خانه » طراحی و ساخت ویلا » طراحی ویلا-villa-design
ارسالی توسط :vtsland |2018-02-10 | طراحی و ساخت ویلا

طراحی ویلا

ویلا به ساختمانی گفته می شود که از چهار طرف به اطراف خود اشراف داشته و به سمت بیرون نما داشته باشد که معمولا اهل فن آن را در اطراف شهرها و مناطق ییلاقی و خوش آب و هوا می سازند. در بعضی کشورها ساکنین اجازه دارند با هماهنگی و اطلاع مراکز ذیصلاح و قوانینی که در این راستا تعریف شده در داخل شهرها اقدام به ویلا سازی و ساخت خانه های ویلایی کنند.

امروزه توسعه جوامع شهری، ساخت و سازهای بی رویه و مشتری محور باعث شده است به مرور فضاهای سبز شهری که حکم دستگاه اکسیژن ساز برای شهروندان ساکن در شهرها را داشته اند رفته رفته تبدیل به خانه های مسکونی، ادارات دولتی، کارخانه ها، بیمارستان ها، برجهای مسکونی و غیره شوند و این امر باعث چالش بزرگتری همچون آلودگی، کمبود سرانه فضای سبز برای ساکنان آن شده است. از طرفی هجوم حاشیه نشینان و ساکنان شهرهای کوچک به کلان شهرها و توسعه فضای شهری و فرهنگ آپارتمان نشینی نیز باعث شده تا دیگر خبری از کوچه باغهای قدیمی و باغ­ها و جنگلهای کوچک داخل شهرها نباشد.

خانه های بزرگ و ویلایی و خانه های حیاط دار نیز به مرور جای خود را به آپارتمانهای مسکونی و برجهای سر به فلک کشیده داده است.

نمونه طراحی ویلای کلاسیک

تاریخچه ویلا:

این رومیان بودند که در دوران قبل رنسانس اقدام به ویلا سازی کردند و طبقه الیت که معمولاً به اشراف و ثروتمندان آن جامعه گفته می شد ساکنین این ویلاها و باغ ویلاهای مجلل بودند.

در تاریخ ذکر شده که پس از فروپاشی رومیان و امپراطوری قدرتمند آنها کلیسا اقدام به غصب این ویلاها کرده و آن را تبدیل به سومعه جهت عبادت زائران کردند ولی در قرون وسطا با انجام تغییراتی دوباره توسط اشراف مورد استفاده قرار گرفت.

  • نمونه طراحی ویلای مدرن:

 ویلا در ایران:

در ایران نیز از گذشته تا به حال ساخت و استفاده از ویلا مورد توجه بوده است. در فرهنگ عامه به خانه هایی ویلایی گفته می شود که از چهار طرف باز و دارای باغ و باغچه بوده و در مناطق ییلاقی ساخته می شود و دارای سقفی شیب دار است. از مناطقی که همواره مورد توجه سازندگان ویلا و همچنین کاربران آن بوده و هست شمال ایران می باشد. شمال منطقه­ای خوش آب و هوا با اقلیمی مرطوب، سبز و جنگلی می باشد. نزدیکی به دریا نیز از جمله عواملی است که این منطقه را بسیار محبوب کرده است. در این مناطق اکثر خانه ها به صورت ویلایی و حیاط دار ساخته می شود. البته با گسترش ساختمان سازی در مرکز شهرها در شمال سازندگان این ویلاها اجباراً پروژه های ساخت و ساز ویلا را به حومه و اطراف این شهرها انتقال داده اند.

 

طراحی ویلا و باغ:

ویلا ساختمانی است عموماً دو طبقه با کاربری مسکونی – تفریحی در میان باغ یا باغچه که با در نظرگرفتن جاذبه های طبیعی اطراف آن و طراحی و امکانات کاربری آن در بردارنده حداکثر نیازها و خواسته های کاربران آن می باشد.

در طراحی ویلا باغ علاوه بر دانش معماری و ذوق و سلیقه، محیط مناسب و در نظرگرفتن خواسته های کارفرما و همچنین هواشناسی محیطی و اجتماعی و رفتاری باید مورد توجه قرار گیرد.یک ویلای خوب باید با طبیعت اطراف خود همراهی کند و همیشه با آغوشی باز از ساکنین خود استقبال کرده و برای آنها خاطره ساز باشد.

طراحی ویلا

محوطه سازی ویلا:

هر سبکی از طراحی و معماری محوطه سازی در ویلا، المانها و گیاهان متناسب با آن را داراست. تناسب در بین اجزای محوطه باعث زیبایی آن میشود. عدم تناسب در انتخاب اجزا و گیاهان مختلف سبب از بین رفتن هارمونی و زیبایی محوطه می شود.با طرح نقشه ای هدف مند بکارگیری المانهای مناسب، کاشت گیاهان و انتخاب درست آن می تواند فضایی زیبا را در محوطه ویلا پدید آورد.

طراحی محوطه و طراحی داخلی با یکدیگر بسیار تفاوت دارد و این تفاوت در انتخاب المان­های مورد استفاده می باشد. عواملی مانند نور آفتاب، تغییرات دمایی بالا، بارش برف و باران و تابش مستقیم نور خورشید در این انتخاب ها موثر می باشد.

در محوطه سازی ویلا، متریالها دارای محدودیتهای بیشتری است. به طور مثال در محوطه به دلیل تابش نور مستقیم خورشید و همچنین بارش برف و باران امکان استفاده از چوب غیر اشباع یا انواع پی وی سی وجود ندارد .

انتخاب گیاهان نیز در محوطه ویلا از اهمیت خاصی برخوردار است. کاشت گل ها به دلیل کوتاهی عمر این گیاهان و فصلی بودن آن مناسب محوطه نمی باشد از این رو می بایست از درختانی استفاده کرد که همیشه سرسبز و با طراوت و بدون خزان باشند. درختان همیشه سبز با تقلیل فشار باد بر ساختمان از اتلاف گرماى ساختمان در زمستان جلوگیرى می کنند. در تابستان نیز با جذب شدن اشعه خورشید در سطح گیاهان و برگ درختان و تبخیرى که در این سطوح صورت می گیرد هواى محیط خنک می گردد و مهمتر از همه اینکه سایه اى متناسب با فصل و نوع اقلیمى که در آن هستند ایجاد می نمایند .
بدلیل کم بودن زاویه تابش افتاب در صبح و عصر، درختان بهترین نوع سایبان براى پنجره ها و دیوارهاى شرقى، جنوب شرقى، جنوب غربى و غربى ساختمان­هاى کوتاه یا طبقات پائین ساختمانهاى بلند می باشند .

طراحی و اجرای ویلا

مواردی که قبل از شروع محوطه سازی ویلا باید  انجام پذیرد: انتخاب خاک، مصالح ساختمانی، ساخت المانها، آلاچیق، آبنما، برکه، استخر، نهر، کف سازی، تاسیسات محوطه سازی و انتخاب خاک می باشد. در محوطه سازی ویلا با توجه به این مهم که عناصر و نیروهای داینامیکی و استتاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار می گیرند که هر کدام به نوبه خود نیازهای متفاوتی برای زیرسازی محوطه دارند.

خاکبرداری، خاکریزی، استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی همگی نقش مهمی در رشد و نگهداری گیاهان و استقامت آنها در برابر نیروهای ذکر شده دارد.

مصالح ساختمانی مورد استفاده در محوطه سازی ویلا :

امروزه خلاقیت و نوآوری در بخش ساختمان سازی باعث رونق  تولید مصالح ساختمانی گوناگون در انواع مختلف شده است. اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی امر مهمی می باشد. چرا که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی می بایست  تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی نیز مورد توجه قرار گیرد.

علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی در فعالیت های مختلف ساختمانی استفاده می­شود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می گیرد که اطلاع از این موارد می­تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد. از دیگر مواردی که در محوطه سازی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد جنس و رنگ متریال است که اگر بدرستی انتخاب و مورد استفاده قرار نگیرد باعث بروز مشکلاتی در ظاهر سازه می شود. بطور مثال انتخاب رنگهای تند و براق باعث خستگی ذهن در افراد میانسال می شود و همچنین استفاده از رنگهای تیره باعث کوچکتر جلوه دادن محیط و استفاده از رنگهای روشن در محوطه سازی (استفاده از رنگهای روشن در پاسیو و حیاط خلوتها) می تواند بزرگی محیط را به کاربران القا کند.

طراحی ویلا

استفاده از تراورتن های گرم و روشن به همراه ترمو وودهای روشن یا همرنگ چوب انتخاب مناسبی است. همچنین برای کف ویلا می توان از ترمووودهایی با زمینه تیره و واش بتن (موزاییک شسته)که نوعی کف پوش می باشد و سنگ دانه های رنگی و معدنی به صورت برجسته در آن نمایان است  استفاده کرد. همچنین سنگهای لاشه برای استفاده در برخی از نقاط ویلا مناسب می باشند.

از دیگر مواردی که در محوطه سازی ویلا قابل توجه است استفاده از المانهای مختلف  مانند  آلاچیق، آبنما، رواق، استخر، باربیکیو، برکه و غیره می باشد که با توجه به خواست و سلیقه کارفرما و مساحتی که در اختیار می باشد می توان برای ساخت آنها اقدام کرد.

کف سازی در ساخت محوطه ویلا:

یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین بخشها در محوطه سازی کف سازی می­باشد که از سخت ترین قسمت های کار به شمار می آید.  با تقسیم بندی مناسب و با استفاده از مواد و مصالح مناسب در این بخش  می توان زیبایی و احساس های خاصی را القا نمود. استفاده از مصالح مناسب در محوطه سازی  به جهت حفظ امنیت، زیبایی، استحکام  و غیره بسیار حائز اهمیت می باشد.

بدین منظور برای کف ، استفاده از واش بتن و چمن و چوب اشباع در مناطق معتدل و مرطوب و سنگ های شکسته کوهی ، لاشه سنگ ، سنگ های متراکم ساختمانی با ضخامت 4 سانتی متر از خانواده های مرمریت و گرانیت و شن های رنگی برای مناطق سرد و خشک پیشنهاد می گردد .

طراحی داخلی ویلا

 تاسیسات در محوطه سازی ویلا:

روشنایی ویلا، نورپردازی و تاسیسات مکانیکی همگی از موارد مورد توجه و بسیار مهم در محوطه سازی است. همچنین استفاده صحیح از انتقال و راه اندازی نیروی برق نه تنها حس امنیت را القا می کند بلکه باعث کاهش در هزینه های نگهداری می شود. کیفیت و نوع تاسیسات استخر، تاسیسات آبنما و تاسیسات آبیاری اتوماتیک و آگاهی از عملکرد آنها و استفاده از ایده های نو، امریست که باید مورد توجه قرار گیرد.

  مجموعه VTS با بهره مندی از مهندسین سازه ، معماری ، فضای سبز ، تاسیسات برقی و مکانیکی توان طراحی و تهیه و اجرای پروژه های ویلایی را به صورت EPC  ، در قالب های قرارداد پیمانکاری و پیمان مدیریت داراست که متناسب هزینه و سلیقه کارفرما طراحی و اجرا می گردد که در این زمینه نمونه هایی در خور و قابل ادعا ارائه نموده است .

 

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی و ساخت ویلا