4.3/5 - (9 امتیاز)

همه ما این جمله که هیچ کجا خانه ی خود آدم نمی‌شود را به وفور شنیده ایم و آن را با تمام وجود حس کرده  ایم، و برایمان تفاوتی نداشته که خانه مان  در یک منطقه ویلایی در حومه شهر باشد یا یک خانه کوچک در مرکز شهر، در حقیقت  یک خانه جایی است  که ما همیشه می‌خواهیم  به آن برگردیم. ، بی شک استراحت و گذراندن اوقات در ویلا‌های مدرن  این لحظات را برایمان دلپذیر تر خواهد کرد. گروهی از افراد پا را فراتر میگذارند به دنبال خانه ای منحصر به فرد تر هستند، ویلایی  را تصور کنید که در چشم اندازی ابدی غوطه ور شده است، این ویلا کاملا سازگار و  هم سو باطبیعت طراحی شده است  بر طبق تمامی‌قواعد و اصول  معماری  پایدار  ساخته  شده است ویلایی که انرژی خورشید را جمع آوری می‌کند، کربن را جدا می‌کند و اکسیژن می‌سازد. صدای رودخانه ،تالاب‌ها و زمین‌هایی  که از گل‌ها و درختان فرش شده است . حتی تصور زندگی در چنین ویلای جنگلی نیز حس خوشایندی در ما ایجاد میکند و لبخندی زیبا و سرشار از رضایت را بر چهرمان  می‌نشاند.

طراحی باغ ویلا

اصول طراحی ویلای جنگلی چیست ؟

 ویلا‌های جنگلی همانند مجسمه‌ای طراحی  شده از سنگ، چوب و بتن چشم انداز یک ویلای مدرن در دل جنگل‌ها هستند که قواعد و اصول معماری  کلاسیک  و معماری مدرن  را به خوبی  تفسیر میکنند .ویلاهای جنگلی عمدتا به صورت شهرک‌های وبلایی و یا به صورت مستقل طراحی و ساخته میشوند.  و برای حسی بی‌نظیر  و ناب از زندگی در میان طبیعت طراحی شده اند. بتن، شیشه و فولاد سه متریال اصلی در طراحی ویلا هستند. در گذشته معمولا اکثر ویلاهایی که در جنگل ساخته می‌شدند به سبک کلاسیک و سنتی بودند اما  امروزه ویلاهای جنگلی معمولا به سبک مدرن طراحی و ساخته  می‌شوند.

طراحی و  معماری ویلا‌های مدرن یکی از سبک‌های محبوب و مورد علاقه کارفرمایان و سازندگان ویلا  است  این سبک امروزه طرافداران زیادی دارد اما تعداد محدودی از شرکت‌ها و دفتر‌های معماری  در ایران می‌توانند با توجه به  شرایط اقلیمی، سلیقه کارفرما طراحی مناسب و اصولی داشته باشند . گروه تخصصی ویرا طرح اسپرلوس به عنوان یک استودیوی معماری و طراحی ویلا، با گردآوری تیمی‌مجرب و خلاق از ابتدا تا انتهای پروژه شما کارفرمایان عزیز همراهتان خواهد بود.

طراحی باغ ویلا

بهترین مناطق برای ساخت ویلا جنگلی کدامند؟

بی شک مناطق شمالی کشور بهترین گزینه برای ساخت ویلا‌های جنگلی هستند استان‌هایی هم چون گیلان و مازندران به سبب خاک حاصل خیز و شرایط اقلیمی‌مناسب و همچنین پوشش گیاهی بی نقصی که دارا هستند جز اولین گزینه‌ها برای ساخت ویلای جنگلی هستند. امروزه منطقه دماوند نیز به جهت دسترسی آسان نزدیکی به  کلان شهر تهران و کرج در کنار ویژگی و شرایط اقلیمی‌مناسب و بی نظیر جایگاه بالایی را در میان مناطق مناسب  و منحصر به فرد برای ساخت ویلا‌های جنگلی به دست آورده است .

هزینه ساخت و طراحی ویلا‌های جنگلی به چه صورتی است؟

همانطور که در مقاله‌های گذشته به آن اشاره شده دلایل بسیاری در هزینه و قیمت ویلا‌ها تاثیر گذار است عواملی همچون منطقه ، اقلیم، متریال و امکانات  به کار رفته در ساخت ویلا و ….همگی تاثیر بسزایی در تعیین قیمت ویلا را دارند بنابراین ویلا‌های جنگلی نیز از این قاعده و قانون مستثنا نیستند اما با این حال باید گفت ویلاهای جنگلی کمی‌گران ترن نسبت به دیگر ویلا‌ها اما چرا؟ چه عواملی باعث این افزایش قیمت  ویلا‌های جنگلی شده است ؟ در پاسخ به این سوال باید گفت همانگونه که میدانید ساخت ویلا‌های جنگلی در یکسری مناطق خاص و تعیین شده ای امکان پذیر است و کسب مجوز ساخت برای این گونه ویلا‌ها به راحتی  مجوزهای ساخت ویلا در سطح شهر نیست .عامل بعدی که باعث افزایش قیمت ویلا‌های جنگلی می‌شود قیمت زمین در این مناطق است .

امکانات و متریال  مناسب ویلا‌های جنگلی چیست؟

 جنگل‌ها به  سبب برخورداری از امتیاز‌های ویژه ای همچون هوای پاک و مطبوع، مناظر زیبا و بکر و دست نخورده ،و همچنین  دوری از آلودگی  های صوتی شهر‌ها و دیگر مزایا و برتری‌هابسیار قابل توجه هستند و از محبوبیت ویژه ای در میان سازندگان  برخوردار هستند  ویلا جنگلی با توجه به اقلیم خاص در مناطق جنگلی، به سبک‌های خاص و متفاوت تری نسبت به سایر ویلا‌ها ساخته میشوند که بر جذابیت هرچه بیشتر این گونه ویلا‌ها می‌افزاید. همانطور که میدانید  جنگل‌ها معمولا در آب و هوای سرد، معتدل و مرطوب به وجود می‌آیند و در این مناطق اغلب شاهد هوای سرد، و بارش باران هستیم. به همین علت  فرم کلی ویلا باید  به گونه ای طراحی شود که علاوه بر حفظ ظاهر و زیبایی ، ویلای جنگلی مارا در برابر شرایط آب و هوایی مستحکم و مقاوم کند به عنوان مثال ، نمای ویلا باید به شکلی طراحی گردد که  از ریزش و بارندگی مستقیم در امان باشد.  به عنوان مثال سقف‌های شیب دار یا لبه‌های بلند سقف راه خوبی برای محافظت از بدنه ویلا در برابر آسیب‌های ناشی از رطوبت و باران است.

طراحی ویلا

چگونه نمای ویلای جنگلی را در برابر بارندگی حفظ کنیم ؟

همانگونه که در پاراگراف قبل گفتیم در طراحی و  ساخت ویلاهای جنگلی باید به نکات ویژه ای ازجمله شرایط آب و هوایی توجه کرد . بی توجهی به این مسئله میتواند از نظر وقت ، انرژی و سرمایه  برای ما خساراتی را به بار بیاورد. ما به سراغ یکی از مهندسین و طراحان شرکت ویرا طرح اسپرلوس رفتیم و از ایشان خواستیم تا برای ما توضیح دهند که چگونه میتوانیم نمای ویلای جنگلی را در برابر شرایط آب و هوایی و بارندگی‌های جنگلی حفظ کنیم ؟

در پاسخ به سوال باید گفت که در طراحی  و ساخت ویلاهای جنگلی بهتر است که طبقه همکف ویلا  به گونه ای طراحی شود که کمی‌از زمین جدا شده باشد و در فاصله از آن قرار گیرد با این کار  علاوه بر اینکه هوا در زیر ویلا در جریان است ، از رسیدن رطوبت جنگل نیز  به داخل ویلا جلوگیری می‌شود .همچنین در ساخت و طراحی ویلای جنگلی باید از متریالی استفاده شود که در برابر رطوبت، سرما و یخبندان ایمن بوده  و از مقاومت خوبی نسبت به این شرایط آب و هوایی برخوردار باشند. استفاده از متریال  بتن در ساخت و طراحی ویلاهای جنگلی میتواند به عنوان یک ماده بادوام در شرایط مختلف آب و هوایی  متریال مناسبی در این گونه ویلا‌ها باشد  همچنین ترکیب بتن، شیشه و چوب نیز بسیار جذاب و متنوع است و ویلای مارا منحصر به فرد تر می‌کند .

آیا چوب متریال مناسبی در طراحی ویلاهای جنگلی است؟

شاید در نگاه نخست متریال چوب چه  از نظر ظاهری ، دسترسی ، پایداری و حداکثر سازگاری با طبیعت مناسب ترین متریال برای ساخت ویلای جنگلی باشد. اما چوب در حالت طبیعی خود دارای نقاط ضعف و کاستی‌هایی است و نمیتواند به تنهایی  متریال خوبی برای اینگونه ویلا‌ها باشد این متریال نیازمند بهبود و تقویت ساختاری بسیار ضرورری  است.

متریال‌های مناسب در ساخت ویلاهای جنگلی

سنگ

در متن بالا به دو متریال چوب و بتن در ساخت و طراحی ویلاهای جنگلی اشاره شد اینک شمارا با چند متریال دیگر آشنا خواهیم کرد .

در دامنه‌ها و کوهپایه‌های سرسبز و جنگلی که دارای زمین‌های  سخت و مقاومی‌ هستند، سنگها  یکی از  متریال و مصالح ایده آل برای ساخت ویلا‌های جنگلی هستند نمای سنگین و حجیم ویلا با سطحی پوشیده از  شیشه‌های  عریض و طویل امکان ورود مناظر  زیبا و سرسبز ، جذاب را به داخل ویلای ما می‌دهد. علاوه بر این، سنگ‌های طبیعی ظاهر هماهنگ تری با محیط طبیعی مناطق جنگلی دارند و ویلای ما را به نگینی در دل مناطق سرسبز جنگلی تبدیل می‌کنند .

کامپوزیت

کامپوزیت نیز یکی دیگر از گزینه‌های مورد استفاده در طراحی و ساخت ویلاهای جنگلی به شمار می‌آید که با ظاهری ترکیبی از ویلاها کمی‌تناسب و هماهنگی با یافت جنگلی ایجاد میکند پیشنهاد میشود برای ساخت ویلای کوچک یا پیش ساخته که فقط جهت تعطیلات و اقامت‌های کوتاه ساخته می‌شود، از این نوع  مصالح  استفاده گردد. و کامپوزیت را به عنوان یکی از گزینه‌های اصلی در ساخت این گونه ویلا‌ها در نظر داشت.

سخن پایانی

 در یک طراحی خوب همیشه سعی بر آن بوده تا به جای غلبه بر طبیعت یا  حتی محدود کردن آن ، امکان ایجاد روابطی سالم و تعاملی دوستانه  بین سکونتگاه‌های انسانی و جهان طبیعی شکل گیرد و امیدواریم فرآیند طراحی ویلا‌های جنگلی سازگار با محیط که شاید  اکنون کمتر به چشم میخورند در آینده نچندان دور به یک هنجار تبدیل شوند تمامی‌تیم‌های طراحی در بسیاری از مناطق با ارزیابی سیستم‌های طبیعی محیط  و شکل‌ زمین ، پوشش گیاهی و آب و هوای منطقه ، شروع به طراحی  می‌کنند.طراحان با بررسی منابع انرژی محلی،چرخه‌های نور خورشید، سایه و آب را مورد بررسی قرار می‌دهند . و نسبت به این عوامل و شرایط یک طراحی بی نقص را شکل می‌دهند

ما در گروه معماری ویرا طرح اسپرلوس با تمام دانش و تخصص خود سعی داریم به مشتریان خود کمک کنیم تا به ویلای رویایی خود در  قلب جنگلهای سرسبز و بکر برسند. تیم ویرا طرح اسپرلوس این اطمینان را به شما عزیزان میدهد که از ابتدا تا انتهای پروژه در کنار شما باشد و نتیجه ای خیره کننده را به شما ارائه دهد.