طراحی و ساخت ویلا

  طراحی ویلا

  طراحی-ویلا-villa-design

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |تیر ۲۲, ۱۳۹۹ |5 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , , , , ,

  در طراحی ویلا ابتدا می بایست تمامی شرایط مکان ویلا همانند زاویه تابش آفتاب, جهت وزش باد, شرایط زمین, محدوده زمین, ویلا های همسایگان, و قوانین ساخت و ساز مورد بررسی قرار گیرند. سپس با بررسی دقیق تر زمین, فرآیند طراحی ویلا آغاز می شود.

  ادامه
  طراحی باغ ویلا

  طراحی باغ ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۱۸, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , ,

  طراحی باغ ویلا

  شاید خیلی از افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلا یک کار لوکس و غیر ضروری به حساب می‌آید در حالی که این باور نادرست است و توجه به این کار می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای طراحی باغ ویلا قبل از اجرا، برآورد دقیق هزینه‌های ساخت و صرفه جویی در وقت به دلیل مشخص بودن مراحل کار است. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای کارفرما باشد و او را از سردرگمی‌نسبت به نتیجه نهایی، در بیاورد.

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی باغ ویلا سنتی

  پیش از آنکه طراحی باغ ویلا انجام شود، باید به برخی نکات توجه داشت. برای مثال، باید قبل از هر چیز سبک طراحی باغ ویلا مشخص شود. انتخاب سبک طراحی باغ ویلا، به عوامل زیادی چون مساحت زمین، موقعیت جغرافیایی، گونه‌های گیاهی و …، بستگی دارد. طراحی باغ ویلا سنتی، یکی از سبکهایی است که می‌تواند مورد توجه قرار بگیرد. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا به سبک مدرن، کلاسیک، طبیعت گرایانه و…، نیز در طراحی ویلا انجام می‌شود.
  چنانچه طراحی باغ ویلا سنتی انتخاب کارفرما باشد، باید از المانهایی کمک گرفت که نشان دهنده این نوع سبک طراحی است. برای مثال، آجر به ویژه بهره گیری از آجرنما در این سبک به وفور دیده می‌شود. پنجره در سبک سنتی ایرانی با شیشه‌های رنگی تزئین می‌شوند و به طور کلی این سبک یادآور باغ‌های ایرانی است. در طراحی باغ ویلا سنتی، حوض یا استخر حتما وجود دارد. گیاهان در طراحی باغ ویلا سنتی، عمدتا نمادی از باغ‌های ایرانی هستند برای مثال، درخت سرو با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه، به وفور دیده می‌شود.

  طراحی ویلا کلاسیک

  تناسب معماری داخلی ویلا و محوطه

  در طراحی باغ ویلا باید تناسب بین طراحی معماری داخلی ویلا با طراحی حیاط ویلا وجود داشته باشد. چنانچه طراحی داخلی، به سبک مدرن باشد، طراحی محوطه ویلا نیز باید از همین سبک پیروی کند. این مسئله در سایر سبکها نیز مصداق دارد. برای مثال، اگر معماری و دکوراسیون داخلی ویلا به سبک کلاسیک باشد، حیاط ویلا نیز باید به سبک کلاسیک طراحی شود.

  گیاهان در طراحی باغ ویلا

  انتخاب گیاهان در طراحی باغ ویلا بسیار اهمیت دارد. برای انتخاب گیاهان به عواملی چون شرایط آب و هوایی، نوع خاک، دما، دسترسی به آب و …، باید توجه کرد. همچنین، باید این مسئله را نیز در نظر داشت که کارفرما برای طراحی و اجرای باغ ویلا چقدر قصد دارد، هزینه کند. علاوه بر موارد یاد شده،  گیاهان با توجه به سبک طراحی باغ ویلا باید انتخاب شوند. برای مثال، عمده گیاهانی که در سبک کلاسیک انتخاب می‌شوند، گیاهان آرایشی و هرس شده هستند. در نقطه مقابل، گیاهان در طراحی باغ ویلا به سبک طبیعت گرایانه، هرس چندانی نمی‌شوند و باید فرم طبیعی داشته باشند.

  طراحی محوطه

  گیاهانی که در طراحی باغ ویلا به سبک مدرن انتخاب می‌شوند، غالبا گیاهان هرس شده هستند که فرم و بافت خاصی دارند. در کنار انتخاب گیاهان مناسب، نورپردازی نیز در طراحی باغ ویلا حائز اهمیت است. نورپردازی هم مانند انتخاب گیاه، تابع سبک طراحی باید باشد. برای مثال، در طراحی کلاسیک، استفاده از لامپ‌های مدرن جایگاهی ندارد و حتما باید از لامپ‌های سبک کلاسیک استفاده کرد. نورپردازی قسمت‌های داخلی نیز بر اساس سبک طراحی باغ ویلا انتخاب می‌شود.

  هزینه طراحی باغ ویلا

  هزینه طراحی باغ ویلا می‌تواند بسیار متغیر باشد. هر چه طراحی باغ ویلا با جزئیات بیشتری انجام بگیرد، هزینه بیشتری نیز به همراه خواهد داشت. شاید خیلی از افراد به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه پایین باشند اما نباید این نکته را از یاد برد که هزینه پایین تر در طراحی باغ ویلا، می‌تواند مشکلاتی را در زمان اجرا به همراه داشته باشد. در واقع طراحی باغ ویلا با جزئیات کمتر، کار اجرا را سخت تر می‌کند.
  بسیاری از کارفرماها به دنبال طراحی باغ ویلا با هزینه کمتری می‌گردند در حالی که صرفه جویی در این مرحله، به دلیل مشخص نبودن جزئیات، هزینه طراحی مجدد را برای مشخص کردن جزئیات به همراه دارد. طراحی باغ ویلا به غیر از نشان دادن کلیات، می‌تواند شامل نقشه‌های قسمت تاسیسات و نورپردازی نیز شود. علاوه بر جزئیات، کیفیت خروجی طراحی باغ ویلا بر قیمت آن تاثیر گذار است به شکلی که هر چه کیفیت خروجی بیشتر شود، هزینه طراحی نیز افزایش خواهد یافت.

  طراحی ویلا مدرن

  رنگ شناسی در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |خرداد ۱۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا |

  رنگ شناسی در طراحی داخلی

  شناخت رنگ و علم کاربرد آن در معماری به ویژه طراحی داخلی ، جزو موارد بسیار مهم برای هر مهندس معمار به حساب می­آید. چنانچه طراحی و چیدمان از هر لحاظ خوب باشد ولی رنگ‌ها به درستی انتخاب نشوند، نتیجه طراحی زیر سئوال می‌رود. اگر معمار به اهمیت رنگ شناسی پی ببرد، با بهره گیری از رنگ‌ها، می‌تواند فضاها را کوچک تر و بزرگ کند و جلوه خاصی به آن‌ها ببخشد. در متن زیر به چند اصل مهم در رابطه با اهمیت رنگ در معماری داخلی پرداخته ایم.
  طراحی داخلی
  چرخه رنگ در طراحی داخلی

  هر فردی که بخواهد طراحی داخلی یا طراحی محوطه انجام بدهد، باید به چرخه رنگ آشنایی کامل داشته باشد. چرخه رنگ به نوعی یک ابزار به حساب می‌آید که به کمک آن می‌توان به روابط رنگ‌ها پی برد. رنگ‌های قرمز، زرد و آبی رنگ‌های اصلی محسوب می‌شوند و سایر رنگ‌ها از ترکیب رنگ‌های اصلی با یکدیگر بدست می­آیند که به این رنگ‌ها، رنگ‌های ثانویه گفته می‌شود. از ترکیب رنگ‌های ثانویه، رنگ‌های دیگری می‌توان ساخت. بر اساس چرخه رنگ، آن دسته از رنگ‌هایی که در روبروی یکدیگر در این چرخه قرار می‌گیرند، مکمل هستند.

  دسته بندی رنگ‌ها

  به طور کلی، رنگ‌های قرمز ، زرد و نارنجی و هر رنگی که به این موارد یاد شده نزدیک باشد، در گروه رنگ‌های گرم قرار می‌گیرد. در نقطه مقابل رنگ‌های گرم، رنگ‌های سرد قرار می‌گیرند که می‌توان به رنگ‌های سبز و آبی اشاره کرد. برخی رنگ‌ها هم خنثی هستند که می‌توان به خاکستری، سفید ، بژ و…، اشاره کرد.

  طراحی داخلی

  رنگ­های گرم

  به طور کلی، رنگ‌های گرم، با هیجان و انتقال انرژی به مخاطب همراه هستند. این دسته از رنگ‌ها در طراحی داخلی، باید به شکل منطقی مورد استفاده قرار بگیرند. در نظر گرفتن کاربری در طراحی داخلی، برای بهره گیری از رنگ گرم بسیار حائز اهمیت است. برای مثال، اگر قرار باشد فردی به مدت طولانی در یک اتاق بماند و آن اتاق هم به عنوان اتاق خواب استفاده شود، بهره گیری از رنگ‌های گرم به وفور، توصیه نمی‌شود. چنانچه در یک اتاق خواب به مقدار زیاد از رنگ قرمز به ویژه برای دیوارها استفاده شود، آرامش فرد مختل می‌شود. پس به طور کلی، نباید در استفاده از رنگ‌های گرم افراط کرد. اگر کارفرما به رنگ‌های گرم علاقه داشته باشد، می‌توان با ترکیب این نوع رنگ با رنگ‌های خنثی یا سرد، فضا را تعدیل کرد. برای طراحی داخلی مهد کودک‌ها، باشگاه‌های ورزشی و رستوران‌ها می‌توان به راحتی از رنگ‌های گرم بهره گرفت.

  طراحی ویلا

  رنگ‌های سرد

  رنگ‌های سرد، بیشتر می‌توانند حس آرامش را در مخاطب ایجاد کنند. این دسته از رنگ‌ها اگر به شکل افراط گونه در طراحی داخلی به کار روند، فضا را سرد و بی روح خواهند کرد. طراح معمار در چنین شرایطی باید برای رفع این مشکل از مبلمان‌ها و وسایلی با رنگ گرم، بهره ببرد. ترکیب رنگ‌های سرد با گرم نیز می‌تواند مانع از بروز این مشکل شود. البته نباید این نکته را از یاد برد که در ساختمان‌هایی با کاربری درمانی ، مانند بیمارستا­ن‌ها، آسایشگاه‌های روانی و…، می‌توان از رنگ سرد بیش از رنگ‌های دیگر بهره گرفت چون در چنین مراکزی هدف اصلی ایجاد آرامش است.

  رنگ‌های خنثی

  به طور کلی، رنگ‌های خنثی حس انعطاف پذیری را در مخاطب القا می‌کنند. این دسته از رنگ‌ها، در معماری به ویژه در طراحی داخلی، به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرند. رنگ خنثی در طراحی کلاسیک بسیار پر کاربرد است و معمولا در سبک‌های طراحی دیگر مانند سبک مدرن، به تنهایی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. استفاده از رنگ‌های خنثی در تالار عروسی ای که به سبک کلاسیک طراحی شده باشد، بسیار رایج است.

  رنگ‌های تیره و روشن

  رنگ‌های تیره، در طراحی داخلی و به طور کلی معماری، خیلی کاربرد دارند از رنگ‌های تیره می‌توان برای کوچک نشان دادن محیط بهره گرفت. رنگ‌های تیره باید به شکل هوشمندانه مورد استفاده قرار بگیرند. از رنگ‌های تیره به ویژه رنگ مشکی، می‌توان برای ایجاد کنتراست، تاکید و ایجاد نقاط کانونی استفاده کرد. رنگ‌های روشن در نقطه مقابل رنگ‌های تیره قرار می‌گیرند و در وسیع نشان دادن فضاهای داخلی نقش دارند. به طور کلی، آن طراحی عملکرد موفق دارد که بتواند یک تعادل و‌هارمونی بین رنگ‌ها ایجاد کند.

  رابطه سبک‌های طراحی داخلی و رنگ

  هر یک از سبک‌های طراحی داخلی و دکوراسیون آن­‌ها ویژگی‌های خاص خودش را دارد و در هر سبک برخی از رنگ‌ها غالب تر است. برای مثال، در سبک‌های کلاسیک و به طور کلی طراحی‌هایی که در آن‌ها مجلل بودن ملاک باشد، از رنگ‌های طلایی، کرم ، بژ، سفید و …، به وفور استفاده می‌شود. اما بهره گیری از رنگ‌هایی چون مشکی، سفید، قرمز، نارنجی ، آبی و …، بیشتر در سبک‌های مدرن مد نظر قرار می‌گیرد. البته نباید این مسئله را از یاد برد که بهره گیری از رنگ‌های گرم، تنها به سبک‌های مدرن محدود نمی‌شود و استفاده از آن‌ها در سبک هندی و سنتی ایرانی نیز مرسوم است.
  ویلا کلاسیک
  چند اصل مهم در طراحی داخلی

  بسیاری از معماران در ابتدا طراحی کلی را انجام می‌دهند و به رنگ‌هایی که می‌خواهند در قسمت‌های داخلی به کار ببرند، فکر نمی‌کنند نتیجه اینکه در انتهای کار با یک چالش بزرگ مواجه می‌شوند. تناسب و تاثیرگذاری رنگ بر روند طراحی داخلی، انکارناپذیر است. به طوری که با بهره گیری هوشمندانه از آن می‌توان در فضای داخلی، هماهنگی ایجاد کرد. رنگ‌ها می‌توانند برای جلب توجه، تعدیل کردن فضا به لحاظ کوچک و بزرگ جلوه دادن، تفکیک کردن و ایجاد محدودیت در فضا و جاسازی و تعریف فضا، مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین همسان و همگون کردن بافت فضا با استفاده از رنگ امکان­پذیر است. بهره گیری از رنگ کاملا با دانش، خلاقیت و هنر مهندس معمار رابطه مستقیم دارد. گاهی یک مهندس معمار حرفه ای در طراحی داخلی یا در طراحی محوطه از تنوع رنگی زیاد بهره نمی‌برد ولی با این حال نتیجه نهایی طراحی بسیار مطلوب می‌شود. پس اگر معماری می‌خواهد در زمینه طراحی به موفقیت برسد باید درک عمیقی از رنگ شناسی و روانشناسی رنگ داشته باشد.

  طراحی ویلا

  نورپردازی در طراحی داخلی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  نورپردازی در طراحی داخلی

  نورپردازی در طراحی داخلی مانند نورپردازی محوطه و نورپردازی نما، دارای اصول خاصی است و اگر مهندس معمار تمرکز و دقت کافی در این رابطه داشته باشد، به نتایج بسیار خوبی دست پیدا خواهد کرد. استفاده از متریال خوب در نورپردازی داخلی مانند نورپردازی محوطه، حائز اهمیت است. برای آشنایی با نکاتی در رابطه با نورپردازی داخلی، متن زیر را به دقت بخوانید.

  طراحی ویلا مدرن

  نورپردازی بر اساس سبک

  نورپردازی داخلی بسیار پر اهمیت است و اگر به درستی انجام نشود، در زمان اجرای دکوراسیون داخلی، مشکلاتی به وجود خواهد آمد. برای مثال، چنانچه نورپردازی به خوبی صورت نگیرد، وسایل با وجود زیبا بودن و قیمت بالا، چندان به چشم نمی‌آیند. توجه به سبک طراحی داخلی برای نورپردازی بسیار با اهمیت است و همان گونه که در نورپردازی محوطه تابع سبک آن است، نورپردازی در طراحی داخلی نیز به سبک بستگی دارد. به عبارت روشن تر اینکه استفاده از روشناهایی که در سبک کلاسیک کاربرد دارند، مناسب سبک مدرن نیستند.
  به طور کلی در طراحی به سبک کلاسیک، از لوستر استفاده می‌شود و در طراحی به سبک سنتی ایرانی نیز از همین نوع روشنایی مورد استفاده قرار می‌گیرد.  معمولا در سبک کلاسیک، همه چیز تابع تجملات است و روشنایی‌های پر زرق و برق بیش از روشناهای ساده مورد توجه قرار می‌گیرند. اما در نقطه مقابل در سبک مدرن، کاربردی بودن و سادگی ارجحیت دارد. اگر مهندس معمار دقیقا نداند که کدام نورپردازی و روشنایی مناسب چه نوع سبکی است، تمامی‌طرح حتی با وجود خوب بودن می‌تواند زیر سئوال برود.

  عوامل موثر بر نورپردازی داخلی

  برخی عوامل روی نورپردازی داخلی تاثیر می‌گذارند که می‌توان به رنگ فضا، شدت رنگ، سطوح و بافت متریال‌ها و وسایل اشاره کرد. با تمام این تفاسیر مهندس معمار باید از همان ابتدا همه چیز را با یکدیگر در هماهنگی ببیند و بحث طراحی نورپردازی را به بعد از طراحی نهایی موکول نکند. در نظر گرفتن حداکثر روشنایی در خانه­‌هایی که برای طراحی و دکوراسیون آن‌ها از رنگ تیره بهره گرفته شده، ضروری است. ولی در فضاهایی که به اندازه کافی دیوارها و وسایل روشن دارند، نورپردازی با ملایمت بیشتری باید همراه باشد چون فضا به اندازه کافی روشن است.
  متراژ یکی دیگر از عواملی است که در شدت نورپردازی می‌تواند تاثیر بگذارد. برای مثال، در آن دسته از خانه‌هایی که متراژ کمی‌دارند و با سبک کلاسیک و سنتی ایرانی تزئین شده­اند، باید از لوسترهایی استفاده کرد که تعداد شاخه‌ها و لامپ‌های آن‌ها کمتر است و در خانه‌هایی با متراژ بالا، عکس این مسئله مصداق دارد. استفاده از روشنایی‌هایی با جنس فلز، شیشه و…، با طرح­هایی ساده، مناسب سبک مدرن است. چنانچه سقف کاذب در نظر گرفته شده و بین سقف اصلی و سقف کاذب فاصله ای وجود داشته باشد، می‌توان از نور مخفی استفاده کرد. نور مخفی در طراحی داخلی به سبک مدرن ، بسیار کاربرد دارد و برای این منظور از لامپ ال.ای.دی (LED) استفاده می‌شود.

  انواع نورپردازی

  نوع نورپردازی در طراحی داخلی، تا حدود زیادی شبیه به نورپردازی در طراحی محوطه است با این تفاوت که در طراحی داخلی، نمایش دادن جزئیات بیش از پیش حائز اهمیت است. به طور کلی، نورپردازی داخلی به نور سراسری اتاق، نور متمرکز و نور کاربردی دسته بندی می‌شود. نور سراسری اتاق در واقع نور عمومی‌محسوب می‌شود و در واقع قوی ترین منبع نوری است که بخش عمده ای از فضا را روشن می‌کند. این نوع نور معادل نور اصلی در محوطه است که چندان جنبه تزیئنی ندارد و امنیت محوطه را تامین می‌کند.
  نور دیگر، نور متمرکز محسوب می‌شود که همان طور که از اسمش مشخص است در ایجاد تمرکز در بعضی بخش‌های خاص دکوراسیون به ویژه نقاط کانونی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای مثال، از نور متمرکز می‌توان برای نورپردازی روی تابلوها استفاده کرد. چراغ‌های دیواری، چراغ‌های دارای تنظیم شدت نور و چراغ‌هایی که نور را به شکل جهت دار منتشر می­کنند، می‌توانند مناسب این امر باشند. نور کاربردی با توجه به اسمش نوری است که هدف از ایجاد آن، زیبایی نیست. این نور باید بتواند نیاز افراد را برای انجام کاری خاص، برطرف کند. برای مثال، نور چراغ مطالعه در این گروه قرار می‌گیرد. همچنین چراغ‌های سقفی که در آشپزخانه‌ها در ارتفاع پایین قرار می‌گیرند، جزو نورهای کاربردی محسوب می‌شوند.

  چند نکته کاربردی در نورپردازی

  نورپردازی در جاهای مختلف، می‌تواند ویژگی‌های مخصوص به خود را داشته باشد. برای مثال، نورپردازی ورودی خانه، با نورپردازی آشپزخانه و سایر قسمت‌های آن دارای تفاوت‌هایی است. برای نورپردازی راهروی ورودی می‌توان از یک نور ملایم به وسیله یک یا چند لامپ کم وات بهره گرفت. استفاده از لوسترهای سقفی نیز خالی از لطف نیست.
  اگر ورودی مربوط به یک رستوران یا مرکز تجاری باشد می‌توان در کف نیز از چراغ‌هایی با نور ملایم بهره گرفت. نورهای متمرکز بیشتر برای اتاق نشمین کاربرد دارند. در قسمت نشیمن می‌توان از یک منبع نوری بزرگ یا سرتاسری استفاده کرد تا باعث ایجاد مرکزیت در اتاق شود. گذاشتن چراغ رومیزی متناسب با دکوراسیون داخلی اتاق نشمین نیز منطقی به نظر می‌رسد. حال و هوای اتاق نهارخوری را هم می‌توان با یک نورپردازی ساده حسابی عوض کرد. برای این منظور می‌توان از چراغ‌های سقفی بالای میز ناهار خوری بهره گرفت.
  گاهی متناسب با سبک طراحی داخلی می‌توان از چراغی استفاده کرد که حالت آویز داشته باشد تا بدین شکل روی میز نور بتابد. نورپردازی آشپزخانه معمولا به نسبت قسمت‌های دیگر خانه کمی‌پیچیده تر است. برای این قسمت بهتر است که در ابتدا چند چراغ با نور متمرکز در نظر گرفته شود. اگر آشپزخانه دارای کانتر باشد، این قسمت به عنوان نقطه کانونی به حساب می‌آید و می‌توان با بهره گیری از چراغ سقفی یا چراغ آویز سقفی، برای آن نورپردازی ایجاد کرد. قسمت‌هایی از آشپزخانه که در آن‌ها کاری انجام می‌شود، نیازمند نور کاربردی است. برای مثال بالای سینک، روی اجاق گاز و…، قسمت‌هایی هستند که به نور کاربردی نیاز دارند.
  اتاق خواب بخش دیگری از خانه است که به یک منبع نوری اصلی نیاز دارد. علاوه بر این، می‌توان از چراغ‌های رومیزی (آباژور) برای کنار تخت استفاده کرد. نوری که در حمام یا دستشویی مورد استفاده قرار می‌گیرد شامل یک منبع نوری متمرکز است البته در کنار این نور می‌توان از لامپ‌هایی در کنار آینه یا بالای وان استفاده کرد.

  کیفیت نورپردازی

  نورپردازی طراحی داخلی علاوه بر زیبایی و کاربردی بودن باید ویژگی‌های دیگری هم داشته باشد.. برای مثال، منابع نوری مورد استفاده در طراحی داخلی باید کیفیت و طول عمر بالایی داشته باشند. این مسئله هم در طراحی داخلی هم در طراحی محوطه و هم در طراحی نما باید مورد توجه قرار بگیرد. برای مثال، استفاده از لامپ‌های نامرغوب در اجرای نما، می‌تواند منجر به ایجاد حالت سوختگی روی نما شود.
  یکی دیگر از مواردی که در نورپردازی به ویژه نورپردازی داخلی باید مد نظر قرار بگیرد، تعداد چراغ‌هاست به گونه ای که چراغ‌ها آنقدر زیاد یا کم نباشند که منجر به آزار چشم‌ها شود. تا جای ممکن باید از به کار بردن لامپ‌هایی که فضا را گرم می‌کند، اجتناب کرد. اگر تمهیداتی برای کنترل نور در نظر گرفته شود، فضا را برای کارفرما مطلوب تر می‌کند. برای راهروها و فضاهای بین اتاق‌ها باید حتما روشنایی پیوسته در نظر گرفت.
  در طراحی نورپردازی در هر فضایی به ویژه نورپردازی داخلی، باید به آیین نامه‌ها و ضوابط مربوط به انرژی توجه کافی داشت. ارتفاع سقف و فرم آن بر روی نور تاثیر می‌گذارد از همین روی در زمان طراحی داخلی، باید به این نکته توجه داشت تا در زمان نورپردازی مشکلی به وجود نیاید. برای طراحی داخلی و نورپردازی باید سن ساکنان خانه را نیز مد نظر قرار داد و تمهیداتی را ایجاد کرد که سالمندان در زمان تردد در شب با هدف استفاده از سرویس بهداشتی، دچار مشکل نشوند.

  نورپردازی در مجتمع تجاری

  لامپ‌های یک فروشگاه نباید در طراحی و اجرا باید به گونه ای باشند که کمترین نور مستقیم به چشم مشتری تابیده شود. نور نامناسب در فروشگاه‌ها یکی از معایب بزرگ محسوب می‌شود که مانع از ماندن طولانی مدت مشتری در مغازه خواهد شد ضمن اینکه در چنین شرایطی اجناس به خوبی دیده نمی‌شوند. لامپ‌های سقفی اگر به درستی انتخاب شوند می‌توانند گزینه خوبی برای فروشگاه‌ها به حساب بیایند.
  در نورپردازی مجتمع‌های تجاری صرفا بحث زیبایی مطرح نیست و باید بحث مصرف بهینه سازی انرژی و هزینه‌ها را نیز مد نظر قرار داد. بحث نورپردازی محوطه، به اندازه نورپردازی داخلی حائز اهمیت است و نورپردازی محوطه باید تا حدود زیادی با خیابان و سایر ساختمان‌های اطراف در هماهنگی باشد. نورپردازی محوطه باید بتواند مجتمع تجاری را زیبا کند تا مشتریان را به سمت خود جلب کند. نورهایی که توان کمتری دارند به تعداد زیاد می‌توانند مناسب نور رستوران‌های مجتمع تجاری باشد که بخشی از آن‌ها در محوطه، قرار دارد. برای قسمت داخلی مراکز تجاری و اداری استفاده از لامپ‌هایی که قابلیت کم و زیاد شدن شدت نور و قابلیت تغییر رنگ نور را دارند، توصیه می‌شود. طراح علاوه بر در نظر گرفتن موارد یاد شده باید به نوع کسب و کار نیز توجه کافی داشته باشد و نیازهای کارفرما را نیز مد نظر قرار بدهد.

  نکاتی برای نورپردازی اداری

  بخش عمده ای از فعالیت در ساختمان‌های اداری در طول روز است از همین روی در طراحی داخلی نباید از نور طبیعی غافل ماند. نورپردازی در طراحی داخلی اداری به عنوان مکمل به حساب می‌آید. البته در شرایطی که ساختمان به گونه ای واقع شده باشد که نور کافی به صورت طبیعی نداشته باشد، باید بیش از پیش به نورپردازی مصنوعی توجه کرد. نحوه قرارگیری نور و شدت آن در طراحی داخلی واحدهای اداری حائز اهمیت است به ویژه در محدوده میزهای کار اهمیت این مسئله دو صدچندان می‌شود. نور در اطراف میزها نباید به گونه ای قرار بگیرد که منجر به آزار چشم شود.
  چنانچه واحد اداری سالن کنفرانس و گردهمایی داشته باشد، به جای ایجاد روشنایی برای میزها باید تمهیداتی را برای روشنایی ایجاد کرد که چهره‌ها به خوبی دیده شوند. نورپردازی سطوح عمودی در واحدهای اداری که به صورت دائمی‌مراجعه کننده دارند حائز اهمیت است. تنوع در نورپردازی محیط اداری اهمیت دارد و باید این کار به گونه ای انجام شود که فضا برای مراجعه کننده خسته کننده نباشد. این تنوع را می‌توان با تغییر شدت نور در محیط‌های مختلف ایجاد کرد و الزامی‌برای استفاده از لامپ‌هایی با رنگ‌های مختلف نیست. با وجود اینکه بسیاری از ادارات در شب فعالیت ندارند ولی نورپردازی نما ومحوطه، ساختمان اداری به اندازه نورپردازی داخلی حائز اهمیت است.

  طراحی ویلا

  تجهیزات استخر

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , , , ,

  تجهیزات استخر

  فیلترها : معمولا فیلتر استخر از نوع شنی بوده و وظیفه آن‌ها تمیز کردن و گرفتن هر گونه مواد جامد و مو و ناخن در آب بوده ،در اینگونه از فیلترها جهت حرکت آب معمولا از پایین به بالا بوده که آب با فشار زیاد از کف فیلتر به داخل شن‌های موجود وارد می‌شود و تمامی‌مواد زائد در کف فیلتر جمع شده و الباقی رسوبات و مواد ریز دیگر در بین شن‌ها گیر می‌افتد که بعد از مدتی می‌بایست شن‌های فیلتر را احیا کرد که اینکار از طریق 2 برابر کردن جریان آب و معکوس کردن جهت حرکت آب صورت می‌گیرد که به این عمل Backwash کردن می‌گویند. این عمل از طریق پمپ‌های تصفیه و شیرهای ورودی و خروجی به فیلتر صورت می‌گیرد که در هنگام بک واش کردن آب کثیف می‌بایست به سیستم فاضلاب هدایت شود.

  انواع فیلترهای شنی :

  فیلترهای شنی به چهار نوع زیر تقسیم می‌شوند.

  پلاستیکی

  فایبر گلاس

  استیل

  آهنی

  فیلترهای پلاستیکی :

  بدنه این نوع از فیلترها از جنس پلاستیک یک تکه بوده و عمدتا وارداتی بوده ،از معتبرترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به آکوا ( Aqua ) ،ایماکس ( EMAXS ) و… نام برد

  در این نوع فیلتر تعدادی نازل در کف آن است که یک شیر ورودی از جنس پلاستیکی دارد که از معایب اینگونه از فیلترها به شمار می‌آید ،چرا که در صورت نشتی کوچک و رسوبی بودن آب در هنگام بهره برداری شیر قفل کرده و فشار باعث ترک برداشتن و شکستن شیر می‌شود.

  فیلترهای پلاستیکی

  فیلترهای فایبرگلاس :

  بدنه این نوع از فیلترها از جنس فایبرگلاس بوده و در مقابل فشار مقاوم بوده و معتبر ترین مارک موجود در  بازار می‌توان به کریپسول (Cripsol) اشاره کرد.

  تجهیزات استخر

  فیلترهای آهنی

  این نوع از فیلترها از جنس ورق سیاه بوده که با ضد زنگ پوشش داده و در مقابل خوردگی مقاوم می‌شوند .اما نقاط جوش این فیلترها مستعد برای زنگ زدن بوده و بعد از چند سال دچار پوسیدگی و ریزش رنگ می‌شود .

  از معتبر ترین کمپانی‌ها در تولید فیلتر شنی آهنی می‌توان به شرکت پاکمن اشاره کرد.

  فیلترهای فایبرگلاس

  فیلترهای استیل :

  اینگونه از فیلترها معمولا از جنس استیل 304 و 316 بوده که ضد خوردگی بوده و توانایی تحمل فشارهای بالا را دارند .این فیلترها با توجه به حجم و اندازه مناسب ترین گزینه برای استخر بوده .

  ْیلترهای استیل

  رزین یا شن فیلتر :

  رزین‌‌های مورد استفاده در فیلترها در مارک‌ها و اندازه‌های مختلفی تولید و به بازار عرضه میشوند .از جمله نکاتی که در خرید رزین‌ها می‌بایست مدنظر قرار داد تیز بودن رزین و متراکم بودن آن است که بتواند بافت متراکم تری را در فیلتر ایجاد کند و کوچک ترین ذرات موجود در آب استخر را به دام بیاندازد .رزین‌های معروف در بازار ایران ،رزین همدان و رزین گلس ( (Glassشرکت‌هایوارد می‌باشد .

  رزین یا شن فیلتر

  کلرزن‌ها :

  برای تصفیه استخر و جکوزی و برای میکروب زدایی آب استفاده می‌شود .

   کلرزن خطی : این نوع از کلرزن برای نصب بر روی خط رفت به سمت استخر یا جکوزی استفاده می‌شود و نحوه قرار گیری آن در خط به ترتیب ،پمپ ،فیلتر ،مبدل و کلرزن می‌باشد .عمدتا کلرزن‌‌ها را بعد از مبدل قرار میدهند تا عمر مبدل کاهش پیدا نکند .وزن اینگونه از کلرزن‌ها بین 2 تا 5 کیلو می‌باشد و از قرص‌های بزرگ و کوچک ،کلرین و برومین در این کلرزن‌ها استفاده می‌شود .از معتبرترین کلرزن‌ها Hayword میباشد .این نوع کلرزن‌ها از جنس پلی‌ وینبلیدین فلورید می‌باشد .

  کلرزن‌ها

  پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ) :

  پمپ تزریق کلر دستگاهی است که برای تصفیه استخر و جکوزی و حذف میکروب و ‌رسوب را از آب جدا میکند . اینگونه از کلرزن‌ها بیشتر برای استخرهای بزرگ و عمومی‌به کار برده می‌شوند . دوزینگ پمپ از جنس پلی ونیل فلوراید بوده که از نظر مقاومت کششی و ثبات فرم بالایی برخوردار است و تحمل دمای 0 تا 150 درجه سانتی گراد را دارد .این پلیمر بسیار مقاوم بوده .این نوع از دوزینگ پمپ را می‌توان جهت تزریق کلر ،سولفات آلومینیوم در استخر به کار برد .

  پمپ تزریق کلر یا (دوزینگ پمپ)

  اوزون زن :

  یکی دیگر از روش‌های تصفیه و ضدعفونی کردن آب استخر استفاده از دستگاه تزریق اوزون است ،چرا که اوزون به لحاظ شیمیایی ماده‌ای ناپایدار است و ترکیب آن با آب به یک ضدعفونی کننده و میکروب کش قوی تبدیل میشود .از معایب اوزون آن است که در دمای زیاد مانند جکوزی به شدت فرار می‌باشد .اوزون به تنهایی چندین برابر کلر ضدعفونی کننده بوده اصول کار کرد این نوع دستگاه به دو شکل است :

  1 – با لامپ فرابنفش (برای محیط‌های کوچک)

  2 – تخلیه فرابنفش ( برای استخرهای بزرگ)

  از معتبر ترین مارک‌های موجود در بازار می‌توان به دستگاه اوزون زن پروزون  Prozone اشاره کرد .از مزایای دیگر سیستم اوزون زن آن است که آب استخرشفاف تر بوده و مشکلات سوزش چشم مانند کلر را ندارد.

  اوزون زن

  طراحی ویلا

  انواع استخر

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۹ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , , , ,

  انواع استخر

  استخرهای سر پوشیده

  در دو نوع لب ریز و اسکیمری ساخته میشود. استخرهای سرپوشیده عموما برای استفاده مداوم ساخته و به بهره برداری می‌رسند.اساسا بدنه این استخرها از بتن مقاوم با ژل میکرو سیلیس بوده که همین امر باعث می‌شود که بدنه مقاومی‌در مقابل فشارها و تنش‌ها داشته و به مرور زمان آسیب کمتری ببیند یکی از عوامل مهمی‌که در ساخت اینگونه استخرها می‌بایست مورد توجه قرار گیرد ،آب بندی کردن این نوع از استخرها می‌باشد که اصولا در هنگام بتن ریزی می‌بایست از نوار واتراستاب در بدنه استخر استفاده شود . از دیگر نکات مهم ساخت استخرها عبور لوله‌ها از کف استخر می‌باشد . که این نقاط عموما با بتن کف درگیر بوده و اصولا غیر آبند بوده و باعث نشتی در بدنه استخر می‌شوند که این مشکل به واسطه مواد آبندی جدید کمتر اتفاق می‌افتد .

  انواع استخر

  استخرهای سر ریز :
  در اینگونه از استخرها آب درون استخر تا لبه استخر پر می‌شود و هیچگونه فضای خالی از محوطه کاسه استخر بیرون نخواهد ماند .
  از دیگر مزایای دیگر این نوع از استخرها آن است که هیچگونه چربی و رسوبات دور کاسه استخر نمایان نیست.و هیچگونه علائم و تجهیزات مکانیکی در محوطه استخر دیده نمی‌شود و از لحاظ معماری فضای زیباتری ارائه خواهد شد. از معایب اینگونه از استخرها می‌توان گفت که نیاز به تجهیزات کنترلی بیشتری نسبت به نوع اسکیمری دارند و نیاز به منبع بالانس داشته و مقدار سر ریزی آن نسبت به نوع اسکیمری تقریبا بیشتر بوده لازم به ذکر است اجرای این گونه از استخرها نسبت به نوع اسکیمری سخت و پیچیده است .

  انواع استخر

  استخرهای اسکیمر :
  این نوع از استخرها در ایران دارای پیشینه بیشتری بوده و سالها تنها از اینگونه استخرها استفاده می‌شد .این نوع از استخرها حداقل 20 سانت از کاسه استخر خالی بوده و نمای زشتی را به معماری می‌دهد .

  از معایب اینگونه از استخرها آن است که در هنگام بهره برداری رسوبات آب و چربی بدن شناگران به مرور زمان دور کاسه استخر جمع شده و نمای زشتی را به محیط استخر می‌دهد .از دیگر معایب این گونه از استخرها آن است که تجهیزی به نام اسکیمر در محیط استخر قابل رویت بوده و در پاره ای از موارد به دلیل پره شناور آن صدای نا به هنجاری از خود تولید می‌کند .از دیگر معایب آن این است که به هر دلیلی اسکیمر شکسته و یا ترک بردارد عامل نشت آب بوده و برای تعمییر آن می‌بایست معماری استخر را بهم زد ،در نتتیجه استخر غیر قابل استفاده می‌شود .

  انواع استخرانواع استخر

  استخرهای روباز :
  استخرهای روباز نیز در دو نوع آماده و بتنی ساخته می‌شوند .این نوع از استخرها شامل دو نوع اسکیمری و سر ریز می‌شوند که در بالا مفصلا توضیح داده شد . استخرهای روباز را می‌توان به صورت فصلی استفاده کرد . به طور مثال در تابستان تنها سیستم تصفیه آن کار کند و نیازی به گرمایش نداشته باشد .اما به کارگیری این نوع از استخرها در زمستان نیازمند صرف انرژی زیادی بوده در نتیجه هزینه‌های نگهداری و تعمیرات در این نوع از استخرها زیاد بوده .

  انواع استخر

  استخرهای عمومی‌روباز در زمستان هزینه زیادی را به بهره بردار تحمیل می‌کند .از محاسن اینگونه از استخرها می‌توان گفت که نیاز به سیستم‌های تهویه و رطوبت گیری ندارند به همین دلیل هزینه اولیه اجرا را کم می‌کند . به دلیل روباز بودن و احتمال ورود برگ و گرد و غبار به استخرها می‌بایست سیستم تصفیه مناسب برای این مدل از استخرها در نظر گرفت . از دیگر محاسن و معایب اینگونه از استخرها کنترل دما و رطوبت و دمای محوطه بوده که نیاز به هیچ سیستم تهویه ای ندارد

  استخرهای آماده :
  استخرهای آماده اغلب از جنس فایبر گلس بوده ودر کارخانه آماده و به بهره برداری می‌رسند ساخت و نصب اینگونه از استخرها در مدت زمان کوتاهی صورت می‌گیرد و به همبن دلیل یکی از مزایای اینگونه از استخرها به شمار می‌رود از دیگر مزایای این استخرها هزینه اولیه پایین می‌باشد اما این استخرها نیز همانند بسیاری از محصولات دارای معایبی نیز هستدکه عبارتند از :
  ⦁ برای حمل از کارخانه تا محل نصب الزاما می‌بایست از تریلهای مخصوص حمل بار ترافیکی استفاده کرد بنابراین در نقاط صعب العبور نمی‌توان از این استخرها استفاده کرد
  2-این استخرها در مقابل نور خورشید حساس بوده و دچار دفرمگی و رنگ پریدگی شده و عمر آنها به شدت کاهش می‌یابد.
  3-به دلیل حمل و احتمال ضربه در هنگام نصب امکان دارد که بدنه استخر ترک برداشته و یا شکسته شود.
  4-به دلیل فرم یکسان و سهولت در تولید هزینه طرحهای سفارشی بسیار سنگین بوده و مغرون به صرفه نیست.

  انواع استخر

  استخرهای کف متحرک :
  این مدل از استخرهای برای فضاهای خانگی مناسب بوده واین قابلیت را دارند که ارتفاع عمقی آنهارا کنترل کرد عمق این استخرها را می‌توان از 20 سانتی متر تا 180 سانتی متر و تنظیم نمود عمده مزایای این استخرها آن است در زمانی که کف استخر با محوطه یکسان شد از فضای سطح روی استخر می‌توان استفاده کرد. تجهیزات کنترلی این مدل از استخرها می‌بایست از جنس استیل 316 یا 314 باشد تا به هیچ عنوان زنگ نزده و پوسیده نشوند از دیگر نکاتی که می‌بایست در ساخت این استخرها مورد توجه قرار گیرد آن است که بدنه استخر می‌بایست صاف و منظم کار شود تا تجهیزاتی که در عمق استخر حرکت می‌کنند با دیواره برخورد نداشته باشند.
  معایب استخرهای کف متحرک :
  ⦁ هزینه اولیه بسیار بالا
  ⦁ به هر دلیلی که تجهیزات استخر خراب شوند نمی‌توان از استخر استفاده نمود.
  ⦁ در استخرهای کف متحرک روباز به هر دلیلی که برق ساختمان قطع شود نمی‌توان از استخر استفاده نمود.
  ⦁ به دلیل قرار گرفتن سیلندرهای روغنی در آب در صورت نشت نمی‌توان از استخر استفاده نمود.و می‌بایست آب استخر را به کلی تعویض نمود.
  ⦁ عملیات نظافت و جارو استخر در این مدلها بسیار دشوار بوده.
  انواع استخر

  طراحی ویلا کلاسیک

  طراحی حیاط ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۲۷, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  طراحی حیاط ویلا  به روش‌های گوناگون و بسیار شیک و زیبا

  در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. برای مثال، نمی‌توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده است، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه ویلا، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت.

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی حیاط ویلا و محدودیت‌ها

  طراحی حیاط ویلا همیشه به آسانی انجام نمی‌شود و در مناطق کوهستانی و شیبدار، با محدودیت‌هایی مواجه است. هزینه طراحی محوطه ویلا در مناطق کوهستانی بسیار بیشتر از سایر مناطق خواهد شد. همچنین هزینه اجرای حیاط ویلا در این مناطق نیز بیشتر است. برای طراحی حیاط ویلا باید حتما از افراد متخصص کمک گرفت تا با در نظر گرفتن محدودیت‌ها و پتانسیل‌ها، بهترین طرح ارائه و اجرا شود.

  گیاهان در طراحی محوطه ویلا

  انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد. در انتخاب گیاهان، عوامل زیادی نقش دارند که مهم ترین آن شرایط آب و هوایی منطقه است. گیاهان باید متناسب با اقلیم هر منطقه انتخاب شوند برای مثال، نمی‌توان یک گیاه منطقه گرمسیری را در منطقه سردسیر کاشت. انتخاب صحیح گیاهان در طراحی حیاط ویلا، نیاز به دانش و تجربه دارد و انتخاب نادرست گیاهان، می‌تواند منجر به اتلاف وقت و هزینه شود. علاوه بر اقلیم، باید نیازهای هر گیاه را به صورت مستقل نیز در نظر گرفت. مثلا گیاهان سایه دوست همان طور که از اسم شان مشخص است باید در طراحی محوطه ویلا در قسمتی که سایه وجود دارد، قرار بگیرند. در نقطه مقابل، گیاهان آفتاب دوست باید در طراحی حیاط ویلا، در پرنورترین قسمت جانمایی شوند. عوامل دیگری چون نوع خاک و آب نیز باید مد نظر قرار بگیرد و طراحی حیاط ویلا، صرفا بر اساس زیبایی گیاهان انجام نمی‌شود.

  طراحی باغ ویلا

  طراحی باغ ویلا کلاسیک

  مصالح ساختمانی در حیاط ویلا

  علاوه بر گیاهان، انتخاب مصالح ساختمانی نیز در طراحی حیاط ویلا حائز اهمیت است. مصالح ساختمانی باید متناسب با ویژگی‌های منطقه باشد برای مثال، مصالح ساختمانی در طراحی حیاط ویلای مناطق کوهستانی باید به گونه ای باشد که بتواند در مقابل سرمای زیر صفر دوام بیاورد. هر چه مصالح ساختمانی از نوع مرغوب تری انتخاب شوند، طراحی حیاط ویلا علاوه بر زیباتر شدن، پس از اجرا کاربردی تر نیز خواهد شد. انتخاب متریال نامرغوب در زمان طراحی محوطه شاید در نگاه اول برای کارفرما خوشایند و به لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه به نظر برسد ولی واقعیت این است که به مرور زمان، نیاز به جایگزینی مصالح مرغوب با مصالح نامرغوب احساس می‌شود.

  طراحی محوطه

  جزئیات در طراحی حیاط ویلا

  هر چه طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتری انجام شود، زمان زیادتری برای انجام طراحی لازم است و کارفرما باید به این مسئله توجه کافی داشته باشد. طراحی حیاط ویلا با جزئیات بیشتر، وقت و هزینه زیادی را در پی دارد ولی در عین حال کار اجرا را راحت تر و سریع تر خواهد کرد.

  طراحی ویلا دوبلکس

  طراحی ویلا دوبلکس

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۱۷, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , ,

  طراحی ویلا دوبلکس

  امروزه افراد زیادی به ویلای دوبلکس علاقه نشان می‌دهند. اگر طراحی ویلا دوبلکس به درستی انجام شود، می‌تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا، در پیش رو بیاورد. ویلاهای دوبلکس معمولا تهویه بهتری به نسبت ویلاهای یک طبقه دارند. از آنجایی که طراحی ویلای دوبلکس معمولا به گونه ای است که ساختمان بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد، حداکثر استفاده از نور خورشید را می‌توان داشت.

  طراحی ویلا

  سبک طراحی ویلای دوبلکس

   طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در حالی که ویلای دوبلکس برای زمین­‌هایی با متراژ کم نیز قابل اجراست. در زمین‌های کوچک، می‌توان با طراحی ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

  طراحی ویلا دوبلکس مدرن

  نکات مهم در طراحی ویلا دوبلکس

  در طراحی ویلا دوبلکس باید به فرم گرایی و عملکرد گرایی توجه ویژه داشت به گونه ای که در طراحی، فضاهای عمومی‌و خصوصی، به درستی  لحاظ شوند. در فرم گرایی باید طراحی فرمی‌ساختمان را متناسب با شرایط مالی کارفرما، ابعاد سایت پلان، اقلیم منطقه و توپوگرافی در نظر گرفت. معمولا در طراحی ویلا دوبلکس، یک لابی برای تفکیک فضاها باید وجود داشته باشد. این لابی در ویلا به سبک کلاسیک، مجلل طراحی می‌شود. علاوه بر لابی، در طراحی ویلای دوبلکس، فضایی با عنوان وید (Void) نیز می‌تواند وجود داشته باشد. وید در واقع یک فضای خالی در میانه بناست که دید بین طبقه پایین را با طبقه بالا، ممکن می‌کند. طراحی این فضا کاملا حرفه ای است و اگر به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

  طراحی ویلای کلاسیک

  راه پله در ویلای دوبلکس

  راه پله در طراحی ویلای دوبلکس بسیار مهم است و به شکل‌های مختلف این طراحی می‌تواند صورت بگیرد. اگر طراحی داخلی به صورت مدرن باشد، راه پله ای که برای ویلای دوبلکس در نظر گرفته می‌شود، ساده و بدون زرق و برق است. اما در نقطه مقابل، راه پله ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک، پر زرق و برق طراحی می‌شود. فرم راه پله می‌تواند به صورت گرد، نیم دایره، سه طرفه و… باشد.

  به طور کلی، راه پله‌های گرد در ویلاهای دوبلکس طرفدار بیشتری دارند اما این نوع راه پله‌ها، فضای زیادی را می‌گیرند که در بیشتر موارد اطراف این نوع پله‌ها بلااستفاده خواهند شد. پله‌های گرد، مناسب ویلاهای کوچک نیستند. متریالی که برای ساخت پله به کار می‌رود، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می‌تواند از جنس چوب، شیشه، فلز یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله‌ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می‌شود و چندان پر طرفدار نیست.

  طراحی ویلا

  villa-design

  استخر در ویلای دوبلکس

  نقشه یا پلان ویلای دوبلکس با استخر، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار می‌گیرد. چنانچه در طراحی ویلای دوبلکس، استخر وجود داشته باشد، باید به گونه ای جا نمایی شود که به راحتی بتوان آن را در محوطه ویلا دید. با بهره گیری از بالکن بزرگ در طبقه دوم، می‌توان یک دید خوب نسبت به استخر و فضای سبز محوطه ایجاد کرد.

  طراحی ویلا

  طراحی ویلا

   

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی ویلا روستیک یا روستایی

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۱۷, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , , ,

  طراحی ویلا روستیک

  طراحی ویلا به سبک روستیک نیاز به سلیقه و ذوق هنری دارد و در کنار آن، مهارت طراح نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. طراحی ویلا روستیک، برای هر فضایی مناسب نیست و افراد نباید بدون مشورت با مهندس معمار اقدام به اجرای این نوع طرح کنند. طراحی ویلا به سبک روستیک، مناسب آن دسته از ویلاهایی است که در نقاط کوهستانی و سرد قرار دارند چون این سبک ویژگی­هایی دارد که در تناسب با چنین فضایی است. برای مثال، رنگ­ها در سبک روستیک گرم هستند و می­تواند گزینه خوبی برای نقاط سرد و کوهستانی باشد. البته این سبک در سایر مناطق نیز قابلیت اجرا دارد ولی برای رسیدن به نتیجه مطلوب در سایر مناطق، باید حتما از یک مهندس معمار ماهر کمک گرفته شود.

  طراحی ویلا روستیک

  ایجاد آرامش با طراحی روستیک

  از آنجایی که طراحی ویلا روستیک به طبیعت بسیار نزدیک است، می‌تواند یکی از گزینه‌های خوب برای افرادی محسوب شود که به دنبال آرامش هستند. در طراحی ویلا روستیک، از چوب و سنگ به مقدار زیاد استفاده می‌شود تا فضا بیش از پیش حالت طبیعی پیدا کند. استفاده از چوب و سنگ نه تنها به دکوراسیون داخلی محدود نمی‌شود، بلکه در محوطه و نمای ویلا به سبک روستیک نیز چوب و سنگ و عناصر طبیعی به چشم می‌آید. چوب و سنگی که در طراحی ویلا روستایی باید مد نظر قرار بگیرد، غالبا سطح ناهموار و غیر صیقلی دارد. اگر در بخش‌هایی از طراحی ویلا به سبک روستیک، فلز به کار برده شود، این فلز نباید از نوع براق باشد.

  شومینه در طراحی داخلی ویلای روستیک

  شومینه در طراحی داخلی ویلا روستیک معمولا مد نظر قرار می‌گیرد تا فضا بیش از پیش طبیعی شود. مصالح ساختمانی مورد استفاده برای شومینه ویلا به سبک روستیک، باید حالت طبیعی داشته باشد از همین رو سنگ‌های ناصاف مثل سنگ‌های رودخانه ای، گزینه خوبی به حساب می‌آیند. وسایلی که در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا روستیک انتخاب می‌شوند، باید در هماهنگی با یکدیگر باشند. برای مثال، پرده‌ها در این نوع طراحی، ضخیم هستند و فرش از نوع گلیم است. نورپردازی داخلی در طراحی ویلا روستایی اهمیت دارد البته نورپردازی در این سبک خالی از زرق و برق باید باشد. چراغ‌های آویزی که در سبک روستیک مورد استفاده قرار می‌گیرند، ساده هستند و ظاهر هندسی دارند.

  محوطه ویلای روستیک

  طراحی نما و محوطه ویلا روستیک مانند دکوراسیون داخلی آن، قواعدی دارد. نما و محوطه نیز مانند داخل ویلا ساده هستند و از سنگ و چوب برای طراحی به وفور استفاده می‌شود. گیاهانی که برای طراحی ویلا روستایی مورد استفاده قرار می‌گیرند، فرم طبیعی دارند و گیاهان هرس شده  و در اصطلاح آرایشی چندان جایگاهی ندارند. در نظر گرفتن یک طراحی محوطه شبیه جنگل، می‌تواند در تناسب با ویلای روستیک باشد و فضا را بیش از پیش طبیعی کند. برای این منظور با در نظر داشتن شرایط اقلیمی‌منطقه و عدم محدودیت، می‌توان از گیاهانی چون کاج و سرو کمک گرفت که فضا را به حالت جنگلی نزدیک می‌کنند.

  نورپردازی ویلا

  طراحی پلان ویلا

  ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |اسفند ۴, ۱۳۹۸ |0 Comments | طراحی و ساخت ویلا | , , ,

  طراحی پلان ویلای مدرن

  برای طراحی پلان ویلا، باید به موارد زیادی توجه داشت ولی به طور کلی، طراحی پلان ویلا باید به گونه ای انجام شود که قابلیت اجرایی داشته باشد. گاهی طراحی پلان ویلا، به خوبی انجام می‌شود و مورد تایید کارفرما نیز قرار می‌گیرد ولی عملا با شرایط منطقه ای که قرار است ویلا اجرا شود، سازگاری ندارد. یکی از دلایلی که می‌تواند در بروز این مسئله نقش داشته باشد، عدم بازدید مهندس معمار از محل و اکتفا به دیدن عکس از محل و دریافت متراژ از کارفرماست. مهندس معمار با دیدن محیط می‌تواند با توجه محدودیت‌ها یا پتانسیل‌های محل اجرای ویلا، طراحی پلان را انجام بدهد.

  طراحی پلان ویلا  در روند طراحی ویلا بسیار مهم است و از قسمتهای مختلفی تشکیل شده که در نهایت به ترسیم یک پلان قابل اجرا منجر می‌شود. برای شروع طراحی پلان ویلای مدرن ابتدا یک برنامه فیزیکی نیاز بوده که در قالب لیستی از فضاهای مورد نیاز کارفرما جهت لحاظ کردن در طراحی ویلا در جلساتی که بین کارفرما و تیم طراحی تشکیل می‌شود اعلام می‌شود و این برنامه فیزیکی در غالب سوالهایی از جانب طراح مطرح می‌شود . برای مثال فضای مورد نظر برای استفاده  چند نفر در ساختمان بوده و چه فضاهایی مورد نیاز است (کتابخانه، سالن ورزشی، استخر داخلی و خارجی، سونا و جکوزی، بار نوشیدنی، رختشو خانه، اتاق خواب مستر و …)موارد ذکر شده اطلاعاتی هستند که طراح پیش از شروع باید از آنها اطلاع داشته باشد که در طراحی لحاظ کند. اگر بخواهیم به یک طرح ایده آل در پلان ویلای مدرن برسیم می‌بایست چند نکته را در نظر داشته باشیم که در ادامه به توضیح آنها می‌پردازیم:

  ⦁ اطلاعات اقلیمی‌:
  در خصوص اطلاعات اقلیم منطقه که می‌بایست مشخص شود سایت مورد طراحی در کدام منطقه از اقلیم 4 گانه آب و هوایی کشور واقع شده است . 1- اقلیم معتدل و مرطوب 2- اقلیم گرم و خشک 3- اقلیم سرد و کوهستانی 4- اقلیم گرم و مرطوب
  – جهت باد : جهت‌های وزش باد در سایت را از طریق منابع مربوطه می‌شود مشخص کرد و این کار به ما کمک می‌کند که نسبت به موقعیت سایت از کدام سمت در جریان هست . بادهای غالب ، باد موافق و مخالف از این دسته هستند که با در نظر داشتن مسیر باد‌ها و زمان‌های وزش باد می‌توان در مناطق مختلف استفاده‌های بهینه ای از آنها داشته باشیم .
  – نور خورشید : تابش نور خورشید در فصول مختلف سال دارای شدت کم و زیاد و همچنین زاویه  تابش مختلف است که نسبت به آن در طراحی می‌توان از آن استفاده نمود . همچنین با در نظر گرفتن اقلیم آب و هوایی منطقه ، لکه گذاری در سایت و کشیدگی ساختمان جهت سایه اندازی و آفتاب گیری مراحل اولیه  طراحی در فاز مطالعاتی پروژه صورت می‌پذیرد.
  بروزترین اطلاعات در خصوص مناطق آب و هوایی را می‌توان از سایت هواشناسی کشور و رجوع به کتب علمی‌مربوطه مانند کتاب اقلیم و معماری آقای کسمایی و یا طراحی اقلیمی‌آقای قبادیان بدست آورد.

  ⦁ کاملترین برنامه فیزیکی در مورد ویلا:
  مطمئنا برنامه فیزیکی مهندس معمار از خواسته‌های کارفرما کامل تر است به همین دلیل می‌بایست در جلسه هماهنگی و دکوراسیون با کارفرما در غالب طرح پیشنهادی به کارفرما ارائه شود.

  در واقع می‌توان گفت بزرگترین چالش طراحی ویلا طراحی پلان ویلا می‌باشد. فاکتور‌های کلیدی از قبیل حداکثر استفاده از نور محیط ، حداکثر نزدیکی و ارتباط استفاده کنندگان از ویلا با محیط اطراف و چشم انداز و منظره اطراف ویلا، جانمایی درست فضاها به نحوی که خللی به آسایش و استفاده ساکنین از ویلا وارد نکند ، اجتناب از ایجاد فضای‌های بلا استفاده و غیر کاربردی ، توجه به سطح لوکس بودن و امکانات درخواستی کارفرما و سطح انتظارات وی از ویلای خود ، توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه و میزان بارش‌ها در طراحی شیب سقف‌ها ، توجه به بازه تغییر دمای منطقه در فصول مختلف سال و نحوه آفتاب گیر بودن ویلا در تعیین ابعاد پنجره‌ها و استخر فضای باز ، ابعاد مناسب فضاهای داخلی به گونه ای که کاربردی باشد و حداکثر آسایش را برای ساکنین به همراه داشته باشد.

  مواردی از قبیل ابعاد مناسب برای اتاق‌های خواب و در نظر گرفتن ابعاد پنجره‌های مناسب و همچنین لحاظ کردن کمدهای دیواری با عمق و ابعاد مناسب برای تک تک اتاق‌های خواب ، تعداد، ابعاد و محل سرویس‌های بهداشتی و حمام‌ها ، جانمایی آشپزخانه و دسترسی‌ها به فضای ناهار خوری و نشیمن ، ابعاد مناسب نشیمن و توجه به نور و چشم انداز داخلی ، ابعاد و موقعیت بالکن‌ها و تراس‌ها و توجه به چشم انداز مقابل، جانمایی شومینه و باربکیو، جانمایی محل پارک خودرو و لحاظ نمودن فاصله توقف خودرو تا درب ورودی ویلا ، جانمایی آلاچیق و استخر یا آبنمای فضای باز و غیره

  طراحی پلان ویلا

  ویلا مدرن

  طراحی سازه ویلا

  پس از طراحی پلان ویلا و حصول نقشه ای مطلوب برای ویلا کار طراحی سازه ویلا توسط مهندس طراح سازه انجام می‌گیرد
  سازه ویلا با مشخصات کامل و واقعی در نرم افزارهای ویژه طراحی ساختمان بارگذاری و مدلسازی شده و با رعایت استانداردها و آیین نامه‌های طراحی ساختمان شبیه سازی زلزله بر روی آن انجام شده و خروجی‌های نرم افزار توسط طراح سازه کنترل شده و نتایج این پروسه طراحی ویلا شامل نقشه‌های سازه از قبیل فونداسیون ، ستون‌ها ، سقف‌ها ، کلیه جزئیات اجرایی برای ساخت سازه ویلا ترسیم می‌گردد.

  طراحی سازه ویلا

  طراحی نمای ویلا

  نمای ویلا با استفاده از متریال‌های مناسب موجود در منطقه با در نظر گرفتن دوام و زیبایی و قیمت مناسب انتخاب می‌گردد. جنس متریال غالب در طراحی اکثر نماهای ویلا سیمان ساده رنگ شده می‌باشد. استفاده ترکیبی از سنگ‌های کوهی یا تراورتن یا آنتیک یا آجر نما یا ترموود در کنار سیمان جذابیتی بصری ویژه به نمای ویلا خواهد داد
  توجه به استحکام متریال استفاده شده و وزن تمام شده هر متریال و نحوه اتصال آن به سازه و قیمت تمام شده از موارد کلیدی برای طراحی نمای ویلا می‌باشد. ایده آل نمایی ساده ، کم هزینه ، مستحکم و زیبا می‌باشد. مواردی از قبیل نور پردازی نما و محوطه ویلا و یا حفاظ‌های امنیتی برای پنجره‌ها نیز در این مرحله طراحی می‌گردد.

  طراحی نمای ساختمان

  طراحی حیاط ویلا

  در گذشته تمرکز افراد بر طراحی ساختمان ویلا بود ولی به مرور زمان، طراحی حیاط ویلا نیز مورد توجه قرار گرفته است. اگر یک ویلا به خوبی طراحی و اجرا شده باشد ولی حیاط آن مورد توجه قرار نگرفته باشد، زیبایی ویلا زیر سئوال خواهد رفت. حیاط ویلا بر اساس سبک ویلا باید طراحی شود. به عنوان مثال، نمی‌توان برای یک ویلا که به سبک مدرن طراحی شده، طراحی حیاط ویلا را به سبک طبیعت گرایانه یا کلاسیک انجام داد. عدم تناسب بین ساختمان و محوطه، برای مخاطب ایجاد آشفتگی بصری خواهد کرد. طراحی حیاط ویلا یک کار تخصصی است و برای این منظور باید از مهندسان منظر و فضای سبز کمک گرفت. انتخاب گیاهان در طراحی حیاط ویلا به اندازه انتخاب متریال اهمیت دارد پس کارفرما برای رسیدن به بهترین نتیجه، باید همکاری لازم را با مهندس مجری برای انتخاب گیاهان داشته باشد.

  شامل جانمایی ساختمان ویلا، محل پارک خودرو، محل آبنما یا استخر محوطه ، محل فضاهای تاسیساتی و یا موتورخانه ، سوئیت سرایداری ، سرویس بهداشتی محوطه، انباری ، سردرب ورودی ملک ، آلاچیق، جانمایی پیاده رو‌ها و فضاهای سبز، طراحی فلاور باکسها و دیوار‌های حیاط و نور پردازی‌های مربوطه است
  از جمله موارد حائز اهمیت در طراحی حیاط ویلا توجه به هماهنگی طراحی با نمای اصلی ساختمان است و اینکه تا جایی که امکان پذیر باشد فضای سبز و طبیعت اطراف دست نخورده باقی بماند. از قطع درختان اجتناب شود و شیب احتمالی زمین حفظ گردد.

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان