بازسازی ویلا، دانستی‌های ضروری؟

طراحی ویلا یا دکوراسیون داخلی ویلا هر چقدر هم که زیبا باشد، پس از مدتی قدیمی‌می‌شود و باید به فکر نوسازی ویلا بود. علاوه بر این، برخی از مالکان خانه‌ها و آپارتمان­های قدیمی، تمایلی به تخریب کل ساختمان ندارند ولی در عین حال برای نوسازی فضای داخلی ویلا تمایل دارند. در چنین شرایطی، اهمیت بازسازی ویلای قدیمی‌دو صد چندان می‌شود. بازسازی ویلا، جزو آن دسته از کارهایی است که هر کسی از پس آن برنمی‌آید و داشتن تخصص و تجربه کافی برای این منظور ضروری است.

ارزیابی مقاومت بنا برای بازسازی داخلی

تغییر طراحی ویلا و دکوراسیون داخلی ویلا در ساختمان‌هایی که عمر چندانی ندارند و در اصطلاح نوساز هستند، کار چندان سختی نیست اما با افزایش سن ساختمان، کار پیچیده خواهد شد. در ساختمان­هایی که عمر بنا زیاد است، برای انجام تغییرات اساسی، باید حتما مقاومت بنا مورد ارزیابی قرار بگیرد. جمع آوری تیغه­های داخلی یا تغییر در کف و افزایش وزن سقف، باید با انجام محاسبات دقیق باشد و این کار توسط یک مهندس عمران با تجربه باید انجام شود. پس از ارزیابی و محاسبات دقیق، می‌توان فضا را به طور کامل تغییر داد به شرط آنکه محدودیت‌های جدی وجود نداشته باشد. مهندس معمار باید طراحی داخلی را با در نظر داشتن محدودیت‌ها، سلیقه کارفرما و برآورد هزینه انجام دهد. گاهی وضعیت ساختمان به گونه ای است که نیاز به مقاوم سازی ضروری است.

بازسازی ویلا بر اساس سبک

بازسازی ویلا را می‌توان بر اساس سبک‌های طراحی داخلی انجام داد. البته برای این منظور باید دید که کارفرما تمایل به تعویض مبلمان و وسایل خود دارد یا نه؛ در صورتی که طراح مجبور باشد از وسایل قبلی بهره بگیرد، کار کمی‌سخت خواهد شد. معمولا سبک‌های کلاسیک و مدرن، به نسبت سایر سبک‌ها طرفدار بیشتری دارند. اگر به صورت هماهنگ این امکان وجود داشته باشد که محوطه و نما نیز بازسازی شود، نتیجه مطلوبی حاصل خواهد شد. طراحی محوطه و طراحی نما، در ویلا‌های بازسازی باید تابع یکی از سبک‌ها باشد. هر چقدر طراحی داخلی ویلا به طراحی محوطه و نمای آن نزدیک شود، حس بهتری را به مخاطب القا خواهد کرد.

بازسازی ویلا

 

ضوابط بازسازی ویلا

هر گونه تغییر در ساختمان، نیاز به اخذ مجوزهای لازم از سوی شهرداری دارد و بازسازی ویلا از این امر مستثنا نیست. پس از همان ابتدای کار و طراحی داخلی با هدف بازسازی، باید مجوزهای لازم را برای این منظور دریافت کرد. همچنین طراحی باید بر اساس ضوابط انجام شود و طراح نمی‌تواند بر اساس سلیقه خود تغییراتی را خارج از ضوابط اعمال کند. یک مهندس ناظر با شرایط تعیین شده، باید به عنوان ناظر بر بازسازی نظارت کامل داشته باشد. چنانچه طراحی نما و بازسازی آن نیز مد نظر باشد، علاوه بر این باید ایمنی را نیز رعایت کرد. برای این منظور نصب حفاظ‌های مخصوص در پیاده رو ضروری است علاوه بر این باید اقدام به نصب تابلوهای هشدار دهنده کرد.

آشنایی با دو روش بازسازی ویلا

بازسازی ویلا همیشه با هدف زیباسازی و تغییر سبک انجام نمی‌شود و گاهی با اهداف دیگری انجام می‌شود. برای مثال، بازسازی ساختمان حفاظتی و بازسازی سبکی، از انواع بازسازی به حساب می‌آیند. بازسازی حفاظتی بیشتر شامل کل بنا می‌شود و بازسازی داخلی نیز جزئی از آن است و هدف انجام این کار، حفاظت و تقویت ساختمان محسوب می‌شود. بازسازی سبکی، روشی دیگر است که در آن کمترین تغییر صورت می‌گیرد و تنها قسمت‌های فرسوده باید بازسازی شوند. این روش بیشتر برای مرمت آثار تاریخی کاربرد دارد و بهره­ گیری از آن برای خانه‌های مسکونی چندان رایج نیست.

بازسازی دیوارها

دیوارها یکی از مهم ترین قسمت‌هایی هستند که باید در بازسازی داخلی ویلا مورد توجه قرار بگیرند. ساده ترین راه برای بازسازی دیوار یا به عبارتی نوسازی آن، رنگ کردن محسوب می‌شود. اما رنگ به تنهایی نمی‌تواند فضا را دچار تغییر و تحول اساسی کند. از همین روی می‌توان متریال‌های دیگری را برای این منظور نیز انتخاب کرد. برای مثال، کاغذ دیواری یکی از گزینه‌های خوبی است که می‌توان از آن کمک گرفت. البته باید توجه داشت که در صورت ناهموار بودن سطح دیوار، زیرسازی مسئله مهمی‌به حساب می‌آید. در شرایطی که کارفرما تمایلی نداشته باشد که همه دیوارها کاغذ دیواری شوند، می‌توان بخشی از دیوارها را کاغذ دیواری و بخشی دیگر را رنگ آمیزی کرد. یکی دیگر از کارهایی که در بازسازی داخلی ویلا می‌تواند مفید واقع شود، بهره گیری از سنگ‌های تزئینی دیوار است که معمولا به این دسته از سنگ‌ها، آنتیک می‌گویند. امروزه کامپوزیت‌های داخلی، مانند سنگ‌های تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. سنگ‌های نامنظم اگر به صورت حرفه ای و حساب شده کار شوند، می‌توانند طراحی داخلی را به سمت طراحی ویلا روستیک ببرند. البته باید توجه داشت که مبلمان و سایر قسمت‌های دکوراسیون داخلی نیز ویژگی‌های طرح روستیک را دارا باشند. یکی از نکات مهمی‌که نباید در رابطه با دیوارها آن را نادیده گرفت، متراژ خانه است. چنانچه متراژ خانه کم باشد، نباید رنگ آمیزی تیره انجام داد. بهره گیری از کاغذ دیواری تیره یا کاغذ دیواری‌هایی با طرح شلوغ، منطقی به نظر نمی‌رسد. سنگ‌های تزئینی یا کامپوزیت داخلی، در شرایطی که متراژ خانه کم باشد، نباید به وفور مورد استفاده قرار بگیرد.

بازسازی ویلا

بازسازی ویلا

بازسازی کف

ایجاد تغییر در کف، یک کار کاملا تخصصی به حساب می‌آید چون در بازسازی ویلا گاهی لازم است که تغییراتی در مسیر لوله‌های آب ایجاد شود. البته انجام چنین کاری هزینه بسیار زیادی را در پی دارد ولی در شرایطی که باعث ایجاد محدودیت در طراحی و اجرا شود، جا به جایی لوله‌ها اجتناب ناپذیر است. تمام تغییراتی که در کف باید ایجاد شود، هنگام طراحی بازسازی ویلا باید مد نظر قرار بگیرد و زمان اجرای بازسازی داخلی، زمان آزمون و خطا محسوب نمی­ شود. کف سازی به ویژه در قسمت آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام باید با دقت زیادی انجام شود چون هر گونه خطا در شیب بندی می‌تواند جمع شدن آب را در پی داشته باشد. انتخاب متریال کف بسیار حائز اهمیت است و تا جای ممکن متریال نباید به گونه ای انتخاب شود که لیز باشد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن دقت کافی شود، رنگ متریالی است که برای کف مورد استفاده قرار می‌گیرد. متریال کف در خانه‌هایی که نور کافی ندارند باید از رنگ‌های روشن انتخاب شود اما در خانه‌هایی که نور کافی دارند، محدودیت چندانی برای این مسئله وجود ندارد. رنگ کف، دیوارها و سقف باید با یکدیگر در تناسب باشند. اگر سقف خانه ای به صورت کلاسیک طراحی شده باشد، نمی‌توان متریال کف را به گونه ای انتخاب کرد که حس مدرن را ایجاد کند. تناسب در انتخاب متریال‌ها تنها به طراحی داخلی محدود نمی‌شود و در طراحی محوطه و اجرای محوطه نیز این مسئله مصداق دارد.

انتخاب کابینت در بازسازی داخلی ویلا

از آنجایی که آشپزخانه در خانه‌های ایرانی قلب خانه به حساب می‌آید،  بازسازی آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است. با وجود اینکه کف، دیوارها و سقف باید به خوبی طراحی و اجرا شوند ولی، کابینت بیشتر از همه چیز در آشپزخانه به چشم می­ آید. کابیت آشپزخانه کاملا تابع سبک طراحی داخلی است و اگر بر اساس سبک کلی خانه انتخاب نشود، جلوه چندانی نخواهد داشت. چنانچه سبک کلاسیک ، برای طراحی ویلا انتخاب شده باشد، می‌توان از کابینت ممبران استفاده کرد. اما در شرایطی که طراحی داخلی بر اساس سبک مدرن باشد، استفاده از کابینت گلاس منطقی تر به نظر می‌رسد. در واقع طراحی آشپزخانه باید با طراحی سایر قسمت‌های خانه همخوانی داشته باشد. گاهی برای اینکه بتوان به یک طراحی خاص رسید، باید آرک‌ها و رابیتس کاری‌های قدیمی‌را حذف کرد. انتخاب یک کانتر در ورودی آشپزخانه یا یک کانتر جزیره، می‌تواند به آشپزخانه زیبایی و هویت ببخشد.

بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی سرویس بهداشتی و حمام ویلا

به غیر از آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حمام، جزو قسمت‌های هزینه بر در بازسازی ویلا به حساب می‌آیند. هر چقدر که تغییرات این قسمت زیادتر باشد، بر هزینه‌ها نیز افزوده خواهد شد. تغییرات کف، جا به جایی لوله‌ها، خرید روشویی، خرید شیرآلات جدید ، نصب توالت فرنگی جدید و خرید وان (در صورتی که فضای کافی وجود داشته باشد) هزینه زیادی را برای کارفرما به همراه دارد. چنانچه کارفرما تمایلی برای تغییرات کلی و زیاد داشته باشد، باید به جزئیات و تغییرات کوچک اکتفا کرد. طراحی بازسازی حمام و سرویس بهداشتی باید به گونه ای باشد که این دو فضا را به یک جای زیبا و در عین حال کاربردی تبدیل کند، مسئله ای که معماران کمی‌به آن توجه دارند. انتخاب رنگ کاشی‌ها و نورپردازی در دو فضای یاد شده حائز اهمیت است و در فضاهای کوچک و کم نور، از به کار بردن رنگ‌های تیره باید اجتناب کرد چون در فضا حس سنگینی ایجاد خواهد کرد. اما در متراژهای بزرگ محدودیت‌ها کمتر هستند و می‌توان از رنگ‌های تیره نیز استفاده کرد ولی این بدین مفهوم نیست که در استفاده از رنگ تیره افراط صورت بگیرد. رنگ تیره در فضاهای اینچنینی معمولا با رنگ‌های روشن تر باید ترکیب شوند.

بازسازی حمام ویلا

بازسازی اتاق خواب ویلا

بازسازی اتاق خواب حساسیت بیشتری را می‌طلبد چون سلیقه افراد را باید برای طراحی داخلی این بخش از خانه مد نظر قرار داد. یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه ویژه شود، سن فرد است به گونه ای که بازسازی و طراحی داخلی اتاق یک کودک، با نوجوان یا بزرگسال تفاوت‌های زیادی دارد. حتی جنسیت فردی که می‌خواهد از اتاق خواب استفاده کند، در بحث طراحی اهمیت زیادی دارد. در کنار سلیقه و سن افراد خانواده برای طراحی داخلی، باید موارد تخصصی و فنی طراحی داخلی و بازسازی را نیز مد نظر قرار داد. در صورتی که خانه خیلی قدیمی‌باشد، می‌توان تغییرات اساسی در کمد دیواری آن ایجاد کرد. چون معمولا کمد دیواری‌های این خانه‌ها، دیواره‌های بزرگی دارند که فضای زیادی را می‌گیرد. با جایگزینی کمد‌های جدید، می‌توان مقداری فضا به اتاق خواب اضافه کرد. کمد دیواری یکی از اجزای مهم اتاق خواب محسوب می‌شود و معماران در طراحی داخلی باید تا جای ممکن فضایی را برای این امر اختصاص بدهند. تناسب ابعاد تخت با متراژ اتاق خواب نیز مسئله دیگری است که باید به آن توجه کرد. اتاق خواب باید به گونه ای طراحی شود که فرد هنگام خواب در آن احساس آرامش و راحتی داشته باشد. برای این منظور انتخاب پرده باید به دقت انجام شود. پرده اتاق خواب ضمن تامین نور در صبح، باید این قابلیت را داشته باشد که در شب، فضای تاریک ایجاد کند. معمولا برای رسیدن به این مسئله از ترکیب دو پرده (تور و پارچه) استفاده می‌کنند. در نظر گرفتن تهویه مناسب و نورپردازی نیز دربازسازی و طراحی داخلی خانه اهمیت زیادی دارد. نورپردازی در اتاق خواب باید ملایم باشد و هدف از نورپردازی در اتاق خواب، صرفا به وجود آوردن یک فضای زیباست. تنها در شرایطی که بخشی از اتاق خواب به مطالعه یا کار اختصاص داشته باشد، باید از نورپردازی کاربردی (لامپ­‌های پر نور) بهره گرفت.

بازسازی اتاق خواب وبلا

بازسازی اتاق خواب وبلا

بازسازی ویلا