4.7/5 - (11 امتیاز)

امروزه از آنجا که شمال کشور از آب و هوای مطلوب و لذت بخش و طبیعتی زیبا و بکر برخوردار است، اکثرا افراد خواهان طراحی ویلا یا خرید ویلا در شمال کشور و به خصوص مناطق جنگلی هستند. حتما دقت کرده اید که زمین‌ها در مناطق شمالی، اکثرا بر روی شیب و دامنه کوه‌ها قرار گرفته و این موضوع هیچ مانعی برای طراحی و ساخت ویلا در شیب ایجاد نکرده و برعکس افرادی مشتاق هستند تا ویلای خود را در شیب طراحی و اجرا کنند.

معمولا شهرک‌های ویلایی در شمال کشور نیز در زمین‌های با فاصله از مراکز شهر‌ها احداث و راه اندازی می‌شوند؛ که به دلیل فاصله از مرکز شهر و دوری از بافت شهری معمولا زمین‌های دست نخورده و بایری هستند که به تبع دارای ناهمواری نیز می‌باشند. به همین دلیل است برخی از شهرک‌های ویلایی در شیب و دامنه کوه‌ها و مراتع طراحی و اجرا می‌شوند
اما لازم به ذکر است که نکاتی را برای شما باز گو کنیم تا پیش از تصمیم گیری اطلاعات مفیدی داشته و با دانش قبلی تصمیم بهتری بگیرید.
ویلاهایی که در سطح شیبدار طراحی و بنا می‌گردد، از لحاظ اصول مهندسی و  تخصصی نیازمند به تراکم مصالح ساختمانی بالاتری است.
از این رو قیمت تمام شده ساخت ویلا در زمین شیب دار ممکن است برای افراد گران قیمت تر از ساخت ویلا در زمین صاف و مسطح باشد.

ساخت ویلا در شیب

در واقع برای طراحی ویلا در سطح شیبدار و در نهایت ساخت آن، مصالح بیشتری مورد استفاده می‌گیرد.
اصولا ساخت ویلا در زمین شیب دار باید با مقاومت مصالح بیشتری طراحی گردد که این امر نسبت به مصالح بکار گرفته شده در زمین صاف و هموار بیشتر است. و در نهایت هر چه مصالح و لوازم بکار گرفته شده در راستای مقاوم سازی ویلاها بیشتر باشد، قیمت تمام شده نیز به تبع آن بیشتر خواهد شد.

مصالح بکار گرفته شده در ساخت ویلا در زمین شیب دار

برای ساخت و ساز در شرایط زمین شیب دار، باید توجه بیشتری در خصوص انتخاب مصالح مناسب با توجه به نوسانات آب و هوایی در منطقه مورد نظر داشته باشیم. زیرا نوع مصالح مصرفی در هر موقعیت مکانی بر سیستم تهویه و رطوبت داخلی منازل تأثیرگذار باشد.
با توجه به اهمیت و ظرافت این پروژه باید به گروه اجرایی کاملا اطمینان حاصل کنید و تا حد امکان برای ساخت چنین نوع از ویلاهایی می‌بایست با کادری مجرب و حرفه ای در پیشبرد همکاری کنید.
در نتیجه فرایند ساخت ویلا در زمین شیب دار را باید با در نظر داشتن تمامی‌نکات مهندسی و ارگونومیک رعایت شده و طبق استانداردهای جهانی روند ساخت ویلا را با توجه و ظرافت کاری ویژه ای انجام داد تا در نهایت بهترین نتیجه ممکن را بدست آورد.

طراحی ویلا در شیب

بطور کلی ساخت ویلا در زمین شیب دار در مناطق کوهستانی اتفاقی شایع است که در مناطق شمالی کشور شاهد آن هستیم. بخصوص در مناطق شمالی مانند منطقه ماسال، که ویلا سازی بسیار رونق دارد و این در حالی است که به علت کوهستانی بودن موقعیت جغرافیایی اکثر زمین‌ها در شیب قرار دارند و این موضوع هیچ مانعی برای ساخت ویلا و بخصوص باغ ویلا و پرورش گیاهان ودرختان متنوع ایجاد نکرده.
باید در نظر داشت که زمین‌های شیب دار هیچگاه مانع ساخت و ساز نمی‌شود فقط لازم است تا با گروهی متخصص به بهترین نحو بهترین استفاده را از شرایط کرد.
اگر به طراحی و ساخت این نوع از ویلاها خوب دقت کنید؛ متوجه زیبایی خیره کننده و چشم نوازی از این ویلا‌ها خواهید بود و منظره ای شگفت انگیز در دل جنگل و کوهستان را می‌بینید.