5/5 - (4 امتیاز)

بازسازی خانه،  ساختمان قدیمی‌یا منزل، به معنای بهینه کردن اجزای کهنه و یا آسیب دیده ساختمان، به منظور بهره برداری و تامین نیازهای جدید اهالی یا استفاده کنندگان بنا می‌باشد. بازسازی عموماً در اماکن تجاری یا بناهای مسکونی قدیمی‌فرسوده، که ساکنان آنها امکان جابجایی برایشان میسر نیست انجام می‌شود. معمولاً در بین ما، جابجایی و تغییر محل کار و سکونت سخت است و گاه تغییر محل زندگی و محل کسب که فرسوده و آسیب دیده شده است یا حتی تکراری هم که شده باشد میسر نیست، که در این شرایط با توجه به شرایط اقتصادی و هزینه‌های بالای خرید ملکی جدید بازسازی منزل یا محل کار و ترمیم آسیب‌ها اولین و شاید تنها راه حل پیش روست، که علاوه بر بر حل مشکل، حس تازگی و تجربه زندگی در یک فضای نوساز را نیز ممکن می‌نمایند.

بازسازی منزل این امکان را به شما می‌دهد که هزینه‌ها را کاهش داده و  مشکل انتقال و جابجایی به مکان جدید را حل می‌کند، و البته شانس همزمان استفاده از دکوراسیون دلخواهتان را نیز برای شما به ارمغان می‌آورد.

در این مطلب سعی می‌شود به بررسی شرایط و مراحل بازسازی منزل بپردازیم همراه ما باشید:

مراحل بازسازی خانه‌های قدیمی

آیا شما از آن دسته افراد هستید که خانه‌های فرسوده و چند سال ساخت دارید و قصد بازسازی منزل خود را کرده اید؟ اگر جوابتان مثبت است، پس برای قدم اول بهتر است بدانید در بازسازی صفر تا صد منزل باید از کجا شروع کنید و اولویت در بازسازی با کدام فضا‌هاست.

اقدامات لازم و ضروری قبل از آغاز عملیات بازسازی و اولویت مراحل بازسازی خانه قدیمی، به ترتیب عبارتند از

1) تهیه لیستی از کارها و تغییرات مد نظر در بازسازی خانه

۲) مشخص نمودن بودجه‌ای که قرار است صرف و هزینه گردد.

3)تخمین و محاسبه هزینه دقیق بازسازی فضاهای داخلی و خارجی

4) انتخاب   و مشورت با معماری با تجربه یا یک شرکت بازسازی و استخدام طراح دکوراسیون داخلی

۵) اخذ مجوزهای لازم بازسازی خانه در مواردی خاص

6) مشخص نمودن اولویت‌ها بر اساس بودجه در اختیار ، سلیقه و ایده شخصی و نظر کارشناسی کارشناس طراحی داخلی

7) اقدام به تخریب و فضاهای مورد نیاز

آشپزخانه اولین جایی است که باید بازسازی از آنجا شروع شود، بعد از آن نوبت به بازسازی سقف‌ها می‌رسد، بازسازی و جایگزینی لوله کشی‌های قدیمی‌سرد و گرم و همچنین تعویض سیم کشی‌های ساختمان و تاسیسات قدیمی، قدمی‌دیگر در راه  بازسازی‌خانه می‌باشد. حالا نوبت بازسازی کف بناست، و در آخر کار نوسازی و بهسازی سرویس  بهداشتی و حمام.

تهیه چک لیست بازسازی منزل

در ابتدای عملیات بازسازی منزل می‌بایست، نیازها و توقعات خود را به همراه ایده‌های تان لیست کنید، تا بتوانید در هنگام مشورت با یک معمار یا مشاور طراح، آنها را در میان بگذارید. طولانی یا کوتاه بودن این چک لیست، ارتباط مستقیم با نوع پروژه دارد. بازسازی و تغییر دکوراسیون داخلی دو عملیاتی است که میتوان آنها را ترکیب و در یک زمان انجام داد، به عنوان مثال تفکیک فضاهای داخلی با رنگ‌های سرد و گرم یا تبدیل فضایی با دکوراسیون کلاسیک به پست مدرن، و البته جایگزینی گچ بری‌های برجسته تاریخ گذشته با گچ بری شیک و جدید. نکته قابل توجه در عملیات بازسازی، توجه ویژه به امکان فرسودگی زیرساخت‌های خانه‌های قدیمی‌است، که احتمال آن بسیار بالاست و لذا در قدم اول، تاسیسات را به طور کامل و دقیق بررسی نمایید و در صورت نیاز اقدام به تعمیر و یا حتی  تعویض آنها کنید .

پیشنهاد ما لیست کردن ایده‌ها و نیازهای تان به ترتیب زیر است :

1_جایگزینی در و پنجره‌های قدیمی‌با در و پنجره‌های جدید

۲_ اجرای گچبری‌های جدید، نقاشی و نورپردازی

۳_ عایق کاری سقف و سرویس‌ها در صورت نیاز

4_ بهره گیری از کناف و سقف کاذب در  قسمت‌های مختلف

۵ _ حذف ستون‌های دکوری یا دیوارهای غیر باربر و تغییر فضاها

6_ تغییر و جایگزینی کابینت‌های قدیمی‌با کابینت‌های سبک جدید  و البته طراحی شده بر اساس نیاز شما، که امکان بهره برداری از فضای بیشتری را در آشپزخانه میسر می‌کند

۷ _ ایجاد کمد‌های دیواری و یا قفسه بندی آنها بر اساس نوع استفاده ای که قرار است از آنها بشود

۸- کف سازی مجدد و در صورت نیاز استفاده از دیوارپوش

9-تعویض کاشی و سرامیک‌های قدیمی‌سرویس‌ها و آشپزخانه با متریال جدید

۱۰_ بررسی دقیق و کامل برق کشی، لوله کشی و تاسیسات و البته تعمیر و تعویض آنها در صورت نیاز

۱۱ _اجرای سیستم‌های سرمایش و گرمایش مدرن و جایگزینی و سیستم‌های پرمصرف قدیمی

۱۲ _طراحی و اجرای محلی جهت جاکفشی در ورودی منزل

۱۳ _در نهایت پیشنهاد به استفاده از رنگ‌های سفید و طوسی در طراحی

هزینه بازسازی داخلی خانه متراژ فضا، نوع متریال کاربردی، فرسودگی ساختمان و مقدار نیاز بازسازی خانه، عوامل موثر در هزینه بازسازی می‌باشند. مدیریت صحیح و داشتن ایده و برنامه ریزی مناسب تاثیر بسزایی در اقتصادی نمودن عملیات بازسازی و کاهش هزینه‌ها دارد. همچنین اجتناب از تزیینات گسترده و البته تعمیر فضاها و متریال آسیب دیده و  پرهیز از تغییرات غیر ضروری نیز در صرفه‌جویی هزینه‌های بازسازی خانه تاثیر چشمگیری دارد.

اگر مستاجر هستید  و مالک بازسازی خانه اش را به شما واگذار کرده ، پیشنهاد ما استفاده از کاغذ دیواری و یا نقاشی دیوار‌هاست، که کم هزینه تر است و اگر مالک خانه هستید دیوار پوش‌های چوبی، آجرهای دکوری و سنگهای زینتی و آنتیک می‌تواند گزینه مناسبی برای مرمت دیوارها باشد. هرگز به بهانه تعمیرات جزئی و ارزان قیمت از مصالح نامرغوب استفاده نکنید، زیرا بعد از مدت کوتاهی مجبورید، هزینه بالاتری جهت مرمت ، نگهداری و یا تعویض پرداخت کنید. مخصوصاً در عایق کاری کف سرویس‌ها از متریال بی کیفیت، به هیچ وجه استفاده نمایید.

اهمیت انتخاب و بکارگیری تیمی‌خوب و با تجربه در بازسازی خانه

با عنایت به حساسیت عملیات بازسازی خانه بهتر است، از تجربه و مشاوره شرکت‌های فعال در زمینه بازسازی، بهره بگیرید. شرکت ویرا طرح اسپرلوس‌های با تجربه  ای در این زمینه دارد و با تیمی‌که صاحب ایده‌های خلاقانه و البته کاربردی هستند.  و با بکارگیری نیروهای تحصیل کرده و متخصص، ضمن پیشبرد صحیح و دقیق و سریع مراحل بازسازی، در کاهش هزینه‌ها نیز به خوبی شما را راهنمایی و یاری می‌کنند. البته توجه به این نکته که صرف کاهش هزینه، نمی‌توان از کیفیت مصالح مصرفی گذر کرد، زیرا قیمت مصالحی که به کار می‌رود تاثیر مستقیمی‌بر روی هزینه بازسازی دارد. نکته دیگر در مورد همکاری و بهره گیری از شرکتهای پیمانکار فعال در حوزه بازسازی، بهره مندی از طراحی سه بعدی این شرکت‌ها و در نتیجه دیده بهتر شما، از اجرا، نتیجه و انتخاب صحیح اولویت بندی‌هاست

تخریب در بازسازی داخلی خانه

عملیات تخریب، در پروژه بازسازی، حذف یا جابجا کردن دیوار‌های باربر و غیر باربر و همچنین تعمیر یا تعویض تاسیسات و لوله کشی‌های قدیمی‌و فرسوده است که این مهم با توجه به حساسیت‌های خاصی که دارد می‌بایست به صورت کاملا اصولی و با رعایت نکات و استانداردهای ایمنی، صورت پذیرد توجه به استحکام بنا و رعایت ایمنی، لزوم استفاده از مهندس ناظر را در این بخش مهم و ضروری کرده است. در روند عملیات تخریب و بازسازی توجه داشته باشید که تناسب و عملکرد  فضا‌ها با کوچک کردن یک فضا و اضافه کردن به قسمت دیگر، بر هم نخورد.

تقسیم بندی بازسازی بخش‌های مختلف خانه

با عنایت به بزرگ بودن پروژه بازسازی منزل، تقسیم بندی کارها در بخش‌های مختلف، ضروری است و البته با تقسیم بندی این امکان نیز فراهم می‌شود که عملیات بازسازی، در بازه‌های زمانی مختلف، صورت پذیرد که این امر می‌تواند در مدیریت هزینه‌ها موثر بوده ولی مشکلاتی را نیز به همراه دارد، که از جمله می‌توان به تحمل چندباره سر و صدای عملیات بازسازی و تخریب و همچنین کثیف کاری‌های مراحل مختلف اشاره کرد.

بازسازی سقف خانه

امروزه استفاده از سقف‌های دکوری همراه با نورپردازی‌های ملایم و همچنین بهره گیری و استفاده از کناف که از پرطرفدارترین‌ها جهت سقف خانه‌ها ست، جایگزین گچبری  سقف‌های خانه‌های قدیمی‌شده است. یکی دیگر از شیوه‌های زیبا سازی بصری سقف‌ها، نورپردازی محیطی است، که در زمان بازسازی طراحی و اجرا می‌شود.

بازسازی لوله کشی‌های آب بازسازی لوله کشی با عنایت به فرسودگی ساختمان، متریال کاربردی و بودجه‌ای که برای این کار در نظر گرفته شده متفاوت است. به طور معمول بازسازی لوله کشی ساختمان، در ساختمان‌هایی با عمر بیش از ده سال، یا ساختمان‌هایی که نیت تغییر در دکوراسیون و به روز نمودن سیستم گرمایشی را دارند، انجام می‌شود، که دربرگیرنده تعویض لوله‌های آب سرد و گرم، لوله کشی شوفاژ و تعویض لوله‌های فاضلاب می‌باشد. البته ممکن است بسته به شرایط اقتصادی کارفرما، لوله‌های بخشی از فضاها تعویض گردد، اما پیشنهاد ما به شما این است، که اگر قصد بازسازی خانه خود را دارید بهتر است، تمام لوله کشی‌ها را بررسی، تعمیر و تعویض نمایید، که بعدها منجر به خسارت نگردد.

طراحی داخلی ویلا مدرن

بازسازی کف خانه

متریال انتخابی در بازسازی کف خانه، ارتباط مستقیمی‌با مالک یا مستاجر بودن کارفرما دارد. هزینه مصالح مورد استفاده، ظاهر نما، سلیقه کارفرما، تنوع رنگ، ایمنی و سهولت در حرکت و همچنین نصب آسان ، در انتخاب متریال مورد استفاده بازسازی کف، تاثیر مستقیم دارد. برخی از متریال مورد استفاده که در این بخش کاربرد دارند، عبارتند از ‌‌؛ لمینت، پارکت، موکت، سنگ، سرامیک و موزائیک، که برای کم هزینه کردن این بخش از بازسازی، موزاییک و موکت که در طرح‌های مختلف در بازار موجود، و به منظور استفاده در اتاق‌های خواب مناسب است، پیشنهاد می‌شود.

بازسازی آشپزخانه

از نظر خانوم خانه، آشپزخانه مهم ترین فضای  خانه  است، که می‌بایست اهمیت ویژه ای برای بازسازی آن قائل بود. که البته با توجه به بودجه بندی صورت گرفته قبل از آغاز عملیات بازسازی منزل، می‌توان نسبت به سطحی یا اساسی بودن بازسازی آشپزخانه، تصمیم گیری کرد. به عنوان مثال فرض کنید، تصمیم گرفته اید؛ جای سینک ظرفشویی را  با جای گاز یا فر عوض کنید، در این صورت چالش بزرگ تغییرات لوله کشی و کنده کاری و برق کشی در پیش روی شماست.

بازسازی آشپزخانه را میتوان، با تغییر رنگ و کاشی دیوارها، سرامیک کف  و البته تعویض کابینت‌ها انجام داد.

بازسازی فضاهای نشیمن و پذیرایی

راحت ترین بخش بازسازی خانه مربوط به فضای نشیمن و پذیرایی است، تغییر رنگ، نورپردازی، جابجایی آنتن و در نهایت در صورت نیاز تغییر سیستم گرمایش و استفاده از وسایل دکوری دکوری، کار بازسازی این فضا را به نحو احسن انجام می‌دهد.

بازسازی اتاق خواب

با توجه به در معرض دید نبودن اتاق خواب، میشود عملیات بازسازی کم هزینه ای برای آن برنامه ریزی کرد. تغییر محل کمد دیواری و یا ایجاد کمد دیواری جدید و حتی حذف کمد دیواری، در مواردی که اتاق خواب  کوچکی دارید، رنگ آمیزی یا استفاده از کاغذ دیواری و یا  تلفیق هر دو، کار بازسازی اتاق خواب را یکسره می‌کند. البته در این بین از تزیین سقف و تعویض کفپوش غافل نشوید.

بازسازی سرویس‌ها

به نظر به قسمت سخت و وقت گیر و البته پرهزینه پروسه عملیات بازسازی رسیدیم. تعویض لوله کشی، برق کشی، کاشی و سرامیک دیوارها و کف، و البته اقدامات زیرساختی چون عایق کاری، مشکلات این قسمت از فعالیت بازسازی است، که بدون شک و علیرغم تمام زحماتی که دارد، سرویس‌های جدید و زیبای ساخته شده خستگی را از تن بدر خواهد کرد. آینه و شیرآلات تاثیر بسزایی در زیبایی سرویس بهداشتی و حمام دارد، پس در تعویض آنها خساست نکنید.

بازسازی حیاط و نما

در صورتی که نمای خانه شما قدیمی‌است و یا آسیب دیده است، با بازسازی و یا تعویض متریال‌هایش و البته نورپردازی و رنگ آمیزی درب ورودی ساختمان، زیبایی را از بیرون ساختمان هم به بازسازی منزل اضافه کنید. در ضمن در صورتی که خانه شما دارای حیاط و یا تراس نیز می‌باشد، با ایجاد فضای سبز و یا استفاده از گلدان‌های تزئینی، حال و هوا و جلوه بصری ویژه‌ای به محیط بیرونی خانه خود دهید.

در پایان به تفاوت بازسازی خانه‌های قدیمی‌و آپارتمان می‌پردازیم،؛ جالب است بدانید، بازسازی یک آپارتمان کوچک به مراتب سخت‌تر از یک خانه بزرگ می‌باشد. زیرا مساحت کم، امکان طراحی و چیدمان دکوراسیون داخلی را محدود مینماید، چون در این خانه‌ها باید طراحی  طوری باشد، که حداکثر  استفاده مفید، از فضا صورت پذیرد، که در همین رابطه استفاده از متریال کمجا قابل تامل است. پر واضح است، بازسازی خانه‌های بزرگ نیز، به دانش و مهارت خاص خود نیاز دارد، اما  مهمترین مسئله، قبل از شروع عملیات بازسازی این است، که بدانید هدف از بازسازی چیست؟ از فضاهای جدید چه می‌خواهید؟ و تا چه حد علاقه به حفظ فضاها و دکوراسیون‌های سنتی دارید.