ارسالی توسط :vtsland |نوامبر 7, 2017 | آبنما

 آبنما (fountain)

مهمترین و تاثیر گذار ترین عنصر معماری در طرح باغ ایرانی آبنما بوده است . آبنما که مایع زندگی جوشان درونش ( آب ) شادی و آرامش بیننده را به همراه خود دارد ، همزمان شور و هیجان خاصی در او القا می کند . در زندگی خشن شهری که ساختمان های بلند و خیابانهایش انسان را احاطه کرده است ، تنها جلوه زیبایی و هنر ، بهترین پناه روح خسته و آرامش طلب آدمی است.

ضرورت اجرای آبنما :

امروزه که بتن و آهن و بافت های سخت جای پوششهای سبز و عناصر طبیعی را گرفته است با بکارگیری عناصری که بافتی نرم دارند ، می توان بخشی از آرامش گمشده روح آدمی را بدان باز گرداند . حرکت و موسیقی آب نه تنها آرامش بخش است ، بلکه جلوه خاصی به پوشش فضای سبز اطراف خود هر چند اندک باشد ، می دهد . لذا اجرای آبنما در هر فضا و مکانی بیش از پیش لازم و ضروری است .

طراحی آبنما(fountain Design) :

همیشه در دوره های مختلف باستان ، آبنماها با نماد خاصی مزین می شدند . به عنوان مثال در زمان رم باستان آبنماها را با مجسمه هایی سنگی یا برنزی یا اشکال حیوانات یا قهرمانان عصر خود تزئین می کردند که نمادی از قدرت و دلاوری آنها بوده است. لویی چهاردهم در باغ ورسای نمونه هایی خاص از آبنما را ارائه نمود که نماد قدرت خود بر طبیعت بود.

طراحی آبنما بسته به محیط اطرافش انجام می گیرد . در محیط های آرام و بی سر و صدا ایجاد چشمه و جویبار و در محیط های پر ازدحام و شلوغ ، ساخت آبنما بصورت آبشار و فواره های بزرگ انجام می شود .

اجرای آبنما تقریبا در تمامی مکان ها میسر است . با وجود متریال های متنوع آببند کننده ، کوچکترین محدودیتی در محل اجرای آبنما وجود ندارد . از متداول ترین فضاهای باز در اجرای آبنما را می توان به روف گاردن ها ( باغ بام ) و حیاط ساختمان ها و از فضا های بسته می توان پاسیو ها و لابی مجتمع ها اشاره کرد .

آبنما پرده ای

Fountain-14

آبنما در ایران و نقش آن در فرهنگ ایرانی:

از دیرباز آب به عنوان عنصری حیاتی برای همه موجودات زنده از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و در کشور ما ایران به این دلیل که چون این کشور جزو سرزمین های کم آب شناخته شده و می شود همواره اهمیت و ارزش بیشتری داشته است.

آب یکی از مقدس‌ترین عناصر طبیعی نزد ایرانیان باستان به شمار می‌رفته است و به لحاظ معنوی نیز همواره مورد توجه نیاکان ما بوده و این امر تا به امروز نیز مورد توجه واقع شده است. آب همیشه نوید بخش روشنایی و پاکی بوده و از جنبه های روحی و روانی و به لحاظ معنوی نیز تاثیر گذار است .

اب نما ها با ایجاد چشم‌اندازی زیبا و دل‌انگیز همراه با آوای خوش فراز و فرود مایع زندگی انسان (آب) ، می‌توانند در یک لحظه تمام رفتارهای بد روانی را از دل و جان زدوده و بجای آن سرخوشی و شور و هیجان و شادی و آرامش را جایگزین خشم و اندوه و نگرانی و دلواپسی نماید.

درخشندگی، لطافت، پاکیزگی، حیات، تحرک، سکوت و آرامش و در جریان بودن ، جملگی مشخصات آب است که بر روح و روان انسان تاثیری عمیق و شگرف گذاشته است. به همین خاطر است که انسان در طول تاریخ خود همواره با آب عجین بوده و در محل زندگی خویش و ساخت محل سکونت خود همواره از آب به شکل های مختلفی بهره برده است.

در ایران آب نما یکی از قدیمی ترین اجزای معماری بوده و امروزه نیز به شیوه ای مدرن و بروز مورد استفاده می گیرد.در گذشته ای دور آبنما فقط در باغ ها و کاخ ها و میدان های کوچک و بزرگ شهرها مورد استفاده قرار می گرفته اما به مرور زمان و پیشرفت جوامع بشری ابنما  جزو جدایی ناپذیر زندگی بشری شده و در همه جا از جمله منازل، رستوران ها، پارک ها،فضای سبز ، محوطه سازی های مختلف ، روف گاردن ها و هتل ها و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع ساخت آبنما :

بطور کلی آبنما بر اساس متریال ساخت ، به دو دسته آبنمای سنگ طبیعی و آبنمای سنگ ساختمانی تقسیم بندی می شود که هر یک انواع مختلفی چون آبنمای پرده ای ، دیوار خیس ، میدانی و فواره ای  و … در بخش سنگ ساختمانی و آبنمای سنگ آتشفشانی ، سنگ مالون ، سنگ لاشه ، قلوه سنگی و طرح سنگ مصنوعی و … در بخش آبنمای سنگ طبیعی تقسیم بندی می شوند .

۱- آبنما سنگ ساختمانی

الف- آبنمای  پرده ای

همیشه در دوره های مختلف آبنماها نماد خاص خود را دارا بوده اند. به عنوان مثال در زمان رم باستان آبنماها را با مجسمه هایی سنگی یا برنزی یا اشکال حیوانات یا قهرمانان عصر خود تزئین می کردند که نمادی از قدرت و دلاوری آنها بوده است. لویی چهاردهم در باغ ورسای نمونه هایی خاص از آبنما را ارائه نمود که نماد قدرت خود بر طبیعت بود. آبنمای پرده ای در اماکن عمومی و خصوصی، لابی هتل ها، محوطه ویلا، مراکز تفریحی و درمانی و همچنین روف گاردن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

نحوه عملکرد آبنمای پرده ای به این صورت است که یک لوله که دارای روزنه های زیادی است به صورت افقی برروی یک یا دو پایه که با فاصله به صورت عمودی می باشند قرار می گیرد و به وسیله پمپ آبی که در قسمت پشت یا زیر آبنمای پرده ای تعبیه شده است باعث می شود تا آب با فشار زیادی وارد آبنمای پرده ای شده و پرده ای زیبا از جنس آب را به نمایش گذارد. این نوع آبنما شور و نشاط را به بیننده القا می کند. آبنمای شیشه ای جایگزین مناسبی برای آبنمای پرده ای بوده و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.

ب:آبنمای دیوار خیس

آبنماها امروزه یکی از ابزارهای زیباسازی محیط در ادارات، باغها، لابی و ورودی اماکن، محیط منازل، محوطه سازی ها، ویلاها و پارکها و مراکز تفریحی و حتی روف گاردن ها می باشند. آبنمای دیواری یا دیوار خیس با استفاده از دیواری مصنوعی ساخته می شود که روی این دیوار حفره هایی با ظاهری طبیعی برای خروج آب تعبیه شده است در قسمت پایین این آبنما محلی برای ریزش آب وجود دارد.

آبنمای دیواری ممکن است به صورت آبنمای دیواری پرده ای ساخته شود. در این صورت وقتی دیوار و حفره های خروجی آب را ایجاد کردیم آب خروجی را به صورت پر فشار و به مقدار یکسان از حفره ها خارج کرده که با این روش پرده ای زیبا از آب برای بینندگان نمایان می شود. در این مدل آبنما (دیواری پرده ای) نسبت به آبنمای دیواری مساحت بیشتری برای انجام کار لازم است.

۲-ابنما سنگ طبیعی

همانطور که از نامش پیداست ، این آب نما از سنگ های طبیعی و دست نخورده موجود در طبیعت ساخته می شود . هدف از ساخت این مدل از ابنما ها ، القای طبیعت بکر و دست نخورده به صورت مصنوعی در یک محوطه می باشد . روش ساخت این آبنما دقیقا به صورت همیشگی است . ساخت حوضچه جمع آوری آب ، ایزولاسیون ، لوله کشی و تمهیدات شستشو و دفع آب دقیقا می بایست اجرا شود و تنها فرق آن استفاده از سنگ های شکسته کوهی در پوسته خارجی آن است . هر چند که باید در این مدل از آبنما ،  2 مورد بسیار مهم مورد توجه قرار گیرد . اول بحث وزن آن است که به دلیل نوع متریال آن بسیار سنگین است و دوم بحث پاشش آب آن است که کنترل آن به مراتب سخت تر از نوع آبنمای سنگ ساختمانی است.

از انواع سنگ های طبیعی مرسوم جهت استفاده در این نوع از آبنما ها سنگ مالون ، قروه ، لاشه ، سنگ آتشفشانی و قلوه سنگ رود خانه ای را می توان نام برد . همچنین آبنمای طرح سنگی که با سیمان و رابیتس ساخته می شود نیز جزو همین دسته می باشد .

تجهیزات آبنما :

برای نصب و راه اندازی آبنما تجهیزات مختلفی نیاز است . اب نما بستگی به محدودیت مکان و نوع آن ساخته میشود. آبنما انواع مختلفی دارد  که هر کدام از آنها را در مکانهای مختلفی میتوان بنا کرد.مکانهای نصب و اجرای آبنما بصورت کلی به دو دسته تقسیم میشوند :

1. داخلی  : که بیشتر در داخل ساختمانها و دکوراسیون منازل و ادارات و مراکز درمانی و… مورد استفاده قرار میگیرد که بیشتر این نوع نیاز به فضای کمتری نسبت به توع خارجی  آن دارد.و در برخی موارد بصورت پیش ساخته میتوان به راحتی در هر مکانی از دکوراسیون خود آنرا قرار داد

2. خارجی : این نوع اصولا  به فضای بیشتری برای اجرای آن  نیاز است و در ابعاد بزرگتری ساخته میشود و بیشتر در مراکز تفریحی – پارک ها  و باغها و… ساخته میشود.

قیمت طراحی و ساخت آبنما

اگر شما هم قصد دارید که در رستوران ، اداره یا منزل مسکونی خود از یک آبنمای زیبا استفاده کنید ، باید این نکته را مدنظر قرار دهید که در محاسبه میزان قیمت آبنما ، عناصری مانند کیفیت و برند تجهیزات بکار رفته در آبنما نظیر پمپ آبنما ، چراغ و نور پردازی و تجهیزات مربوطه ، ایزولاسیون آب نما ، سنگ یا چوب یا استیل یا شیشه بکار رفته و حتی ابعاد آن، تاثیر گذار است.

بنابراین برای خرید یا طراحی و ساخت یک آب‌نما در محل موردنظر خود، علاوه بر بررسی قیمت دقیق و به روز آن، می‌توانید از شرکت‌های ارائه‌کننده ،برای طراحی آن در محل مورد نظرتان کمک بگیرید.

دیدن نمونه کارهای زیبای آبنما

مطالب مرتبط :

error: Content is protected !!