ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای آبنما » آبنما
  آبنما
  | طراحی و اجرای آبنما

  آبنما

  مهمترین و تاثیر گذار ترین عنصر معماری در طرح باغ ایرانی آبنما است. ابنما که مایع زندگی جوشان درونش(آب)شادی و آرامش بیننده را به همراه دارد، همزمان شور و هیجان خاصی در او القا می کند. در زندگی خشن شهری که ساختمان های بلند و خیابانهایش انسان را احاطه کرده است، آب نما تنها جلوه زیبایی و هنر، بهترین پناه روح خسته و آرامش طلب آدمی است.

  مشاوره طراحی ابنما

  امروزه که بتن و آهن و بافت های سخت جای پوششهای سبز و عناصر طبیعی را گرفته است با بکارگیری عناصری که بافتی نرم دارند، می توان بخشی از آرامش گمشده روح آدمی را بدان باز گردان . حرکت و موسیقی آب نه تنها آرامش بخش است، بلکه جلوه خاصی به پوشش فضای سبز اطراف خود هر چند اندک می دهد. لذا طراحی و اجرای آبنما در هر فضا و مکانی بیش از پیش لازم و ضروری است .

  آبنما

  آبنما

  طراحی آبنما

  آبنماها همیشه در دوره های مختلف باستان، با نماد خاصی مزین می شدند. به عنوان مثال در زمان رم باستان آنها را با مجسمه هایی سنگی یا برنزی یا اشکال حیوانات یا قهرمانان عصر خود تزئین می کردند که نمادی از قدرت و دلاوری آنها بوده است.
  لویی چهاردهم در باغ ورسای نمونه هایی خاصی از ابنما را ارائه نمود که نماد قدرت خود بر طبیعت بود. طراحی آبنما بسته به محیط اطرافش انجام می گیرد. در محیط های آرام و بی سر و صدا ایجاد چشمه و جویبار و در محیط های پر ازدحام و شلوغ، ساخت آبنما بصورت آبشار و فواره های بزرگ انجام می شود .

  آبنمای مدرن

  اجرای آبنما تقریبا در تمامی مکان ها میسر است. با وجود متریال های متنوع آببند کننده، کوچکترین محدودیتی در محل اجرا وجود ندارد. از متداول ترین فضاهای باز در اجرا, را می توان به روف گاردن   و حیاط ساختمان ها و از فضا های بسته می توان پاسیو ها و لابی مجتمع ها اشاره کرد.

  آبنما بر حسب خصوصیات محل ,شکل و نوع و اندازه آن متغییر میباشد. به عبارت دیگر اگر اندازه طول آب نما بیشتر از عرض ان باشد آبنما کشیده و بزرگتر جلوه مینماید و اگر هر اندازه عرض بیشتر و نزدیک به طول گردد آب نما کوچک و فشرده بنظز می رسد.

  ابنما

  اب نما در ایران و نقش آن در فرهنگ ایرانی

  از دیرباز آب به عنوان عنصری حیاتی برای همه موجودات زنده از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. در کشور ایران به این دلیل که چون این کشور جزو سرزمین های کم آب شناخته شده و می شود همواره اهمیت و ارزش بیشتری داشته است.
  آب یکی از مقدس‌ترین عناصر طبیعی نزد ایرانیان باستان به شمار می‌رفته است.به لحاظ معنوی نیز همواره مورد توجه نیاکان ما بوده و این امر تا به امروز نیز مورد توجه واقع شده است. آب همیشه نوید بخش روشنایی و پاکی بوده و از جنبه های روحی, روانی نیز تاثیر گذار است .

  آبنما صخره اي

  آبنما با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان (آب) می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان زدوده و بجای آن سرخوشی, شور, هیجان و آرامش را جایگزین خشم, نگرانی و دلواپسی نماید. درخشندگی، لطافت، پاکیزگی، حیات، تحرک، سکوت و آرامش و در جریان بودن، همگی مشخصات آب است. به همین خاطر است که انسان در طول تاریخ خود همواره با آب عجین بوده و در محل زندگی خویش و ساخت محل سکونت خود همواره از آب به شکل های مختلفی بهره برده است.

  ابنما در ایران نیز یکی از قدیمی ترین اجزای معماری بوده و امروزه نیز به شیوه ای مدرن و بروزمورد استفاده می گیرد.در گذشته ای دور این عنصر زیبای معماری فقط در باغ ها و کاخ ها ومیدان های کوچک و بزرگ شهرها مورد استفاده قرار می گرفته است. اما به مرور زمان و پیشرفت جوامع بشری جزو جدایی ناپذیر زندگی بشری شده و در همه جا از جمله منازل، رستوران ها، پارک ها، فضای سبز، محوطه سازی های مختلف، روف گاردن ها و هتل ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

  ساخت آبنما

  از نکات مهمی که هنگام ساخت آبنما باید مد نظر باشد، صدای آب، ایجاد فضایی خنک، انعکاس، آرامش و تحرک است. نکته بارز و مهم برای شروع ساخت ابنما در نظر گرفتن مساحت محیطی است که قرار است آبنما در آن احداث شود. مثلاً در شهرهای بزرگی مانند تهران بهتر است به طور تقریبی 25% از مساحت فضای سبز مورد نظر به ساخت آب نما ها اختصاص داده شود. همچنین توجه به شرایط محیط مورد نظر، مکان نگاری و نقشه کشی محل و بررسی شرایط فرهنگی، اجتماعی و حتی سنجش گروه سنی کاربران محلی از نکات مهم هستند. ایزولاسیون ابنما، ساختار مکانیکی ابنما، آرماتور بندي و شیب مناسب درکنار عوامل دیگر همگی از مراحل ساخت آبنما می باشد.

  آبنما و ایزولاسیون آن

  ایزوگام و قیرگونی یکی از مهم ترین مراحل در ساخت آب نما می باشد که باعث جلوگیری از نفوذ و سرایت آب و رطوبت می شود. انعطاف پذیری یکی از مزیت های ایزوگام و قیرگونی است که یک عایق بندی مناسب برای کف آبنما می باشد.

  ابنما و سیستم مکانیکی آن

  پمپ ها با توانهاي متفاوت و لوله ها با قطرها و اندازه هاي متنوع، نازلها و سیستمهاي پنوماتیک در کنار هم باعث تشکیل یک ساختار مکانیک سیال شده که برای عملکردی دقیق تر نیاز به طراحی و مهندسی دقیق دارد. استفاده از پمپ های مختلف برای ایجاد فشار نرمال آب، لوله کشی در قسمت های مختلف تاثیر زیادی در ساختار و عملکرد بهتر رقص و حرکت فواره ها دارد که از اهمیت بسزایی برخوردار است.مخازن مورد نیاز برای آب مورد نیاز ابنما ، والورهاي فرمان پذیر که میزان خروجی آنها با سیگنال هاي الکتریکی و سرعت بالایی قابل کنترل هستند، همه اجزای مکانیکی تشکیل دهنده آبنما می­باشند.

  برای آماده سازی آبنما جهت عایق کاری این نکته قابل ذکر است که آبنماها دارای سیکل آب بسته ای هستند و آب مصرفی آنها در حد تبخیر است بهمین خاطر می توان با استفاده از مسیر حرکت آب و کارگذاری لوله های مکش و ریزش آن در ارتفاع و محل استقرار پمپ ها در انتهای آب، بستر و کف آنرا برای عایق کاری محیا کرد.

  توجه به کف و ایجاد بستر مناسب در مقیاس کوچک تر که با یک عایق کاری از چسب ها و همچنین در مقیاس بزرگتر با استفاده از لایه های پوششی مناسب با بهره گیری از بتن آرماتورها را مخفی کرده و با یک طراحی مناسب، ابنما را پوشش داده و آن را تزیین کرد و باید توجه داشت که زیبایی و جلوه آن با پرداختن به عنصر منظر سازی در بستری که قرار گرفته است می باشد.

  آبنما

  شیب مناسب ابنما :

  شیب بندی جدا از لایه های ایزولاسیون و آب بندی و نیز مقاوم سازی آبنما نیست و هر کدام از این موارد با هم کاملا مرتبط بوده  و بستر ساز لایه بعدی خود می باشند.و در آخر بسته به نوع آبنما سنگ های مخصوص را با توجه به طرح، داخل آبنما چیده و خالق محیطی زیبا و باشکوه شده و محیطی دلنشین رو برای بینندگان فراهم می آورد.

  بطور کلی بر اساس متریال ساخت ، ساخت آبنما دو دسته ابنما سنگ طبیعی و آبنما سنگ ساختمانی تقسیم بندی می شود که هر یک انواع مختلفی چون ابنمای دیوار خیس ، آبنما میدانی و فواره ای و … در بخش سنگ ساختمانی و آبنمای سنگ آتشفشانی، سنگ مالون ، سنگ لاشه، قلوه سنگی و طرح سنگ مصنوعی و … در بخش آبنما سنگ طبیعی تقسیم بندی می شوند .

  پیشنهاد میکنم مقاله انواع آبنما را هم بخوانید.

  آبنما صخره ای

  ۱) آبنما سنگ ساختمانی

  آبنما پرده ای

  نحوه عملکرد ابنما پرده ای به این صورت است که یک لوله که دارای روزنه های زیادی استبه صورت افقی برروی یک یا دو پایه که با فاصله به صورت عمودی می باشند قرار می گیرد وبه وسیله پمپ آبی که در قسمت پشت یا زیر آن تعبیه شده است باعث می شود تا آب بافشار زیادی وارد آبنما پرده ای شده و پرده ای زیبا از جنس آب را به نمایش گذارد. این نوع آب نما شور و نشاط را به بیننده القا می کند. آبنما شیشه ای جایگزین مناسبی برای آبنما پرده ای بوده و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.

  آبنما دیواری

  آبنما دیواری یا دیوار خیس با استفاده از دیواری مصنوعی ساخته می شود که روی این دیوارحفره هایی با ظاهری طبیعی برای خروج آب تعبیه شده است در قسمت پایین این نوع اب نما محلی برای ریزش آب وجود دارد.
  آبنما دیواری ممکن است به صورت اب نمای دیواری پرده ای ساخته شود. در این صورت وقتی دیوار و حفره های خروجی آب را ایجاد کردیم آب خروجی را به صورت پر فشار به مقدار یکسان از حفره ها خارج کرده که با این روش پرده ای زیبا از آب برای بینندگان نمایان می شود. در این مدل ابنما (دیواری پرده ای) نسبت به آبنما دیواری مساحت بیشتری برای انجام کار لازم است.

  آبنما دیواری

  ابنما سنگ طبیعی

  همانطور که از نامش پیداست، این آب نما از سنگ های طبیعی و دست نخورده موجود درطبیعت ساخته می شود. هدف از ساخت این مدل، القای طبیعت بکر و دست نخورده بهصورت مصنوعی در یک محوطه می باشد. روش ساخت این ابنما یا fountain دقیقا به صورت همیشگی است. ساخت حوضچه جمع آوری آب، ایزولاسیون، لوله کشی و تمهیدات شستشو و دفع آب دقیقا می بایست اجرا شود و تنها فرق آن استفاده از سنگ های شکسته کوهی در پوسته خارجی آن است .
  هر چند که باید در این مدل از اب نما،  دو مورد بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد. اول بحث وزن آن است که به دلیل نوع متریال آن بسیار سنگین است و دوم بحث پاشش آب آن استکه کنترل آن به مراتب سخت تر از نوع اب نمای سنگ ساختمانی است.

  از انواع سنگ های طبیعی مرسوم جهت استفاده در این نوع از آبنما ها سنگ مالون، قروه ، اشه، سنگ آتشفشانی و قلوه سنگ رود خانه ای را می توان نام برد. همچنین ابنما طرح سنگی که با سیمان و رابیتس ساخته می شود نیز جزو همین دسته می باشد .

  آبنمای مدرن ویژگیها و خصوصیات

  امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند که در محیط زندگی، محل کار یا کسب و کار خود، تغییراتی ایجاد کنند تا ساعاتی که در آن محیط ها پشت سر گذاشته می شود، بتواند حس خوشایندی را ایجاد کند. یکی از کارهایی که در این رابطه بسیار مورد توجه افراد مختلف قرار گرفته، طراحی و اجرای آب نما به حساب می آید. ابنما به هر شکلی که باشد می تواند حس خوشایند بودن در کنار آب و طبیعت را برای افراد تداعی کند. البته نباید این مسئله را از یاد برد که طراحی آبنما و اجرای آبنما از اصول خاصی پیروی می کند. از همین روی نقش طراحان منظر و معماران، در این میان دو صد چندان می شود. به ویژه در شرایطی که طراحی آبنما مدرن مطرح باشد.

  آشنایی با آبنمای مدرن

  آبنمای مدرن، یکی از انواع ابنما محسوب می شود که در سال های اخیر به دلیل گرایش افراد به نمای مدرن و به طور کلی، سبک معماری مدرن، مورد توجه  قرار گرفته است. آبنما  مدرن فارغ از نوع ساخت و معماری، در واقع حرکت آب به شکل هدایت شده و هوشمندانه است. طراحی آبنمای مدرن می تواند به صورت موزیکال، هوشمند، شیشه ای، حبابی، فواره ای و … باشد که با توجه به سلیقه افراد و در نظر گرفتن محدودیت ها، یکی از انواع این آبنماها، طراحی و اجرا خواهد شد.

  مصالح ساختمانی آبنما

  پس از اینکه طراحی آبنمای مدرن انجام شد، نوبت به اجرای آبنمای مدرن می رسد که در این مرحله انتخاب درست مصالح، مسئله بسیار مهمی محسوب می شود. نوع ساخت و معماری آبنمای مدرن می تواند انواع مختلفی داشته باشد که می توان به سنگ ساختمانی و بتن اکسپوز اشاره کرد.

  نورپردازی ابنما حائز اهمیت است

  به غیر از مصالح ساختمانی، یکی از مواردی که در طراحی آبنمای مدرن و در اجرای آبنمای مدرن نباید از نظر دور بماند، نورپردازی ابنما است. عدم توجه به نورپردازی خوب، باعث می شود که طراحی و اجرا هر چقدر هم که خوب باشد، باز هم آب نما چندان به چشم نیاید.

  آبنمای مدرن

  تجهیزات اب نما

  برای نصب و راه اندازی آبنما تجهیزات مختلفی نیاز است. اب نما بستگی به محدودیت مکان و نوع آن ساخته میشود. آب نما انواع مختلفی دارد که هر کدام از آنها را در مکانهای مختلفی میتوان بنا کرد. مکانهای نصب و اجرای آن بصورت کلی به دو دسته تقسیم میشوند :

  •  آبنما داخلی یا آبنما داخل منزل: که بیشتر در داخل ساختمانها و دکوراسیون منازل و ادارات و مراکز درمانیو… مورد استفاده قرار میگیرد که بیشتر این نوع نیاز به فضای کمتری نسبت به توع خارجی آن دارد.و در برخی موارد بصورت پیش ساخته میتوان به راحتی در هر مکانی از دکوراسیون خود آنرا قرار داد
  •  ابنما خارجی : این نوع اصولا به فضای بیشتری برای اجرای آن  نیاز است و در ابعاد بزرگتری ساخته میشود و بیشتر در مراکز تفریحی, پارک ها  و باغها و… ساخته میشود.

  آبنما سنگی

  قیمت آبنما

  اگر شما هم قصد دارید که در رستوران ، اداره یا منزل مسکونی خود از یک آب نمای زیبا استفاده کنید، باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در محاسبه میزان قیمت آبنما، عناصری مانند کیفیت و برند تجهیزات بکار رفته در آبنما نظیر پمپ آن، چراغ و نور پردازی و تجهیزات مربوطه، ایزولاسیون آن، سنگ یا چوب یا استیل یا شیشه بکار رفته و حتی ابعاد آن، در قیمت آبنما  تاثیرگذار است.

  فواره ها

  فواره نوع دیگر خروج آب از منبع است، اگر حجم نسبتاً زیادی از آب با فشار زیاد از سوراخ نسبتاً کوچکی عبور کند سرعت جریان آب زیاد خواهد شد. چنین جریانی می تواند موقتاً برکشش جاذبه زمین فائق آید و در نتیجه به شکل عمودی و با سرعت زیاد و بصورت نازک برخلاف نیروی جاذبه به بالا پرتاب شده سپس سرعت آن کاهش یافته و دو باره به پایین فروریزد.

  فواره ها برای جلب توجه به نقاط کانونی و خاص که به دلایلی متضمن مفاهیمی هستندبسیار موثرند. گاهی اوقات در محل برخورد محورهای دید قرار می گیرند. فواره چون بر حرکت و انرژی تاکید دارد زمینه آن باید ساکت و آرام باشد تا بر اثر تضاد حالت تاکید کنندگی بیشتری به خود بگیرد و اصولاً تاثیر بصری آنها در زمینه های پر حرکت بعلت رقابت با زمینه کم است.بر حسب موقعیت و امکانات می توان از انواع فواره ها استفاده کرد.

  بنابراین برای خرید یا طراحی و ساخت یک آبنما در محل موردنظر خود، علاوه بر بررسی قیمت دقیق و به روز اب نما، می‌توانید از متخصصین شرکت‌ ویرا طرح اسپرلوس، برای طراحی آن در محل مورد نظرتان کمک بگیرید.

  دیدن نمونه کارهای آبنما

  7 نظرات
  1. مدرن ویلا

   آبنماهای و نمونه کارهای زیبایی دارید استفاده کردیم وممنون از شما

  پاسخی بگذارید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان