ویرا طرح اسپرلوس » طراحی و ساخت ویلا » طراحی-ویلا-villa-design
  طراحی ویلا
  | طراحی و ساخت ویلا

  طراحی ویلا

  برای عملیاتی شدن یک پروژه چون طراحی ویلا، در کنار مطالعه ایده پرداختن به اصول طراحی ویلا از جمله نورپردازی ویلا، هندسه، الحاق و حذف حجمها یا سطوح و خطوط، تناسبات به کار رفته، ریتم و تکرار موجود در بنا، عناصر تک و مجرد و عناصر تکراری از اهمیت بالایی برخوردار است. هندسه دانشی قدیمی‌و کهن بوده و نزد نیاکان ما مقدس شمرده شده و تاریخی ۷۰۰۰ ساله دارد. از دیگر اصولی که در طراحی ویلا مخصوصا طراحی ویلا مدرن و کلاسیک همواره باید مورد توجه قرار داشته باشد.

  طراحی ویلا مدرن
  طراحی ویلا مدرن

   

  دیدن نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا

   

  طراحی ویلا چیست؟

  به خانه‌هایی ویلا گفته می‌شود که از چهار طرف باز بوده و دارای نما می‌باشد و غالبا در اطراف شهرها و در مناطق خوش آب و هوا و همچنین مناطق ییلاقی ساخته می‌شود. گاهی دیده می‌شود در برخی کشورها پیمانکاران به خواست کارفرما با رعایت اصول و قوانینی که مراجع مربوطه وضع کرده اند; خانه‌های ویلایی خود را در داخل شهر محل سکونتشان احداث می‌کنند که به زیبایی و رشد و توسعه فضای سبز محیط اطراف خانه آنها نیز کمک می‌کند.
  در بین پروژه‌های معماری، ویلاها جایگاه خاصی بین طراحان ساختمانها دارند چرا که برای طراحی ویلا و در مرحله نقشه کشی ساختمان ویلا، دست باز تری داشته و می‌توانند حین ترسیم و طراحی نقشه از ذوق و سلیقه به همراه خلاقیت خود نیز بهره بیشتری ببرند، که در نتیجه طراحی ساختمان ویلا به لحاظ کمی‌و کیفی نسبت به ساختمان‌های شهری و مسکونی در همه زمینه‌ها (انتخاب المانها و عناصر مورد استفاده در طراحی) متنوع تر می‌باشد.
  در روند طراحی و ساخت ویلا نیز همچون سایر پروژه‌های معماری مطالعه و بررسی مواردی چون شناسایی محیط، شرایط اقلیمی‌منطقه، تهیه اطلاعات و عکسبرداری از مکان مورد نظر و همچنین ارایه طرح‌های مقدماتی به کارفرما و تحویل نقشه‌های اجرایی به همراه جزئیات آن برای پیمانکاران از مراحل اولیه اجرای ویلا می‌باشد.

  طراحی ویلای کلاسیک

  در طراحی ویلا علاوه بر دانش معماری و ذوق و سلیقه، محیط مناسب و در نظر گرفتن خواسته‌های کارفرما و همچنین هواشناسی محیطی و اجتماعی و رفتاری باید مورد توجه قرار گیرد. یک ویلای خوب باید با طبیعت اطراف خود همراهی کند و همیشه با آغوشی باز از ساکنین خود استقبال کرده و برای آنها خاطره ساز باشد.

  از نکات قابل توجه در معماری ویلا که همواره باید مورد توجه قرار گیرد آشنایی با محیط و شرایط اقلیمی‌آن، جهت و شدت وزش باد، زاویه تابش خورشید، نوع بافت شهرسازی، آشنایی با قوانین وضع شده توسط شهرداری جهت ساخت و ساز ویلا و در نظر گرفتن تعداد کاربران ویلا (تعداد افرادی که قرار است در ویلا سکونت داشته باشند) حائز اهمیت می‌باشد.

  طراحی باغ ویلا

  شاید خیلی از افراد تصور کنند که طراحی باغ ویلا یک کار لوکس و غیر ضروری به حساب می‌آید در حالی که این باور نادرست است و توجه به این کار می‌تواند مزایای زیادی را به همراه داشته باشد. یکی از مزایای طراحی باغ ویلا قبل از اجرا، برآورد دقیق هزینه‌های ساخت و صرفه جویی در وقت به دلیل مشخص بودن مراحل کار است. علاوه بر این، طراحی باغ ویلا می‌تواند کمک بسیار بزرگی برای کارفرما باشد و او را از سردرگمی‌نسبت به نتیجه نهایی، در بیاورد.

  ساخت حرفه ای ویلا   

  ساخت حرفه ای ویلا را به رومی‌ها در دوران باستان نسبت داده اند. در واقع رومیان پایه گذار این شاخه از معماری در آن زمان بودند. قشری خاص از طبقه اعیان و اشراف خانه‌هایی زیبا و با شکوه در باغها و زمین‌های سرسبز بنا نموده و در آن زندگی می‌کردند. این ویلاها بعد از فروپاشی امپراطوری قدرتمند روم توسط کلیسا غصب و تغییر کاربری داده شده و تبدیل به صومعه شد. در دوران رنسانس این صومعه‌ها با انجام تغییراتی دوباره به شکل اولیه خود درآمده و تبدیل به همان ویلاهای سابق شدند.

  طراحی ویلا مدرن

  اصول طراحی ویلا

  •  انتخاب و بازدید از زمین مورد نظر برای ساخت ویلا و در نظر گرفتن جذابیت‌های بصری محیط
  •  طراحی نقشه و پلانی دقیق از ساختمان و تایید آن توسط کارشناس مربوطه
  •  توجه به خواست کارفرما و در نظر گرفتن اقامت دائمی‌و یا موقتی در ویلا
  •  دکوراسیون و معماری داخلی ویلا
  •  توجه و اجرای ضوابط و مقررات معماری ساختمان در مبحث طراحی ویلا

  طراحی ویلا

  تاریخ معماری طراحی ویلا مدرن و ورود فناوری به آن

  معماری‌هایتک یا معماری فناوری برتر سبکی از معماری و طراحی صنعتی است که در سال ۱۹۷۰به وجود آمد و پلی بود در جهت پیوند تکنولوژی و صنعت با معماری کلاسیک و قدیمی، معماری‌هایتک با چهره تازه­ای از معماری مدرنیسم در صنعت معماری پدیدار شد. در این شرایط به طبع وقتی دوره ای تمام می­شود زمان آغاز دوره ای جدید است. در ادامه این روند تا سال ۱۹۸۰، دیگر بیشتر طرحها، نقشه‌ها و ایده­‌های معماری در معماری پست مدرن ادغام شده بود.
  ساختمان‌هایی با سبک معماری‌هایتک یا معماری فناوری در کشورهای اروپایی و شمال آمریکا ساخته شدند. پس از پایان جنگ جهانی دوم و با تخریب بسیاری از ساختمان‌های تاریخی و همچنین ویلاهای زیبا و با شکوهی که متعلق به اعیان و اشراف و دولتمردان آن زمان بود ، وقت آن بود تا معماران و طراحان بین ساخت این ویلاها و ساختمان‌های قدیمی، بین معماری سنتی و کلاسیک و شیوه جدید معماری (High tech)یک روش را انتخاب کنند.

  معماران و مهندسان با در دست داشتن این فناوری ایده‌ها و تفکرات خود را پیش برده و بعنوان ابزاری نیرومند حضور خود را در معماری به حد والای آن رساندند. البته این روند که تا به امروز نیز ادامه داشته بنا به دلایلی از جمله زاویه پیدا کردن فعالان محیط زیست با آنها که نگران نزدیکی این فناوریها به محیط زیست انسانها و دیگر موجودات زنده و تضاد آن با طبیعت هستند همواره متغیر بوده است.

  سبک معماری ویلا

  یک انتخاب مناسب به عواملی چون عناصر و المانهای در نظر گرفته شده در طراحی و به طبع آن انتخاب و خرید مصالح لازم برای اجرای پروژه بستگی دارد. در نظر گرفتن وضعیت آب و هوا، منطقه جغرافیایی، زاویه نور خورشید، جهت وزش باد، شرایط و موقعیت زمین، ویلاهای همسایگان و قوانین ساخت و ساز منطقه و سایر عوامل نیز در انتخاب سبک معماری موثر می‌باشند.
  در ایران نیز تاریخچه ساخت ویلا به سالها قبل بر می‌گردد، در تعریف عام معمولاً به خانه‌هایی که طراحی نمای ساختمان آن  چهار طرف داشته یا سقف شیب‌دار داشته باشند خانه‌های ویلایی گفته می‌شود و در شمال ایران به خاطر اقلیم مرطوب و آب و هوای بارانی اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی ساخته می‌شوند. البته امروزه با گسترش شهرها از تعداد ویلاها در مراکز شهرها کاسته شده و ساخت آن به اطراف و حومه آن انتقال یافته است.

  سبک‌های طراحی ویلا کدامند؟

  •  سبک طراحی ویلا کلاسیک
  •  سبک طراحی ویلا مدرن
  •  سبک طراحی ویلا تلفیقی

  نکات مهم و قابل توجه که باید در طراحی ویلا رعایت شود?

  ۱) تناسب بین فضاهای خارجی و دکوراسیون داخلی ویلا.
  ۲) پیوستگی و هماهنگی در استفاده از رنگهای مورد استفاده در طراحی ویلا.
  ۳) هماهنگی و همخوانی نمای ویلا در طراحی آن با مواردی چون مصالح و متریال‌ها، مدل‌های متنوع درب و پنجره و دیگر اجزای تشکیل دهنده ویلا به جهت زیبایی و جذابیت بیشتر.
  ۴) استفاده بهینه و حداکثری از المانهای موجود در ساخت ویلا (فضای سبز، پارکینگ، فضای باغ، محوطه ویلا، استخر، آبنما، آلاچیق) که نقش بسیار مهمی‌در کل طراحی محوطه ویلا و زیبایی و راحتی ویلا خواهد داشت.
  ۵) توپوگرافی، عوارض زمین، درختان و گیاهان شاخص، دسترسی‌ها، حدود زمین، عقب شینی‌ها، ساختمان‌های همسایگی، بادهای غالب، قوانین و مقررات محدود کننده حاکم بر ساخت و ساز در منطقه، مشخص کردن زاویه تابش نور خورشید.

  آشنایی با زمین و ترسیم نقشه آن در محوطه سازی ویلا

  وجود یک نقشه خوب و کارا می‌تواند راهنمایی مناسب در مسیر طراحی و اجرای محوطه ویلا باشد. حدود زمین، ساختمان، درختان، گلها و گیاهان، معابر، طراحی فضا‌های خارجی و المانهای موجود در آن مانند آبنما، آلاچیق، تاب یا ننوی آویخته، میز غذاخوری، معبرها، شناسایی مسیر رسیدن به خانه، مکان یابی مناظر، تعیین مسیر وزش باد همگی از مواردی می‌باشد که می‌بایست در ترسیم نقشه و طراحی ویلا مورد توجه قرار گیرد.

  طراحی ویلا به سبک مدرن (ویلای مدرن)

  سبک مدرن و طراحی ویلا مدرن بر اساس معماری مدرن همواره متشکل از فرایندی است که باید طراح بر اساس آن روند، طراحی را پیش ببرد. این فرایند در همه جا شناخته شده و یکپارچه است که با انجام آن ، بهترین طرح برای اجرا آماده می‌شود و تشکیل شده از سه قسمت در بخش‌های تئوری و عملی از مرحله پیش طرح تا اجرای ساختمان که در پیش گرفته می‌شود این بخشها عبارتند از:

   • مطالعات پروژه طراحی ویلا
   • طراحی ویلا
   • اجرای ویلا

  ۱) مطالعات طراحی ویلا
  مرحله مطالعات که تشکیل یافته از چند قسمت است و یکی از ارکان اصلی پروژه می‌باشد. این قسمتها عبارتند از: مشخص نمودن سبک طراحی ویلا، برنامه فیزیکی پروژه، مطالعات اقلیمی‌و هواشناسی، ارائه لکه گذاری اولیه و ابعاد و اندازه‌های مربوط به کلیه  فضاها.
  سبک طراحی به پیشنهاد طراح، خواسته‌ها و سلیقه  کارفرما مشخص می‌شود و باید پیشینه  تاریخی آن سبک مد نظر قرار گیرد . شایان ذکر است که در اینجا سبک معماری مدرن و طراحی ویلا مدرن مورد بررسی قرار می‌گیرد و در خصوص آن توضیحات لازم ارائه خواهد شد.

  ۲) طراحی ویلا
  ارائه  نقشه‌های مربوطه که تشکیل یافته از نقشه‌های معماری، سازه، برق و مکانیک
  اولین گام برای شروع پروژه را معمار بر می‌دارد. دیدگاه خاص معمار برای طراحی یک ویلای مدرن، کمک زیادی به پرورش ایده طرح می‌کند. طراح می‌بایست تمامی‌زوایای مربوطه را در اتود اولیه و ترسیمات طرح در نظر داشته باشد، این کار به ما کمک می‌کند که بهترین طراحی ویلا را به کارفرما ارائه کنیم.
  هر کدام از نقشه‌های ذکر شده در قسمت طراحی توسط کارشناسان و متخصصان مربوط به خود طراحی و ارائه می‌گردد و به این صورت که بعد از آماده شدن نقشه معماری و تائید آن توسط مراجع قانونی (شهرداری‌ها) نقشه‌ها جهت طراحی سازه و محاسبات سازه ای تحویل مهندسین سازه شده و همچنین بعد از محاسبات و مشخص شدن موارد سازه ای از قبیل نوع سازه (بتنی یا فولادی) ضخامت سقف و ستونها نقشه جهت طراحی و محاسبه  تاسیسات الکتریک و مکانیک تحویل مهندسین الکتریکال و مکانیکال می‌گردد.
  لازم به ذکر است که در طول مراحل محاسبات و آماده سازی نقشه‌ها جهت هماهنگی بیشتر و حل مشکلات احتمالی پیش رو در حین اجرا، جلساتی بین مهندسین معماری، سازه، تاسیسات الکتریک و مکانیک برگزار خواهد شد.

  ۳) اجرای پروژه ویلایی 
  عملیات اجرایی ساختمان بعد از تهیه نقشه‌ها و تائید آنها توسط شهرداری و همچنین پس از مشخص نمودن سرپرست کارگاه و مهندسین نظارت، اجرا، مشاور و انتخاب پیمانکاران با تجهیز کارگاه شروع می‌شود.

  اصول طراحی ویلا مدرن

  روندی که در طراحی ویلا مدرن باید پیش رو قرار گیرد ابتدا طراحی فرم کلی ساختمان یا همان طراحی حجم می‌باشد . در طراحی ویلای مدرن فرم‌ها عموما مکعبی و ترکیبی از پیوستن احجام در یکدیگر است.
  طراح ویلا با استفاده از سطوح قائم و افقی و همچنین پر و خالی کردن آنها به فرم مورد نظر خود می‌رسد، این فرمها به دلیل داشتن زوایای ۹۰ درجه بیشترین فضا را در چیدمان به طراح می‌دهد.
  فرم کلی ساختمان نسبت به برنامه فیزیکی و دیاگرام‌های افقی و عمودی تحت تاثیر قرار می‌گیرد، بطور مثال اگر در برنامه فیزیکی، طراحی ویلا مدرن دوبلکس در دستور کار باشد، فرم‌های کلی و خط شکست آسمان متفاوت می‌باشد و حجم ساختمان پویاتر و جذاب تر می‌شود.
  بعد از شکل گیری حجم کلی ویلا مدرن بخش‌های دیگر طراحی شروع می‌شود که هرکدام دارای محوریت خاص خود هستند. مانند: طراحی پلان ویلا (حل پلان)، چیدمان داخلی فضا، طراحی نما، طراحی فضای محوطه ویلا، مبلمان فضای خارجی و در پایان نورپردازی داخلی و خارجی ویلا.

  طراحی ویلا مدرن

  طراحی ویلا مدرن

  آشنایی با سبک‌های مختلف طراحی ویلا (انواع ویلا)

  در طراحی ویلا می‌توان به سبکهایی چون ویلاهای ایتالیایی، ویلاهای مدرن و ویلاهای کارکرد گرا اشاره کرد که هر کدام دارای زیبایی‌های منحصر به خود می‌باشد. پرداختن به دکوراسیون داخلی ویلا نقش بسزایی در زیبایی ویلا و راحتی افرادی که از ویلا استفاده می‌کنند داشته و از مهمترین مرحله از طراحی و اجرای ویلا می‌باشد.
  خلق دکورهای زیبا، شیک و امروزی به هنر و خلاقیت دکوراتور آن بستگی دارد. یک اپراتور هنرمند و خلاق می‌تواند در ویلاهایی با متراژ پایین هم دکوری زیبا و مطابق خواست مشتری و کارفرما، طراحی و اجرا نماید. البته در ویلاهای دوبلکس یا ویلاهای تریبلکس دکوراتور در کنار طراح معمار از آزادی عمل بیشتری جهت دادن ایده‌های جدید دکوراسیون برخوردار می‌­باشد. در فرایند طراحی و ساخت ویلا عموماً با چهار نگرش توسط متقاضیان و مشتریان این ویلاها روبرو هستیم و افراد رویکرد‌های متفاوتی را در این مورد بر می­ گزینند.

  گروه اول با رجوع به کتاب‌های پلانهای معماری و نگاه کردن به عکس‌های مختلف و آشنایی با طرح‌های متنوع به امید پیدا کردن طرح ایده آل خود این کتابها را ورق می‌زنند و غالبا به نتیجه مطلوبی هم نمی­ رسند.

  گروه دوم، افرادی هستند که دوست دارند هر کاری را خودشان انجام دهند. آنها با استفاده از کاغذ و ابزار و یا نرم­ افزار ­های طراحی معماری نقشه ای را تهیه می‌نمایند که غالباً مهندسی یا معمارانه نمی‌باشد.

  گروه سوم با رجوع به طراحان غیر حرفه ای و سازنده‌های غیر مجاز و غیر معمار عملاً نتیجه قابل قبولی نمی‌گیرند.

  گروه چهارم افرادی هستند که با در اختیار گرفتن معمار ساختمان‌های مسکونی اقدام به طراحی منطقی کرده که حاصل آن خانه ای ایده آل و مطابق سلیقه و سبک زندگی خودشان می‌باشد.

  تاریخچه طراحی ویلا

  در تعریف معماری باید گفت معماری یعنی ارائه بهترین راه حل، چه استفاده از راه‌ حل‌های گذشته، چه آفریدن راه‌ حل جدید برای رسیدن به هدف. در آغاز هر پروژه داشتن آگاهی و شناسایی فضای مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است، هرچه دانش ما با مطالعه در موارد مختلفی چون گونه شناسی و شناسایی اصول و آشنایی با مقررات و شناخت فضاهای موجود برای پیشبرد پروژه مورد نظر بیشتر باشد نتیجه و کار نهایی ما پخته تر و از لحاظ نتیجه نهایی با ارزش تر خواهد بود.

  طراحی ویلا

  طراحی ویلا ایرانی

  در ایران نیز از گذشته تا به حال طراحی ویلا و ساخت آن و استفاده از ویلا مورد توجه بوده است. در فرهنگ عامه به خانه‌هایی ویلایی گفته می‌شود که از چهار طرف باز و دارای باغ و باغچه بوده و در مناطق ییلاقی ساخته می‌شود و دارای سقفی شیب دار است. از مناطقی که همواره مورد توجه سازندگان ویلا و همچنین کاربران آن بوده و هست شمال ایران می‌باشد.
  شمال منطقه­ ای خوش آب و هوا با اقلیمی‌مرطوب، سبز و جنگلی می‌باشد. نزدیکی به دریا نیز از جمله عواملی است که این منطقه را بسیار محبوب کرده است. در این مناطق اکثر خانه‌ها به صورت ویلایی و حیاط دار ساخته می‌شود. البته با گسترش طراحی ویلا و ساخت ویلا در شمال سازندگان این ویلاها اجباراً پروژه‌های ساخت و ساز ویلا را به حومه و اطراف این شهرها انتقال داده اند.

  طراحی ویلای کلاسیک

  محوطه سازی ویلا

  داشتن ایده ای خوب در طراحی محوطه سازی یا معماری منظر (لنداسکیپ) مکملی خوب و مناسب در طراحی ویلا می‌باشد. یک طراحی ایده آل و داشتن نگاهی حرفه ای و به موازات آن داشتن دیدگاهی تخصص محور به محوطه سازی نه تنها باعث زیبایی محیط می‌شود بلکه می‌تواند ارزش افزوده زیادی نیز برای ملک و به طبع صاحب آن داشته باشد.
  استفاده از گلها، گیاهان، درختچه‌ها و ترکیب گونه‌های مختلف آنها با یکدیگر در مبحث طراحی ویلا، باعث ایجاد منظره ای فوق العاده زیبا شده که چشم انداز پیش روی ما را کاملاً تغییر می­ دهد. استفاده از گلدان‌ها و تزئینات رنگارنگ و گل کاری‌های خلاقانه با آرایش و مرزبندی‌های تعیین شده در اجرای فضای سبز ویلا در کنار سایر عناصر مورد استفاده در محوطه سازی ویلا به خلق ویلایی زیبا و رویایی کمک می‌کند.
  طراحی و ساخت یک ویلا با تمام المانهای موجود در آن زمانی زیبا و باشکوه و بطور کلی تحسین برانگیز است که محوطه سازی مناسب و تاثیر گذاری داشته باشد. برای خلق چنین مکانی باید به چند نکته بسیار مهم اشاره کنیم.

  ۱) در محوطه سازی حیاط ویلا هماهنگی بین عناصر و المانهای بکار رفته در حیاط ویلا اهمیت فوق العاده ای دارد. به این صورت که تمام اجزا دارای جا و مکان مشخصی در محوطه بوده و با عناصر دیگر دارای ترتیبی همگون باشد. آلاچیق، استخر، فضای سبز، آبنما و پارکینگ روباز سرویس بهداشتی، گلها و گیاهان، درختان و درختچه‌ها، فلاور باکس‌ها، مبلمان داخل حیاط، میانبرهای سنگ فرش شده، وسایل نورپردازی، مکان بازی بچه‌ها همگی عناصر تشکیل دهنده حیاط ویلا هستند که باید سر جای خود قرار داشته باشند و گویی هر جزء درست در سر جای خودش طراحی شده است.
  ۲) طراحی مکانی برای نشستن و استراحت و در صورت تمایل صرف غذا که می‌­توان به شکل فضایی نیمه سر بسته (پرگولا) طراحی کرد.
  ۳) در حیاط ویلاهایی که دارای استخر می‌باشند طراحی و ساخت بلوک‌هایی شیشه ای در بخش‌هایی از بدنه استخر و همچنین استفاده از بلور‌های نوری تصویر زیبا و شگفت انگیزی را خصوصاً در شب بوجود آورد.
  ۴) طراحی میانبری از متریال سنگ در داخل چمنها برای ایجاد راهی بین ویلا تا آلاچیق نه تنها زیبا است بلکه حد فاصل ویلا تا آلاچیق را کوتاه تر می‌کند که حاصل آن پیاده روی کمتر در این مسیر است.
  ۵) استفاده بجا و مناسب از گلها و گیاهان و فلاورباکس‌ها در کنار درختان و درختچه‌ها فضای سبزی دلنشین را در ویلا پدید می‌آورد.
  ۶) در هنگام طراحی ویلا می‌توان با قرار دادن استخر در قسمت بالای ویلا و فضای سبز ویلا در بخش پایینی آن در کنار کف سازی روشن و انتخاب مناسب برای فضاها محوطه ای باشکوه و شگفت انگیزی را خلق کرد.
  ۷) استفاده بجا از درختان و درختچه‌ها در کنار گل‌ها و گیاهان باعث می‌شود تا وجود آنها نه آنقدر زیاد و بی قاعده باشد که آدم را سردر گم کند و نه آنقدر کم که حس سرسبزی و زندگی را از محوطه ویلای شما بگیرد.
  ۸) می‌توان با استفاده از مجسمه‌های سنگی و یا مجسمه‌های فلزی که با رنگ‌های دلخواه شما رنگ آمیزی شده در ورودی‌های ساختمان در بخش خارجی محوطه ویلا نمایی باشکوه را بوجود آورد.

  محوطه و فضای سبز حیاط فضایی زیبا و دلنشین برای فارغ شدن از روزمرگی و فرار از شلوغی و آلودگی‌های زیست محیطی و سر و صداهای سرسام آور شهری است. این فضا ما را به نشستن و تماشای زیبایی‌های طبیعت اطرافمان دعوت می‌کند. فضای سبز ویلا هر چند کوچک اما مانند تصفیه خانه ای بزرگ عمل می‌کند. زیبایی محیط هم باعث تازگی روح و روان می‌شود.
  طراحی محوطه و طراحی داخلی با یکدیگر بسیار تفاوت دارد و این تفاوت در انتخاب المان­های مورد استفاده می‌باشد. عواملی مانند نور آفتاب، تغییرات دمایی بالا، بارش برف و باران و تابش مستقیم نور خورشید در این انتخابها موثر می‌باشد.
  در محوطه سازی ویلا، متریالها دارای محدودیتهای بیشتری است. به طور مثال در محوطه به دلیل تابش نور مستقیم خورشید و همچنین بارش برف و باران امکان استفاده از چوب غیر اشباع یا انواع پی وی سی وجود ندارد .

  طراحی ویلا مدرن

  مواردی که قبل از شروع محوطه سازی ویلا باید انجام پذیرد: انتخاب خاک، مصالح ساختمانی، ساخت المانها، آلاچیق، آبنما، برکه، استخر، نهر، کف سازی، تاسیسات محوطه سازی و انتخاب خاک می‌باشد. در محوطه سازی ویلا با توجه به این مهم که عناصر و نیروهای داینامیکی و استتاتیکی متفاوتی در کنار هم قرار می‌گیرند که هر کدام به نوبه خود نیازهای متفاوتی برای زیرسازی محوطه دارند. خاکبرداری، خاکریزی، استفاده از خاک مناسب در محوطه سازی همگی نقش مهمی‌در رشد و نگهداری گیاهان و استقامت آنها در برابر نیروهای ذکر شده دارد.

  فضای سبز ویلا

  برای ایجاد فضای سبز ویلا، استفاده از گلها، گیاهان، درختان و درختچه‌ها و ترکیب آنها با سایر گونه­‌های گیاهی می‌توان فضایی فوق العاده را بوجود آورد. همچنین بکارگیری المانهای مناسبی چون آبنماها، آلاچیق، برکه و استخر، مبلمان، راه‌های سنگ چین شده، باربیکیو، ایجاد حصارهای چوبی و دیوار سبز با استفاده از گیاهان بالا رونده و فلاور باکس‌ها و گلدان‌های گل در اندازه‌های مختلف، ایجاد حاشیه‌های زیبا با کاشت گل‌های رنگارنگ که همگی این المانها با بهره گیری از نبوغ و خلاقیت نه تنها خالق فضایی زیبا و باشکوه می‌شود بلکه در بوجود آمدن آب و هوایی مطبوع تاثیر گذار خواهد بود.

  طراحی محوطه ویلا

  از دیگر المانها و مصالحی که استفاده از آن بر زیبایی و جذابیت محوطه و باغ می‌افزاید تخته سنگها، چوبها، سرامیک‌های سنگی، موزاییک‌های چمنی، سنگ ریزه‌ها و گیاهانی چون بوته‌ها، درختچه‌های زینتی، خزه و گلسنگ‌ها که همگی این المانها و عناصر در کنار هم فضایی زیبا و دلنشین را فراهم می‌آورد.
  به طور کلی طراحی فضاهای اسکان موقت تفریحی نظیر باغ و ویلا باید لوکس، چشم نواز و در عین حال کاربردی و مقبول باشد تا شرایط برای استراحت و تفریح مسافران و ساکنان به بهترین نحو مهیا شود.

  مصالح ساختمانی مورد استفاده در محوطه سازی ویلا چیست؟

  امروزه خلاقیت و نوآوری در بخش ساختمان سازی باعث رونق تولید مصالح ساختمانی گوناگون در انواع مختلف شده است. اما شناخت و انتخاب صحیح مصالح برای محوطه سازی  در امر طراحی ویلا مدرن و کلاسیک امر مهمی‌می‌باشد. چرا که علاوه بر حس زیبایی شناسی در محوطه سازی می‌بایست  تغییرات احتمالی این مصالح در برابر شرایط جوی نیز مورد توجه قرار گیرد.
  علاوه بر مصالحی که بصورت عمومی‌در فعالیت‌های مختلف ساختمانی استفاده می­ شود بخشی از مصالح بطور تخصصی فقط در محوطه سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد که اطلاع از این موارد می‌­تواند کمک بزرگی در بالا بردن سطح کار محوطه سازی باشد. از دیگر مواردی که در محوطه سازی ویلا باید مورد توجه قرار گیرد جنس و رنگ متریال است که اگر بدرستی انتخاب و مورد استفاده قرار نگیرد باعث بروز مشکلاتی در ظاهر سازه می‌شود.
  بطور مثال انتخاب رنگهای تند و براق باعث خستگی ذهن در افراد میانسال می‌شود و همچنین استفاده از رنگهای تیره باعث کوچکتر جلوه دادن محیط و استفاده از رنگهای روشن در محوطه سازی (استفاده از رنگهای روشن در پاسیو و حیاط خلوتها) می‌تواند بزرگی محیط را به کاربران القا کند.

  طراحی ویلا کلاسیک

  استفاده از تراورتن‌های گرم و روشن به همراه ترمو وودهای روشن یا همرنگ چوب انتخاب مناسبی است. همچنین برای کف ویلا می‌توان از ترمووودهایی با زمینه تیره و واش بتن (موزاییک شسته)که نوعی کف پوش می‌باشد و سنگ دانه‌های رنگی و معدنی به صورت برجسته در آن نمایان است  استفاده کرد. همچنین سنگهای لاشه برای استفاده در برخی از نقاط ویلا مناسب می‌باشند.
  از دیگر مواردی که در محوطه سازی ویلا قابل توجه است استفاده از المانهای مختلف مانند آلاچیق، آبنما، رواق، استخر، باربیکیو، برکه و غیره می‌باشد که با توجه به خواست و سلیقه کارفرما و مساحتی که در اختیار می‌باشد می‌توان برای ساخت آنها اقدام کرد.

  کف سازی در ساخت محوطه ویلا

  یکی از مهمترین و تاثیرگذارترین بخشها در طراحی ویلا و خصوصا محوطه سازی ویلا,  کف سازی ویلا می‌­باشد که از سختترین قسمت در طراحی ویلا به شمار می‌آید.  با تقسیم بندی مناسب و با استفاده از مواد و مصالح مناسب در این بخش  می‌توان زیبایی و احساس‌های خاصی را القا نمود. استفاده از مصالح مناسب در محوطه سازی  به جهت حفظ امنیت، زیبایی، استحکام  و غیره بسیار حائز اهمیت می‌باشد.
  بدین منظور برای کف، استفاده از واش بتن و چوب اشباع در مناطق معتدل و مرطوب و سنگ‌های شکسته کوهی، لاشه سنگ ، سنگ‌های متراکم ساختمانی با ضخامت چهار سانتی متر از خانواده‌های مرمریت و گرانیت و شن‌های رنگی برای مناطق سرد و خشک پیشنهاد می‌گردد .

   تاسیسات در محوطه سازی ویلا

  روشنایی ویلا، نورپردازی و تاسیسات مکانیکی همگی از موارد مورد توجه و بسیار مهم در طراحی ویلا و بخش محوطه سازی آن است. همچنین استفاده صحیح از انتقال و راه اندازی نیروی برق نه تنها حس امنیت را القا می‌کند بلکه باعث کاهش در هزینه‌های نگهداری می‌شود. کیفیت و نوع تاسیسات استخر، تاسیسات آبنما و تاسیسات آبیاری اتوماتیک و آگاهی از عملکرد آنها و استفاده از ایده‌های نو، امری است که باید مورد توجه قرار گیرد.

  تناسب بیرون، درون و نمای ویلا

  از نکات مهم در نقشه طراحی ویلا هماهنگی بین محیط درونی با محیط بیرونی آن می‌باشد که الزام طراحی محوطه ویلا را به دنبال دارد. اصول طراحی نمای ویلا به نمای جلو، عقب و جانبی تقسیم می‌شوند. نماها باید شامل ترکیبی از جزئیات معماری، مصالح، مدل­های متنوع در و پنجره و جنبه‌های دیگر طراحی باشند تا در نهایت طرحی به هم پیوسته و از نظر بصری جذاب را به وجود بیاورند. هر نقشه داخلی با هر طراحی خارجی خانه نمی‌تواند به کار برده شود. به عبارتی درون و بیرون باید هماهنگ باشند. همه نما و وجوه یک ساختمان مسکونی باید منعکس کننده یک طراحی هماهنگ و کارشناسانه باشد.
  شرکت ویرا طرح اسپرلوس با بهره مندی از مهندسین سازه، معماری، فضای سبز، تاسیسات برقی و مکانیکی توان طراحی و تهیه و اجرای پروژه‌های ویلایی را به صورت EPC، در قالب‌های قرارداد پیمانکاری و پیمان مدیریت داراست که متناسب هزینه و سلیقه کارفرما طراحی و اجرا می­ گردد که در این زمینه نمونه‌هایی در خور و قابل ادعا ارائه نموده است.

   

  5 نظرات
  1. پردیس سبز پارسیان

   در بین پروژه‌هایی که بدست معماران میرسد بیشترین خلاقیت آنها در طراحی ویلا‌ها استفاده میشود چرا که هنگام طراحی ویلا , پلان ویلا بر خلاف ساختمان‌های شهری طراح آزاد تر است .

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

  Call Now Buttonمشاوره تخصصی رایگان