ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و اجرای محوطه » طراحی-و-اجرای-محوطه-سازی-landscaping-design
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4٫67 out of 5)
Loading...
محوطه سازی
ارسالی توسط :ویرا طرح اسپرلوس |2018-12-09

محوطه سازی

محوطه سازی چیست؟

علم طراحی و ساماندهی محوطه به جهت رسیدن به اهداف مختلف، محوطه سازی یا لنداسکیپ نام دارد .این رشته با بهرگیری از علوم مهندسی شهرسازی و مهندسی معماری به طراحی محوطه  و فضاسازی در محیط های باز می پردازد . شاید این علم موثر ترین روش بر دوستی هرچه بیشتر بین انسان و محیط زیست باشد .

در طراحی محوطه (محوطه سازی) اهداف مختلفی چون تقویت ارتباط میان انسان و طبیعت ، القای زندگی و آرامش محیط به روح آدمی ، ترمیم و اصلاح فضای سبز تخریب شده توسط انسان و افزایش چشم انداز و زیبایی بصری دنبال می شود .

محوطه سازی

محوطه سازی

محوطه سازی و طراحی منظر برای رسیدن به اهداف عنوان شده متشکل از عناصر و المان های گوناگونی چون فضای سبز ، آبشار و آبنما ، برکه و جویبار ، سایبان و آلاچیق و فضاهای تردد و  غیره بوده که چیدمان و نظم آرایی آنها علم و تجربه و توان کافی می طلبد .
امروزه سازندگان با علم به این که محوطه سازی(لنداسکیپ) در افزایش ارزش و منزلت سازه یشان ، نقشی پر رنگ ایفا می کند، اهمیت خاصی بدان داده و از متخصصین این حرفه بیش از پیش استفاده می نمایند بطوریکه در پیش بینی های اولیه هزینه های ساخت ، ردیفی ثابت برای آن در نظر گرفته اند.

 

هم اکنون می توانید ویدئوی طراحی و اجرای محوطه در پروژه پونک در تهران را آنلاین مشاهده کنید. 

 

اجرای محوطه سازی

محوطه سازی عمومی :

همانطور که از نامش پیداست محوطه ایست که برای استفاده عموم آزاد است و برای کاربرد های مختلف ایجاد می شود، مانند[محوطه پارک ها]، فضای سبز بیمارستان ها و اداره جات و ورودی ساختمان های تجاری ، میدان ها ، تفریح گاه ها و خیابان ها و غیره . در این محوطه سازی ها به دلیل استفاده طیف زیادی از عموم ، استقامت تک تک مصالح ، لوازم و حتی پوشش گیاهی بسیار حائز اهمیت است .

محوطه سازی خصوصی

ایجاد یک محوطه با المان های خاص محوطه سازی جهت استفاده مالکان آن مانند محوطه و فضای سبز ویلا ، بام سبز و روف گاردن ، پاسیو و تراس ، محوطه سازی و فضای سبز برج باغ ها و مجتمع های مسکونی و غیره . استفاده از مصالح و لوازم و گیاهان خاص و لوکس در این اماکن امکان پذیر بوده اما شرایط خاص نگهداری پس از احداث می بایست مورد توجه قرار گیرد .

طراحی فضای سبز

محوطه سازی

در محوطه سازی می توان فضاها را به صورت های زیر تقسیم بندی نمود:

⦁ محوطه سازی شهرک های گردشگری،مناطق توریستی

⦁ محوطه سازی شهرک های مسکونی

⦁ محوطه سازی پارک ها و فضای سبز با وسعت کمتر

⦁ محوطه سازی ویلا ها و باغ های مجلل ،باغ تالار ها

محوطه سازی ویلا های شخصی با متراژ کوچکتر

⦁ محوطه سازی مجتمع های مسکونی

⦁ محوطه سازی حیاط منازل

محوطه سازی ویلا شخصی با فضای کوچک

هر چقدر فضای کوچکتری داشته باشیم باید سلیقه و طراحی بهتری به خرج دهیم.شما می توانید یک باغ 200 متری را با طراحی زیبا و استفاده از مصالح مناسب تبدیل به فضایی کنید که حد اقل 1000 متر به چشم بیاید.

شما می توانید با ایجاد رودخانه خشک توسط سنگ رودخانه ای،حس وجود یک رودخانه طبیعی در باغ را به وجود آورید.با نور پردازی مناسب پیاده رو و مسیر عبور می توانید جلوه منظر خود را صد برابر کنید.

محوطه سازی ویلا

design-bower

محوطه سازی حیاط کوچک منزل

همانطور که در قبل گفته شد هر چه فضای شما کوچکتر باشد باید با دقت نظر بیشتری به محوطه سازی حیاط منزل بپردازید.در فضاهای شهری و مجتمع های مسکونی با یک فضای زیبا می توانید جذابیت زیادی برای ساکنان و مهمانان به ارمغان بیاورید و به همین دلیل ارزش ملک شما بالا خواهد رفت.

استفاده از واش بتن و واش بتن چراغدار به جای موزاییک های معمولی جلوه ای صد چندان به محل سکونت شما خواد داد.استفاده از سنگ رودخانه ای به جای چمن،هزینه های نگهداری و آبیاری را برای ساکنان بیش از 70 درصد کاهش خواهد داد.

محوطه سازی حیاط منزل

محوطه سازی و لزوم انجام آن

در کشور ما ایران با توجه به متفاوت بودن شرایط آب و هوایی ، میزان مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش در هر منطقه متفاوت است. استفاده از درختان و گیاهان نه تنها در مصرف انرژی به جهت سرمایش و گرمایش محیط می کاهد بلکه تاثیر مستقیمی در میزان گرمایش و سرمایش محیط دارد.

امروزه یکی از معضلات و مشکلات بشر، آلودگی هوا و وارونگی هوا می باشد و از راه های مقابله با این آلودگی توسعه و گسترش فضاهای سبز پیرامون محلهای زندگی انسان است که افزایش فضای سبز یکی از این راه ها می باشد.در علوم دانشگاهی امروزی به محوطه سازی معماری منظر نیز گفته می شود.

پیشنهاد میکنم مقاله طراحی منظر را هم مطالعه بفرمائید.

محوطه سازی در معماری

عبارت معماری منظر را می توان اینگونه معنا کرد که هر پیشه و حرفه ای که قصد آن ، طراحی و ساماندهی منظر باشد را معماری منظر گویند. به زبان ساده معماری منظر تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی در کنار مهندسی معماری می باشد که به طراحی و فضاسازی محوطه باز می پردازد .
از ویژگی های محوطه سازی در معماری می توان ایجاد دوستی و نزدیکی انسان و محیط زیست اطراف وی دانست.همچنین از دیگر ویژگی های محوطه سازی و معماری منظر بسط و گسترش ارتباط میان انسان و طبیعت ،القای زندگی و آرامش محیط به روح ادمی ،ترمیم و اصلاح فضای سبز آسیب دیده به دست آدمی و گسترش افق دید انسان به زیبایی بصری در محیط پیرامون خویش است.

طراحی محوطه

طراحی محوطه

انتخاب خاک در محوطه سازی

در محوطه سازی ایجاد فضای سبز از اهمیت بسیاری بر خوردار است چراکه نه تنها قسمت اعظمی از محوطه را در بر می گیرد ، تنها عنصر زنده در این بخش نیز به حساب می آید. استفاده از خاک مناسب ، مهمترین و اولین بخش در حفاظت از فضای سبز احداثی می باشد که مستلزم مطالعه و بررسی دقیق منطقه قبل از خاکبرداری و خاکریزی می باشد. برای مثال در اجرای فضای سبز در بام ها ( روف گاردن ) ، انتخاب خاک سبک و رطوبت گیر اولویت دارد .
مصالح ساختمانی در محوطه سازی
امروزه به دلیل افزایش ساخت و ساز در کشورما و رونق ساختمان ، تنوع تولید در مصالح ساختمانی رشد سریعی داشته است . لذا در انتخاب مصالح جهت اجرا با در نظر داشتن حس زیبايی شناسی ، می بایست به تغییرات مشخصات شیمیایی و فنی این مصالح در اثر گذشت زمان و عوامل جوی دقت شود. علاوه بر مصالحی که به طور عمومی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد مصالحی هم وجود دارد که به طور خاص ، مربوط به محوطه سازی بوده و شناخت آن در پیش برد کار اهمیت بسیار دارد.
یکی از مهمترین مصالح مصرفی در محوطه سازی ، زهکش ها و ایزوله گر ها می باشند که جزو مهمترین بخش زیر سازی محوطه در زمان احداث محسوب می شوند . در بخش نگهداری محوطه پس از احداث، ایجاد ساز و کار آبیاری مکانیزه ، اهم موارد است که با توجه به اقلیم خشک ایران و بحران کم آبی، طی سالیان اخیر بیش از پیش لازم است . همچنین انتخاب نوع کودهای شیمیایی به جهت هر چه کمتر شدن آلودگی محیط زیست هم در خور توجه است .

پاسيو در طراحي محوطه

طراحی پاسیو و محوطه

محوطه سازی و المانهای موجود درآن

در کنار توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده می باشند که می توان به آلاچیق ، آبنما، رواق،برکه، استخر،باربیکیو،پاسیو و غیره اشاره کرد.آنچه بعنوان محوطه سازی و معماری منظر عنوان می شود علم و تجربه و تلاش ما طی قرن پیش واوایل قرن حاضر است که حاصل اتکا به دانش پیشینیان و بهره مندی از سنتهاو تجربیات آنان و همچنین تجربه ایست که تمدنهای قبل از ما در این زمینه داشته اند.
مجموعه ما با بهره گیری از پرسنل با تجربه ی اجرایی و با نظارت مستمر مهندسین و متخصصین خود در کلیه زمینه های عمرانی ، معماری ، فضای سبز ، تاسیسات مکانیکی و برقی توان طراحی و تهیه و اجرای پروژه های محوطه سازی و فضای سبز ( لند اسکیپ ) را به صورت EPC  ، در قالب های قرارداد پیمانکاری و پیمان مدیریت داراست که متناسب هزینه و سلیقه کارفرما طراحی و اجرا گردیده و در این زمینه نمونه هایی در خور و قابل ادعا ارائه نموده است .

آلاچیق در محوطه سازی

آلاچیق یا کلاه‌فرنگی یا تارم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در باغ‌ها، پارک‌ها و محوطه ویلا و غیره از آن استفاده می شود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز بکار گرفته می شود. این سازه‌ها معمولاً گنبدی شکل هستند که عموماً اطرافشان باز است. نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده ‌است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه‌ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.

محوطه سازی و ابنما

یکی از المان هایی که در چند سال اخیر از محبوبیت زیادی جهت استفاده در محوطه سازی برخوردار گشته آبنما می باشد که شدیداً مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. برای ساخت آبنما مصالح متنوعی وجود دارد و از مواردی که هنگام ساخت آبنما باید مد نظر قرار بگیرد نحوه ریزش آب، تعیین اندازه صدای مورد نیاز در فضای اطراف آن در طراحی منظر، نورپردازی، ایزولاسیون مناسب و سهولت در نگهداری آن می باشد.

آبنما در محوطه سازي|آبنما صخره ای

آبنما در محوطه

برکه در محوطه سازی

از دیگر المانهایی که می­توان به جهت زیبایی و القاء آرامش به کاربران منظر از آن استفاده کرد برکه است. برکه به جایی گفته می‌شود که مقداری آب در آن جمع شده باشد. برکه ها علاوه بر کارکرد زیبایی شناختی در ذخیره سازی آب جهت آبیاری فضای سبز منظر نیز مفید می باشند همچنین برای ایجاد فضایی زیباتر از گل هایی که شرایط مساعدی برای زندگی در آبهای راکدی مانند برکه دارند هم می توان استفاده کرد.نیلوفر مرداب و لویی از این دسته گل ها هستند.

محوطه سازی و استخر

ساخت استخر در حیاط منازل مسکونی همیشه مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی غالباً استخرها بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شوند. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی است.

استخر در محوطه سازی

نهر در محوطه سازی

استفاده از این المان در طراحی منظر نه تنها بر جذابیت آن در محوطه سازی می افزاید بلکه وجود آن می­تواند باعث خلق فضایی زیبا و دلنشین در طراحی منظر باشد.

کف سازی در محوطه و فضای سبز

یکی دیگر از المانهایی که در محوطه سازی فضای سبز دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد کف سازی است که اتفاقاً در هنگام اجرای پروژه از بخش های سخت آن بحساب آمده و راهنمایی مناسب برای کاربران، ایجاد حسی زیبایی شناسانه، کمک به تقسیم فضا ها در محوطه، و مواردی از این دست باشد و در کنار آن استفاده از مصالح مناسب در این قسمت از محوطه سازی برای ایجاد و حفظ امنیت، خلق فضایی زیبا و پر نشاط، استحکام همه اجزا در کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

تاسیسات برقی در طراحی محوطه فضای سبز

تاسیسات برقی هم از المانهای بسیار مهم در طراحی منظر بحساب می آید. تامین و استفاده از انرژی الکتریکی برای روشنایی، نورپردازی و همچنین راه اندازی تاسیسات مکانیکی از جمله اموری است که با وجود تاسیسات مناسب و تجربه مهندسین برق امکان پذیر می­باشد، چرا که تامین و انتقال برق و بهره برداری اصولی از آن نقش مهمی در ایمن سازی محوطه ایفا می کند.

دیدن نمونه کارهای زیبای محوطه سازی