طراحی ویلا دوبلکس مدرن و شیک

امروزه افراد زیادی به ویلای دوبلکس علاقه نشان می‌دهند. اگر طراحی ویلا دوبلکس به درستی انجام شود، می‌تواند چشم انداز خوبی را از محوطه و فضای اطراف ویلا، در پیش رو بیاورد. ویلاهای دوبلکس معمولا تهویه بهتری به نسبت ویلاهای یک طبقه دارند. از آنجایی که طراحی ویلای دوبلکس معمولا به گونه ای است که ساختمان بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد، حداکثر استفاده از نور خورشید را می‌توان داشت.

طراحی ویلا دوبلکس

سبک طراحی ویلای دوبلکس

 طراحی ویلای دوبلکس، برای انواع سبکها کاربرد دارد ولی بیشتر در سبک مدرن و سبک کلاسیک مورد توجه قرار گرفته است. بسیاری از افراد تصور می‌کنند برای طراحی و اجرای ویلای دوبلکس حتما باید متراژ زمین زیاد باشد در حالی که طراحی ویلا دوبلکس برای زمین­‌هایی با متراژ کم نیز قابل اجراست. در زمین‌های کوچک، می‌توان با طراحی ویلا به سبک دوبلکس، فضای بیشتری را به محوطه اختصاص داد.

طراحی ویلا دوبلکس مدرن

مهمترین نکات در طراحی ویلا دوبلکس چیست؟

در طراحی ویلا دوبلکس باید به فرم گرایی و عملکرد گرایی توجه ویژه داشت به گونه ای که در طراحی، فضاهای عمومی‌و خصوصی، به درستی  لحاظ شوند. در فرم گرایی باید طراحی فرمی‌ساختمان را متناسب با شرایط مالی کارفرما، ابعاد سایت پلان، اقلیم منطقه و توپوگرافی در نظر گرفت. معمولا در طراحی ویلا دوبلکس، یک لابی برای تفکیک فضاها باید وجود داشته باشد. این لابی در ویلا به سبک کلاسیک، مجلل طراحی می‌شود. علاوه بر لابی، در طراحی ویلای دوبلکس، فضایی با عنوان وید (Void) نیز می‌تواند وجود داشته باشد. وید در واقع یک فضای خالی در میانه بناست که دید بین طبقه پایین را با طبقه بالا، ممکن می‌کند. طراحی این فضا کاملا حرفه ای است و اگر به خوبی انجام نشود، تاثیر منفی در پی خواهد داشت.

طراحی ویلا دوبلکس

راه پله در ویلای دوبلکس

راه پله در طراحی ویلای دوبلکس و پلان ویلایی دوبلکس بسیار مهم است و به شکل‌های مختلف این طراحی می‌تواند صورت بگیرد. اگر طراحی داخلی به صورت مدرن باشد، راه پله ای که برای ویلای دوبلکس در نظر گرفته می‌شود، ساده و بدون زرق و برق است. اما در نقطه مقابل، راه پله ویلای دوبلکس به سبک کلاسیک، پر زرق و برق طراحی می‌شود. فرم راه پله می‌تواند به صورت گرد، نیم دایره، سه طرفه باشد.
به طور کلی، راه پله‌های گرد در ویلاهای دوبلکس طرفدار بیشتری دارند اما این نوع راه پله‌ها، فضای زیادی را می‌گیرند که در بیشتر موارد اطراف این نوع پله‌ها بلااستفاده خواهند شد. پله‌های گرد، مناسب ویلاهای کوچک نیستند. متریالی که برای ساخت پله به کار می‌رود، باید در طراحی ویلای دوبلکس مشخص شود. به طور کلی، راه پله می‌تواند از جنس چوب، شیشه، فلز یا سنگ باشد. استفاده از شیشه برای کف پله‌ها بیشتر در سبک مدرن طراحی ویلای دوبلکس دیده می‌شود و چندان پر طرفدار نیست.

راه پله در ویلا دوبلکس

استخر در ویلای دوبلکس

نقشه یا پلان ویلایی دوبلکس با استخر، مورد توجه بسیاری از کارفرمایان قرار می‌گیرد. چنانچه در طراحی ویلای دوبلکس، استخر وجود داشته باشد، باید به گونه ای جا نمایی شود که به راحتی بتوان آن را در محوطه ویلا دید. با بهره گیری از بالکن بزرگ در طبقه دوم، می‌توان یک دید خوب نسبت به استخر و فضای سبز محوطه ایجاد کرد.

طراحی ویلا دوبلکس