیطی و کالبدی شهر بر عهده دارند.

طراحی آب در سبک‌های مختلف

جذابيت آب از ديگر عناصر موجود در پارك بيشتر است. ابنما عنصري است كه اگر در پارك‌ها خوب و كامل طراحي شود تركيب مناسبي ايجاد مي‌نمايد و اگر به طور صحيح مورد استفاده قرار نگيرد باعث ضايع شدن شيوه طراحي خواهد شد. براي احتراز از بروز چنين مشكلاتي بايد با احتياط عمل كرد. آبنماها را مي‌توان به دو صورت منظم يا غيرمنظم طراحي كرد. منظور از طراحي منظم، دادن شكل كاملاً هندسي به آب‌ نماها و آبراهه ‌هاست. اين نوع آبنماها وقتي در يك چشم‌انداز كه به شيوه منظم طراحي شده است قرار گيرند بهترين نماي خود را نشان مي‌دهند.

آبنما در طراحی منظر

فواره‌ها:

فواره ها و اب نما ها در فصول گرم سال باعث افزایش رطوبت در اطراف خود و ایجاد فضایی دلنشین و خنک برای همگان می­شود و به وسیله پمپ شناور، آب استخر و حوضچه ها آب در آن به جریان می افتد. فواره‌های پرتابی، فواره‌های ریزشی، فواره‌های جهنده از انواع فواره هایی هستند که در محوطه سازی از آنها استفاده می شود.

چمن در طراحی منظر

چمن از کاربردی ترین المانها در محوطه سازی بشمار می آید و مانند فرشی به رنگ سبز فضای زیادی از محوطه را می پوشاند.

 درختان و گیاهان در طراحی منظر

بیشتر مردم حضور گیاهان و درختان در نزدیکی محل زندگیشان را دوست دارند و از این حضور سبز لذت می برند، که این خود نشانگر علاقه آنها به سرسبزی و طبیعت اطرافشان هست. البته این حضور سبز گل­ها،گیاهان و درختان فواید و ویژگی های دیگری نیز دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های زیست محیطی گیاهان و درختان در محوطه سازی (طراحی منظر)

کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن، کنترل انعکاس نور، کنترل شرایط خود اقلیمی شامل کنترل تابش خورشید و درجه حرارت، کنترل باد و کنترل رطوبت هوا از ویژگی­های زیست محیطی گیاهان و درختان بشمار می آید.

امروزه با توجه به گسترش حاکمیت صنعت بر زندگی انسان بر اساس تکنولوژی جدید و گرایش به سوی زندگی ماشینی و اثرات مخربی چون نابودی گام به گام منابع طبیعی و پوشش‌های گیاهی و همچنین تفکیک زمین های حاصلخیز کشاورزی و اراضی مزروعی و باغ های میوه و جنگل های اطراف شهرها به دلایل سودجویانه و تغییر کاربری جهت طراحی و ساخت ویلا و ساختمان های مسکونی و اداری و غیره در کنار انفجار جمعیت و نیاز به سرپناه، جملگی باعث آلودگی محیط زیست و بهم خوردن سیستم اکولوژی و توان خودسازی طبیعت شده است.

در این راستا می‌توان از گیاهان در طراحی و فضا سازی شهرها بهره برد. گیاهان در معماری منظر به عنوان مصالح اصلی به کار گرفته می‌شوند. از سوی دیگر در مقیاس کلان در شهرها توده‌های گیاهی می‌توانند در تشکیل ساختار، بافت و چهره شهرها نقش موثری ایفا کنند.

در طراحی فضای سبز درختان کاشت درختان باید حساب شده و با تحقیق و برنامه ریزی قبلی صورت پذیرد. اینکه درختان در فضای سبز با یک مدل و فرم مشخص کاشته شوند دارای اهمیت می باشد.

انواع کاشت درختان در محوطه سبز:کاشت انفرادی، کاشت گروهی، کاشت توده ای

در این نوع کاشت درخت به صورت آگاهانه بر مبنای بافت، رنگ، شکل، فاصله و با پیروی از یک الگوی مشخص در کنار درختان دیگر در محوطه کاشته می شود. کاشت انفرادی درخت اغلب اوقات وجود دارد اما همیشگی نیست. با کاشت درخت به صورت انفرادی در طراحی نقطه ای کانونی ایجاد می شود.

کاشت گروهی: در کاشت گروهی درختان، یک درختان به عنوان یک واحد در فضای سبز به شمار می رود. در کاشت گروهی اغلب اوقات از یک گونه استفاده می­شود البته این اصل همواره صادق نخواهد بود. در کاشت گروهی درختان از کنار هم قرار دادن گونه های متضاد خودداری کنید.

کاشت توده ای: در کاشت توده ای درختان در محوطه سبز از الگوی مشخصی پیروی نمی شود و درختان به صورت یک واحد در کنار هم کاشته شده و رشد می­کنند.

آشنایی با گیاهان متنوع و آگاهی از ویژگی ها و خصوصیات آنها در طراحی فضای سبز و معماری منظر بسیار حائض اهمیت می باشد. در طراحی فضای سبز و انتخاب گیاهان موارد بسیاری از جمله شرایط آب و هوایی و اقلیم، وزش باد، میزان تابش خورشید می­بایست مورد توجه قرار گیرد.

تعدادی از گیاهان که برای محوطه سازی و طراحی منظر مناسب می باشند به شرح زیر است:

درختان مقاوم به گرد و خاک:

عرعر، زالزالک، ژینکو، چنار، لیلکی امریکایی، ماگنولیا، بیدمجنون، اقاقیا، داغداغان

گیاهان جاذب پرنده:

یاس وحشی، زیتون، زغال اخته، امین الدوله، پیروکانتا، خاس، اسپیره، یاس خوشه ای، انگور زینتی

درختان دارای بافت خشن:

عرعر، ماگنولیا، انجیر، خرمالو، نخل زینتی، شاه بلوط هندی

طراحی منظر

درختان دارای بافت نرم:

ابریشم مصری، بید

گیاهان معطر:

سرو ناز، برگ بو،گل یخ، سنجد، یاس خوشه ای، اقاقیا، نمدار، پائولونیا، ماگنولیا

گیاهان دارای رشد کم:

کریپتومریا، زیتون معمولی، ماگنولیا، برگ بو، انجیر، زالزالک، سوفورا

 درختان سریع الرشد:

سرو نقره ای، عرعر، دم موشی، زیتون تلخ، چنار، سدروس، افرا سیاه، اقاقیا، پائولونیا، توت امریکایی، لاله، ابریشم

 گیاهانی که در زمستان جلوه دارند:

بید مرجانی، بید فری، فندق، گیلاس، سوزنی برگان مانند سرو کوهی رونده، سرو سیمین، یاسمن زمستانی انواع کاجها و سروها، پهن برگان همیشه سبز مانند ماگنولیا تابستانه،آکاسیا، گل یخ

درختان برگ قرمز:

افرای ژاپنی، افرای چناری برگ قرمز، گوجه گل، فندق، زرشک، انجیلی در پاییز، توری در پاییز

گیاهان الوان:

ارغوان، سیب گل، میموزا، طاووسی، توری، ماگنولیا زمستانه، ماهونیا، پیراکانتا، دوتسیا

درختان مقاوم به سایه:

سرخدار، دوگلاس، سکویا، نوئل، ممرز، هدرا، راش، شمشاد خزری

درختان مقاوم به بادهای دریایی و آب شور:

کاج­ها، ایلان، گل ابریشم، زبان گنجشک، توت، صنوبر و سپیدار، اقاقیا، گز

ضوابط و مقررات اصول طراحی فضای سبز

طراحی منظر از یک سو با اصول ترکیب زیباشناسی معماری ارتباط می‌یابد و از سوی دیگر هماهنگ با اصول زیباشناسی طبیعت، زیبایی حاصل از ارتباط تنگاتنگ با دینامیک دانش‌های مختلف در طراحی منظر می باشد. در این نوع نگرش کیفیت زیبایی منظر، در ارتباط با عناصر مفید و عملکرد آن‌ها در معماری منظر سنجیده می شود و به عنوان دانشی در کنار سایر دانش‌های عملکردی مانند معماری، شهرسازی، کشاورزی و باغبانی قرار می‌گیرد.

طراحی پارک

طراحی پارک

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-10-06 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

طراحی پارک

طرح یا اسکلت اولیه پارکها  توسط خطوط ریلی یا خیابانها مشخص میگردد به عبارت دیگر خطوط ریلی پایه های اصلی طراحی پارک را تشکل میدهند, لذا با توجه به خطوط مذبور, ملزومات دیگر در آن لحاظ میگردد.برای سهولت در عمل و شناخت خطوط اصلی [طرح پارکها] را از نظر خطوط طراحی به دستجات مختلف تقسیم مینمایند.

طراحی پارک

طراحی پارک

۱-طراحی پارکهای منظم

در طراحی اینگونه پارکها از خطوط راست هندسی و اشکال کاملا منظم استفاده میشود.معمولا در پارکهای منظم طرحهای تزئیناتی کاملا از خصوصیات اشکال منظم هندسی و قرینه سازی  برخوردار هستند.این شیوه طراحی در پارکها کاملا قدیمی است.برخی به اینگونه پارکها نوع فرانسوی اطلاق میکنند.در انواع پارکهاب ورزشی و برخی پارکهای نمایشگاهها این گونه طرح ها(پارک منظم) استفاده میشود.

طراحی پارک منظم

طراحی پارک منظم

۲-طراحی پارکهای غیرمنظم

در این گونه پارکها خطوط اصلی و فرعی به صورت غیر منظم ولی مرتبط به یکدیگر میباشند . اشکال حاصله تقریباً غیر منظم و از عدم تقارن برخوردار هستند.در پارکهای غیر منظم خیابانها از نظر انحنا و زوایا غیرمنظم هستند و رعایت اصول فنی و نکات مربوط به اشکال مختلف کاملاً ضروری میباشد.

طراحی پارک غیرمنظم

طراحی پارک غیرمنظم

۳-طراحی پارکهای مختلط

انواع پارکهائی که امروزه احداث میشود از قوانین خاص پارکهای مختلط برخوردار هستند.معمولاً در تعریف و بیان پارکهای مختلط آنها را چنین توصیف میکنند که این گونه پارکها دارای مجموعه ای از ضوابط پارکهای منظم و  غیر منظم میباشد.به عبارت دیگرتلفیقی از دو سبک منظم و غیرمنظم همراه با مجموعه ای از ضوابط خاصه آنها است.درپارکهای مختلط لازم است خیابانهای اطراف ساختمانها اصلی,رستورانها, به طور منظم طراحی شوند و برای ایجاد هماهنگی ضمائو مربوط به آن نیز(تزئینات,گل کاری, آب نماها و…) به طور منظم و گاهی قرینه طراحی میگردند.اصولاً طرح پارک مختلط بیشتر برای پارکهای عمومی,کودکان,پارکهای بوتانیک و پارکهای وحش میباشد.

طراحی پارک

طراحی پارک

نقش گیاه در فضای سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-13 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

نقش گیاه در فضای سبز

می‌توان به فضاهای سبز موجود در شهرها اشاره کرد که نقش بسزایی در خلق منظر شهری متفاوت دارند.در میان عناصر طبیعی تاثیر‌گذار در منظر شهری، درختان به خاطر ساختار و بافت ویژه‌ای که دارند اهمیتی دو چندان پیدا می‌کنند. در ختان نیزهمانند بناها دارای ساختارهایی هستند که منجر به ایجاد یک سبک معماری گیاهی می‌گردند. متناسب با تغییر و تحول شهرها در دوره‌های مختلف، معیار‌های انتخاب در‌ختان نیز دستخوش تغییر شده است.

از سوی دیگر، اصولاً شهرها با یک نسبت بالایی از فضای باز روبرو هستند که هر کدام از آنها وضعیت فیزیکی خاصی را دارند. از جمله‌ی این فضاها، می توان به خیابان‌ها، میادین و فضاهای اطراف پارکینگ‌ها اشاره کرد که ملاک انتخاب درخت و پوشش گیاهی برای هر‌کدام متفاوت است.( همان) در این زمینه معمار منظر شهری وظیفه انتخاب گیاهان مناسب و سازگار با محیط را بر عهده دارد.


در ختان از روی اندازه، شکل، ترکیبات رنگیشان و یا تباین با عناصر دیگر و حتی به خاطر بافت یا عطرشان بر‌گزیده ‌می‌شوند، زمان تشکیل یا افتادن برگها، نوع سایه یا اندازه تاج درخت بر انتخاب آن تاثیر دارد. اوضاع زیست محیطی در محیط‌های شهری متغیرتر از دیگر محیط‌های انسان ساخت است، سایه ساختمان‌ها، وضعیت نور، باد، دما و خاک از محلی به محل دیگر متفاوت است. در بین عوامل اقلیمی، نور خورشید به دلیل تأثیر مستقیم بر رشد درختان، نقش مهمی در انتخاب محل کاشت درختان دارد. درختان هر جا که رشد کنند باید در فصل رویش حداقل ۳ تا ۴ ساعت نور مستقیم خورشد داشته باشند، بنابراین جهت خیابان‌ با توجه به ارتفاع ساختمان ‌ها و ساعات تابش نور نقش مهمی در تعیین محل کاشت دارد. حتی درختان باید ۱۰ـ۸ فوت از دیوار ساختمانها فاصله داشته باشند تا سایه ‌ساختمانها مانع تابش نور نباشد.


فضا در اطراف خانه‌ها، پارک‌های عمومی و زمین‌های مدرسه به سهولت یافت می‌شود، اما دربخش‌های پارکینگ و در امتداد خیابان‌ها فضای کافی در صورتی که در طول طراحی برای آن فضایی در نظر گرفته شده باشد، در اختیار خواهد بود. فضا برای درختان باید در سراسر محیط سنگفرش شده پراکنده شود، چنین فضاهایی باید به حدی بزرگ باشند که وقتی درختان رشد می‌کنند، سایه‌ی خود را روی ماشین‌های پارک شده بیندازند. محیطی که با سنگفرش احاطه شده باید فضایی میدان مانند به طول ۶ پا در کنار خود داشته باشد.
کاشت درختان نابالغ یکی از موثرترین و اقتصادی‌ترین راه‌های تلطیف محیط شهری است، جایگزینی درختان جدید به جای قدیمی، کاشت گیاهان روی پشت بام، دیوارها، پیاده‌روها، باعث ارتقاء محیط زیست شهری و تلطیف محیط می‌شود.
درختان برای ایجاد تغییر در هویت بصری شهر باید به اندازه کافی بزرگ و تعدادشان زیاد باشد تا قادر به ایجاد جلوه‌ی خاصی در سیمای شهر شود . بهترین مقیاس برای تاثیر بصری درختان حجم شاخه و برگ آنهاست. کاشت درختان نزدیک جداول شکل بهم پیوسته‌ای از شاخه‌ها را ایجاد می‌کند که همچون پرده ای سبز و عمودی باعث تقویت فضای پیاده می‌شود.از این رو استفاده از درختان کوتاه برای فضای خیابان مناسب به نظر نمی‌رسد چون فضای خیابان را قطعه قطعه کرده و نیازهای توازن برای فضای شهری را رفع نمی‌کند. اگر درختان خیلی دور از هم قرار گیرند، هردرخت یک ساختار متراکم‌تر با شاخه‌های نزدیک به زمین ایجاد می‌کند که این فاصله تضاد نور و سایه را ایجاد کرده و باعث تأکید بر روی درخت منفرد می‌شود.

عنصر گیاه در فضای سبز

نتیجه در هر حال یک پیاده‌روی شهری (جلوه‌ای از فضای‌شهری) بدون درخت مثل یک ساختمان بدون سقف است.بنابراین درختان در شهرهای امروزی وایجاد منظر مناسب شهری نقش بسزایی دارند، حتی اگر فاقد ارزش کاربردی باشند.در حقیقت درختان یک فرصت برای خلق ترکیبات بدیع شهری با ترکیب هنر، مجسمه‌سازی و معماری در توازن و وحدت بصری شهری به دست می‌دهند.در شهرهای سیمان زده امروزی که نگاه آدمی در پس دیوارهای بلند محصور مانده است،درختان نقش حائل میان انسان و محیط انسانی ساخت را ایفا می کنند و مفاهیمی چون تاکید ، تکرار و تضاد و ………را بدون استفاده از ساختارهای مصنوعی و با تاکید بر ویژگی های طبیعیشان در محیط های شهری القا کرده و در نهایت به وحدت بصری شهری امروزی یاری می رسانند.
انتخاب گیاه برای فضای سبز :
در طراحی فضای سبز و معماری منظر یکی از ارکان اصلی آشنایی با گیاهان متنوع و خصوصیات آنها برای منظورهای خاص میباشد .در ایجاد تنوع گیاهی در فضای سبز شهری همواره محدودیت های هوا و اقلیم،خشکی باد ، تابش بیش از حد خورشید و غیره وجود دارد که همین امر باعث کاهش تنوع می گردد انتخاب گونه های جدید در انتخاب و بررسی انواع گونه های جدید موارد ذیل ، بایستی مد نظر باشد:
الف) سازگاری گونه معرفی شده با خصوصیات آب و هوائی منطقه این امر باعث بالا رفتن قدرت رشد، تکثیر و در نهایت بقای گونه می گردد.
ب)زیبایی و ظاهر آراسته گونه جدید گیاه به نحوی که شکل و ظاهر گیاه مناسب محل مورد نظر باشد ، که در این رابطه دیدگاه و نظر کارشناس فضای سبز از اهمیت ویژه ای برخوردار است عدم استفاد ه مناسب از یک گونه گیاه در محل مورد نظر، باعث کاهش زیبایی محوطه گردیده ضمن آنکه گاهی ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد به عنوان نمونه چنانچه از گیاهان انبوه در حواشی معابر و پیاده رو استفاده گردد، باعث کاهش دید رانندگان و ممانعت از توجه آنها به عابرین پیاده که در انتظار عبور از خیابان هستند، می گردد و همین امر باعث بروز حوادثی می شود.
ج) خصوصیات فیزیولوژیک و مرفولوژیک گیاه گاهی صمغ تانن و سایر اسانس های موجود در بخش های مختلف انواع گیاهان باعث وارد گردیدن لطماتی به اقشار مختلف بخصوص کودکان می گردد زیرا کودکان از روی کنجکاوی و یا بازیهای کودکانه در تماس با این پیکره های گیاهی بوده و حتی بخشی از برگ و غیره را در طی بازیهای کودکانه تناول می نمایند که در آنها ایجاد مسمومیت می نماید ، لذا توجه به ایمنی اقشار مختلف این موضوع دارای اهمیت به سزائی است سالها است که فضای سبز شهری سطح مالامال از درختان صنعتی،جنگلی چون چنار، نارون ، زبان گنجشک گردیده است و سالها است که مهمترین پوشش سطح زمین در پارکها ، مبادین و بلوارها چمن است، حال آنکه مشخص گردیده است که بیشترین آلرژی از طرف گیاهان فوق حادث می گردد و چمن نیز با توجه به وضعیت خشکسالی ها و کمبود آب و همچنین هزینه های بالای نگهداری فضای سبز ، حداقل در پاره ای از مناطق که امکانات و بودجه وسیع و کلان در دسترس نیست ، کاملا از چرخه کشت و فضای سبز خارج گردیده است.لذا ایجاد تنوع اوری ضروری و رویکردی الزامی برای بهبود فضای زندگی انسان ماشین زده امروزی است.

سیستم های آبیاری

سیستم های آبیاری

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , ,

سیستم های آبیاری

اهمیت آب و خاک بعنوان بستر حیات بر هیچ کس پوشیده نیست. معضلات ناشی از افزایش جمعیت و فشار بر منابع آب و خاک ضرورت حفاظت از این منابع و استفاده از سیستم های آبیاری را پیش می آورد. در سالهای اخیر خشکسالی های پی در پی و افزایش بیش از حد جمعیت، اهمیت منابع آبی را در کشور ایران که یکی از کشورهای خشک و نیمه خشک جهان محسوب می شود دو چندان کرده است. روند روزافزون تخریب منابع آب و خاک، کاهش سطح جنگلها و مراتع، آلودگی محیط زیست، از بین رفتن محوطه و پوشش گیاهی، افزایش جمعیت و غیره خسارات شدیدی به مناطق دارای اکوسیستم حساس وارد نموده است که می تواند اهمیت موضوع را بیش از پیش روشن سازد.

Irrigation-systems

سیستم های آبیاری

با گذشت زمان و محدود شدن منابع ، انسان بر آن شد تا برای فایق آمدن به این چالش اساسی دست بکار شده و با بکارگیری روش ها و ابداع نوآوریهای جدید برای حل این مشکل دست به کار شود. اما متاسفانه هرچه پیش می رویم با چالشهای بزرگتری مواجه می شویم.گرم شدن کره زمین، تغییرات اقلیمی و در کنار آن افزایش جمعیت برروی این کره خاکی و مهمتر از آن کمبود آب این حیاتی ترین عنصر برای بقا و عوامل متعدد دیگر باعث شده تا طبیعت که تا قبل از این سخاوتمندانه برای رفع نیازها مواهب خود را در اختیار ما می گذاشت نیز مانند گذشته ما را مورد لطف خود قرار ندهد.

سیستم های آبیاری

سیستم های آبیاری

گرمای کره زمین، کم شدن آب در سفره های زیر زمینی، افزایش افسارگسیخته جمعیت، جنگ، خشکسالی، قهر طبیعت، استفاده بی رویه از منابع طبیعی همگی از معضلاتی است که ما انسانها با آن دست به گریبانیم. یکی از راه هایی که می تواند تا حدودی چاره ساز باشد استفاده بهینه از منابع باقیمانده آب است تا با مدیریت درست در جهت استفاده از این منابع امیدوار باشیم که می توان احتیاجات خود و نسلهای آینده را تامین کنیم. استفاده هوشمندانه از آب در کشاورزی می تواند گامی مهم و کار ساز در این حوزه باشد.

امروزه مهندسین علوم کشاورزی با استفاده از شیوه های نوین آبیاری و بکار گیری آن در تولید محصولات کشاورزی به این مهم دست پیدا کرده اند. آبیاری مکانیزه یکی از این اقدامات می باشد که نه تنها کمک شایانی به کشاورزان کرده بلکه باعث جلوگیری از هدر رفت آب نیز شده است. آبیاری در معنای لغوی کلمه یعنی پاشیدن یا پخش آب به میزان معینی بروی زمین زیر کشت و نفوذ آن به داخل زمین برای رشد محصول می باشد.

منابع آبیاری :

[ منابع آبیاری ]در واقع همان آب باران و برفی است که حاصل فصل بارش است و بهمراه آبهای سطحی و زیر سطحی که شامل آب رودخانه ها، سدها و همچنین آبی که از چاه ها، قنات ها و چشمه های زیر زمینی بدست می آیند می باشند که از اهمیت فوق العاده ای بعنوان تنها منابع آبی موجود برخوردار هستند.

انواع روش های آبیاری :

آبیاری نوین که از آن بعنوان آبیاری تحت فشار یاد می شود به دو صورت آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای انجام پذیر بوده و می توان با در نظر گرفتن شرایط و رعایت بعضی نکات باعث هدر رفت حداقلی آب در این حوزه شد. بطور مثال در آبیاری بارانی میزان هدر رفت آب حدود 30% و در آبیاری به شیوه قطره ای حدود 5% می باشد که این راندمان در آبیاری سطحی به 50% میرسد. با توجه به این شرایط یک آبیاری موفق در یک پروژه آبیاری شامل عواملی موثر در انتخاب روشهای آبیاری است که به عواملی چون ترکیب خاک، زمین آماده کاشت، اندازه متراژ محل کشت، زهکشی، شوری خاک آب، آب مناسب، گیاهان مناسب کشت، انرژی قابل دسترس، تناوب و عملیات زراعی، کیفیت و میزان محصولات، شرایط مناسب آب و هوایی، هزینه آب مصرفی در کشت و غیره بستگی دارد.

هدف آبیاری :

هدف گزاری در آبیاری و تامین آب مورد نیاز گیاهان شامل نکاتی به شرح زیر است:

–   مراقبت و تامین آب مورد نیاز گیاه در مواقع کم آبی در کوتاه مدت

– حفظ رطوبت خاک و محیط اطراف گیاه، شستن املاح مضر در خاک

–  نرمی و لطافت خاک قابل شخم

–   ایجاد ارتباط و هماهنگی با علوم مرتبط

–  تامین آب مورد نیاز گیاه

–  مطالعه دقیق بر روی بارش های منطقه ای و روان بودن آب حاصل از بارش یا آب شناسی (هیدرولوژی)

–  توجه به نیاز و احتیاجات گیاه در برنامه آبیاری و الگوی کشت (گیاه شناسی)

–   مطالعه خاک زیر سطح کشت به لحاط فیزیکی و محیطی به جهت کشت و پرورش گیاه (خاک شناسی)

روش های آبیاری :

به طور کلی آبیاری به سه روش انجام می پذیرد:

 1. آبیاری سطحی
 2. آبیاری تحت فشار
 3. آبیاری زیرزمینی

آبیاری سطحی

در این روش، آبیاری به دو صورت انجام می گیرد. در روش اول نهری ایجاد می شود. این نهر با جریان بر روی خاک و نفوذ تدریجی آب در خاک به تغذیه و آبدهی گیاهان می پردازد. در روش دوم آبیاری توسط لوله ای انجام می شود که دارای دریچه بوده جریان آب درون لوله و خروج آن از دریچه بروی زمین و نفوذ آب در خاک سبب آبیاری گیاهان می شود. آبیاری سطحی به سه شکل کرتی، نواری و شیاری انجام می شود.

در ایران به دلیل پایین بودن هزینه های تعمیرات و نگهداری و همچنین مناسب بودن هزینه های آبیاری،  آبیاری به روش سطحی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.آبیاری سطحی در کنار مزایایی که برای آن ذکر شد دارای نقاط ضعفی نیز می باشد که از آن جمله می توان به عدم امکان اندازه گیری توسط ابزار و وسایل و نظارت بر جریان آب، کمبود نیرو کار ماهر و غیره نام برد.امروزه پیشرفت های تکنولوژی در روش های سطحی سبب شده است تا آبیاری سطحی در مراحلی بهتر از نوع پر فشار آن باشد. لوله های دریچه دار یکی از این موارد است.

لوله های دریچه دار نوعی از لوله های پلی اتیلن نرم است که به دلیل دارا بودن دریچه های قابل تنظیم که شباهت زیادی به جوی ها و نهر های داخل مزرعه دارد نه تنها تا حدود زیادی باعث کاهش نقاط ضعف آبیاری به روش سطحی شده بلکه کمک زیادی به توزیع آب و جریان هماهنگ و یکنواخت آن داخل زمین زراعی نموده و باعث بهبود کیفیت آب در مزرعه می شود. در نتیجه با این تفاسیر بدلیل کیفیت پایین آب قابل دسترس جهت مصارف کشاورزی در مناطقی از سطح کشور ما و همچنین بالا بودن غلظت مواد در آبیاری تحت فشار آبیاری سطحی کماکان بهترین گزینه است.

آبیاری تحت فشار

در آبیاری به روش تحت فشار آب را توسط لوله و با فشاری بیشتر از فشار اتمسفر در سطح مزرعه پخش می کنند. آبیاری تحت فشار نیز به دو صورت آبیاری موضعی و آبیاری بارانی انجام می شود. آبیاری موضعی نیز به دو شکل آبیاری قطره ای و آبیاری خطی صورت می پذیرد که با این دو روش می شود به مقدارزیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد.

تعریف سیستم آبیاری قطره‌ای:

در این سیستم آب بوسیله پمپ از منبع به داخل شبکه پمپ شده و با عبور از سیلکون ناخالصی آن که شامل شن و مواد خارجی است ته نشین می شود سپس با فشاری بیشتر از یک اتمسفر از منبع تا مزرعه انتقال می یابد. در این حالت آب یا بصورت قطرات مجزا و یا به صورت مجزا و پیوسته و یا به شکل افشانه ریز با فشار کم بوسیله قطره چکان در طول خط انتقال قرار می گیرد. در آبیاری قطره ای نه تنها ریشه گیاه به شکل مناسب و مطلوبی سیرآب می شود بلکه باعث می شود بطور قابل ملاحظه ای از هدر رفتن آب جلوگیری شود که در مقایسه با دیگر روشهای آبیاری موثرتر می باشد.

 انواع سیستمهای آبیاری قطره‌ای عبارتند از:

سیستم آبیاری قطره‌ای قطره چکان در خط، سیستم آبیاری زیرزمینی با لوله‌های تراوا، سیستم آبیاری بابلر، سیستم آبیاری قطره‌ای نواری و آبیاری قطره‌ای ثقلی

مزایای آبیاری قطره ای را می توان به شرح زیر نام برد:

– صرفه‌جويي در ميزان آب و هزينه

–  زراعت آسان

– استفاده از آب شور

–  جلوگيري از فرسايش خاک

–  تنظيم ميزان آب مورد نياز براي انواع خاک‌ها و کشت‌ها در فصول مختلف زراعي

– تهويه مناسب خاک و يکنواختي پخش آب در سطح مزرعه و عدم نياز به زهکشي مزرعه

–  افزايش محصول در واحد سطح در مقايسه با آبياري سنتي

–  عدم نياز به تسطيح اراضي در اين روش

– جلوگيري از سله بستن و حفظ پوکي خاک

–  عدم نياز به ایجاد نهرهاي خاکي درون مزرعه و نهرهاي زهکشي و استفاده بهينه از کل زمين

–  قابل استفاده براي تمام گياهان

–  امکان انجام آبياري همراه با کودپاشي و سمپاشي و پخش يکنواخت آنها

–  وارد نشدن بذر علفهاي هرز به مزرعه به دليل انتقال آب از طريق لوله‌ها

– سهولت در انجام عمليات زراعي

–  به حداقل رسیدن تبخير سطحي و جلوگیری از خارج شدن آب از محوطه ريشه

– عدم نياز به نيروي کارگر زياد بدليل ثابت بودن اجزاي سيستم

تعریف آبیاری بارانی:

در این روش آب به شکل باران با سرعتی برابر یا کمتر از نفوذ پذیری خاک بر روی سطح زمین پخش  می شود. این نوع آبیاری در مناطق شیبدار، مناطقی با خاک های سبک متوسط و همچنین در شرایطی که آبیاری به روش ثقلی امکان پذیر نباشد قابل اجرا است.

آبیاری زیرزمینی:

در آبیاری زیرزمینی رطوبت لازم برای ریشه گیاه توسط کنترل سطح ایستابی صورت می پذیرد. برای این منظور لازم است که یک لایه غیر قابل نفوذ در عمق مناسب از سطح خاک وجود داشته باشد تا بتوان سطح ایستابی را کنترل نمود. از مهمترین مشخصه‌های این روش مرطوب نشدن سطح خاک می‌باشد بطوریکه معمولا برای تامین آب در اطراف ریشه سطح ایستابی به حدی بالا آورده می‌شود که رطوبت بتواند با استفاده از خاصیت موئینگی به ریشه برسد. در اين روش با خاصيت کاپيلاريته آب بيشتري در دسترس گياهان قرار مي گيرد. در روش کشت مستقيم گياه، در قسمت تحتاني يک لوله سفال به شکل ۸ قرار داده مي شود. کف بستر مقداري سنگريزه ريخته و به آن خاک اضافه مي کنند و سپس گياهان را داخل آن    مي کارند. در بهار و تابستان و اوايل پاييز با غرقآب کردن بستر آبياري انجام مي گيرد و مازاد آب خارج    مي شود.

تراوا يعني تراوش کننده و سيستم آبياري زيرزميني تراوا، سيستمي است که با استفاده از لوله هاي متخلخل اسفنجي، آب، کود، سم و اکسيژن را در يک فضاي رطوبتي، مستقيماً در اختيار ريشه قرار مي دهد و اجازه نمي دهد حتي يک قطره آب هدر رود.

سيستم تراوا در واقع همان سيستم قطره اي تکامل يافته است که در آن بسياري از مشکلات، نظير تبخير، گرفتگي منافذ، آسيب پذيري، تجمع ريشه و دست و پاگيري و  غیره حل شده است و تنها فرق اين سيستم با قطره اي اين است که آبياري به صورت نشتي و زيرزميني انجام مي شود و همين تغيير به ظاهر کوچک، مزاياي نسبي بي شماري را به دنبال خواهد داشت که مي تواند اميد بخش تحول اساسي در اين زمينه باشد.

فضای سبز شهری

فضای سبز شهری

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , ,

فضای سبز شهری چیست و دارای چه مزایایی می باشد؟

فضای سبز شهری به مکان ها و فضاهایی که بوسیله گل ها و گیاهان و درختان پوشیده شده است گفته می شود. امروزه متاسفانه در جهانی زندگی می کنیم که طبق آمارها و شواهد در دست با یک بحران زیست محیطی مواجه است. تغییرات آب و هوایی، خطر نابود شدن تنوع زیستی و تخریب لایه ازن همگی نشات گرفته از فعالیت های انسان در زمینه صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی در عصر حاضر است.

بعد از دو قرن تلاش انسان برای صنعتی شدن، عقلای جوامع مختلف تصمیم گرفته اند با ایجاد محیط زیست طبیعی و حفظ و نگهداری از آن در اکوسیستم های بزرگ که شهرهای بزرگ را نیز در بر می گیرد قدم در راه ایجاد توسعه ای پایداربردارند. این پایداری که شامل اجزای ساخته شده محیط شهری است باید با تبیین برنامه ای مدون که شامل محیط زیست درون شهری و نگهداری اصولی از فضاهای سبز شهری است اجرا و برای رسیدن به آن تلاش شود. از ارکان مهم و اجتناب ناپذیر رسیدن به توسعه پایدار توجه به کیفیت زندگی و بالا بردن کیفیت محیط زیست ساکنین شهر ها می باشد.

فضاهای سبز شهری مانند پارک ها و تفرجگاه ها و بوستان های شهری، از اهمیت فوق العاده زیادی در بالا بردن کیفیت جوامع شهری برخوردارند. وجود گیاهان و درختان و بطور کلی وجود فضاهای سبز شهری جدای از فواید زیبا شناختی، بهداشتی و همچنین فیزیولوژیکی از مزایای اجتماعی دیگری نیز برخوردار است. وجود فضاهای سبز شهری به لحاظ اقتصادی نیز اهمیت دارد. مثلا وجود درختان و گیاهان باعث تصفیه هوای شهر از وجود آلاینده های سمی شده و باعث تلطیف هوا و پایین آمدن میزان این آلودگی ها می شود که به طبع آن موجب کم شدن هزینه رفع این آلودگی ها است. وجود پارکها و فضاهای سبز شهری باعث جذابیت شهر، افزایش گردشگری و در نتیجه افزایش درامد می گردد. کارشناسان و محققان بر این باورند که وجود فضاهای سبز خصوصاً پارک ها تاثیر مستقیمی با تقویت روحی و روانی مردمی دارد که از این مکان ها استفاده می کنند.

فضای سبز

مدیریت فضای سبز شهری:

توجه به مسائل و علوم مرتبط با فضای سبز شهری، افزایش نیاز شهروندان به این گونه فضا ها همگام با پیشرفتهای ما در زمینه صنعتی شدن شهرها و ماشینی شدن زندگی ساکنین شهرها و در نهایت تاثیر بسیار چشم گیرکیفیت محیطی و عملکردی این فضاها، رضایتمندی شهروندان از خدمات ارائه شده، و بطور کلی ارزیابی، طراحی و کاشت مناسب و حساب شده درختان و گیاهان در فضا های سبز شهری، در کنار توجه به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر و کوشش در حفظ و نگهداری فضای سبز با همیاری و همکاری مردم، آموزش و فرهنگ سازی، همگی از شاخصه های یک مدیریت قوی و توانمند بشمار میرود.

در این راستا یک مدیریت توانمند با جذب کارشناسان، محققین و استفاده از ایده های نو در این زمینه و برنامه ریزی مناسب در عرصه طراحی و نظارت بر مراحل اجرای فضای سبز شهری و برپایی کارگاههای تخصصی فضای سبز و حضور مستمر و پیگیردر آن برای رسیدن به اهدافی به شرح زیر تلاش می کند:

1 . بهبود وضعیت کیفی فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز برای کاربران

2 . حفظ کیفیت فضای سبز و توجه به افزایش کمی و تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در مناطق مختلف سطح شهر

3 . فرهنگ سازی و تشویق برای مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز

4 . تلاش برای پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه ها

5 . بست و گسترش فضاهای سبز شهری

امروزه بدلیل قیمت سرسام آور زمین و ملک در شهر ها و نیاز به فضاهای سبز شهری مانند پارک_ ها، بوستان های محلی، جنگلهای مصنوعی و غیره برای مقابله با آلودگی هوا و جزایر گرمایی، بوجود آوردن فضا های سبزی که با المانهای جالب و جذاب مانند ابنما، محوطه بازی برای بچه ها، استخر و دریاچه های مصنوعی، کتابخانه، میز و نیمکت، رستوران و اغذیه فروشی­ها، سرویس های بهداشتی و غیره برای ساکنین الزامی است.

طراحی فضای سبز

فواید دیوار سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

فواید دیوار سبز

دیوار سبز در واقع همان فضای سبزی است که به شکل عمودی بروی دیوار یا نمای ساختمان شکل گرفته است. البته دیوارهای سبز همیشه حاصل اصول مهندسی و ساخته دست انسان نمی باشد و در جاهای مختلفی به صورت طبیعی توسط گیاهان بالارونده و تاک های انگور شکل گرفته است. دیوار های سبز علاوه بر ایجاد چشم اندازی زیبا از فواید بی شماری برخوردارند:

-دلیلی براي سلامت روح و جسم ساکنین

-ديوارهاي سبز عايق صدا هستند و از صداهای مزاحم جلوگيري مي کنند

-بهبود وضعيت محیطی در داخل و فضای خارج ساختمان

-کاهش دمای هوا در فصول گرم سال

-جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان

– محافظ ساختمان

-موثر در تثبیت سرما در تابستان و عايقي مناسب برای خروج سرما در زمستان

-عمل فيلتراسیون مناسب در مقابل مواد مضر

– جذب CO2 از هوای محیط اطراف و توليد اکسيژن

-عنصری عالی برای حفظ و نگهداري گونه هاي مختلف گياهي در شهر

-دلیلی برای افزایش ارزش ملک

-ایجاد سایه مناسب و جلوگیری از ورود نور مزاحم خورشید

-ایجاد خنکی بوسیله عملیات تبخیری گیاهان

فواید دیوار سبز

-از دیگر فواید دیوار سبز اینکه استفاده از این نوع دیوارها تنوع زیبایی شناسی و حس حضور در طبیعت را در محیطی که مردم در آن فعالیت‌های روز مره خود را انجام می‌دهند فراهم می‌سازد. همچنین طی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است حضور گیاهان را به سلامت بشر و شادابی روحی ایشان، مربوط می‌دانند.

 

باغ ژاپنی

باغ ژاپنی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

باغ ژاپنی

انسان همواره با استفاده از ابزار در كار خود به روی بخشهای مختلف طبیعت تأثیر گذاشته و به طور مرتب و مستمر آن را از نو ساخته است . به مرور با فراگیری علوم و استفاده از آن موفق شد با اكتشافات تازه و اختراعات متنوع در زمینه های مختلف اقدام به ایجاد بناها و ساختار های مختلف ،  طبیعت را در خدمت اراده خود درآورد. از این نظر معماری جزو اولین دستاورد های علمی بشر بوده است که رابطه آن با طبیعت از زمان پیدایش معماری که همان دوره غارنشینی می باشد وجود داشته است. از هنگام سکونت انسان اولیه در کوه و جنگل ، طبیعت از عوامل تعیین کننده در انتخاب محل زندگی ، شغل و حتی وسعت خانه و زندگی او بوده است.

ایده معماری و اختراع آن و بسط و گسترش آن به نخستین گروه از انسان هایی برمی گردد که در مکان مشخصی اقامت کرده و نخستین اجتماعات بشری را تشکیل دادند. به مرور انسانها با استفاده از قوه تخیل و بهره گیری از ذوق و سلیقه اقدام به ایجاد تسهیلاتی در جهت رفاه حال خود کردند. ساخت خانه ها برای تامین امنیت خود و نزدیکانشان، ساخت راه ها و پلها برای سهولت در رفت و آمدها و غیره و البته ایجاد باغها و باغ عروس نیز یکی از این ابداعات بود. ابتدا هدف از ایجاد باغ بهره گیری از مواهب طبیعی و ایجاد محیطی آرامش بخش در فضایی کاملاً طبیعی و بکر بود اما با گذشت زمان، انسان با به کارگیری خلاقیت های هنری و دستکاری و تغییر محیط، سعی در ایجاد باغ و بوستان های زیبا، با شکوه با فضایی دلنشین داشته است.

باغ ژاپنی

باغ یا بوستان فضایی محصور است که در آن انسان با استفاده از قوه تخیل و خلاقیت خود طبیعت را به شکلی هدفمند و هنرمندانه بازسازی می کند. ایرانیان اولین سازندگان باغ و بوستان به معنای امروزی بودند. در باغ ایرانی باغها در فضایی مربع یا مستطیل شکل ساخته و فضای درونی توسط آبراه هایی به چهار قسمت مساوی تقسیم می شده است. در طول تاریخ اقوام بسیاری در ساخت باغ و بوستان از این سبک تقلید نموده اند و آثار آن تا به امروز نیز باقی است.

باغ ژاپنی نام سبکی خاص از باغ سازی است که در آن از عناصر موجود در طبیعت به نحو شگرفی استفاده می شود. معمولاً در ترکیب باغ های ژاپنی استفاده از المانهایی چون گلها و گیاهان رنگارنگ و همچنین ترکیب آن با عناصر دیگر مانند برکه های کم عمق حصارهای سنگی، نرده هایی از جنس بامبو، پلهای چوبی و یا سنگی بر فراز برکه ها و جزایر مصنوعی پر از گل و گیاه مرسوم است.

با توجه به این که کشور ژاپن به شکل جزیره می باشد، می تواند تاثیر پذیری بهتری نسبت به فرهنگهای دیگر مانند فرهنگ غرب داشته باشد.ژاپنی ها در طول تاریخ همواره از باغ در آشکار ساختن سیمای هنری خود به طور کامل و مؤثر استفاده کرده اند.

از قرن 8 تا 11 میلادی طبقه الیت جامعه ژاپن که طبقه اشرافی ژاپن محسوب می شد باغ هایی احداث کردند که در آنها جزایر، آبشارها و گیاهان طبیعی موجود بود و منظره ای فراتر از باغ را با نام “شاککای shakkai” یا “منظره فرعی” ترکیب کردند . بعدها دیدگاههای ساده”ذن بودیسم Zen Buddhism” در فاصله بین قرون 16 و 17 میلادی اقدام به کاهش مقیاس باغ ها کرده و با حذف گلها و گیاهان، درختان و درختچه های همیشه سبز که نشان از زیبایی ابدی داشتند را جایگزین آنها کردند.

طراحی باغ‌های ژاپنی مانند یک تابلوی نقاشی و در واقع کاری هنری محسوب می‌شود. این باغ‌ها که برای مراقبه و تمدد اعصاب ساخته می‌شوند، تجربه‌ای معنوی را رقم می‌زنند. فقط کافی است انسان کمی در یکی از این باغها قدم بزند تا چنین احساسی را در روح و روان خویش تجربه کند. هنرمندان در ساخت این نوع باغ‌ها به ترکیبی بی بدیل از زیبایی طبیعت و نبوغ و ذوق آدمی در جهت پرواز روح متعالی انسان دست یافته اند.

باغ ژاپنی

المان های باغ ژاپنی

از نشانه های بارز این سبک طراحی می توان به عناصری چون سنگ، خزه، پل، استخرماهی، آبشار بامبو و فانوس سنگی، حصارها، دروازها و مسیرهای عبور و مرور اشاره کرد.

 1. سنگ :

که در کنار ماسه ها نشانه کوه های بلند و صخرها است که نمادی از ماندگاریست.

 1. خزه:

سرسبزی و ماندگاری خزها در تمامی فصول سال در کنار پایداری و رطوبت ، زیبایی خاصی به محیط داده و کاشت آن در فضاهای سایه و نمناک به این زیبایی و ماندگاری می افزاید.

 1. استخر ماهی:

برکه و استخر ماهی نشانه دریا و دریاچه و ماهی نشانه آورنده زندگیست که یکی دیگر از عناصر مهم در باغهای ژاپنی است که به دوشکل بزرگ یا کوچک ساخته می شود.

 1. پل: یکی دیگر از عناصر در باغ که به دو صورت سنگی یا چوبی به دو شکل بزرگ یا کوچک طراحی می شود پل می باشد.
 2. آبشار بامبو: المانی جالب در باغ های ژاپنی است به اینصورت که بدلیل تو خالی بودن ساقه بامبو، هنگامی که آب داخل آن جاری می شود صدایی عجیب و ترسناک ایجاد می شود که عاملی برای ترساندن حیوانات مزاحم برای جلوگیری از صدمه زدن به گیاهان باغ است.

6 . فانوس ژاپنی: فانوس ها از جنس سنگ ساخته می شوند و برای تامین روشنایی در کنار برکه ها و ساختمان های اصلی قرار می گیرند و باعث زیبایی باغ می شوند

 1. حصار : مرزهایی برای جدایی بین بخشهای مختلف باغ و برای احیای قوای فکری است.
 2. دروازه: فضایی عبوری از مرحله ای به مرحله دیگر زندگی که از ویژگی های دیگر باغ های ژاپنی و چینی است.
 3. پیاده روها و مسیرهای دسترسی: تداعی کننده مسیر های زندگی است که از کنار هم قرار گرفتن قلوه سنگهای کوچک وپهن ایجاد می شود.
 4. گیاهان در باغ های ژاپنی:

از جمله گیاهان بومی که در طراحی باغ های ژاپنی استفاده می شوند و زیبایی بی نظیری را دارا می باشند  می توان به گونه های زیر اشاره کرد.

کاج سیاه ژاپنی، کاج سرخ ژاپنی، آزالیاها و کاملیاها، گونه های متعدد بامبو سرخس ها و خزه ها، گیلاس های گلدار، سیب وحشی یا آلو، به ژاپنی، افرای ژاپنی و زنبق

 1. مبلمان باغ ژاپنی: در مبلمان باغ های ژاپنی علاوه بر میز و نیمکت از فانوس های سنگی، چترها و آلاچیق های چوبی گنبدی شکل و غیره نیز استفاده می شود.

انواع باغ های ژاپنی:

باغ تپه (باغ های بهشتی)

باغ چای

باغ های خشک

باغ تپه ها

ساخت این باغ ها متعلق به دوران هیان (Heian) بین قرن 9 الی 12 می باشد و صاحبان این باغ ها اشراف و ثروتمندان آن دوران بودند. این باغ ها مجموعه ای از چند ساختمان در مجاورت استخری بزرگ می باشد. امروزه تنها اطلاعات باقی مانده براساس نقاشی های به جای مانده و اسناد مکتوب از آن دوران می باشد. باغ های تپه ای از ترکیب عناصر طبیعی و دست ساز مانند پل و معبد ساخته شده اند.

یکی دیگر از انواع باغ تپه، باغ بهشت است. باغ بهشت در معابد بودا و برپایه اعتقادات جدید شکل گرفت. این باغ ها جهت نشان دادن سرزمینی پاک بر روی زمین ساخته شدند. هدف از طراحی و ایجاد این باغ ها خلق فضایی آرامش بخش و امید دهنده و پناهگاهی برای انسان خسته از زندگی روزمره بوده است. در این باغ ها فضایی در ایوان در نظر گرفته می شد تا افراد بتوانند ضمن استراحت از مناظر زیبای باغ لذت ببرند. گیاهان موجود در باغ به طور طبیعی رشد کرده و عناصری مانند فانوس سنگی، حوض سنگی و را ههای سنگی نیز در ساخت این نوع باغ مورد استفاده قرار می گرفت. طراحان باغ بهشت به آرامش و آسودگی توجه بسیاری داشتند.

باغ های خشک

باغ های خشک با الهام از طبیعت و تفکرات آیین ذن در ایجاد فضا ساخته شده است. در چیدمان و طراحی این باغها رستگاری، اعتماد به نفس، فداکاری و نظم و انضباط فلسفه ذن نمایش داده شده است. آبشار سنگی بخشی از اجزا سازنده این نوع باغ ها محسوب می شود.

باغ های سنگی یکی از انواع باغ های خشک بوده و  تقریباً هیچگونه گل و گیاهی در آن موجود نمی باشد. این نوع باغ ها به گونه ای ساخته شده اند که فضای کیهانی را به نمایش می گذارد.

باغ های چای:

باغ های چای، فضاهای کوچکی بودند که به عنوان محلی برای توقف کوتاه و موقتی برای اجرای مراسم چای مورد استفاده قرار می گرفتند. در باغ های چای خانه های کوچک و ساده با نمایی هماهنگ با فضای طبیعی باغ ساخته می شدند. افراد پس از عبور از راهی سنگ فرش در چشمه های آب طبیعی دست ها را شسته و از درگاهی کوتاهی داخل فضایی ساده می شدند که اغلب به صورت چهارگوش و اندازه آن برای ایجاد احساس صمیمیت مناسب بود. فانوس سنگی، حوض آب کاسه ای شکل، ساقه بامبو که آب از میان آن جریان دارد، مسیر سنگ چین از اجزا تشکیل دهنده این نوع باغ ها هستند.

پس از آنکه سایر اقشار جامعه نیز مانند طبقه اشراف از مزایای باغ چای بهره مند شدند تغییراتی در باغ های چای به وجود آمد. این تغییرات سبب شد تا طرح های کوچکتر و طراحی های ساده تر با سلیقه های شخصی نیز مورد توجه قرار گرفته و در طراحی این نوع باغ ها مصالح و ایده های نو استفاده شود.

ارتباط بین باغ چینی و ژاپنی:

باغ های ژاپنی از نظر معنایی، مبانی فلسفی و نمادین، ریشه در فرهنگ چین باستان دارد اما در منابع موجود به باغ های ژاپنی معروف هستند که با گذشت زمان در فرهنگ ژاپن راه پیدا کرده و در آنجا بومی شده و به مرور توسعه یافته اند.

در بین این دو سبک تفاوت ها و شباهت های زیادی وجود دارد. به طورمثال: در طراحی چینی باغ را می توان از داخل باغ تماشا کرد اما در سبک ژاپنی باغ از داخل خانه دیده می شود.

وجود تپه و استخر در هر دو سبک نماینده نمادین کوهستان و رودخانه در طبیعت می باشند. در سبک چینی منظره ها واقعی ودر سبک ژاپنی منظره ها واقعی یا نمادین می باشند. مثلاً در باغ های ذن ژاپنی ماسه پهن شده تداعی امواج دریاست. در باغ های چینی گل ها به صورت طبیعی نگهداری می شوند در حالی که در روش ژاپنی درختان را به شکل کوه هرس و آرایش می کنند. در استفاده از سنگهای صخره ای هم دو دیدگاه متفاوت وجود دارد. در سبک چینی استفاده از سنگ در جایی از باغ صورت می گیرد که نیاز باشد. مثلاً به عنوان مواد اولیه در مسیرهای دسترسی و پیاده روها در حالی که در سبک ژاپنی عمدتاً به عنوان جزئی از باغ می باشد.

هر دو سبک ریشه در طبیعت دارند. برداشت مذهبی و معنوی از عناصر تشکیل دهنده طبیعت باعث شده است که آنها را به صورت نمادین در باغ سازی مورد توجه قرار دهند.

مبانی باغ های  ژاپنی

۱. باغ های ژاپنی ریشه در برداشت مذهبی از طبیعت دارد و تمامی عناصر تشکیل دارای نقشی نمادین می باشد. این سبک را نباید سبک طبیعی باغ سازی دانست. در سبک طبیعی سعی می شود که باغ ساخته شده به دست انسان کارکردی شبیه یک باغ  طبیعی را داشته باشد، در حالی که سبک  ژاپنی برداشت معنوی و نمادین از طبیعت را در باغ سازی مد نظر قرار می دهند.

۲. هارمونی و هماهنگی در باغ سازی از ویژگی های برجسته باغ های  ژاپنی است. هیچ یک از اجزا نباید به صورت مشخص و متفاوت از سایر اجزا باشند و تمامی اجزا موقعیت مکانی و ویژگی یکسانی در طراحی دارند.

۳. باغ ژاپنی تصویری زیبا و خیال گونه از طبیعت است. به عنوان مثال یک راه عبور کوتاه در درون باغ تداعی کننده جاده ای زیبا در دل طبیعت است.

۴. در باغ ژاپنی  از یک تکه سنگ کوچک به عنوان نمادی از کوهستان و از یک جوی آب به عنوان نمادی از رودخانه استفاده می شود.