نقش گیاه در فضای سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-13 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

نقش گیاه در فضای سبز

می‌توان به فضاهای سبز موجود در شهرها اشاره کرد که نقش بسزایی در خلق منظر شهری متفاوت دارند.در میان عناصر طبیعی تاثیر‌گذار در منظر شهری، درختان به خاطر ساختار و بافت ویژه‌ای که دارند اهمیتی دو چندان پیدا می‌کنند. در ختان نیزهمانند بناها دارای ساختارهایی هستند که منجر به ایجاد یک سبک معماری گیاهی می‌گردند. متناسب با تغییر و تحول شهرها در دوره‌های مختلف، معیار‌های انتخاب در‌ختان نیز دستخوش تغییر شده است.

از سوی دیگر، اصولاً شهرها با یک نسبت بالایی از فضای باز روبرو هستند که هر کدام از آنها وضعیت فیزیکی خاصی را دارند. از جمله‌ی این فضاها، می توان به خیابان‌ها، میادین و فضاهای اطراف پارکینگ‌ها اشاره کرد که ملاک انتخاب درخت و پوشش گیاهی برای هر‌کدام متفاوت است.( همان) در این زمینه معمار منظر شهری وظیفه انتخاب گیاهان مناسب و سازگار با محیط را بر عهده دارد.


در ختان از روی اندازه، شکل، ترکیبات رنگیشان و یا تباین با عناصر دیگر و حتی به خاطر بافت یا عطرشان بر‌گزیده ‌می‌شوند، زمان تشکیل یا افتادن برگها، نوع سایه یا اندازه تاج درخت بر انتخاب آن تاثیر دارد. اوضاع زیست محیطی در محیط‌های شهری متغیرتر از دیگر محیط‌های انسان ساخت است، سایه ساختمان‌ها، وضعیت نور، باد، دما و خاک از محلی به محل دیگر متفاوت است. در بین عوامل اقلیمی، نور خورشید به دلیل تأثیر مستقیم بر رشد درختان، نقش مهمی در انتخاب محل کاشت درختان دارد. درختان هر جا که رشد کنند باید در فصل رویش حداقل ۳ تا ۴ ساعت نور مستقیم خورشد داشته باشند، بنابراین جهت خیابان‌ با توجه به ارتفاع ساختمان ‌ها و ساعات تابش نور نقش مهمی در تعیین محل کاشت دارد. حتی درختان باید ۱۰ـ۸ فوت از دیوار ساختمانها فاصله داشته باشند تا سایه ‌ساختمانها مانع تابش نور نباشد.


فضا در اطراف خانه‌ها، پارک‌های عمومی و زمین‌های مدرسه به سهولت یافت می‌شود، اما دربخش‌های پارکینگ و در امتداد خیابان‌ها فضای کافی در صورتی که در طول طراحی برای آن فضایی در نظر گرفته شده باشد، در اختیار خواهد بود. فضا برای درختان باید در سراسر محیط سنگفرش شده پراکنده شود، چنین فضاهایی باید به حدی بزرگ باشند که وقتی درختان رشد می‌کنند، سایه‌ی خود را روی ماشین‌های پارک شده بیندازند. محیطی که با سنگفرش احاطه شده باید فضایی میدان مانند به طول ۶ پا در کنار خود داشته باشد.
کاشت درختان نابالغ یکی از موثرترین و اقتصادی‌ترین راه‌های تلطیف محیط شهری است، جایگزینی درختان جدید به جای قدیمی، کاشت گیاهان روی پشت بام، دیوارها، پیاده‌روها، باعث ارتقاء محیط زیست شهری و تلطیف محیط می‌شود.
درختان برای ایجاد تغییر در هویت بصری شهر باید به اندازه کافی بزرگ و تعدادشان زیاد باشد تا قادر به ایجاد جلوه‌ی خاصی در سیمای شهر شود . بهترین مقیاس برای تاثیر بصری درختان حجم شاخه و برگ آنهاست. کاشت درختان نزدیک جداول شکل بهم پیوسته‌ای از شاخه‌ها را ایجاد می‌کند که همچون پرده ای سبز و عمودی باعث تقویت فضای پیاده می‌شود.از این رو استفاده از درختان کوتاه برای فضای خیابان مناسب به نظر نمی‌رسد چون فضای خیابان را قطعه قطعه کرده و نیازهای توازن برای فضای شهری را رفع نمی‌کند. اگر درختان خیلی دور از هم قرار گیرند، هردرخت یک ساختار متراکم‌تر با شاخه‌های نزدیک به زمین ایجاد می‌کند که این فاصله تضاد نور و سایه را ایجاد کرده و باعث تأکید بر روی درخت منفرد می‌شود.

عنصر گیاه در فضای سبز

نتیجه در هر حال یک پیاده‌روی شهری (جلوه‌ای از فضای‌شهری) بدون درخت مثل یک ساختمان بدون سقف است.بنابراین درختان در شهرهای امروزی وایجاد منظر مناسب شهری نقش بسزایی دارند، حتی اگر فاقد ارزش کاربردی باشند.در حقیقت درختان یک فرصت برای خلق ترکیبات بدیع شهری با ترکیب هنر، مجسمه‌سازی و معماری در توازن و وحدت بصری شهری به دست می‌دهند.در شهرهای سیمان زده امروزی که نگاه آدمی در پس دیوارهای بلند محصور مانده است،درختان نقش حائل میان انسان و محیط انسانی ساخت را ایفا می کنند و مفاهیمی چون تاکید ، تکرار و تضاد و ………را بدون استفاده از ساختارهای مصنوعی و با تاکید بر ویژگی های طبیعیشان در محیط های شهری القا کرده و در نهایت به وحدت بصری شهری امروزی یاری می رسانند.
انتخاب گیاه برای فضای سبز :
در طراحی فضای سبز و معماری منظر یکی از ارکان اصلی آشنایی با گیاهان متنوع و خصوصیات آنها برای منظورهای خاص میباشد .در ایجاد تنوع گیاهی در فضای سبز شهری همواره محدودیت های هوا و اقلیم،خشکی باد ، تابش بیش از حد خورشید و غیره وجود دارد که همین امر باعث کاهش تنوع می گردد انتخاب گونه های جدید در انتخاب و بررسی انواع گونه های جدید موارد ذیل ، بایستی مد نظر باشد:
الف) سازگاری گونه معرفی شده با خصوصیات آب و هوائی منطقه این امر باعث بالا رفتن قدرت رشد، تکثیر و در نهایت بقای گونه می گردد.
ب)زیبایی و ظاهر آراسته گونه جدید گیاه به نحوی که شکل و ظاهر گیاه مناسب محل مورد نظر باشد ، که در این رابطه دیدگاه و نظر کارشناس فضای سبز از اهمیت ویژه ای برخوردار است عدم استفاد ه مناسب از یک گونه گیاه در محل مورد نظر، باعث کاهش زیبایی محوطه گردیده ضمن آنکه گاهی ممکن است باعث بروز مشکلاتی گردد به عنوان نمونه چنانچه از گیاهان انبوه در حواشی معابر و پیاده رو استفاده گردد، باعث کاهش دید رانندگان و ممانعت از توجه آنها به عابرین پیاده که در انتظار عبور از خیابان هستند، می گردد و همین امر باعث بروز حوادثی می شود.
ج) خصوصیات فیزیولوژیک و مرفولوژیک گیاه گاهی صمغ تانن و سایر اسانس های موجود در بخش های مختلف انواع گیاهان باعث وارد گردیدن لطماتی به اقشار مختلف بخصوص کودکان می گردد زیرا کودکان از روی کنجکاوی و یا بازیهای کودکانه در تماس با این پیکره های گیاهی بوده و حتی بخشی از برگ و غیره را در طی بازیهای کودکانه تناول می نمایند که در آنها ایجاد مسمومیت می نماید ، لذا توجه به ایمنی اقشار مختلف این موضوع دارای اهمیت به سزائی است سالها است که فضای سبز شهری سطح مالامال از درختان صنعتی،جنگلی چون چنار، نارون ، زبان گنجشک گردیده است و سالها است که مهمترین پوشش سطح زمین در پارکها ، مبادین و بلوارها چمن است، حال آنکه مشخص گردیده است که بیشترین آلرژی از طرف گیاهان فوق حادث می گردد و چمن نیز با توجه به وضعیت خشکسالی ها و کمبود آب و همچنین هزینه های بالای نگهداری فضای سبز ، حداقل در پاره ای از مناطق که امکانات و بودجه وسیع و کلان در دسترس نیست ، کاملا از چرخه کشت و فضای سبز خارج گردیده است.لذا ایجاد تنوع اوری ضروری و رویکردی الزامی برای بهبود فضای زندگی انسان ماشین زده امروزی است.

تجهیزات استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , , , ,

تجهیزات استخر

فیلترها : معمولا فیلتر استخر از نوع شنی بوده و وظیفه آن‌ها تمیز کردن و گرفتن هر گونه مواد جامد و مو و ناخن در آب بوده ،در اینگونه از فیلترها جهت حرکت آب معمولا از پایین به بالا بوده که آب با فشار زیاد از کف فیلتر به داخل شن‌های موجود وارد می‌شود و تمامی مواد زائد در کف فیلتر جمع شده و الباقی رسوبات و مواد ریز دیگر در بین شن‌ها گیر می‌افتد که بعد از مدتی می‌بایست شن‌های فیلتر را احیا کرد که اینکار از طریق 2 برابر کردن جریان آب و معکوس کردن جهت حرکت آب صورت می‌گیرد که به این عمل Backwash کردن می‌گویند .این عمل از طریق پمپ‌های تصفیه و شیرهای ورودی و خروجی به فیلتر صورت می‌گیرد که در هنگام بک واش کردن آب کثیف می‌بایست به سیستم فاضلاب هدایت شود .

انواع فیلترهای شنی : فیلترهای شنی به چهار نوع زیر تقسیم می شوند.

پلاستیکی

فایبر گلاس

استیل

آهنی

فیلترهای پلاستیکی :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس پلاستیک یک تکه بوده و عمدتا وارداتی بوده ،از معتبرترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به آکوا ( Aqua ) ،ایماکس ( EMAXS ) و… نام برد

در این نوع فیلتر تعدادی نازل در کف آن است که یک شیر ورودی از جنس پلاستیکی دارد که از معایب اینگونه از فیلترها به شمار می‌آید ،چرا که در صورت نشتی کوچک و رسوبی بودن آب در هنگام بهره برداری شیر قفل کرده و فشار باعث ترک برداشتن و شکستن شیر می‌شود.

فیلترهای پلاستیکی

فیلترهای فایبرگلاس :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس فایبرگلاس بوده و در مقابل فشار مقاوم بوده و معتبر ترین مارک موجود در  بازار می‌توان به کریپسول (Cripsol) اشاره کرد.

تجهیزات استخر

فیلترهای آهنی :

این نوع از فیلترها از جنس ورق سیاه بوده که با ضدزنگ پوشش داده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌شوند .اما نقاط جوش این فیلترها مستعد برای زنگ زدن بوده و بعد از چند سال دچار پوسیدگی و ریزش رنگ می‌شود .

از معتبر ترین کمپانی ها در تولید فیلتر شنی آهنی می توان به شرکت پاکمن اشاره کرد.

فیلترهای فایبرگلاس

فیلترهای استیل :

اینگونه از فیلترها معمولا از جنس استیل 304 و 316 بوده که ضد خوردگی بوده و توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند .این فیلترها با توجه به حجم و اندازه مناسب ترین گزینه برای استخر بوده .

ْیلترهای استیل

رزین یا شن فیلتر :

رزین‌‌های مورد استفاده در فیلترها در مارک‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند .از جمله نکاتی که در خرید رزین‌ها می‌بایست مدنظر قرار داد تیز بودن رزین و متراکم بودن آن است که بتواند بافت متراکم تری را در فیلتر ایجاد کند و کوچک ترین ذرات موجود در آب استخر را به دام بیاندازد .رزین‌های معروف در بازار ایران ،رزین همدان و رزین گلس ( (Glassشرکت هایوارد می‌باشد .

رزین یا شن فیلتر

کلرزن ها :

برای تصفیه استخر و جکوزی و برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود .

 کلرزن خطی : این نوع از کلرزن برای نصب بر روی خط رفت به سمت استخر یا جکوزی استفاده می‌شود و نحوه قرار گیری آن در خط به ترتیب ،پمپ ،فیلتر ،مبدل و کلرزن می‌باشد .عمدتا کلرزن‌ ها را بعد از مبدل قرار میدهند تا عمر مبدل کاهش پیدا نکند .وزن اینگونه از کلرزن‌ها بین 2 تا 5 کیلو می‌باشد و از قرص‌های بزرگ و کوچک ،کلرین و برومین در این کلرزن‌ها استفاده می‌شود .از معتبرترین کلرزن‌ها Hayword میباشد .این نوع کلرزن‌ها از جنس پلی‌ وینبلیدین فلورید می‌باشد .

کلرزن ها

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ) :

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که برای تصفیه استخر و جکوزی و حذف میکروب و ‌رسوب را از آب جدا میکند . اینگونه از کلرزن‌ها بیشتر برای استخرهای بزرگ و عمومی به کار برده می‌شوند . دوزینگ پمپ از جنس پلی ونیل فلوراید بوده که از نظر مقاومت کششی و ثبات فرم بالایی برخوردار است و تحمل دمای 0 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد .این پلیمر بسیار مقاوم بوده .این نوع از دوزینگ پمپ را می‌توان جهت تزریق کلر ،سولفات آلومینیوم در استخر به کار برد .

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ)

اوزون زن :

یکی دیگر از روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده از دستگاه تزریق اوزون است ،چرا که اوزون به لحاظ شیمیایی ماده‌ای ناپایدار است و ترکیب آن با آب به یک ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی تبدیل میشود .از معایب اوزون آن است که در دمای زیاد مانند جکوزی به شدت فرار می‌باشد .اوزون به تنهایی چندین برابر کلر ضدعفونی کننده بوده اصول کار کرد این نوع دستگاه به دو شکل است :

1 – با لامپ فرابنفش (برای محیط‌های کوچک)

2 – تخلیه فرابنفش ( برای استخرهای بزرگ)

از معتبر ترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به دستگاه اوزون زن پروزون  Prozone اشاره کرد .از مزایای دیگر سیستم اوزون زن آن است که آب استخرشفاف تر بوده و مشکلات سوزش چشم مانند کلر را ندارد.

اوزون زن

اجرای استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , ,

اجرای استخر

نازک کاری محوطه استخر و جکوزی :

اصولا طراحی و معماری استخرهای عمومی و خانگی با توجه به تعداد نفرات و نحوه سرویس دهی و یا به سلیقه طراح و خواسته‌ی کارفرما ساخته و به بهره‌ برداری می‌رسند .اصولا معماری داخلی استخرها شامل 5 پارامتر می‌باشد :

1 – طراحی و زیر ساخت ،شامل بدنه استخر و لوله گذاری

2 – عایق کاری

3 – تاسیسات

4 – روشنایی

5 – نازک کاری

در بسیاری از موارد قبل از ساخت استخر می‌بایست در ابتدا نقشه‌های معماری و موتورخانه استخر چک شود .چرا که می‌بایست موتورخانه استخر در سطح پایین تری از کف استخر کار شود تا عمر پمپ‌ها افزایش پیدا کرده و از روش‌های بهتری برای ساخت استخر و موتورخانه استفاده شود )

زیر ساخت استخر شامل ساخت کاسه استخر و غلاف گذاری لوله‌ها می‌شود .بسیاری از سازندگان ساختمان متاسفانه بر این باورند که تیم تاسیساتی استخر می‌بایست بعد از آماده کردن کاسه استخر وارد پروژه شوند که این باور با توجه به ساخت استخرهای کارآمد و با عمر بالا مغایرت دارد ،چرا که در استخرهای جدید بهتر آن است که به جای آنکه لوله‌ها از دیوار وارد شوند از کف استخر وارد شده و بصورت یکنواخت آب را در کف استخر به جریان بیاندازند . به این منظور بهتر آن است در زمانی مش بندی استخر که در حال اجرا بوده لوله‌ها را در کف استخر به عنوان غلاف کار گذاشته شود .

این غلاف ها بهتر است که حداقل 2 برابر قطر لوله‌های تصفیه کف استخر باشند ،چرا که در بسیاری از موارد که طول استخر تا تصفیه خانه زیاد است و نیاز به آن است که دو لوله به هم متصل کنند نیازمند استفاده از اتصالاتی مانند بوشن هستیم . از سوی دیگر با توجه به معماری کاسه  استخر بهتر آن است که از قبل تعدادی المان در دیوار استخر کار شود و از انجام دوباره کاری بتن ریزی استخر جلوگیری شود .به این منظور می‌بایست قبل از اجرای بتن ریزی حتما محل دقیق چراغ‌ها و نوع چراغ‌ها و همچنین محل قرار گیری لوله‌های دهش و مکش کف استخر و اسکیمر در استخر مشخص شود.

عایق کاری و عایق بندی استخر :

متاسفانه به دلیل نبودن منابع کامل علمی و ترجمه های  فارسی در ایران بسیاری بر آن باورند که می‌توان از مواد آبندی معمولی مانند قیرگونی و ایزوگام برای استخر و جکوزی استفاده کرد ، اما با توجه به تجربیات شخصی مواردی که از این روش برای عایق کاری استفاده شده به دلیل عبور لوله بخار یا نفوذ آب به پشت ایزوگام ،این عایق به اصطلاح ورم کرده و باعث سست شدن و شل شدن کاشی کاری می‌شود .

اجرای استخر

برای آب بندی  کردن بهتر  مواد آب بندی جدید مانند ژل میکرو سیلس یا Z90 یا SA12 پا به عرصه گذاشته که پایه این مواد شیمیایی  بوده و معمولا روی دیواره بتنی استخر و در زمان سیمان کاری به نسبت مخلوط می شوند .اما نکته اصلی آن است که رطوبت و آب تنها از دیواره استخر نفوذ نمی‌کند ،بلکه به دلیل شیرجه زدن و پاشیدن آب به محیط اطراف استخر بهتر آن است که کف و دیواره‌های استخر و کف و دیواره‌های محوطه و هر قسمت که احتمال نفوذ آب وجود دارد آب بندی شود از سوی دیگر  بدلیل آنکه این مواد در هنگام کار توسط نیروی انسانی با ملات مخلوط شده و کار می‌شود و احتمال آن وجود دارد که به طور مناسب مخلوط صورت نگیرد و همچنین در خیلی از موارد این مواد را نمی‌توان بعد از اجرا تست آبندی کرد .بنابراین پس از اجرای نازک کاری و در صورتی که نشت آب رخ دهد احتمال آب بند نبودن و دوباره کاری و هزینه مجدد وجود دارد به همین دلیل این شرکت برای رفع این مانع از مواد آبندی فایبرگلس در استخر و محوطه و دیواره ها استفاده می‌کند .که بتوان تا قبل از سیمان کاری و نازک کاری تمامی دیواره‌ها و محوطه استخر و جکوزی را تست آبندی کرد .

این مواد بر پایه مواد شیمیایی و الیاف میباشد ،که به صورت لایه‌ای بر روی هم کار می‌شود و سطح صاف و کاملی بدون هیچ نشتی را به وجود می‌آورد .این مواد اصولا وارداتی بوده و مدت زمان اجرای آن کم بوده و امکان وجود تست آبندی قبل از سیمان کاری و نازک کاری وجود دارد ،بر اساس این روش می‌توان حتی لوله‌هایی را که در کف و دیواره استخر کار شده که با بتن دیواره آب بند نبوده آبند کرده و تست نمود.

تاسیسات استخر و جکوزی :

قبل از اجرای هرگونه عملیات اجرای استخر می‌بایست نقشه‌ای کامل از ابعاد استخر و جکوزی و معماری محوطه آن و موتورخانه تهیه نمود .بر اساس این نقشه‌ها می‌توان تجهیزات موتورخانه و تهویه استخر را انتخاب و‌جانمایی کرد. نکته‌ای که خیلی از مواقع باید به آن توجه داشت آن است که می بایست موتورخانه استخر و جکوزی در سطح پایین تری از کف استخر و جکوزی کار شود تا آب داخل استخر و جکوزی به راحتی بر پمپ ها و فیلترها سوار بوده و یا بتوان راحتر و سریع‌ تر آب کف استخر و جکوزی را تخلیه نمود .

تاسیسات استخر اصولا بر دو دسته تقسیم بندی میشوند :

دسته اول تاسیسات مربوط به خود استخر بوده که شامل پمپ‌ها ،فیلترها ،مبدل‌ها و منابع بالانس و ضدعفونی کننده‌ها می‌شوند .

اجرای استخر

دسته دوم تاسیسات تهویه استخر و تاسیسات بهداشتی استخر

این تاسیسات شامل توالت ،روشویی‌ها ،دوش‌ها و لوازم کانترهای پذیرایی می‌شود که هر استخری می‌بایست در داخل محوطه خیس خود دارای قسمتی برای توالت و روشویی به تعداد استاندارد باشد .علت اصلی که این تجهیزات را در محیط خیس قرار میدهند آن است که افرادی که در حال استفاده کردن از تجهیزات آبی هستند بدن آنها خیس بوده ،به منظور خیس نکردن تمامی فضاها و محوطه‌های جانبی استخر و حفظ و نگهداری تجهیزات بهتر آن است که سرویس‌های مناسب در داخل خود محوطه در نظر گرفته شود .لازم به ذکر است با توجه به استفاده افراد از این سرویس‌ها در فصول مختلف حتما می‌بایست تجهیزات گرمایشی و اگزاست برای این قسمت در نظر گرفت ،چرا که در صورت نبود دستگاه مناسب اگزاست برای این قسمت احتمال نفوذ هوای نامطبوع به داخل محوطه بوده وسبب ایجاد فضایی نا مناسب میشود

تجهیزات تهویه مطبوع استخر :

در ایران متاسفانه به دلیل نبودن استانداردها و رفرنس‌های فارسی مناسب بسیاری از پیمانکاران از فن کویل تنها برای تهویه استخر استفاده میکنند .با توجه به اینکه محوطه استخر و جکوزی کاملا مرطوب بوده این دستگاه به تنهایی قابلیت کنترل دما را ندارد و استفاده از آن کمک چندانی به تهویه استخر و جکوزی نمی‌کند .در بسیاری از موارد دیده شده که تنها از یک فن دهش و یک فن تخلیه برای به گردش درآوردن هوا استفاده می‌شود که این کار نیز غیر اصولی بوده چرا که در زمستان هوای سرد بیرون را بدون هیچ گونه تغییر دمایی به داخل استخر مراند و از طرف دیگر هوا را خارج میکند که توجه به لخت بودن افراد و خیس بودن بدن آنها امکان مریض شدن و عدم استفاده از استخر را محیا می‌سازد .به این منظور برای آنکه بتوان محیطی مطبوع همراه با دما و شرایط  آسایش فراهم کرد بهتر است که از دستگاه هواساز همراه با اگزاست فن جهت تهویه هوا استفاده کرد .

این دستگاه با توجه به دما و رطوبت محیط داخل و محیط بیرون مقداری از هوای بیرون را چه در فصل گرم و چه در فصل سرد به دمای آسایش رسانده و با شرایط مطبوع به داخل محوطه استخر و جکوزی میفرستد و از طرف دیگر دستگاه اگزاست فن از محیط هایی که احتمال تولید انباشت بخار وجود دارد هوا را تخلیه می‌کند .اصولا بنا به نیاز پروژه و درخواست کارفرمای محترم و موقعیت مکانی هواسازهای ارائه شده توسط این شرکت با کویل سرد و گرم یا تنها با کویل گرم و با برگشت هوا یا بدون برگشت هوا طراحی و ساخته می‌شود .

اجرای استخر

اگزاست فن‌های استخر و جکوزی :

اصولا با توجه به مرطوب بودن فضای استخر و جکوزی و با در نظر گرفتن مقدار تبخیر سطحی آب اصولا حجم هوای اگزاست بالا بوده ،بنابراین این سیستم نیازمند کانالها و دریچه مناسبی جهت تخلیه هوا می‌باشد .با توجه به مرطوب بودن هوای عبوری بهتر آن است که از کانال گالوانیزه برای این محیط ها استفاده نشود ،چرا که با عبور هوای مرطوب و سرعت بالای آن احتمال پوسیدگی و کاهش عمر کانال افزایش می‌یابد ،به این منظور بهتر است از کانالهایی استفاده شود که در مقابل رطوبت مقاوم باشند .مانند کانال سبز که مقاوم در برابر رطوبت بوده

یکی از اصولی که می‌بایست در تخلیه هوا مد نظر قرار داد آن است که می‌بایست هوای اگزاست را قسمتی جمع کرد که بیشترین محل تولید بخار و تبخیر سطحی آب را دارد و مانند جکوزی در هنگام تخلیه هوا می‌بایست پروفیل ورود و خروج هوا را مد نظر قرار داد تا سیستم کارآمدی طراحی و ساخته شود .فن های اگزاست استخر بهتر است که از نوع Back ward انتخاب شوند

ساخت استخر

 تجهیزات خشک کن شیشه ها :

در بسیاری از معماری‌ها قسمتی از فضای محوطه استخر شیشه کار می‌شود که معمولا این قسمت‌ها برای دیدن نمای داخل حیاط یا ویلا و جذابتر بودن فضای استخر کار می‌شود .اما به دلیل تولید بخار و تبخیر سطحی داخل محوطه استخر جکوزی در بسیاری از موارد این شیشه‌ها بخار کرده و فضای بیرون قابل رویت نیست

تجهیزات خشک کن استخر

به این منظور این شرکت از تعدادی از خشک کن‌های شیشه‌ها که همانند دستگاه هواساز کوچک بوده ،هوای استخر را گرفته و پس از عملیات خشک کردن مجددا توسط کانال کشی به روی سطح شیشه به حرکت در می‌آورد .

تجهیزات خشک کن استخر

 پمپ‌های استخری :

پمپ‌های استخری یا پمپ‌های استرینردار به نوعی از پمپ‌های گریز از مرکز گفته می‌شود که در ورودی خود دارای سبدی با مش بندی‌های مختلف 3X3 یا 4 X4 یا 5 X5 هستند .در اینگونه از پمپ‌ها تمام مواد جامد آب استخر یا جکوزی اعم از مو ،ناخن و یا هر چیز دیگری که پمپ‌ها از کف استخر یا جکوزی مکش می‌کند در سبد خود به دام انداخته و از گیرپاش کردن پمپ و کاهش راندمان پمپ جلوگیری می‌کند .در اینگونه از پمپ‌ها سبد پمپ را می‌بایست هر چند وقت یکبار بررسی و تمیز کرد .پوسته اکثر این نوع از پمپ‌ها معمولا از ترمو پلاستیک بوده و قابلیت زیادی در مقابل خوردگی و ضربه دارند .معروف ترین نوع این پمپ‌ها داب (Dab) ، IMLکریپسول (keipsol) و هایوارد (Hiward) می‌باشد .این نوع از پمپ‌ها بیشتر در موارد تصفیه استخر و جکوزی استفاده می‌شوند .از معایب و مزایای اینگونه از پمپ‌ها آن است که هد بالایی ندارند . به همین جهت نمی‌توان اینگونه از پمپ‌ها را در مدار نازل جهت‌های جکوزی استفاده کرد

پمپ‌های استخری

پمپ نازل جکوزی ( پمپ سانتری فیوژ ) :

اینگونه از پمپ‌ها دارای استرینر نبوده و تنها دارای یک ورودی و خروجی می‌باشند ،که به دلیل مکش نازلها از کف جکوزی و احتمال ورود ذرات جامد به داخل پمپ می‌بایست در ورودی پمپ یک عدد استرینر با قطر ورودی و خروجی مناسب قرار داده شود .اینگونه از پمپ‌ها با توجه به تعداد نازلهای جکوزی دارای هد و دبی زیادی هستند .

مبدل‌های استخری :

مبدل‌های گرمایش استخری در انواع و طرحهای مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند .اکثر مبدل‌ها از نوع پوسته و لوله بوده ،این نوع از مبدل‌ها معمولا پوسته آهن با ضدزنگ بوده و کویل داخلی از جنس مس می‌باشد که به طور معمول آب داخل استخر از داخل کویلها عبور می‌کند و آب گرمایش دیگ بین پوسته و کویل در حال حرکت می‌باشد ،که آب گرم از قسمت بالایی کویل وارد و‌از قسمت زیرین آن خارج می‌شود ،در نوع خارجی این گونه از مبدل ها پوسته و کویل‌ها از جنس استیل 316 بوده که این نوع از مبدل از لحاظ پوسیدگی مقاوم بوده و خوردگی بر آن تاثیر نداشته . در نحوه استفاده از مبدل‌ها بهتر آن است که قبل از کلرزن‌ها و اوزون زن‌ها در مدار به کار گرفته شود.

 مبدل‌های استخری

 

سیستم های آبیاری

سیستم های آبیاری

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-09-01 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , ,

سیستم های آبیاری

اهمیت آب و خاک بعنوان بستر حیات بر هیچ کس پوشیده نیست. معضلات ناشی از افزایش جمعیت و فشار بر منابع آب و خاک ضرورت حفاظت از این منابع و استفاده از سیستم های آبیاری را پیش می آورد. در سالهای اخیر خشکسالی های پی در پی و افزایش بیش از حد جمعیت، اهمیت منابع آبی را در کشور ایران که یکی از کشورهای خشک و نیمه خشک جهان محسوب می شود دو چندان کرده است. روند روزافزون تخریب منابع آب و خاک، کاهش سطح جنگلها و مراتع، آلودگی محیط زیست، از بین رفتن محوطه و پوشش گیاهی، افزایش جمعیت و غیره خسارات شدیدی به مناطق دارای اکوسیستم حساس وارد نموده است که می تواند اهمیت موضوع را بیش از پیش روشن سازد.

Irrigation-systems

با گذشت زمان و محدود شدن منابع ، انسان بر آن شد تا برای فایق آمدن به این چالش اساسی دست بکار شده و با بکارگیری روش ها و ابداع نوآوریهای جدید برای حل این مشکل دست به کار شود. اما متاسفانه هرچه پیش می رویم با چالشهای بزرگتری مواجه می شویم.گرم شدن کره زمین، تغییرات اقلیمی و در کنار آن افزایش جمعیت برروی این کره خاکی و مهمتر از آن کمبود آب این حیاتی ترین عنصر برای بقا و عوامل متعدد دیگر باعث شده تا طبیعت که تا قبل از این سخاوتمندانه برای رفع نیازها مواهب خود را در اختیار ما می گذاشت نیز مانند گذشته ما را مورد لطف خود قرار ندهد.

سیستم های آبیاری

گرمای کره زمین، کم شدن آب در سفره های زیر زمینی، افزایش افسارگسیخته جمعیت، جنگ، خشکسالی، قهر طبیعت، استفاده بی رویه از منابع طبیعی همگی از معضلاتی است که ما انسانها با آن دست به گریبانیم. یکی از راه هایی که می تواند تا حدودی چاره ساز باشد استفاده بهینه از منابع باقیمانده آب است تا با مدیریت درست در جهت استفاده از این منابع امیدوار باشیم که می توان احتیاجات خود و نسلهای آینده را تامین کنیم. استفاده هوشمندانه از آب در کشاورزی می تواند گامی مهم و کار ساز در این حوزه باشد.

امروزه مهندسین علوم کشاورزی با استفاده از شیوه های نوین آبیاری و بکار گیری آن در تولید محصولات کشاورزی به این مهم دست پیدا کرده اند. آبیاری مکانیزه یکی از این اقدامات می باشد که نه تنها کمک شایانی به کشاورزان کرده بلکه باعث جلوگیری از هدر رفت آب نیز شده است. آبیاری در معنای لغوی کلمه یعنی پاشیدن یا پخش آب به میزان معینی بروی زمین زیر کشت و نفوذ آن به داخل زمین برای رشد محصول می باشد.

منابع آبیاری :

منابع آبیاری در واقع همان آب باران و برفی است که حاصل فصل بارش است و بهمراه آبهای سطحی و زیر سطحی که شامل آب رودخانه ها، سدها و همچنین آبی که از چاه ها، قنات ها و چشمه های زیر زمینی بدست می آیند می باشند که از اهمیت فوق العاده ای بعنوان تنها منابع آبی موجود برخوردار هستند.

انواع روش های آبیاری :

آبیاری نوین که از آن بعنوان آبیاری تحت فشار یاد می شود به دو صورت آبیاری بارانی و آبیاری قطره ای انجام پذیر بوده و می توان با در نظر گرفتن شرایط و رعایت بعضی نکات باعث هدر رفت حداقلی آب در این حوزه شد. بطور مثال در آبیاری بارانی میزان هدر رفت آب حدود 30% و در آبیاری به شیوه قطره ای حدود 5% می باشد که این راندمان در آبیاری سطحی به 50% میرسد. با توجه به این شرایط یک آبیاری موفق در یک پروژه آبیاری شامل عواملی موثر در انتخاب روشهای آبیاری است که به عواملی چون ترکیب خاک، زمین آماده کاشت، اندازه متراژ محل کشت، زهکشی، شوری خاک آب، آب مناسب، گیاهان مناسب کشت، انرژی قابل دسترس، تناوب و عملیات زراعی، کیفیت و میزان محصولات، شرایط مناسب آب و هوایی، هزینه آب مصرفی در کشت و غیره بستگی دارد.

هدف آبیاری :

هدف گزاری در آبیاری و تامین آب مورد نیاز گیاهان شامل نکاتی به شرح زیر است:

–   مراقبت و تامین آب مورد نیاز گیاه در مواقع کم آبی در کوتاه مدت

– حفظ رطوبت خاک و محیط اطراف گیاه، شستن املاح مضر در خاک

–  نرمی و لطافت خاک قابل شخم

–   ایجاد ارتباط و هماهنگی با علوم مرتبط

–  تامین آب مورد نیاز گیاه

–  مطالعه دقیق بر روی بارش های منطقه ای و روان بودن آب حاصل از بارش یا آب شناسی (هیدرولوژی)

–  توجه به نیاز و احتیاجات گیاه در برنامه آبیاری و الگوی کشت (گیاه شناسی)

–   مطالعه خاک زیر سطح کشت به لحاط فیزیکی و محیطی به جهت کشت و پرورش گیاه (خاک شناسی)

روش های آبیاری :

به طور کلی آبیاری به سه روش انجام می پذیرد:

  1. آبیاری سطحی
  2. آبیاری تحت فشار
  3. آبیاری زیرزمینی

آبیاری سطحی

در این روش، آبیاری به دو صورت انجام می گیرد. در روش اول نهری ایجاد می شود. این نهر با جریان بر روی خاک و نفوذ تدریجی آب در خاک به تغذیه و آبدهی گیاهان می پردازد. در روش دوم آبیاری توسط لوله ای انجام می شود که دارای دریچه بوده جریان آب درون لوله و خروج آن از دریچه بروی زمین و نفوذ آب در خاک سبب آبیاری گیاهان می شود. آبیاری سطحی به سه شکل کرتی، نواری و شیاری انجام می شود.

در ایران به دلیل پایین بودن هزینه های تعمیرات و نگهداری و همچنین مناسب بودن هزینه های آبیاری،  آبیاری به روش سطحی بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.آبیاری سطحی در کنار مزایایی که برای آن ذکر شد دارای نقاط ضعفی نیز می باشد که از آن جمله می توان به عدم امکان اندازه گیری توسط ابزار و وسایل و نظارت بر جریان آب، کمبود نیرو کار ماهر و غیره نام برد.امروزه پیشرفت های تکنولوژی در روش های سطحی سبب شده است تا آبیاری سطحی در مراحلی بهتر از نوع پر فشار آن باشد. لوله های دریچه دار یکی از این موارد است.

لوله های دریچه دار نوعی از لوله های پلی اتیلن نرم است که به دلیل دارا بودن دریچه های قابل تنظیم که شباهت زیادی به جوی ها و نهر های داخل مزرعه دارد نه تنها تا حدود زیادی باعث کاهش نقاط ضعف آبیاری به روش سطحی شده بلکه کمک زیادی به توزیع آب و جریان هماهنگ و یکنواخت آن داخل زمین زراعی نموده و باعث بهبود کیفیت آب در مزرعه می شود. در نتیجه با این تفاسیر بدلیل کیفیت پایین آب قابل دسترس جهت مصارف کشاورزی در مناطقی از سطح کشور ما و همچنین بالا بودن غلظت مواد در آبیاری تحت فشار آبیاری سطحی کماکان بهترین گزینه است.

آبیاری تحت فشار

در آبیاری به روش تحت فشار آب را توسط لوله و با فشاری بیشتر از فشار اتمسفر در سطح مزرعه پخش می کنند. آبیاری تحت فشار نیز به دو صورت آبیاری موضعی و آبیاری بارانی انجام می شود. آبیاری موضعی نیز به دو شکل آبیاری قطره ای و آبیاری خطی صورت می پذیرد که با این دو روش می شود به مقدارزیادی در مصرف آب صرفه جویی کرد.

تعریف سیستم آبیاری قطره‌ای:

در این سیستم آب بوسیله پمپ از منبع به داخل شبکه پمپ شده و با عبور از سیلکون ناخالصی آن که شامل شن و مواد خارجی است ته نشین می شود سپس با فشاری بیشتر از یک اتمسفر از منبع تا مزرعه انتقال می یابد. در این حالت آب یا بصورت قطرات مجزا و یا به صورت مجزا و پیوسته و یا به شکل افشانه ریز با فشار کم بوسیله قطره چکان در طول خط انتقال قرار می گیرد. در آبیاری قطره ای نه تنها ریشه گیاه به شکل مناسب و مطلوبی سیرآب می شود بلکه باعث می شود بطور قابل ملاحظه ای از هدر رفتن آب جلوگیری شود که در مقایسه با دیگر روشهای آبیاری موثرتر می باشد.

 انواع سیستمهای آبیاری قطره‌ای عبارتند از:

سیستم آبیاری قطره‌ای قطره چکان در خط، سیستم آبیاری زیرزمینی با لوله‌های تراوا، سیستم آبیاری بابلر، سیستم آبیاری قطره‌ای نواری و آبیاری قطره‌ای ثقلی

مزایای آبیاری قطره ای را می توان به شرح زیر نام برد:

– صرفه‌جويي در ميزان آب و هزينه

–  زراعت آسان

– استفاده از آب شور

–  جلوگيري از فرسايش خاک

–  تنظيم ميزان آب مورد نياز براي انواع خاک‌ها و کشت‌ها در فصول مختلف زراعي

– تهويه مناسب خاک و يکنواختي پخش آب در سطح مزرعه و عدم نياز به زهکشي مزرعه

–  افزايش محصول در واحد سطح در مقايسه با آبياري سنتي

–  عدم نياز به تسطيح اراضي در اين روش

– جلوگيري از سله بستن و حفظ پوکي خاک

–  عدم نياز به ایجاد نهرهاي خاکي درون مزرعه و نهرهاي زهکشي و استفاده بهينه از کل زمين

–  قابل استفاده براي تمام گياهان

–  امکان انجام آبياري همراه با کودپاشي و سمپاشي و پخش يکنواخت آنها

–  وارد نشدن بذر علفهاي هرز به مزرعه به دليل انتقال آب از طريق لوله‌ها

– سهولت در انجام عمليات زراعي

–  به حداقل رسیدن تبخير سطحي و جلوگیری از خارج شدن آب از محوطه ريشه

– عدم نياز به نيروي کارگر زياد بدليل ثابت بودن اجزاي سيستم

تعریف آبیاری بارانی:

در این روش آب به شکل باران با سرعتی برابر یا کمتر از نفوذ پذیری خاک بر روی سطح زمین پخش  می شود. این نوع آبیاری در مناطق شیبدار، مناطقی با خاک های سبک متوسط و همچنین در شرایطی که آبیاری به روش ثقلی امکان پذیر نباشد قابل اجرا است.

آبیاری زیرزمینی:

در آبیاری زیرزمینی رطوبت لازم برای ریشه گیاه توسط کنترل سطح ایستابی صورت می پذیرد. برای این منظور لازم است که یک لایه غیر قابل نفوذ در عمق مناسب از سطح خاک وجود داشته باشد تا بتوان سطح ایستابی را کنترل نمود. از مهمترین مشخصه‌های این روش مرطوب نشدن سطح خاک می‌باشد بطوریکه معمولا برای تامین آب در اطراف ریشه سطح ایستابی به حدی بالا آورده می‌شود که رطوبت بتواند با استفاده از خاصیت موئینگی به ریشه برسد. در اين روش با خاصيت کاپيلاريته آب بيشتري در دسترس گياهان قرار مي گيرد. در روش کشت مستقيم گياه، در قسمت تحتاني يک لوله سفال به شکل ۸ قرار داده مي شود. کف بستر مقداري سنگريزه ريخته و به آن خاک اضافه مي کنند و سپس گياهان را داخل آن    مي کارند. در بهار و تابستان و اوايل پاييز با غرقآب کردن بستر آبياري انجام مي گيرد و مازاد آب خارج    مي شود.

تراوا يعني تراوش کننده و سيستم آبياري زيرزميني تراوا، سيستمي است که با استفاده از لوله هاي متخلخل اسفنجي، آب، کود، سم و اکسيژن را در يک فضاي رطوبتي، مستقيماً در اختيار ريشه قرار مي دهد و اجازه نمي دهد حتي يک قطره آب هدر رود.

سيستم تراوا در واقع همان سيستم قطره اي تکامل يافته است که در آن بسياري از مشکلات، نظير تبخير، گرفتگي منافذ، آسيب پذيري، تجمع ريشه و دست و پاگيري و  غیره حل شده است و تنها فرق اين سيستم با قطره اي اين است که آبياري به صورت نشتي و زيرزميني انجام مي شود و همين تغيير به ظاهر کوچک، مزاياي نسبي بي شماري را به دنبال خواهد داشت که مي تواند اميد بخش تحول اساسي در اين زمينه باشد.

محوطه سازی

طراحی-و-اجرای-محوطه-سازی-landscaping-design

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-08-29 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , , , ,

محوطه سازی و طراحی منظر برای رسیدن به اهداف عنوان شده متشکل از عناصر و المان های گوناگونی چون فضای سبز ، آبشار و آبنما ، برکه و جویبار ، سایبان و آلاچیق و فضاهای تردد و  غیره بوده که چیدمان و نظم آرایی آنها علم و تجربه و توان کافی می طلبد .

ادامه

انواع سونا و جکوزی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-18 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , , ,

انواع سونا و جکوزی

جکوزی عموما به حوضچه ای گفته  می شود که دارای آب گرم باشد (با دمای 35 گرمایش و 15 سرمایش)  بوده ودارای تعدادی  نازل ایرجت جهت ماساژ افراد به کار گرفته می شود .کاسه جکوزی عموما  می بایست از بتن ( s300) مسلح ساخته شود و از نوار واتر استاپ جهت آب بند کردن آن استفاده نمود .

جکوزی

متاسفانه در ایران به دلیل کمبود اطلاعات در برهه ای از موارد دیده می شود که کاسه جکوزی یا استخر را از نوع آجری کار می کند که این کار سبب نشت آب و ترک کاسه جکوزی در هنگام بهره برداری شده و بعد از چندی عملا استفاده از جکوزی میسر نمی باشد.

پس بهتر آن است که از جکوزی با بدنه بتنی و مواد آب بند مناسب کار شود . از عمده تجهیزاتی که در جکوزی به کار گرفته میشود رینگ ها می باشند که سبب کارگذاری این آیتم در بدنه جکوزی بهتر و مطمئن تر آن است که از جنس استیل بوده تا در طولانی مدت دچار ترک یا پوسیدگی ناشی از فشار آب نشود . بهتر آن است که به جای استفاده از نازلهای برنجی یا کرمی از نازلهای استیل استفاده کرد که بعدها در هنگام بهره برداری با اطمینان بیشتری در بدنه جکوزی کار گذاشته شود .

جکوزی و سونا

نازل ها با توجه به نظر بهره بردار می توان از 2 تا 8 نازل برای استفاده کننده در نظر گرفت ،که معمولا در نوع هشتایی آن دو عدد از نازل ها به پشت کتف ،دو عدد به فیله ها ،دو عدد به پشت ساق پا و دو عدد دیگر کف پا را ماساژ می دهند .باید توجه داشت  با توجه به افزایش تعداد نازلها تعداد پمپ ها و سایز لوله ها نیز بیشتر می شود در نتیجه هزینه اولیه افزایش پیدا می  کند .جکوزی ها نیز همانند استخرها به دو نوع اسکیمری و لب ریز طراحی و ساخته میشوند که با توجه به  مساحت و ارتفاع جکوزی از لحاظ معماری نوع لب ریز آن زیباتر بوده و فضای جذاب تری را برای استفاده کننده محیا میکند .

جکوزی ها را میتوان در انواع مختلفی از نوع نشسته خوابیده و ایستاده ساخت که این موضوع به طراحی معماری و خواسته کارفرما دارد .

 این نوع ازجکوزی که عموما  استخرهای عمومی به کار گرفته  می  شود حوضچه کوچک مستطیل شکلی بوده که فرد در آن درازمی کشد و تعدادی نازل از زیر آب را با فشار و مخلوط هوا به پشت فرد می کوبد که این فشار آب باعث می شود فرد را ماساژ دهدجکوزی ایستاده نوعی از جکوزی است که بنا به خواسته کارفرما می توان  دمای آب آن را گرم  یا سرد در نظر گرفت که شامل یک حوضچه بوده و فرد با رفتن به داخل حوضچه تعدادی نازل آب را با فشار زیاد به پشت فرد میکوبد .این نوع از جکوزی را معمولا با آب سرد در نظر می گیرند و مکمل جکوزی های آب گرم می باشند

لوله‌های استخر و جکوزی :

شاید این سوال در ذهن پیمانکاران و کارفرمایان استخرها پیش آید که چه لوله‌ای می‌تواند مناسب برای استخرها و جکوزی‌ها باشد ؛ در ایران به طور معمول از لوله‌های پلی اتیلن یا لوله سفید و گاها لوله گالوانیزه در ساخت استخرها و جکوزی‌ها استفاده می‌شود ،اما معایب اینگونه از لوله‌ها چه بوده است ؟

لوله‌های پلی اتیلن با توجه به ساختار پلیمری آنها توانایی تحمل فشارهای بالایی را دارند اما به دلیل نوع اتصال اینگونه از لوله‌ها که از نوع جوشی بوده و تنها دولبه لوله بهم متصل می‌شود .امکان دارد در فشارهای بالا و تهت فشار قرار گرفتن هنگام کار و وارد آمدن ضربه به این لوله‌ها جوش این لوله‌ها از محل اتصال ترک برداشته و موجب نشتی آب در قسمت جوش شود .

لوله‌های گالوانیزه :

اینگونه از لوله‌ها معمولا از بیرون شروع به پوسیدن می‌کنند، همچنین در اینگونه از لوله‌ها به دلیل رزوه کردن لوله‌ها و نازک شدن لوله در قسمت رزوه احتمال پوسیدگی بیشتری را در محیط استخر دارند .پس بهتر آن است که از لوله‌های پلیمری در محیط استخرها استفاده شود .

اجرای جکوزی و سونا

لوله‌های سفید ( پلی پروپیلن )

این گونه از لوله‌ها نسبت به دو نوع قبلی بهتر بوده وهم پوشانی زیادی در محل جوش داشته و توانایی تحمل فشار بالایی را دارند .اما از معایب این لوله آن است که در سایزهای بالا ضخامت لوله بیش از اندازه زیاد شده ودر مقایسه باسایزهای یکسان در دیگر انواع لوله دبی عبوری کمتری را از خود عبور میدهد.

لوله های UPVC :

این گونه از لوله ها دارای تحمل فشار بالایی را دارند و در طیف وسیعی تولید و به بازار عرضه می شوند اینگونه از لوله‌ها با توجه به هم پوشانی ۳ سانتی در محل اتصالات مناسب برای استخر بوده و در مقابل تنش ها و ارتعاشات و وزن بالا مقاومت خوبی از خودشان نشان می‌دهند و به لحاظ نصب شیرآلات آن که از نوع upvc بوده و هیچگونه گرفتگی و زنگ زدگی در آن پیش نمی‌آید)

لوله های upvc

سونا بخار :

سونا بخار معمولا به دلیل تولید رطوبت بالا ، فضا می‌بایست دارای عایق بندی مناسبی بود تا از نفوذ بخار به سایر فضاها جلوگیری شود . بهترین نوع لوله بخار سونا از جنس استیل بوده که در مقابل فرسایش مقاوم می‌باشد در ساخت سونای بخار می بایست نوع سقف به گونه ای باشد که از افتادن قطرات بخاری که در زیر سقف جمع شده بر روی نفرات جلوگیری شود .به همین دلیل سقف سوناهای بخار را شیبدار می‌سازند .

به لحاظ انباشت بخار در فضای سونا معمولا دیوارها و سقف را سرامیک مکنند تا بتوان در هر زمانی که میسر بود دیواره و کف سونا را به سهولت تمیز نمود.

سونا

سونا بخار به دو‌نوع تقسیم شوند:

بویلر بخار گازی : این نوع از بویلرها معمولا دارای یک مشعل بوده که مستقیما به گاز شهری متصل میشوند و نیازمند اجرای دودکش این بویلر تا پشت بام در نظر گرفته شود .

سونا خشک :

این مکان با توجه به کاربری آن و دمای بالای آن از چوب برای معماری آن استفاده می‌شود .چرا که چوب عایق حرارتی مناسبی بوده و نمای زیبایی را به فضای سونا می‌دهد .اما علت اصلی آنکه سونا را چوب کاری می‌کنند به آن دلیل است که دمای بالای سونا خشک و انتقال حرارت بالا در فضای سونا استفاده از موادی مانند آهن و سرامیک که گرمای زیادی را به خود جذب می‌کنند و در تماس با بدن افراد موجب سوختگی شده و آزار دهنده است .به همین دلیل چوب سونای خشک بهتر است که هم در مقابل رطوبت مقاوم بوده و هم در مقابل گرما که دچار سوختگی نشود .به همین دلیل بهتر است که از چوبهای روسی ترمود در این فضاها استفاده شود.

سونا خشک

 

انواع استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-16 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , , , ,

انواع استخر

استخرهای سر پوشیده :
در دو نوع لب ریز و اسکیمری ساخته میشود . استخرهای سرپوشیده عموما برای استفاده مداوم ساخته و به بهره برداری می رسند .
اساسا بدنه این استخرها از بتن مقاوم با ژل میکرو سیلیس بوده که همین امر باعث می شود که بدنه مقاومی در مقابل فشارها و تنش ها داشته و به مرور زمان آسیب کمتری ببیند .یکی از عوامل مهمی که در ساخت اینگونه استخرها می بایست مورد توجه قرار گیرد ،آب بندی کردن این نوع از استخرها می باشد که اصولا در هنگام بتن ریزی می بایست از نوار واتراستاب در بدنه استخر استفاده شود . از دیگر نکات مهم ساخت استخرها عبور لوله ها از کف استخر می باشد . که این نقاط عموما با بتن کف درگیر بوده و اصولا غیر آبند بوده و باعث نشتی در بدنه استخر می شوند که این مشکل به واسطه مواد آبندی جدید کمتر اتفاق می افتد .

انواع استخر

استخرهای سر ریز :
در اینگونه از استخرها آب درون استخر تا لبه استخر پر می شود و هیچگونه فضای خالی از محوطه کاسه استخر بیرون نخواهد ماند .
از دیگر مزایای دیگر این نوع از استخرها آن است که هیچگونه چربی و رسوبات دور کاسه استخر نمایان نیست.و هیچگونه علائم و تجهیزات مکانیکی در محوطه استخر دیده نمی شود و از لحاظ معماری فضای زیباتری ارائه خواهد شد. از معایب اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به تجهیزات کنترلی بیشتری نسبت به نوع اسکیمری دارند و نیاز به منبع بالانس داشته و مقدار سر ریزی آن نسبت به نوع اسکیمری تقریبا بیشتر بوده لازم به ذکر است اجرای این گونه از استخرها نسبت به نوع اسکیمری سخت و پیچیده است .

انواع استخر

استخرهای استخر:
این نوع از استخرها در ایران دارای پیشینه بیشتری بوده و سالها تنها از اینگونه استخرها استفاده می شد .این نوع از استخرها حداقل 20 سانت از کاسه استخر خالی بوده و نمای زشتی را به معماری می دهد .

از معایب اینگونه از استخرها آن است که در هنگام بهره برداری رسوبات آب و چربی بدن شناگران به مرور زمان دور کاسه استخر جمع شده و نمای زشتی را به محیط استخر می دهد .از دیگر معایب این گونه از استخرها آن است که تجهیزی به نام اسکیمر در محیط استخر قابل رویت بوده و در پاره ای از موارد به دلیل پره شناور آن صدای نا به هنجاری از خود تولید میکند .از دیگر معایب آن این است که به هر دلیلی اسکیمر شکسته و یا ترک بردارد عامل نشت آب بوده و برای تعمییر آن می بایست معماری استخر را بهم زد ،در نتتیجه ا ستخر غیر قابل استفاده می شود .

انواع استخرانواع استخر

استخرهای رو باز :
استخرهای رو باز نیز در دو نوع آماده و بتنی ساخته میشوند .این نوع از استخرها شامل دو نوع اسکیمری و سر ریز می شوند که در بالا مفصلا توضیح داده شد . استخرهای روباز را می توان به صورت فصلی استفاده کرد . به طور مثال در تابستان تنها سیستم تصفیه آن کار کند و نیازی به گرمایش نداشته باشد .اما به کارگیری این نوع از استخرها در زمستان نیازمند صرف انرژی زیادی بوده در نتیجه هزینه های نگهداری و تعمیرات در این نوع از استخرها زیاد بوده .

انواع استخر

استخرهای عمومی روباز در زمستان هزینه زیادی را به بهره بردار تحمیل می کند .از محاسن اینگونه از استخرها می توان گفت که نیاز به سیستم های تهویه و رطوبت گیری ندارند به همین دلیل هزینه اولیه اجرا را کم می کند . به دلیل روباز بودن و احتمال ورود برگ و گرد و غبار به استخرها می بایست سیستم تصفیه مناسب برای این مدل از استخرها در نظر گرفت . از دیگر محاسن و معایب اینگونه از استخرها کنترل دما و رطوبت و دمای محوطه بوده که نیاز به هیچ سیستم تهو یه ای ندارد

استخرهای آماده :
استخرهای آماده اغلب از جنس فایبر گلس بوده ودر کارخانه آماده و به بهره برداری میرسند ساخت و نصب اینگونه از استخرها در مدت زمان کوتاهی صورت می گیرد و به همبن دلیل یکی از مزایای اینگونه از استخرها به شمار میرود از دیگر مزایای این استخرها هزینه اولیه پایین می باشد امااین استخرهانیز همانند بسیاری از محصولات دارای معایبی نیز هستدکه عبارتند از :
⦁ برای حمل از کارخانه تا محل نصب الزاما می بایست از تریلهای مخصوص حمل بار ترافیکی استفاده کرد بنابراین در نقاط صعب العبور نمی توان از این استخرها استفاده کرد
2-این استخرها در مقابل نور خورشید حساس بوده و دچار دفرمگی و رنگ پریدگی شده و عمر آنها به شدت کاهش می یابد.
3-به دلیل حمل و احتمال ضربه درهنگام نصب امکان دارد که بدنه استخر ترک برداشته ویا شکسته شود.
4-به دلیل فرم یکسان و سهولت در تولید هزینه طرحهای سفارشی بسیار سنگین بوده و مغرون به صرفه نیست.

انواع استخر

استخرهای کف متحرک :
این مدل از استخرهای برای فضاهای خانگی مناسب بوده واین قابلیت را دارند که ارتفاع عمقی آنهارا کنترل کرد عمق این استخرها را می توان از 20 سانتی متر تا 180 سانتی متر و تنظیم نمود عمده مزایای این استخرها آن است در زمانی که کف استخر با محوطه یکسان شد از فضای سطح روی استخر می توان استفاده کرد. تجهیزات کنترلی این مدل از استخرها می بایست از جنس استیل 316 یا 314 باشد تا به هیچ عنوان زنگ نزده و پوسیده نشوند از دیگر نکاتی که می بایست در ساخت این استخرها مورد توجه قرار گیر د آن است که بدنه استخر می بایست صاف و منظم کار شود تا تجهیزاتی که در عمق استخر حرکت می کنند با دیواره برخورد نداشته باشند.
معایب استخرهای کف متحرک :
⦁ هزینه اولیه بسیار بالا
⦁ به هردلیلی که تجهیزات استخر خراب شوند نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ در استخرهای کف متحرک روباز به هردلیلی که برق ساختمان قطع شود نمی توان از استخر استفاده نمود.
⦁ به دلیل قرار گرفتن سیلندرهای روغنی در آب در صورت نشت نمی توان از استخر استفاده نمود.و میبایست آب استخر را به کلی تعویض نمود.
⦁ عملیات نظافت و جارو استخر در این مدل ها بسیار دشوار بوده.
انواع استخر

فضای سبز شهری

فضای سبز شهری

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , ,

فضای سبز شهری چیست و دارای چه مزایایی می باشد؟

فضای سبز شهری به مکان ها و فضاهایی که بوسیله گل ها و گیاهان و درختان پوشیده شده است گفته می شود. امروزه متاسفانه در جهانی زندگی می کنیم که طبق آمارها و شواهد در دست با یک بحران زیست محیطی مواجه است. تغییرات آب و هوایی، خطر نابود شدن تنوع زیستی و تخریب لایه ازن همگی نشات گرفته از فعالیت های انسان در زمینه صنعتی شدن و ماشینی شدن زندگی در عصر حاضر است.

بعد از دو قرن تلاش انسان برای صنعتی شدن، عقلای جوامع مختلف تصمیم گرفته اند با ایجاد محیط زیست طبیعی و حفظ و نگهداری از آن در اکوسیستم های بزرگ که شهرهای بزرگ را نیز در بر می گیرد قدم در راه ایجاد توسعه ای پایداربردارند. این پایداری که شامل اجزای ساخته شده محیط شهری است باید با تبیین برنامه ای مدون که شامل محیط زیست درون شهری و نگهداری اصولی از فضاهای سبز شهری است اجرا و برای رسیدن به آن تلاش شود. از ارکان مهم و اجتناب ناپذیر رسیدن به توسعه پایدار توجه به کیفیت زندگی و بالا بردن کیفیت محیط زیست ساکنین شهر ها می باشد.

فضاهای سبز شهری مانند پارک ها و تفرجگاه ها و بوستان های شهری، از اهمیت فوق العاده زیادی در بالا بردن کیفیت جوامع شهری برخوردارند. وجود گیاهان و درختان و بطور کلی وجود فضاهای سبز شهری جدای از فواید زیبا شناختی، بهداشتی و همچنین فیزیولوژیکی از مزایای اجتماعی دیگری نیز برخوردار است. وجود فضاهای سبز شهری به لحاظ اقتصادی نیز اهمیت دارد. مثلا وجود درختان و گیاهان باعث تصفیه هوای شهر از وجود آلاینده های سمی شده و باعث تلطیف هوا و پایین آمدن میزان این آلودگی ها می شود که به طبع آن موجب کم شدن هزینه رفع این آلودگی ها است. وجود پارکها و فضاهای سبز شهری باعث جذابیت شهر، افزایش گردشگری و در نتیجه افزایش درامد می گردد. کارشناسان و محققان بر این باورند که وجود فضاهای سبز خصوصاً پارک ها تاثیر مستقیمی با تقویت روحی و روانی مردمی دارد که از این مکان ها استفاده می کنند.

فضای سبز

مدیریت فضای سبز شهری:

توجه به مسائل و علوم مرتبط با فضای سبز شهری، افزایش نیاز شهروندان به این گونه فضا ها همگام با پیشرفتهای ما در زمینه صنعتی شدن شهرها و ماشینی شدن زندگی ساکنین شهرها و در نهایت تاثیر بسیار چشم گیرکیفیت محیطی و عملکردی این فضاها، رضایتمندی شهروندان از خدمات ارائه شده، و بطور کلی ارزیابی، طراحی و کاشت مناسب و حساب شده درختان و گیاهان در فضا های سبز شهری، در کنار توجه به شرایط اقلیمی منطقه مورد نظر و کوشش در حفظ و نگهداری فضای سبز با همیاری و همکاری مردم، آموزش و فرهنگ سازی، همگی از شاخصه های یک مدیریت قوی و توانمند بشمار میرود.

در این راستا یک مدیریت توانمند با جذب کارشناسان، محققین و استفاده از ایده های نو در این زمینه و برنامه ریزی مناسب در عرصه طراحی و نظارت بر مراحل اجرای فضای سبز شهری و برپایی کارگاههای تخصصی فضای سبز و حضور مستمر و پیگیردر آن برای رسیدن به اهدافی به شرح زیر تلاش می کند:

1 . بهبود وضعیت کیفی فضای سبز و افزایش سرانه فضای سبز برای کاربران

2 . حفظ کیفیت فضای سبز و توجه به افزایش کمی و تقسیم عادلانه سرانه فضای سبز در مناطق مختلف سطح شهر

3 . فرهنگ سازی و تشویق برای مشارکت شهروندان در حفظ و نگهداری فضای سبز

4 . تلاش برای پیدا کردن راهکارهای مناسب برای کاهش هزینه ها

5 . بست و گسترش فضاهای سبز شهری

امروزه بدلیل قیمت سرسام آور زمین و ملک در شهر ها و نیاز به فضاهای سبز شهری مانند پارک_ ها، بوستان های محلی، جنگلهای مصنوعی و غیره برای مقابله با آلودگی هوا و جزایر گرمایی، بوجود آوردن فضا های سبزی که با المانهای جالب و جذاب مانند ابنما، محوطه بازی برای بچه ها، استخر و دریاچه های مصنوعی، کتابخانه، میز و نیمکت، رستوران و اغذیه فروشی­ها، سرویس های بهداشتی و غیره برای ساکنین الزامی است.

طراحی فضای سبز

طراحی فضای سبز

طراحی منظر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه | , , ,

طراحی منظر

محوطه سازی یکی از رشته های هنرهای تجسمی محسوب می شود و داشتن آگاهی و نبوغ در کنار خلاقیت در طراحی از مهمترین مولفه ها در این رشته بوده که در علوم دانشگاهی از آن با عنوان طراحی منظر نام برده می شود.

هنگام طراحی منظر رعایت اصولی چون ایجاد هماهنگی میان علم و هنر، طراحی محیط و ساماندهی نکات برنامه ریزی شده، تحلیل، مدیریت و نظارت بر محیط­های طبیعی که توسط انسان ساخته شده است از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. با توجه به اینکه طراحی و اجرای فضای سبز و معماری منظر تخصصی حرفه ای در معماری است، برای پیشبرد کار همکاری با حرفه هایی چون معماری، برنامه ریزی شهری و مهندسی عمران دارای اهمیت بسیاری در حفظ و حمایت از محیط زیست و طبیعت سبز شهری و همچنین رفاه و آسایش انسان می باشد.

امروزه بدلیل بی­ توجهی به محیط زیست و فضاهای سبز و اهمیت ندادن به توان و پتانسیل ها و محدودیت­های بوجود آمده که ثمره بی توجهی انسان به طبیعت می باشد شاهد افت و پایین آمدن کیفیت فضا های سبز در همه جای این کره خاکی هستیم.

طراحی منظر

به همین دلیل است که در کشورهای صنعتی و پیشرفته و کشورهای در حال پیشرفت با برنامه ریزی دقیق و مدون و با فرهنگ سازی در زمینه حفظ و نگهداری منابع طبیعی و بکارگیری نیروهای آموزش دیده و علاقه مند در کنار مدیریت کارامد (آشنا به مدیریت جلوه های بصری و فرایند های اکولوژیکی) همگی سعی بر حفظ منابع طبیعی و ارتقاء فضاهای سبز هم در بعد کمی و هم در بعد کیفی آن را دارند تا هم خود و هم نسل های بعد نیز بتوانند از این مواهب بهره مند گردند.

از مهمترین اهداف معماری منظر تقویت ارتباط انسان با طبیعت و محیط پیرامون خویش با بهره گیری از هنر و دانش تنظیم شرایط موجود و زمینه سازی برای درک بهتر زیبایی و ایجاد آسایش در فضاهای سبز ساخته شده توسط انسان با استفاده از علوم پایه مهندسی مانند زمین شناسی، گیاه شناسی و باغبانی، اکولوژی و آب و غیره می باشد.

برای نیل به این هدف توجه به جنبه های گوناگون در مقیاس های متفاوتی از جمله آمایش سرزمین تا پرداختن به فضاهای اندک، محیطی پایدار، آشنایی با فرایندها و توجه به زیبایی های بوم شناسی، آماده سازی زمین و در نظر گرفتن جذابیت های محیط طبیعی و عناصر مهمی مثل آب و گیاهان و دیگر المانها در طراحی منظر دارای اهمیت می باشد. لازم به ذکر است حضور مدیریتی متخصص در این رشته از معماری سهم بسیار مهمی در مدیریت نگهداری و بهره برداری، حفظ و برقراری تعادل میان مجموعه عوامل و عناصر طبیعی حاضر با دیگر المانهای موجود در محوطه سبز و منظر را داراست.

با این اوصاف معماری منظر علاوه بر احترام به سنتهای گذشته و استفاده از تجربه های تمدن های پیشین در اجرا و پرداختن به معماری منظر، از تجربه ها و دانش نوین نیز در زمینه هایی چون برنامه ریزی، طراحی، فناوری و مهندسی آب و خاک، تاسیسات زیر ساختی، اکولوژی، مواد و منابع و مصالح در راستای بالابردن سطح کیفی محیط زندگی انسان و همچنین صیانت از منابع طبیعی موجود و ارتقاع سطح فرهنگی بهره مند می­شود.

معماری منظر

نتیجه اینکه معماری منظر و فضاهای سبز شهری (بخش های طبیعی و عرصه های مصنوعی) قسمتی از فضاهای باز شهری است که با وجود گل ها و گیاهان، درختان و درختچه ها، نقاط سبز چمن کاری شده با نظارت انسان و در حوزه مدیریتی و احترام به قواعد و ضوابط در کنار قوانین وضع شده برای مراکز جمعیتی شهری و بالا بردن سطح کیفی و کمی شرایط زیستی و رفاهی شهروندان طراحی، حفظ و نگهداری می شود.

انواع معماری منظر و فضاهای سبز شهری

طراحی منظر دارای سبک های متنوعی می باشد و در کشورها و مناطق مختلف می­توان این سبک ها را مشاهده کرد. بطور مثال در اروپا سبک قدیمی باروک از معروفترین سبک های معماری منظر می باشد. باغهای ایرانی و باغ های ژاپنی نیز از قرن­ها پیش در معماری منظر و ساخت باغ و فضاهای سبز خود هر کدام سبکی منحصر به فرد می باشند که الهام بخش بسیاری از کشور های دیگر در جهان است. با بررسی طراحی باغ های ماندگاری مانند باغ های ایرانی می­توان اوج خلاقیت و هنرمندی را در ذات هنرمند آن بخوبی مشاهده کرد.

از خصوصیات بارز و ارزشمند معماری منظر سبک ایرانی می توان به نقشه های متقارن، چشم انداز، محوربندی، استفاده از المانهایی چون آب و صوت و کلاه فرنگی یا کوشک که همگی بیانگر هویت اصیل و ماندگار ایرانی است اشاره کرد. بلوار چمران شیراز و پارک جمشیدیه تهران از جمله نمونه های بی نظیر معماری منظر می­باشد که نمایانگر ذوق و استعداد بالای هنرمند طراح آن است. از دیگر آثار ماندگار طراحی منظر باغ فین، باغ شازده ماهان، تاج محل می باشند.

فضاهای سبز معمولاً به دو صورت گسترده و خطی تقسیم می شوند. فضاهای سبز گسترده که به آنها پهنه-­ای نیز گفته می شود فضاهایی را شامل می شوند که در نقشه‌های شهری به رنگ سبز و بصورت تیکه ای  دیده می‌شوند و فضاهای سبز خطی به فضاهایی گفته می‌شود که متناسب با هویت ظرفیت جا‌به‌جا شدگی شهر‌ها و گذرگاه‌ها مورد توجه قرار می‌گیرند. به طوری که ممکن است در نقشه‌های شهری نیز دیده نشوند. هر چند نقش بسیار مهمی را در کنترل مسایل زیست محیطی و کالبدی شهر بر عهده دارند.

طراحی آب در سبک‌های مختلف

جذابيت آب از ديگر عناصر موجود در پارك بيشتر است. ابنما عنصري است كه اگر در پارك‌ها خوب و كامل طراحي شود تركيب مناسبي ايجاد مي‌نمايد و اگر به طور صحيح مورد استفاده قرار نگيرد باعث ضايع شدن شيوه طراحي خواهد شد. براي احتراز از بروز چنين مشكلاتي بايد با احتياط عمل كرد. آبنماها را مي‌توان به دو صورت منظم يا غيرمنظم طراحي كرد. منظور از طراحي منظم، دادن شكل كاملاً هندسي به آب‌ نماها و آبراهه ‌هاست. اين نوع آبنماها وقتي در يك چشم‌انداز كه به شيوه منظم طراحي شده است قرار گيرند بهترين نماي خود را نشان مي‌دهند.

آبنما در طراحی منظر

فواره‌ها:

فواره ها در فصول گرم سال باعث افزایش رطوبت در اطراف خود و ایجاد فضایی دلنشین و خنک برای همگان می­شود و به وسیله پمپ شناور، آب استخر و حوضچه ها آب در آن به جریان می افتد. فواره‌های پرتابی، فواره‌های ریزشی، فواره‌های جهنده از انواع فواره هایی هستند که در محوطه سازی از آنها استفاده می شود.

چمن در طراحی منظر

چمن از کاربردی ترین المانها در محوطه سازی بشمار می آید و مانند فرشی به رنگ سبز فضای زیادی از محوطه را می پوشاند.

 درختان و گیاهان در طراحی منظر

بیشتر مردم حضور گیاهان و درختان در نزدیکی محل زندگیشان را دوست دارند و از این حضور سبز لذت می برند، که این خود نشانگر علاقه آنها به سرسبزی و طبیعت اطرافشان هست. البته این حضور سبز گل­ها،گیاهان و درختان فواید و ویژگی های دیگری نیز دارد که در این بخش به آن خواهیم پرداخت.

ویژگی‌های زیست محیطی گیاهان و درختان در محوطه سازی (طراحی منظر)

کاهش آلودگی هوا، کاهش آلودگی صوتی، کنترل فرسایش خاک و تثبیت آن، کنترل انعکاس نور، کنترل شرایط خود اقلیمی شامل کنترل تابش خورشید و درجه حرارت، کنترل باد و کنترل رطوبت هوا از ویژگی­های زیست محیطی گیاهان و درختان بشمار می آید.

امروزه با توجه به گسترش حاکمیت صنعت بر زندگی انسان بر اساس تکنولوژی جدید و گرایش به سوی زندگی ماشینی و اثرات مخربی چون نابودی گام به گام منابع طبیعی و پوشش‌های گیاهی و همچنین تفکیک زمین های حاصلخیز کشاورزی و اراضی مزروعی و باغ های میوه و جنگل های اطراف شهرها به دلایل سودجویانه و تغییر کاربری جهت طراحی و ساخت ویلا و ساختمان های مسکونی و اداری و غیره در کنار انفجار جمعیت و نیاز به سرپناه، جملگی باعث آلودگی محیط زیست و بهم خوردن سیستم اکولوژی و توان خودسازی طبیعت شده است. در این راستا می‌توان از گیاهان در طراحی و فضا سازی شهرها بهره برد. گیاهان در معماری منظر به عنوان مصالح اصلی به کار گرفته می‌شوند. از سوی دیگر در مقیاس کلان در شهرها توده‌های گیاهی می‌توانند در تشکیل ساختار، بافت و چهره شهرها نقش موثری ایفا کنند.

در طراحی فضای سبز درختان کاشت درختان باید حساب شده و با تحقیق و برنامه ریزی قبلی صورت پذیرد. اینکه درختان در فضای سبز با یک مدل و فرم مشخص کاشته شوند دارای اهمیت می باشد.

انواع کاشت درختان در محوطه سبز:کاشت انفرادی، کاشت گروهی، کاشت توده ای

در این نوع کاشت درخت به صورت آگاهانه بر مبنای بافت، رنگ، شکل، فاصله و با پیروی از یک الگوی مشخص در کنار درختان دیگر در محوطه کاشته می شود. کاشت انفرادی درخت اغلب اوقات وجود دارد اما همیشگی نیست. با کاشت درخت به صورت انفرادی در طراحی نقطه ای کانونی ایجاد می شود.

کاشت گروهی: در کاشت گروهی درختان، یک درختان به عنوان یک واحد در فضای سبز به شمار می رود. در کاشت گروهی اغلب اوقات از یک گونه استفاده می­شود البته این اصل همواره صادق نخواهد بود. در کاشت گروهی درختان از کنار هم قرار دادن گونه های متضاد خودداری کنید.

کاشت توده ای: در کاشت توده ای درختان در محوطه سبز از الگوی مشخصی پیروی نمی شود و درختان به صورت یک واحد در کنار هم کاشته شده و رشد می­کنند.

آشنایی با گیاهان متنوع و آگاهی از ویژگی ها و خصوصیات آنها در طراحی فضای سبز و معماری منظر بسیار حائض اهمیت می باشد. در طراحی فضای سبز و انتخاب گیاهان موارد بسیاری از جمله شرایط آب و هوایی و اقلیم، وزش باد، میزان تابش خورشید می­بایست مورد توجه قرار گیرد.

تعدادی از گیاهان که برای محوطه سازی و طراحی منظر مناسب می باشند به شرح زیر است:

درختان مقاوم به گرد و خاک:

عرعر، زالزالک، ژینکو، چنار، لیلکی امریکایی، ماگنولیا، بیدمجنون، اقاقیا، داغداغان

گیاهان جاذب پرنده:

یاس وحشی، زیتون، زغال اخته، امین الدوله، پیروکانتا، خاس، اسپیره، یاس خوشه ای، انگور زینتی

درختان دارای بافت خشن:

عرعر، ماگنولیا، انجیر، خرمالو، نخل زینتی، شاه بلوط هندی

طراحی منظر

درختان دارای بافت نرم:

ابریشم مصری، بید

گیاهان معطر:

سرو ناز، برگ بو،گل یخ، سنجد، یاس خوشه ای، اقاقیا، نمدار، پائولونیا، ماگنولیا

گیاهان دارای رشد کم:

کریپتومریا، زیتون معمولی، ماگنولیا، برگ بو، انجیر، زالزالک، سوفورا

 درختان سریع الرشد:

سرو نقره ای، عرعر، دم موشی، زیتون تلخ، چنار، سدروس، افرا سیاه، اقاقیا، پائولونیا، توت امریکایی، لاله، ابریشم

 گیاهانی که در زمستان جلوه دارند:

بید مرجانی، بید فری، فندق، گیلاس، سوزنی برگان مانند سرو کوهی رونده، سرو سیمین، یاسمن زمستانی انواع کاجها و سروها، پهن برگان همیشه سبز مانند ماگنولیا تابستانه،آکاسیا، گل یخ

درختان برگ قرمز:

افرای ژاپنی، افرای چناری برگ قرمز، گوجه گل، فندق، زرشک، انجیلی در پاییز، توری در پاییز

گیاهان الوان:

ارغوان، سیب گل، میموزا، طاووسی، توری، ماگنولیا زمستانه، ماهونیا، پیراکانتا، دوتسیا

درختان مقاوم به سایه:

سرخدار، دوگلاس، سکویا، نوئل، ممرز، هدرا، راش، شمشاد خزری

درختان مقاوم به بادهای دریایی و آب شور:

کاج­ها، ایلان، گل ابریشم، زبان گنجشک، توت، صنوبر و سپیدار، اقاقیا، گز

ضوابط و مقررات اصول طراحی فضای سبز

طراحی منظر از یک سو با اصول ترکیب زیباشناسی معماری ارتباط می‌یابد و از سوی دیگر هماهنگ با اصول زیباشناسی طبیعت، زیبایی حاصل از ارتباط تنگاتنگ با دینامیک دانش‌های مختلف در طراحی منظر می باشد. در این نوع نگرش کیفیت زیبایی منظر، در ارتباط با عناصر مفید و عملکرد آن‌ها در معماری منظر سنجیده می شود و به عنوان دانشی در کنار سایر دانش‌های عملکردی مانند معماری، شهرسازی، کشاورزی و باغبانی قرار می‌گیرد.

فواید دیوار سبز

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-07-03 |0 Comments | طراحی و اجرای محوطه |

فواید دیوار سبز

دیوار سبز در واقع همان فضای سبزی است که به شکل عمودی بروی دیوار یا نمای ساختمان شکل گرفته است. البته دیوارهای سبز همیشه حاصل اصول مهندسی و ساخته دست انسان نمی باشد و در جاهای مختلفی به صورت طبیعی توسط گیاهان بالارونده و تاک های انگور شکل گرفته است. دیوار های سبز علاوه بر ایجاد چشم اندازی زیبا از فواید بی شماری برخوردارند:

-دلیلی براي سلامت روح و جسم ساکنین

-ديوارهاي سبز عايق صدا هستند و از صداهای مزاحم جلوگيري مي کنند

-بهبود وضعيت محیطی در داخل و فضای خارج ساختمان

-کاهش دمای هوا در فصول گرم سال

-جلوگیری از ورود گرد و غبار به داخل ساختمان

– محافظ ساختمان

-موثر در تثبیت سرما در تابستان و عايقي مناسب برای خروج سرما در زمستان

-عمل فيلتراسیون مناسب در مقابل مواد مضر

– جذب CO2 از هوای محیط اطراف و توليد اکسيژن

-عنصری عالی برای حفظ و نگهداري گونه هاي مختلف گياهي در شهر

-دلیلی برای افزایش ارزش ملک

-ایجاد سایه مناسب و جلوگیری از ورود نور مزاحم خورشید

-ایجاد خنکی بوسیله عملیات تبخیری گیاهان

فواید دیوار سبز

-از دیگر فواید دیوار سبز اینکه استفاده از این نوع دیوارها تنوع زیبایی شناسی و حس حضور در طبیعت را در محیطی که مردم در آن فعالیت‌های روز مره خود را انجام می‌دهند فراهم می‌سازد. همچنین طی مطالعاتی که در این زمینه انجام شده است حضور گیاهان را به سلامت بشر و شادابی روحی ایشان، مربوط می‌دانند.