طراحی و ساخت ویلا

اجرای سقف ویلا

اجرای سقف ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۳۰, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , ,

اجرای سقف ویلا

اصولاً طراحی بام ویلا یا اجرای سقف ویلا تاثیر به سزایی در ظاهر خانه داشته و از عناصر بسیار مهم در بناهای مسکونی و ویلا‌ها نیز می‌باشد چرا که هم به عنوان سر پناه و هم عنصری جدایی ناپذیر در ساخت بنا است. آشنایی با انواع سبک­های طراحی بام و تاثیراتی که هر کدام می­توانند روی طرح کلی خانه داشته باشند، از اهمیت ویژه ای در طراحی ویلا برخوردار است. نوع متریال سقف بر اساس مجموعه پلان و توسط معمار یا طراح منزل و مطابق با نظر و سلیقه مالک ساختمان تعیین می‌شود. رنگ هم ممکن است به همین شیوه مشخص شود.

در ابتدا می‌بایست نوع متریال مشخص گردد، زیرا انواع مصالح سقف وزن‌های متفاوتی داشته و بار آنها باید توسط مهندسان در محاسبات سازه ای ساختمان لحاظ شود.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

انواع سقف ویلا:

در میان انواع بام ساختمان‌ها، سقف‌های شیروانی از محبوبیت خاصی برخوردار بوده و بسیار مورد توجه می­باشند. در گذشته این سقف‌ها در مناطقی با آب و هوای خاص و با توجه به نیازهای اقلیمی‌مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه در هر نوع آب و هوا و اقلیمی‌این نوع سقف‌های زیبا دیده می‌شوند.

سقف‌های شیبدار بر اساس نوع مصالح به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند. این سقف‌ها علاوه بر حفاظت منزل می‌تواند سبک خانه را مشخص یا حتی تعریف کند.

انواع سقف‌های شیبدار از قبیل سقف‌های ویلایی، شیروانی، انباری، پارکینگ، حیاط خلوت و غیره می­باشند. جهت زیبایی نمای ویلا از سقف‌های شیبدار با شیب تند استفاده می‌شود. سقف شیبدار دارای تنوع طرح و متریال و رنگ‌های بسیار است و از لحاظ کیفیت می­توان به سقف‌های شیبدار ورق گالوانیزه، گالوانیزه رنگی، سفال، آندولین، آندو ویلا، شینگل اشاره کرد. انواع سقف‌ها به شرح زیر می‌باشد.

ورقهای گالوانیزه:

این نوع ورقها را که معمولاً به  ضخامت  0.5میلیمتر  و به صورت کویل می‌باشد در دستگاه رول فرمینگ در طرح‌های شادولاین، طرح سفال، طرح ایتالیایی، موج دار یا سینوسی یا کرکره تولید می­شود.

به علت نوع ورق و نوع طرح، این نوع سقفها را نمی­توان در ویلاهایی که دارای طرح‌های پیچیده می‌باشند استفاده کرد. آب بندی این نوع سقفهای شیبدار در مکانهای که دودکش، لوله یا دریچه در سقف می‌باشد بسیار مشکل است.

اجرای سقف ویلا

سقف­های شیبدار سفالی:

این نوع سقف‌ها از نظر کیفیت نسبت به سقف‌های شیبدار گالوانیزه در درجه بالاتری قرار دارند. سقف‌های سفالی با توجه به نوع تولید به رنگ سفال می­باشند اما امروزه با توجه به پیشرفت تکنولوژی این سقف‌ها به صورت رنگی نیز تولید می­شود. البته به علت ماهیت سفال قدرت چسبندگی رنگ به سفال ماندگاری زیادی ندارد. از معایب سقف­های شیبدار سفالی سنگین بودن آنها و عدم انعطاف پذیری در اجرای سقفهای شیبدار با طرح‌های پیچیده می­باشد.

آندوویلا و آندولین:

آندولین و آندوویلا نوعی از سقفهای شیبدار هستند که ساختار آنها از ترکیب خالص الیاف طبیعی و بیتومن تولید و نحوه رنگ پذیری آنها در حین تزریق بیتومن می­باشد به همین دلیل رنگها از ماندگاری بالایی برخوردار هستند. این نوع محصول سبک تر از سفال بوده و نسبت به سفال و ورق گالوانیزه از کیفیت بالاتری بر خوردار است.

شینگل:

شینگل یک سقف یک پارچه و مسطح می­باشد که از نمای دور به صورت سایه روشن و سه بعدی دیده می­شود. قیمت شینگل نسبت به محصولات دیگر بالاتر است و این به دلیل کیفیت بالای این محصول می­باشد. شینگل به علت انعطاف پذیری بالا از جمله سقف‌هایی است که کمترین پرت محصول را دارد.

سقفهای شینگل در طرح‌ها و رنگهای متنوع تولید می‌گردد.

  • طرح شینگل لانه زنبوری یا چند ضلعی
  • طرح شینگل دولایه یا کمبریج
  • طرح شینگل ساده یا آجری

سقف کامپوزیت یا آسفالتی

آسفالت ترکیبی، رایج ترین متریال سقف مورد استفاده در ایالات متحده است. این نوع متریال نسبتاً ارزان با قابلیت نصب آسان است و توسط بسیاری از شرکت‌ها در انواع رنگ‌ها و سبک‌ها تولید می‌شود.

تایل‌های سقف بتنی

تایل‌های بتنی مشخصات مشابهی با تایل‌های سفالی دارند. آنها مقاوم اند و می‌توانند ظاهر سفال را با هزینه ای بسیار پایین تر تکرار کنند.

تایل‌های سقف سفالی

سفال یک متریال قدیمی‌با حسی باستانی است. سفال شکننده و گران است اما یک گزینه مطلوب و دلچسب برای بسیاری از سبک‌های قدیمی‌خانه‌ها است.

سقف فلزی

این گزینه با خطوط صاف و جلوه فلزی اش بر خلاف بقیه ظاهری شیک و امروزی دارد و مانند بقیه مصالح در رنگ‌ها و سبک‌های متنوعی موجود است.سقف‌های فلزی با سبک مدرن به خوبی هماهنگ می‌شوند و می‌توانند حسی امروزی به سبک‌های قدیمی‌تر بدهند. این متریال نسبتاً گران است اما میزان کارایی بالایی دارد.

عایق سقف ویلا

استفاده از پشم شیشه و پشم سنگ در ساختمان نقش بسیار مهمی‌در جلوگیری از اتلاف گرما در فصل زمستان و خنک نگه داشتن فضای داخل در فصل تابستان دارد، به این ترتیب علاه بر صرفه جویی در مصرف انرژی و حفظ منابع انرژی برای استفاده آیندگان به پاکی محیط زیست نیز کمک می‌شود.

عامل مهم در انتخاب عایق پشم شیشه و پشم سنگ میزان مقاومت حرارتی آن است. هر قدر مقاومت حرارتی بالاتر باشد عایق گرمای کمتری را از خود عبور می‌دهد و صرفه جویی بیشتری را به همراه دارد پس به جای مقایسه ضخامت عایق‌ها بهتر است مقا‌ومت حرارتی آنها با هم مقایسه شود. عایق‌های مختلف با مقاومت‌های حرارتی برابر از نظر صرفه جویی در میزان انرژی یکسان هستند و تنها اختلاف آنها در قیمت و محل استفاده است. کف و سقف ساختمان­های موجود را می­توان به راحتی و با استفاده از فناوری‌های جدید عایقکاری کرد در صورت وجود فضای دیوارهای خارجی را نیز می­توان عایق نمود.

بر اساس مبحث ۱۹مقررات ملی ساختمان کلیه ساختمان‌هایی که ساخته می‌شوند باید به مقدار کافی عایقکاری شوند.
در نهایت زمانی که می‌خواهید برای ساختمان خود سقف مناسبی انتخاب کنید باید در وهله نخست به تهیه لیستی از انواع سقف و انواع پوشش سقف که در منطقه آب و هوایی شما کاربرد دارند بپردازید و همچنین سقف‌هایی که در چنین شرایطی آسیب پذیر بوده و دوام نمی‌آورند را بشناسید.
به عنوان مثال اگر در محل زندگی شما برف و باران به وفور می‌بارد تند بودن شیب سقف باعث می‌شود حجم بالای برف بر روی سقف ساختمان شما باقی نماند و به آسانی از بام شما سرازیر شود. با محدود کردن گزینه‌هایی که پیش رویتان است می‌توانید به درک صحیحی از نیاز‌های خود برسید فضای بیشتری احتیاج دارید یا ترجیح می‌دهید خانه ای مطابق با استانداردهای حفظ محیط زیست بنا کنید و در نهایت تصمیم بگیرید چه سبکی را انتخاب کنید. تمامی‌این نکات را به دقت مرور کرده تا سرانجام به خانه رویایی خود دست یابید.

 

دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

طراحی ویلا

طراحی-ویلا-villa-design

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۲۶, ۱۳۹۹ |6 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , ,

طراحی ویلا و ساخت ویلا تخصص شرکت ویرا طرح اسپرلوس می باشد. طراحی ویلا مدرن، ویلای کلاسیک، ویلای دوبلکس| مشاوره تخصصی 09123268815

ادامه
طراحی ویلا دوبلکس

طراحی ویلا دوبلکس

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۵, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

طراحی ویلا دوبلکس

امروزه افراد زیادی به ویلای دوبلکس علاقه نشان می‌دهند. اگر طراحی ویلا دوبلکس به درستی انجام شود، می‌تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا، در پیش رو بیاورد. ویلاهای دوبلکس معمولا تهویه بهتری به نسبت ویلاهای یک طبقه دارند. از آنجایی که طراحی ویلای دوبلکس معمولا به گونه ای است که ساختمان بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد، حداکثر استفاده از نور خورشید را می‌توان داشت.

طراحی ویلا

سبک طراحی ویلای دوبلکس

 طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در حالی که ویلای دوبلکس برای زمین­‌هایی با متراژ کم نیز قابل اجراست. در زمین‌های کوچک، می‌توان با طراحی ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

طراحی ویلا دوبلکس مدرن

نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

در طراحی ویلا دوبلکس باید به فرم گرایی و عملکرد گرایی توجه ویژه داشت به گونه ای که در طراحی، فضاهای عمومی‌و خصوصی، به درستی  لحاظ شوند. در فرم گرایی باید طراحی فرمی‌ساختمان را متناسب با شرایط مالی کارفرما، ابعاد سایت پلان، اقلیم منطقه و توپوگرافی در نظر گرفت. معمولا در طراحی ویلا دوبلکس، یک لابی برای تفکیک فضاها باید وجود داشته باشد. این لابی در ویلا به سبک کلاسیک، مجلل طراحی می‌شود. علاوه بر لابی، در طراحی ویلای دوبلکس، فضایی با عنوان وید (Void) نیز می‌تواند وجود داشته باشد. وید در واقع یک فضای خالی در میانه بناست که دید بین طبقه پایین را با طبقه بالا، ممکن می‌کند. طراحی این فضا کاملا حرفه ای است و اگر به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

طراحی ویلای کلاسیک

راه پله در ویلای دوبلکس

راه پله در طراحی ویلای دوبلکس بسیار مهم است و به شکل‌های مختلف این طراحی می‌تواند صورت بگیرد. اگر طراحی داخلی به صورت مدرن باشد، راه پله ای که برای ویلای دوبلکس در نظر گرفته می‌شود، ساده و بدون زرق و برق است. اما در نقطه مقابل، راه پله ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک، پر زرق و برق طراحی می‌شود. فرم راه پله می‌تواند به صورت گرد، نیم دایره، سه طرفه و… باشد.
به طور کلی، راه پله‌های گرد در ویلاهای دوبلکس طرفدار بیشتری دارند اما این نوع راه پله‌ها، فضای زیادی را می‌گیرند که در بیشتر موارد اطراف این نوع پله‌ها بلااستفاده خواهند شد. پله‌های گرد، مناسب ویلاهای کوچک نیستند. متریالی که برای ساخت پله به کار می‌رود، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می‌تواند از جنس چوب، شیشه، فلز یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله‌ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می‌شود و چندان پر طرفدار نیست.

راه پله در ویلا دوبلکس

استخر در ویلای دوبلکس

نقشه یا پلان ویلای دوبلکس با استخر، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار می‌گیرد. چنانچه در طراحی ویلای دوبلکس، استخر وجود داشته باشد، باید به گونه ای جا نمایی شود که به راحتی بتوان آن را در محوطه ویلا دید. با بهره گیری از بالکن بزرگ در طبقه دوم، می‌توان یک دید خوب نسبت به استخر و فضای سبز محوطه ایجاد کرد.

طراحی ویلا

طراحی ویلا

 

طراحی داخلی اداری تجاری

طراحی داخلی منزل مسکونی و مراکز تجاری اداری

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |شهریور ۵, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

طراحی داخلی منزل مسکونی

طراحی داخلی منزل مسکونی باید با در نظر گرفتن برخی نکات باشد و انجام آن نیز، باید توسط یک مهندس معمار صورت بگیرد. پیش از هر چیز باید مشخص شود که کارفرما چه سبکی از طراحی داخلی را می‌پسندد و چقدر تمایل دارد که برای آن هزینه کند. مسلما طراحی داخلی خانه‌هایی که وسایل نو برای آن‌ها قرار است خریداری شود، راحت تر از خانه‌هایی خواهد شد که کارفرما تمایلی برای خرید وسایل جدید ندارد. در شرایطی که حداقل وسایل نو خریداری شود، طراح مجبور است بر اساس اکسسوری‌های موجود، سبک طراحی خود را انتخاب کند. برای مثال، اگر بیشتر وسایل کلاسیک باشند و کارفرما تمایلی برای تغییر آن‌ها نداشته باشد، طراح به ناچار باید سراغ طراحی داخلی به سبک کلاسیک برود. دکوراسیون داخلی در ساختمان‌های مسکونی علاوه بر زیبایی، باید کاربردی هم باشد. علاوه بر این، طراحی باید متناسب با متراژ و نور در نظر گرفته شود. هر چه متراژ بیشتر باشد دست طراح برای انتخاب سبک‌های مختلف به ویژه انواع سبک کلاسیک، بازتر است.

راه پله در ویلا دوبلکس

اما در نقطه مقابل؛ مبلمان ، کمدها و وسایل در خانه­‌های کوچک باید به گونه ای باشند که کمترین فضا را بگیرند و خانه بزرگتر به نظر برسد. نداشتن نور کافی در ساختمان‌های مسکونی، انتخاب رنگ را محدود می‌کند و طراح به ناچار باید سراغ رنگ‌های روشن تر برود چون ساکنین ، معمولا وقت زیادی را صرف ماندن در خانه می‌کنند. اگر طراحی نما، طراحی محوطه و طراحی داخلی منزل مسکونی با یکدیگر متناسب باشند، فضا دلنشین تر خواهد شد.

طراحی داخلی مراکز اداری

مسلما طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری با ساختمان‌های مسکونی، تفاوت زیادی دارد. البته این امر تنها به طراحی داخلی مربوط نمی‌­شود و در رابطه با طراحی محوطه نیز چنین مسئله ای صدق می‌کند. طراحی داخلی مراکز تجاری و اداری کاملا به فعالیت آن‌ها وابسته است و مهندس معمار باید نهایت دقت و خلاقیت خود را به خرج دهد. برای مثال، در یک شرکت اداری که شغلی مرتبط با صنعت داشته باشند، باید طراحی داخلی و دکوراسیون را به گونه ای انجام داد که بتواند حس صنعتی بودن را به مراجعه کنندگان آن شرکت القا کند. برای این منظور می‌توان از اکسسوری‌هایی که بافت زمخت دارند مثل فلز بهره گرفت. استفاده از رنگ‌های تیره می‌تواند طراح را به این هدف نزدیک کند البته باید شرایط نور و متراژ را نیز مد نظر قرار داد. در نقطه مقابل اگر فعالیت یک شرکت مثلا در زمینه شیرینی و شکلات باشد، باید از رنگ‌های روشن مثل صورتی، آبی و …، استفاده کرد و از المان‌هایی بهره گرفت که بتواند حسی لطیف را در مخاطب ایجاد کند. برای طراحی داخلی مراکز تجاری و واحدهای آن، محدودیت‌های بیشتری وجود دارد چون طراحی واحد تجاری، باید تابع ضوابط خاص آن مرکز تجاری باشد. با این حال یک اصل مهم در رابطه با طراحی فضاهای تجاری وجود دارد و آن اینکه باید برای مشتری و مراجعه کنندگان جذاب باشند تا بتوانند مشتری را برای خرید و گرفتن خدمات، ترغیب کنند.

کاربردی بودن فضاها اگر چه اهمیت دارند ولی در این واحدها، زیبایی حرف اول را می‌زند. هر چه این امکان وجود داشته باشد که فضای بیشتری را برای کسب و کار اختصاص داد، کارهای بیشتری در رابطه با طراحی داخلی می‌توان انجام داد. در واحدهای تجاری کوچک، فضای داخلی اگر چه مهم است ولی باید تمرکز ویژه ای روی ویترین داشت. به طور کلی، ویترین مغازه‌های تجاری، هویت آن‌ها به حساب می‌آید. برای دکوراسیون ویترین، علاوه بر تخصص، باید به روانشناسی آشنایی داشت، البته ذوق هنری و تجربه نیز در این امر دخیل است.

دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی طراحی داخلی و معماری داخلی در یک نگاه

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۲۳, ۱۳۹۹ |2 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

دکوراسیون داخلی

معماری علم بسیار پیچیده­ ای محسوب می‌شود که با هنر ادغام شده است و فردی که می­ خواهد در این عرصه فعالیت کند، علاوه بر دانش کافی باید خلاقیت و ذوق هنری نیز داشته باشد. یک معمار اگرچه به اصول مختلف معماری می‌­تواند آشنایی داشته باشد ولی برای اینکه در کار خود به جایگاه مطلوبی برسد، باید روی یک حوزه کاری به صورت تخصصی تمرکز کند. برای مثال، یک معمار می‌­تواند کار طراحی نما یا اجرای نما را به خوبی انجام بدهد و در عین حال کار دکوراسیون داخلی یا اجرای آن را نیز به سرانجام برساند ولی بهتر است وقت و انرژی خود را روی یک کار به صورت تخصصی بگذارد. امروزه معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته اند و به نسبت گذشته، شاهد تحولات زیادی در این عرصه هستیم. همین مسئله باعث شده فضای کاری مطلوبی در این راستا برای معماران ایجاد شود.

طراحی داخلی ویلا مدرن

طراحی داخلی چیست؟

طراحی داخلی به نسبت معماری داخلی، تابع جزئیات بیشتری است و فردی که می­خواهد به عنوان طراح داخلی فعالیت کند، باید به نکات بیشتری توجه داشته باشد. بعد از اینکه کلیت فضاها مشخص شد، در بحث طراحی داخلی باید به مسائلی چون ایمنی و انتقال صدا، تجهیزات الکتریکی و…، نیز توجه داشت. علاوه بر این، شناخت رنگ­‌ها، نور، چیدمان مبلمان، لوازم منزل و مواردی از این قبیل، باید مد نظر معماری که می­ خواهد در حوزه طراحی داخلی فعالیت کند، قرار بگیرد. طراحی داخلی، کاملا با معماری داخلی و دکوراسیون داخلی در ارتباط تنگاتنگ است.

طراحی داخلی، فقط به طراحی و اجرای فضای آپارتمان­‌های مسکونی محدود نمی­ شود و معمار می‌تواند بر مبنای علاقه خود، در بخش­‌های دیگری هم فعالیت کند. علاوه بر طراحی داخلی فضای مسکونی، می‌­توان به صورت تخصصی در طراحی داخلی ساختمان‌های اداری، تجاری یا طراحی ویلا نیز فعالیت کرد. گاهی معماران تنها روی طراحی داخلی یک بخش خاص از ساختمان مثل سرویس­‌های بهداشتی یا حمام تمرکز می‌­کنند. همچنین برخی دیگر از معماران تنها کار دکوراسیون داخلی آشپزخانه را انجام می‌دهند و مسئولیت طراحی بخش‌های دیگر را به همکاران خود می‌سپارند. هر چقدر کار تخصصی ­تر و با جزئیات بیشتری باشد، مسلما خروجی آن نیز بهتر خواهد شد. ولی نباید این مسئله را از یاد برد که در چنین شرایطی کار باید به شکل تیمی‌انجام شود. به عبارت روشن­ تر اینکه در نهایت فضاهای داخلی یک ساختمان باید کاملا با یکدیگر هماهنگی داشته باشند.

طراحی داخلی ویلا

کلیاتی درباره دکوراسیون داخلی

به طور کلی، دکوراسیون داخلی بیشتر بر جنبه تزئینی وسایل داخلی تمرکز دارد و به نوعی مکمل معماری داخلی و طراحی داخلی به حساب می‌آید. در صورتی که یک پیوستگی خوب بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی وجود داشته باشد، بهترین نتیجه حاصل خواهد شد که هم شامل زیبایی می­شود و هم کاربردی شدن فضاها را در پی دارد. معمار یا طراح دکوراسیون داخلی، باید بتواند مبلمان، پرده، آباژور، تابلوها، تخت خواب، کتابخانه و هر وسیله­ دیگری مرتبط با خانه را به صورت منطقی و هنری در کنار یکدیگر آرایش دهد. این چیدمان، تابعی از رنگ، بافت و فرم است.

دکوراتورها، کاملا باید بر رنگ­ شناسی، نورپردازی، زیبایی شناسی و حتی روانشناسی تسلط کافی داشته باشند. شاید این تصور به وجود بیاید که طراح داخلی نیز درست همین کار را انجام می‌دهد در حالی که طراح داخلی، تمرکز خود را روی مسائل مهم دیگری چون انتخاب کفپوش، رنگ دیوارها، ایمنی، کاهش آلودگی صوتی و …، می­گذارند. بسیاری از مواردی که طراح داخلی به آن‌ها توجه می­ کند، می­ تواند تابعی از قوانین خاصی باشد که در بحث ایمنی داخل ساختمان این مسئله محسوس تر است. یک طراح داخلی، می‌تواند کار دکوراسیون داخلی و چیدمان را هم انجام بدهد ولی یک طراح دکوراسیون داخلی، این امکان را ندارد که بتواند کار طراحی داخلی را انجام بدهد.

امروزه آموزشگاه‌های بسیاری وجود دارند که اقدام به آموزش دکوراسیون داخلی می‌کنند ولی در رابطه با طراحی داخلی و معماری داخلی، حتما مدرک افراد ملاک است. البته مواردی دیده می‌شود که برخی از افراد بدون داشتن مدرک و تخصص اقدام به طراحی داخلی نیز می­ کنند ولی انجام چنین کاری الزاما خروجی خوبی به همراه ندارد. آن دسته از کارفرمایانی که پروژه خود را با تصور ارزان تر بودن، به دست افراد غیر متخصص و غیر حرفه ای می‌سپارند، با مشکلات جدی در بحث طراحی داخلی و معماری داخلی مواجه خواهند شد. اصلاح طرح‌های غیر اصولی و غیر استاندارد، به مراتب هزینه بیشتری را در پی دارد ضمن اینکه برای اصلاح کار (در صورت امکان اصلاح)، باید وقت زیادی را صرف کرد. در بسیاری از کشورهای پیشرفته، طراح داخلی با یک مهندس معمار با تجربه در ارتباط است و کار طراح داخلی با همفکری و مشورت معمار پروژه  پیش می‌رود و در نهایت دکوراسیون داخلی توسط دکوراتور انجام می‌شود.

آشنایی با معماری داخلی

شاید خیلی از افراد بر این باور باشند که معماری داخلی همان طراحی داخلی یا دکوراسیون داخلی محسوب می­ شود در حالی­که این باور کاملا اشتباه است و بین معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی تفاوت­‌هایی وجود دارد که آن­‌ها را از یکدیگر متمایز می­ کند. معماری داخلی در واقع پایه و اساس یک ساختمان، به لحاظ داخلی محسوب می‌شود. یعنی فرآیندی که در آن، قسمت­های داخل ساختمان با در نظر گرفتن جنبه­‌های انسانی و استفاده از فضاها به مرحله طراحی در می‌­آید. به عبارت روشن­ تر اینکه معماری داخلی، سازماندهی اولیه فضاهاست. مشخص کردن جای آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، پذیرایی، نشیمن ، اتاق خواب­‌ها و…، همگی در بحث معماری داخلی قرار می­ گیرند و با بهره­ گیری از کف، سقف و دیوارها، این تفکیک انجام می­ شود.

طراحی دکوراسیون داخلی

در واقع به نوعی معماری داخلی حلقه اتصال بین طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی به حساب می‌­آید. شاید در نگاه اول معماری داخلی کار راحتی به نظر برسد ولی واقعیت این است که معماری داخلی نه تنها کار آسانی نیست، بلکه دقت و تخصص زیادی را می­ طلبد چون به نوعی گام اول در ساختمان به حساب می‌­آید. معماری داخلی، طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی، همگی به یکدیگر وابسته هستند و اگر هر کدام از آن­ها به دقت به مرحله اجرا نرسند، حسابی دردسرساز خواهند شد. در معماری داخلی، زیبایی به تنهایی در نتیجه نهایی اهمیت ندارد و به موارد دیگری چون کاربردی بودن فضاها نیز باید توجه داشت تا بدین شکل نیاز و خواسته کارفرما را بتوان برآورده کرد.

اهمیت کاربری در طراحی داخلی

طراحی داخلی، جزو گسترده ترین مباحث معماری به حساب می‌آید و اگر یک معمار بخواهد در این حوزه فعالیت داشته باشد باید وقت زیادی را صرف کند. اگر یک مهندس معمار به طراحی محوطه آشنایی کامل داشته و در کنار آن بر طراحی داخلی نیز مسلط باشد، احتمال موفقیت او بسیار زیاد است. طراحی داخلی نیز مانند طراحی محوطه، باید تابع کاربری باشد. برای مثال، طراحی داخلی یک ساختمان مسکونی، کاملا متفاوت با طراحی داخلی یک ساختمان با کاربری اداری است.

چند نکته مهم برای طراحی داخلی

طراحی داخلی با توجه به هر کاربری، دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است ولی با این حال چند نکته اساسی در رابطه با طراحی داخلی در فضاهای مختلف وجود دارد. اتحاد و همبستگی در فضاها به ویژه در انتخاب برند، یکی از مهمترین نکاتی است که نباید از نظر دور بماند. همه عناصری که در دکوراسیون داخلی به کار می‌روند، مکمل یکدیگر به حساب می‌آیند در نتیجه باید به شکل هوشمندانه ای انتخاب شوند. تعادل، اصل دیگری است که در طراحی داخلی باید مد نظر قرار بگیرد. تعادل وقتی ایجاد خواهد شد که وزن بصری بندها و عناصر دیگر معماری داخلی، به یک میزان در فضا توزیع شود. هماهنگی یا ریتم در طراحی داخلی مورد دیگری است که نباید از نظر دور بماند. همیشه باید در طراحی داخلی بر اصل تاکید، تمرکز داشت. برای این منظور می‌توان از رنگ یا لوازم خاصی بهره گرفت.

سایه روشن یا کنتراست، مورد دیگری است که نباید از نظر دور بماند.علاوه بر این، طراح باید بر رنگ شناسی و انتخاب برند تسلط کافی داشته باشد تا بتواند یک طرح مطلوب را ارائه دهد. اصول مقیاس و تناسب، از موارد دیگری است که یک طراح داخلی حرفه ای آن را مد نظر قرار می‌دهد. همان قدر که کلیات طراحی داخلی اهمیت دارد، جزئیات نیز حائز اهمیت است .این جزئیات در طراحی داخلی معمولا تزئینات نهایی و وسایل دکوری هستند. هماهنگی، از دیگر مواردی است که نباید از قلم بیفتد. برای اینکه طرح خیلی خاص و منحصر به فرد شود، مهندس طراح باید از خلاقیت و ذوق هنری خود بهره بگیرد.

طراحی ویلا

نورپردازی در طراحی داخلی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۱۸, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

نورپردازی در طراحی داخلی

نورپردازی در طراحی داخلی مانند نورپردازی محوطه و نورپردازی نما، دارای اصول خاصی است و اگر مهندس معمار تمرکز و دقت کافی در این رابطه داشته باشد، به نتایج بسیار خوبی دست پیدا خواهد کرد. استفاده از متریال خوب در نورپردازی داخلی مانند نورپردازی محوطه، حائز اهمیت است. برای آشنایی با نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی، متن زیر را به دقت بخوانید.

طراحی ویلا مدرن

نورپردازی بر اساس سبک

نورپردازی داخلی بسیار پر اهمیت است و اگر به درستی انجام نشود، در زمان اجرای دکوراسیون داخلی، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. برای مثال، چنانچه نورپردازی به خوبی صورت نگیرد، وسایل با وجود زیبا بودن و قیمت بالا، چندان به چشم نمی‌آیند. توجه به سبک طراحی داخلی برای نورپردازی بسیار با اهمیت است و همان گونه که در نورپردازی محوطه تابع سبک آن است، نورپردازی در طراحی داخلی نیز به سبک بستگی دارد. به عبارت روشن تر اینکه استفاده از روشناهایی که در سبک کلاسیک کاربرد دارند، مناسب سبک مدرن نیستند.
به طور کلی در طراحی به سبک کلاسیک، از لوستر استفاده می‌شود و در طراحی به سبک سنتی ایرانی نیز از همین نوع روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولا در سبک کلاسیک، همه چیز تابع تجملات است و روشنایی‌های پر زرق و برق بیش از روشناهای ساده مورد توجه قرار می‌گیرند. اما در نقطه مقابل در سبک مدرن، کاربردی بودن و سادگی ارجحیت دارد. اگر مهندس معمار دقیقا نداند که کدام نورپردازی و روشنایی مناسب چه نوع سبکی است، تمامی‌طرح حتی با وجود خوب بودن می‌تواند زیر سئوال برود.

عوامل موثر بر نورپردازی داخلی

برخی عوامل روی نورپردازی داخلی تاثیر می‌گذارند که می‌توان به رنگ فضا، شدت رنگ، سطوح و بافت متریال‌ها و وسایل اشاره کرد. با تمام این تفاسیر مهندس معمار باید از همان ابتدا همه چیز را با یکدیگر در هماهنگی ببیند و بحث طراحی نورپردازی را به بعد از طراحی نهایی موکول نکند. در نظر گرفتن حداکثر روشنایی در خانه­‌هایی که برای طراحی و دکوراسیون آن‌ها از رنگ تیره بهره گرفته شده، ضروری است. ولی در فضاهایی که به اندازه کافی دیوارها و وسایل روشن دارند، نورپردازی با ملایمت بیشتری باید همراه باشد چون فضا به اندازه کافی روشن است.
متراژ یکی دیگر از عواملی است که در شدت نورپردازی می‌تواند تاثیر بگذارد. برای مثال، در آن دسته از خانه‌هایی که متراژ کمی‌دارند و با سبک کلاسیک و سنتی ایرانی تزئین شده­اند، باید از لوسترهایی استفاده کرد که تعداد شاخه‌ها و لامپ‌های آن‌ها کمتر است و در خانه‌هایی با متراژ بالا، عکس این مسئله مصداق دارد. استفاده از روشنایی‌هایی با جنس فلز، شیشه و…، با طرح­هایی ساده، مناسب سبک مدرن است. چنانچه سقف کاذب در نظر گرفته شده و بین سقف اصلی و سقف کاذب فاصله ای وجود داشته باشد، می‌توان از نور مخفی استفاده کرد. نور مخفی در طراحی داخلی به سبک مدرن ، بسیار کاربرد دارد و برای این منظور از لامپ ال.ای.دی (LED) استفاده می‌شود.

انواع نورپردازی

نوع نورپردازی در طراحی داخلی، تا حدود زیادی شبیه به نورپردازی در طراحی محوطه است با این تفاوت که در طراحی داخلی، نمایش دادن جزئیات بیش از پیش حائز اهمیت است. به طور کلی، نورپردازی داخلی به نور سراسری اتاق، نور متمرکز و نور کاربردی دسته بندی می‌شود. نور سراسری اتاق در واقع نور عمومی‌محسوب می‌شود و در واقع قوی ترین منبع نوری است که بخش عمده ای از فضا را روشن می‌کند. این نوع نور معادل نور اصلی در محوطه است که چندان جنبه تزیئنی ندارد و امنیت محوطه را تامین می‌کند.
نور دیگر، نور متمرکز محسوب می‌شود که همان طور که از اسمش مشخص است در ایجاد تمرکز در بعضی بخش‌های خاص دکوراسیون به ویژه نقاط کانونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، از نور متمرکز می‌توان برای نورپردازی روی تابلوها استفاده کرد. چراغ‌های دیواری، چراغ‌های دارای تنظیم شدت نور و چراغ‌هایی که نور را به شکل جهت دار منتشر می­کنند، می‌توانند مناسب این امر باشند. نور کاربردی با توجه به اسمش نوری است که هدف از ایجاد آن، زیبایی نیست. این نور باید بتواند نیاز افراد را برای انجام کاری خاص، برطرف کند. برای مثال، نور چراغ مطالعه در این گروه قرار می‌گیرد. همچنین چراغ‌های سقفی که در آشپزخانه‌ها در ارتفاع پایین قرار می‌گیرند، جزو نورهای کاربردی محسوب می‌شوند.

چند نکته کاربردی در نورپردازی

نورپردازی در جاهای مختلف، می‌تواند ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال، نورپردازی ورودی خانه، با نورپردازی آشپزخانه و سایر قسمت‌های آن دارای تفاوت‌هایی است. برای نورپردازی راهروی ورودی می‌توان از یک نور ملایم به وسیله یک یا چند لامپ کم وات بهره گرفت. استفاده از لوسترهای سقفی نیز خالی از لطف نیست.
اگر ورودی مربوط به یک رستوران یا مرکز تجاری باشد می‌توان در کف نیز از چراغ‌هایی با نور ملایم بهره گرفت. نورهای متمرکز بیشتر برای اتاق نشمین کاربرد دارند. در قسمت نشیمن می‌توان از یک منبع نوری بزرگ یا سرتاسری استفاده کرد تا باعث ایجاد مرکزیت در اتاق شود. گذاشتن چراغ رومیزی متناسب با دکوراسیون داخلی اتاق نشمین نیز منطقی به نظر می‌رسد. حال و هوای اتاق نهارخوری را هم می‌توان با یک نورپردازی ساده حسابی عوض کرد. برای این منظور می‌توان از چراغ‌های سقفی بالای میز ناهار خوری بهره گرفت.
گاهی متناسب با سبک طراحی داخلی می‌توان از چراغی استفاده کرد که حالت آویز داشته باشد تا بدین شکل روی میز نور بتابد. نورپردازی آشپزخانه معمولا به نسبت قسمت‌های دیگر خانه کمی‌پیچیده تر است. برای این قسمت بهتر است که در ابتدا چند چراغ با نور متمرکز در نظر گرفته شود. اگر آشپزخانه دارای کانتر باشد، این قسمت به عنوان نقطه کانونی به حساب می‌آید و می‌توان با بهره گیری از چراغ سقفی یا چراغ آویز سقفی، برای آن نورپردازی ایجاد کرد. قسمت‌هایی از آشپزخانه که در آن‌ها کاری انجام می‌شود، نیازمند نور کاربردی است. برای مثال بالای سینک، روی اجاق گاز و…، قسمت‌هایی هستند که به نور کاربردی نیاز دارند.
اتاق خواب بخش دیگری از خانه است که به یک منبع نوری اصلی نیاز دارد. علاوه بر این، می‌توان از چراغ‌های رومیزی (آباژور) برای کنار تخت استفاده کرد. نوری که در حمام یا دستشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل یک منبع نوری متمرکز است البته در کنار این نور می‌توان از لامپ‌هایی در کنار آینه یا بالای وان استفاده کرد.

کیفیت نورپردازی

نورپردازی طراحی داخلی علاوه بر زیبایی و کاربردی بودن باید ویژگی‌های دیگری هم داشته باشد.. برای مثال، منابع نوری مورد استفاده در طراحی داخلی باید کیفیت و طول عمر بالایی داشته باشند. این مسئله هم در طراحی داخلی هم در طراحی محوطه و هم در طراحی نما باید مورد توجه قرار بگیرد. برای مثال، استفاده از لامپ‌های نامرغوب در اجرای نما، می‌تواند منجر به ایجاد حالت سوختگی روی نما شود.
یکی دیگر از مواردی که در نورپردازی به ویژه نورپردازی داخلی باید مد نظر قرار بگیرد، تعداد چراغ‌هاست به گونه ای که چراغ‌ها آنقدر زیاد یا کم نباشند که منجر به آزار چشم‌ها شود. تا جای ممکن باید از به کار بردن لامپ‌هایی که فضا را گرم می‌کند، اجتناب کرد. اگر تمهیداتی برای کنترل نور در نظر گرفته شود، فضا را برای کارفرما مطلوب تر می‌کند. برای راهروها و فضاهای بین اتاق‌ها باید حتما روشنایی پیوسته در نظر گرفت.
در طراحی نورپردازی در هر فضایی به ویژه نورپردازی داخلی، باید به آیین نامه‌ها و ضوابط مربوط به انرژی توجه کافی داشت. ارتفاع سقف و فرم آن بر روی نور تاثیر می‌گذارد از همین روی در زمان طراحی داخلی، باید به این نکته توجه داشت تا در زمان نورپردازی مشکلی به وجود نیاید. برای طراحی داخلی و نورپردازی باید سن ساکنان خانه را نیز مد نظر قرار داد و تمهیداتی را ایجاد کرد که سالمندان در زمان تردد در شب با هدف استفاده از سرویس بهداشتی، دچار مشکل نشوند.

طراحی ویلا

نورپردازی در مجتمع تجاری

لامپ‌های یک فروشگاه نباید در طراحی و اجرا باید به گونه ای باشند که کمترین نور مستقیم به چشم مشتری تابیده شود. نور نامناسب در فروشگاه‌ها یکی از معایب بزرگ محسوب می‌شود که مانع از ماندن طولانی مدت مشتری در مغازه خواهد شد ضمن اینکه در چنین شرایطی اجناس به خوبی دیده نمی‌شوند. لامپ‌های سقفی اگر به درستی انتخاب شوند می‌توانند گزینه خوبی برای فروشگاه‌ها به حساب بیایند.
در نورپردازی مجتمع‌های تجاری صرفا بحث زیبایی مطرح نیست و باید بحث مصرف بهینه سازی انرژی و هزینه‌ها را نیز مد نظر قرار داد. بحث نورپردازی محوطه، به اندازه نورپردازی داخلی حائز اهمیت است و نورپردازی محوطه باید تا حدود زیادی با خیابان و سایر ساختمان‌های اطراف در هماهنگی باشد. نورپردازی محوطه باید بتواند مجتمع تجاری را زیبا کند تا مشتریان را به سمت خود جلب کند. نورهایی که توان کمتری دارند به تعداد زیاد می‌توانند مناسب نور رستوران‌های مجتمع تجاری باشد که بخشی از آن‌ها در محوطه، قرار دارد. برای قسمت داخلی مراکز تجاری و اداری استفاده از لامپ‌هایی که قابلیت کم و زیاد شدن شدت نور و قابلیت تغییر رنگ نور را دارند، توصیه می‌شود. طراح علاوه بر در نظر گرفتن موارد یاد شده باید به نوع کسب و کار نیز توجه کافی داشته باشد و نیازهای کارفرما را نیز مد نظر قرار بدهد.

نکاتی برای نورپردازی اداری

بخش عمده ای از فعالیت در ساختمان‌های اداری در طول روز است از همین روی در طراحی داخلی نباید از نور طبیعی غافل ماند. نورپردازی در طراحی داخلی اداری به عنوان مکمل به حساب می‌آید. البته در شرایطی که ساختمان به گونه ای واقع شده باشد که نور کافی به صورت طبیعی نداشته باشد، باید بیش از پیش به نورپردازی مصنوعی توجه کرد. نحوه قرارگیری نور و شدت آن در طراحی داخلی واحدهای اداری حائز اهمیت است به ویژه در محدوده میزهای کار اهمیت این مسئله دو صدچندان می‌شود. نور در اطراف میزها نباید به گونه ای قرار بگیرد که منجر به آزار چشم شود.
چنانچه واحد اداری سالن کنفرانس و گردهمایی داشته باشد، به جای ایجاد روشنایی برای میزها باید تمهیداتی را برای روشنایی ایجاد کرد که چهره‌ها به خوبی دیده شوند. نورپردازی سطوح عمودی در واحدهای اداری که به صورت دائمی‌مراجعه کننده دارند حائز اهمیت است. تنوع در نورپردازی محیط اداری اهمیت دارد و باید این کار به گونه ای انجام شود که فضا برای مراجعه کننده خسته کننده نباشد. این تنوع را می‌توان با تغییر شدت نور در محیط‌های مختلف ایجاد کرد و الزامی‌برای استفاده از لامپ‌هایی با رنگ‌های مختلف نیست. با وجود اینکه بسیاری از ادارات در شب فعالیت ندارند ولی نورپردازی نما ومحوطه، ساختمان اداری به اندازه نورپردازی داخلی حائز اهمیت است.

طراحی ویلا کلاسیک

طراحی حیاط ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |مرداد ۱۸, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | ,

طراحی حیاط ویلا  به روش‌های گوناگون و بسیار شیک و زیبا

در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. برای مثال، نمی‌توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده است، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه ویلا، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت.

طراحی ویلا مدرن

طراحی حیاط ویلا و محدودیت‌ها

طراحی حیاط ویلا همیشه به آسانی انجام نمی‌شود و در مناطق کوهستانی و شیبدار، با محدودیت‌هایی مواجه است. هزینه طراحی محوطه ویلا در مناطق کوهستانی بسیار بیشتر از سایر مناطق خواهد شد. همچنین هزینه اجرای حیاط ویلا در این مناطق نیز بیشتر است. برای طراحی حیاط ویلا باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت تا با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و پتانسیل‌ها، بهترین طرح ارائه و اجرا شود.

گیاهان در طراحی محوطه ویلا

انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد. در انتخاب گیاهان، عوامل زیادی نقش دارند که مهم ترین آن شرایط آب و هوایی منطقه است. گیاهان باید متناسب با اقلیم هر منطقه انتخاب شوند برای مثال، نمی‌توان یک گیاه منطقه گرمسیری را در منطقه سردسیر کاشت. انتخاب صحیح گیاهان در طراحی حیاط ویلا، نیاز به دانش و تجربه دارد و انتخاب نادرست گیاهان، می‌تواند منجر به اتلاف وقت و هزینه شود. علاوه بر اقلیم، باید نیازهای هر گیاه را به صورت مستقل نیز در نظر گرفت. مثلا گیاهان سایه دوست همان طور که از اسم شان مشخص است باید در طراحی محوطه ویلا در قسمتی که سایه وجود دارد، قرار بگیرند. در نقطه مقابل، گیاهان آفتاب دوست باید در طراحی حیاط ویلا، در پرنورترین قسمت جانمایی شوند. عوامل دیگری چون نوع خاک و آب نیز باید مد نظر قرار بگیرد و طراحی حیاط ویلا، صرفا بر اساس زیبایی گیاهان انجام نمی‌شود.

طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا کلاسیک

مصالح ساختمانی در حیاط ویلا

علاوه بر گیاهان، انتخاب مصالح ساختمانی نیز در طراحی حیاط ویلا حائز اهمیت است. مصالح ساختمانی باید متناسب با ویژگی‌های منطقه باشد برای مثال، مصالح ساختمانی در طراحی حیاط ویلای مناطق کوهستانی باید به گونه ای باشد که بتواند در مقابل سرمای زیر صفر دوام بیاورد. هر چه مصالح ساختمانی از نوع مرغوب تری انتخاب شوند، طراحی حیاط ویلا علاوه بر زیباتر شدن، پس از اجرا کاربردی تر نیز خواهد شد. انتخاب متریال نامرغوب در زمان طراحی محوطه شاید در نگاه اول برای کارفرما خوشایند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسد ولی واقعیت این است که به مرور زمان، نیاز به جایگزینی مصالح مرغوب با مصالح نامرغوب احساس می‌شود.

طراحی محوطه

جزئیات در طراحی حیاط ویلا

هر چه طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتری انجام شود، زمان زیادتری برای انجام طراحی لازم است و کارفرما باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد. طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتر، وقت و هزینه زیادی را در پی دارد ولی در عین حال کار اجرا را راحت تر و سریع تر خواهد کرد.

طراحی باغ ویلا

طراحی باغ ویلا

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۱۸, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

طراحی باغ ویلا

شاید خیلی از افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلا یک کار لوکس و غیر ضروری به حساب می‌آید در حالی که این باور نادرست است و توجه به این کار می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای طراحی باغ ویلا قبل از اجرا، برآورد دقیق هزینه‌های ساخت و صرفه جویی در وقت به دلیل مشخص بودن مراحل کار است. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای کارفرما باشد و او را از سردرگمی‌نسبت به نتیجه نهایی، در بیاورد.

طراحی ویلا مدرن

طراحی باغ ویلا سنتی

پیش از آنکه طراحی باغ ویلا انجام شود، باید به برخی نکات توجه داشت. برای مثال، باید قبل از هر چیز سبک طراحی باغ ویلا مشخص شود. انتخاب سبک طراحی باغ ویلا، به عوامل زیادی چون مساحت زمین، موقعیت جغرافیایی، گونه‌های گیاهی و …، بستگی دارد. طراحی باغ ویلا سنتی، یکی از سبکهایی است که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا به سبک مدرن، کلاسیک، طبیعت گرایانه و…، نیز در طراحی ویلا انجام می‌شود.
چنانچه طراحی باغ ویلا سنتی انتخاب کارفرما باشد، باید از المانهایی کمک گرفت که نشان دهنده این نوع سبک طراحی است. برای مثال، آجر به ویژه بهره گیری از آجرنما در این سبک به وفور دیده می‌شود. پنجره در سبک سنتی ایرانی با شیشه‌های رنگی تزئین می‌شوند و به طور کلی این سبک یادآور باغ‌های ایرانی است. در طراحی باغ ویلا سنتی، حوض یا استخر حتما وجود دارد. گیاهان در طراحی باغ ویلا سنتی، عمدتا نمادی از باغ‌های ایرانی هستند برای مثال، درخت سرو با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، به وفور دیده می‌شود.

طراحی ویلا کلاسیک

تناسب معماری داخلی ویلا و محوطه

در طراحی باغ ویلا باید تناسب بین طراحی معماری داخلی ویلا با طراحی حیاط ویلا وجود داشته باشد. چنانچه طراحی داخلی، به سبک مدرن باشد، طراحی محوطه ویلا نیز باید از همین سبک پیروی کند. این مسئله در سایر سبکها نیز مصداق دارد. برای مثال، اگر معماری و دکوراسیون داخلی ویلا به سبک کلاسیک باشد، حیاط ویلا نیز باید به سبک کلاسیک طراحی شود.

گیاهان در طراحی باغ ویلا

انتخاب گیاهان در طراحی باغ ویلا بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب گیاهان به عواملی چون شرایط آب و هوایی، نوع خاک، دما، دسترسی به آب و …، باید توجه کرد. همچنین، باید این مسئله را نیز در نظر داشت که کارفرما برای طراحی و اجرای باغ ویلا چقدر قصد دارد، هزینه کند. علاوه بر موارد یاد شده،  گیاهان با توجه به سبک طراحی باغ ویلا باید انتخاب شوند. برای مثال، عمده گیاهانی که در سبک کلاسیک انتخاب می‌شوند، گیاهان آرایشی و هرس شده هستند. در نقطه مقابل، گیاهان در طراحی باغ ویلا به سبک طبیعت گرایانه، هرس چندانی نمی‌شوند و باید فرم طبیعی داشته باشند.

طراحی محوطه

گیاهانی که در طراحی باغ ویلا به سبک مدرن انتخاب می‌شوند، غالبا گیاهان هرس شده هستند که فرم و بافت خاصی دارند. در کنار انتخاب گیاهان مناسب، نورپردازی نیز در طراحی باغ ویلا حائز اهمیت است. نورپردازی هم مانند انتخاب گیاه، تابع سبک طراحی باید باشد. برای مثال، در طراحی کلاسیک، استفاده از لامپ‌های مدرن جایگاهی ندارد و حتما باید از لامپ‌های سبک کلاسیک استفاده کرد. نورپردازی قسمت‌های داخلی نیز بر اساس سبک طراحی باغ ویلا انتخاب می‌شود.

هزینه طراحی باغ ویلا

هزینه طراحی باغ ویلا می‌تواند بسیار متغیر باشد. هر چه طراحی باغ ویلا با جزئیات بیشتری انجام بگیرد، هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. شاید خیلی از افراد به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه پایین باشند اما نباید این نکته را از یاد برد که هزینه پایین تر در طراحی باغ ویلا، می‌تواند مشکلاتی را در زمان اجرا به همراه داشته باشد. در واقع طراحی باغ ویلا با جزئیات کمتر، کار اجرا را سخت تر می‌کند.
بسیاری از کارفرماها به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه کمتری می‌گردند در حالی که صرفه جویی در این مرحله، به دلیل مشخص نبودن جزئیات، هزینه طراحی مجدد را برای مشخص کردن جزئیات به همراه دارد. طراحی باغ ویلا به غیر از نشان دادن کلیات، می‌تواند شامل نقشه‌های قسمت تاسیسات و نورپردازی نیز شود. علاوه بر جزئیات، کیفیت خروجی طراحی باغ ویلا بر قیمت آن تاثیر گذار است به شکلی که هر چه کیفیت خروجی بیشتر شود، هزینه طراحی نیز افزایش خواهد یافت.

طراحی ویلا مدرن

رنگ شناسی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۱۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا |

رنگ شناسی در طراحی داخلی

شناخت رنگ و علم کاربرد آن در معماری به ویژه طراحی داخلی ، جزو موارد بسیار مهم برای هر مهندس معمار به حساب می­آید. چنانچه طراحی و چیدمان از هر لحاظ خوب باشد ولی رنگ‌ها به درستی انتخاب نشوند، نتیجه طراحی زیر سئوال می‌رود. اگر معمار به اهمیت رنگ شناسی پی ببرد، با بهره گیری از رنگ‌ها، می‌تواند فضاها را کوچک تر و بزرگ کند و جلوه خاصی به آن‌ها ببخشد. در متن زیر به چند اصل مهم در رابطه با اهمیت رنگ در معماری داخلی پرداخته ایم.
طراحی داخلی
چرخه رنگ در طراحی داخلی

هر فردی که بخواهد طراحی داخلی یا طراحی محوطه انجام بدهد، باید به چرخه رنگ آشنایی کامل داشته باشد. چرخه رنگ به نوعی یک ابزار به حساب می‌آید که به کمک آن می‌توان به روابط رنگ‌ها پی برد. رنگ‌های قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی محسوب می‌شوند و سایر رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر بدست می­آیند که به این رنگ‌ها، رنگ‌های ثانویه گفته می‌شود. از ترکیب رنگ‌های ثانویه، رنگ‌های دیگری می‌توان ساخت. بر اساس چرخه رنگ، آن دسته از رنگ‌هایی که در روبروی یکدیگر در این چرخه قرار می‌گیرند، مکمل هستند.

دسته بندی رنگ‌ها

به طور کلی، رنگ‌های قرمز ، زرد و نارنجی و هر رنگی که به این موارد یاد شده نزدیک باشد، در گروه رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد. در نقطه مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند که می‌توان به رنگ‌های سبز و آبی اشاره کرد. برخی رنگ‌ها هم خنثی هستند که می‌توان به خاکستری، سفید ، بژ و…، اشاره کرد.

طراحی داخلی

رنگ­های گرم

به طور کلی، رنگ‌های گرم، با هیجان و انتقال انرژی به مخاطب همراه هستند. این دسته از رنگ‌ها در طراحی داخلی، باید به شکل منطقی مورد استفاده قرار بگیرند. در نظر گرفتن کاربری در طراحی داخلی، برای بهره گیری از رنگ گرم بسیار حائز اهمیت است. برای مثال، اگر قرار باشد فردی به مدت طولانی در یک اتاق بماند و آن اتاق هم به عنوان اتاق خواب استفاده شود، بهره گیری از رنگ‌های گرم به وفور، توصیه نمی‌شود. چنانچه در یک اتاق خواب به مقدار زیاد از رنگ قرمز به ویژه برای دیوارها استفاده شود، آرامش فرد مختل می‌شود. پس به طور کلی، نباید در استفاده از رنگ‌های گرم افراط کرد. اگر کارفرما به رنگ‌های گرم علاقه داشته باشد، می‌توان با ترکیب این نوع رنگ با رنگ‌های خنثی یا سرد، فضا را تعدیل کرد. برای طراحی داخلی مهد کودک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و رستوران‌ها می‌توان به راحتی از رنگ‌های گرم بهره گرفت.

طراحی ویلا

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد، بیشتر می‌توانند حس آرامش را در مخاطب ایجاد کنند. این دسته از رنگ‌ها اگر به شکل افراط گونه در طراحی داخلی به کار روند، فضا را سرد و بی روح خواهند کرد. طراح معمار در چنین شرایطی باید برای رفع این مشکل از مبلمان‌ها و وسایلی با رنگ گرم، بهره ببرد. ترکیب رنگ‌های سرد با گرم نیز می‌تواند مانع از بروز این مشکل شود. البته نباید این نکته را از یاد برد که در ساختمان‌هایی با کاربری درمانی ، مانند بیمارستا­ن‌ها، آسایشگاه‌های روانی و…، می‌توان از رنگ سرد بیش از رنگ‌های دیگر بهره گرفت چون در چنین مراکزی هدف اصلی ایجاد آرامش است.

رنگ‌های خنثی

به طور کلی، رنگ‌های خنثی حس انعطاف پذیری را در مخاطب القا می‌کنند. این دسته از رنگ‌ها، در معماری به ویژه در طراحی داخلی، به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ خنثی در طراحی کلاسیک بسیار پر کاربرد است و معمولا در سبک‌های طراحی دیگر مانند سبک مدرن، به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. استفاده از رنگ‌های خنثی در تالار عروسی ای که به سبک کلاسیک طراحی شده باشد، بسیار رایج است.

رنگ‌های تیره و روشن

رنگ‌های تیره، در طراحی داخلی و به طور کلی معماری، خیلی کاربرد دارند از رنگ‌های تیره می‌توان برای کوچک نشان دادن محیط بهره گرفت. رنگ‌های تیره باید به شکل هوشمندانه مورد استفاده قرار بگیرند. از رنگ‌های تیره به ویژه رنگ مشکی، می‌توان برای ایجاد کنتراست، تاکید و ایجاد نقاط کانونی استفاده کرد. رنگ‌های روشن در نقطه مقابل رنگ‌های تیره قرار می‌گیرند و در وسیع نشان دادن فضاهای داخلی نقش دارند. به طور کلی، آن طراحی عملکرد موفق دارد که بتواند یک تعادل و‌هارمونی بین رنگ‌ها ایجاد کند.

رابطه سبک‌های طراحی داخلی و رنگ

هر یک از سبک‌های طراحی داخلی و دکوراسیون آن­‌ها ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در هر سبک برخی از رنگ‌ها غالب تر است. برای مثال، در سبک‌های کلاسیک و به طور کلی طراحی‌هایی که در آن‌ها مجلل بودن ملاک باشد، از رنگ‌های طلایی، کرم ، بژ، سفید و …، به وفور استفاده می‌شود. اما بهره گیری از رنگ‌هایی چون مشکی، سفید، قرمز، نارنجی ، آبی و …، بیشتر در سبک‌های مدرن مد نظر قرار می‌گیرد. البته نباید این مسئله را از یاد برد که بهره گیری از رنگ‌های گرم، تنها به سبک‌های مدرن محدود نمی‌شود و استفاده از آن‌ها در سبک هندی و سنتی ایرانی نیز مرسوم است.
ویلا کلاسیک
چند اصل مهم در طراحی داخلی

بسیاری از معماران در ابتدا طراحی کلی را انجام می‌دهند و به رنگ‌هایی که می‌خواهند در قسمت‌های داخلی به کار ببرند، فکر نمی‌کنند نتیجه اینکه در انتهای کار با یک چالش بزرگ مواجه می‌شوند. تناسب و تاثیرگذاری رنگ بر روند طراحی داخلی، انکارناپذیر است. به طوری که با بهره گیری هوشمندانه از آن می‌توان در فضای داخلی، هماهنگی ایجاد کرد. رنگ‌ها می‌توانند برای جلب توجه، تعدیل کردن فضا به لحاظ کوچک و بزرگ جلوه دادن، تفکیک کردن و ایجاد محدودیت در فضا و جاسازی و تعریف فضا، مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین همسان و همگون کردن بافت فضا با استفاده از رنگ امکان­پذیر است. بهره گیری از رنگ کاملا با دانش، خلاقیت و هنر مهندس معمار رابطه مستقیم دارد. گاهی یک مهندس معمار حرفه ای در طراحی داخلی یا در طراحی محوطه از تنوع رنگی زیاد بهره نمی‌برد ولی با این حال نتیجه نهایی طراحی بسیار مطلوب می‌شود. پس اگر معماری می‌خواهد در زمینه طراحی به موفقیت برسد باید درک عمیقی از رنگ شناسی و روانشناسی رنگ داشته باشد.

طراحی ویلا

تجهیزات استخر

ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , ,

تجهیزات استخر

فیلترها : معمولا فیلتر استخر از نوع شنی بوده و وظیفه آن‌ها تمیز کردن و گرفتن هر گونه مواد جامد و مو و ناخن در آب بوده ،در اینگونه از فیلترها جهت حرکت آب معمولا از پایین به بالا بوده که آب با فشار زیاد از کف فیلتر به داخل شن‌های موجود وارد می‌شود و تمامی‌مواد زائد در کف فیلتر جمع شده و الباقی رسوبات و مواد ریز دیگر در بین شن‌ها گیر می‌افتد که بعد از مدتی می‌بایست شن‌های فیلتر را احیا کرد که اینکار از طریق 2 برابر کردن جریان آب و معکوس کردن جهت حرکت آب صورت می‌گیرد که به این عمل Backwash کردن می‌گویند. این عمل از طریق پمپ‌های تصفیه و شیرهای ورودی و خروجی به فیلتر صورت می‌گیرد که در هنگام بک واش کردن آب کثیف می‌بایست به سیستم فاضلاب هدایت شود.

انواع فیلترهای شنی :

فیلترهای شنی به چهار نوع زیر تقسیم می‌شوند.

پلاستیکی

فایبر گلاس

استیل

آهنی

فیلترهای پلاستیکی :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس پلاستیک یک تکه بوده و عمدتا وارداتی بوده ،از معتبرترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به آکوا ( Aqua ) ،ایماکس ( EMAXS ) و… نام برد

در این نوع فیلتر تعدادی نازل در کف آن است که یک شیر ورودی از جنس پلاستیکی دارد که از معایب اینگونه از فیلترها به شمار می‌آید ،چرا که در صورت نشتی کوچک و رسوبی بودن آب در هنگام بهره برداری شیر قفل کرده و فشار باعث ترک برداشتن و شکستن شیر می‌شود.

فیلترهای پلاستیکی

فیلترهای فایبرگلاس :

بدنه این نوع از فیلترها از جنس فایبرگلاس بوده و در مقابل فشار مقاوم بوده و معتبر ترین مارک موجود در  بازار می‌توان به کریپسول (Cripsol) اشاره کرد.

تجهیزات استخر

فیلترهای آهنی

این نوع از فیلترها از جنس ورق سیاه بوده که با ضد زنگ پوشش داده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌شوند .اما نقاط جوش این فیلترها مستعد برای زنگ زدن بوده و بعد از چند سال دچار پوسیدگی و ریزش رنگ می‌شود .

از معتبر ترین کمپانی‌ها در تولید فیلتر شنی آهنی می‌توان به شرکت پاکمن اشاره کرد.

فیلترهای فایبرگلاس

فیلترهای استیل :

اینگونه از فیلترها معمولا از جنس استیل 304 و 316 بوده که ضد خوردگی بوده و توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند .این فیلترها با توجه به حجم و اندازه مناسب ترین گزینه برای استخر بوده .

ْیلترهای استیل

رزین یا شن فیلتر :

رزین‌‌های مورد استفاده در فیلترها در مارک‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند .از جمله نکاتی که در خرید رزین‌ها می‌بایست مدنظر قرار داد تیز بودن رزین و متراکم بودن آن است که بتواند بافت متراکم تری را در فیلتر ایجاد کند و کوچک ترین ذرات موجود در آب استخر را به دام بیاندازد .رزین‌های معروف در بازار ایران ،رزین همدان و رزین گلس ( (Glassشرکت‌هایوارد می‌باشد .

رزین یا شن فیلتر

کلرزن‌ها :

برای تصفیه استخر و جکوزی و برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود .

 کلرزن خطی : این نوع از کلرزن برای نصب بر روی خط رفت به سمت استخر یا جکوزی استفاده می‌شود و نحوه قرار گیری آن در خط به ترتیب ،پمپ ،فیلتر ،مبدل و کلرزن می‌باشد .عمدتا کلرزن‌‌ها را بعد از مبدل قرار میدهند تا عمر مبدل کاهش پیدا نکند .وزن اینگونه از کلرزن‌ها بین 2 تا 5 کیلو می‌باشد و از قرص‌های بزرگ و کوچک ،کلرین و برومین در این کلرزن‌ها استفاده می‌شود .از معتبرترین کلرزن‌ها Hayword میباشد .این نوع کلرزن‌ها از جنس پلی‌ وینبلیدین فلورید می‌باشد .

کلرزن‌ها

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ) :

پمپ تزریق کلر دستگاهی است که برای تصفیه استخر و جکوزی و حذف میکروب و ‌رسوب را از آب جدا میکند . اینگونه از کلرزن‌ها بیشتر برای استخرهای بزرگ و عمومی‌به کار برده می‌شوند . دوزینگ پمپ از جنس پلی ونیل فلوراید بوده که از نظر مقاومت کششی و ثبات فرم بالایی برخوردار است و تحمل دمای 0 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد .این پلیمر بسیار مقاوم بوده .این نوع از دوزینگ پمپ را می‌توان جهت تزریق کلر ،سولفات آلومینیوم در استخر به کار برد .

پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ)

اوزون زن :

یکی دیگر از روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده از دستگاه تزریق اوزون است ،چرا که اوزون به لحاظ شیمیایی ماده‌ای ناپایدار است و ترکیب آن با آب به یک ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی تبدیل میشود .از معایب اوزون آن است که در دمای زیاد مانند جکوزی به شدت فرار می‌باشد .اوزون به تنهایی چندین برابر کلر ضدعفونی کننده بوده اصول کار کرد این نوع دستگاه به دو شکل است :

1 – با لامپ فرابنفش (برای محیط‌های کوچک)

2 – تخلیه فرابنفش ( برای استخرهای بزرگ)

از معتبر ترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به دستگاه اوزون زن پروزون  Prozone اشاره کرد .از مزایای دیگر سیستم اوزون زن آن است که آب استخرشفاف تر بوده و مشکلات سوزش چشم مانند کلر را ندارد.

اوزون زن

Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان