4.7/5 - (30 امتیاز)

آبنما صخره ای

آبنمای صخره ای که به آن آبنمای سنگی صخره ای نیز گفته می‌شود شباهت بسیاری به صخره‌های کوهستانی داشته و در اندازه‌های مختلفی ساخته می‌شود. این آبنما به خاطر شکل ظاهری و طبیعی آن، زیبا و چشم نواز بوده و احساس آرامش را به آدمی‌منتقل می‌کند. برای ساخت و اجرای این آبشار صخره ای یا آبنما صخره ای لازم است در اولین قدم محل مورد نظر را عایق کاری و لوله کشی کرد و سپس با توجه به موقعیت و شکل آبنما سنگ‌ها و صخره‌های مورد نیاز بر روی یکدیگر قرار می‌گیرند.

با استفاده از پمپی مخصوص که در مکانی مناسب تعبیه می‌شود جریان آب را از قسمت ابتدایی به قسمت انتهایی آبنما صخره ای هدایت شده و با فشار تعیین شده ریزش آب لازم برای آبنما تامین می‌شود و محیطی شبیه به صخره‌های طبیعی را تداعی می‌کند. میادین سطح شهرها، پارک‌ها، مراکز تفریحی، ویلاها،حیاط منازل، رستورانها و فضاهای سبز مکان‌های مناسبی جهت ساخت آبنما می‌باشد.

آبنمای صخره ای

آبنما صخره ای  معمولاً از سنگ‌های لاشه ای، ورقه ای و پوکه معدنی ساخته می‌شود و در منازل، مهمانسراها، سفره خانه‌ها و همچنین آبنمای باغ‌ها و آبنما خانگی به دو صورت طبیعی و مصنوعی سیمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و قابلیت ترکیب نیز دارند. کوه‌ها و صخره‌های سنگی نیز یکی از زیباترین عناصر طبیعت هستند که می‌توان از آنها در دکوراسیون استفاده و از دیدن آنها لذت برد.

آبشار صخره ای

آبشار صخره­ ای در واقع نوعی آبنماست که یک حالت طبیعی را در محیط ایجاد می‌کند. آبشار صخره ای در سبک‌های طبیعت گرایانه بسیار مورد توجه قرار دارد. این نوع آبنما برای آن دسته از افرادی که تمایل دارند صدای دلنشین آب را در محیط داشته باشند، گزینه خوبی به حساب می­آید. جانمایی آبشار صخره ای در طراحی باید به درستی انجام شود.

یکی دیگر از مواردی که ضرورت اجرای این نوع آبنما را توسط مهندسان ماهر دو صد چندان می­ کند، عایق بندی است. چنانچه آبشار صخره ای در کنار یک دیوار قرار بگیرد، حتما باید به خوبی عایق بندی برای آن صورت بگیرد. در طراحی آبشار صخره ای باید گیاهان و متریال به درستی انتخاب شوند که بدین شکل آبشار صخره ای حس خوبی را در بیننده ایجاد کند.

مکانیسم آبنمای صخره ای

در آبنمای صخره ای مانند سایر انواع آبنما، پمپ آب مخصوصی در محفظه و گودال مخصوصی که برای  آبنما صخره ای در نظر گرفته شده، به منظور هدایت آب از انتها به ابتدای آبنما تشکیل می‌شود.
با چینش سنگ‌های مصنوعی مشابه صخره و قلوه سنگ‌ها محیطی شبیه به صخره‌های طبیعی پر آب تشکیل خواهد شد، از این رو شمایل کلی آبنمای صخره ای سنگی شما تشکیل می‌شود; و بر همین اساس نام این آبنما، آبنمای صخره ای می‌باشد.

آبنما صخره ای و آبشار مصنوعی، آبنمای باغی و المان‌هایی مشابه این، از سازه‌های نشاط اور در محوطه سازی ویلا و هر ساختمان دیگری است و همانطور که پیش از این اشاره کردیم در نمای صخره ای و سنگی اجرا میگردد.

آبنما سنگی

مراحل ساخت آبنمای صخره ای

شما می‌توانید خود با کمی‌خلاقیت و البته مشورت با افراد کاربلد آبنما صخره ای خانگی خود را بسازید.
ما نیز سعی می‌کنیم در این گفتار شما را با روش ساخت آبنما صخره ای آشنا نماییم تا هم با فعالیت تیم خود و در واقع اقدامات مهم در این پروسه آشنا شوید; و هم بتوانید خود به راحتی یک آبنمای صخره ای خانگی طراحی و اجرا کنید.
همانطور که اشاره شد، برای ساخت آبنما صخره ای، نیاز به یک گودال و در واقع حوضچه داریم، پس در وهله اول حوضچه ای برای مجموعه آبشار مصنوعی یا همان آبنمای صخره ای تشکیل می‌دهیم تا آبی که در سیستم آبنما در گردش است در این حوضچه حفظ و نگهداری شود.
در حین ساخت حوضچه باید لوله کشی‌ها طراحی و اجرا شود و همچنین محفظه مناسبی نیز برای پمپ آب تهیه شود تا پمپ در پست ترین نقطه ی گودال قرار گیرد.

در این هنگام نباید از آب بندی حوضچه خود غافل شد، به همین منظور می‌توان از عایق‌های متفاوت و یا همچنین از چسب‌های آب بندی استفاده کرد.
پس از تکمیل حوضچه، مجموعه سنگی ایده آل شما را به فرم دلخواهتان را با میلگرد و پروفیل مخصوص طراحی و اجرا می‌کنیم و پس از جوشکاری باید روی سازه را با تور رابیتس پوشش داد، همچنین اگر رابیتس دو لایه باشد کار بسهولت اجرا میگردد.

آبنمای صخره ای

پس از تکمیل پوشش با تور رابیتس، روی تورها را با ملاط ماسه و سیمان پوشش میدهیم.
در نهایت پس از گذشت یک روز که ملاط ماسه و سیمان به وضعیت کاملا خشک و پایدار رسید با ملاط تکمیلی روی ان را پوشش می‌دهیم.
ملاط تکمیلی از پودر سنگ و سیمان و پودر رنگی تشکیل می‌شود که این سه بصورت خشک با هم ترکیب و مخلوط می‌شود و به اندازه مصرف روی سازه را پوشش می‌دهیم و باید توجه داشت که در زمان مالیدن این ملاط شما می‌توان جزییات شکل سنگ دلخواه را شکل داد.

پس از گذشت مدت زمان که میزان این مدت زمان، بستگی به دمای هوا دارد، مقداری که از کشیده شدن آب ملاط گذشت و در حالی که ملاط هنوز مقداری رطوبت دارد، با دست و به کمک انگشت باید روی ملاط را مالید تا هم سطح و یک دست شود. مالیدن ملاط باید چیزی شبیه سمباده کشیدن باشد که تمامی‌برجستگی‌ها و ترک‌ها صاف و یک دست شوند.

قیمت آبنما صخره ای

قیمت آبنمای صخره ای با توجه به نوسانات اخیر بازار متغییر بوده برای اطلاع از قیمت دقیق آبنما صخره ای با شماره 09123268815 تماس حاصل فرمائید و از قیمت‌های دقیق مطلع شوید.

فروش انواع آبنما سنگی و صخره ای، با سنگهای ساختمانی ایرانی و وارداتی و المانهای سنگی، سنگ گرانیت، تراورتن، مرمریت، مرمر، تراونیکس، ترامیت، لایمستون.