4.7/5 - (55 امتیاز)

قطعا به عنوان یک معمار، بارها و بارها با تالارهای عروسی مختلفی مواجه شده ­اید که علیرغم زیبایی، دارای مشکلات فنی زیادی بوده­­ اند و همین مسئله، منجر به عدم رضایت متقاضیان برای برگزاری جشن عروسی شده­ است. این مشکلات می‌­توانند به دلایل زیادی ایجاد شوند از طراحی و اجرای نامطلوب گرفته تا انتخاب نادرست مصالح و… همه و همه می‌توانند در بروز آن­ها نقش داشته باشند. با تمام این تفاسیر، طراحی تالار عروسی جزو آن دسته از کارهایی است که علاوه بر دانش، نیاز به تجربه، مهارت و ذوق هنری نیز دارد. اگر به عنوان معمار می‌خواهید عملکرد بهتری در زمینه طراحی تالار عروسی داشته باشید،  پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مطلب همراه ما باشید.

مشاوره طراحی تالار عروسی

طراحی تالار عروسی

گام اول طراحی تالار را درست بردارید

یکی از مهمترین کارهایی که باید پیش از هر چیز مورد توجه قرار بگیرد، تحلیل سایت است که به آن فاز صفر یا مطالعات قبل از طراحی نیز گفته می‌شود. هر چه وقت و دقت بیشتری صرف این مرحله از کار شود، مسلما نتیجه بهتری در آخر کار حاصل خواهد شد و خطاهای احتمالی به نزدیک صفر می‌رسد. در این مرحله از کار، موقعیت مکان تالار عروسی، مورد بررسی قرار می‌گیرد. چنانچه محل قرارگیری تالار عروسی در یک منطقه مسکونی پر تراکم باشد، باید تمهیداتی را در طراحی و اجرای تالار مد نظر قرار داد.

طراحی تالار عروسی
برای مثال، آکوستیک کردن دیوارهای تالار برای جلوگیری از خروج صدا، یکی از کارهایی است که باید مد نظر باشد. کارهای دیگری چون بررسی آلودگی محیط، جهت وزش باد، ساختمان‌های مهم اطراف، دسترسیها، فرهنگ و آداب و رسوم مردم منطقه، محدودیتها و … همگی جزو مواردی هستند که در این مرحله باید مورد توجه قرار بگیرند.

طراحی تالار عروسی

هزینه طراحی تالار عروسی

یکی از دغدغه‌هایی که ذهن بسیاری از افراد را به خود درگیر می‌کند، هزینه طراحی تالار عروسی است. هزینه طراحی باغ عروسی، به عوامل زیادی بستگی دارد. به طور کلی، عواملی که می‌توانند در قیمت طراحی باغ عروسی نقش داشته باشند، متغییر هستند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. شایان ذکر است که بسته به اینکه کدامیک و چه میزان از مواردی که به آنها اشاره می‌شود ، در حوزه تعهدات مشاور باشد، این قیمت مشخص خواهد شد.

  • متراژ تالار عروسی
  • طراحی فاز یک و دو تالار
  • طراحی معماری، سازه ، برق و مکانیک تالار
  • موقعیت مکانی در صورت نیاز به سایت ویزیت (بازدید- تعداد جلسات)
  • نقشه برداری (مشاوره نقشه برداری و انجام عملیات نقشه برداری)
  • میزان تنوع و سبک طراحی تالار پذیرایی
  • تعداد لوکیشن طرح تالار
  • تعداد رندرهای طراحی تالار

وقت طراحی تالار عروسی شماست

بعد از تحلیل سایت و بررسی تمامی‌جوانب، نوبت طراحی تالار عروسی است. طراحی هم به همان میزان تحلیل سایت اهمیت دارد و باید نکاتی را در رابطه با آن مد نظر قرار داد. برای طراحی تالار عروسی، باید عکسهای بسیار زیادی را نگاه کرد. البته دیدن این عکسها نباید صرفا به نمونه‌های داخلی محدود شود و دیدن نمونه‌های طراحی خارجی نقاط مختلف دنیا، خالی از لطف نیست. اما در نهایت، معمار باید از خلاقیت خود نیز بهره بگیرد و صرفا به کپی کردن نمونه‌ها اکتفا نکند چون هر چه طرح خاص تر و منحصر به فرد باشد، بیشتر به چشم می‌آید و ماندگار خواهد شد. به غیر از موارد یاد شده، معمار باید با کارفرما گفت و گو داشته باشد و انتظارات او را نیز مد نظر قرار بدهد چون در نهایت نتیجه کار باید منجر به جلب رضایت او شود.

طراحی تالار

اجرای تالار عروسی

کدام سبک طراحی تالار بهتر است؟

قطعا طراحی تالار عروسی باید تابع یک سبک خاص باشد. سبک‌های کلاسیک، سنتی و حتی مراکشی و … برای این منظور می‌توانند مفید باشند. اما از آنجایی که بسیاری از عروس خانمها دوست دارند برگزاری مراسم را در فضایی مانند قصر تجربه کنند، سبک کلاسیک می‌تواند گزینه بهتری به حساب بیاید به ویژه اگر به آن چاشنی مجلل بودن نیز اضافه شود. البته نباید این نکته را از یاد برد که در طراحی تالار عروسی، صرفا زیبا بودن آن ملاک نیست و باید به کاربردی بودن فضاها نیز دقت کافی داشت.

ساخت تالار عروسی

جزئیات بیشتری از طرح تالار خود بدانید

معماران باید در طراحی تالار پذیرایی، جزئی نگر باشند تا در زمان اجرا، با مشکلات جدی مواجه نشوند. هر چقدر طراحی اولیه و طراحی نهایی با دقت بیشتری انجام شود، نتیجه اجرا نیز بهتر خواهد شد. یکی از مهمترین مواردی که معماران باید به آن توجه کنند، ارتفاع سقف تالار عروسی است. ارتفاع سقف هر چقدر بلندتر باشد، مزایای بیشتری را به همراه دارد. برای مثال، امکان استفاده از دوربین‌های فیلمبرداری و عکاسی را راحت تر می‌کند.

طراحی و اجرای تالار عروسی

مورد دیگری که در طراحی تالار عروسی نباید از نظر دور بماند، طراحی یک رختکن مناسب برای مهمانان است. هر چقدر این رختکن مجهزتر باشد، رضایت بیشتری را در پی دارد. بزرگ بودن فضای رختکن به همراه سیستم تهویه مطبوع و در نظر گرفتن جای مناسب برای کمدهای قفل دار، از موارد ضروری برای این فضا به حساب می‌آیند. جانمایی رختکن نباید به گونه ای باشد که نسبت به سالن اصلی دید داشته باشد، ولی در عین حال این محل باید در نزدیکی ورودی سالن قرار بگیرد.

تالار عروس و داماد

طراحی سالن اصلی عروسی، باید کاملا متناسب با ظرفیت آن باشد علاوه بر این، سالن باید به گونه ای طراحی شود که محل پذیرایی خانمها و آقایان در عین حال که مجزا هستند، به یکدیگر نیز راه داشته باشند. داخل سالن اصلی باید قسمتهایی را به محل سرو نوشیدنی اختصاص داد. اگر معماران به طراحی و اجرای این قسمت از تالار عروسی دقت کنند، می‌تواند به عنوان لوکیشن عکاسی، مورد استفاده قرار بگیرد.

طراحی و اجرای تالار عروسی

اتاق عقد تالار و ویژگی‌های آن

در طراحی تالار عروس و داماد، اتاق عقد یکی دیگر از بخشهایی است که باید به آن توجه ویژه داشت. اختصاص دادن حداقل 35 متر مربع برای این فضا ضروری است تا به راحتی بتوان در آن صندلی گذاشت. این قسمت از باغ تالار عروسی باید مجلل باشد ولی مجلل بودن بدین معنا نیست که طراحی به گونه ای باشد که در ذهن افراد ایجاد آشفتگی کند. استفاده از آرک‌های بیش از اندازه و سقف کاذب کوتاه، می‌تواند فضا را کوچک تر نشان بدهد که این مسئله باید مورد توجه قرار بگیرد چون متراژ اتاق عقد محدود است.

طراحی تالار عروسی

بهره گیری از رنگ‌های روشن در طراحی این محیط می‌تواند فضا را بزرگ تر نشان بدهد. استفاده از رنگ‌های تیره، فانتزی یا طرح‌های ساده، مناسب اتاق عقد نیست و معماران از به کار بردن آنها باید جدا خودداری کنند. اختصاص دادن یک جایگاه ویژه برای نشستن عروس و داماد، این امکان را به مهمانان می‌دهد که بتوانند راحت تر آنها را ببینند ضمن اینکه نتیجه بهتری برای عکسبرداری و فیلمبرداری در پی خواهد داشت. این جایگاه هر چه مجلل تر طراحی شود، قطعا بیشتر به چشم می‌آید. استفاده از گچبری‌های خاص با ترکیب رنگ آمیزی سفید و طلایی، همچنین شبیه سازی دیوارها مانند قصرها و کاخها، می‌تواند فضای جایگاه را متمایز و مجلل کند. برای اتاق عقد نیز مانند سایر قسمتها باید تهویه مطبوع و سیستم گرمایشی و سرما در نظر گرفت.

طراحی تالار عروسی

آشپزخانه تالار چقدر میتواند مهم باشد؟

آشپزخانه تالار عروسی درست است که در معرض دید قرار ندارد ولی این مسئله دلیلی بر طراحی غیر استاندارد این قسمت نیست. معماران در طراحی تالار عروسی، باید تمهیدات ویژه ای را برای آشپزخانه در نظر بگیرند. آشپزخانه تالار، یک آشپزخانه صنعتی محسوب می‌شود. در نتیجه باید فضای کافی داشته باشد ضمن اینکه اختصاص چربی گیر (روغن جمع کن) برای این فضا ضروری است. اتاق ظروف، دیگ شویی و ظرف شویی را برای این آشپزخانه نباید از یاد برد. همچنین فضایی را برای سردخانه میوه، سبزیجات و گوشت نیز باید مد نظر داشت.

طراحی آششپزخانه تالار رعوسی

آشپزخانه تالار عروسی باید مطابق با استانداردهای اداره بهداشت طراحی شود از این رو، بررسی آخرین دستورالعملها مسئله ای ضروری است. توجه به تهویه هوا و بهره گیری از فن‌های صنعتی در فضای آشپزخانه بسیار اهمیت دارد و در طراحی و اجرای باغ تالار عروسی نباید بی توجه از کنار آن گذشت چون بوی غذا حسابی دردسرساز خواهد شد.

محل سرو غذا در تالار مهم است

محل سرو غذا یکی از مهمترین قسمت‌های تالار عروسی به حساب می‌آید که برخی از معماران نسبت به طراحی آن بی توجه هستند. محل سرو غذای مهمانان، باید در طراحی تالار عروسی جدا از سالن اصلی باشد. مساحت این فضا باید به گونه ای باشد که افراد بتوانند به راحتی نزدیک میز سلف سرویس راه بروند. برای این قسمت از تالار، باید چند ورودی در نظر گرفت تا مهمانان به آسانی بتوانند از برخی درها وارد و از برخی درگیر از آن‌ها خارج شوند. اگر محدودیتی از نظر مساحت تالار عروسی وجود نداشته باشد، می‌توان یک سالن غذاخوری مجزا هم برای تالار در نظر گرفت.

طراحی باغ تالار عروسی

نکاتی درباره سرویس بهداشتی تالار

سرویس بهداشتی باغ تالار عروسی باید در محلی مناسب و دور از سالن اصلی قرار بگیرد. سرویس بهداشتی در طراحی تالار عروسی نباید در مسیر باد، جانمایی شود چون بوی نامطبوع وارد سالن خواهد شد. استفاده از مرغوبترین متریال و فن‌های قوی در زمان اجرای تالار عروسی برای این قسمت ضروری است. تعداد چشمه‌های توالت باید کافی باشد تا مهمانان در این قسمت بیش از اندازه معطل نشوند.
توالت فرنگی باید حتما برای سرویس بهداشتی در نظر گرفته شود تا سالمندان به راحتی بتوانند رفت و آمد کنند. سرویس بهداشتی تا جای ممکن باید فاقد پله و در صورتی که اجبار برای گذاشتن پله در طراحی وجود داشته باشد، باید حتما رمپ با شیب ملایم، در نظر گرفته شود. سرویس بهداشتی کارکنان باید از سرویس بهداشتی مهمانان جدا باشد و ترجیحا در نزدیکی رختکن و اتاق استراحت کارکنان قرار بگیرد.

اتاق مدیریت تالار کجا باشد؟

در طراحی تالار عروس و داماد، باید فضایی را برای اتاق مدیریت مد نظر قرار داد. اتاق مدیریت باید به گونه ای طراحی شود که هیچ گونه دیدی نسبت به سالن اصلی نداشته باشد. همچنین جانمایی اتاق مدیریت را باید به گونه ای در طراحی قرار داد که امکان دسترسی به قسمت‌های مختلف تالار عروسی را به راحتی برای مدیر میسر کند.

طراحی تالار عروسی

نکاتی مهم برای طراحی سالن اصلی تالار

سالن اصلی، به نوعی قلب تالار محسوب می‌شود و معماران در طراحی باغ تالار عروسی، باید برای این قسمت سنگ تمام بگذارند. برای طراحی و اجرای سالن اصلی، برخی استانداردها وجود دارد. برای مثال، در برخی دستورالعمل­‌های اداره بهداشت اشاره شده که دیواره‌های سالن تالار عروسی باید به ارتفاع 120 سانتی متر سنگ شود. متریال سنگ‌های دیوار نباید به گونه ای باشد که چشم را خسته کند یا در زمان نورپردازی، انعکاس نور به وجود بیاورد.

در زمان اجرای تالار عروسی، کف سالن اصلی باید از متریالی استفاده شود که لیز نباشد. موارد دیگری را در طراحی باغ تالار عروسی و اجرای آن باید مد نظر قرار داد. برای مثال، طراحی یک پیست رقص ضروری به نظر می‌رسد و معمولا مساحتی حداقل بین ۶۰ تا ۹۰متر مربع برای این منظور باید در نظر گرفته شود. این پیست رقص باید در طراحی و اجرا به گونه ای قرار بگیرد که مهمانان بتوانند به راحتی در حالت نشسته فضای آن را ببینند. نورپردازی در سالن اصلی تالار، بسیار حائز اهمیت است و باید با ظرافت و ذوق هنری انجام شود. علاوه بر این، تمهیداتی را برای سیستم صوتی و تصویری باید مد نظر قرار داد که می‌توان به اختصاص فضایی مناسب برای ویدئو پروژکتور اشاره کرد.

طراحی و اجرای تالار عروسی

فضای ویدئو پروژکتور، باید به گونه ای طراحی شود که امکان مخفی کردن پرده نمایش قبل و بعد از دیدن کلیپ عروسی وجود داشته باشد. به غیر از موارد یاد شده، معماران می‌توانند در طراحی تالار عروسی، از جزئیات بیشتری بهره ببرند. برای مثال، روی سقف‌های بلند تالارها متناسب با سبک طراحی، می‌توان نقاشی‌های خاصی (پتینه کاری) را کشید و از سقف، چلچراغ‌های بزرگی را آویزان کرد تا فضا بیش از پیش مجلل شود.

نمازخانه در تالار عروسی

در نظر گرفتن یک نمازخانه مناسب در تالار عروسی و حتی باغ تالار عروسی یکی از مواردی است که طراحان نباید از آن غافل بمانند. متراژ نمازخانه باید متناسب با ظرفیت تالار در نظر گرفته شود. علاوه بر این، محل قرارگیری نمازخانه باید دور از سر و صدا باشد از همین روی معماران در زمان طراحی و جانمایی باید نمازخانه را به دور از سالن اصلی قرار بدهند. در نظر گرفتن یک وضوخانه در حوالی نمازخانه، می‌تواند بسیار مطلوب باشد. در صورتی که این فضا به سالن اصلی نزدیک در نظر گرفته شود، باید حتما تمهیداتی را برای عدم ورود صدا در نظر گرفت.

باغ تابستانی در طراحی تالار عروسی

شاید خیلی از افراد تصور کنند که اگر مراسم عروسی در باغ تابستانی یا به عبارتی در محوطه بیرون برگزار شود، دیگر نیازی به رعایت ضوابط خاصی نیست در حالی ­که این باور کاملا اشتباه است. تعداد سرویس‌های بهداشتی و وضعیت آنها در باغ تابستانی ، تفاوتی با نوع مسقف ندارد و بر اساس ضوابط بهداشتی و ساختمانی باید در نظر گرفته شود.

طراحی باغ عروسی|طرای باغ آتلیه عکاسی |طراحی تالار عروسی |طراحی رستوران | طراحی باغ تالار

همچنین محل‌های سرو غذا و پذیرایی باید کاملا مشخص باشند و قابلیت شست و شوی فضای آنها وجود داشته باشد. فضایی که برای سرو غذا در نظر گرفته می‌شود باید حداقل 80 متر مربع از مساحت را به خود اختصاص بدهد. در نظر گرفتن رختکن برای باغ تابستانی تالار عروسی یکی دیگر از ملزومات به حساب می‌آید که طراح نباید از آن غافل بماند. در تالارهای عروسی که باغ تابستانی دارند، حتما باید مسیرهایی را در محوطه طراحی کرد که امکان حمل و نقل برای تجهیزات و مواد غذایی را تسهیل کند. آب شربی که در تالار عروسی دارای باغ تابستانی تعبیه می‌شود باید دارای استانداردهای لازم را داشته باشد و به تایید مسئولان بهداشتی برسد از همین روی باید آخرین ضوابط بهداشت را برای این منظور بررسی کرد. مد نظر قرار دادن سیستم جمع آوری و دفع زباله و فاضلاب با توجه به ضوابط بهداشتی، یکی از موارد مهمی‌است که در طراحی محوطه باغ تالار عروسی دارای باغ تابستانی باید به آن توجه ویژه ای داشت.

ایمنی در تالار عروسی

معماران در طراحی تالار عروسی صرفا نباید تمرکز خود را روی زیبایی بگذارند و مد نظر قرار دادن موارد دیگری چون ایمنی نیز ضروری به نظر می‌رسد. در هنگام طراحی باغ تالار عروسی، باید از آخرین ضوابط آتش نشانی آگاه شد و جا نمایی‌های لازم را برای سیستم اطفای حریق مد نظر قرار داد. آبفشان‌های مخصوص باید به تعداد کافی و بر اساس ضوابط برای سقف‌ها در نظر گرفته شوند تا در صورت بروز آتش سوزی، احتمال تلفات و خسارات، به حداقل ممکن برسد. به طور کلی در تالارهای پذیرایی باید در فاصله هر 30 متر، یک کپسول اطفای حریق جانمایی شود. در مجاورت تابلوهای برق و ورودی‌های اصلی، باید حتما کپسول آتش نشانی وجود داشته باشد. در ساختمان‌های دو طبقه به بالا، طراحی پله فرار یکی از الزامات مهم به حساب می‌آید. درهایی که برای پله فرار نصب می‌شوند باید کاملا مطابق با ضوابط سازمان آتش نشانی باشند. تعداد و عرض درهای ورودی سالن پذیرایی، باید متناسب با ظرفیت هر فضا در نظر گرفته شود.

اهمیت فضای سبز در تالار عروسی

یکی از مهمترین قسمت‌های تالار به ویژه باغ تالار عروسی، محوطه و فضای سبز آن محسوب می‌شود. هر چقدر که نمای تالار عروسی و طراحی داخلی آن خوب باشد، کافی نیست و باید به محوطه و فضای سبز نیز توجه ویژه ای داشت. انتخاب گیاه در محوطه باغ تالار عروسی باید بر اساس در نظر گرفتن شرایط جغرافیایی محل قرارگیری تالار باشد. طراحی محوطه و انتخاب گیاهان مطلوب است که توسط یک مهندس فضای سبز صورت بگیرد که احتمال خطا در انتخاب گیاهان به حداقل ممکن برسد. چنانچه گیاهان به درستی انتخاب نشوند، هزینه زیادی به کارفرما و مجری تحمیل خواهد شد. آن دسته از شرکت‌های معماری که از مشاوره مهندس فضای سبز بهره می‌برند، معمولا مشکل چندانی به لحاظ انتخاب گیاهان ندارند. به طور کلی، گیاهانی که برای محوطه تالار عروسی و باغ تالار عروسی انتخاب می‌شوند باید کمترین دردسر را به همراه داشته باشند.

فضای سبز تالار عروسی

استفاده از درختان میوه و گیاهانی که گرد افشانی زیادی دارند، برای محوطه باغ عروسی پیشنهاد نمی‌شوند. باید توجه داشت که در مسیرهای رفت و آمد از کاشت گیاهان تیغ دار اجتناب کرد چون انجام این کار دردسرهای زیادی را برای مهمانان به همراه دارد. برای مثال، استفاده از گیاهانی چون زرشک زینتی، پراکانتا، نسترن و…، در مسیرها و کنار صندلیها توصیه نمی‌شود.
علاوه بر این، گیاهی چون پامپاس گراس، باید ترجیحا در نزدیکی برکه کاشته شود تا در زمان گردافشانی مشکلاتی را به وجود نیاورد. کاشت این گیاه بیشتر در لوکیشن عکاسی عروس کاربرد دارد و در باغ تالار پذیرایی چندان جایگاهی ندارد. در مناطق بادخیز، علاوه بر تمهیدات ساختمانی، باید حتما از درختان و گیاهان به عنوان بادشکن برای فضای اطراف باغ تالار عروسی بهره گرفت.فقط باید این مسئله را مد نظر داشت که درختان و گیاهانی که برای این منظور انتخاب می‌شوند، حداکثر مقاومت را داشته باشند تا نشکنند و ایجاد مشکل نکنند.

علاوه بر محوطه، در طراحی داخلی نیز می‌توان از گیاهان آپارتمانی بهره گرفت البته افراط در استفاده از این گیاهان توصیه نمی‌شود چون فضای داخلی به اندازه کافی با گل‌های شاخه بریده معمولا تزیین می‌شود. گیاهان آپارتمانی اگر به شکل دیوار سبز در ورودی تالار جانمایی شوند، فضا مطلوب تر خواهد شد. استفاده از گلدان در نزدیکی فضای سرو غذا و در نزدیکی آشپزخانه توصیه نمی‌شود چون می‌تواند مشکلات بهداشتی را به همراه داشته باشد.
ابعاد گلدانهایی که در دکوراسیون داخلی تالار عروسی به کار می‌روند باید به گونه ای باشد که امکان دسترسی کودکان را به خاک داخل گلدان به حداقل ممکن برساند. از قرار دادن گلدان در مسیرهای عبور و مرور به ویژه در نزدیکی ورودیها باید خودداری کرد چون در زمان بروز حوادث، مشکلات جدی برای خروج ایجاد خواهد شد. کلیه گیاهانی که برای زیباسازی داخل تالار عروسی یا محوطه باغ عروسی انتخاب می‌شوند نباید سمی‌باشند. برای مثال، استفاده از گیاهی چون خرزهره در محوطه باغ عروسی توصیه نمی‌شود.

محوطه سازی تالار عروسی

محوطه یک تالار، اولین جایی است که زوجها در هنگام ورود به تالار با آن مواجه می‌شوند. اگر کارفرما به اندازه خود تالار بر محوطه سازی تاکید نداشته باشد، مسلما خیلی سخت تر می‌تواند برای تالار خود مشتری جذب کند. برخی از کارفرماها برای صرفه جویی در هزینه‌ها، توجه کافی به محوطه سازی تالار ندارند. برای انجام این کار باید حتما از مهندسین معماری و فضای سبز کمک گرفت تا بهترین نتیجه حاصل شود. محوطه سازی تالار باید تابع سبک خاصی باشد. برای مثال، اگر ساختمان تالار به سبک کلاسیک طراحی شود، محوطه سازی تالار نیز باید از همان سبک تابعیت کند.

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی تالار عروسی