4.7/5 - (3 امتیاز)

انواع استخر باغ و ویلا

استخرهای سر پوشیده

در دو نوع لب ریز و اسکیمری ساخته میشود. استخرهای سرپوشیده عموما برای استفاده مداوم ساخته و به بهره برداری می‌رسند.اساسا بدنه این استخرها از بتن مقاوم با ژل میکرو سیلیس بوده که همین امر باعث می‌شود که بدنه مقاومی‌در مقابل فشارها و تنش‌ها داشته و به مرور زمان آسیب کمتری ببیند یکی از عوامل مهمی‌که در ساخت اینگونه استخرها می‌بایست مورد توجه قرار گیرد ،آب بندی کردن این نوع از استخرها می‌باشد که اصولا در هنگام بتن ریزی می‌بایست از نوار واتراستاب در بدنه استخر استفاده شود . از دیگر نکات مهم ساخت استخرها عبور لوله‌ها از کف استخر می‌باشد . که این نقاط عموما با بتن کف درگیر بوده و اصولا غیر آبند بوده و باعث نشتی در بدنه استخر می‌شوند که این مشکل به واسطه مواد آبندی جدید کمتر اتفاق می‌افتد .

انواع استخر

استخرهای سر ریز

در اینگونه از استخرها آب درون استخر تا لبه استخر پر می‌شود و هیچگونه فضای خالی از محوطه کاسه استخر بیرون نخواهد ماند .
از دیگر مزایای دیگر این نوع از استخرها آن است که هیچگونه چربی و رسوبات دور کاسه استخر نمایان نیست.و هیچگونه علائم و تجهیزات مکانیکی در محوطه استخر دیده نمی‌شود و از لحاظ معماری فضای زیباتری ارائه خواهد شد. از معایب اینگونه از استخرها می‌توان گفت که نیاز به تجهیزات کنترلی بیشتری نسبت به نوع اسکیمری دارند و نیاز به منبع بالانس داشته و مقدار سر ریزی آن نسبت به نوع اسکیمری تقریبا بیشتر بوده لازم به ذکر است اجرای این گونه از استخرها نسبت به نوع اسکیمری سخت و پیچیده است .

انواع استخر

استخرهای اسکیمر

این نوع از استخرها در ایران دارای پیشینه بیشتری بوده و سالها تنها از اینگونه استخرها استفاده می‌شد .این نوع از استخرها حداقل 20 سانت از کاسه استخر خالی بوده و نمای زشتی را به معماری می‌دهد .
از معایب اینگونه از استخرها آن است که در هنگام بهره برداری رسوبات آب و چربی بدن شناگران به مرور زمان دور کاسه استخر جمع شده و نمای زشتی را به محیط استخر می‌دهد .از دیگر معایب این گونه از استخرها آن است که تجهیزی به نام اسکیمر در محیط استخر قابل رویت بوده و در پاره ای از موارد به دلیل پره شناور آن صدای نا به هنجاری از خود تولید می‌کند. از دیگر معایب آن این است که به هر دلیلی اسکیمر شکسته و یا ترک بردارد عامل نشت آب بوده و برای تعمییر آن می‌بایست معماری استخر را بهم زد ،در نتتیجه استخر غیر قابل استفاده می‌شود .

انواع استخرانواع استخر

استخرهای روباز

استخرهای روباز نیز در دو نوع آماده و بتنی ساخته می‌شوند. این نوع از استخرها شامل دو نوع اسکیمری و سر ریز می‌شوند که در بالا مفصلا توضیح داده شد. استخرهای روباز را می‌توان به صورت فصلی استفاده کرد. به طور مثال در تابستان تنها سیستم تصفیه آن کار کند و نیازی به گرمایش نداشته باشد. اما به کارگیری این نوع از استخرها در زمستان نیازمند صرف انرژی زیادی بوده در نتیجه هزینه‌های نگهداری و تعمیرات در این نوع از استخرها زیاد بوده است. معمولا افرادی که تمایل به طراحی و ساخت ویلا، دارند ترجیح می‌دهند از استخرهای روباز در حیاط ویلا استفاده کنند

انواع استخر

استخرهای عمومی‌روباز در زمستان هزینه زیادی را به بهره بردار تحمیل می‌کند .از محاسن اینگونه از استخرها می‌توان گفت که نیاز به سیستم‌های تهویه و رطوبت گیری ندارند به همین دلیل هزینه اولیه اجرا را کم می‌کند . به دلیل روباز بودن و احتمال ورود برگ و گرد و غبار به استخرها می‌بایست سیستم تصفیه مناسب برای این مدل از استخرها در نظر گرفت . از دیگر محاسن و معایب اینگونه از استخرها کنترل دما و رطوبت و دمای محوطه بوده که نیاز به هیچ سیستم تهویه ای ندارد

استخرهای آماده

استخرهای آماده اغلب از جنس فایبر گلس بوده ودر کارخانه آماده و به بهره برداری می‌رسند ساخت و نصب اینگونه از استخرها در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد و به همبن دلیل یکی از مزایای اینگونه از استخرها به شمار می‌رود از دیگر مزایای این استخرها هزینه اولیه پایین می‌باشد اما این استخرها نیز همانند بسیاری از محصولات دارای معایبی نیز هستدکه عبارتند از :
⦁ برای حمل از کارخانه تا محل نصب الزاما می‌بایست از تریلهای مخصوص حمل بار ترافیکی استفاده کرد بنابراین در نقاط صعب العبور نمی‌توان از این استخرها استفاده کرد
2-این استخرها در مقابل نور خورشید حساس بوده و دچار دفرمگی و رنگ پریدگی شده و عمر آنها به شدت کاهش می‌یابد.
3-به دلیل حمل و احتمال ضربه در هنگام نصب امکان دارد که بدنه استخر ترک برداشته و یا شکسته شود.
4-به دلیل فرم یکسان و سهولت در تولید هزینه طرحهای سفارشی بسیار سنگین بوده و مغرون به صرفه نیست.

انواع استخر

استخرهای کف متحرک

این مدل از استخرهای برای فضاهای خانگی مناسب بوده واین قابلیت را دارند که ارتفاع عمقی آنهارا کنترل کرد عمق این استخرها را می‌توان از 20 سانتی متر تا 180 سانتی متر و تنظیم نمود عمده مزایای این استخرها آن است در زمانی که کف استخر با محوطه یکسان شد از فضای سطح روی استخر می‌توان استفاده کرد. تجهیزات کنترلی این مدل از استخرها می‌بایست از جنس استیل 316 یا 314 باشد تا به هیچ عنوان زنگ نزده و پوسیده نشوند از دیگر نکاتی که می‌بایست در ساخت این استخرها مورد توجه قرار گیرد آن است که بدنه استخر می‌بایست صاف و منظم کار شود تا تجهیزاتی که در عمق استخر حرکت می‌کنند با دیواره برخورد نداشته باشند.

معایب استخرهای کف متحرک

⦁ هزینه اولیه بسیار بالا
⦁ به هر دلیلی که تجهیزات استخر خراب شوند نمی‌توان از استخر استفاده نمود.
⦁ در استخرهای کف متحرک روباز به هر دلیلی که برق ساختمان قطع شود نمی‌توان از استخر استفاده نمود.
⦁ به دلیل قرار گرفتن سیلندرهای روغنی در آب در صورت نشت نمی‌توان از استخر استفاده نمود.و می‌بایست آب استخر را به کلی تعویض نمود.
⦁ عملیات نظافت و جارو استخر در این مدلها بسیار دشوار بوده.
انواع استخر