ویلا فلت(طراحی و اجرا)

ویلا فلت به ویلایی گفته می‌شود که تنها یک طبقه باشد و فقط از یک سقف و کف تشکیل شده باشد.
کلمه فلت(flat) به معنا تخت، هموار، مسطح و صاف است و هیچ سقف و کف مشترک با طبقه دیگر ندارد.
طراحی ویلا فلت به گونه ای است که حداکثر اختلاف سطح آن با زمین یک متر است.
متراژ ویلا همکف معمولا بین 100 تا 200 متر از و معمولا بین 2 الی 3 اتاق خواب دارد.
ویلا همکف بیشتر برای خانواده‌های کم جمعیت سه الی چهار نفر مناسب است و برای تعداد افراد بیشتر ویلا دوبلکس گزینه ی مناسب تری خواهد بود.
احتمالا امروز بیشتر واژه همکف را شنیده باشید تا فلت، که در واقع منظور همان فلت است.
ویلای فلت ساده ترین و قدیمی‌ترین سبک طراحی ویلا است، همچنین از نظر طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی بسیار ساده می‌باشد.

امروزه اما ویلا همکف همچنان طرفداران و علاقه مندان خود را دارد، همینطور با پیشرفت‌های معماری و طراحی و ساخت ویلا، ویلا‌های فلت بسیار شیک، زیبا و مدرن طراحی میشوند.
پس از آن که با ویلا همکف و طراحی آن آشنا شدیم، به برخی از مزایا و معایبی که ممکن است در ساخت ویلا فلت وجود داشته باشد می‌پردازیم.

ویلا فلت

مزایای ویلا فلت

ویلا فلت از لحاظ اقتصادی هزینه کمتری برای ساخت دارد زیرا مصالح کمتری صرف خواهید کرد، البته این در صورتی است که شما هزینه زیادی بابت زمین نداشته باشید.
ویلا همکف از این جهت که متراژ کمتری دارد، راحت تر و با صرف هزینه کمتر میتوان آن را گرم کرد و انرژی کمتری مصرف میکند.
از لحاظ رفت و آمد و همینطور حمل اسباب و اثاثیه منزل نیز، به خاطر همکف بودن سهولت بیشتری دارد.

طراحی ویلا فلت

معایب ویلا فلت

یک جا بودن تمام فضاهای موجود در ویلا و خصوصی نبودن اتاق خواب‌ها، همینطور تمام صدا‌ها به راحتی به اتاق‌ها نیز انتقال میابد و ممکن است باعث آزار و اذیت استفاده کنندگان از اتاق خواب شود.

کوچک بودن فضاها برای تعداد افراد بیشتر، معمولا برای زمانی که شما مهمان داشته باشید و یا اگر به همراه خانواده دیگری بخواهید سفر کنید، ویلا فلت برای شما کافی نخواهد بود، در نتیجه بهتر است با صرف مقدار بیشتری هزینه، ویلا دوبلکس داشته باشید.

عدم بهره مندی از ویو و چشم انداز از مناظر اطراف، در ویلا دوبلکس یا تریبلکس به دلیل داشتن ارتفاع در طبقات بالا، به راحتی میتوانید از چشم انداز فضاهای اطراف استفاده کنید.

نداشتن صرفه اقتصادی برای ساخت ویلا فلت با توجه به هزینه‌های بالای زمین و ملک، معمولا اگر ویلا خود را دوبلکس بسازید شاید بتوانید بخش از آن را اجاره دهید و در طول زمان سرمایه اولیه خود را بازگردانیدف در نتیجه داشتن یک ویلا همکف از این جنبه اقتصادی نخواهد بود.